PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik Kazası Sigortasız Araç Yardım Lütfen

okanackgz
05-02-2017, 11:07
Arkadaşlar aracım park halindeyken dikkatsiz bir arkadaş gelip çarptı kendisinin trafik sigortası yok polisi çağırdım olay yerine polis memuru tutanak tuttu ,karşı tarafın aracını bağladı karşı taraf anlaşabilinecek tipte insanlar değil hem suçlu hem güçlü tipler sigortaları olmadığı için dosya dahi açtıramıyorum hakkımı hukuki yoldan arayacağım nelere dikkat etmeliyim aracım şuan çekiciyle tamirciye çekildi bekliyor.
Sigortacı'm la görüştüm aracımı kendi cebimden yaptırmamı yaptığım tüm masraf için fatura almamı ve mahkemeye başvurmamı söyledi,aklıma takılan ben aracımı yaptırayım fakat normalde karşı tarafın sigortası olsaydı ekspertiz gelip aracımda değişmesi gereken malzemeleri belirtip ona göre işlemlere başlanırdı şuan ki durumda ben aracı yaptırdıktan sonra neye göre neresini yaptırdın belki daha önceden hasarlı olan yeri yaptırdın tarzında bir yaklaşımda bulunabilirler çünkü sadece kaza fotoğrafları mevcut onunda dışında detaylı bir tutanak yok,bu konuda sıkıntı yaşamak istemiyorum hukuki yoldan başımı ağrıtmadan nasıl bu işin içinden çıkabilirim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden ayrı ayrı teşekkürler..

KÖROĞLU
05-02-2017, 11:13
Detaylı fotoğraf çek mutlaka. Onarım esnasında da onarımı yapacak yere yapılan tüm işlemleri not etmesini ve faturalandırmasını iste.

Daha sonra buna istinaden talepte bulunacaksın atlama hiçbirşeyi. Ödediğin tutar kadar fatura olsun mutlaka. Yani 3 bin verip 2 bin tl lik fatura alma sakın.

Atıyorum aracın kazası önden ama sen arka bagajı değiştirdim dedin bunu mahkeme kabul etmez. İlintili olan parçalar değişir / onarılır.

Geçmiş olsun karşı tarafın ödemekten imtina ettiği rakam şimdi sana zarar olarak dönüyor yazık.

Mahkeme sürer 1 sene paranı alırsın ama kıymeti yok.

okanackgz
05-02-2017, 18:11
Detaylı fotoğraf çek mutlaka. Onarım esnasında da onarımı yapacak yere yapılan tüm işlemleri not etmesini ve faturalandırmasını iste.

Daha sonra buna istinaden talepte bulunacaksın atlama hiçbirşeyi. Ödediğin tutar kadar fatura olsun mutlaka. Yani 3 bin verip 2 bin tl lik fatura alma sakın.

Atıyorum aracın kazası önden ama sen arka bagajı değiştirdim dedin bunu mahkeme kabul etmez. İlintili olan parçalar değişir / onarılır.

Geçmiş olsun karşı tarafın ödemekten imtina ettiği rakam şimdi sana zarar olarak dönüyor yazık.

Mahkeme sürer 1 sene paranı alırsın ama kıymeti yok.

Teşekkür ederim ,araç darbeyi sol ön den aldı fotoğraflarda görünenin dışında alt takımda da problem var lastiklerin ikiside içe doğru bakıyor onarım yapılırken fotoğraflamam yeterli olurmu en büyük sıkıntım bu :/
1350 tl verip yaptırmış olduğum trafik sigortam hiçbir işe yaramıyor malesef

cagalazade
05-02-2017, 18:16
geçmiş olsun... son cümle çok acı, o kadar para verip yaptırdığımız sigortalarımız başkalarını koruyor ancak kendi aracımıza faydası yok!

okanackgz
08-02-2017, 19:08
Teşekkür ederim ,araç darbeyi sol ön den aldı fotoğraflarda görünenin dışında alt takımda da problem var lastiklerin ikiside içe doğru bakıyor onarım yapılırken fotoğraflamam yeterli olurmu en büyük sıkıntım bu :/
1350 tl verip yaptırmış olduğum trafik sigortam hiçbir işe yaramıyor malesef

