PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zemin kattaki evde hırsıza karşı önlem?

Seyfettin777
03-02-2017, 17:00
Selamlar herkese.

Dün gece dayım aradı.Eve hırsız girmiş.Daha önce denemişlerdi ama parmaklıkları kıramamışlardı.Güçlendirerek yaptırdı ev sahibimiz tekrar, fakat dün tekrar gelip bu sefer içeri girmiş.Yan dairemde oturan bir gümbürtü duyunca pencereden bakmış, hadi hadi diye içeri fısıldayan birilerini görmüş, sonra çocuk polisi aramış.Ben Adana'da ailemin yanındaydım, dolayısıyla ev boştu sanırım takip etmişler.

Parmaklıkları alttan kesmişler, pencereyi de tornavida ile zorlayarak açmışlar.Evde eski telefon vardı, iPhone 4s ve 3gs.Onları almış, dayıma kız arkadaşının hediye ettiği inci tespihle, yüzüğü de alarak çıkmışlar.Perdelerin kornejlerini indirmişler, mutfak raflarını bile dağıtmışlar, ev savaş alanı gibi...

Olay yeri gelip inceleme yapmış, 4s'in imei numarasını da karakola bildirdik takipte.Şans eseri 4s Apple'ın kendi uygulamasında duruyor, onu da kayıp moduna aldık ama pek umudum yok işin gerçeği.

Hikayenin ardından, sizce ne önlem alabilirim?
Evi değişmek istemiyorum.Çünkü seneye Avrupa yakasına taşıyacağım okulu, yani zaten bir taşınma olacak, ona ek maliyeti ne annem, ne de ben kaldırabilecek vaziyette değiliz.Parmaklıklar kalın ve güçlüydü ama sanırım makas ile kesmişler, zaten evin arka penceresi de çok sote bir yer, karanlık.Çalışmak için zaman ve alanları var.

Tavsiyelerinizi bekliyorum...

srdralc
03-02-2017, 17:05
öncelikle geçmiş olsun.

arka tarafı ışıklandırmaktan başlayabilirsin böyle projektör vari cadde/sokaktan görünecek şekle getirebilirsin.

pencerelere takılan küçük bir aparat var böyle yüksek ses çıkarıyor onu da ekleyebilirsin.

bunun yanı sıra pronet'le aylık ödemeli güvenlik kamerası/ev alarm sistemlerine bakabilirsin.

rebelh
03-02-2017, 17:06
güvenlik sistemi en temizi

Seyfettin777
03-02-2017, 17:11
Ev sahibi apartmandaki çoğu dairenin de maliki.

Kendisi de huzursuz oldu arkayı aydınlatacaklar.
Alarm-güvenlik sistemi tarzında hiç bilgi sahibi değilim.İyisi nedir, çalışma prensibi nedir, polisi doğrudan arıyormuş ama onlar intikal edene kadar iş işten geçer mi bilemiyorum.Ayrıca fiyat bandı nedir o konuda da bilgi sahibi değilim...

İyi dilekleriniz için de ayrıca teşekkür ediyorum.

srdralc
03-02-2017, 17:21
Ev sahibi apartmandaki çoğu dairenin de maliki.

Kendisi de huzursuz oldu arkayı aydınlatacaklar.
Alarm-güvenlik sistemi tarzında hiç bilgi sahibi değilim.İyisi nedir, çalışma prensibi nedir, polisi doğrudan arıyormuş ama onlar intikal edene kadar iş işten geçer mi bilemiyorum.Ayrıca fiyat bandı nedir o konuda da bilgi sahibi değilim...

İyi dilekleriniz için de ayrıca teşekkür ediyorum.

İstanbul'da aktif çalışan güvenlik firmaları var ama orada oturmuyorum bilen arkadaşlar yazar.

Pronet'te mesela telefon numaranı bırakıyorsun ; gelip eve bakıyorlar metre kare kamera/sensör durumuna göre aylık fiyat çıkarıyorlar diye biliyorum bir netten araştır istersen.

