PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yardım! İşten ayrılma dikelcesi hk.

adyge_emre
28-01-2017, 11:31
Arkadaşlar merhaba,

Bir otomobil firmasının yetkili servisinde müşteri danışmanı olarak çalışmaktayım.Maaşlarımız sigortaya asgari ücret üzerinden yatıyor.Gerisini elden alıyoruz.Ve cumartesi günleri de 5 e kadar mesaimiz var.Fazla mesai ücreti de verilmiyor.Ben bunları sebep olarak gösterip bir dilekce ile istifa etmek istiyorum. Dilekce yazma konusunda yardımcı olabilecek olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkürler.

DOHC
28-01-2017, 11:35
Bunları yazan bir dilekçe verirsen işveren zaten almaz o dilekçeyi :)
Sen normal bir dilekçe yaz, tüm haklarım gizli kalmak şartıyla diye ekle, ver standart bir dilekçe.
Yazdığın konular ile ilgili belgen varsa iş mahkemesine gidersin veya bimere ihbar yaparsın.

burak10
28-01-2017, 11:51
Acilen Sgk ya şikayet edin, yada şikayet ettirin

aga81
28-01-2017, 11:54
Bu konuda sana en ıyı sekılde bır avukat yardımcı olabılır ona danışman daha ıyı olucaktır.

vtechno
28-01-2017, 11:55
Bende bir otomobil bayisindeyim ve c.tesi 6 da kalan h.içi ise 6.30 da çıkıyoruz. sanırım bütün showroomlarda böyle kötü koşullar var gibime geliyor.
Allah yardımcımız olsun.

G.U.Z.
28-01-2017, 13:20
İşten ayrılmadan bimere yaz müfettiş gelsin daha çabuk sonuç alırsın , işten ayrıldıktan sonra önce memur ilgilenecek sonra mahkeme, senin işini müfettiş çözer..

G.U.Z.
28-01-2017, 13:23
İmzaladığın saatli evrak, kanıtlanabilir giriş, işe giriş çıkış kaydı varsa müfettiş bunlara bakar, ifade alır, herkes dürüstçe ifade verirse son 5yıllık alacaklarınızı alırsınız, sgk nezdinde de primleriniz düzeltilir.

Tunacan
28-01-2017, 13:27
Tüm bunları alo 170 e anlatın. Sonra oturup izleyin.. isminiz verilmez şirkete merak etmeyin..

yilmazcatalbas
28-01-2017, 14:45
Tüm bunları alo 170 e anlatın. Sonra oturup izleyin.. isminiz verilmez şirkete merak etmeyin..

En temiz yol bu gibi, durduk yere işten çıkmanıza gerek yok en azından.

TaGo
28-01-2017, 14:46
Konu sadece nasıl dilekçe yazılırmı? yoksa işverenin anası nasıl ağlatılırmı?

oğuz
28-01-2017, 14:51
böyle hak yiyen işverenin anası ağlatılmaz mı ?

Dragger
28-01-2017, 14:52
Bence de ayrılmaya niyetiniz varsa ihbar edin.

Ülkemizde kul hakkı yemek moda maalesef. Senin benim sırtımdan parayı kazansın sigorta öderken en düşükten ödesin ne güzel iş...

TaGo
28-01-2017, 15:01
Arkadaş cumartesi çalışmayacak olarak bilgilendirildi ve işe alındıysa, ayrıca asgari ücrte üzerinden sgk yatırılacağı belirtilmediyse ben buna hak yemek derim.

Ha yok bile bile bugüne kadar çalışıldı şimdide gider ayak iş yerine zarar vermekse amaç bunada karşıyım.

GokhanRS
28-01-2017, 15:06
ben patronuma sık sık telefon açıp teşekkür mü etsem ne yapsam bilemedim şimdi. allah var adam ATEİST ama 1 kere böyle kul hakkı yemedi. maaşlar tam yatar. hatta mesai yaparsak onu bile bildirir sigortaya.

