PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ürünü teslim almadan parayı gönderme

phoenixs
02-02-2017, 18:43
İyi akşamlar tech ailesi

Son günler de sahibinden üzerinden farklı şehirler de aradığım birkaç parça ürün denk geldi
Her kullanıcı önce parayı hesabıma gönder sonra ürünü gönderirim diyor

Bende diyorum ki get açın komisyonun ekleyin diyorum yok
Kargo firması kapıda ödemeli gönderin diyorum yok .

Sizler alışverişlerinizi nasıl yapıyorsunuz ürünü almadan para transferi yapar mısınız?

Bu tarz mesaj atanları sahibinden e şikayet ettiğiniz de kullanıcıyı kitliyor ve size mesaj atıyor.Kişinin ürünü teslim etmeden para talep etmesi yasal suçtur.Savcılığa başvurmanız halinde her türlü bilgi ve belge tarafımızdan sizlere yardım amaçlı sunulacaktır deyip teşekkür mesajı atıyorlar

Şahsi tavsiyem ürünü teslim almadan ödeme yapmayın

Nightfish
02-02-2017, 18:48
Ürün hangi şehirdeyse orada birini bulup elden aldırmaya çalışıyorum genelde. Bu kadar dolandırıcılık varken parayı almadan ürünü göndermek de mantıklı değil. Tabi GET açın, komisyonu ben ödeyim dedikten sonra hala yanaşmıyorlarsa bir sıkıntı var demek.

ErayCerit
02-02-2017, 18:49
yıllardır önce para yatırırım sonra kargo gelir ya da önce para yatırırlar sonra kargo yaparım. Ama bende doğru olan kargoya verip takip no verince parayı yatırmak,yatırmadığınız taktirde kargoyu iptal etme şansı var satıcının

phoenixs
02-02-2017, 18:50
Ürün hangi şehirdeyse orada birini bulup elden aldırmaya çalışıyorum genelde. Bu kadar dolandırıcılık varken parayı almadan ürünü göndermek de mantıklı değil. Tabi GET açın, komisyonu ben ödeyim dedikten sonra hala yanaşmıyorlarsa bir sıkıntı var demek.

Adamlar ne güzel get diye bi sistem yapmışlar hem taksit bende güvenli cahil kesme bunu anlatamıyorsun

K0213
02-02-2017, 18:54
Geçenlerde bir pioneer dsp için İsatnbul'dan Aydın'a 700Tl yolladım, ürün geldi!
Alacağın ürün ile alakalı bir pazar varsa ve bu piyasada kişileri tanıyanlara sorma ihtimalin varsa güvenilir olup olmadığını anlayabilirsin.
Ben genelde satıcının ne kadar tanınır, ulaşılabilir olduğunu sorgulayıp para gönderiyorum ve çok şükür bu güne kadar hiç paramın karşılığı olan ürünü alamadığım olmadı :)

Evrenoz
02-02-2017, 19:07
Get aç, farkı ben öderim sana aynı para yatar dediğimde bık bık eden varsa dolandırıcıdır o..
Muhattap olmam

phoenixs
02-02-2017, 19:08
http://i.hizliresim.com/WgmGQP.png (http://hizliresim.com/WgmGQP)

Yigit-Y
02-02-2017, 19:12
Hepsi dolandırıcı uzak durun

İlk önce para sonra avuç yalatma tekniği

onursumer
02-02-2017, 19:33
get komisyonunu ben oderim dediğim halde mırın kırın ediyorsa bi iş var der alışverişte yapmam zaten

excellency23
02-02-2017, 19:37
bende satiyorum aylardir xbox, controller, supplement falan. parayi görmeden kesinlikle yollamam. alici dolandirici daha cok bana kalirsa. get niye acmiyor derseniz düzenli yapilan satislarda maliye kontolune girebiliyorsunuz. 10bin lerce lira ceza ödeyen var bu sekilde. ben de acmam. adamin dukkani varsa fatura kesebiliyorsa zaten kapida ödeme de yapar get de yapar. ama bireysel satan adam kapida ödeme de yapamaz get de yapmaz düzenli satiyorsa.