Bina olarak adam çok daire sahibiyse Ön-arka kamera sistemi vs. taktırsın söyeyin.

220T
03-02-2017, 17:23
Güvenlik sistemi kurmazlarsa konuyu güncelleyin,ucuz yollu bir yöntem önereyim.

Seyfettin777
03-02-2017, 17:23
Söyledik kendisine abi, fiyatı gözünü korkutuyor sanırım bakalım haber bekliyoruz.

Pazar günü dönüyorum eve, dediğin şirketi arayayım gelsin, incelesin görüşeyim, teşekkür ederim...

Tayfun.O
03-02-2017, 17:26
Geçmiş olsun aydınlatma en net çözüm olur gerçekten. Parmaklıkları nasıl kesmişler bu nasıl cesarettir.

Ufak alarm sistemi var kapı veya pencere den girince vik vik ötüyor. Sesten korkup kaçarlar hem milyoncularda bile bulunabilir :) Evin kapısının önünde muhakkak erkek ayakkabısı bulunsun.

Seyfettin777
03-02-2017, 17:34
220T
Tamamdır abi.
Tayfun.O
Teşekkür ederim abi.Yola göre arkada kalıyor girdikleri pencere.Karanlık, sağı solu ve karşısında binalar var, kuytu olduğu için uğraşmışlar, makasla kesip girmişler diye tahmin ediyoruz.
Sesi duyunca kaçarlar mı şüpheliyim.Soğukkanlı biriyse alıp kapatma şansı da var alarmı.Yine de alıp takacağım, göz çıkartmaz.

Ayakkabı için ise ben daha trajikomik bir şey söyleyeyim; ilk parmaklıklar zorlandığında evde ev sahibi, memurlar ve dayım varken bizim üstümüzdeki de ayakkabılarının çalındığını gelip söylemiş, tutanak tutturmuştu.:D
Ayakkabılarımızdan da olmayalım, kansız ne bulsa çalıyor...

EserBodrum
03-02-2017, 17:35
İlk olarak arka tarafa hareket sensörlü lamba taktırın. Binanın dışına güvenlik kamerası taktırabilirsiniz caydırıcı olur(belki apartman sakinlerinin onayı gerekebilir),pahalı derseniz sahte kamera koyabilirsiniz. Ayrıca alarm da taktırırsanız sorun olmaz diye düşünüyorum.

aslanneron
03-02-2017, 17:42
Güvenlik sistemi kurmazlarsa konuyu güncelleyin,ucuz yollu bir yöntem önereyim.

ben bu öneriyi özelden rica edebilirim eve 1 ay önce hırsız girdi şuan aşırı huzursuzuz

pcnin birini letgodan bulup bütün hırsızları yakalattım ama sadece bir pc bulundu diğer ürünler yok sizde telefonu yada diğer ürünleri ordan takip edin derim

fyildiz58
03-02-2017, 17:56
Tamgüvenlik Eski çalıştığım firma ŞEhirdışı montaj yapıyor isterseniz Öm atın Numara göndereyim

AdoneuS
03-02-2017, 18:01
Öncelik arkadaşında söyledigi gibi hareket sensörlü aydınlatma mecbur yada led projektörler gayet güzel aydınlatıyo 2. katın duvarından yolu aydınlatabilir, evde kullanılmayan bilgisayar varsa webcam sayesinde kamera meselesini halledebilirsiniz nekadar etkili olur orası mechul kayıt programları vs internette vardı hatırladıgım kadarıyla, sahte kamera koyupda Bu bina ***** firma tarafından izlenmektedir diye caydırıcı sticker yapılabilir stickerin orjinal gibi olması çok büyük etki yaratır

suk3b3
03-02-2017, 18:04
Parmakliga elektrik verin ahahha :hihih: :hihih:

MertSerhanÖ.
03-02-2017, 18:29
En temizi köpek abi en sağlam önlem.

Kıç kadar pinscher'ın havlaması bile ürkütür adamı.Feriştahı olsa giremez.Sadece köpek korkusundan değil köpek havlayıp evi sokağı ayağa kaldıracağı için anında kaçarlar.Hem köpek bakmak iyidir,alın besleyin işte mis gibi.Hem güvenliğiniz olsun hem dostunuz

Seyfettin777
03-02-2017, 19:27
Hepinize teşekkür ederim.

