PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Avustralya'da yaşam hakkında...

tequila818
25-01-2017, 12:21
Arkadaşlar selam, ülkede durumlar *****... Kısa bir süre önce biraz da olsa uzaklaşmak adına İstanbul'dan İzmir'e taşındım ancak gördüğüm o ki orta vadede nefes alacak durumumuz kalmayacak. Öğrenciyken aile desteği ve harçlıklarım ile satın aldığım kıçı kırık arabayı makine mühendisi olarak satın alamayacak hale geldim 6-7 yıllık bir dönemde.

Aramızda Avustralya'da yaşayan ya da bilgisi olan kişiler var ise bu başlık altında bilgi paylaşımında bulunalım isterim. Hangi şehirlerde yaşanır? Makine Mühendisi olarak ne kadar kazanılır? İyi mi ederiz pişman mı oluruz vb...

rebelh
25-01-2017, 12:46
nasıl gideceksiniz?
iltica pek mantıklı değil hala burada yaşanılabilir ilticaya göre
oturum çalışma haklarını nasıl alacaksınız?

Evrenoz
25-01-2017, 12:55
Eşimin abisi orada yaşıyor senelerdir.
Kendi inşaat / mimarlık şirketini kurdu. Orada evlendi, çocuğu oldu
Elbette Türkiye gibi değil oradaki yaşam.. Bombalar patlamıyor, yobazlar günden güne azıtmıyor, it / köpek adamdan sayolmıyor ancak hayat pek de toz pembe değil.
Para kazanmak zor, insanlar kaprisli.. Kiralar, ürünler çok pahalı

naci
25-01-2017, 13:02
Avusturya da çok para kazanabilirsin ama çok da harcamak zorunda kalırsın, düşün bir paket sigara 40 dolar. Dil kursuna gidip orada eğitim alabilirsin. Kuzenim öyle yaptı, kursa gitti orada evlendi ve hala yaşıyor, buraları özlüyor gelmek istiyor ama ben durduruyorum. Eşimin halası ve kuzenleri de Avusturya vatandaşı. Orada, Melborne, Sdney , Gold Coast gibi kuzey bölgelerinde yaşanır. Ormanlık ve iç kesimlerde bir çok vahşi hayvan yaşar. Ben tırsarım o civarlara gitmeyi.
Aşağıdaki linkte nitelikli göçmen başvuru şartları var, eğer sana uygunsa buna göre başvuru yap, bir de benim bildiğim bu başvurular sadece Londra da yapılıyor.
Turkiye Cumhuriyeti Melburn Başkonsolosluğu (http://melburn.bk.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=121499)

naci
25-01-2017, 13:04
Bu arada Avusturya diye yazmışım, doğrusu Avustralya olacak pardon :)

Kahn23
25-01-2017, 13:09
Amerika-Avustralya-Kanada. Bu 3 ülke herkes için bi çıkış yolu sanılıyor. Herkes bi açık kapı bekliyor gidebilmek için. Ama hayat Tr'den göründüğü gibi toz pembe değil oralarda.

Oraya gitmen dert ama ha deyince buraya gelemeyeceksin. 6 ay sonraya bilet bak mesela. Sadece tek yön uçak biletin bile 3000TL civarı.
Evren'in dediklerine de katılıyorum.

Eren G.
25-01-2017, 13:20
Arkadasim eylulde artik avustralyaya yerlesirim orada yasarim diye melbourne gidip yuksek lisans programi vs ayarladi kendine. Adaptasyon programini yarida birakip geri dondu 4 gun once. İnsanlarin irkciligindan biktigini ve sadece asyalilarla arkadaslik kurabildigini soyledi. Ki kendisi bayaa beyaz tenli felam burada cevresi genis olan biriydi yani asosyallik problemi yoktu.

Evrenoz
25-01-2017, 13:55
Amerika-Avustralya-Kanada. Bu 3 ülke herkes için bi çıkış yolu sanılıyor. Herkes bi açık kapı bekliyor gidebilmek için. Ama hayat Tr'den göründüğü gibi toz pembe değil oralarda.

Oraya gitmen dert ama ha deyince buraya gelemeyeceksin. 6 ay sonraya bilet bak mesela. Sadece tek yön uçak biletin bile 3000TL civarı.
Evren'in dediklerine de katılıyorum.

Yok o kadar değil fiyatlar
Kayınvalideme yeni 1100 USD'ye gidiş dönüş aldık
Mart gidiş, Temmuz dönüş

rebelh
25-01-2017, 14:14
Yok o kadar değil fiyatlar
Kayınvalideme yeni 1100 USD'ye gidiş dönüş aldık
Mart gidiş, Temmuz dönüş

abi tl demiş ztn senin ki daha pahalıya bile geliyor tek gidiğ 4000 tl

rebelh
25-01-2017, 14:16
benim kafam yandı doları 8 tl aldım :s

GokhanRS
25-01-2017, 14:17

onunki tek yön. evrenoz gidiş dönüş diyor.

GokhanRS
25-01-2017, 14:21
dostum sen ne şekilde nasıl ve hangi imkanlarla gideceksin, bununla ilgili bilgiler verirsen tavsiyelerimiz ona göre olur. Yoksa kafama göre gideceğim iş arayacağım ya herro ya merro diyorsan avusturalya yı seçmezdim ben.

Yok bir şirket v.s sayesinde gideceksen dk durma. go now.

Evrenoz
25-01-2017, 14:25

Gidiş geliş yaklaşık 4000 TL :)

ozzywan
25-01-2017, 14:43
Ben 1 sene Sydney'de yaşadım, bir iki ırkçı davranışa maruz kaldım ama genel olarak çok sevmiştim. Şu noktada artık ırkçılık gormeyecegimiz ülke kaldıgını sanmıyorum. Nereye giderseniz gidin sizi dininiz, ırkınız için yargılayacak insanlar olacaktır, kendi ulkeniz de buna dahil malesef. Siz onları gormezden gelip düzgün insanları hayatınıza sokacaksınız, bu kadar basit. Genel anlamda Avustralya muhtesem bir yer, orda yasamayı dusunuyordum ben ama sonra karar degistirip amerikaya tasındım. Avustralya'nın yaşama izni verirken kullandıgı bir puanlama sistemi var, mesleginize, yasınıza vs. gore bir puanınız olusuyor ve ona gore sıralamaya giriyorsunuz. Her sene degisiyor, mesela bu sene makina muhendisine ihtiyac varsa ülkenin sizi kabul etme ihtimalleri daha yuksek. dil okulu artık lisans gibi birsey yaparsanız da yasama izni verme ihtimalleri cok yuksek. Ama dedigim gibi benim bir iki arkadasım direk normal basvurarak yasama izni aldı, cokta mutlu yasıyorlar.

Tunacan
25-01-2017, 14:48
Birisi çekse götürse keşke...

Octane
25-01-2017, 14:58
Avusturalyaya gidebilecek kapı varsa durmayın. Hatta beni de götürün.

Kuzey amerikanın böceklisi ve daha iyi insanlısı. İmkan olsa da biz de gidebilsek.
İmkan dediğim para değil ama. Orada çalışma izni oturma izni vb.
Burada sürekli cepten para harcarken fakirleşirken üstüne de 3 kuruşluk heriflerin kaprisini çekerken orada garajda holdenle uğraşıp 3 kuruşluk heriflerin kaprisini çekmek daha iyi.

Grimlord
25-01-2017, 14:59
Maalesef göründüğü kadar toz pembe değil söylendiği gibi, yüksek ihtimal mühendis yeterlilik tarzı bir sınava gireceksiniz, İngilizceniz çok çok iyi olmak zorunda. Çünkü bu sınavı geçmeden çalışamazsınız, dolayısıyla oturma iznine veya göçmenliğe başvuramazsınız. Eğitim bizim ülkeden tamamen farklı olduğu için sınava da çalışmanız gerekli, İngilizceniz iyi değilse aynı zamanda onu da geliştirmek zorundasınız. Bizim ülkeden gidipte dış ülkelerde meslek yeterlilik sınavlarına girenler aşırı zorlanıyorlar.
Ancak gözünüzü kararttıysanız bunlar için kurslar veya materyaller de var elbet. Ben Kanada'dayken kurstaki hocam bile inşaat mühendisliği sınavına hazırlanıyordu ve 3 senedir orada olmasına rağmen sınavın ciddi zor olduğunu söylüyordu. ( Filipinliydi kendisi)
Irkçılık maalesef artık her ülkede mevcut, biz müslüman olduğumuz için şu dönemde 1-0 yenik başlıyoruz zaten.
Çok iyi düşünmek gerekli, oraya gittiğimde bir şekilde yaşarım diye düşünmeyin, iş bulamazsanız hazırdan yiyeceksiniz, hazıra da dağ dayanmıyor maalesef. Kur hesabından dolayı aşırı zarar ediyoruz zaten.
Ben 1 sene Kanada'da kaldım, eğitim barınma yeme içme gezme vs toplam 33bin dolar harcadım. Ben ordayken Kanada doları 2.25idi, şuan 3 lira oldu :D

Mutu
25-01-2017, 15:00
Avusturya da çok para kazanabilirsin ama çok da harcamak zorunda kalırsın, düşün bir paket sigara 40 dolar. Dil kursuna gidip orada eğitim alabilirsin. Kuzenim öyle yaptı, kursa gitti orada evlendi ve hala yaşıyor, buraları özlüyor gelmek istiyor ama ben durduruyorum. Eşimin halası ve kuzenleri de Avusturya vatandaşı. Orada, Melborne, Sdney , Gold Coast gibi kuzey bölgelerinde yaşanır. Ormanlık ve iç kesimlerde bir çok vahşi hayvan yaşar. Ben tırsarım o civarlara gitmeyi.
Aşağıdaki linkte nitelikli göçmen başvuru şartları var, eğer sana uygunsa buna göre başvuru yap, bir de benim bildiğim bu başvurular sadece Londra da yapılıyor.
Turkiye Cumhuriyeti Melburn Başkonsolosluğu (http://melburn.bk.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=121499)

Baktım şimdi sadece 19 dolarmış 1 paket marlboro.

semavi
25-01-2017, 15:02
Gün sayıyorum. Nasip olursa yazarım :D

Söz adil olacağım...

Seversem sevdim, rezil olduysam rezillik yaşadım derim :)

imprezaWRC
25-01-2017, 15:38
Eşimin abisi orada yaşıyor senelerdir.
Kendi inşaat / mimarlık şirketini kurdu. Orada evlendi, çocuğu oldu
Elbette Türkiye gibi değil oradaki yaşam.. Bombalar patlamıyor, yobazlar günden güne azıtmıyor, it / köpek adamdan sayolmıyor ancak hayat pek de toz pembe değil.
Para kazanmak zor, insanlar kaprisli.. Kiralar, ürünler çok pahalı

Bro sanki burada para kazanmak çok kolay. Orada iyiki sınav yapıyorlar yoksa emin ol her önüne gelen oraya giderdi. Bence bir takım şeyler için burada da sınav yapılmalı. Gerçi şimdi özellikle inşaat işçileri için yetkinlik belgesi diye birşey çıkardılar ama eminim sorular sana bana yok artık dedirtecek seviyede komik gelecektir.
Vaktiyle aynı haltı Almanya'da yapacaktı. Özellikle Berlin'e Türklerin yoğun olduğu bölgeye mahlleye..vs'ye git gör, yüzdesini bilemem ama hatırı sayılır kısmı yaşını almıştır ama halen Almanca'dan bir haberdir.
Bazen kendi kendime diyorum, burada yüksek lisans yapmak yerine mezun olur olmaz evlenip Aachen'da hem okuyup hem çalışmak vardı, çocuğun da özellikle eğitim bakımından hayatı kurtulurdu.

Konu neydi, Avustralya'mı, konu sahibi arkadaş, gidebiliyorsan git. Bari mutsuz ve diken üstünde yaşamazsın.

imprezaWRC
25-01-2017, 15:46
2015'te araştırma yapılmış, insani gelişmişlik açısından Avustralya 2.sırada. (1.sırayı tahmin edin, evet Norveç.) Heryerde ruh hastası...vs var ama Avustralya'da gidip gözünü çıkartıp o denyoları bulmazsan sıkıntı yok.
En güzeli yeşillikler içinde Norveç'te yaşamak var. Yaşlanmanın bile keyfini çıkartırım.

Muharrem C.80
25-01-2017, 15:52
2015'te araştırma yapılmış, insani gelişmişlik açısından Avustralya 2.sırada. (1.sırayı tahmin edin, evet Norveç.) Heryerde ruh hastası...vs var ama Avustralya'da gidip gözünü çıkartıp o denyoları bulmazsan sıkıntı yok.
En güzeli yeşillikler içinde Norveç'te yaşamak var. Yaşlanmanın bile keyfini çıkartırım.

Aussie de wog denen bir kitle var içerisine bizde giriyoruz hah işte sevilmeyenler onlar ama ön yargıları kırmak çok kolay. Bakıyorlar nasıl birisin memleketindeki öküzlükleri yapmazsan kimse sana wog gözüyle bakmıyor. 10-15 akrabam var aussie de bende gittim hattakalıcı oalrak gitmeyi güncel düşünmekteyim.

imprezaWRC
25-01-2017, 15:56
Aussie de wog denen bir kitle var içerisine bizde giriyoruz hah işte sevilmeyenler onlar ama ön yargıları kırmak çok kolay. Bakıyorlar nasıl birisin memleketindeki öküzlükleri yapmazsan kimse sana wog gözüyle bakmıyor. 10-15 akrabam var aussie de bende gittim hattakalıcı oalrak gitmeyi güncel düşünmekteyim.