donanimhaberden satiyorum genelde ben. veya sahibinden de yazan varsa oraya yonlendiriyorum. sayfa sayfa yorum onlarca referans var guvenirsen yollarsin parayi diyorum. :)

daha gecen gun birine 1 milyarlik supplement sattim. parayi yolladi kargoyu yaptim 1 hafta sonra 150 liralik bisey istedi. para gelmeden yolladim adam o gun bu gündür arazi. neler neler var :) 1 milyari veren adam 150 lira dolandiriyor.

siz internetten bisey alirken parayi aldiktan sonra mi ödüyorsunuz? olmasi gereken bu zaten ama türkiye'de kimseye güven olmaz iste. ben de hayatta göndermem. kisir döngüye giriyor bu sekilde ne alan güveniyor ne satan. :)

darkmoon
02-02-2017, 19:41
ben bazen öyle alıyorum ama öncelikli baktığım kullanıcının üyelik tarihi .. ve varsa getli alışveriş yapmışşsa üyelik puanı yıldızı.. bunlarda misal adam 2006-2007 kayıtlı ise yolluyorum çünjkü kimse 50-100 tl için 10 yıllık üyeliği riske etmez düşüncesi var bende..

ama 2014 -15-16 yıllı üyeliklerde asla öyle bir şey yapmam onlardada ben diyorum ürünü yollayın ben 2004 kayıtlıyım sahibindene bir sürüde sahibinden üstünden getli alışverişim olmuş yıldızım puanım var.. adam yok mok derse iyi o zaman diyorum kapatıyorum mevzuyu..

kadireren
02-02-2017, 19:47
İlk o ilde tanıdık varmı diye bakarım yoksa arayıp onun Ankarada tanıdığı varmı diye sorarım :)

Xenon ampul almıştım d2s satıcı numarasında ufak çocuğu ile fotoğrafı vardı foto ve video attı çalışıyodu çokta pahalı değil diye parayı yollamışıtım kargom geldi , geçenlerdede Aydında direksiyon buldum tanıdık bulamadım aradım aslen Ankaralı çıktı satıcı tanıdığı varmış yolladı gittim elden aldım tabi öncesinde fotoğraf istedim wp den sorun yok

Ben satarken get aç diyen olmuştu açıkcası kartım yok diye ve daha önce get satmadığımdan yanaşmadım her get açmayan dolandırıcı olmayabilir eğer kolay satılacak parça ise uğraşmamak için açmayıp aynı ilde elden gelip alan oluyo uğraşmıyosun

emrekuzdere
02-02-2017, 19:48
Yıllardır önce parayı gönderir ürünü öyle alırım, satarken de önce parayı alır öyle gönderirim. 17, 18 yaşlarımdayken PTT kapıda ödemeli gönderirdim ürünleri, ama PTT ile çok sorun yaşadım kendi paramı bana vermediler kaç defa. O zamanlar enerji fazlaymış heralde uğraşıyordum :D Şimdi ptt kapıda ödeme vs. isteyenlere git başkasından al diyorum.

delta0o
02-02-2017, 19:49
Bende sahıbındende kumas satıyorum.odeme almadan gondermıyorum ama kımsede demıyo once gonder dıye.cok tıtız olanlara ben dıyorum get acıyım dıye yanasmıyorlar :)yınede o tıtızlere numune gonderıyorum kı hersey net olsun.
Kısaca hersey durustluge helale-harama bakıyor..

İzzet Göçmen
02-02-2017, 19:57
Cok kez alıp yolladım sorun cıkmadı ama yüksek meblalardan elbette korkarım

Kartal3urak
02-02-2017, 22:10
Arkadaşlar Piyasada O Kadar Sahtekar Var Ki İnanın Alırken'de Satarkende Tedirginiz Artık.. Ben Oem Yedek Parça Satıyorum Japon Grubu İçin, Herkese Söylediğim Tek Bişey Var.. Para Hesaba Yatar, Kargo Takip Numaran 10dk sonra Mesaj Olarak Gelir..