Malik ben olmadığım için aydınlatma, hareket sensörü vs takılması için mecburen ev sahibimle görüşüyorum.Sizin dediklerinizi ileteyim kendisine.Ben, benim daireme yönelik bir güvenlik sistemi için uğraşıyorum daha çok.Arka taraf aydınlık olsa da kuytuda kaldığı için işe yaramama ihtimali var.Işığın kaynağını bir şekilde halledebilirlerse yine başa döneriz.
Dayım elektronik bitirdi, parmaklıklara elektrik vermeyi ciddi ciddi düşündük ama pencerenin önünde baktığımız kediler var, sebepleri olmak istemedik.Köpek alacağım fakat seneye sarkacak bu sene çok sıkışığım, yaşam ortamı da hayvan için pek uygun değil, ufak evim.
Yoksa caydırıcılığı tartışılmaz.
Projektör vs için üst kattan birinin evine konması gerek, bakalım bu saatte arayıp rahatsız etmek istemedim yarın konuşacağım adamla... fyildiz58
Atıyorum abi, teşekkür ederim.

İlgilendiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum...

rebelh
03-02-2017, 19:33
ucuz yollu yöntemi direk buraya alsak olmaz mı?

220T
03-02-2017, 20:53
Şimdi öyle deyince beklenti oluşturmuş gibi hissettim kendimi.Öyle ahım şahım bir durum değil ama yazayım tabii ki:Şarjı uzun giden bir telefon alıyorsunuz,tuş kilidini kaldırıyorsunuz.Sonra bir dondurma çubuğu buluyorsunuz.Bu çubuğun baş tarafına,silikon ile bir somun civata sabitliyorsunuz.Daha sonra,somun uygun tuşa gelecek şekilde,sıkıca dondurma çubuğunu telefona bantlıyorsunuz.Çok gergin olmalı.Akabinde kibrit çöpünü ,dondurma çubuğunu bir tık kaldıracak kadarlık bir ölçüde kesip üzerine ip ile düğüm atıyorsunuz.İpin diğer ucunu hırsızın araladığı noktaya (kapı-cam aralığı) bağlıyorsunuz.Cam veya kapı aralandığında kibrit çöpü dondurma çubuğu altından kayıyor ve somunun denk geldiği tuş,hızlı arama olarak belirlediğiniz numarayı arıyor.Sizin de evdeki hareketlilikten haberiniz oluyor.

TigeR
03-02-2017, 21:06
Şimdi öyle deyince beklenti oluşturmuş gibi hissettim kendimi.Öyle ahım şahım bir durum değil ama yazayım tabii ki:Şarjı uzun giden bir telefon alıyorsunuz,tuş kilidini kaldırıyorsunuz.Sonra bir dondurma çubuğu buluyorsunuz.Bu çubuğun baş tarafına,silikon ile bir somun civata sabitliyorsunuz.Daha sonra,somun uygun tuşa gelecek şekilde,sıkıca dondurma çubuğunu telefona bantlıyorsunuz.Çok gergin olmalı.Akabinde kibrit çöpünü ,dondurma çubuğunu bir tık kaldıracak kadarlık bir ölçüde kesip üzerine ip ile düğüm atıyorsunuz.İpin diğer ucunu hırsızın araladığı noktaya (kapı-cam aralığı) bağlıyorsunuz.Cam veya kapı aralandığında kibrit çöpü dondurma çubuğu altından kayıyor ve somunun denk geldiği tuş,hızlı arama olarak belirlediğiniz numarayı arıyor.Sizin de evdeki hareketlilikten haberiniz oluyor.
Ne kadar kullanışlı bilemem ama zekice bir fikir helal olsun nerden aklına geldi abi :D

ACTPK
03-02-2017, 21:30
En temizi köpek abi en sağlam önlem.