Hatta bazen yasal limiti aşarsak o aştığımız limitide mesai yapmadığımız ay mesai yapmışız gibi primlerimizi fazla yatırıyorlar.

umarım size de böyle patronlar denk gelir. benim patronum böyle dürüst olsun da varsın ateist olsun... adamın dibiymiş demekki resmen bizimki. (halbuki doğrusu bu övülmesi gereken bir özellik değil)

puntocu
28-01-2017, 15:29
otomotiv sektörü böyle ne yazıkki. Haftanın 6 günü 8.30 19.00 çalışıyorum, ayda 2 gün pazar günü nöbetim var. Ayda sadece 2 gün boşum var. Araç alındığı zaman gece 12-1 mesai yapıyoruz 1 kuruşta para alamıyoruz.

lnd_samet
28-01-2017, 15:44
bu şartları bilerek girdiysen işe sen onun hakkını yersin. yok sana söylemediler. sonradan işin rengi değiştiyse, oturup konuşmalı kabul etmezse şartlarını(işe devam yada işten çıkış) hakkını dibine kadar ara.

KGüneyli
28-01-2017, 16:02
İşe girerken bu durumlardan haberin yokmuydu?

XSi
28-01-2017, 17:36
Asgari ücret ten yatirilacagini anca sözlü belirtir.

Buzugu yiyosa yazılı yapsın, nerde o buzuk.

Birde savunulacak bir tarafı varmış gibi yazmayın arkadaşlar.

Kanun neyse onu uygulayacak iş sahibi.

Para kazanamiyorsa kapatsın işini. Devletten çalışandan çalınarak kazanılan paradan hayır gelir mi?

Dragger
28-01-2017, 17:54
Aynen katılıyorum.

Bu işsizlikte adam sana söylemiş olsa ne farkeder, mecbur kabul ediyorsun çünkü iş bulamıyorsun başka.

Adam hem seni hem devleti dolandırıyor, kendi parasına para katıyor sonra eee ben sana söylemiştim yok öyle bir dünya. Direk şikayet et.

G.U.Z.
28-01-2017, 17:59
170ten ziyade bimer ve cimeri tavsiye ederim, daha etkili oluyor, asgari ücretten belirtmek vergi ve prim kaçakçılığıdır..

kesici
28-01-2017, 18:11
Yediğiniz kaba sıçın afferin. Birgün hayatınızda stopaj ödedinizmi ? Ay sonu ne kadar KDV gelecek, ne kadar vergi ödenecek vs. vs. bunlar uzar gider...

Tamam, belki işveren bunları yapıyor ama neden yapıyor bir sormak gerek ilk önce. Gidip şikayet etmeniz çok yanlış bir davranış çünkü bir işyeri bu gibi şeyler ile ayakta kalabiliyor. Şuraya özellikle maaşlı çalışan kişiler gelipte bik bik hak hukuk yazıp bahsetmesin bi zahmet, devlet biz işverenleri önünde yatırmış düzüyor, böyle yapmanız bana göre doğru değil.

enesy
28-01-2017, 18:19
Ayrılırken normal istifa ver gönder. Sonra tüm maaş bordrolarını vb vb al evrakları sgk ve işkur a bildir.

Avukat ile uğraşma boşuna. Tazminat vb alma işleri çok uzun işler.

Ama patronun hak yiyor ise yasal olarak anasını ağlatır sgk ve işkur.

G.U.Z.
28-01-2017, 18:20
Yediğiniz kaba sıçın afferin. Birgün hayatınızda stopaj ödedinizmi ? Ay sonu ne kadar KDV gelecek, ne kadar vergi ödenecek vs. vs. bunlar uzar gider...

Tamam, belki işveren bunları yapıyor ama neden yapıyor bir sormak gerek ilk önce. Gidip şikayet etmeniz çok yanlış bir davranış çünkü bir işyeri bu gibi şeyler ile ayakta kalabiliyor. Şuraya özellikle maaşlı çalışan kişiler gelipte bik bik hak hukuk yazıp bahsetmesin bi zahmet, devlet biz işverenleri önünde yatırmış düzüyor, böyle yapmanız bana göre doğru değil.

Çalışanlardan da vergi kesiliyor, hiç bir işveren de maaşlıyken daha çok kazanabilecekken iş kurmaz.. İşlenen suça kılıf uyandırmayın

Yigit-Y
28-01-2017, 18:24
Ben kıdam ihbarı seni sgk ya şikayet ederim diye aldım çıktım

İhbarda etmedim zaten çıkacaktım

Sende çıkacaksan onu bir tehdit et baktın vermiyor keş hakkını

İhbar et işçi sayısı çarpı avuçla tezek yemesini izle :)

DOHC
28-01-2017, 18:24

Benim maaşım bordoroda tam gösteriliyor. Ben olması gereken vergiyi kesinti olarak maaşımdan verdiğim için enayi miyim?