Defalarca Kez Şahit Olduğumuz Kapıda Ödeme Mevzuuları Var.. Adamın Ayağına Kadar Gidiyo Ürün Sonra Kesik Atmaya Çalışıyo.. Yada Ürünü Gönderiyoruz Yam Yattı Çamura Battı Yatırdım Hesapta Yokmuş Banka Kesmiş Anam Öldü Babam Kaza Yaptı Halam Boşandı Mevzuuları..

Bak yine Aklıma Geldi.. Para Hesaba Yatar Kargon Çıkar ! :)

phoenixs
02-02-2017, 22:15
Arkadaşlar Piyasada O Kadar Sahtekar Var Ki İnanın Alırken'de Satarkende Tedirginiz Artık.. Ben Oem Yedek Parça Satıyorum Japon Grubu İçin, Herkese Söylediğim Tek Bişey Var.. Para Hesaba Yatar, Kargo Takip Numaran 10dk sonra Mesaj Olarak Gelir..

Defalarca Kez Şahit Olduğumuz Kapıda Ödeme Mevzuuları Var.. Adamın Ayağına Kadar Gidiyo Ürün Sonra Kesik Atmaya Çalışıyo.. Yada Ürünü Gönderiyoruz Yam Yattı Çamura Battı Yatırdım Hesapta Yokmuş Banka Kesmiş Anam Öldü Babam Kaza Yaptı Halam Boşandı Mevzuuları..

Bak yine Aklıma Geldi.. Para Hesaba Yatar Kargon Çıkar ! :)

Hocam para yattıktan sonra ürünü göndermezsen ?

mert_can 41
02-02-2017, 22:18
Get açmayı ve komisyonu vermeyi kabul ediyor ve karşı taraf kabul etmiyorsa onlardan uzak durun. Kapıda ödeme ise gönderen için risk teşkil eder bende kabul etmiyorum karşı tarafı kestiremezsiniz kararsız insan çok almak ister yollarsınız almaz kargo parası girer alır bu sefer ptt nin peşinde koşarsınız parayı almak için. Geçen facebook üzerinden kameramı sattım karşı taraf ürünü kargola paranı yatırim dedi şahsen kabul etmedim bu sefer karşı tarafa güven verecem diye benim dolandırılma riskim artıyor diye. Para hesabıma düşmeden ürünü kargolamam. Ama get ilan açmayanlar dolandırıcı niyetinde olanlardır.

Kartal3urak
02-02-2017, 22:18
Piyasada 200 Liralık Malı 50 Liraya Satıyorum Diye Facebook Satış Gruplarında İlan Açanlara Atlarsan Bu Tür Şeylerle Karşılaşırsın.. Yeri Yurdu Dükkanı Adresi Belli Olan Adamla Ticaret Yaparsan Bu Tarz Şeylerle Karşılaşmazsın..

darkmoon
02-02-2017, 22:21
işte o yüzden n11,gg,sahibinden havuz sistemi yapıyor .. malını satışa koyuyorsun karşı taraf satın alıyor paran ne senden çıkıyor ne karşı tarafa gidiyor.. sistemin havuzunda kalıyor ne zaman ürünü alıyorsun onay veriyorsun paran hesabına yatıyor.. ürünü aldın onay vermeyi unuttun gene belli bir süre sonra para satıcıya yollanıyor..

almadığını söylersen ürünü orda karşı tarafı site sorguluyor kargo takip nosu istiyor kargoyu sorguluyor falan filan..

220T
02-02-2017, 22:22
Söylediğiniz yöntemleri reddeden biriyle alışveriş yapmayın.İyi niyetli olan için önerdiğiniz yollar fazlasıyla yeterli.

Octane
02-02-2017, 22:39
Bir kez üniversiteli bir arkadaştan bazı motosiklet parçaları almıştım. Karşılıklı konuştuk, gel al dedi tamam dedi. Ben de o gün gidemeyeceğimi söyledim, istersen parayı yatırayım ilanı kaldır dedim. Yok yapmam ben öyle şey dedi. Çocuğu zor ikna ettim para yatırmaya.
Ertesi gün 9da aradı, abi gelmiyor musun malzemeyi almaya ölüm var kalım var dedi. Malzemeyi almaya gittiğimde yemek ısmarladım.

