PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cappy içeceklerinin içindeki garip cisimler hk

westalim
07-02-2017, 01:00
nette dolaşırken karşılaştım başınıza gelmeden görmeyenlerde görsün istedim bu çirkin manzarayı. bi siteden alıntı yapıyorum vakit kaybetmemek için buyrun;
bugün kullanıcılar tarafından sosyal medyada paylaşılan iğrenç ötesi resimler. küf olanlari anlasak da, diğer resimlerde ne olduğuna anlam vermediğim yabancı cisimler.

https://mobile.twitter.com/…atus/828500409958428672

https://mobile.twitter.com/…atus/828343922657284101

silinir diye ss;
http://i.hizliresim.com/pnl1zd.png

http://i.hizliresim.com/qjojzr.jpg
http://i.hizliresim.com/nj8jbv.jpg
http://i.hizliresim.com/3vbpdm.jpg
http://i.hizliresim.com/1vqgqn.jpg
http://i.hizliresim.com/kgnxmq.jpg
http://i.hizliresim.com/g239ao.jpg
http://i.hizliresim.com/dbnyno.jpg
http://i.hizliresim.com/qjojoz.jpg

bu da cappyturkiye'den

http://i.hizliresim.com/dbnyq3.jpg

westalim
07-02-2017, 01:01
linkleri sorunlu taşmışım heralde cappy'nin icinden cıkan kuf ve yabancı cisimler - gundem - ekşi sozluk (https://eksisozluk.com/cappynin-icinden-cikan-kuf-ve-yabanci-cisimler--5296904?a=popular)

Grimlord
07-02-2017, 01:29
Valla açmayım dedim ama dayanamadım. Alien filmindeki yumurtlamaya hazır canavara benziyor.

ozoozo
07-02-2017, 01:44
Görünce bir midem bulandı bu saatten sonra bedava verilse yine içmem , her uzatıldığında bu fotoğraflar aklıma gelecek sanırım. İnşallah bakanlık vs peşine düşer.

Berat
07-02-2017, 02:15
Hazır meyve suları ve gazlı içecekler böyle sorunlar ortaya çıkmasa da ciddi bir şekilde sağlığı tehdit ediyor ne kadar toplum olarak göz önünde bulundurmasakta. Basit bir örnek, kolanın paslı yüzeylerde geçici olarak çözüm olduğunu burada nerdeyse herkes biliyodur. Ve bunu bildikleri halde litre litre içiyor insanlar. Daha kötüsü evlatlarınada içiriyorlar. Tahmini olarak 4 5 senedir hazır meyvesuyu ve hiçbir gazlı içeçeği içmiyorum, kesinlikle tavsiye ederim.

Nightfish
07-02-2017, 02:56
Cappy portakal suyunun içinden böcek çıkmıştı bana da. O günden beri Cappy markasından uzak duruyorum.

SpeedlinE™
07-02-2017, 05:31
Sabah sabah iyice midem kalktı vallahi. O da nedir öyle. Sanki garip canlının bir bebeği gibi duruyor...

ACTPK
07-02-2017, 05:43
Aynı küf bizede çıkmıştı o zamandan beri hiç bir kutu meyve suyunu almıyorum eve. Paketli gıdalarda kim bilir neler giriyor içine. İmkanlar dahilinde mümkünse organik beslenmek lazım.

İbrahim33
07-02-2017, 07:54
cam şişeden şaşmayın arkadaş.

ProdriveSTI
07-02-2017, 08:05
Linklerin hepsi silinmiş.

muratabdoglu
07-02-2017, 09:01
İğrenç bir durum gerçekten ya.

Annenin öğrenci evinde yaşayan oğlu için hazırlayıp buzdolabına bıraktığı ıspanağa benzettim. Nitekim öyle sahneler çok gördük. Bu biraz daha kalsa, bir organizmaya dönüşüp kendi imkanlarıyla kutudan çıkacakmış zaten... Lanet olsun.

birde şöyle bir şey var; Bir çalışanımız anlatıyor.

