PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracın bilerek anahtarla çizilmesi

Maddy
08-02-2017, 01:07
Dün gece 2 3 gibi sokakta duran aracımız çaprazdaki komşumuzun at hırsızı kiracısı tarafından çizilmiş. Evimizin önündeki kameralarda her şey net bir şekilde belli oluyor. Adam aracın kaputunu boydan boya çizip evine giriyor. Öncelikle adam 1,5 aydır işsiz evine gelen elektrik faturasını bile ödeyemiyormuş söylenilene göre, gündüz babam ve abimle konuşmuşlar adam "alkollüydüm, yolda biriyle kavga ettim, kendimde değildim, hatırlamıyorum, bensem ama yaptırırım" demiş. Oluşan çizik de derin bir çizik boyanmadan giderilemeyecek gibi geldi bana. Şimdi ben bu adamdan bu boya masrafını nasıl alabilirim anladığım kadarıyla cebindeki 3 kuruşu da alkole veren vasıfsız birisi, pek bir şey verebileceğini sanmıyorum. Şikayetçi olsam kamera kaydıyla nasıl bir sonuca ulaşırım? Aracın kaskosu var, kaskodan yaptırabilir miyim bunu? Bu adama en büyük zararı nasıl verebilirim hukuki yollarla? Bugün alkollüyken araba çizen adam yarın yine alkol alınca birisine tecavüz etmeye, gasp etmeye kalkışır, bu yüzden cezasını en büyük şekilde çeksin istiyorum. Daha önce başına böyle bir olay gelmiş veya bilgisi olan birileri varsa yardım bekliyorum.

Seyfettin777
08-02-2017, 02:01
Bir avukat tutun delilleri de verin ona, davanıza baksın.

Alkolü bile isteye aldıysa ki öyledir, ayırt etme gücünün geçici olarak kaybı sizi ve mahkemeyi bağlamaz.Buna göre verdiği zararı tazminle yükümlü karşı taraf.Mahkemede ayrıca değer kaybını tazmin edecek bir tutar da istenebilir büyük ihtimalle.Bu son kısım avukatın konudaki tecrübesine kalıyor, alınıp alınmayacağı veya ne miktarda alınacağı avukatla ilgili olur.

Kasko yapar, elinizde delil de varmış böyle durumlarda kasko yapıp karşı tarafla kendisi uğraşıyor diye biliyorum ama emin değilim.Bizim araca çarpan alkollü sürücüyle kasko şirketi uğraşmıştı, biz davaya taraf olmamıştık.Araç park halindeydi çünkü, yine böyle olur diye düşünüyorum.Hasarsızlığımız da delinmemişti.

Bu arada şahıs ödeyecek durumda değilse önce icra takibi başlar, malı yoksa hapis yatar.Bir şekilde bir müeyyidesi olur yani.

raja52
08-02-2017, 07:00
Bir avukat tutun delilleri de verin ona, davanıza baksın.

Alkolü bile isteye aldıysa ki öyledir, ayırt etme gücünün geçici olarak kaybı sizi ve mahkemeyi bağlamaz.Buna göre verdiği zararı tazminle yükümlü karşı taraf.Mahkemede ayrıca değer kaybını tazmin edecek bir tutar da istenebilir büyük ihtimalle.Bu son kısım avukatın konudaki tecrübesine kalıyor, alınıp alınmayacağı veya ne miktarda alınacağı avukatla ilgili olur.

Kasko yapar, elinizde delil de varmış böyle durumlarda kasko yapıp karşı tarafla kendisi uğraşıyor diye biliyorum ama emin değilim.Bizim araca çarpan alkollü sürücüyle kasko şirketi uğraşmıştı, biz davaya taraf olmamıştık.Araç park halindeydi çünkü, yine böyle olur diye düşünüyorum.Hasarsızlığımız da delinmemişti.

Bu arada şahıs ödeyecek durumda değilse önce icra takibi başlar, malı yoksa hapis yatar.Bir şekilde bir müeyyidesi olur yani.

Bende dava etmeniz taraftarıyım. Fakat ödeme durumu yoksa, malı yoksa, hapis yatma durumu olmaz.

KÖROĞLU
08-02-2017, 07:24
Aracı kaskodan yaptır kardeşim.