SpeedlinE™
02-02-2017, 22:42
alacağım ilanın sahibini heryerden buluyorum,mümkünse ekliyorum (fb,wp,insta) güvenilir tarzda konuşuyorsa veya isterseniz buluşalım vb diyorsa veya tanıyanlar varsa sordurtuyorum

tabi ilk işim google girip araç parçası ise xxxxxx(adamın ismi) ardından techturkey diye aratmak.

mtay
02-02-2017, 23:38
Gey olmadan bilmediğin tanımadığın birinin hesabına para göndermek büyük bir cesaret bence... Şu devirde insanlara bu kadar güvenilmez...

sevo16
03-02-2017, 02:34
Aslında olaya şöyle basit olarak bakmak lazım noterde satıştasın önce parayı eline alıp sayıp mı imza atarsın yoksa imzayı attıktan sonra mı paranı alıp sayarsın tabi ki herkes önce parasını satıp imza atmak ister internet üzerinden satıştada mantık bu ama maalesef bizim kafamız her zaman adam çarpmaya çalıştığı için güven oluyor insanımıza

Ben kendimde güvenemiyorum görmeden bilmeden para yatırmaya o yüzde üç kuruş fazla olsun kendi şehrimden yada elden görerek alabileceğim yerden olsun diyorum

Maxi
03-02-2017, 04:51
bu işler bizim ülkede çok zor, her yer kalitesiz adam dolu
parayı almadan malı asla yollamam
get met hikaye, get ile notebook satışı yapan bir arkadaş vardı gurcell di galiba, adam memoryleri alıp geri yollamış gelde kanıtla?

konuyu açan arkadaş önce mal gelir sonra parası ödenir falan yazmış, yada öyle bişe
nerede öyle bir dünya varmı? :)

arda35
03-02-2017, 05:36
Ürün göndermeden para almanın nesi yasal değilmiş, bir yerlerinden kanun uydurmasınlar.

Yıllardır 2.el ürün alıp satarım. Bu işlerin raconu budur. Önce para sonra kargo. Bilhassa elektronik ürünleri asla get ile göndermem. Her türlü alengire açık. İmei kopyalarlar, içinden parça çalarlar. Hepsi yaşanmış örnekler.

Riski alması gereken ürünü talep edendir. Zorla satmıyoruz neticede. Güven problemi olursa izmirden bir tanıdık bulup öyle almalarını rica ediyorum. O da olmazsa başkasından alın diyorum.

get ile almayı teklif edenler o şekilde satış yapanları tercih edebilir. Hem istediğiniz özelliklerde - fiyatta olacak, hem de riskin fazlasını satıcı alacak. Öyle bi dünya yok valla.

MCN21
03-02-2017, 06:29
Herkes get acamayana dolandirici muhabbeti yapmis ama mesela elektronik satiyorsam bende kesinlikle yanasmiyorum. Hatta hesabina direk parayi gondereyim urunu sonra kargolarsin teklifleriyle bile cok karsilastim. Ayni sehirden baskasi gelip elden alsin. Hem kargo da olusabilecek sorunlardan kurtulmus oluyorum hemde adam gelsin baksin incelesin alsin gitsin. Sonradan basim agrimasin diye :)

aslan
03-02-2017, 06:45
Parayı Cepbank la gönderin karşı tarafa bir nebzede siz güven verin ama ürün gelmeden cep bank telefon numaranızı söylemeyin

Bugraaa
03-02-2017, 07:45
şuan favorim n11 havuz hesabı olduğundan hiç sıkıntı yok sahibinden biraz uğraştırıyor get ilan açma vs gibi :)

KÖROĞLU
03-02-2017, 07:49
Ben birçok 2. el ürün aldım kendim de sattım.

Hem alış hem satış get üzerinden yaptım bir sorun olmadı.

İyi niyetli 2 taraf arasında sorun olmaz ama taraflardan biri art niyetli ise her şey olabilir.

Hep risk. En güzeli eş dost varsa elden aldırmak. Yoksa get. Yoksa da almamak.