Kıç kadar pinscher'ın havlaması bile ürkütür adamı.Feriştahı olsa giremez.Sadece köpek korkusundan değil köpek havlayıp evi sokağı ayağa kaldıracağı için anında kaçarlar.Hem köpek bakmak iyidir,alın besleyin işte mis gibi.Hem güvenliğiniz olsun hem dostunuz

1.5 sene önce rottweiller cinsi köpeğimi üretme amacıyla çaldılar bilgin olsun.

Pencere menteşelerinin aynısını açıldığı kısma takın. Demirini pencereyi açarken çıkarırsınız. Sız evde degilken pek bu teşebbüste bulunmazlar zaten bence. Benim aklıma bu geldi.

Seyfettin777
03-02-2017, 21:59
Ev sahibi anneme arka tarafa sokak lambası tarzında bir aydınlatma sistemi yaptırmak istediğini söylemiş.Pencerenin önüne de kafes parmaklık yapacaklarmış, o ne oluyor ise artık bilemiyorum.

Alarm konusunda ev sahibi isteksiz, yarı yarıya ödeyelim, burada bu ilk değil son da olmaz kalıcı bir çözüm üretelim diyorum ama bakalım, henüz tam konuşamadık alarm konusunu.
Bunun yanında şu pilli, yüksek ses ile öten alarm ve menteşe gibi pencereyi arkadan kilitleyen mekanizmadan da alacağım ilk fırsatta, bakalım nerede bulacağız gidince araştırmam gerek.Camı kırmak istemiyorlar pek it herifler, ses çıkarttığı için çekiniyorlar.

Emrecan-R
03-02-2017, 22:04
ev nerede?

Seyfettin777
03-02-2017, 22:09
Emrecan-R

Fındıklı/Maltepe

SCfr
03-02-2017, 23:07
Öncelikle geçmiş olsun. Bize de denemişlerdi giremediler sonra da biz kötü olduk hemen alarm şirketleri filan şuan pronet bağlı evde gerçekten sistemleri iyi alarm çaldığı an hemen en yakın devriye gezen polise haber veriyor karakola değil ev içi ev dışı durumları var hareket sensörü koyuyolar ama fiyatları çok fazla gerçekten bizim ki 49 dolar aylık

RafetAraç
03-02-2017, 23:09
Öncelikle geçmiş olsun. Bize de denemişlerdi giremediler sonra da biz kötü olduk hemen alarm şirketleri filan şuan pronet bağlı evde gerçekten sistemleri iyi alarm çaldığı an hemen en yakın devriye gezen polise haber veriyor karakola değil ev içi ev dışı durumları var hareket sensörü koyuyolar ama fiyatları çok fazla gerçekten bizim ki 49 dolar aylık

oha arkadaş aylık 200tl nedir. yalı falan olması lazm evin

Zorbey
04-02-2017, 00:27
alt komşumuz alarm taktırdı, pencereler demirli, adam onlar evdeyken salona giriyor. Bildiğin salonun eve açılan kapısını açamıyor. Komşu bağırdığı halde adam istifini bozmadan kapıyı zorluyor. En son polis felan diyorlar 1. kattan atlıyor. Adamlar o kadar organize olmuş ki 2 kişi bunu omzuna alıp kata uzatıyor. Biz evde karşılaştık, bunu pencereden aşağı atsak ceza alır mıyız ?

Seyfettin777
04-02-2017, 00:34
Zorbey
Yaralanırsa alırsınız ama hakkaniyete göre indirim yapılabilir hakime bağlı.

Aylık 49 dolar benim için külfetli olabilir, ev sahibiyle görüşeyim...
Evin metrekaresine göre fiyat değişiyor mu acaba?

Tayfun.O
04-02-2017, 00:51
220T
Tamamdır abi.
Tayfun.O
Teşekkür ederim abi.Yola göre arkada kalıyor girdikleri pencere.Karanlık, sağı solu ve karşısında binalar var, kuytu olduğu için uğraşmışlar, makasla kesip girmişler diye tahmin ediyoruz.
Sesi duyunca kaçarlar mı şüpheliyim.Soğukkanlı biriyse alıp kapatma şansı da var alarmı.Yine de alıp takacağım, göz çıkartmaz.