Oğlumun eğitim hayatı açısından benimde kafamda bir takım planlar var. Zaten kendimi burada gurbette hissediyorum ve hergün mutsuz uyanıyorum. Beni çok severler, beleş otomobilde yıkarım, evlere temizliğe de giderim :D :D

MCN21
25-01-2017, 15:56
Benim teyzemler 10 yıldan fazladır ordalardı. İlk önce zelandaya gittiler vatandaşlık aldılar daha sonrada avustralyaya geçtiler. 10 yıl boyunca yaşadılar ve geçen sene tekrar zelanda ya geçtiler. Zelanda da yaşamak hem daha kolay hemde iş konusunda daha cömert olduğunuz düşünüyorlar(Sydney kadar gelişmediği ve gelişime açık olduğu için.)

2002 krizi döneminde gittiler. Kesinlikle göründüğü kadar kolay değil ama herşeyi zamanla yoluna koydular. Şimdi mutlular ve iyiki gitmişiz diyorlar. En azından emeğinin karşılığını alma ihtimalin Türkiye ye göre daha yüksek. Onuda geçtim aynı parayı kazansan bile yolda patlıcam mı diye düşünmezsin. Etrafında ki yobaz insan sayısı her gün katlanmaz.

Kötü yanı biletler ciddi pahalı. Her kafana estiğinde gidip gelmek zor. Eğer türkiyede bırakıcağın kişiler olmadan yaşamak zor gelirse daha yakın bir ülke bakmanı tavsiye ederim.

Evrenoz
25-01-2017, 15:58
Bro sanki burada para kazanmak çok kolay. Orada iyiki sınav yapıyorlar yoksa emin ol her önüne gelen oraya giderdi. Bence bir takım şeyler için burada da sınav yapılmalı. Gerçi şimdi özellikle inşaat işçileri için yetkinlik belgesi diye birşey çıkardılar ama eminim sorular sana bana yok artık dedirtecek seviyede komik gelecektir.
Vaktiyle aynı haltı Almanya'da yapacaktı. Özellikle Berlin'e Türklerin yoğun olduğu bölgeye mahlleye..vs'ye git gör, yüzdesini bilemem ama hatırı sayılır kısmı yaşını almıştır ama halen Almanca'dan bir haberdir.
Bazen kendi kendime diyorum, burada yüksek lisans yapmak yerine mezun olur olmaz evlenip Aachen'da hem okuyup hem çalışmak vardı, çocuğun da özellikle eğitim bakımından hayatı kurtulurdu.

Konu neydi, Avustralya'mı, konu sahibi arkadaş, gidebiliyorsan git. Bari mutsuz ve diken üstünde yaşamazsın.

Kesinlikle haklısın, burada da kolay değil.. Orası toz pembe değil ama burası gibi simsiyah da değil
Bence de gitsin imkanı varsa

Muharrem C.80
25-01-2017, 16:01
Oğlumun eğitim hayatı açısından benimde kafamda bir takım planlar var. Zaten kendimi burada gurbette hissediyorum ve hergün mutsuz uyanıyorum. Beni çok severler, beleş otomobilde yıkarım, evlere temizliğe de giderim :D :D

Mesleki olarak ta zihnende vasıflı birisin gözü kapalı kabul ederler diye düşünüyorum hiç durma dene :) Perth ve Darwin kafası sakin adam için çok iyi. Melbourne ve sydney wog city, Brisbane ve Gold Coast biraz daha az cosmopolit Ortası Adelaide gibi tercih senin keza hertürlü burdan iyidir.

imprezaWRC
25-01-2017, 16:05
Mesleki olarak ta zihnende vasıflı birisin gözü kapalı kabul ederler diye düşünüyorum hiç durma dene :) Perth ve Darwin kafası sakin adam için çok iyi. Melbourne ve sydney wog city, Brisbane ve Gold Coast biraz daha az cosmopolit Ortası Adelaide gibi tercih senin keza hertürlü burdan iyidir.

İltifat için çok teşekkür ederim, öyle gözüküyorsam ne mutlu bana, ben o zaman Perth diyorum. (Eşimi o kadar uzaklara ikna edemem ama yakındır o da yemişim uzağını diyecek.)

Muharrem C.80
25-01-2017, 16:09
Gidiş, geliş masraflı ve çok uzun saatler sürüyor. Vallahi çok sıkıntılı aktarması sigara derdi falan derken bazen 3 -4 saat aktarma beklendiği oluyor zaten uçak parasıda ciddi masraf git gel öyle kolay değil 20 saat tek gidiş :) Gerçi bu sorun olmasa orasıda Kölne dönerdi bence :)

deeperblack
25-01-2017, 16:10
2016 eylülde Melbourne gittim.
Geldikten sonra en çok dikkatimi çeken hepimizin farkında olmadan çok büyük paranoyalar sahibi olduğu ve hiçbirimizin buradaki kalitesiz yaşamı haketmediği...

İmkanın varsa durma buralarda kardeşim...

rebelh
25-01-2017, 16:17
bir çok kişinin kafasında var galiba artık bu
sanırım bu referandum karar belirleyici olacak
beni az çok bilen bilir milliyetçilik terimlerine karşı bir insanım milliyetçiliğin insanlara sonradan ve bir şekilde bilinçli olarak empoze edildiğini düşünüyorum
o yüzden "tohumuna para mı saydım" mantığındayım
1 buçuk aylık bebeğimiz var doğduğu gün vodafone arena patladı sonrası bildiğiniz gibi
geçen martta eşimin iş yerine 200 metre ötede patlama oldu onlarca sivil öldü
ben gideceğim dedikten sonra kimse bu vebalin altına girip kal diyemez diye düşünüyorum(ailemden bahsediyorum)
ufak ufak planlara başladım burada da yardımcı olan arkadaşlar oldu benim planım ankara anlaşmasını kullanarak londraya yerleşmek
burada memurum "salla başı al maaşı" her ay maaşım yatıyor keyfine baksana diyebilirsiniz ama öyle olmuyor işte
geçen hafta bir imamı başımıza müdür olarak atadılar hiç işe gelmedi bugün genel müdürlüğe daire başkanı olarak atandığı yazısı geldi
sen oku çalış sınava gir kazan ama senin mücadele ettiğin şeyleri başkalarına altın tepside sunsunlar
ben ne bu ülke için çalışmak ne de bu ülkeden para kazanmak istiyorum artık gidip garsonluk yapmayı göze aldım en azından çocuğum iyi bir eğitim almış olur diyorum
çok zorlanıcam muhtemelen bazı bazı kaçak çalışıcam ama denicem
başaramazsam kaldığım mutsuzluktan devam ederim

imprezaWRC
25-01-2017, 16:19
Gidiş, geliş masraflı ve çok uzun saatler sürüyor. Vallahi çok sıkıntılı aktarması sigara derdi falan derken bazen 3 -4 saat aktarma beklendiği oluyor zaten uçak parasıda ciddi masraf git gel öyle kolay değil 20 saat tek gidiş :) Gerçi bu sorun olmasa orasıda Kölne dönerdi bence :)

Tokyo 11 saat mi ne sürmüştü, Osaka'dan dönüş ise 13 saat sürmüştü. Pasaport kontrolüne kadar kendimi halen Japonya'da sanıyordum, duty free'den itibaren ne kadar öküz var ise hepsi ile karşılaşınca hah tamam uçak doğru yere getirmiş yanlış yere gitmemişiz demiştim.
Tokyo'ya gidene kadar hiç uyumamıştım; jetlag falanda bana uğramamıştı, hatta o turdaki en uykusuz ben olmama rağmen en dinç bendim :D :D
13-14 saat gıkımı çıkarmam ama 20 saat fazlaymış.

imprezaWRC
25-01-2017, 16:24
bir çok kişinin kafasında var galiba artık bu
sanırım bu referandum karar belirleyici olacak
beni az çok bilen bilir milliyetçilik terimlerine karşı bir insanım milliyetçiliğin insanlara sonradan ve bir şekilde bilinçli olarak empoze edildiğini düşünüyorum
o yüzden "tohumuna para mı saydım" mantığındayım
1 buçuk aylık bebeğimiz var doğduğu gün vodafone arena patladı sonrası bildiğiniz gibi
geçen martta eşimin iş yerine 200 metre ötede patlama oldu onlarca sivil öldü
ben gideceğim dedikten sonra kimse bu vebalin altına girip kal diyemez diye düşünüyorum(ailemden bahsediyorum)
ufak ufak planlara başladım burada da yardımcı olan arkadaşlar oldu benim planım ankara anlaşmasını kullanarak londraya yerleşmek
burada memurum "salla başı al maaşı" her ay maaşım yatıyor keyfine baksana diyebilirsiniz ama öyle olmuyor işte
geçen hafta bir imamı başımıza müdür olarak atadılar hiç işe gelmedi bugün genel müdürlüğe daire başkanı olarak atandığı yazısı geldi
sen oku çalış sınava gir kazan ama senin mücadele ettiğin şeyleri başkalarına altın tepside sunsunlar
ben ne bu ülke için çalışmak ne de bu ülkeden para kazanmak istiyorum artık gidip garsonluk yapmayı göze aldım en azından çocuğum iyi bir eğitim almış olur diyorum
çok zorlanıcam muhtemelen bazı bazı kaçak çalışıcam ama denicem
başaramazsam kaldığım mutsuzluktan devam ederim

Muhtemelen bu topraklarda son kez oy kullanacağım, o da vicdanımın rahat etmesi için olacak. Kendimi değil, oğlumun geleceğini düşündüğümden ve huzurlu hayat geçirmesini istediğimden dedim ya bende birşeyler planlıyorum.

ulasoztas1
25-01-2017, 16:29
Benimde aklımda olan ve giderek güçlenen bir seçenek Avustralya. bir sene önce baya araştırmıştım ama burada süregelen yaşantım, cesaret edemeyişim derken erteledik ister istemez. Evet adaptasyonu zor olabilir ama alışınca (alışmak kişiye bağlı) insan gibi yaşamanın ne olduğunu anlayacağımız, yaşam şartları en iyi olan yerlerden bir tanesi. Bir arkadaşım Kanadaya gitti 6 aylığına ama 3. ayında geri döndü. Başka bir tanıdığım gitti ve gayet memnun yaşamından:) kısacası genel bir kural yok kişiye bağlı durumlar bunlar ama unutmaki imkanın varken değerlendirmediğin şeyler ilerdeki pişmanlıklarımıza sebep olur. Hele ki dediğin gibi Türkiye'nin gidişatına bakarsak..
Detaylı bilgi sahibi olmak için giden birisiyle iletişime geçebilirsin oraya gidip hayatını anlatan Türklerin bloglarını takip edip videolarını izleyebilirsin. Gidecekseniz kesinlikle bu tür durumlara aracılık yapan firmaların yönlendirmeleri işinizi kolaylaştıracaktır. Hangi şartlarda oturma izni veriyor, dil okulumu mesleki bir yollamı bunlarda yardımcı olurlar. Mesela bizdeki gibi parasını verip istediğin evi kiralayamıyorsun, ev sahibi başvuranlardan birisini seçiyor gibi farklı kuralları var :D

coolvtec
25-01-2017, 16:33
Türkiyenin en güzel ili ve ilçelerinden birinde yaşıyorum. Çevremde benim gibi çok fazla insan var. Evimiz, araba, düzenli gelir vb Allaha şükür çok iyi şartlarda yaşıyoruz ama yine de çok huzursuz ve kaygılıyım. Ara ara çok ciddi gitme planları yapıyorum. Bir avantajım ablam USA vatandaşı, eniştem de usa lı. Babalar anneler vefat etti. Tası tarağı satıp gidebiliriz ve 5 yıl yanlarında kaçak kalıp oturma hakkı elde edebiliriz. Ama işte memleketi bırakıp her türlü güzel şartları bırakıp gitmek çok zor geliyor. Yaşanan olaylar, patlamalara vb iki fikir arasında gidip geliyorum...

Buralarda çok fazla bir bağlayan yoksa, yaşın da genç ise git arkadaşım.

MCN21
25-01-2017, 16:35
Tokyo 11 saat mi ne sürmüştü, Osaka'dan dönüş ise 13 saat sürmüştü. Pasaport kontrolüne kadar kendimi halen Japonya'da sanıyordum, duty free'den itibaren ne kadar öküz var ise hepsi ile karşılaşınca hah tamam uçak doğru yere getirmiş yanlış yere gitmemişiz demiştim.
Tokyo'ya gidene kadar hiç uyumamıştım; jetlag falanda bana uğramamıştı, hatta o turdaki en uykusuz ben olmama rağmen en dinç bendim :D :D
13-14 saat gıkımı çıkarmam ama 20 saat fazlaymış.

20 saat iyimser bir sure genelde 23-24 saati bulunuyor toplami :D hele yanlislikla uzun aktarmaya denk gelirsen vay haline :D Sahsen beni hic urkutmuyor, belki sigara kullanmadigim icindir :) sigara kullananlar genelde 4-5 saatlik ucusa bile ocu olarak bakiyorlar :D

Evrenoz
25-01-2017, 16:43
İltifat için çok teşekkür ederim, öyle gözüküyorsam ne mutlu bana, ben o zaman Perth diyorum. (Eşimi o kadar uzaklara ikna edemem ama yakındır o da yemişim uzağını diyecek.)

Git git, benim de yakındır tepemin atması
Yaparız arabaları orda, bineriz temiz temiz :)

imprezaWRC
25-01-2017, 16:48
Git git, benim de yakındır tepemin atması
Yaparız arabaları orda, bineriz temiz temiz :)

Ohooo, bro halen tepen atmadı mı, benim atalı çok oluyor da ikna kabiliyetim yetersiz kalmıştı; eşimde artık tamam demeye başladı.

Evrenoz
25-01-2017, 16:50
Ohooo, bro halen tepen atmadı mı, benim atalı çok oluyor da ikna kabiliyetim yetersiz kalmıştı; eşimde artık tamam demeye başladı.