Ben almadım almam da. Dikkat etmek lazım.

phoenixs
03-02-2017, 08:40
Aracımız bozulsa tamir edilmeden parasını ödemeyiz ama satmadığımız malın parasını önden alıyoruz
Site de bi sürü dolandırıcılık başlığı altında olaylar açılıyor

semavi
03-02-2017, 09:04
İyi akşamlar tech ailesi

Son günler de sahibinden üzerinden farklı şehirler de aradığım birkaç parça ürün denk geldi
Her kullanıcı önce parayı hesabıma gönder sonra ürünü gönderirim diyor

Bende diyorum ki get açın komisyonun ekleyin diyorum yok
Kargo firması kapıda ödemeli gönderin diyorum yok .

Sizler alışverişlerinizi nasıl yapıyorsunuz ürünü almadan para transferi yapar mısınız?

Bu tarz mesaj atanları sahibinden e şikayet ettiğiniz de kullanıcıyı kitliyor ve size mesaj atıyor.Kişinin ürünü teslim etmeden para talep etmesi yasal suçtur.Savcılığa başvurmanız halinde her türlü bilgi ve belge tarafımızdan sizlere yardım amaçlı sunulacaktır deyip teşekkür mesajı atıyorlar

Şahsi tavsiyem ürünü teslim almadan ödeme yapmayın

Ben internet üzerinden çok ürün satan birisiyim. Şahsen bende parayı almadan asla ürün yollamıyorum. Bir kere parayı almadan, genç bir çocuğun kalbi kırılmasın diye, kendi geçmişimi düşünüp duygulanıp, babasının sözüyle gitar verdim. Burnumdan geldi... Yine benzer bir durumda yine gitarımı satarken 50 lira eksik aldım bir emekli öğretmenden... Oda ödemedi hakaret ettim, yarabbi şükür dedi... Bana ders oldu....

Ben şahsen GET kapıda ödeme gibi şeylerle de uğraşmıyorum eğer çok acil satma zorunluluğum yok ise. Aslında ürün satarken bu izlediğim yol maalesef alıcıyı istismar etmeye çok açık...

Kesinlikle şüphelerinizde haklısınız...

Ben alıcıyken yüzyüze görüşebileceğim şekilde alıyorum ikinci el ürünleri, elden alamayacağım ürünlerle ucuz olsa da ilgilenmiyorum...

Alican
03-02-2017, 09:26
Get aç, farkı ben öderim sana aynı para yatar dediğimde bık bık eden varsa dolandırıcıdır o..
Muhattap olmam

GET falanda hikaye.
Adama sıfır ürün sattım ürünü aldı, arıyorum nezaman onay vericen bugun yarın vs 3. gün kargoya verip geri yolladı. Tatildeydim kargoyu beklettim paketi açtığımda benim ürün yerine aynı ürünün arızalısının konulduğunu gördüm ve adam kutu içindeki diğer içerikleride almış param hala sistemin havuzunda bekliyor. Bu arada o arkadaşda bu forumdan :icon_bla:

Evrenoz
03-02-2017, 09:31
GET falanda hikaye.
Adama sıfır ürün sattım ürünü aldı, arıyorum nezaman onay vericen bugun yarın vs 3. gün kargoya verip geri yolladı. Tatildeydim kargoyu beklettim paketi açtığımda benim ürün yerine aynı ürünün arızalısının konulduğunu gördüm ve adam kutu içindeki diğer içerikleride almış param hala sistemin havuzunda bekliyor. Bu arada o arkadaşda bu forumdan :icon_bla:

Kim olduğunu söyle de herkes bilsin
Başkalarının canını yakmasın
Bence bunun için ayrı bir konu açmalısın

KÖROĞLU
03-02-2017, 09:46
GET falanda hikaye.

Oha o nasıl bir iş ya. Ürünü al arızalıyı koy geri yolla. İnsanlar şaşırmış. Bence de konuyu aç ifşa et. Görsel vardır mutlaka ekle bilsin herkes.

Alican
03-02-2017, 10:02
2013 yada 2014 yılında olan bir olay şimdi sanalpazar üzerinden ekran görüntüsü koyacakdım fakat sanalpazar eski mesajları ve ilanları silmiş müşteri hizmetlerine mail attım düzenlenirse burayada koyarım.
Benden tavsiye mal bir yana para bir yana. Evrenoz tolga_kaan_

kalipson
03-02-2017, 10:04
Söyle kardeşim sen de kimmiş neymiş bu zeki (!) arkadaş. Başkasının canı da mı yansın.