Ayakkabı için ise ben daha trajikomik bir şey söyleyeyim; ilk parmaklıklar zorlandığında evde ev sahibi, memurlar ve dayım varken bizim üstümüzdeki de ayakkabılarının çalındığını gelip söylemiş, tutanak tutturmuştu.:D
Ayakkabılarımızdan da olmayalım, kansız ne bulsa çalıyor...

Sizin mahalleye biri dadanmış :D eski bir şey koyun ya onu almaz eski diye maksat içerde biri olduğunu anlasın *bne

Tayfun.O
04-02-2017, 00:55
alt komşumuz alarm taktırdı, pencereler demirli, adam onlar evdeyken salona giriyor. Bildiğin salonun eve açılan kapısını açamıyor. Komşu bağırdığı halde adam istifini bozmadan kapıyı zorluyor. En son polis felan diyorlar 1. kattan atlıyor. Adamlar o kadar organize olmuş ki 2 kişi bunu omzuna alıp kata uzatıyor. Biz evde karşılaştık, bunu pencereden aşağı atsak ceza alır mıyız ?

Yatak odana girmediği sürece cezası var diye biliyorum kafasına sert bi cisimle vurun gebersin yatak odasına taşıyın. Tabi bu telaşla düşünülür mü bilmiyorum karanlıkta biri benim karşıma çıksa evin için de söve söve bi hal olurum heralde

mikelazi
04-02-2017, 09:54
dostum zaten duvar karanlık,izbe bir yerde diyorsun.duvarı ör gitsin bence

alarm en iyi çözüm.zaten bir ötmeye başlarsa mahalle ayaklanır.alarmın dışardan görüntüsü bile yeter.

fikirtepedeki kentsel dönüşümden yüzünden evlerinden çıkmak zorunda kalanların çogu fındıklıda zati :D

mikelazi
04-02-2017, 09:55
duvarı nasıl duvarla örücen yaa :)
camı ör bence :D

vtechno
04-02-2017, 10:12
çok geçmiş olsun. basit pratik bir yöntem olarak:

http://1.bp.blogspot.com/-kwYGUc3FbXU/UvYjUka_BuI/AAAAAAAABqc/E4n9pb4V624/s1600/alarml%C4%B1_pimapen_al%C3%BCminyum_kap%C4%B1_penc ere_emniyet_mandal%C4%B1_kilidi_3.jpg

KGüneyli
04-02-2017, 10:17
Aynı sorunu 3 kez yaşadık.

Sıfır bina yaptık, bodrum kattan korkulugu keserek içeri giriyor. kapının kilidini patlatıp komple 12 dairenin musluklarını vs alıp ön kapıdan cıkıp gidiyor. Biz çözüm olarak daireler satılmadan önce giriş katlara kiracı koyduk. şuan kafamız biraz rahat. Ama hırsız bu. Hırsız kilit dayanmaz. Şerefsizler haram yemeye alışkınlar.

skunk11
04-02-2017, 10:26
Geçmiş olsun.. Geçen yıl pronet teklifi almıştım 80m2 ev için aylık 160 170 tl ye yakın bir meblağ istemişlerdi. Dolar üzerinden hesaplanıyor sanırım tam emin değilim.. Arayıp teklif alabilirsiniz, gelip keşif yapıyorlar fiyat teklifi çıkarıyorlar. Ama ev sahibinin aylık bu ödemeyi karşılamasını beklemeyin tabi

AdoneuS
04-02-2017, 11:07
projektor'ün elektrik'ini daireden değil binanın elektrik'inden almalısınız bunun rızasını herkes'in vermesi lazım sonuçda kendinize birşey yaptırmıyosunuz, içeridende parmaklık yaptırıp elektrik verilebilir evde çoluk çocuk yoksa tabikide