Anne - baba beni tutan en büyük etken, ama çocuktan sonra muhtemelen onu da düşünmicem. biraz da birikim yaptım, onu da arttırdım mı; mis..
Giyeriz pijama - terlikleri, çekirdek çitlerken izleriz burayı :P

imprezaWRC
25-01-2017, 16:51
20 saat iyimser bir sure genelde 23-24 saati bulunuyor toplami :D hele yanlislikla uzun aktarmaya denk gelirsen vay haline :D Sahsen beni hic urkutmuyor, belki sigara kullanmadigim icindir :) sigara kullananlar genelde 4-5 saatlik ucusa bile ocu olarak bakiyorlar :D

Bana o kadar süre koymazda, oğlanın işi zor olur. Gittikte süresi problem olsun. Hoş, gidersekte burada bu kadar ödenmiş sgk primleri ne olacak. Emeklilik yanacak, sanki çok muhteşem para vereceklerde, üstüne oturacaklar ona yanarım.
Avustralya'da var mı sgk :D

Evrenoz
25-01-2017, 16:52
Bana o kadar süre koymazda, oğlanın işi zor olur. Gittikte süresi problem olsun. Hoş, gidersekte burada bu kadar ödenmiş sgk primleri ne olacak. Emeklilik yanacak, sanki çok muhteşem para vereceklerde, üstüne oturacaklar ona yanarım.
Avustralya'da var mı sgk :D

Dışarıdan öde,
Dolar kazanıcaksın burada ödediğin TL prim koymaz
Sonra çift emekli maaşı olur

Faruk_Vtec
25-01-2017, 16:53
abılerım bende gelım orda bı dukkan açım, bırbırımıze yoldaş oluruz canımız sıkılmaz.. :)

imprezaWRC
25-01-2017, 16:53
Anne - baba beni tutan en büyük etken, ama çocuktan sonra muhtemelen onu da düşünmicem. biraz da birikim yaptım, onu da arttırdım mı; mis..
Giyeriz pijama - terlikleri, çekirdek çitlerken izleriz burayı :P

Çocuk olana kadar bende öyle bakıyordum ama hepsinin yaşı geldi geçti. Çocuğun hayatını ileride bana bol bol küfür edecek kadar rezil etmek olmaz.

imprezaWRC
25-01-2017, 16:55
abılerım bende gelım orda bı dukkan açım, bırbırımıze yoldaş oluruz canımız sıkılmaz.. :)

Anlaşıldı, bu gidişle bir uçak yetmeyecek :D

Faruk_Vtec
25-01-2017, 16:57
Anlaşıldı, bu gidişle bir uçak yetmeyecek :D

fena mı abı techturkey eyalet'ı kurarız orda.. :D

rebelh
25-01-2017, 16:59
Dışarıdan öde,
Dolar kazanıcaksın burada ödediğin TL prim koymaz
Sonra çift emekli maaşı olur

aynı şeyi memurlarda yapabiliyor mu ?

Evrenoz
25-01-2017, 17:02
aynı şeyi memurlarda yapabiliyor mu ?

Bilmiyorum ama tahminimce yapılıyordur diye düşünüyorum
Uzmanına sormak lazım

deeperblack
25-01-2017, 17:02
Arabalar konusunda sol elle hızlı vites atarım diyenlere gelsin :)

http://i.hizliresim.com/1VO5LY.jpg (http://hizliresim.com/1VO5LY)

http://i.hizliresim.com/LZ5rya.jpg (http://hizliresim.com/LZ5rya)

http://i.hizliresim.com/r6zr3V.jpg (http://hizliresim.com/r6zr3V)

Buda hayallerdeki ev ve araç ikilisi...

http://i.hizliresim.com/773zqP.jpg (http://hizliresim.com/773zqP)

Quantum
25-01-2017, 17:54
Ben 2016 da iki kez gittim Melbourn e. 5 er ay arayla, 15 er günlüğüne.. Yerleşme mevzuları gündeme gelmesi sebepli alıcı gözle bir çok şeyi gözlemledim.
Bir kere inanılmaz uzak. Rio de Janeiro bile daha yakın varın hesap edin. Doha ya da Singapur aktarmalı gidiyorsunuz. Yazacaklarım Melbourne için geçerlidir, tahmin ediyorum Sydney'de aşağı yukarı aynı..

Gece gündüz ve mevsimler Türkiye ile tam ters durumda. Burada kış iken orada yaz, burada gece iken orada gündüz. Öncelikle ilk 1-2 gün feleğiniz şaşıyor zengin hastalığı jetlag'ın dibini yiyorsunuz. Önce bu cepte..
Havası inanılmaz temiz. Mevsim olarak kış mevsimi Antalya ya da İzmir'in kışlarına benziyor. Ilıman.. En düşük sıcaklık olarak 4-5 derece ile geçiştiriyorlar. Genelde 4/5 - 14/15 derece aralığında değişiyor kış sıcaklıkları. Kar vs bilmiyorlar. Yazlar ise öyle kavurucu değil.. 40 lı dereceleri bir iki hafta ya görüyorlar ya görmüyorlar.
Tüm kıyıları okyanus olsa da öyle fırtına kasırga vs bilmiyorlar, enteresan bir şekilde yok çünkü öyle şeyler.

Melbourne de sadece city bölgesinde büyük binalar gökdelenler görebiliyorsunuz. Onun haricinde eski bir yerleşim alanı daha var, sahili de kapsayan, orada sıra sıra apartmanlar.. Onun haricinde tüm Melbourne 2 bilemedin 3 katlı bahçeli evlerden oluşuyor.
Arazi sorunları olmadığı için alabildiğine yayılmışlar geniş geniş yaşıyorlar. Geniş yollar, geniş ev ve bahçeler, geniş araziler vsvs.. Genç kesimin hayalleri bir apartman dairesi sahibi olmak onlara çok cazip geliyor.. Tek hayalleri bu desem yeridir. Onlara tek katlı 200mt karelik bir evlerinin yine en az ev büyüklüğünde bir bahçelerinin olması kadar doğal bir durum yok.
Kendi evinin bahçesi bile olsa, evinin önündeki ağaç bile olsa, onu kesmek yasak. Budamak da aynı şekilde.. Çok büyük para cezası var. Mahkemeye vs çıkıyorsun.. Eğer kesmek istiyorsan belediyeye mantıklı bir sebep sunmak zorundasın. İnsan hayatını tehdit edecek durumda büyüdü, kurudu, gözüme batacak dalları vs, gelip kesin ya da budayın diye başvuru yapıyorsun.. İşte oranın park bahçe müdürlüğü vs gibi bir depertmandan geliyorlar, kesilecek mi budanacak mı karar veriyorlar, yapıyorlar be yapacaklarsa gidiyorlar. Kafana göre yapamazsın yoksa..

Tek katlı bahçeli bir ev aldın, onu yıkıp iki katlı bir ev yapmak istiyorsun örneğin. Öyle istediğin gibi bir şey yok.. Komşularından imza alman gerek.. Belli bir uzaklık var 100mt çevrendeki tüm ev sahipleri diye hatırlıyorum. Onlardan tek tek izin alıyorsun ben burada 2 katlı ev yapabilir miyim diye.. Bir tanesi imza vermezse, yapamazsın.. Ha yaptın, adam seni "buraya 2 katlı ev yaptı benim temiz hava almamı engelliyor" diye şikayette bulunursa o evin üst katının traşlanması ve 1 kata indirilmesi için sana tarih veriyorlar. O tarihe kadar yaptın yaptın.. Yapamadın, kodes.. Nasıl? :)

Sahil şeridine ev yapmak yasak.. Sahil şeridine beachclub gibi tesisler de yapmak yasak.. Deniz kenarı halkın.. Kimse sahiplenemez gibi bir kuralları var. O yüzden sahil kenarında ev mev yok.. Evim denize sıfır diyen birisi varsa, evet evinin önünde deniz vardır ama o denize en az bi 200 metre uzaklık vardır.

Otomobiller genel olarak uzakdoğu ve amerikan otomobilleri.. Hepsi de büyük litreli. Büyük SUV lar çok revaçta.. Bu da doğal, zira park sorunları yok, benzin mazot türkiye fiyatlarının 3te 1i. 2-3cent zam geldiğinde moralleri bozuluyor adamların.
Otomobil fiyatları da Türkiye fiyatları ile kıyaslarsak (0 km için konuşuyorum) 2000cc 3000cc lerde hemen hemen yarısı, 3000cc 4000cc den fazla motorlu araçlarda 3te 1ine bile yaklaşıyor. Renault çok fazla yok mesela.. Clio için kampanya vardı. 16000 AUD a clio veriyorlardı. Sıfır.
Tesla örneğin.. AVM de rastlamıştık sayın kendisine, İçeride arabayı tanıtıyorlar, içine biniyorsun, birisi geliyor sana arabayı anlatıyor, tahmin ediyorum satın almak için randevu alıyorsun vs.. Ben gittiğimde AUD 2.1 TL idi. 120bin AUD dan 180bin AUD a kadar fiyatları değişiyor demişti Tesla Model S için. Türkiye ile kıyaslayın artık.

Yeni otomobil alma, otomobilini yenileme gibi bir düşünceleri yok. Otomobil aldıktan sonra bitene kadar kullanıyorlar. Eskidi bu yenisini alayım diye bir kültürleri yok. Eminim halen kullanılan milyon kilometreleri devirmiş onbinlerce araba vardır.
Her sektörde hizmet sektörü el emeği fiyatları çok pahalı. Arabanın motoru bittiğinde rektefiye ettirmek yerine gidip sıfır araba alıyorlar. Ancak oradaki arabalar da bizim TR deki araçların arasında inanılmaz bir kalite farkı var. Yollar muazzam, kaymak gibi.. Trafik yok.. Yakıt kaliteli.. Otomobiller de bizim standartlarımızdan daha kaliteli olunca arabalar yorgun olmuyor. Dolayısıyla uzun yıllar kullanılıyor. Hemen hemen her arabanın arkasında çeki demiri var. Sedan, SUV vs farketmiyor.. Hemen hemen her tip otomobilin arkasında üzerinde bir tekne, kayık vs olan bir römork görebilirsiniz.. Denizle çok iç içeler.
Direksiyonlar sağdan.. Dolayısıyla tüm Japon otomobilleri Japonyada ithal(!) (JDM? A-haa! :) )
Honda, Hyundai, Holden (Avustralya markası), En çok göreceğiniz markalar..
Eski GTR lar, Supra lar, her model Typer lar, çok fazla.. SUV olarak da LandRover ın tüm modelleri (RangeRover, LandCruiser vs), Toyota nın bildiğimiz bilmediğimiz bir sürü modeli, Ford un enterasan modelleri en fazla olan markalar.
Yolarda motosikletli kişilerle çok problem yaşamama konusunda uyarılıyorsunuz. Narkotik işlere bulaşmış çete üyesi çıkma ihtimali %90. Deri yelek ve chopper motosikleti varsa %100 öyle..

İç bölgelere çok gitmiyor insanlar.. Gezmeye bile.. Oralarda zaten Aborijinler yaşıyor.. İlave olarak kızıl kangurular var.. Problemli hayvanlarmış biraz.. İnsanlara araçlara saldırı vs..
E aşağıdaki gibi olunca insan doğal olarak korkuyor tabi.. Foto gerçek bu arada.. Fotoshop vs değil..

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/06/04/04/2956943400000578-3110240-Usually_Roger_is_very_protective_of_the_female_mem bers_of_his_gr-a-72_1433387077491.jpg

Halk karışık.. Hintli, Çinli, İngiliz, Ermeni, Rum, Türk ve Sudanlılar en fazla olan milletler olarak sayabilirim. Her milletin kendine ait mahallesi var. Ben Türk mahallesine gitmedim ama küçük Türkiye diyorlar. Marketinden berberine, kahvehanesinden dürümcüsüne kadar herşey varmış. Bir türk marketine gitmiştim ben de, orada tadelle, nuhun ankara makarnası, yörsan peyniri, pastırma, pınar tereyağ vs görünce hepsine sarılasım gelmişti. Fiyatları biraz farklı tabiiki tahmin edeceğiniz üzere.. 1 tane Tadelle 2 AUD idi.. (şu an kur 2.89TL)
Sudanlılardan uzak durulması konusunda özellikle uyarıyorlar. Çok problemli insanlar. Hırsızlıktan tutun her çeşit sorunu yaşatan insanlar bunlarda imiş.
Ancak genel olarak inanılmaz saygılı insanlar. Kurallara göre hareket ettiklerinde hayatın daha kolay olduğunu bilen insanlar.
Küçük bir örnek; otoparklarda otomobillerin park etmeleri için yere çizilen o iki çizgiye tekerlekler dokunmayacak diye 2-3 kez manevra yapmaya üşenmeyen insanlar. Eline şerit metre alıp ölçesi geliyor insanın sağ ve sol çizgilere eşit uzaklıkta mı acaba diye.. Tam benlik aslında.. Benim kafadalar :)

Benzinini vs sen alıyorsun. Petrol istasyonlarında pompacı vs yok. Ne kadarlık almak istiyorsan dolduruyorsun benzinini sonra içeri kasaya gidip ödeme yapıyorsun. Biz benzin alırken sormuştum birlikte olduğum kişiye.. Belki 40 yıldır orada yaşıyorlar..
- "E şimdi sen buradan benzini koydun, yanına kimse gelmiyor napıyon birader ya da hoşgeldin beşgittin vs diye.. Parayı vermek için içeri mi gidiyorsun" dedim,
- "Evet tabi.." dedi.
- "E dışarıda personel olarak kimse yok? O kadar pompa var, kalabalık burası, benzini alıp ödeme yapmadan gitsen kimsenin ruhu duymaz, o zaman ne olacak?" dedim,
- "Niye öyle bir şey yapasın ki.. Öyle bişey yapmazlar burada o yüzden de kimse bakmaz sana, kimse ilgilenmez seninle petrol istasyonlarında.." dedi.

Adamların kafaları bu şekilde çalışıyor. Hinlik vs yok yani.. Kültür farkı.. Ha Sudanlılar vs böyle bir şey yaparsa, içerideki adam kameradan plakasına bakıp yerinden kalkmadan polisi arıyormuş, 1 saat sonra polis o arabanın ensesinde.. Bu gibi vukuatlar da tek tük.. Akşam haberlerinde saçma sapan şeyler.. Olay yok ki memlekette.. Köpek havuza düştü, sonra yüzerek dışarı çıktı.. Buna haber diyorlar.. Yok bişey çünkü..