'' Bundan yıllar önce bir pastahane işletiyordum, konum olarak güzel ve hareketli bir yerdeydi dükkanım. Dükkanımın girişinde dikkat çekmekten bir haber eski bir tabela var, yenilemem lazım, rafları da öyle.... Müşteriler çekiniyor gelmeye. İşlerde çok iyi değil tabela yaptıramıyorum.

Bir gün bir müşteri geldi dükkana, 3 tane sade poğaca birde sanırım simit istemiş, içecek olarakta şişe kola rica etmişti. Yiyecekleri sardım paketledim poşete koydum sonra dolabı açtım, Kolayı aldım tam poşete koyacağım bir şıngırdama geldi şişeden. içinde bir şey var ama çözemiyorum. Ulan dedim... Ulan... Koydum kenara şişeyi başka bir kola verdim. Neyse gönderdik müşteriyi hemen şişeye döndüm. Şişenin içinde kapak var kapak. metal kapak. küflenmiiiiişş rezil kolanın içinde yüzüyor. Bükülmüş kolanın içinde eline alsan tetanoz olursun o derece. Neyse bunun üstüne önce toptancımı aradım diğer mallarımda da çıkabilir diye gelsin alsın verdiklerini dedim ama oralı olmadı. Bende coca-colayı aradım, durumdan bahsetmemle bana telefonda bir iyi davranmalar, ilgilenmeler aklın durur. Telefonu kapatıp şişeyi kimseye göstermeyip saklamamı istediler, size hemen dönüş yapacağız dendi. Bir gün sonra dükkanıma kocaman parıl parıl bir tabela, kasa kasa şişe kola mı dersin, kutu kola mı dersin yığdılar dükkana. Teşekkür edip gittiler. Şimdi ki aklım olsa Coca-Colanın müdürüydüm... ''

sedat s
07-02-2017, 09:35
beyler zumasol dıye urun var dıgerlerıne gore pahalı fakat onu tuketmenızı onerırım su ve seker ılavesı yok harbıden meyve suyu

sahnnn
07-02-2017, 09:54
Bu şekilde bi kaç sene önce görmüştüm bende o günden beri kutu almıyorum sezonunda hangi meyve ucuzsa 4-5 kilo alıp sıkıyorum ortalama 2-2,5 litre taze sıkılmış meyve suyumuz oluyor.

ozzywan
07-02-2017, 10:21
Bizim manisa da babamın kuzenlerinin bağları var, gelip bu tür hazır içiçek markaları ne kadar çürük, bozuk mal varsa alıyor demişti. Yıllardır içmiyorum ben, zaten inanılmaz şekerli, içinden bişey çıkmasa bile içilmemesi gereken şeyler bunlar. Özellikle çocuklara asla içirmemeli.

Kadyr
07-02-2017, 10:22
Onceden icerdim simdi dimes yada tamek iciyoruz. Bu saatten sonra iyyy icmem daha

Bugraaa
07-02-2017, 10:37
Dimesden şaşmayın gerçek meyve bizim topraklardan :D

emrullahkrtpe
07-02-2017, 10:39
Yahu tam kahvaltıda meyve suyunu içiyordum allah kahretsin bunlar ne ya hele o ilk fotoğraftaki ne öğle kocaman???

altugkocer
07-02-2017, 10:55
Hazır meyve sularının hepsi mide hastalıklarının tetikleyicisidir. Ben uzun yıllardır içmiyorum.

onursumer
07-02-2017, 11:06
bana biraz garip geldi , yani o büyüklükte birşeyin oluşabilmesi için hava alıp üzün süre beklemesi gerek kişisel goruşum

imprezaWRC
07-02-2017, 11:07
Üşenmeyin meyveyi yiyerek tüketin. Bu ve türevi gıda görünümlü şeylerden de uzak durun. Nektar ne ya, burun damlası ile meyve suyunu damlatıp gerisini herhalde kimyasal ile hallediyorlar.
Sıkmalık portakal alıyoruz, 1 fileden hepi topu 1 lt anca çıkıyor herifler %100 meyve suyu diye ambalajlayıp satıyor. Senin nasıl bir meyve stoğun varda milyon tane ürün şişeliyorsun, hiç aklım almıyor o yüzden de inanasım gelmiyor.

tlgylmz106
07-02-2017, 11:26
Bu şekilde olmayanı sağlıklı mı sanki? Su için abi bol bol su için en iyisi bu.