Sonrada kamerasız bir ortamda denk gelirse baktın bir de alkollü dövün azını burnunu kırın sabahına zaten hatırlamayacağı için sorun olmaz.

Berkan
08-02-2017, 07:46
Bir miktar içtiği şişeyi yerleştir arkadaşa. kendi malı olsa toz kondurmaz elalemin malının hammedesine iner. Sonro omo bon olkolloydom hotorlomoyorom sittirsin

Yigit-Y
08-02-2017, 07:53
Sakın acımayın

Uzatmadan davanızı açın donuna kadar alın

Bu ülke bitmiş dedirten bir hikaye daha

kansız onunki bununkinin çocuğu başkasına kızmış git öldürde onu

Herkes kurtulsun şansa bak

Geçmiş olsun

By CrAzY
08-02-2017, 08:00
Geçmiş olsun.İşsiz diye kesinlikle göz yumma böyle katolik p.znkler yüzünden olan gene bize oluyor.

fthdrn
08-02-2017, 08:05
ıslatıp ıslatıp dövün siniriniz geçsin.

ulasoztas1
08-02-2017, 08:06
işsizim param yok, alkol içtim, kafam bozuktu, arabanı çizdim, yaptırırım ama param yok :)

Kamera kaydı varsa mahkemeye verirseniz kazanırsınız diye düşünüyorum tabi en iyisi bir avukatla konuşup karar vermek olacaktır. Baktınız mahkemeyle olmuyor bir gün de siz içip adamı paket edip sabaha hatırlamazsınız...

Emre Akçay
08-02-2017, 08:10
Öncelikle geçmiş olsun. İki türlü dava açılabilir. Mala Zarar Verme suçundan kamera görüntüleriniz ile beraber en yakın Emniyet Müdürlüğü'ne veya Cumhuriyet Başsavcılığı Ön Büro'ya gidilip hakkında ceza davası açılır. Buradan maddi anlamda bir menfaat elde edemezsiniz fakat sabıka durumuna göre adli para, hapis, erteli hapis veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı alır. Sizin lehinize olur. Neden derseniz bu davanın akabinde maddi tazminat davasına esas teşkil eder. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne maddi tazminat davası açarsınız, zararınızın yasal faizi ve mahkeme giderleri ile birlikte avukat ücreti de dahil olmak üzere kendisinden alabilirsiniz. Tekrardan geçmiş olsun.

Cimmeria
08-02-2017, 09:47
zamanında benim type rı bir gün otoparka değil de sokağa bırakmıştım şişlide boydan boya çizmişlerdi her yerini. Kamera da yoktu, emniyete gittim, arabayı da götürdüm, tutanak tuttuk kaskodan yetkili serviste komple boyattım arabayı.

siz de işsizmiş alkolikmiş falan umursamayın, önce bir avukatla konuşun, sonra açın davayı, içki alacak kadar parası varsa yaptırsın arabayı da ödesin değer kaybını da.

adamı dövmek falan gibi işlere de kalkışmayın aynı apartmandasınız işin ucu başka yerlere gider, suçsuzken suçlu durumuna düşmeyin.

erdemköksal
08-02-2017, 10:00
geçmiş olsun bir an kendi aracıma yapıldığını düşündüm de Allah korusun insan kendini tutamaz. Ama şuda bir gerçek ki şiddetle elinize sadece kendinizi tatmin ettiğiniz duygusu geçer hatta sonra zararı bile olur. Bence kamera kayıtları ile bir avukattan yardım alın araç kaskolu ise karakoldan tutanak tutturup kaskodan yaptırabiliyorsunuz diye biliyorum sonra bırakın kasko o alkolü azına içemeyen vatandaşla ilgilensin emin ol senden benden daha vicdansız olurlar :)

Ome_RS
08-02-2017, 10:16
Çok geçmiş olsun. Konu hakkında bir avukata danışın ve direk dava edin. Yada öncesinde şu kadar masrafı var diye ücretini talep edin. tepkisine göre avukata gidersiniz.
Sunduğu bahanelerin hiç birisi geçerli değil. Böyle kansızlık olmaz.