Güncel olarak hem size hemde genel olarak forum ahalisine son durumu danışayım..
Avukatımla görüştüm ilk başta öz güvence sigortası üzerinden dava açacaktık fakat kaza da yaralanma olmadığı için malesef açamıyoruz,şahısa dava açmam lazım yanlız şöyle bir durum var şahısın üzerine bir mal varlığı yok ise parayı alamayabileceğimi söyledi avukat işleyiş nasıl oluyor mahkeme mal varlığı yok deyip dava düşüyormu olan bizim 7-8 bin liraya mı oluyor ? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim

Kadyr
08-02-2017, 19:17
geçmiş olsun öncelikle. adamın mal varlığı yoksa maaşı falan kazancıdamı olmıcak sanki? illaki bir kaynağı vardır oda haciz yolu ile alınır sanırım.

KÖROĞLU
08-02-2017, 19:32
Güncel olarak hem size hemde genel olarak forum ahalisine son durumu danışayım..
Avukatımla görüştüm ilk başta öz güvence sigortası üzerinden dava açacaktık fakat kaza da yaralanma olmadığı için malesef açamıyoruz,şahısa dava açmam lazım yanlız şöyle bir durum var şahısın üzerine bir mal varlığı yok ise parayı alamayabileceğimi söyledi avukat işleyiş nasıl oluyor mahkeme mal varlığı yok deyip dava düşüyormu olan bizim 7-8 bin liraya mı oluyor ? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim

Dava düşmesi diye bir durum söz konusu olmaz. Türk ceza kanunu Md: 151 - 153'ü okuman yararına olur.
İlk durumda mal varlığından ziyade belgelenebilir bir geliri var mı size çarpan arkadaşın onu öğrenmeniz lazım.
Dava açıp sonuca bağlandıktan sonra bu kişinin (varsa) maaşına haciz gidecek ve siz de bu parayı kişinin maaşının en fazla 4 te 1 i oranında alacaksınız.
Yani adam 2.000 TL kazanıyor ise ve maaşında herhangi bir haciz yok ise aylık olarak en fazla 500 TL haciz edilip sizin hesabınıza yatırılacak.
Uzlaşma yolu ile karşı tarafa aracın onarımını yaptırabiliyorsanız eğer bu yol daha kolay olur.
Diğer türlü avukata ücret öde mahkeme harcı öde davayı bekle derken cebinden dünya para çıkacak. Sonuçta da mahkeme kararına göre işlem yapılacak.
Uzun ve yıpratıcı bir süreç.

Sigorta'nın zorunlu olması bu yüzden, şükür maddi hasar ile atlatılmış. Kazada yaralanma / tedavi / ameliyat lık bir durum olsaydı çok daha zor durumda kalırdınız.

Maalesef sizin örneğinizde de görüldüğü gibi başkasının yüzünden siz zarar uğruyorsunuz ve hakkınızı aramanız upuzun bir süreç.

sigorta pahalı diyerek yaptırmıyorum ben o şekilde biniyorum diyen arkadaşlara örnek olsun.

Kaçındığın 1000 TL gün gelir 30.000 TL olarak döner.

XSi
08-02-2017, 19:44
Avukatın karşı tarafı aramadi mi?

okanackgz
08-02-2017, 20:03
Dava düşmesi diye bir durum söz konusu olmaz. Türk ceza kanunu Md: 151 - 153'ü okuman yararına olur.
İlk durumda mal varlığından ziyade belgelenebilir bir geliri var mı size çarpan arkadaşın onu öğrenmeniz lazım.
Dava açıp sonuca bağlandıktan sonra bu kişinin (varsa) maaşına haciz gidecek ve siz de bu parayı kişinin maaşının en fazla 4 te 1 i oranında alacaksınız.
Yani adam 2.000 TL kazanıyor ise ve maaşında herhangi bir haciz yok ise aylık olarak en fazla 500 TL haciz edilip sizin hesabınıza yatırılacak.
Uzlaşma yolu ile karşı tarafa aracın onarımını yaptırabiliyorsanız eğer bu yol daha kolay olur.
Diğer türlü avukata ücret öde mahkeme harcı öde davayı bekle derken cebinden dünya para çıkacak. Sonuçta da mahkeme kararına göre işlem yapılacak.
Uzun ve yıpratıcı bir süreç.