Hizmet sektörü çok pahalı demiştim.
Emeğin kendisi de pahalı, emek sonucu ortaya çıkarılan ürün de pahalı.. Fincan üzeri baskı örneğin.. 50 AUD.. Türkiyede 15 TL.. ya da üzeri baskılı iphone kılıfları.. 150-200TL arası bir şeydi. Onun dolar kısmını hatırlayamadım. Çevirmiştik Türk parasına, yuh demiştik. Türkiyede 30 TL ye ennn kalitelisini en custom olanını alıyorsunuz..
Ama seri üretim olan şeyler ucuz.. Elektronik ucuz.. Otomobil dediğim gibi, Türkiyeye göre ucuz.

Örnek veriyorum; oto yıkama.. 70 AUD idi yanlış hatırlamıyorsam. Sen adamın yerinde yıkayacaksan 30 ya da 40 AUD idi sanırım. Türkiyeye göre çok pahalı bunlar. Oto tamircileri, oto elektrikçileri, normal eve gelen tesisatçılar vs zengin insanlar.
Orada su tesisatçısı elektrik tesisatçısı diye bir ayrım yok. O kişi hepsinden anlıyor. Tamirci.. Herşeyin tamircisi.. Öyle değişik bir şey var örneğin.
Ve hepsi aşağıdaki kamyonetten (Ute) kullanıyor ki inanılmaz beğendiğim bu çocukları.. Ute diyorlar..
Ön taraf tamamen otomobil, arka taraf kasa.. Holden Ute ve Ford Falcon Ute en çok görülen.. Tek tük Honda da var

http://only-carz.com/data_images/models/holden-ute/holden-ute-12.jpg

Devasa Truck lar var.. Şu Mack ler.. Gelin gibi süslemişler, kromdan yanıyor, içinde dövmeli sakallı kamyoncular.. Onlar çok güzel örneğin..

Polisler otoban kenarlarında alkol kontrolü yanında Drug kontrolü de yapıyor.. Kocaman bir otobüs çekiyorlar yol kenarına, içi laboratuvar.. Drug almış mı almamış mı direkt sonuç alıyorlar.. Öyle hastaneye sevk vs yok.. Şipşak..

Maaşlar 15 günde bir alınıyor. İşverenle yıllık olarak anlaşıyorsun.
Örneğin bizim oradaki akrabanın oğlu.. Oradaki üniversitelerin birinden yeni mezun olmuş (branş bizim buradaki işletme denkliğinde bir bölüm) bir firmanın muhasebe departmanında yeni işe girdi. Babası, yıllık 50bin AUD anlaştı, ilk giriş için fena değil napalım daha iyi olur ileride, bir yerden başlaması gerek vs dedi. Aylık maaşı TL bazında 12bin TL demektir bu.. Bu başlangıç rakamları..

Orada herşey İngiltere kraliçesinin malı.. Enteresan binaların üzerinde, "bilmem ne düküne kraliçe tarafından hediye edilmiştir", "Bu arazi (arazi de arazi.. belki 50bin dönüm) Sir Bilmem ne Edward Richards ın malıdır" vs gibi tabelalar görüyorsunuz.. Tuhaf geliyor tabi.. :)

Daha bir sürü şey var da sonra yazarım isterseniz..

Demem o ki şehir güzel.. Hele ki dil biliyorsanız çok rahat edersiniz. Ancak alışılması gereken çok fazla konu var. Ne kadar genç olursanız o kadar daha rahat adapte olursunuz böyle şeylere..
Sizi Türkiyeye bağlayan bir şeyler yoksa, yaşınız 30 altında ise ya da 30lu yaşların başındaysanız ciddi ciddi değerlendirin. Çünkü buradaki hayat standardınızı yakalamanız bir 10 yılınızı alacaktır.
Beni Türkiyeye bağlayan ailevi konular sebepli şu an değerlendiremiyorum yerleşme konusunu ki ben ve ailem için bu yerleşme konusu başka birisine göre mümkün mertebe daha kolay.
Bir kaç yıl sonra belki tekrar gündemimize gelebilir.

Ha bir de şaraplar var..
Ben bir tanesinin imalat yerine gittim hususi şarap almaya..
Heyecanla içeri girdik, dedim ki "var mı şarap satıyor musunuz.."
"Var.." dedi kadın.. "Hangi kalite olsun" diye sordu..
"Kalite önemli değil.. En kalitesiz de olur.. Sizden şarap almak istiyorum" dedim.
Kadın direkt sordu.. Türk müsün.. :)
Evet dedim Türküm.. :)
Buraya geliyorlar arada, biliyorum konuyu dedi gülerek.. :)
Neyse, 5 şişe şarap aldım çıktım..
Şunlardan..

https://whatimdrinkingatthetime.files.wordpress.com/2014/01/whatimdrinkingatthetime-yy-bordeaux-2011.jpg

Quantum
25-01-2017, 17:55
Arabalar konusunda sol elle hızlı vites atarım diyenlere gelsin :)

[img]http://i.hizliresim.com/1VO5LY.jpg[/ig] (http://hizliresim.com/1VO5LY)

[img]http://i.hizliresim.com/LZ5rya.jpg[/ig] (http://hizliresim.com/LZ5rya)

[img]http://i.hizliresim.com/r6zr3V.jpg[/ig] (http://hizliresim.com/r6zr3V)

Buda hayallerdeki ev ve araç ikilisi...

[img]http://i.hizliresim.com/773zqP.jpg[/ig] (http://hizliresim.com/773zqP)

Peşpeşe yazdık.. :)
İnternetin bağlandı herhalde :D

Evrenoz
25-01-2017, 18:01
Sonuna sesli güldüm :)

Benim aklımda buradaki malı mülkü satıp orada Cafe açmak var..
Hanım da finans sektöründe kredi risk analisti, illaki bulur bir iş orda
Gül gibi geçiniriz gibi geliyor..

Quantum
25-01-2017, 18:07
Sonuna sesli güldüm :)

Benim aklımda buradaki malı mülkü satıp orada Cafe açmak var..
Hanım da finans sektöründe kredi risk analisti, illaki bulur bir iş orda
Gül gibi geçiniriz gibi geliyor..

Ciddi ciddi düşünüyor musun yahu..
O Türk mahallesindeki bahsettiğim dürümcü amcanın 2016 S600 Maybach ının olduğunu söylemişlerdi bana.. dürümcülükten bu..
Bence cafe mafe bırak dürümcü aç sen keline de yakışır hem :)

Evrenoz
25-01-2017, 18:09
O Türk mahallesindeki bahsettiğim dürümcü amcanın 2016 S600 Maybach ının olduğunu söylemişlerdi bana.. dürümcülükten bu..

Valla geçenlerde konuştuk hanımla
Abisi orada, kendi şirketi var.. İlk başta o şirkette çalışıyor gibi gösterilme imkanı olduğunda vatandaşlık da kolay sanırım.
Sonrasında orada ne yapabilirimi düşünücem artık. Biraz bakıp araştırmak lazım ne iyidir ne kötüdür.
Dürüm olur, steakhouse, cafe olur... Talebe bakmak lazım
Yemek işi yapılacaksa önce belki burada kursa gidip ders / sertifika da alırım

Quantum
25-01-2017, 18:22
Valla geçenlerde konuştuk hanımla
Abisi orada, kendi şirketi var.. İlk başta o şirkette çalışıyor gibi gösterilme imkanı olduğunda vatandaşlık da kolay sanırım.
Sonrasında orada ne yapabilirimi düşünücem artık. Biraz bakıp araştırmak lazım ne iyidir ne kötüdür.
Dürüm olur, steakhouse, cafe olur... Talebe bakmak lazım
Yemek işi yapılacaksa önce belki burada kursa gidip ders / sertifika da alırım

Seni buraya bağlayan bişey yoksa, eşinin abisi gibi bir durum da varsa değerlendirilebilir.
Ama önce bi 15-20 günlüğüne git kal biraz.. Çok farklı bir kültür orası.. O kadar düzenli ki o kadar olması gerektiği gibi ki herşey, enteresan gelmeye başlıyor sana bunlar..
Kıyaslama yapıyorsun alışkanlıkları ister istemez ve aslında ne kadar öküz olduğunu anlıyorsun ki kuralcıyımdır ve elimden geldiğince herşeyi düzgün yapmaya çalışan birisiyim..

Uzaklık beni çok ürküttü örneğin.. Ha deyince gelemiyorsun Türkiyeye.. O an uçak bileti bulup o an koltuğa otursan 1 gün sürüyor yolculuk..
Almanya gibi 3-4 saatlik bir uzaklıkta olsa orası, daha olabilir gelecek de, şu uzaklık ürkütüyor..
Benim bir durum olduğunda anında TR de olmam gerek..

Ben inanmazdım hadi lan derdim, ilk gittiğimde 3 haftaya yakın kalmıştım, ciddi özlüyorsun ülkeyi.. O enteresan bir şey..

coolvtec
25-01-2017, 18:26
Şarabın markası bir tek benim mi dikkati mi çekti? :D:D:D

"YARRA YERING"

:o

deeperblack
25-01-2017, 18:32
Peşpeşe yazdık.. :)
İnternetin bağlandı herhalde :D

Burası Türkiye öyle kolay değil o işler :)

MCN21
25-01-2017, 18:49

Aman abi sydneydeki turk mahallesi gta lardaki kotu ara sokaklara benziyor :D 1 defa canimiz sucuk cekti girip ciktik. Dedim bir daha sucuk mucuk yok :D Cogu arap kokenli gibiydi kesinlikle bir daha girmem :D bir anda sydneyden orta doguya girmis gibi hissettim :D

Quantum
25-01-2017, 18:56
Şarabın markası bir tek benim mi dikkati mi çekti? :D:D:D

"YARRA YERING"

:o

http://i671.photobucket.com/albums/vv76/badoer/C8A623F6-E7E1-4690-AC3A-38F78252E201_zpswt2nfsjt.jpg

http://i671.photobucket.com/albums/vv76/badoer/DCF306BA-0D47-4A74-834F-E7EBA7083593_zps4f77myd5.jpg

Quantum
25-01-2017, 18:58
Aman abi sydneydeki turk mahallesi gta lardaki kotu ara sokaklara benziyor :D 1 defa canimiz sucuk cekti girip ciktik. Dedim bir daha sucuk mucuk yok :D Cogu arap kokenli gibiydi kesinlikle bir daha girmem :D bir anda sydneyden orta doguya girmis gibi hissettim :D
Valla gitmedim Melbourn dekine. Sydney'dekinin aynısıdır kuvvetle muhtemel

livaneli
25-01-2017, 19:09
Quantum, yazı için teşekkürler, zevkle okudum, çok faydalı oldu ; sayende o şarabın gerçek olduğunu da öğrendim :)

Evrenoz
25-01-2017, 19:20
Seni buraya bağlayan bişey yoksa, eşinin abisi gibi bir durum da varsa değerlendirilebilir.
Ama önce bi 15-20 günlüğüne git kal biraz.. Çok farklı bir kültür orası.. O kadar düzenli ki o kadar olması gerektiği gibi ki herşey, enteresan gelmeye başlıyor sana bunlar..
Kıyaslama yapıyorsun alışkanlıkları ister istemez ve aslında ne kadar öküz olduğunu anlıyorsun ki kuralcıyımdır ve elimden geldiğince herşeyi düzgün yapmaya çalışan birisiyim..

Uzaklık beni çok ürküttü örneğin.. Ha deyince gelemiyorsun Türkiyeye.. O an uçak bileti bulup o an koltuğa otursan 1 gün sürüyor yolculuk..
Almanya gibi 3-4 saatlik bir uzaklıkta olsa orası, daha olabilir gelecek de, şu uzaklık ürkütüyor..

Ben inanmazdım hadi lan derdim, ilk gittiğimde 3 haftaya yakın kalmıştım, ciddi özlüyorsun ülkeyi.. O enteresan bir şey..

Aynen, kim gidecekse gitmeden önce 2-3 hafta yaşamalı
İsviçre'de de çok garipsemiştim ilk gittiğimde kuralları, düzeni.. Alışıyorsun ve seviyorsun aslında bir süre sonra..
Hele bu memleketin keşmekeşinden, kuralsızlığından, düzensizliğinden bıkmış biriysen daha çok seviyorsun kuralı, düzeni.. Geçen yıl yunandaydım misal, 1 haftada alıştım oradaki trafiğin düzenine.. Türkiye'ye döndüğümde sınırdan İstanbul'a kadar baya bi afalladım.

Uzaklık problem cidden. O yüzden konuşuyoruz hanımla ne yapsak diye. Uzak olsa da en cazip yer orası gibi duruyor
Zaten iş için de bir adım atmadan önce orada 2-3 ay geçirip toplumun eğilimlerini, taleplerini incelemek lazım..

Misal masa ortasında mangal konsepti ( Bostancı çınaraltı, pişti gibi ) düşündüm ama orada parklar bu konseptte masalar ile doluymuş. Kimse gelmez restauranta hal bu iken
steakhouse olabilir, cafe olabilir, legalse sisha house olabilir.. düşünüyorum bir çok şey..

imprezaWRC
25-01-2017, 19:22

Ben gidersem sanırım hiç şaşırmam, bugüne kadar beni en çok Japonya şaşırtmıştı (insanların saygısı, inşaat yapılırken etrafın çamur olmaması...vs), daha da şaşırmam. Olması gereken zaten o heriflerin kuralları, saygısı...vs'si.

Evrenoz Bro ne zaman gidiyoruz :)

Evrenoz
25-01-2017, 19:24
Ben gidersem sanırım hiç şaşırmam, bugüne kadar beni en çok Japonya şaşırtmıştı (insanların saygısı, inşaat yapılırken etrafın çamur olmaması...vs), daha da şaşırmam. Olması gereken zaten o heriflerin kuralları, saygısı...vs'si.