Maxi
08-02-2017, 10:34
acımayın böylelerine!!!!

mkerim
08-02-2017, 10:38
ıslatıp ıslatıp dövün siniriniz geçsin.

o iş için adamı ayıkken yakalamak lazım

makif84
08-02-2017, 10:39
İlk olarak aracın masrafını bir ustaya gösterin,çizen şahsiyetten bu meblayı ödemesini isteyin.Eğer yaptırmaya gönlü olmazsa mahkemeye verin.
Kaskodan yaptırmak için karakola araya zaman girmeden tutanak tutturun.Büyük ihtimal kaskodan yapılır fakat hasarsızlık indirimi ve tramer kaydı oluşabilir bilginiz olsun

NakkaSss
08-02-2017, 10:47
Verin mahkemeye o uğraşsın. Ciddi miktarda da değer kaybı vs donuna kadar alın.

Seyfettin777
08-02-2017, 13:51
raja52

Abi kasıtla işlenen adli suçların hüküme bağlanmasından itbaren 1 yılı geçmemek şartıyla zaman tanıyabilir hakim.Belirtilen süreden sonra para ödenir, veya zaman belirlenmeden tutar ve ceza taksite bağlanır, taksit sayısı da yanılmıyorsam en az dört olmak zorundaydı.Taksitlerin geciktirilmesi veya paranın belirtilen zamanda tasarrufunun gerçekleşmemesi durumunda ceza hapis cezasına dönüşebilir.

Aynı şekilde müeyyidesi bir yıl hapis cezasından kısa olan adli suçlar da para cezasına dönüştürülür.Tabi hakimin insiyatifi söz konusu, hapis cezası da verilebilir.

raja52
08-02-2017, 14:35
raja52

Abi kasıtla işlenen adli suçların hüküme bağlanmasından itbaren 1 yılı geçmemek şartıyla zaman tanıyabilir hakim.Belirtilen süreden sonra para ödenir, veya zaman belirlenmeden tutar ve ceza taksite bağlanır, taksit sayısı da yanılmıyorsam en az dört olmak zorundaydı.Taksitlerin geciktirilmesi veya paranın belirtilen zamanda tasarrufunun gerçekleşmemesi durumunda ceza hapis cezasına dönüşebilir.

Aynı şekilde müeyyidesi bir yıl hapis cezasından kısa olan adli suçlar da para cezasına dönüştürülür.Tabi hakimin insiyatifi söz konusu, hapis cezası da verilebilir.

Evet, haklısın galiba. Standart icra davası olsa taahhüt vermediği sürece hapse falan girmez de sabit suçun paraya çevrilmesi durumunda dediğin olabilir.

2jz
08-02-2017, 14:37
Senin uğraşmanı gerektiren bir durum yok. Sen kaskodan yaptıracaksın, sigorta şirketi arabayı çizen adama rücu edecek. Sigorta şirketlerinin dünya kadar avukatı var. Onlar fazlasıyla tahsil ederler zaten. Sende uğraşıp sinirini bozmazsın.

rain man
08-02-2017, 14:44
Alkollü olması ceza ehliyetinin olmadığı anlamına gelmiyor. Kendi isteğinle alarak yaparak kullanarak içtiğin meretin cezasını senden başka kimse çekmemeli. Parasının olmaması açıkçası acınacak bir mesele değil. Kesinlikle hukuki olmayan yollardan çözüm aramayın. Kasko vs varsa emniyette durumu bildirip şikayet ettikten sonra tutanakla başvurun boyatın. Elinizde kamera kaydı gibi güçlü bir kanıt var, bence mağdur olmazsınız.

Ertekin
08-02-2017, 15:28
Adalet zamanında sağlandığında adildir. Bence ayık olduğu esnada miktarını sizin belirleyeceğiniz ölçüde dövün. Mahkeme şu bu bi ton zaman alır. Bu gibi bir olay karşısında mutlak suretle ağzı burnu dağılmalı ki bir daha yapmamalı.

DOHC
08-02-2017, 15:32
Bence boyacınıza götürün, parayı peşin versin, boyatın.
Dava açarsan hem süreç çok uzayacak, hem adam salıverilecek, hem de her gün karşılaşıp sinirlenecekseniz belki atışacaksınız.......

powERS
08-02-2017, 15:42
Geçmiş olsun sende gene kamera var.