Yigit-Y
28-01-2017, 18:29
Şimdi işverenim

Geçen sene 30 a yakın personelim vardı

Şimdi 8 ay başı 5 olacak inşallah

Ne kadar az personel o kadar güzel işveren için

İş olunca alıyorum extra adam beyin bedava :):)

enesy
28-01-2017, 18:30
kesici Bir çok konuda sırf makara olsun diye muhalefet yapıorsun hacım çok da keyifli oluyu muabbetin.

Ben hayatımda çok kere stopaj kdv işveren payı defter parası vb vb çok ödedim. Şu an da maaşlı çalışıyorum.

Dediğin bir konuda haklısın ***** adamlar oyle bir hale getirdi ki işverenleri çalmadan para kazanan kalmadı dürüst adamları bitirdiler çalanlar.
Para kazanmak için çalmak meşrulaştı , kesinlikle doğru değil bana kalırsa ama para kazanmak için illaki birisi s.kilecekse işçi olmamalı.
Git kdv den çal , stopaj dan çal , devletten çal büzük yiyorsa ama evine ekmek götürmek için saatlerce çalışan adamın sgk sından mesaisinden çalma.

Er34
28-01-2017, 18:36
Benim işverenim her işini yasal yapıyor. Allah ondan razı olsun. Biraz sektör gereği ticareti de tamamen yasal. Adam parasını kazanıyor. Şirket yıllardır var. Demek ki oluyormuş. Şikayet et gitsin. Su veren itfayenin hortumunu ..

kesici
28-01-2017, 18:45
kesici Bir çok konuda sırf makara olsun diye muhalefet yapıorsun hacım çok da keyifli oluyu muabbetin.

Ben hayatımda çok kere stopaj kdv işveren payı defter parası vb vb çok ödedim. Şu an da maaşlı çalışıyorum.

Dediğin bir konuda haklısın ***** adamlar oyle bir hale getirdi ki işverenleri çalmadan para kazanan kalmadı dürüst adamları bitirdiler çalanlar.
Para kazanmak için çalmak meşrulaştı , kesinlikle doğru değil bana kalırsa ama para kazanmak için illaki birisi s.kilecekse işçi olmamalı.
Git kdv den çal , stopaj dan çal , devletten çal büzük yiyorsa ama evine ekmek götürmek için saatlerce çalışan adamın sgk sından mesaisinden çalma.

Abi yapmayan kaldımı sence artık bu üçkağıtları ? Biz insanlık adamlık olarak bitmişiz, bu tür içkağıtları yapmayanlara aptal gözü ile bakılıyor artık. Ha şu var işveren hakikaten çok para kazanıp bu tür çakallık yapıyorsa tamam da birde ufak esnaf olayı var bu memlekette mesela bizler gibi.

Dragger
28-01-2017, 18:47

Hayırdır sana mı soracağız ne yazacağımızı?

Devlet seni düzüyorsa sen de çalışanını mı düzeceksin?

XSi
28-01-2017, 19:02

İşveren olmak zorunda deilsin.

Herkese aynı kanunlar geçerli.

Beceremiyorsan yapmayacan bu kadar basit :)

Hırsızlığa kılıf bulmayin, komik olmayın lütfen.