Seyfettin777
04-02-2017, 11:46
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. mikelazi
Duvar örmek mantıklı olabilir evet ama ne şekilde yapabiliriz gidip yerinde hesaplamak gerek.Arka pencerenin karşısında diğer binaların yanından da gelebilirler, bizim apartmanın dibinden de.Köşeli u şeklinde bir duvar yaptırmak lazım.Tepesini de tavana kadar yükseltmek gerek, bakalım daha ev sahibini aramadım hafta sonu diye, 3 gibi telefon edeceğim. vtechno
O tarz pratik bir kildi ben de bulup alırım en kısa zamanda, açılmayınca camı kırmadan gidiyorlarmış, işe yarayabilir.
KGüneyli
Geçmiş olsun abi.Ev soyulduktan sonra araştırırken buldum ben de, iki çeşit kilit var.Biri mandallı barel, diğeri ise normal barel diye geçiyor.İkisinin de zayıf noktaları var ama aynı anda kullanılırsa birbirini kapatıyor.Tuzaklı bareller var, kilit zorlandığında kırılarak kapıyı kilitliyor, birini tuzaklı alıp, diğerini de çelik takviyeli alabilirsiniz.Çelik takviyeli de yine darbelere karşı dayanıklı.
Bir de kilidin önüne takılan döküm muhafazalar varmış, çelik silindir rozeti veya zırh diye de geçiyor.Bu kombinasyonla kapıdan içeri kimse giremez kolay kolay.Tuzaklı barel maymuncukla bile açılmıyor sanırım. skunk11
Bizim ev de 55 metrekare abi, 1+1, numaramı bıraktım bakalım dönüş bekliyorum. AdoneuS
İçeriye parmaklık hiç düşünmedim abi ama dışarıdakini kesen içeridekini rahat keser ama elektrik verirsek işler değişir tabi.Kafamın bir köşesine yazdım son çare böyle bir şey olabilir.
Apartmanın elektriğinden alsak bile bizim o tarafların suyu ve elektriği sık kesiliyor, böyle bir durumda sıkıntı yaratmaz mı?

Quantum
04-02-2017, 11:50
Evde hırsızla karşılaşırsanız kendiniz de yaralanmadan, onu da yaralamadan, darp etmeden etkisiz hale getirip polis çağırın polise teslim edin.
Yaralanırsa, rapor alırsa sizden şikayetçi olma hakkı var.

Süreli / süresiz iş göremez raporu alırsa, ya da balkondan atlayıp ölürse yine siz suçlu olursunuz. Üzerine SSK nın size dava açma hakkı var ki muhtemelen de dava açacaktır. Örnekleri var. Hele bir de devlet memuru falan çıksın hırsız, hayatınız kayar.

15 yıl olmuştur.. İzmirde yaşıyorken evim yüksek giriş katında idi. Balkondan atlayıp eve girmiş arkadaş. Bekar evinden ne alacaksa saftirik..
Ben de evde köpek besliyorum. Ama sözüm ona köpek.. Ayı desek yanlış olmaz. 120 kg. arkadaş. Baba Sivas Kangal, Anne St.Bernard. Mix arkadaş..

Gecenin bir yarısı balkondan eve giren birisini görüyor, atlıyor koluna, ısırarak önce kolunu kırıyor, sırtüstü yere yatırıyor altına alıp üzerine yatıyor, hırsız beyin kafasını iki yanına ön patilerini atıyor, suratına doğru ön dişlerini göstererek hırlıyor.

Benim telaşla seslere uyanıp apar topar salona geldiğimdeki sahne buydu.. Adam milim kımıldayamıyor hem ağırlık sebepli hem korkudan.. Polisi aradım, polis gelene kadar da öyle kaldılar. Polis geldi, aldım benim azmanı üzerinden.. Aldılar götürdüler adamı.. Oradan çıkarken şikayetçiyim dedi, onu hastaneye götürdüler, beni karakola.. Adam hastaneden karakola gelene kadar da bekledim orada..