Mahalllede insan silüyetinde gezen ne yazıkki bizdede var.. Aracı yeni aldım, hiç bir yerinde boya olmayan araç şu anda bagaja lokal boya istiyor.. anahtarla muhtemelen çizmiş şerefsizin birisi. 2 ay oldu yaklaşık arabadan nasıl soğudum anlatamam aldığımdan beri yıkatmıyorum leş gibi öyle dolaşıyorum..

Madem var elinde kanıtın.. ver coşkuyu acıma. edepli olsa bari adamdan sayılsa..

makethewayforme
08-02-2017, 16:05
sakın yaptırırım sözüne güvenip dava açmamazlık yapmayın

fazla da muhatap olmayın, böyle tipler sorunlu olur, ayıkken abi bokunu yiyim der, sonra akşam içer kapınıza falan dayanır ya da başka türlü rahatsızlıklar verir, ondan sonra ya sen ya baban ya abin katil olursunuz ya da yaralamadan falan ceza yersiniz valla

Allah karşılaştırmasın, bulaştırmasın böylelerine

En tehlikeli adam, kaybedecek şeyi olmayan adamdır, kork ya da korkalım diye demiyorum, korma ama katil ya da suçlu olmak var işin ucunda, onun için görüntü de varsa uğraşmayın dava açın direk,

Zaten görüntü varsa, kaskonu aracı yaptırır, sizin elinizdeki görüntüyle davayı açar adamdan parayı avukat masrafı dahil alır, er geç alır

Borç vatandaşlık no'dan ölene kadar takip eder lavuğu

SULTANOGLU
08-02-2017, 16:26
Amk ne ezik bir laf lan şu "alkollüydüm" lafı. Karşısındaki insanların ne demesini bekliyorlar acaba böyle bir açıklama yaptıklarında. aa öylemi çok pardon kardeşim ya kusura bakma rahatsız ettim demelerini mi ? hehe olur öyle şeyler bir dahakine usturuplu içersin mi ? nefret ediyorum lan böyle yaratıklardan.

Gorky
08-02-2017, 16:59
bence boyatmayın. iyi bir detailer rötuş boyasıyla doldurup zımparalar ardından pastayla düzeltir.

SULTANOGLU
08-02-2017, 17:03
bence boyatmayın. iyi bir detailer rötuş boyasıyla doldurup zımparalar ardından pastayla düzeltir.

Bu uygulamayı güneşi direk olarak görmeyen yatay ve sadece düz renk boyalarda yapabilirler. araç metalik renk ve vernikli ise bunu yapamazsınız.

ayrıca düz renkte de yaparsınız ama rötuş yapacağınız rengin tutması önemli. Sonuç olarak zor ve sancılı bir işlem hata affetmez.

onursumer
08-02-2017, 18:36
polise tutanak tutturun , kaskodan boyatın , zaten kasko herşekilde o adamdan alır

İbrahim33
08-02-2017, 19:30
Hatasını kabul ediyorsa es geçin. Garibandır belki o kadar alkole düştüyse allah vurmuştur zaten. elektrik faturasını ödeyemeyen adamın nesini alacaksın ?

Maddy
08-02-2017, 21:21
Okuyan cevap veren herkese teşekkürler. Karakola gidip şikayetçi olup sonrasında da kaputu kaskodan boyatmak şu anki düşüncemiz. Adam düzgün bir insan değil ve kayıtları defalarca izledim gelmeden önce çevredeki evlerden birileri bakıyor mu diye sanki kontrol edercesine geliyor. Çizdikten sonra da yine defalarca etrafa bakıp öyle giriyor eve. Yani bana kalırsa kasıtlı olarak zarar vermek amaçlı yapılan bir şey bu, istediği kadar gariban olsun kimsenin böyle bir şey yapmaya hakkı yok. Dava işleriyle biz değil kasko şirketinin uğraşmasını istiyoruz, babam servisten fiyat almış 420 lira gibi bir fiyat vermişler. Tramerde çıksa bile önemli bir rakam değil bence. O yüzden şikayetçi olup sonra kaskodan yaptırıp aradan çekilmek en mantıklısı gibi geldi bize. Adamla biz değil kasko şirketi muhattap olacak böylece.