KÖROĞLU
28-01-2017, 19:06
İşveren yasal olarak verdiği maaş ın bürüt oranı üzerinden hesaplanan kendi adına düşen payları ödemek zorunda. Ücretinin de bankadan ödemek zorunda. Bunu ispat yükümü işgörene aittir.
İş Kanunu md 24 de işçinin haklı nedenler ile iş akdinin feshini düzenler. Öncelikle iş yerindeki sigortalı süren ne kadar? 365 tam gün çalışman var ise kıdem tazminatına hak kazanırsın. Bu durumda öncelikle bunu işverene anlat. Eğer kabul etmez ise noter den ihtar çek ve iyi niyet kuralına aykırı davrandığından dolayı iş akdini tek taraflı fesih et. Daha sonra iş mahkemesinde dava aç. Elden yatan maaş için önceden düzenlenmiş bir maaş yazın yok ise çaktırmadan kredi çekicem maaş yazısı istiyorlar diye gerçek maaşını antetli kağıda kaşe ve imzalı şekilde al ki mahkeme de delil olsun. Ya da vermezler ise şahit bulman gerekli, iş yerinden kimse de buna yaraşmaz. Ayrıca iş için uzun çalışma saatleri demişsin bunu ispatlamak lazım. Kart basıyorsanız kolay incelemede işveren bunları ibraz etmek zorunda. Ama basmıyorsan mail vb saat ile ispat mümkün olan delilleri toplaman lazım. Yasla süreçte kanka olduğun adamlar sana sırtını dönecek çünkü. Bence bu durumu işveren ile paylaş ve sulh yolu ile hakkını almaya çalış. Zaten bu kadar bilgi ile gidersen ikiletmeden sana istediğin verir. Çünkü başına gelecekleri biliyordur emin olabilirsin.

Evet işveren taş yemesin haksızlık etmek olmaz. Kanunlarımız zaten birçok noktada işverenin yanında emin olun size ödeyeceği kıdem vs dokunmaz.

Ayrıca maaşı 3k anlaşan adam bir kısmını elden bir ksımını bankadan alacağını bilmek zorunda değil. Nasıl ki işçi ben yarım gün homeoffice yarım gün iş ofiste çalışayım demeyeceği gibi. Takıldığın bir yer olursa yaz bana destek olurum.

onursumer
28-01-2017, 21:04

hem iş veren hemde maaşlı çalışanım , ay sonu kdv idi gelir vergisiydi vs diye işveren olarak ben düşünürüm bunun işcimle bi alakası yok ona geçirmekteki amaç nedir ?

ne benim çalıştığım şirket nede ben boyle bir yol izlemiyoruz , sistem çokmu iyi değil ama kul hakkı yemek gerektirmiyor bir problemin varsa onu devletle çozuceksin işçi ile değil

DOHC
28-01-2017, 21:14

Her 2-3 yılda bir af var. İşverenler, serbest meslek sahipleri bunu biliyor.
Zamanında ödeyene vergi iadesi olmuyor ama vergisini vermeyen sadece ana parayı bilmem kaç taksitle ödeyerek işten yırtıyor. Kul hakkı da bir güzel yeniyor.....

Evrenoz
28-01-2017, 21:35

Hırsızlığı, kul hakkını hak gören zihniyet..

Bu forum, bu tarz hırsızlıkların övüldüğü bir yer değil. Fikirlerini kendine sakla

GokhanRS
28-01-2017, 22:09

bilader yıllarca patronluk yaptım. baktım ki yasal olarak bahsettiğin şeyler bana ağır geliyor, kapattım iş yerimi, aynı işi benden daha iyi yapabilen esnafın önünü açtım gittim işçi oldum.

eğer kanunlara uymak ağır geliyorsa benim gibi iflas verirsin, gider işçi olursun, senin yaptığın işi senden daha iyi yapan vergi kaçırmayan, hırsızlık yapmayan başka bir küçük esnaf yapar.

he yok ben iflas vermem gerekirse çalar çırparım diyorsan senin yüzünden devlet küçük esnafın halini anlamayacak iflas vermediğiniz için ve vergi yükünü bindirip duracak, siyasilerin mantığı deveye diken insana öpen yaranır mantığındadır.

bahadırtelli
28-01-2017, 22:34
Adam hırsızlık yapacağını hak yiyeceğini söyleyince haklı mı oluyor. Nasıl savunulabilir bu tarz bişey.
Is verense hesabını kitabını ona göre yapacak çalışanın hakkından keseceği 3 kuruştan kar etmeye calışmayacak.