Adam geldi benden şikayetçi oldu "Köpek kolumu kırdı" iddiası ile.. İfadeler vs.. Mahkemeye sevk.. Hırsızın şikayeti karşısında, e senin ne işin var orada durduk yere köpek saldırmıyor ki gecenin bir yarısı.. vs diye savunma yaptık, o suç farklı bu suç farklı dendi. Daha sonra kontrollü serbestlik vs, köpek psikoloji raporu falan istediler, hane içinde olması sebepli öyle kapandı gitti konu. Ama bizimki öldürebilirdi, ya da adam memur vs çıkabilirdi.. O zaman yan basardım işte..

Demem o ki suçlu oluyorsunuz haberiniz olsun.. Bu suçluluk konusuyla ilgili çok fazla haber çıktı geçmişte.. Böyle bir şey var yani.. Hırsızı karşısınızda gördüğünüzde (evet biliyorum çok zor ama) cengaverlik yapmayın..

mikelazi
04-02-2017, 12:09
Evde hırsızla karşılaşırsanız kendiniz de yaralanmadan, onu da yaralamadan, darp etmeden etkisiz hale getirip polis çağırın polise teslim edin.
Yaralanırsa, rapor alırsa sizden şikayetçi olma hakkı var.

Süreli / süresiz iş göremez raporu alırsa, ya da balkondan atlayıp ölürse yine siz suçlu olursunuz. Üzerine SSK nın size dava açma hakkı var ki muhtemelen de dava açacaktır. Örnekleri var. Hele bir de devlet memuru falan çıksın hırsız, hayatınız kayar.

15 yıl olmuştur.. İzmirde yaşıyorken evim yüksek giriş katında idi. Balkondan atlayıp eve girmiş arkadaş. Bekar evinden ne alacaksa saftirik..
Ben de evde köpek besliyorum. Ama sözüm ona köpek.. Ayı desek yanlış olmaz. 120 kg. arkadaş. Baba Sivas Kangal, Anne St.Bernard. Mix arkadaş..

Gecenin bir yarısı balkondan eve giren birisini görüyor, atlıyor koluna, ısırarak önce kolunu kırıyor, sırtüstü yere yatırıyor altına alıp üzerine yatıyor, hırsız beyin kafasını iki yanına ön patilerini atıyor, suratına doğru ön dişlerini göstererek hırlıyor.

Benim telaşla seslere uyanıp apar topar salona geldiğimdeki sahne buydu.. Adam milim kımıldayamıyor hem ağırlık sebepli hem korkudan.. Polisi aradım, polis gelene kadar da öyle kaldılar. Polis geldi, aldım benim azmanı üzerinden.. Aldılar götürdüler adamı.. Oradan çıkarken şikayetçiyim dedi, onu hastaneye götürdüler, beni karakola.. Adam hastaneden karakola gelene kadar da bekledim orada..

Adam geldi benden şikayetçi oldu "Köpek kolumu kırdı" iddiası ile.. İfadeler vs.. Mahkemeye sevk.. Hırsızın şikayeti karşısında, e senin ne işin var orada durduk yere köpek saldırmıyor ki gecenin bir yarısı.. vs diye savunma yaptık, o suç farklı bu suç farklı dendi. Daha sonra kontrollü serbestlik vs, köpek psikoloji raporu falan istediler, hane içinde olması sebepli öyle kapandı gitti konu. Ama bizimki öldürebilirdi, ya da adam memur vs çıkabilirdi.. O zaman yan basardım işte..

Demem o ki suçlu oluyorsunuz haberiniz olsun.. Bu suçluluk konusuyla ilgili çok fazla haber çıktı geçmişte.. Böyle bir şey var yani.. Hırsızı karşısınızda gördüğünüzde (evet biliyorum çok zor ama) cengaverlik yapmayın..

mevzuya bak.geçmiş olsun.

birde utanmasalar aynı nezarete atarlar :)

fthdrn
04-02-2017, 12:12
Hirsiza sadece yatak odanızda karşı koyarsanız sorun yok. Diğer odalarda müdafa yaparsanız haksız konumuna düşüyordunuz. Wellcome to turkey.

fthdrn
04-02-2017, 12:15
He bu arada fındıklıya başıbüyüğün hırsızları bakıyor aklında olsun :)

srdralc
04-02-2017, 12:35
bir de öyle hırsızı vurup yatak odasına falan taşımaya kalkmayın :)

parmak izi, ayak izi, yerde sürüme her şey belli oluyor yani haklı çıkmak için çabaladıkça dibi görürsünüz.

emir91
04-02-2017, 12:36
hırsıza ,katile ,tecavüzcüye kolaylık olsun diye yapmışlar ak memleketinde kanunları.

srdralc
04-02-2017, 12:42
İNSAN HAKLARI zırvasından; AB'ye uyum paketinde sokulan uygulamalardan biri işte.