Sigorta'nın zorunlu olması bu yüzden, şükür maddi hasar ile atlatılmış. Kazada yaralanma / tedavi / ameliyat lık bir durum olsaydı çok daha zor durumda kalırdınız.

Maalesef sizin örneğinizde de görüldüğü gibi başkasının yüzünden siz zarar uğruyorsunuz ve hakkınızı aramanız upuzun bir süreç.

sigorta pahalı diyerek yaptırmıyorum ben o şekilde biniyorum diyen arkadaşlara örnek olsun.

Kaçındığın 1000 TL gün gelir 30.000 TL olarak döner.

Karşı tarafla malesef anlaşabilme gibi bir durum söz konusu değil eminim öyle bir yol izlesem zarar göreceğim tekin tipler değil,sürücü 23 yaşlarında sabit bir geliri varmıdır bilmiyorum fakat araç muhtemelen abisi yada babasının üzerine soyad tutuyor avukatım davayı açıp bilir kişi talep edip aracına bakılıp değişmesi gereken parçaların belirlenip onarımına başlayabilirsin dedi bunların masrafı ortalama 1.500 2000tl tamam bunu verdım aracımı da kendım cebımden para verdım yaptırdım dıyelım sonrasında sürücü ve araç ruhsat sahibinin belırlı bır gelırı yok ıse nasıl bı yol ızlemem gerekıcek sürücüyü araştırdım 3 gün orda 5 gün burda çalışan onun bunun yanında takılan biri malesef

okanackgz
08-02-2017, 20:05
Avukatın karşı tarafı aramadi mi?

2 defa aradık fakat açmadı

KÖROĞLU
08-02-2017, 20:42
Karşı tarafla malesef anlaşabilme gibi bir durum söz konusu değil eminim öyle bir yol izlesem zarar göreceğim tekin tipler değil,sürücü 23 yaşlarında sabit bir geliri varmıdır bilmiyorum fakat araç muhtemelen abisi yada babasının üzerine soyad tutuyor avukatım davayı açıp bilir kişi talep edip aracına bakılıp değişmesi gereken parçaların belirlenip onarımına başlayabilirsin dedi bunların masrafı ortalama 1.500 2000tl tamam bunu verdım aracımı da kendım cebımden para verdım yaptırdım dıyelım sonrasında sürücü ve araç ruhsat sahibinin belırlı bır gelırı yok ıse nasıl bı yol ızlemem gerekıcek sürücüyü araştırdım 3 gün orda 5 gün burda çalışan onun bunun yanında takılan biri malesef

Üzülerek söylüyorum ama bir sonuç çıkacağını sanmam. Kazayı yapan ayrı - araç sahibi ayrı. Sigorta yok. Maddi hasar var.

Nereden baksan zarar sana dönüyor. Uzlaşma şansım da yok dedin. En yasal durum dava açıp alacaklı olmak ama o da en fazla hapis cezasına çevrilir o da muhtemelen tutuksuz yargılanır vs. vs.

Aracının hasarı ne kadar ? Cepten karşılama şansın yok mu ?

3. kişinin zorunlu yapması gereken bir yükümlülüğü yüzünden sen zarar görüyorsun ona bir şey olmuyor gel de çıldırma :S

snan1910
08-02-2017, 20:44
Bu işe bir dur denmesi lazım, trafikte çok fazla sigortasız araç var, kaskonuz olsaymış keşke hiç uğraşmadan halledilirdi. Avukatınız bir şekilde adamlara ulaşsın gözlerini korkutsun ne kadar alabilirseniz kârdır bence. Kopartabildiğinizi kopartmaya çalışın

jRMix
08-02-2017, 20:51
Bu gibi durumlarda karşıdakinde sigorta yok ise sizin sigortanın karşılaması gerekmezmiydi ? ama burası Türkiye olduğu için it kopuğa hiç bir yükümlülük yok. Oh ne güzel

2jz
08-02-2017, 20:57
Kaskosuz binmemek lazım. 6 ayda 4 kere çarpıp kaçtılar arabama. 3 tanesi son 2 haftada oldu. Ben mümkünatı yok bulamazdım, kasko çok iyi takip ve tahsil yapıyor.

Babamda 16 yıl önce aynısını yaşamış ve tahsil edememiş, o gün bugündür kaskosuz binmez. 6.5 liraya aldığı arabaya 2.5 lira harcamak zorunda kalmış o dönem.