Evrenoz Bro ne zaman gidiyoruz :)

TechAustralia kur gidelim başkan :P

Düşünüyoruz işte hanımla.. Ha deyince olmuyor haliyle
Bu akşam yine konuştuk.. Kısmet..

turbo&quattro
25-01-2017, 19:24
Yahu gittinizde uzaklik kaldi :D Ben her 2-3 ayda bir geliyorum Tr ye yaklasik 11 saat ucuyorum . Gidinde uzun ucuslara
Zaten alisirsiniz :D

Evrenoz
25-01-2017, 19:26
Yahu gittinizde uzaklik kaldi :D Ben her 2-3 ayda bir geliyorum Tr ye yaklasik 11 saat ucuyorum . Gidinde uzun ucuslara

Max 13 saat uçtum ben
Singapur direkt uçuştu. Çok zorlamadı, jetlag vs de yaşamadım. Singapur dönüşü daha da uzun sürmüştü aslında; phuketten singapura uçuş, aktarma için bekleme, sonra İstanbul devam

Pekinden dönüş de uzun bir uçuştu, o da çok kastırmadı.
Film milm geçiyor bir şekilde. Uykusuz uçağa binmek önemli, ister istemez geliyor uykun ve yolun bir kısmı uçuşta geçiyor

imprezaWRC
25-01-2017, 19:51
TechAustralia kur gidelim başkan :P

Düşünüyoruz işte hanımla.. Ha deyince olmuyor haliyle
Bu akşam yine konuştuk.. Kısmet..

Aşağı yukarı bizde her akşam konuşuyoruz, düşünüyoruz. Evet ha deyince olmuyor ama benim için artık tek bir krıter kaldı. Hakikaten sıkıldım ve inan hiçbirşeyden keyif almıyorum. Yol yol değil, insan insan değil, saygı, sevgi, terbiye, kültür onlar zaten yok olmuş gitmiş. Bazen bazı insanlara sen nerenin sığırısın diyesim geliyor. (Arjantinden de sığır geliyor ya o bakımdan, baba Arjantin anne Konya, oğlan haliyle yine Arjantin sığırı oluyor ya o hesap :D :D )

Quantum
25-01-2017, 19:53

Yusuf. İstanbul'a indiğinde hemen uçak değiştirip tekrar döndüğünü düşün.
Cidden çok uzak yahu. :) Bitmiyor bitmiyor..

Bu arada gitmek isteyenler gidecekler THY den başka bir firmayla gitmesin. Gerçi o da Singapur a kadar gidiyor. Oradan sonra muhtemelen Qantas ile devam edersiniz. Vasat bir havayolu.
İkinci seçenek Qatar Airways. İstanbul Doha, Doha Melbourne gidiyor. Vasat üzeridir.
Ama Singapur airlines a sakın bulaşmayın. 300 500 daha verin THY kovalayın.

Shadow_Dancer
25-01-2017, 19:55

Kardeş sen yetkili bi abiye benziyosun, uzun uçuşlar nasıl yorucu mu? :)

Dou
25-01-2017, 20:26
Avustralya'ya hiç gitmedim fakat commonwealth ülkelerinden biri olduğu için Kanada'ya benzediğini düşünüyorum.

Hayat hiç bir ülkede kolay değil, uzaktan gözüktüğü gibi toz pembe olmuyor ne yazık ki.

1 yıllık kira parasını tek seferde masaya koyduğunuzda bile ev kiralayamadığınızda dediğimi anlarsınız. En önemli şeylerden biri kredi geçmişi ve sizin kredi geçmişiniz yoksa kredi kartı bile alamıyorsunuz.

Ne kadar ilginç geliyor kulağa değil mi? Kredi kartı ile kredi geçmişi oluşturabiliyorsunuz, fakat kredi geçmişiniz yoksa kredi kartı alamıyorsunuz.

Zannetmeyin ki işsizlik oranı az diye, iş bulması kolay. Türkiye'de okuduğunuz okulun, çalıştığınız firmanın hiç bir kıymeti yok. Sizin başvurduğunuz işe belki 1000 kişi başvuracak, %90'ı da orada doğmuş büyümüş (native) kişiler, gerisini tahmin edin ne kadar şansınız var.

Ben buraya Türkiye'de kariyerini bırakıp gelen, sonra bin pişman olup geri dönen çok kişi tanıdım. Cesaret ettikleri şey gerçekten güven özveri tecrübe istiyor. Hele çoluk çocuk varsa!

Ülke çok güzeldir ona lafım yok, fakat biraz bu tarz işler için maddi manevi motivasyon lazım. Çok kalifiye bir sektörde çalışmıyorsanız ve orada okumadıysanız minimum 6 ay - 2 sene arası işsiz kalmayı maddi ve manevi olarak kaldırabilmeniz lazım mesela.

Bu tarz işler yapılacaksa, 25 yaş altı, kariyerine yeni başlamış ya da yeni mezun kişi tarafından yapılırsa, daha kolay atlatılır zorluklar.

Tabi her zorluk zamanla atlatılıyor. Biraz da şansla alakalı.

turbo&quattro
25-01-2017, 21:01
Kardeş sen yetkili bi abiye benziyosun, uzun uçuşlar nasıl yorucu mu? :)

Tanker ucaklarinizla yol bitmiyor !

onursumer
25-01-2017, 21:06
çocukluk arkadaşım 2 yıllık üniversite bitirdikten sonra hem buralardan sıkıldığından hemde dil okulu için avustralya gitti , okulu 6aylıktı sonrasında bir 6 ay daha uzattı vs derken orda yaklaşık 2 sene kaldı

tr ye donuş yaptı burda okulunu 4 yıllık muhendisliğe tamamlayıp hem yaşamak için hemde yuksek yapmak için geri gitti , sanırım totalde 3-4 sene oldu ciddi memnun hayatından

nasıl yaşıyor dersen , motor mekanik konusunda ciddi bilgili idi zaten makine muh. olarak gitti , kamyon şoforluğu yapıyor ve ek olarak özellikle ust kapak contası yanık ikinci el araçları, arızalı motorsikletleri çok ucuza alıp evinin garajında toparlayıp ciddi uyguna onararak orda işçiliğin vs çok pahalı olduğunu soyledi iyi rakamlara gelir elde ediyor en son garajında 3 motor 2 araba vardı

ama direk gidiyim yaşayabilidim denilicek biryer değil once okul vs olarak bir sure gidip kalıp gozlemlemek lazım

Quantum
25-01-2017, 21:15
Deeperblack in fotoğrafını koyduğu evlerin kiraları haftalık 500 ile 900 aud arasında değişiyor. City de apartman daireleri çok daha pahalı. 1200-2000 aud.
Yine o fotodaki gibi 500-900aud luk evlerin fiyatları 2 milyon aud civarında.

Fotodaki önünde GTR olan evin konumu; Victoria, Wheelers Hill

Aylık kira yaklaşık 6000tl - 10.000 tl arası diyebiliriz. Biraz daha somutlaşsın rakamlar kafanızda.
City de Apartman daireleri ise 13-14bin den başlıyor denilebilir..

Dandenong taraflarında rakamlar hemen hemen yarı yarıya daha uygun. Haftalık 300-600 aud aralığı kiralar.
Ama yaşayanların profili çok düşük. Wheelers Hill e göre Yarıdan daha fazla düşük diyebilirim..
8-9 ay önceki rakamlar bu şekilde idi. Çok fazla değişiklik olmamıştır.

bason
25-01-2017, 22:06
Sydney'de 1 yıl kalan bir arkadaşım 100 bini bıraktım, aktı gitti tutamadım dediydi. Tabi kendisi ekonomi yapacak biri değildi ama ciddi pahalı olduğunu söylüyordu. Perth'e de gitmişti oranın daha uygun olduğunu söylemişti. Quantum'un anlattığı gibi burada haberleri bir görsen saçma sapan şeyler var derdi. Adamların derdi başka tabi... Hayat hiç bir yerde kolay değil zaten. Ama burada ki gibi yoğun değil. İş, güç zaten kovalayan insanlarız. geçim derdini bilen, yaşayan insanlarız bunun yanında birde trafiktir, saçma sapan vergilerdir, karmaşadır, terördür, yönetimdir, insanıdır filan bunalan çok kişi var... Büyük risk, çok uzak. Hiç bir şeyin garantisi yok. 1 yıl sonra açıkta kalabilir, zorlanabilirsiniz. Önerilen şeyler banada mantıklı geliyor. Hatta imkan varsa 3-6 ay arası dil okulu ya da mesleki bir kurs ya da yapmak öğrenmek istediğiniz bir eğitim ile gidip orayı tartıp biçmek önemli. Her şey güzel gitmeyebilir orada da... Bol şans...

2jz
25-01-2017, 22:07
Bende hangi yolla gidebilirim araştırıyorum.

Doktora başvurusu yapacağım öncelikle. Yeniden yüksek lisans veya 3. Kez lisans bile yapabilirim. Hatta liseye bile başvurabilirim :)

Direkt olarak çalışma izni alamayacağımız için mecbur okul bakıyorum sürekli.

semavi
25-01-2017, 22:50
Avustralya'ya hiç gitmedim fakat commonwealth ülkelerinden biri olduğu için Kanada'ya benzediğini düşünüyorum.

Hayat hiç bir ülkede kolay değil, uzaktan gözüktüğü gibi toz pembe olmuyor ne yazık ki.

1 yıllık kira parasını tek seferde masaya koyduğunuzda bile ev kiralayamadığınızda dediğimi anlarsınız. En önemli şeylerden biri kredi geçmişi ve sizin kredi geçmişiniz yoksa kredi kartı bile alamıyorsunuz.

Ne kadar ilginç geliyor kulağa değil mi? Kredi kartı ile kredi geçmişi oluşturabiliyorsunuz, fakat kredi geçmişiniz yoksa kredi kartı alamıyorsunuz.

Zannetmeyin ki işsizlik oranı az diye, iş bulması kolay. Türkiye'de okuduğunuz okulun, çalıştığınız firmanın hiç bir kıymeti yok. Sizin başvurduğunuz işe belki 1000 kişi başvuracak, %90'ı da orada doğmuş büyümüş (native) kişiler, gerisini tahmin edin ne kadar şansınız var.

Ben buraya Türkiye'de kariyerini bırakıp gelen, sonra bin pişman olup geri dönen çok kişi tanıdım. Cesaret ettikleri şey gerçekten güven özveri tecrübe istiyor. Hele çoluk çocuk varsa!

Ülke çok güzeldir ona lafım yok, fakat biraz bu tarz işler için maddi manevi motivasyon lazım. Çok kalifiye bir sektörde çalışmıyorsanız ve orada okumadıysanız minimum 6 ay - 2 sene arası işsiz kalmayı maddi ve manevi olarak kaldırabilmeniz lazım mesela.

Bu tarz işler yapılacaksa, 25 yaş altı, kariyerine yeni başlamış ya da yeni mezun kişi tarafından yapılırsa, daha kolay atlatılır zorluklar.

Tabi her zorluk zamanla atlatılıyor. Biraz da şansla alakalı.

Bunların bir çoğunu göze alarak ve daha önce tecrübe edinmiş olarak gideceğim bir aksilik olmazsa... Bakalım nasıl bir maceraya atılacağiz. Kesinlikle denemek istiyoruz... Nasip kısmet...

turbo&quattro
26-01-2017, 02:13
semavi Ne oldu sizin green card mulakati?

semavi
26-01-2017, 06:30
Sağlık taramasını yaptırdık tek haneli günlere düşündük... Final yakın. Umarım bir aksilik çıkmaz her şeyimiz tam...

turbo&quattro
26-01-2017, 07:11
Sağlık taramasını yaptırdık tek haneli günlere düşündük... Final yakın. Umarım bir aksilik çıkmaz her şeyimiz tam...

Valla felaket tellali olmiyim ama immigration isleri inanilmaz yavas su anda . Herkes birseyler icin aylarca bekliyor hatta yil bekleyen var . Ben Amerikan Vatandasligi sinavi / mulakatini gectim gecen eylul ayinda, su an sadece yemin toreni davetiyesi bekliyorum 5 ay oldu . Umarim sizinki uzun surmez.

tequila818
26-01-2017, 07:56
Quantum başta olmak üzere herkes çok güzel yazmış, teşekkür ederim. Geçiş aşaması zor olacak tabi ki. Mesafenin uzak olması benim için en son problem. Öncelikle refah seviyemi yükseltmek istiyorum. Şu an ilk etapta IELTS ( TOEFL gibi bir İngilizce sınavı) sınavına çalışıp geçerli notu alacağım. Bir yandan da mesleğimin oradaki yeterlilik seviyesini öğrenmek amacıyla araştırmalara devam ediyorum. Meslek ile ilgili duruma göre ya makine mühendisi ya da kitesurf hocası olarak orada yaşamımı sürdürebilir miyim buna karar vereceğim. Maaş = ev kirası + kredi kartı borcu senaryosundan kurtulabileceğim her türlü senaryo benim için okey şu anda.

semavi
26-01-2017, 08:44
Valla felaket tellali olmiyim ama immigration isleri inanilmaz yavas su anda . Herkes birseyler icin aylarca bekliyor hatta yil bekleyen var . Ben Amerikan Vatandasligi sinavi / mulakatini gectim gecen eylul ayinda, su an sadece yemin toreni davetiyesi bekliyorum 5 ay oldu . Umarim sizinki uzun surmez.

GC işleri çok hızlı ve zamanında gidiyor GC forumlarından takip ettiğim kadarıyla. Randevu usulü *****. Ama o %1-2 lik olumsuz olma ihtimali insanı ağır bir paranoyaya sokuyor... Umarım uzamaz, çünkü çok hızlı bir şekilde geleceğiz okul dolayısıyla... Bu arada DC ye gelme işi olmadı, Kutsal Türk mekanı Houston'dan başlayacağız ilk etapta...

tequila818 Türkiye'de çok başarılı insanlar olduğu gibi, başarısızlarda var... AYnısı orada da geçerli. Gidip psikolojisi bozulanlar olduğu gibi, vasat özelliklerde olsa da kişi, sistemli bir ülkede Türkiye'de yakalayamayacağı refahı yakalayanlarda var...