sinan3405
29-01-2017, 00:01
dostum ben basımdan gecenı yazayım ınsallah okurken sıkılmassın. 4 yıl 8 ay 1 tane sırkette guvenlık ısı yaptım taseron fırma oldugumuzdan ben a fırmanın işcisi olarak b firması beni satın alıyor (taseron budur kusura bakmayın) b fırmasının muduru mola saatımde soba basında 1 arkadasımla ısınırken durduk yere sızı kovarım vs kelımesı ettı bu fırma turkıyenın en zengın fırmalarından sızı kovarım dıyen mudurun maası 70 bın tl ıdı ozaman yemek kartı 3.000 tl ıdı tabı herseye tamm efendım dıyorduk o gun demedım kov dedım ve 2 gun sonra a fırması benı merkeze davet ettı dıger arkadasımda var tabı onada sebeb olan bıraz bendım bıze tazmınant vermemek ıcın 4 saat kapıda beklettıler sonra gorusmeye aldılar bızı evımızden uzak bır projeye gondermek ıstedı bız kabul etmedık ve dava acacagım dedım mudurume ac kazanamassın dedı ve sanane cevabını yuzune yapıstırıp dırek avukata verdım. bu ara calısma saatım 2 gece 2 gunduz 2 of. sabah 8 aksam 20 e kadar 12 saat vardıye halınde yanı. davayı acalı tam 1 yıl olacak 3-4 gunu var. mahkemeler goruluyor suan 16 bın tl kazandım lakın az buldum ve bılır kısı raporuna ıtıraz ettım,nedını ıse aylık 240 saat calısıyorduk bu densız fırma 180 saat ustu mesaı vermek zorunda bıze,hesaplama ıse soyle yapılır gunluk calısma 12 saat 1 saat mola dusulur. aylık 20 gun calıstıgımdan 20x11=220 saat yapar 40 saat mesaı hak etmem gerek. bunlar hesaplamayı yaparken 30 ceken ayda 195 saat ustu mesaı 15 saat gıttı benden 31 ceken aylarda ıse 202 saat ustu mesaı buradada 22 saat gıttı sımdı bunun hukuk mucadelesını verıyorum bu arada 16 bıne hergun faiz uygulanmakta. bitmedı mesaı davasını kazanırsam yaklasık 12 bın tl daha alıcam. guvenlık ısı yapanlar blır bayramı seyranı olmaz buradada %100 vermek zorunda ama bunlar %50 verıyorlardı resmı tatıllerde. yıne bıtmedı bu davaları bu sonucta kazanmam halınde sgk kozunu kullanarak 2. davayı acacam cunku benım primlerım eksık odendı. ha bu arada dava ne kadar uzarsa benım ıcın okadar ıyı gelen faız dolar almaktan daha avantajlı 2-3-5 yıl fark etmez cok sukur yemeye ekmegımız var 8 yıl guvenlık ısı yaptım xray-ılk yardım -yangın egıtım-silah ile atış birincilik belgesi-onur vs belgeleri cv bır haylı kabarık ve işimi iyi yapan birisiydim cektıgımız ezıyet aldıgımız maasa degmeyen bır meslegıde sonlandırdım 32 yasımdan sonra meslek ogrenıp 3 ay gıbı bır surede dıs yapı seramık işine girdim ve santiye sefı olarak hayatıma devam edıyorum.
ben her ımzalayacagım evragı okurum
her resmı belgeyı saklarım
iş verenın laga luga seylerıne ımza atmam
vardıye cızelgesı ve maas bodralarını saklarım.
sana gelınce kardesım sahıt yok ıse dava ıse yaramaz sahıt varsa her turlu kazanırsın. iş mahkemesının affı yok her zaman 1-0 ondesın ıscının her kurala uyması gıbı ıs verenınde her kurala uyması gerek.

kesici
29-01-2017, 10:53
Hayırdır sana mı soracağız ne yazacağımızı?

Devlet seni düzüyorsa sen de çalışanını mı düzeceksin?

https://www.youtube.com/watch?v=OQHjldGyuVA

Abi senin giderine gider yaparsam sonu böyle bitebilir benim için :D

İşin şakası bir yana hepiniz zaten haklısınız ama ben yapılması gerekir demedim, memlekette dönen döngüden bahsetmek istedim sadece fakat sivri dilli yazınca tam anlatamadım demek istediğimi.

ioz
29-01-2017, 12:59

Tamam biz yediğimiz kaba sıçmayalım da sen de kul hakkı yeme o zaman? Aldığımız nefesten bile vergi mükellefiyiz nerdeyse. Bir tek sen mi vergi veriyorsun devlete? Konuya senden kaç yaş büyük adamlar yazmış, tutmuşsun "Yediğiniz kaba sıçın, aferin" falan.. Hayırdır?

süleymann
29-01-2017, 13:46
Çok iyi hatırlıyorum geçmiş zamanda devletin "istihdam olsunda sigorta önemli değil " dedigini.
Şimdi ise maaş üzerinden yatırılma tartışılıyor.
Bu bile çok büyük gelişme.
Önümüzdeki senelerde bu dip rakamdan yatırma mevzuuda çözülür büyük ihtimalle.