Eksper olmadan işlem yaptırmanı tavsiye etmem ama. Sonra gereksiz yere değişmiş diye itiraz edebilirler çünkü.

Kadyr
08-02-2017, 21:01
Kaskosuz binmemek lazım. 6 ayda 4 kere çarpıp kaçtılar arabama. 3 tanesi son 2 haftada oldu. Ben mümkünatı yok bulamazdım, kasko çok iyi takip ve tahsil yapıyor.

Babamda 16 yıl önce aynısını yaşamış ve tahsil edememiş, o gün bugündür kaskosuz binmez. 6.5 liraya aldığı arabaya 2.5 lira harcamak zorunda kalmış o dönem.

Eksper olmadan işlem yaptırmanı tavsiye etmem ama. Sonra gereksiz yere değişmiş diye itiraz edebilirler çünkü.

bu gibi durumlarda kaskonun karşı tarafa rucu etme prosedürünü kısaca anlatabilir misiniz?

okanackgz
08-02-2017, 21:03
Üzülerek söylüyorum ama bir sonuç çıkacağını sanmam. Kazayı yapan ayrı - araç sahibi ayrı. Sigorta yok. Maddi hasar var.

Nereden baksan zarar sana dönüyor. Uzlaşma şansım da yok dedin. En yasal durum dava açıp alacaklı olmak ama o da en fazla hapis cezasına çevrilir o da muhtemelen tutuksuz yargılanır vs. vs.

Aracının hasarı ne kadar ? Cepten karşılama şansın yok mu ?

3. kişinin zorunlu yapması gereken bir yükümlülüğü yüzünden sen zarar görüyorsun ona bir şey olmuyor gel de çıldırma :S

Tahmini masraf 5-6 bin TL karşılamasına karşılıyayım fakat şu durumda kanunen herşeye uyan benim sigortam vergim herşeyimi ödemişim kanun önünde en ufak eksiğim yok zoruma gidiyor yaptığıyla kalması..
Davayı şahısa açtığımızda ruhsat sahibi(babası) cezayı ödemekle yükümlü olmuyor mu kanunen

2jz
08-02-2017, 21:20
bu gibi durumlarda kaskonun karşı tarafa rucu etme prosedürünü kısaca anlatabilir misiniz?

Kaskonun az çok işleyişi belli zaten.

Bu gibi iki taraflı kazalarda sen her zamanki gibi servise çektiriyorsun araba onarılıyor ve kasko ödüyor.

Sonra kasko karşı tarafın sigortası varsa teminat tutarı kadar kısmı tahsil ediyor, hasar daha büyükse üstünü kişinin kendisinden istiyor.

Karşı tarafın sigortası yoksa sen yine etliye sütlüye karışmadan servise çekiyorsun. Kasko her zamanki gibi ödüyor.

Sonra tahsil etmesi gereken rakamı sigortadan alamadığı için şirketin avukatlar ordusu devreye giriyor. Genellikle sabit ve bu konuda uzman avukatlarla çalıştığı için onlar parayı karşı taraftan bi şekilde alıyor.

Senin avantajın karşı tarafla hiç muhatap olmadan, avukat dava falan uğraşmadan hayatına devam etmen oluyor.

2jz
08-02-2017, 21:23
Tahmini masraf 5-6 bin TL karşılamasına karşılıyayım fakat şu durumda kanunen herşeye uyan benim sigortam vergim herşeyimi ödemişim kanun önünde en ufak eksiğim yok zoruma gidiyor yaptığıyla kalması..
Davayı şahısa açtığımızda ruhsat sahibi(babası) cezayı ödemekle yükümlü olmuyor mu kanunen

Olayın en can sıkıcı tarafıda bu. Sen yükümlülüklerini yerine getiren vatandaş olarak mağdur ediliyorsun. Düzgün çalışan bir hukuk sisteminde hızlı bir şekilde sonuç alabilirdin. Ama mahkeme seni sallamayacak derdini bile dinlemeden sallayıp geçecek. İtiraz edin orada çözerler senin işi diye akılda verecek hatta :(

KÖROĞLU
08-02-2017, 21:25

Bu ülkede haklı olmak bazen işe yaramıyor.