Ötekileştirme olayına hiç takılmıyorum ben... Sanki burada yaşamadık... Önce birilieri birilerini ötekileştirdi... Sonra o ötekiler o birilerini yakaladı berikileştirdi, yarın biri de hani bana hani bana deyip hepsini mikileştirecek... Bu devirdaim maalesef devam ediyor... Gelişmiş demokrasi yada birlikte yaşama kültürü fazla olan ülkelerde doğu toplumları kadar sert geçişler olmuyor genellikle...

Ben daha önceki tecrübelerimde hiç bir sorun yaşamadım... BU yaşamayacağım anlamına gelmez. Olumsuz bir yaşanmışlık olmadığı için yurt dışına yerleşmeyi uygun gördüm. Sorun yaşarsam dönerim bu kadar basit...

ama 6 ay zor doyabilme, 2 yıl az kazanmaya hazırlıklı geliyorum... Tozpembe olmadığını çok iyi bildiğim gibi, tıkır tıkır ilerleme ihtimali de yok değil... ya nasip!

imprezaWRC
26-01-2017, 10:33
semavi , Yolun açık olsun. Darısı bizim başımıza. Ben Amerika'ya sıcak bakmıyorum o yüzden hiç düşünmedim ama kuş cıvıltılarıyla uyanmak istediğim yerlere bakıyorum. Kısmet artık.

ulasoztas1
26-01-2017, 10:35
Techturkey Avustralya team diye organize olup toplu şekilde mi gitsek hem yalnızlık çekmeyiz :D

imprezaWRC
26-01-2017, 10:39
Techturkey Avustralya team diye organize olup toplu şekilde mi gitsek hem yalnızlık çekmeyiz :D

Valla fena olmaz ama asıl olan şu tabloya bak; herkes kendini en kötü senaryoya hazırlamış ve kendini kurtarma derdine düşmüş. Şu ölümlü hayatta bunu da yaşattılar ya ne diyeyim bilemiyorum.
Neyse, ben zaten 2002'den beri kendimi gurbette hissediyorum.

rebelh
26-01-2017, 10:44
şimdi yanı başımızda suriye örneği var 5 sene önce refah içinde yaşayan
yavaş yavaş bombalarla alıştırdılar sonra cihadçılar çıktı
biz buna çk müsaitiz artık 1. sebebi bu
2. olarak ise hepimizn kafasında çocuklarımızın nasıl bir geleceğe sahip olacağı
referandumdan sonra bütün okulları kapattım hepiniz kuran kursuna gideceksiniz dese itiraz mekanizması yok
ztn yeni yetişen gençliğin naıl yetiştiği belli
bizim zamnımızda bili teknik dergileri olurdu her sayısında farkli bilimsel bilgiler öğrenirdik
şimdi kurtlar vadisinden diriliş ertuğrula her yerde hükümet ve yeni osmanlıcılık propagandası
hep diolardı ya beğenmeyen siktirsin gitsin diye
aha işte o noktadayız

clioGT
26-01-2017, 10:56
hep aklımda bu twitleri kadının;

http://odatv.com/images/resimler/%C5%9Ferif-turgut(1).jpg
http://odatv.com/images/resimler/ter%C3%B6rrr.jpg

imprezaWRC
26-01-2017, 13:00
Zaytung'da konuyu çalışmış :D :D
Benden kanguru tımarcısı olmaz ama ya o problem oldu şimdi :D :D
https://pbs.twimg.com/media/CxoLnV2WgAA2DIf.jpg

KÖROĞLU
26-01-2017, 13:03
Bu ve benzeri konuları okudukça burada çakılı kaldığımdan ötürü aklıma şöyle bir söz geliyor.

ben tech ailesinin üyelerinin yurt dışında yaşayabilme ihtimalini sevdim.

Gidin arkadaş çoluk çocuk toplaşın, geride bırakamadıklarınız yoksa eğer her gün acabalar ülkesinde bir güneş daha batırmanın alemi yok.
Quantum un verdiği bilgiler şahane kesinlikle rehber niteliğinde.

serkanokan
26-01-2017, 13:15
Heves kırmak gibi olmasın ama, 3 ay önce makine mühendisi bir arkadaşım gitti. Gittikten 2 ay sonra konuştuğumda harcadığım parayı kazanayım, 0'a çıkayım, ilk uçakla Türkiye'ye geleceğim diyordu. Irkçılıktan, düzgün bir iş bulamamaktan, zehirli sivrisineklerden ve ozon tabakasının delik olması sebebiyle güneşin yakmaktan öte haşladığından şikayet ediyordu.

Quantum
26-01-2017, 13:21
Valla kanguru tımarcısını bilmem de kanguru çiftliği iyi para bırakır bence.
Ülkenin en önemli gelir kaynaklarından birisi turizm
Hal böyle olunca ülkeye gelen turistler kendi ülkelerinde olmayan yemeklerin tadına da bakmak istiyor.
Kanguru Eti de bunlardan birisi.
Evet baya kanguru eti de var steak house menülerinde. :)
Ayrıca kanguru derisinden/kürkünden yapılan kovboy şapkasına benzeyen şapkalar, aksesuarlar ceketler bir sürü. Pahalı da ayrıca.
O işte iyi para var bence :)

Ya da balıkçı olacaksın. Ama bizim bitli balıkçılar gibi değil dediğim. Bizimkiler o balıkçıların yanında bitli piyade gibi kalıyor bit oradan geliyor:)
Fish&Cips isminde FastFood ları var. Patates kızartması ve kfc tavuklarının etrafındaki harca benzer bir malzemeye bulanmış, yağda kızartılmış balık.

İnanılmaz bir tüketim ama. Ve inanılmaz lezzetli.
Biz Türkiye'de patates yemiyormuşuz asıl patates budur diyorsunuz.

Mc Donald's da çok fazla var ve hamburlerger çok çok lezzetli.
Burger King yok. Burger King in oradaki adı Hungry Jack's.

Bu arada asıl konumuza dönelim, işte bu fastfood daki balığı yakalayan balıkçı olursanız para kazanırsınız.
O balığı da yakalamak güven özgüven ve tecrübe istiyor.
Zira bu balık, köpek balığı :D
Böyle bir lezzet olamaz! :)

Hakan sen ikisinden herhangi birisini gayet de güzel yaparsın bence ama çiftlik ağası daha yakışır sana :D

rebelh
26-01-2017, 13:23
en temizi 1 sene orada yaşayabilecek nakitle gitmek ve bu nakiti kaybetmeyi göze almak
ben bu şekilde bi plan yapıp hemen vasıfsız bir iş bulmayı planlıyorum londra için

GokhanRS
26-01-2017, 13:25
kanguruyu boşver, yobaz tımarcısı olsana sen :D ırak suriye gezer durursun :D

imprezaWRC
26-01-2017, 13:45
kanguruyu boşver, yobaz tımarcısı olsana sen :D ırak suriye gezer durursun :D

O iş kolay aslında, yakalayıp lobotomi yapacaksın işlem tamam, boş boş bakışlarla gezinir ortada :D :D

Kanguru tımarcısı değilde, kanguru detailingcisi olabilirim Quantum :D :D

Quantum
26-01-2017, 13:50
O iş kolay aslında, yakalayıp lobotomi yapacaksın işlem tamam, boş boş bakışlarla gezinir ortada :D :D

Şaka bi yana bu detailing işini yapma niyeti ile gidersen oralara, sana öncelikle bir para sayma makinası almanı öneririm. O kadar diyorum.
Bizim çok aşina olduğumuz çoğu şeyi bilmiyorlar.
Yanına iki tane de chinese çırak alırsın, mis.. :)

GokhanRS
26-01-2017, 13:53

Acil Kontrasepsiyon uygulamak gerekiyor oralara :D

Quantum
26-01-2017, 13:56
Acil Kontrasepsiyon uygulamak gerekiyor oralara :D

3 kere okudum, anlamadım, "O ney lannn" diye Google a baktım hemen..
Çok tehlikeli adamlarsınız yahu..
:D

imprezaWRC
26-01-2017, 14:01
Şaka bi yana bu detailing işini yapma niyeti ile gidersen oralara, sana öncelikle bir para sayma makinası almanı öneririm. O kadar diyorum.
Bizim çok aşina olduğumuz çoğu şeyi bilmiyorlar.
Yanına iki tane de chinese çırak alırsın, mis.. :)

Şimdi buraya ayrıntılı yazmayayım ama aklımda birkaç seçenek var, açık kapı peşindeyim. Cidden buradan ve iki ayaklılardan sıkıldım. Tünelde çöktü, ışık bile sızmıyor, yani gelecek yok.
Eğitim için Japonya'ya bile gidesim vardı da o işi artık başka ülkede iş yapmak için gerçekleştirmek niyetindeyim. Nefes alıp yaşamdan keyif almak ve oğlumun iyi bir eğitim almasını umuyorum. Kendimi geçtim zaten onun hayatı kararmasın diye fikirler türetmeye çalışıyorum. Havalar biraz düzelsin eşimle ve oğlanla birlikte birkaç ülkeye turistik ziyaret planlıyorum. Sonrası artık kısmet.

P.S:Yeşillikler içindeki memleketlere bakıp iç geçirmekten de ayrı sıkıldım.

imprezaWRC
26-01-2017, 14:02
3 kere okudum, anlamadım, "O ney lannn" diye Google a baktım hemen..
Çok tehlikeli adamlarsınız yahu..
:D

Karşımdakileri anlayabilmek için son zamanlarda boyuna beyin ve zihin ile ilgili kitaplar alıp okuyorum. Netice, olay beyinle alakalı olmasada yazdığını tek seferde okudum :D :D

Quantum
26-01-2017, 14:09
Karşımdakileri anlayabilmek için son zamanlarda boyuna beyin ve zihin ile ilgili kitaplar alıp okuyorum. Netice, olay beyinle alakalı olmasada yazdığını tek seferde okudum :D :D

İyi de "acil bilmemne" nin anlamını bilmiyordum ki ben o yüzden öyle oldu.. :)

serkanokan
26-01-2017, 16:22
en temizi 1 sene orada yaşayabilecek nakitle gitmek ve bu nakiti kaybetmeyi göze almak
ben bu şekilde bi plan yapıp hemen vasıfsız bir iş bulmayı planlıyorum londra için

Ankara anlaşması ile gittiğinizde bir denetim olmuyor mu o işi yapıp yapmadığınıza dair?

semavi
26-01-2017, 18:42
Zaten derdimiz çocuklar... Onlar için deneyeceğim ben... Yoksa burada ki konumumu orada 3-5 sene de yakalayabileceğimi sanmıyorum.

Avustralya ile birlikte, Yeni Zelanda'da ilgimi çekiyordu benim... Bir arkadaş doktora için gitti, ailesini de götürdü, çok mutlu...

vectra-tuner
26-01-2017, 21:10

1 Paket sigara 40 usd ise Türkiye'den Avusturya'ya kaçak sigara işi yapılır iyi kar bırakır :D

Eriador
26-01-2017, 22:11
Yurt disinda yasam oyle TV'den gozuktugu gibi degildir . Ve bir cok etkene baglidir .

Nasil bir sehire gidiceksin ?
Nasil calisacaksin ? Kacak mi ? Yasal olarak mi ? bu 2 sart o kadar etkendir ki bambaska hayatin olur .Herseyin ana temasidda budur.
Kalma derdi ? Vize mi ? Vize ne zaman bitecek ? Ne zaman uzatma yapican ? butun bunlar is , ev komple hayatini etkiler .
Tanidik var mi ? Hic bir tanidik yoksa herseyi kendim yapicam diyorsan onunde uzun bir yol var .Yardimci olan biri olursa cok daha cabuk adepte olursun .

31 yasima giricem 22 sinde ABD ye tek basina yerlesmis , tek basima tutunmus bir olarak yaziyorum .

Tum bunlara dil seviyeni ekle oda senin basamakari hizli cikmani sagliyacak .Kisacasi onunde zor bir yol var umarim istedigin hedeflere ulasirsin.