sinan3405
08-02-2017, 21:48
Okuyan cevap veren herkese teşekkürler. Karakola gidip şikayetçi olup sonrasında da kaputu kaskodan boyatmak şu anki düşüncemiz. Adam düzgün bir insan değil ve kayıtları defalarca izledim gelmeden önce çevredeki evlerden birileri bakıyor mu diye sanki kontrol edercesine geliyor. Çizdikten sonra da yine defalarca etrafa bakıp öyle giriyor eve. Yani bana kalırsa kasıtlı olarak zarar vermek amaçlı yapılan bir şey bu, istediği kadar gariban olsun kimsenin böyle bir şey yapmaya hakkı yok. Dava işleriyle biz değil kasko şirketinin uğraşmasını istiyoruz, babam servisten fiyat almış 420 lira gibi bir fiyat vermişler. Tramerde çıksa bile önemli bir rakam değil bence. O yüzden şikayetçi olup sonra kaskodan yaptırıp aradan çekilmek en mantıklısı gibi geldi bize. Adamla biz değil kasko şirketi muhattap olacak böylece.

kardesım 2 bardakta sen ıc ındır camı pencereyo sonra alkolluydum hatırlamıyorum de gec

cnzdmr
08-02-2017, 21:51
Adalet zamanında sağlandığında adildir. Bence ayık olduğu esnada miktarını sizin belirleyeceğiniz ölçüde dövün. Mahkeme şu bu bi ton zaman alır. Bu gibi bir olay karşısında mutlak suretle ağzı burnu dağılmalı ki bir daha yapmamalı.

Dikkat ediyorum bu ve buna benzer bütün konuların altına ''belli bir miktar dövün, eser miktar bayıltın'' tarzı ciddi ciddi yorum yapıyorsunuz.

Yasadığımız ülkede yargı, adalet, hukuk bunlar yok hepimiz biliyoruz maalesef ama herkes kendi adaletini kendi sağlamaya çalışırsa sonumuz ne olur sizce ?
Haklı olunduğu halde karşı tarafa kaba kuvvet kullanmak üstelik bunu bir anlık sinirle değilde sakinleştikten sonra planlayarak yapmak ? Muz cumhuriyeti mi burası ?

Ya o manyak herif yediği dayağı sindiremeyip aileden birinin canını yaksa ? silah veya başka bir şey ile. Kim ödeyecek bunun vebalini ?

30 yasını asmış insanlar olarak mantıklı öneriler verin lütfen. Ha diyorsanız bu ülkede hak adelet hukuk yok. Ben kendi adaletimi kendim yaratıyorum. Ülkemizdeki yönetimden de çok memnunum. Bize hukuk fln ters şeyler, o zaman bu tarz devam ama unutmayın ki bu ülkenin muz cumhuriyeti olmasından memnun olmayan milyonlar var.

Konuya dönersek, hemen dava edin adamı, polisle tutanak tutun ve işin pesini bırakmayın. hak ettiği cezayı çeksin onun bunun cocugu.

Ertekin
08-02-2017, 22:17
Dikkat ediyorum bu ve buna benzer bütün konuların altına ''belli bir miktar dövün, eser miktar bayıltın'' tarzı ciddi ciddi yorum yapıyorsunuz.

Yasadığımız ülkede yargı, adalet, hukuk bunlar yok hepimiz biliyoruz maalesef ama herkes kendi adaletini kendi sağlamaya çalışırsa sonumuz ne olur sizce ?
Haklı olunduğu halde karşı tarafa kaba kuvvet kullanmak üstelik bunu bir anlık sinirle değilde sakinleştikten sonra planlayarak yapmak ? Muz cumhuriyeti mi burası ?

Ya o manyak herif yediği dayağı sindiremeyip aileden birinin canını yaksa ? silah veya başka bir şey ile. Kim ödeyecek bunun vebalini ?

30 yasını asmış insanlar olarak mantıklı öneriler verin lütfen. Ha diyorsanız bu ülkede hak adelet hukuk yok. Ben kendi adaletimi kendim yaratıyorum. Ülkemizdeki yönetimden de çok memnunum. Bize hukuk fln ters şeyler, o zaman bu tarz devam ama unutmayın ki bu ülkenin muz cumhuriyeti olmasından memnun olmayan milyonlar var.