Araç sahibi de aracı kullanan ile birlikte sorumludur. Umarım her şey lehine olur.

okanackgz
08-02-2017, 21:28
Olayın en can sıkıcı tarafıda bu. Sen yükümlülüklerini yerine getiren vatandaş olarak mağdur ediliyorsun. Düzgün çalışan bir hukuk sisteminde hızlı bir şekilde sonuç alabilirdin. Ama mahkeme seni sallamayacak derdini bile dinlemeden sallayıp geçecek. İtiraz edin orada çözerler senin işi diye akılda verecek hatta :(

yazık gerçekten çok yazık arabasız kaldığımamı yanayım bedavaya masrafa girdiğimemi yoksa şahısın hayatına rahat rahat devam ettirdiğinemi

okanackgz
08-02-2017, 21:29
Bu ülkede haklı olmak bazen işe yaramıyor.

Araç sahibi de aracı kullanan ile birlikte sorumludur. Umarım her şey lehine olur.

Öyleyse babası ya da kendısı bırının maaşı yada mal varlığı vardır dıyerek dava açıcam umarım lehime olur teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.

evolution_9
08-02-2017, 22:31
Aynı olay bnmde başıma geldi 1,5 yıldır mahkemesi sürüyor istersen özelden mesaj at numaranı sana izlemen gereken yolu anlatayım

Bolkar1st
08-02-2017, 22:38
Devletin buna ayırfıgı bir şey olması lazım Allah kahretsinki o kadar para verip biz yaptırıyoruz adam gelip vuruyor işimize yaramıyor. Nice boyasız gözümüz gibi baktığımız arabalarımıza geliyor hep zarar. Adam alkollu olsa sana çarpsa ve sigortası olsa srnin aracını yaptırıyor ve sigorta adamdan alıyor parasını bu gibi durumdada böyle olmadı Laz'ım diye düşünüyorum

okanackgz
08-02-2017, 23:03
Aynı olay bnmde başıma geldi 1,5 yıldır mahkemesi sürüyor istersen özelden mesaj at numaranı sana izlemen gereken yolu anlatayım

Öm attım teşekkürler

okanackgz
08-02-2017, 23:04
Devletin buna ayırfıgı bir şey olması lazım Allah kahretsinki o kadar para verip biz yaptırıyoruz adam gelip vuruyor işimize yaramıyor. Nice boyasız gözümüz gibi baktığımız arabalarımıza geliyor hep zarar. Adam alkollu olsa sana çarpsa ve sigortası olsa srnin aracını yaptırıyor ve sigorta adamdan alıyor parasını bu gibi durumdada böyle olmadı Laz'ım diye düşünüyorum

Gerçekten şaka gibi bi durum inanın psikolojim bozuldu artık araba değişensizdi değişenli olayını geçtim yanına kar kalmaması için uğraşıyorum resmen

KÖROĞLU
09-02-2017, 07:00
Bu işleri özel mesajla değil de foruma yazsanız sizden sonra bu tür bir durumla karşılaşan arkadaşa da faydası olur.

drago
09-02-2017, 09:45
Şimdi anlamadığım kısım, adamın üstüne bir şey yoksa alamayız demiş de;

Adamların üstüne olan bir araç var ve bu araçla size vurmuşlar zaten. Artı bağlanmış araç; haciz koydurma durumunda arabayı fellik fellik sağda solda arama derdi de yok?

GokhanRS
09-02-2017, 10:48
Araç sahibi sigortasız aracı verdiği için suçlu. Aracın üzerine haciz konur en kötü. Siz yeterki bi an önce davayı açın.

KÖROĞLU
09-02-2017, 10:55

Adamların üstüne olan bir araç var ve bu araçla size vurmuşlar zaten. Artı bağlanmış araç; haciz koydurma durumunda arabayı fellik fellik sağda solda arama derdi de yok?

Haciz işlemleri öyle şipşak çözülse keşke. Şuan ilk alacaklı yediemin otoparkı olacak.

Dava sonuçlanacak, araca el konulacak , ihaleye çıkacak , satılacak vs vs çok uzun iş. Abartmıyorum en az 2 sene sürer.

okanackgz
09-02-2017, 12:34

Evet öyle fakat vuran araç şahin zaten polis bağladı ordan çıkarmak için ceza ve sigorta bedeli 3 bine yakın tutacaktır, araba 4 bin zor eder