PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo doğan wideband afr değerleri?

Tofask61
10-02-2017, 16:22
Selamın aleyküm.
Yazın konusunu açmıştım turbo doğan yapmıştım lpg'de yürüyor.İlk önce 0.6 orjinal kendi pistonlarına tornada 2mm derinlik verip 0.8 barda kullanmıştım araç aşırı şekilde seriydi hemen 200 kmh hıza ulaşıyordu.Fakat bmw 5.20i ile 180 190 giderken hararet yapmıştı sekman eritmiştim.
Sonrasında gömlek değişip m40 piston uyguladım fakat performans düşmüştü sıkıştırma düştüğü için sanırım neyse araç hararet yapıyordu fazla yakıp gitmiyordu siz wideband alın demiştiniz bende kışın turboyu söktüm şimdi parçaları alıp yazın turboya devam edeceğim.
Basıncı arttırmalımıyım?

Wideband olarak bunu aldım yarın elimde olacak inşallah.(Doğru ürün almışmıyım?)

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-aksesuar-tuning-aem-x-serisi-yeni-tip-4.9-wideband-30-0300-9-taksit-392158176/detay/)

Ve bunu montajladık aracın afr değerleri hangi devirlerde ne göstermeli? Ne gösterirse iyi ne gösterirse sakıncalı? Şimdiden teşekkür ederim.

XSi
10-02-2017, 19:06
Afr gaza az bastığında 14.5-15.0 değerlerinde olmalı, tam gaz yaptığında ise 12.0-13.0 civarında olmalı.

LPG veya benzinde olması ekrandaki değerler açısından fark etmez. Benzin veya LPG aynı referans değer hedeflenmelidir.

turboman
10-02-2017, 20:02
Turbo zengini sever onun için 11 in altında göstermeli tam gazda lpg ayarınıda ona göre yaptır

Tofask61
10-02-2017, 20:57
Ürün doğru yani.Şimdi kafa karışmasın dip gazda 12-13 arasımı 11'den aşşağı derken? Şimdi 11'den aşşağı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 var yanlış anlama ama abi.

XSi
10-02-2017, 23:45
Ürün doğru yani.Şimdi kafa karışmasın dip gazda 12-13 arasımı 11'den aşşağı derken? Şimdi 11'den aşşağı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 var yanlış anlama ama abi.

gösterge 10.0 dan daha düşük rakam göstermez :) göstermesine de gerek yok, sağlıklı çalışamaz zaten.

afr 12-13 arası lpg için daha doğru değer.

benzin için değer yazılan gibi daha zengin (daha düşük değerler)

Tofask61
12-02-2017, 18:03
Teşekkür ettim.Peki bu afr değerleri düzgün olduğu süreçte motorda kırılma gibi şeyler yine olurmu?Mesela sekman eritme gibi.

XSi
12-02-2017, 18:28
Teşekkür ettim.Peki bu afr değerleri düzgün olduğu süreçte motorda kırılma gibi şeyler yine olurmu?Mesela sekman eritme gibi.

Olur tabi, afr onemli mutlaka ama bir diğer önemli konuda ateşleme avansini arttirabiliyor olmak.

Maxi
12-02-2017, 18:40
gösterge 10.0 dan daha düşük rakam göstermez :) göstermesine de gerek yok, sağlıklı çalışamaz zaten.

afr 12-13 arası lpg için daha doğru değer.

benzin için değer yazılan gibi daha zengin (daha düşük değerler)

bir düzeltme yapalım
yeni seri aem x widebandlar 8 afr den başlıyor
eski aem ler 10 afr nin altını göstermiyordu.

XSi
12-02-2017, 18:47
bir düzeltme yapalım
yeni seri aem x widebandlar 8 afr den başlıyor
eski aem ler 10 afr nin altını göstermiyordu.

Abi teşekkür ederim bilgilendirme için.

Tofask61
12-02-2017, 20:00
Bağlantısını nasıl yapacağız sadece kırmızıya + siyaha şase'mi vereceğiz? mavi ve beyaz kabloda var sanırım onlar boştamı kalacak?

Maxi
13-02-2017, 01:28
Tam urun kodu nedir?
30-0300 ?

Tofask61
13-02-2017, 07:56
30-0300 evet.

Maxi
13-02-2017, 08:35
içinde montaj klavuzu vardır
burada yazdığı gibi, siyah ve kırmızıyı bağlayın ve sensörüde takın çalışır.
siyahı şaseye, kırmızıyıda +12 volt kontak hattından alın (yani kontağı çevirince cihaz çalışsın)
sensörü turbodan sonra 30-50cm uzaklığa monte edin

http://aemelectronics.com/files/instructions/30-0300%20X-Series%20Wideband%20UEGO%20AFR%20Sensor%20Gauge.pd f

Tofask61
13-02-2017, 20:35
Evet baktım kullanma kılavuzuna fakat orda mavi, yeşil-siyah, siyah-beyaz, beyaz, kahverengi var yani ben sensör soketini takıp ve sadece kontaktan +yı kırmızıya şaseyi siyaha verip bırakacakmıyım?Birde bunun kalibrasyon ayarımı ne varmış onlar nedir nelere dikkat etmeliyim?