GokhanRS
29-01-2017, 14:24
bencede çözülür. ancak şu hep yük işverene muhabbetini anlamıyorum. özellikle küçük esnaf hep şikayetçi çünkü hiç biri kanun yol yordam bilmemek ve yanlış muhasebecilerle çalışmaktan (muhasebe ücretleri 250 iken 150 liralık ofisle çalışınca) çoğu teşvik indirimden habersiz yaşarlar.

Ben esnafken arabamı vergiden düşüyordum, aldığım benzini vergiden düşüyordum, araba kiralıyordum vergiden düşüyordum. yediğim yemeği çikolatayı bile iş gideri gösterebiliyordum muhasebecim sayesinde. hatta araç kredilerinde kkdf ödemiyordum. bireysel ticari hiç bir kredide kkdf v.s ödemiyordum.

şimdi işçi oldum, 5 bin maaşım varsa 3bin vergi ssk v.s ödüyorum 8 bin almak yerine 5 bin teslim alabiliyorum. kredi çeksem kkdf ödüyorum, araba alsam vergiden düşemiyorum en kazık ötvyi ödüyorum. kdv iadesi alamıyorum.

yani emin olun vergi hep işçiye zarar, iş veren iken ödediğimden fazlası işçi olduğum için şimdi kesiliyor.

kesici
29-01-2017, 14:39
Aslında çözüm çok basit, çalışanların hepsine asgari ücret verilecek, daha fazlasını istemeyecek kimse çünkü o asgari ücrete çalışacak onca insan var ki. Beğenen alacak çalışacak işverenin istediği gibi, kimse kimseyi sevabına çalıştırmıyor para veriyor işçiye.

GokhanRS
29-01-2017, 14:44
Aslında çözüm çok basit, çalışanların hepsine asgari ücret verilecek, daha fazlasını istemeyecek kimse çünkü o asgari ücrete çalışacak onca insan var ki. Beğenen alacak çalışacak işverenin istediği gibi, kimse kimseyi sevabına çalıştırmıyor para veriyor işçiye.

yaptığın işi asgari ücrete yapıcak tonla adam varsa tabiki asgari ücret vericen en yasalından. ancak dış cephede iple salınacak adam aradığında 1300 tl ye adam bulamazsın. sabit elemanın olsun istersen 4-5bin çıkarırsın gözden. işe göre değişir verilen ücretler. işveren mümkün olan minimumu arar hep.

G.U.Z.
29-01-2017, 16:31

Ahah ah çözüm komünizmde:P
O çalışanlar olmasa pis işleri patron mu yapacak:)

XSi
29-01-2017, 18:12

Çözüm çok daha basit.. işveren sadece devlet olsun..

Sende asgari ücretle çalışan olursun..

Mis gibi, herşey on numero..

DOHC
29-01-2017, 18:25

Senin otelde iş böyle mi yürüyor?

Year One
30-01-2017, 07:52
öte tarafıda çok basit. iş verenin kazandığı yetmiyorsa beceremiyorsa verdiğin vergiler hükümetin düdüklediklerini yediremiyorsa kapatmalı... bu iş şeye benziyor. almanyada yaşayıp çok zor ülke aman gelmeyin deyip hala orda yaşamakla aynı kapı. şimdi benim önceki iş yerimde 3 vardiya çalışıyorduk. ve her vardiya 10 ar saat. gece de dahil. fakat fazla mesai verilmiyordu kaç kez ikaz etmemize rağmen. yol parası yok, gece mesaisinde yemek yok, maaşlar 15-20 gün geciktirilmeden verilmez. maaşların gecikeceği çalışanlara bildirilmez. sorarsın kızar, üstüne mobbing yani şimdi gidip allah razı olsun patron mu demeliydim ? ne kadar yer varsa şikayet ettim. oda belasını buldu