Runo
07-02-2017, 11:29
Yaklaşık yarım saat önce cappy şeftali içip şu an bu konuyu okumak...

onursumer
07-02-2017, 11:40
eksideki konunun son sayfasında şoyle bi link paylaşılmış

.:. Gıda Guvenliği Derneği .:. Kuf ile Meyve Suyu (http://www.ggd.org.tr/sehir_efsaneleri2.php?id=44)

kesici
07-02-2017, 11:52
Rabb'im mideyi nasıl yaratmış kurban olduğum ya ne atsak içine bir şekilde hallediyor Allah'ını seviyim.

twin
07-02-2017, 11:55
eksideki konunun son sayfasında şoyle bi link paylaşılmış

.:. Gıda Guvenliği Derneği .:. Kuf ile Meyve Suyu (http://www.ggd.org.tr/sehir_efsaneleri2.php?id=44)

bende bu tarz bir şeyden dolayı böyle şeylerin olduğunu düşünüyorum, yoksa bu kadar büyük şirketin böyle bir şeyden haberi olmaması ya da müdehale etmemesi pek mantıklı görünmedi bana

M_PROJECT
07-02-2017, 11:57
Artik uzerinde son kullanma tarihi olan urunleri tuketmemeye calisin derim .

DOHC
07-02-2017, 12:06
Artik uzerinde son kullanma tarihi olan urunleri tuketmemeye calisin derim .

Reyonundan aldığımız "taze" meyve sebze dışında son kullanma tarihi olmayan ne satılıyor piyasada?

Suleyman
07-02-2017, 12:08
Genelde cappy %100 portakal suyu alır içerim hatta az önce de içtim:icon_wack

M_PROJECT
07-02-2017, 12:09
Reyonundan aldığımız "taze" meyve sebze dışında son kullanma tarihi olmayan ne satılıyor piyasada?

beslenme duzeninizi ayarlamak istedikten sonra , o duzen dogrultusunda gunluk imal edilen urunleri tercih edeiblirsiniz , butik olarak bu tip urunleri satan temin eden yerler var . Tamamen hayatinizdan cikarmak zor olabilir ama , belli basli ciftliklerden aldiginiz urunler ile gayet saglikli bir yeme duzenine sahip olabilirsiniz .

Anıl E.
07-02-2017, 12:10
Ben hep 1.5 liralık didi içiyorum.

Yigit-Y
07-02-2017, 12:13
Son kullanma tarihi ve saklama koşulları

Küfe neden açmakta

Ben tropicana ve cappy direk yaşadım

Restaurant işlettiğimizden ben kaldırdım

Müşteri bıdı bıdı etsede küflü birşey içirmektense içmemesi daha iyi

8 ay oldu bizde kaldıralı

Depo saklama koşullarından sanırım oluyor

onursumer
07-02-2017, 12:14

Küfe neden açmakta

+ nakliye sırasında ufak tefek hasarlar aldığında azcık hava alsa yetiyor

twin
07-02-2017, 12:21

Küfe neden açmakta

hem o hem de kamyonlara yüklenirken çalışanlar bazen sert atabiliyor ürünleri yada forklift azıcık dokunabiliyor ve bazen depodan çıkmadan her zaman fark edilemiyor

NakkaSss
07-02-2017, 12:22
Valla fotoğraflara baktım da. Twitter' dan şikayet eden tiplere de bakınca bana karalama kampanyası gibi geldi.. Kutu içecekler ne kadar sağlıklı orası tartışılır, içinden üretimden kaynaklı ufak tefek şeylerde çıkabilir ki kesinlikle çıkmamalı ama bu kadar da böle abartı bir şey olması çok mantıksız geliyor. Tamam firma amerikan menşeili olabilir, ürettiği ürün sağlığınıza zararlı da olabilir ama denetim konusunda emin olun bizim çoğu firmalardan, sözde dininde olup hak hakkaniyet yemeyen üreticilerden iyidirler.. Bir çok sektörde de maalesef bu şekilde. Daha önce de bu şekilde karalama kampanyaları yapılmıştı yok danone yoğurtta bilmem ne çıktı, yok nestle de bilmem ne oldu gibisinden.. Bu tarz şeyler bi pr işine bakar.. Aynı rihanna'nın nusret tişrötü giymesi gibi.. Yoksa kim siger nusreti..