Türkiye'de herkese kendi dilinde eğitim, Almanya'da Almanca bilmek zorundasın gibi dikte edilen ve bizde uygulanmaya koyulmuş kanunlar zırvası.

Adam senin canına/malına kast ediyor ; göz göre göre HAKLARINA tecavüz var ; onun ki İNSAN HAKLARI, senin ki DOĞA KANUNU muamelesi görüyor.

Seyfettin777
05-02-2017, 18:55
He bu arada fındıklıya başıbüyüğün hırsızları bakıyor aklında olsun :)

Abi isimlerini, cisimlerini veya bulup yürüyebileceğimiz mekanlarını falan biliyorsan çok işime yarar, zaten burdan 5 dakika araçla.

Eve bugün geldim kesilen yeri görseniz ufacık, kıç kadar yerden girmiş.Ev sahibiyle görüştüm, arkaya sokak lambası tarzında bir aydınlatma yapacaklarmış, ayrıca şirketle anlaşmışlar, kamera ve güvenlik sistemini paket halinde alacaklarmış diğer mülk sahipleri ile mutabakata varmışlar.
Ben de şu yüksek sesli pilli alarmlardan ve pencerelere takılan mandallardan alayım diyorum.Nereden bulurum acaba var mı fikriniz?

fthdrn
05-02-2017, 21:35
16-17 yaşındaki cocuklar takılıyor genelde bulsan da bir şey yapamazsın. Giden gitti çoktan 30 senedir fındıklıda esnaflık yapan arkadaşımın evine girdi başıbüyüğün çocukları gidip bulsan da bir yaptırımı yok.

Seyfettin777
05-02-2017, 22:32
Yaptırımında değilim be abi, giden de gitti zaten kullanmadığım telefon falandı, benden çok bir şey eksilmedi.Ama bana ve bu çevreye verilen huzursuzluk çok rahatsız edici.

Ben yeni geldim İstanbul'a, bugün geldim.Karşı binada çelik panjur yaptırmış birkaç daire zemin kat benim ev gibi onlar da.Herkes tedirgin pencereyi açıyorum benle beraber pencereye çıkıyor insanlar bir şey mi var diye.Çoluk çocuk da olsa bunların kulağını biri çekmezse bu düzen bozulmaz ki.

Bakalım şuan polis bize bilgi vermedi henüz.Imei takipte, salak herif aydınlatma butonlarında, parfüm şişesinde falan hep parmak izi bırakmış.Bu tiplere bir miktar sıkıntı verilmedikçe düzelmiyorlar.
Adana'da bizim evin aşağısında kasabı soymuşlardı geçen yıl.Komik ama üzülmüştük, adamın dükkanının içindeki nakitle ne kadar et varsa yükleyip götürmüşlerdi.Adam da ne kadar bilendiyse artık, dolabın dibine yatak yapmış dükkanda uyuyormuş ara sıra.Bir gece yine adamın dükkanı soymaya gelmişler, o da durumu fark edince bizim oralarda "zırh" diye tabir edilen döner bıçağı-pala karışımı bir cismi çıkartıyor ve elemanların birinin sırtına indiriyor.17 yaşında bir çocukmuş, önceki sefer giren de oymuş.Mahallede araba radyolarını, kamyon-kamyonet stepnelerini falan çalıyorlarmış.Bu olaydan sonra düzelmişti durum.

O yüzden somut bir duruş olmadıkça durumun pek değişeceğini sanmıyorum abi.