PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ford Focus 1.6TDCI çekişte düşme

NSKlyc
20-01-2017, 15:28
Selamlar 2011 1.6TDCI aracım var 144.000 km de bugün sabah arabada hiç bir şey yok iken öğlen yemeğinde marşa basıp 100 metre ilerledikten sonra motor arızası verdi.
Araç yürüyor ama atmosferik gibi gidiyor turbo yok gibi. Önce 2-3$ lık OBD cihazına bağlayıp baktım sonuç aşağıdaki gibi, kodlara internetten baktığımda EGR ile ilgili şeyler vardı.
Ustaya bıraktım lifte alıp bakacak fakat oda ya EGR (700tl) yada selenoid (200tl) dedi. EGR ise direk iptal ettiririm faka arıza ışığı yakmaya devam ettirir mi?
Birde tam olarak EGR ile turbo arasındaki ilişkiyi anlayamadım EGR de bi sorunda arabanın bu kadar çekişten düşmesi normal mi? Turboda hiçbir ses ıslık çıtırdama falan yok.
Araçta duman da yok. Sesinde değişim falan hiç bir gariplik hissetmedim ama çekiş yerlerde. Sorunun başka nelerden kaynaklanması muhtemeldir?

Torque'den aldığım hata kodları:

http://image.prntscr.com/image/0181f47538804632b02434e7d222a7df.png

levent
20-01-2017, 16:14
EGR yi söküp temizlet, bir de kör conta kestirip iptal et, arıza yakarsa herhangi bir yazılımcı ile görüş. Beyinden kapatırlar.

2. hata da onunla alakalı gibi geliyor bana her ne kadar switch dese de. EGR iptalinin tek handikapı daha geç ısınır motor bu arada..

Turbo egzoz gaz basıncı ile dönerek daha fazla motora hava sokmaya yarar, EGR ise (exhaust gas recirculation valve) yani yanmamış o2 i egzozdan geri döndürerek yakmaya yarayan valftir.. Dolayısı ile egr tamamen tıkandığı zaman turbo da basınç basmaya çalışır fakat basamaz.

Aşağı yukarı bu veya daha tıkalıdır eğer daha önce temizlenmediyse ,

http://dpf-off.ru/img/egr_off.jpg

mira
20-01-2017, 16:18
Kizdirma bujilerinden dolayi.kizdirmalarin degissin problem cozulur.tdci motorda kizdirma bujileri patlayinca cekis dusuklugu yapar.P0380 GLOW PLUG KIZDIRMA BUJI ARIZASI ZATEN.ILK CIKAN HATA BUJI ZATEN

NSKlyc
21-01-2017, 12:04
Kizdirma bujilerinden dolayi.kizdirmalarin degissin problem cozulur.tdci motorda kizdirma bujileri patlayinca cekis dusuklugu yapar.P0380 GLOW PLUG KIZDIRMA BUJI ARIZASI ZATEN.ILK CIKAN HATA BUJI ZATEN

Evet kızdırma bujilerinin bir kaçtanesinin patlak olduğunu biliyordum fakat o gün tamamı patlamış usta ile konuşmama göre TDCI motorlarda kızdırma bujileri üst kapakta bulunuyormuş dik şekilde üst tarafında - kutup varmış ve EGR bu kutuptan - alıyomuş dördü birden gidince EGR hatası vermesinin sebebi buymuş. 4 bujiyide değiştirttim düzeldi. Belki aynı sorunu yaşayan diğer arkadaşlarada yardımcı olur.