Velhasıl kelam her internette gördüğünüz şeylere inanmayın.. Bende alayım Türk üretimi bir ürün, uygun saklama koşullarına göre saklamayayım, ağzını açık bırakayım hatta biraz da sıcakta muhafaza edeyim. On numara beş yıldız küflü mikroorganizma evi olsun sana. Sonra paylaş twitter' da xxx marka kullanmayın bakkaldan aldım böle çıktı. Bu devirde marka karalamak bu kadar basit işte..

not: Marka ile bir bağım kesinlikle yoktur, kutu pastörize meyve suyu tüketmiyorum. Manavdan meyve alıp kendim sıkıyorum.

tylan
07-02-2017, 14:00
İnanın bunlar bişey değil. Bu meyve suyu firmalarının aldığı meyveleri görseniz bi daha hiç içmezsiniz. Bizde şeftali bahçeleri varken çürümüş kurtlanmıs sineklenmiş şeftalileri atmaz kasası 3-4 liraya bu firmalara satardik inanın kasaları taşırken kusardık. Bizde kapalı kasa 50 nc kamyonet vardı bir gün, doldurduk o şeftalileri tam satmaya götürecekken babanem hastalandı neyse bir gün şeftalıler kasada kaldı. Ertesi gün kasayı bi açtık o kokuyu unutamam 2 gün yemek yemedim ama o şeftalileride satmıstık :)

Mehmetmert
07-02-2017, 14:51
-Biz zamanında %100 üzüm suyu üretiyorduk pastorize şekilde tabi 200ml cam şişelerde olanlardan.Tabi o meyve sularının kutularında yazan %100 meyve suyu gibi yalan dolan laf aldatmacaları yoktu zaten küçücük köşesinde vardı sadece etiketin.

-%100 meyve suyu ile %100 meyve suyu konsantresinden üretilmiş arasında dağlar kadar fark vardır.Zaten arkasını açarsanız %100 meyve suyu konsantresine ek kattıklarını okuyabilirsiniz.

-200ml cam şişede ve Üzüm sıkıldıktan sonra hemen doldurulup hiçbir katkı eklemeden pastorize ediliyordu.6ay raf ömrü biçiyorduk oda pastorize ettiğiniz için.4 sene önce sadece 1 tane 200ml cam şisesinin bize maliyeti 1.6tll idi.Talep çoktu ama size getirisi cidden yoktu satış fiyatlarını falan katınca cidden konsantre ile yapılmışla başa çıkamıyorsunuz almıyor yani insanlar.

-Şu an kavaklıdere hala üretime devam ediyor üzüm suyuna tanesini 2.6tlden falan satıyor sanırım.Zaten tadına bakarsanız diğerleriyle alakası olmaığını anlayacaksınızdır.Kırmızı olanı biraz şekerli gelebilir ama tam kış içeceği :) Beyaz olanı ise kışın dolaba atıcaksın buz gibi içiceksin canım çekti valla yazarken ahaha :D Birde çoğu %100 doğal üzüm sularının üstünde yazanlara bakarsanız ilave şeker içermez falan der.Gerçek konsantre olmayan kırmızıda alicante üzümü,beyazdada sultaniye üzümünden yapılmış içeceğin şekere ihtiyacı yoktur ilave hatta dediğim gibi şekerli bile gelebilir size...

-Elinizde dandik ürün vardır,ne suyu size yeterlidir ne şeker oranı...vs yani ne tadı ne tuzu olan bir portakal diyelim.Bu meyvelerden %100 konsantre portakal suyu yaptığınızda tadı portakal suyuna benzemeyecektir hatta alakası olmayacaktır :) %100 meyve suyunun arkasını çevirdiğinizde şunlar yazacaktır " Konsantreden üretilmiş meyve suyu %100 (elma, vişne), su, aroma vericiler, asitliği düzenleyici (sitrik asit). Meyve oranı %100 Türk Gıda Kodeksi Gereğince %100 meyve suları ilave şeker içermez. Doğal olarak şeker içerir. "susuz bir portakalı sulu yapabilirsiniz,istediğiniz tadda olmayan bir portakalı veya elmayı aroma vericiler ile istediğiniz tada getirebilirsiniz.Yani %100 işindede istediğiniz kadar kolpa yapabilirsiniz.