Eriador
26-01-2017, 22:12
Kisac demek istedigim bir kisi icin superken bir kisi icin husran olabilir cok etken var o yuzden hayat nasil sorusu cok basit kaciyor , kisaca sen sartlari sor ne kadarini yapabilirsin ona gore yol al.

excellency23
26-01-2017, 23:15
1dk dusunmem giderim yerinizde olsam. 5 yildir avusturyada yasiyorum ilk baslarda zor geldi ama alistim artik. ki avusturya irkcilik konusunda almanyadan bile kat kat fazladir. avustralyada sorun olacagini hic dusunmuyorum. gidersen de mumkün mertebe türklerden uzak durmaya calis.

su su ulkelerde irkcilik var deyip isin icinden siyrilmak dogru degil bence. bu adamlar kafatasina bakmiyor sonucta. tecrübe. 30-40 sene önce burdan avrupaya giden iscilere karsi irkcilik var miydi? kimle konustuysam, ilk geldigimizde cok iyiydi sonra irkcilik basladi diyorlar.

son 1 aydir araba ariyorum 10 a yakin arabaya gidip bakmisimdir. 2-3 tanesi türktü ilanla hic alakasi olmuyor arabalarin. herkes millete cakma derdinde. daha bugun -8 derecede dagin basina araba bakmaya gittim. 90bin km de tertemiz göya :) gitmeden önce yarim saat konustum adamla(almanca) söyle temiz böyle temiz, hatasiz 90bin de anlatip duruyordu. fiyati da harbi harbi 90bin km fiyati. neyse gittim yarim saat bekletti, türk cikti tabiki. üstüne araba 260bin cikti. neymis 90bin km önce motor yaptirmis :) döver misin sabaha mi birakirsin. anasi aglamis arabanin. 2-3 kazasi var yaptirmamis bile. fotolarda gözükmüyor tabi. avusturyali biri ilan koyunca bastan asagiya yaziyor ne var ne yok. sag kapida 5cm cizik var onu bile yaziyor adam. ogrenci evinde kaliyorduk ev sahibi türk. hava parasi depozito aliyor, kiraciyi illallah ettiriyor veya kovuyor, senede bir kiraci degistiriyor. yeni hava parasi yeni depozito. sürekli ögrencilere kiraliyor ama. kiradan 500 aylik aliyorsa 300 de depositodan hava parasindan geliyodur kesin. geri cikarken de avcunu yaliyorsun tabiki. catering isi yaptim sabah 9 dan diger sabah 9 da kadar toplam 24 saat durmadan. 100 euro verecekti 50 euro verdi üstüne 10 saat fazla calistigimizla kaldik. uber taksileri var bilirsiniz. o isi yapan türkler var 20-30 tane aliyorlar leasingle. haftalik 400-500 den soforlere kiraliyorlar. sofor calisip kazandigi parayi alamiyor. zamaninda alamiyor tam alamiyor canin isterse anahtari birak git diyor araba sahibi :) daha neler neler. 3dk da aklima gelenler bunlar.

bunlari avusturyali alman biriyle yasama olasiliginizi soyluyorum; yuzde sifir. ee simdi bu adamlar irkcilik yapmasin da biz mi yapalim? ahlak ve egitim konusunda gercekten sikintili milletiz.

iklim cografi güzellikler plajlar falan türkiye gercekten mukemmel bi ulke. su topraklar almanlarda falan olsaydi amerikayi gecmislerdi coktan. ne diyelim bizi gurbet ellerde yasamaya zorlayanlar utansin. yoksa skmisim avusturyayi afedersin denizi yok biseyi yok hava sürekli kapali. avustralya iyidir ama. denizi var hic degilse. ögrenci olarak bi sekilde git gerisine bakarsin.

Year One
26-01-2017, 23:41
Bende AB vatandaşlığı mevcut. Şu an Avrupa da birliğe üye olan ülkelerde oturma hakkına sahibim. Fakat Bursa da yaşıyor ve maaşları 1 ay geciktiren bir firmada bedavaya çalışıyorum. Eşim de bu durumdan sıkıldı ikimizin de psikolojisi biraz bozuk. Üstüne memleketteki hal durum içler acısı. AB pasaportu sayesinde çok gezme fırsatı bulduk. İnanın şu kapıkuleden çıkıp bizden kat kat fakir olan Bulgaristan' a bile girince sakinliğin dibine vuruyoruz. İnsan olduğumuzu hatırlamaya başlıyoruz. Kurallar konusuna bir nebze alışığız. Velhasıl, ablam da Amerika/Florida/Daytona Beach de yaşıyor. Eniştem in işlettiği bir firma var. Evlenmeden önce çok gitmeyi istiyordum hatta tam gidecekken evlilik oldu vesaire sonra o işten biraz soğuduk daha doğrusu ona ayıracak zaman kalmadı. Geçen yıldan beri nerede yaşanır diye hep bir sürü bilgi sayfa blog vs okudum. Yeni Zelanda çok güzel geldi fikir olarak. Çünkü artık kafa kaldırmıyor olabildiğine sakin bir hayat istiyoruz. Oraya gidip yaşayanlar gayet açık şekilde yazmışlar tabiki ilk gidildiğinde hiç bir zaman herşey şıp diye hallolmaz. Ama sabır varsa içinizde bence başarırsınız. Türkiye de başarıyorsa bi insan nerede başarmaz. Tek sıkıntı o ülkenin kurallarına alışmak. Yeni zelanda da doktor açığı olduğu kanısına vardım ki geçen aylarda da bir haberde Doktor arayan bir muayenehane sahibinin haberi vardı. Yıllık TL karşılığı 800-900 bin TL lik bir maaştan bahsediyordu vs... bence belirli bir mesleğiniz varsa + puan olacaktır. Neyse mesafe ve annemden zılgıtı yememek için (çünkü ablam amerikada bende yeni zelandaya gidersem bıçakla kovalar beni) diyerekten yeni zelanda dan vaz geçtim.

Amerika için green card başvurusunda bulundum. Çıkmasa da yılda birkaç ay gidip eniştemin dükkanında çalışıp (ki orada 6 ay çalışsam burada yaklaşık 2 yıllık maaşımı biriktiriyorum) birkaç sene avrupada açmak istediğim iş için sermaye biriktirmeyi planlıyorum (***** Dolar X 4 TL) imkan ve istek varsa bence deneyin. Sonra inanın çok geç olacak. Pişmanlık fayda etmiyor. Hakkınızda hayırlısı olsun

Quantum
27-01-2017, 00:09
1 Paket sigara 40 usd ise Türkiye'den Avusturya'ya kaçak sigara işi yapılır iyi kar bırakır :D

Adamı çükünden tavana asarlar

tequila818
27-01-2017, 07:30
Bende AB vatandaşlığı mevcut. Şu an Avrupa da birliğe üye olan ülkelerde oturma hakkına sahibim. Fakat Bursa da yaşıyor ve maaşları 1 ay geciktiren bir firmada bedavaya çalışıyorum. Eşim de bu durumdan sıkıldı ikimizin de psikolojisi biraz bozuk. Üstüne memleketteki hal durum içler acısı. AB pasaportu sayesinde çok gezme fırsatı bulduk. İnanın şu kapıkuleden çıkıp bizden kat kat fakir olan Bulgaristan' a bile girince sakinliğin dibine vuruyoruz. İnsan olduğumuzu hatırlamaya başlıyoruz. Kurallar konusuna bir nebze alışığız. Velhasıl, ablam da Amerika/Florida/Daytona Beach de yaşıyor. Eniştem in işlettiği bir firma var. Evlenmeden önce çok gitmeyi istiyordum hatta tam gidecekken evlilik oldu vesaire sonra o işten biraz soğuduk daha doğrusu ona ayıracak zaman kalmadı. Geçen yıldan beri nerede yaşanır diye hep bir sürü bilgi sayfa blog vs okudum. Yeni Zelanda çok güzel geldi fikir olarak. Çünkü artık kafa kaldırmıyor olabildiğine sakin bir hayat istiyoruz. Oraya gidip yaşayanlar gayet açık şekilde yazmışlar tabiki ilk gidildiğinde hiç bir zaman herşey şıp diye hallolmaz. Ama sabır varsa içinizde bence başarırsınız. Türkiye de başarıyorsa bi insan nerede başarmaz. Tek sıkıntı o ülkenin kurallarına alışmak. Yeni zelanda da doktor açığı olduğu kanısına vardım ki geçen aylarda da bir haberde Doktor arayan bir muayenehane sahibinin haberi vardı. Yıllık TL karşılığı 800-900 bin TL lik bir maaştan bahsediyordu vs... bence belirli bir mesleğiniz varsa + puan olacaktır. Neyse mesafe ve annemden zılgıtı yememek için (çünkü ablam amerikada bende yeni zelandaya gidersem bıçakla kovalar beni) diyerekten yeni zelanda dan vaz geçtim.

Amerika için green card başvurusunda bulundum. Çıkmasa da yılda birkaç ay gidip eniştemin dükkanında çalışıp (ki orada 6 ay çalışsam burada yaklaşık 2 yıllık maaşımı biriktiriyorum) birkaç sene avrupada açmak istediğim iş için sermaye biriktirmeyi planlıyorum (***** Dolar X 4 TL) imkan ve istek varsa bence deneyin. Sonra inanın çok geç olacak. Pişmanlık fayda etmiyor. Hakkınızda hayırlısı olsun

hocam bizi bırak sen git biz seni yavaşlatmayalım. Akraba da varsa geç olmadan fırsatları değerlendirmen lazım. Ben her şeyi sıfırdan kuracağım için inanılmaz stres ve tereddüt içerisindeyim. Sizinki farklı.

semavi
27-01-2017, 07:44
Doların Rabia seviyesinde, Euronunda yavaş yavaş Rabiaya kardeş gelmiş seviyeye yükseliyor olması da şuan için Yurt dışında çalışıp kazanma ihtimalini cazip kılıyor. Tabi değneğin b.klu kısmı ise "taşıma su ile değirmen dönemez" bu kur farkı ile...

Orada kazanmak şart... Hazırlıklı gitmekte fayda var...

rebelh
27-01-2017, 08:41
Ankara anlaşması ile gittiğinizde bir denetim olmuyor mu o işi yapıp yapmadığınıza dair?

oluyor ama çok sıkı değil ztn anladığım kadarıyla şirket kurup vergi ödemek önemli herhangi bir miktar yok 1 de olabilir 100de vergi verebilirsiniz ilk başta 1 sene oturum veriyorlar şirket devam ediyorsa 3 sene daha 4 sene dolunca süresiz veriyorlar 5. seneden sonra vatandaşlık için başvurulabiliyor

imprezaWRC
27-01-2017, 09:48
Ya beyler kimse kolay demiyor ama affedersiniz de gidenlerin yaşayanların büyük çoğunluğunun ağzındaki tek lafta çok zor olmaktan öteye gitmiyor. Yahu anladık zor ama 36 yaşında evli barklı çocuklu adamada öğrenci vizesi gibi şeylerde önermeyin 2 tane üniversite bitirdik, 3.yü çekemeyeceğim.
Kimse demiyorki, şu siteye bak, şöyle yap, varsa yoksa zor diyorsunuz. Demiyorsun ki, o mahalleden sakın ev bakma orası tinerci kaynıyor, o herifle sakın kontak kurma adam sana hiç yardımcı olmaz. İş kuracaksan şu zorluklar var...vs
Zor zor zor, anladık zor sanki burada o istedikleri sonuç çıkınca hayat toz pembe olacak.

Quantum
27-01-2017, 09:54
Şair burada "zorsa zor, sen yaptıysan ben dünden yaparım, destek olun çomak sokmayın" demek istiyor.

Bu bizim tipik Türk hastalıklarımızdan bir tanesidir. Genetik olarak nesilden nesile devam eder..

"Kazın ayağı öyle değil ama" en ayar olduğum deyimlerden mesela.
Kazın ayağı öyle değilse nasıl olduğunu söyle be adam. Ama yok, cıx, kazın ayağı öyle değil. Hay senin kazına da ördeğine de diyorum o anda.

rebelh
27-01-2017, 09:56
ben bugün fizibilite için biletlerimi aldım
2 yetişkin 1 bebek aktarmasız thy ile gidiş dönüş londra 960 lira :D
şaka gibi thyde kampanya var galiba

GokhanRS
27-01-2017, 10:05
Ya beyler kimse kolay demiyor ama affedersiniz de gidenlerin yaşayanların büyük çoğunluğunun ağzındaki tek lafta çok zor olmaktan öteye gitmiyor. Yahu anladık zor ama 36 yaşında evli barklı çocuklu adamada öğrenci vizesi gibi şeylerde önermeyin 2 tane üniversite bitirdik, 3.yü çekemeyeceğim.
Kimse demiyorki, şu siteye bak, şöyle yap, varsa yoksa zor diyorsunuz. Demiyorsun ki, o mahalleden sakın ev bakma orası tinerci kaynıyor, o herifle sakın kontak kurma adam sana hiç yardımcı olmaz. İş kuracaksan şu zorluklar var...vs
Zor zor zor, anladık zor sanki burada o istedikleri sonuç çıkınca hayat toz pembe olacak.

abi tek zorluğu cesaret yahu. bir adamda cesaret yoksa istanbuldan yalovaya gitmesin zaten. zorluğu ne spor gazetesi, gümrükte what is your purpose of visit sorusuna verilecek cevap mı?

Cem Seymen bir gün demişti ki, küçüktüm öğrenciydim zar zor çalışa çalışa 1500 dolar biriktirmiştim. zaten yarısı Amerikaya gidiş uçak biletine gidiyordu, kalan parayla geri bile dönemiyordum. Ailem gitme dedi yalvardılar, herkes yapamazsın dedi, herkes oralarda ziyan olursun dedi. 1 Kişi bile git be ne olacak demedi. Ancak kafaya takmıştım ve gittim, gider gitmez daha ilk ay param bitti, birkaç kişiyle tanıştım işe girdim, hem para kazandım hem eğitim. Şimdi tanıdığınız Cem Seymen im demişti.

O gün insanları dinleseydim, korkak olsaydım bu gün ben olamazdım, gidin gençler korkmayın, dünya keşfedilmeye değer. Bütün riskleri almaya değer.

GokhanRS
27-01-2017, 10:08
ben daha 18 20 sinde gitmediğim için çok pişmanım, yaş ilerleyip çoluk çocuk oldukça daha zorlaşıyor çünkü. Kafamı bipeyim diyorum. Çok şükür geçte olsa 20 civarı ülke gezdim. Avrupasından orta doğusuna çininden rusyasına dubaisinden katarına, balkanlarına kadar çok yer gördüm şükür

imprezaWRC
27-01-2017, 10:26
Şair burada "zorsa zor, sen yaptıysan ben dünden yaparım, destek olun çomak sokmayın" demek istiyor.

Bu bizim tipik Türk hastalıklarımızdan bir tanesidir. Genetik olarak nesilden nesile devam eder..

"Kazın ayağı öyle değil ama" en ayar olduğum deyimlerden mesela.
Kazın ayağı öyle değilse nasıl olduğunu söyle be adam. Ama yok, cıx, kazın ayağı öyle değil. Hay senin kazına da ördeğine de diyorum o anda.