Bu arada, para yollanır, sonra da kargo yola çıkar. Araba mı alacaksın? Beraber bankaya gidilir, para yatırılır. Sonra yine beraberce en yakın notere gidip satış verilir.
Yeni yeni icat çıkarmayın. Önce malı alayım, sonra parayı vereyim. Yok ya!?!? Başka...???
Atasözü, bizim Atasözümüz. Farkındasınız di mi?
"Parayı veren düdüğü çalar "

ottoman32
03-02-2017, 10:19
ben gecenlerde teyp aldim arabaya.. alirken paranin yarisini yolladim arkadas kargoya gitti guzelce foto falan atti sonra teslim kagidini gonderdi bana bende kalanini yolladim ama yollamayadabilirdim uzak mesafeli alim satimlarda boyle skntilar oluyor tabiki

chevelle
03-02-2017, 10:20
Facebook ve sahibinden üzerinden ara ara ilanlarım oluyoru benim de. Genelde aracımda değiştirdiğim opel parçaları için ilan açıyorum. Önce ürün gelir sonra para yatırılır diye bir şeyle karşılaşmadım hiç. Ben de epey malzeme alırım, önce havale yapıyorum. Ama satıcıya mesaj attıktan sonra cevaplarına dikkat ediyorum; genelde insanların konuşma biçimlerinden belli oluyor biraz işin rengi. Güven duyarsam yolluyorum parayı. Hiç de kargomun gelmediği olmadı.
Ben bir parça satarken de mesaj atıp kapıda ödeme ya da güven eksikliği hissedilen bir şey yazılırsa da şu şu gruplarda beni herkese sorabilirsin diyorum. Kapıda ödeme yollayabilmek için fatura kesebilmem gerek sonuçta; fakat ben de vergi mükellefi değilim, sadece elimdeki fazla parçaları satmaya çalışan bir son tüketiciyim. Önce kargoyu gönderdiğim de olmuştur ama ortak arkadaşlarım vardır, birisi güvenilir demiştir öyle olmuştur. Yoksa sahibindende yazan hiç tanımadığım birine önce kargoyu yollayıp sonra parayı beklemem. Yapan var mıdır bilmem ama ben yapmam asla. Yoksa ara ki bulasın sarı çizmeli mehmet ağa.

serkan_2120
03-02-2017, 12:04
Ben laptop satıyorum. Alıcı, Çorlu'da. Benim orada tanıdığım vs yok. Aynı şekilde kendisinin de İzmir'de yok. Bana GET açın komisyonu ödeyeyim diyor. İyi güzel de, GET sistemi satıcıyı değil alıcıyı koruyor daha çok. Ya laptopdan bir parçayı değiştirip, bu bilgisayar arızalı diye satış iptali gerçekleştirirse alıcı ben ne yapacağım? E adam da haliyle bana güvenip parayı göndermiyor mal gelmeden önce. Sonuç olarak, karşılıklı "nasip değilmiş.." diyoruz ve ticareti gerçekleştiremiyoruz.

Quantum
03-02-2017, 13:02
Tüm e-ticaret sitelerinde bu işler böyle..

Önce ödemeni yaparsın, sonra malını gönderirler.

Onlara söyleyebiliyor musunuz "önce malı gönder beğenirsem ödemeni yaparım" diye?

Hayır.

Onlara diyebiliyor musunuz "bu iş kanunsuz vs" diye.. Tabiiki hayır.. Aklınıza bile gelmiyor ki..

e-ticaret sitelerinden satın alınma yöntemine ses çıkarma, görmezden gel, bahsini bile açma, sonra bireysel kişilerin yaptıkları satışa "önce mal sonra para neden olmuyor, kanuni değil bu durum, dolandırıcısınız" diye mıkırdan.. Yapmayın bunu işte..