-Cappy'e gelince doğru olabilirmi bilemiyorum ama acil müdahale etmesi gerekiyor,ne olursa olsun içerisindeki sitrik asit zaten hava almadığı sürece bozulmasını engelleyecektir.Belki belirli bir partın üretiminde bir yerde zincir kırılmıştır ve o böyle şeyler oluşmasına neden olmuş olabilir.Zaten tamamen doğal ve kaliteli olmayan sadece aroma vericiler sayesinde istediğiniz tadı yakaladığınız bir ürün kolay kolay bozulmayacaktır ama bu kadar çoksa illaki bir yerde hata var gibi duruyor.

-Neyse üzüm suyu içicekseniz kavaklıdere'nin kileri tavsiye ederim eğer gerçek birşeyler içmek istiyorsanız,yada çocuklarınıza ailenizden birilerine içirmek istiyorsanız :) Metro ve Migroslarda bulabilirsiniz kolaylıkla

powERS
07-02-2017, 14:59
illaki oluyordur, olmasıda normal zaten ağaçtaki meyve bekleyince sinekleniyor şu bu oluyor.

bu cok fazla.. ama o ilk resimdeki koca şey ya yalan yada onun o hale gelebilmesi için ciddi süre kutu ağzı acık olarak kalmalı hava da alacak karanlıkta olacak küf üstüne küf olacak ancak o şekilde o hale gelirki o bile ciddi süre ister..

mantıklı dusununce o kadar bekleyen şeyi zaten hiçbirimiz içmiyoruz. skt si geçsin geçmesin. ne zamandır açık bu diye bakıyorsun zaten..
yeni açılan meyve suyunda onun olması imkansız bence, yeni açılan meyve suyunda onun olması için uzun sure kapatılmadan beklemiş olması gerekir diye dusunuyorum. ve illaki hava alması gerekir.. dolayısıyla bence gercek degıl.

dıger ufak olanlar tamamen olabilir. ama yettimi ? yetti. eve gidince 2 3 gun once actıgım meyve suyu ve bir süredir kapalı bekleyen meyve suyu vardı hepsi gidecekler..

clioGT
07-02-2017, 14:59
meyve suyu evde sıkılır içilir.

dışarda soda ve alkol harici sıvı tüketmem:D

turboman
07-02-2017, 15:14
1 yıldır kola meyvasuyu ve ıcetea gibi içecekleri içmiyorum sade soda veya ayran içiyorum miydem bayaa düzeldi tavsiye ederim

onurc
07-02-2017, 15:19
beslenme duzeninizi ayarlamak istedikten sonra , o duzen dogrultusunda gunluk imal edilen urunleri tercih edeiblirsiniz , butik olarak bu tip urunleri satan temin eden yerler var . Tamamen hayatinizdan cikarmak zor olabilir ama , belli basli ciftliklerden aldiginiz urunler ile gayet saglikli bir yeme duzenine sahip olabilirsiniz .

Yanlış anlamayında tüm evi organik ürünlerle hangi insanlar doldurabilir.Son kullanma tarihi olmayan ürünleri nereden bulacağız (:
Sanmıyorum ki kimse tüm evini çiftlikten doldursun,en azından belli bir kesim.

Ekrem_06
07-02-2017, 15:34
Geçmiş zaman ama yaklaşık 5 sene önce falan sek sütün içinden böyle bir şey çıkmıştı.. Şirketi aradığımızda tarihinin geçmiş olabileceği söylendi ama daha baya vardı son kullanma tarihinin dolmasına tüketici haklarına falan başvuru yapmadım, uğraşmadım attım çevremdeki eşe dostada söylerim almayın diye bunlar ciddi sermayeleri olan firmalar her türlü yolla haklı çıkarlar illa ki