Oralarda ne yapacaksın, onlarda seni bekliyordu...vs vs vs
Sanki burada sandalyenin atomlarını keşfediyorum, yeni yeni elementler buluyorum, doğarken de zaten hemen altıma kırmızı halı çekmişlerdi, burada da nasıl beni bekliyorlarmış anlatamam. Varsa artıların kafayada taktıysan gider yaparsın. Ki ben artık takmış durumdayım. Avustralya'yı değilde başka yerleri araştırıyorum. Kısmet artık oldu oldu olmadı artık buradan çıkan sonuca göre yerin dibine konteyner falan gömer içinde yaşarım, görmeyeyim yani benimle aynı kafada olmayanları.
Zaten gitmeyi başarırsamda kesinlikle Türk mahallelerine adım atmam, kendi yağımda kavrulurum.

imprezaWRC
27-01-2017, 10:27
ben daha 18 20 sinde gitmediğim için çok pişmanım, yaş ilerleyip çoluk çocuk oldukça daha zorlaşıyor çünkü. Kafamı bipeyim diyorum. Çok şükür geçte olsa 20 civarı ülke gezdim. Avrupasından orta doğusuna çininden rusyasına dubaisinden katarına, balkanlarına kadar çok yer gördüm şükür

Benim elimde bir fırsat vardı, neyse işte bende aynen kafama edeyim.

Dragger
27-01-2017, 10:45
Haftasonu İtalya'ya gittik, 3 gün boyunca 3-4 farklı şehirde dolaştık.

Yemin ediyorum adamların çöpçüsü bile bizden mutlu.

coolvtec
27-01-2017, 11:44
Haftasonu İtalya'ya gittik, 3 gün boyunca 3-4 farklı şehirde dolaştık.

Yemin ediyorum adamların çöpçüsü bile bizden mutlu.

Çöpçü de italyan. Turisrlere karşı son derece saygısız bulmuştum ben italyanları. Sadece türk değil amerikalı vbvb. 2 kelime ingilizce bilmezler, ben hiç sevemedim insanlarını.

clioGT
27-01-2017, 11:51

çok gezmemek lazım aslında
insan gezdikçe kafasını duvarlara vuruyo anasını satıym...

eldorado
27-01-2017, 12:09
Çok yakın bi arkadaşımın babası mühendis olarak gitti zarzor pasaport çıkarttılar 2 sene yakın kaldı ve geri döndü hiç bi şekilde müteahhitlik yaptırmıyolarmış bunun için bir sürü belge istemişler orada yaşadığı 2 sene ve uçak bilet paralarıda içine oturdu

Dragger
27-01-2017, 12:11
Çöpçü de italyan. Turisrlere karşı son derece saygısız bulmuştum ben italyanları. Sadece türk değil amerikalı vbvb. 2 kelime ingilizce bilmezler, ben hiç sevemedim insanlarını.

Valla abi biz hiç sıkıntı yaşamadık.

Tüm mekanlarda inanılmaz sıcak karşıladılar, hepsi de ingilizce biliyordu.

clioGT
27-01-2017, 12:35

güzel gezdin valla gözümden kaçmadı fotoların:D

yurtdışı gezmesi keyifli, rahat ama yaşamak çalışmak illa ki çok çok zordur, ama eminim burda bunu başarabilen, hayatta kalabilen, bu zor dediğimiz avustralya da abde de vs de yapar:)
pskikoloji, motivasyon da çok önemli.

ben beceremem mesela:) gezip gelirim ayrı da, yaşamak zor... dayım 1 senedir zürihte, ciddi zorlanıyor mesela.

imprezaWRC
27-01-2017, 12:41
Çok yakın bi arkadaşımın babası mühendis olarak gitti zarzor pasaport çıkarttılar 2 sene yakın kaldı ve geri döndü hiç bi şekilde müteahhitlik yaptırmıyolarmış bunun için bir sürü belge istemişler orada yaşadığı 2 sene ve uçak bilet paralarıda içine oturdu

Keşke belgeyi burada da isteselerde her önüne gelen müteahhit olup beton bloklar dikmese ya da ne bileyim şirketin adı Uyanıkoğlu Tekstil Otomotiv Boya Gıda Halı Kilim Tarım İnşaat İç Dış Ticaret A.Ş. olmasın.
Ben çalışacağım sektör için kursa sınava gireyim yetmesin her sene düzenli olarak aidat bedeli ödeyeyim sonra uyanığın ve ilkokul mezunun biri çıksın ortaya karışık betonarme diksin, ne güzel memleket ya.
Arkadaşın babası için demiyorum ama genel olarak hakikaten iyi yapıyorlar. İnşaat işi zaten burada zirve yaptı. Maşallah zaten elini çarptığın müteahhit çıkıyor. Adam ilaç üreticisi, bekliyorsun ki fabrika yapsın, adam gidiyor mühendis sıfatı olmayan bir müteahhit ile anlaşıp konut projesi yapıyor, olmuyor boş bulduğu yere AVM yapıyor, niye çünkü her semtin bir avm'si olması lazım. Bu işler malesef burada bu kadar kolay yapılıyor, kimse kimseye sen kimsin nesin necisin demiyorlar.
Yurt dışında (Avrupa-Amerika-Japonya-Kore'den bahsediyorum) en yağışlı havada duvarından sular süzülen alt geçiti sanırım kimse boyatmıyordur ama malesef bizde boyanıyor ki zaten daha geçen gün şahit oldum. 1 yaptığın yol 1 sene dayanmıyor. Neyse işte, anlatsam kitap olur tadındaki bu mubabbet sürer de sürer.

Quantum
27-01-2017, 14:01

Her bıyıklıyı baban mı belledin derler öylelerine. Öyle olması gerekir doğrusu bu değil midir zaten. Avustralya için konuşuyorum, istediğin işi yapamaz, aklına gelen şirketi tek başına kuramazsın. Mutlaka Avustralya vatandaşı olması gerekir şirket ortaklarının içinde. Burun kıvırdığımız arabistanda bile durum böyle değil mi?
Adam kendi arsasına komşularından izin almadan 2 katlı ev konduramıyor yahu ötesi mi var. Saygı zirve olmuş.

semavi
27-01-2017, 14:29
Yapılaşma ve müteahhitlik tam Allahlık...

Babamların oturduğu yer 3tane bitişik nizam bina... yani arsa 3e pay edilmiş tapuda ama bina yerleri ile arsa payları tutmuyor... Hır gür çıksa millet öldürür birbirini...

Temsili resmi aşağıda...

http://www.matematiktutkusu.com/forum/ekstra/matimage/matanbnc.png

GokhanRS
27-01-2017, 14:37
Oralarda ne yapacaksın, onlarda seni bekliyordu...vs vs vs
Sanki burada sandalyenin atomlarını keşfediyorum, yeni yeni elementler buluyorum, doğarken de zaten hemen altıma kırmızı halı çekmişlerdi, burada da nasıl beni bekliyorlarmış anlatamam. Varsa artıların kafayada taktıysan gider yaparsın. Ki ben artık takmış durumdayım. Avustralya'yı değilde başka yerleri araştırıyorum. Kısmet artık oldu oldu olmadı artık buradan çıkan sonuca göre yerin dibine konteyner falan gömer içinde yaşarım, görmeyeyim yani benimle aynı kafada olmayanları.
Zaten gitmeyi başarırsamda kesinlikle Türk mahallelerine adım atmam, kendi yağımda kavrulurum.

Yurt dışında herkesin akrabası çile çekiyor, hepsi kötü durumda, aman gelme yapamazsın buralarda dı dı dı dı. Bunu diyenlerin 1 tanesi de türkiyeye geri dönmüyor arkadaş. Gerçekten kötü olsa döner adamlar.

Bu şey gibi, mesela bazı arkadaşlarım oluyor, ya bizi de aldır oralara v.s v.s, yok olum çok kötü şartlar sen dayanamazsın filan falan. Çünkü ben zaten buraya bir ton emekle gelmişim etmişim, birde senle mi uğraşacağım diyemememizin açıklaması :D

Çünkü adamda dil yok bişi yok, hatta vasfı yok kanka al beni yanına :D ulan bi git 2-3 sene full dil çalış bişi yap. Yada dilin olmasın adam gibi bir vasfın olsun zaten kendin bulursun işini :D

Bende akrabalara artık o taktiği kullanıyorum. Yok yeaaa türkiyenin gözünü seviyim buralar iğrenç, dötü düzeltim hemen dönücem panpaa :D :D :D

GokhanRS
27-01-2017, 14:41
zaten buralar süper, fırsatı buldun mu kaç türkiyeden kanka, avrupa amerika on numara desen bu sefer arkandan vatan hainine bak ülkesini kötülüyor der kapak atamayan :D

o yüzden buralar kötü, almanyada ırkçılık var, amerikada zenci bibisi var çok tehlikeli, geleni geçeni bibiliyorlar, isviçre zaten ayakkabını bağlamak için eğilsen yapıştırı verirler pandiği, çok ahlaksız buralar aman gelmeyin :D ehheheheh

Dragger
27-01-2017, 14:45
güzel gezdin valla gözümden kaçmadı fotoların:D

yurtdışı gezmesi keyifli, rahat ama yaşamak çalışmak illa ki çok çok zordur, ama eminim burda bunu başarabilen, hayatta kalabilen, bu zor dediğimiz avustralya da abde de vs de yapar:)
pskikoloji, motivasyon da çok önemli.

ben beceremem mesela:) gezip gelirim ayrı da, yaşamak zor... dayım 1 senedir zürihte, ciddi zorlanıyor mesela.

Aynen kardeşim çalışma şartları adamlarda da çok ağır, öyle işten kaytarma arayan sabahtan akşama facebookta, instagramda takılan adama gelmez.

Ama çalışırsan hakkını alırsın, insan muamelesi görürsün. Acaba bugün mü öleceğim, bu memlekete çocuk yapıyım mı diye düşünmezsin.

Evrenoz
27-01-2017, 14:50

Eşimin abisi Avustralya'da inşaat şirketi sahibi. Senelerdir yapıyor işini orada..
Baba'da problem vardır belki bilmediğimiz.. Pasaport çıkarmak kadar kolay bir şey bile zor çıktıysa hele..

coolvtec
27-01-2017, 14:55

Biz yaz sonu bayramda gitmiştik, belki en kalabalık dönemmiştir bayılmışlardır turistten. :)

excellency23
27-01-2017, 16:26

hocam evli cocuklu biri olarak aklima tek secenek geliyor, is plani yapacaksiniz sermayeniz olacak, gidip is kuracagim diyeceksiniz o zaman vize cikabilir. para kazanmak türkiyeye göre daha kolay bana göre. türkiye kurtlar sofrasi millet bi yerde para kokusu alinca o sektörü bitirene kadar durmuyor.

ögrenci olarak gelip kalmak en basiti o yuzden herkes ayni seyi soyluyor. universite okumaniza gerek yok. avusturya icin bahsedeyim almanca bilmenize gerek yok ön lisans icin kabul aliyorsunuz, buraya gelince almanca kursuna basliyorsunuz o sirada resmi olarak 1 sene calisip(haftalik 10 saat bile olur) sigortaniz odenirse sonsuza kadar calisma izni alabilirsiniz.

semavi
27-01-2017, 16:41
Yurt dışında herkesin akrabası çile çekiyor, hepsi kötü durumda, aman gelme yapamazsın buralarda dı dı dı dı. Bunu diyenlerin 1 tanesi de türkiyeye geri dönmüyor arkadaş. Gerçekten kötü olsa döner adamlar.

Bu şey gibi, mesela bazı arkadaşlarım oluyor, ya bizi de aldır oralara v.s v.s, yok olum çok kötü şartlar sen dayanamazsın filan falan. Çünkü ben zaten buraya bir ton emekle gelmişim etmişim, birde senle mi uğraşacağım diyemememizin açıklaması :D

Çünkü adamda dil yok bişi yok, hatta vasfı yok kanka al beni yanına :D ulan bi git 2-3 sene full dil çalış bişi yap. Yada dilin olmasın adam gibi bir vasfın olsun zaten kendin bulursun işini :D

Bende akrabalara artık o taktiği kullanıyorum. Yok yeaaa türkiyenin gözünü seviyim buralar iğrenç, dötü düzeltim hemen dönücem panpaa :D :D :D

İşte açıksözlülük ve gerçekler :D

Biz daha gitmeden "gelirsek sende kalırız" muhabbetleri başladı... Elden geldiğince yardımcı olan bir yapım var umarım imkan olurda yardımcı olurum ama körü körüne kapağı atanlar gerçekten hem kendilerine hemde oradakilere yazık ediyorlar genellikle...

onursumer
27-01-2017, 17:03
benim çevremde gidenler genelde dil okulu vs aracılığı ile gidip, bir sure gözlemleyip hazırlık yapıp, herşeylerini kendileri hallettiler , eş dost olmasına açıkcası çok fazla gerek yok diye düşünüyorum zorluk herşeyde olduğu gibi bundada var istanbulda çok kolaymı yaşıyoruz allah aşkına :D

Gko
27-01-2017, 17:20
hakkınızda hayırlısı olsun, bende yakında ispanya/valencia ile ilgili konu açıcam gibi gözüküyo bu gidişle..

daha dün bir yazı gördüm, 100bine yakın hırsızı,gaspçıyı vs. serbest bırakmışlar diye

Year One
27-01-2017, 23:20
hocam bizi bırak sen git biz seni yavaşlatmayalım. Akraba da varsa geç olmadan fırsatları değerlendirmen lazım. Ben her şeyi sıfırdan kuracağım için inanılmaz stres ve tereddüt içerisindeyim. Sizinki farklı.

aynen usta.. şimdi green card ı bekliyorum mayıs da açıklanacak, annemde 2 aylığına ablama gidecek. green card çıkmasa bile annem tr ye döner dönmez ben gidicem. eşim annemle kalacak yalnız kalmasınlar maksat. ilk defa gidicem bende eşimde ilk gidişinde ben gelmiyim ne olur ne olmaz buradaki işi kaybetmeyelim diye düşündük çünkü onun çalıştığı firma güzel. bende biraz dili geliştiririm ilk etapta sonraki gidişimde artık eşimle beraber son duruma bakıcaz. hayırlısı diyelim.

Sinan58
28-01-2017, 01:14
Türkiye"de kendime yetecek kadar para kazanabileceğim bir işim olsa dakika durmam dönerim :)

streetracer_nos
28-01-2017, 07:52
https://i.ytimg.com/vi/DMPV7wz3yuc/hqdefault.jpg