Orada kurumsal firma var karşısınızda diyebilirsiniz.. Geçiniz.. Geçenlerde konusu bile açıldı para alınmış mal yollanmamış.. Site batıyor vs diye.. E hani kurumsallıkta sorun olmuyordu? Olur.. İnternetten alışveriş böyle.. Türkiyede de böyle, Tayland'da da böyle, Meksika'da da böyle.. Risk var..

Güvenmiyorsan ya gidip elden alacaksın ya da aşağı oturacaksın. İnternetten alış veriş yapmanın temelinde var bu durum. Çok işkilli birisi isen, ama o ürünü de istiyorsan, bu riski minimize etmek için değişik etkenleri kontrol edersin.. Kafana yatıyorsa o işe girersin. Yatmıyorsa, selametle dersin..

Aliexpress ten taaa Çin'in bilmem ne şehrindeki bilmem ne çekik gözlüsüne çat diye parayı yolla, üstüne 2 ay bekle, içinde kuşku olmasın, buradaki alışverişin yöntemini değiştirmeye çalış.. İyiymiş..

Kim ki bu alış veriş tarzı işine gelmiyor, kafasına yatmıyor, internetten satın almazsın.. Herkes nalıncı keseri gibi.. İşine geldiği gibi yontuyor..

Ben de bazen ürün satıyorum, alıyorum da.. Satarken de alırken de Get met anlamam ben.. Para yollanır ürününü yollarım. Para gönderirim ürünü alırım. İnsanların birbirlerine olan güvensizliklerinden kazanç sağlamaya çalışan bir sistemdir GET. İnsanlara devamlı "gotunuzu kolluyorum ben" fikrini benimsettiren bir sistem..

" Niye kolluyorsun bir tarafımı yahu sen.. Karşımdakine 'dolandırıcı olma ihtimali var' deme hakkını kim veriyor sana.. " diye kimse demiyor. Çok uzun muhabbetler bunlar..

Muharrem C.80
03-02-2017, 13:06
Geçen bir bağcılar kurnazına Ps sattım.
Zaten elektronik kargo yapmam mümkün değil. Cihaz benim 6 ay kullanmamışım total garantiside devam ediyor zaten. Biliyorum hiçbir sorunu yok. Dedim gelir alırsın yer yurt belli çok istiyorsan. Geldi. Tam 7 kişi. Bende arkadasın dükkanın önündeydim hiç bozuntuya vermedim. Hemen sorular dükkan seninmi buramı yer gibi. Mk neyapmaya geliosunuz bukadarmı korkaksınız amaç belli neyse.
Ben biraz ayıktım zaten pek muhabbet değiller. Dedim böyle böyle. Ordada kesik kovaladılar dedim fiyat bu ver al yoksa eyvallah. Alıp gittiler. 15-20 gün sonra whatsupptan yazıyor. Nasılsın napıyorsun diye bende insanlıktan cevap veriyorum sonra biraz yumusattıktan sonra Abi senkronize problemi var cihazda komut algılamıyor. Dedim nasıl işte söyleyecektimde söylemedimde vs. dedim götür garantiye arkadaş. Birkaç gün daha yazdı bu tarz bende tavrımı gidgide sertleştirdim. Muhabbeti geri ala doğru sürüklüyordu. İşe bak şaka gibi. Götürmedide garantiye fatura hala bende gelip almadı.
Bu tarz birkaç tecrübem daha oldu. Artık ürün farketmez semtine göre satıyorum. Tavrını beğenmediğim adama 1 şişe kola satmam mk. Hermalın doğru dürüst bir alıcısı var çok yormaya gerek yok.

Yiğit G.
03-02-2017, 13:35
Muhattap olmam

yok abi hep böyle olmuyor bende ürün satıyorum get kullanmıyorum :)

1-Sebep paranın geç yatması hesaba.. Çalıştırıyor parayı firma..
2-Sebep bazı ürünler için parça sökülme ihtimali
3-Sebep kayıtlı kredi kartına para yatırılması.. Mesela benim param akbank ta ama kredi kartım garantiden.. Akbankta k. kartım olmadıgından garantiye gidiyor para ordan al geri havale yap (3 tl) uğraş dur eğer borcun varsa çekiveriyor banka falan fistan.

En mantıklısı elden teslim almak ürünü.