M_PROJECT
07-02-2017, 15:44
Yanlış anlamayında tüm evi organik ürünlerle hangi insanlar doldurabilir.Son kullanma tarihi olmayan ürünleri nereden bulacağız (:
Sanmıyorum ki kimse tüm evini çiftlikten doldursun,en azından belli bir kesim.

yanlis anlayacak bir durum yok , fakat herzaman oldugu gibi yanlis yerden bakiyoruz . Benim demek istedigim yapabildiginiz kadar , istersen evinde bile bazi seyleri yapabilirsin . Benim esim kolit hastasi , herseyi yiyemez herseyi icemez , istedikten sonra beslenme seklinizi duzeltebilirsiniz . bundan 20 sene once son kullanma tarihi olan urunler olmadan da insanlar yasiyorlardi . Disarida hala kimyasallardan uzak tarim yapan isanlar var bir sekilde bu insanlarla iletisime gecip kendi mahsulunuzu ektirebilirsiniz , sanildigi kadar pahali degil , supermarketlerde ki " organik " reyonlari insanlari hep yaniltiyor .

imprezaWRC
07-02-2017, 16:28
yanlis anlayacak bir durum yok , fakat herzaman oldugu gibi yanlis yerden bakiyoruz . Benim demek istedigim yapabildiginiz kadar , istersen evinde bile bazi seyleri yapabilirsin . Benim esim kolit hastasi , herseyi yiyemez herseyi icemez , istedikten sonra beslenme seklinizi duzeltebilirsiniz . bundan 20 sene once son kullanma tarihi olan urunler olmadan da insanlar yasiyorlardi . Disarida hala kimyasallardan uzak tarim yapan isanlar var bir sekilde bu insanlarla iletisime gecip kendi mahsulunuzu ektirebilirsiniz , sanildigi kadar pahali degil , supermarketlerde ki " organik " reyonlari insanlari hep yaniltiyor .

Birkaç hafta önce Bolu'da bir kasaptan yumurta almıştım; marketten aldığım yumurta ile uzaktan yakından alakası yoktu. Markette satılan yumurta pişince resmen bir acaip kokuyor, yolum düşsede o herife uğrayıp bu sefer kasa kasa yumurta alsam diyorum.

Çok çok mecbur kalmadıkça mcdonalds,..vs'ye girmiyorum. Gazlı ve içinde koruyucu madde olan saçma sapan içecekleri içmeyi bırakalı 9 sene oluyor. Birgün yanlışlıkla su diye eşimin bardağındaki sprite'tan bir yudum alıp olduğu gibi lavaboya püskürtmüştüm, tadı o kadar şekerli gelmişti ki anlatamam, zaten o da şeker değil fruktozmudur ne haltsa işte o.

Çayıda bıraktım sayılır, çok elzem olmadıkça aramıyorum, içersem de kesme şekersiz içiyorum. Bazen içine bal atıyorum ama balda muğla-yerkesik bölgesinden geliyor. Lanet olasıcası endüstri, arılar bal yapsın diye fruktoz veya benzeri birşey içiriyorlarmış, arılarında alışkanlıklarının içine ettik. Etrafta zaten doğru düzgün bitkide kalmadı, yakında apartmanın betonundan bal üretiriz.

Cips, çikolata, gofret...vs'de hayatımdan çıkalı çok oluyor. Gidiyorsun divan'da kilosu astronomik bir değere geliyor herif sana çikolata diye markette 1 TL'ye gofret satıyor, hiç akıl karı değil. 1 TL'ye çikolata kimse kimseye vermez, dolayısıyla o satılanda çikolata olmuyor.

Liste böyle uzayıp gidiyor, biraz eziyetli ve maliyetli oluyor ama neticede adam gibi besleniyorsun.

BuRaK_eFe
07-02-2017, 17:14
Daha önce bizzat başıma geldi hatırladıkça miğdem bunları visa kart büyüklüğünde küf kurumuş içinde takır tukur ses geldi salladım kestim içini o gün bugündür meyve suyu içmem karton kutu içersemde aroma içerim onunda küçük kutusunu ama sağlık bakanlığının bununla alakalı bi cezası illa ki olmalı..