Konuya dönersek, hemen dava edin adamı, polisle tutanak tutun ve işin pesini bırakmayın. hak ettiği cezayı çeksin onun bunun cocugu.

17 yaşında bir kız dayak yemesin diye 2kişiden 4 bıçak yedim ve buna karşılık hiç bir delici kesici alet kullanmamış olmama rağmen karşı taraf beyin travması ve konuşma kaybı yaşıyor diye 1 seneyi aşkın silivri de ceza yattım. Beni bıçaklayanlarsa hiç girmediler.
Babaannesini döven 25 yaşındaki hıyarı durduramadım ve kavga çıktı ve darp ettim diye kelepçeli vaziyette komser dayısından hastane raporundan sonra bin türlü küfürle dayak yedim. Savcı söylediklerimi dikkate bile almadı.
Trafikde araçlarına çarpan en az 60 yaşındaki teyzeyi küfür ve tartaklayan 3 gencin polis 20 dk gelmeyince dayanamayıp aynı muameleyle karşılık verdim diye 3 gün nezarette yattım.
26 kere hakim karşısına çıktım ben hiç bir zaman olması gerektiği anda ne yargıyı ne adaleti yanımda bulamadım.
Hayatımda hiç kimseye durduk yere sataşmayan kibar ve yardımsever biri olmaya çalıştım. Belki kader belki de kötü şans bilemem ama ben son 20 senedir mevcut yargı sisteminde adelet görmedim. Hala daha başıma bir iş geldiğinde polise mahkemeye başvururum ama bir fayda görmeyeceğimi de bilirim ve en sonunda mutlaka hakkım olanı kendim alır yada uğradığım kötü muameleye kendim tepki gösteririm.
Hukuki konuları az çok bildiğim için artık maalesef zarar görmeyeceğim şekilde halletmeye de mecbur kalıyorum.
Bana olan tepkinizi anlıyorum fakat herkesin hayatı ve yaşanmışlıkları onları içinde bulundukları karaktere davranışlara sürüklüyor. Maalesef bu arkadaşımızda çok bi adalet bulamıycak yada bulurken okadar çaba harcıycakki değmiycek. Ama inşaAllah ben yanılırım.

RafetAraç
08-02-2017, 23:17
içtiği bira şişesini molotof kokteyli yapıp götüne sokun içi yansın

kado
09-02-2017, 08:38
Hatasını kabul ediyorsa es geçin. Garibandır belki o kadar alkole düştüyse allah vurmuştur zaten. elektrik faturasını ödeyemeyen adamın nesini alacaksın ?

Garibanın ne işi olur içkiyle , boşuna dememişler ; acıma yetime , döner koyar g..üne diye. Acımayın verin avukata uğraşsınlar.

fthdrn
09-02-2017, 08:57
polise gidin "şu adam arabamı çizmiş şikayetçiyim" diyin. Gelecek cevap;" yov kardeşim git işine allasen memleketin halini görmüyon mu" olur.

Anıl E.
09-02-2017, 09:02
Ödeyemez boya masrafını,cebine her gün 20-30 tl giriyordur onu da bira'ya veriyordur . Mahkemelik olsanız iş uzar da uzar kim bilir kaç ay'a sonuçlanır. Kendiniz yaptırabilecek maddi düzeydeyseniz yaptırın ama şahsı da hem alkollüyken hem ayıkken dövün rahatlayın.

Allah vermiş zaten ona vereceğini elektrik borcunu dahi ödüyemiyor,boşverin gitsin. Çoluğu çocuğu da vardır lalenin.

CRX
09-02-2017, 09:13

şunu okuduktan sonra yazıp yazıp sildim bişeyler. erkekliğine sıçtığımın herifine oh çektirmeyin bence.

mahmut0382
09-02-2017, 09:32
Geçmiş olsun . Bencede en mantıklısını yapmış olursunuz kasko zararını ne yapar eder alır . Bu gibi kanı bozuklara da diyecek bir şey bulamıyorum . Allah bildiği gibi yapsın .