Frid
07-02-2017, 19:26
çay, kahve daha çok içiyorum mekanlarda. yazın soda limonata ayran falan. kola ve türevlerini pek tercih etmemeye çalışıyorum.

canozgur106
07-02-2017, 20:18
Ne yazık ki bunlar yüzünden sağlığımızdan olduk..

Yiğit G.
07-02-2017, 20:53
Uzun yıllar öğrenci olarak yaşadığımdan iyi bilirim bunlar bozulmuş meyve kalıntısı başka birşey değil.

8.000rpm
07-02-2017, 22:40
Arkadaşlar
Hazır içecek sektöründeki tüketim inanılmaz rakamlarda
Zaten ülkedeki suyun çok ciddi bir kısmını bu fabrikalar emiyor diyeyim size.
Öte yandan , bu ciddi miktar üretim için de ciddi miktar hammadde lazım
Yani kola cinsi için gazlılar için meyan kökü , hazır meyve suları için de meyve suyu özünü oluşturacak meyveler..
Bunların tarladan toplanması ve üreticilere yetiştirilebilmesi için çoklu ve hızlı toplama yöntemleri kullanıldığı gibi , yere düşen , çürük çarık kurtlu vs aklınıza gelebilecek her türlü kalite sınıfında meyve de bu fabrikalara verilir.
Hallerdeki taze meyve gibi değil , bunların fabrikalarında sterilizasyon , temizleme vs operasyonları çok fazla olduğu için de çürüğü de alırlar kurtlusunu da , kökü ile beraber toplanırken gelen zavallı misafirleri de alırlar.. bakmazlar çünkü çok ciddi miktarda sürekli alım yaparlar ve dediğim gibi dezenfekte ve temizleme operasyonlarına güvenirler.
Arada kazalar olur , bunlar da işte o fotolardaki durumları yaratır.
Öncelikle şunu unutmayın , uht yani uzun ömürlü ambalajlara bakın , yahu bir taze meyvanın suyu 1 sene dayanır mı?
Üstelik siz alıncaya kadar soğuk zincirde de tutulmuyorlar hatta marketlerde dolapta da değiller , açık rafta saklanır ve satılır. Biz alınca dolaba koyarız bu kutuları.
Doğal değil , aksine zararlı katkıları var , hiçbir işe yaramaz , kan şekerine çok ciddi zararlı , bağımlılık yapma eğilimi var.
Ama işte alıyoruz ve içiyoruz.
Siz fotolara bakıp iğrenmeyin.
Aklınıza daha pek çok grubu getirin
Örneğin yumurtalar
Örneğin paket tavuklar
Örneğin ve hatta en acısı , damacana veya pet sular...
Allah koruyor bizi de yaşıyoruz bir şekilde :)
Kokmayan yumurta , yedibuçuk dakkada lokum gibi pişen tavuklar yiyip , yanında 1 yıl dayanabilen yoğurttan kaşıklıyor , meyve içermeyen meyve kokulu renkli birşeyler içiyor , sonra da kaynak suyu diye güvenip aldığımız renksiz tatsız kokusuz bir sıvıya da içme suyu diyoruz..
Çok düşünmeyin..
Hasta olursunuz..
:)

Kadyr
08-02-2017, 00:14
Vucut bagisiklik kazanmis kazanmasa direkt oluruz sanirim:) tada yavasca kanser oluyoruz

AliDogukan
08-02-2017, 05:08
Kendi zeytinimizi ve yemekte kullandığımız zeytin yağımızı kendi bahçemizden üretiyoruz.Yılın belirli zamanlarında suluyoruz,doğal hayvan gübresi atıyoruz,bulamaç dediğimiz ilacı sıkıyoruz.Zeytini topladıktan sonra fabrikaya gidip bizzat makinenin temiz olduğunu görüp yağımızı çektiriyoruz.

Peynir ve yoğurt için köye gidip inek sağılırken başında bekleyip sütünü alıp evde kendimiz yapıyorduk,gide gele sütçü ile samimi olunca haftada 10 litre kendisi getirmeye başladı.

Yumurtayı yine köyden günlük olarak alıyoruz.

Pembe domates ve mevsiminde incir için sabah saat 6 da ilçe-köy yolları üzerinden en tazesini alıp getiriyoruz eve.

Reçelleri kendimiz yapıyoruz.Nar ekşisi vesaire vişne şudur budur tamamen bize ait.

Gerçekten şuan farkettim de evde tüketilen gıdaların neredeyse tamamına yakını %100 organik.Tabi bu biraz da kırsalda yaşayınca daha kolay oluyor.Metropolde yaşayanlar için ulaşması zor olabilir.

uqur
08-02-2017, 06:17
resimler görünmüyo

Maxi
08-02-2017, 06:45
bizde seneler önce colayı,fantayı bıraktık
sonra %100 olmayan meyva sularını bıraktık
sonra %100 meyva sularınıda bıraktık, en büyük ayran dedik
sonra şekeri bıraktık, vay be şekersiz çay ne güzelmiş dedik
en sonda tuzu azalttık, tuz tüketimizi minimuma indirdik

ve bakın hala yaşıyoruz ölmedik, sizde yapabilirsiniz bunu :icon_tup:

dirk
08-02-2017, 06:55
Bunca seneden sonra midem artık plastik kimyasal ayırmadan sindirebiliyor diye düşünüyoeum ;) doğal hiçbirşey Yok

yilmazcatalbas
08-02-2017, 07:28
bizde seneler önce colayı,fantayı bıraktık
sonra %100 olmayan meyva sularını bıraktık
sonra %100 meyva sularınıda bıraktık, en büyük ayran dedik
sonra şekeri bıraktık, vay be şekersiz çay ne güzelmiş dedik
en sonda tuzu azalttık, tuz tüketimizi minimuma indirdik

ve bakın hala yaşıyoruz ölmedik, sizde yapabilirsiniz bunu :icon_tup:

Abi hepsini yaptım, en sancılısı şekeri bırakmak oldu. Yaklaşık 1 senedir onu da bıraktım ama tuz konusunu bir türlü olduramıyorum tatsız geliyor yediğim var mıdır bir tavsiyen?

Maxi
08-02-2017, 08:06
işin doğrusu tuz hepsinden zor :)
zaten tamamen bırakmadık, yemeklere artık %50 daha az hatta daha da az tuz koyuyoruz eskiye nazaran
zamanla alışıyor insan
ama sıfır tuz olayı gerçekten zor bencede

mikelazi
08-02-2017, 08:11
cola-ıcetea-meyvesuyu-fanta-pepsi bu tarz içeceklerin

hepsinin %80-90 ı su zaten.peki bu su nerden sağlanıyor.

bence çok düşünmeyin :)

GKS
08-02-2017, 16:03
en güzeli taze meyve alıp sıkmak hem tat olarak çok daha iyi ve faydalı

Eworen
08-02-2017, 16:34
işin doğrusu tuz hepsinden zor :)
zaten tamamen bırakmadık, yemeklere artık %50 daha az hatta daha da az tuz koyuyoruz eskiye nazaran
zamanla alışıyor insan
ama sıfır tuz olayı gerçekten zor bencede
Tuzu bırakmak imkansıza yakın maalesef
5-6 yıldır böbrek hastasıyım halen tuzu "0" a indiremedim.
Ben indirsem dışardan tuzsuz yiyecek almak bulmak imkansız
Tuzsuz ekmek bile bulmak çok zor
Şekeri bırakabilirsiniz dışardanda şekersiz şeyler yiyebilirsiniz satın alabilirsiniz ama tuzsuz yemek bulamazsınız marketlerde tuzsuz bölümü bulamazsınız
Benim gibi milyonlarca insan ve milyonlarca aday var ama tuzsuz ürün nerdeyse yok..

OmerRS
08-02-2017, 17:28
Kola
Gazoz
Ice Tea
Meyve Suları
Mcdonalds
Burger King
vs

Baya uzun süredir hiç bunları kullanmıyorum çok memnunum, özellikle işin iç yüzünü gösteren bazı videoları izledikten sonra vazgeçmesi çok kolay.

Mert-
08-02-2017, 17:57
Ben cola, fanta vs tüketmiyordum fakat bahsettiğiniz meyve sularını çok tüketiyorum. içime oturdu şimdi...

içecek içmeden de olmuyor, cam şişeleri tercih edeceğiz artık mümkün oldukça