Maxi
15-02-2017, 09:45
yukarıda yazdığım gibi bağla ve diğer kabloları boşta bırak.
evet 2 kalibrasyon var resistor ve free air kalibrasyonları (rCAL-ACAL)

fakat şöyle yazıyor
normalde bunları yapmanıza ilk başta gerek yok, cihaz fabrikasyon sensör değerlerini kullanıyormuş
ancak 1-2 sene sonra sensör eskidiği zaman veya sensör bozulunca yeni sensör ile değiştirince gerekecek.

Tofask61
15-02-2017, 18:14
Anladım teşekkür ederim.Yani sadece + - verilecek ve turbodan 30-50 cm sonrasına takılacak.

Tofask61
30-06-2017, 02:20
Dün akşam turboyu bugün widebandı taktık.Araç rölantide 14.4 - 15.5 arası dalgalanıyor.Dip gazda 12 - 13 arası.Sanırım buraya kadar olması gereken değerler bunlar.Fakat 2000-3000 devir arası araç patırdıyor yani birden gaz veriyim dersen boğuluyor 3000 den sonra sorun yok zaten 2000 3000 arası değerler saçmalıyor 17 - 20 arası 2000 - 3000 devirde değer kaç olması gerek? Videoları atıyorum.
NOT : Gösterde arada sırada kendini kapatıp açıyor neden olabilir? Ürün sıfır takıldı bugün

Sensör turbodan 40-50 cm uzağa takıldı.

Ufak deneme.

https://www.youtube.com/watch?v=u42ZCpmgf0w

Rölanti

https://www.youtube.com/watch?v=bDH_EwM4bz4

Maxi
30-06-2017, 04:56
öncelikle afr değeri bastığın turbo basıncına göre değişir
tabiki bu programlanan beyindeki haritaya ne yazıldıysa o olacaktır.
araç enjektörlümü bilmiyorum, ben kabaca olması gerekenleri yazayım

rölanti 14-15 arası dalgalanır, en ideali 14.7afr
rölanti ve sakin kullanım 15 veya 15.5 afr olursa birazcık ekonomi yapılmış olur.

gazı kökleyince basınç gelmeye başlar ve afr değeri zengine gider (yani ekrandaki rakam azalır)
hiç bir devirde 17-20 olmaz! (sadece gazdan ayağını tam çektiğin zaman 20-22 olabilir)

afr 17-18-20 olması motora çok az benzin gidiyor demektir, motor tekler patırdar veya stop edebilir.

tam gazda ise dediğim gibi motora fazla benzin göndermek lazım ama bu turbo basıncına ve motora göredir
yani afr değeri düşmeye başlar, genelde 1 bar gibi turbo basınçlarında 11.5 afr iyidir deriz
ama bu kural değil yanlış anlaşılmasın, belki 11 afr daha iyi olacak o motor için

rakamın yüksek olması az benzin demek, rakamın düşük olması çok benzin demektir.
çünkü herkes ters düşündüğü için şaşırır.
düşük rakam fazla benzin demektir.

wideband afr göstergesi havayı ölçer! o gözle bakarsanız herşey netleşir
çıkan eksoz gazında hava çoksa rakam yükselir
mesela 17 afr de daha çok hava var, 11 afr de ise daha AZ hava var.

yani örnek 17 afr fakir karışımdır, hava çoktur çok az benzin gidiyordur motora
12 afr ise zengin karışımdır, motora çok fazla benzin gidiyordur
10 afr ise daha daha zengin yani daha fazla benzin gidiyor

Tofask61
30-06-2017, 19:23
Bugun sabahtan beridir 3000 devirlerdeki bogulmayi cozmeye calisiyorum 18 gosteriyor wideband tup ayarina ne yaptimsa 13 lere getiremedim bu degeri acaba tup beynine gifen basinc borusunada ayar vidasimi takmak lazim.

Tofask61
30-06-2017, 19:57
öncelikle afr değeri bastığın turbo basıncına göre değişir
tabiki bu programlanan beyindeki haritaya ne yazıldıysa o olacaktır.
araç enjektörlümü bilmiyorum, ben kabaca olması gerekenleri yazayım

rölanti 14-15 arası dalgalanır, en ideali 14.7afr
rölanti ve sakin kullanım 15 veya 15.5 afr olursa birazcık ekonomi yapılmış olur.

gazı kökleyince basınç gelmeye başlar ve afr değeri zengine gider (yani ekrandaki rakam azalır)
hiç bir devirde 17-20 olmaz! (sadece gazdan ayağını tam çektiğin zaman 20-22 olabilir)

afr 17-18-20 olması motora çok az benzin gidiyor demektir, motor tekler patırdar veya stop edebilir.

tam gazda ise dediğim gibi motora fazla benzin göndermek lazım ama bu turbo basıncına ve motora göredir
yani afr değeri düşmeye başlar, genelde 1 bar gibi turbo basınçlarında 11.5 afr iyidir deriz
ama bu kural değil yanlış anlaşılmasın, belki 11 afr daha iyi olacak o motor için

rakamın yüksek olması az benzin demek, rakamın düşük olması çok benzin demektir.
çünkü herkes ters düşündüğü için şaşırır.
düşük rakam fazla benzin demektir.

wideband afr göstergesi havayı ölçer! o gözle bakarsanız herşey netleşir
çıkan eksoz gazında hava çoksa rakam yükselir
mesela 17 afr de daha çok hava var, 11 afr de ise daha AZ hava var.

yani örnek 17 afr fakir karışımdır, hava çoktur çok az benzin gidiyordur motora
12 afr ise zengin karışımdır, motora çok fazla benzin gidiyordur
10 afr ise daha daha zengin yani daha fazla benzin gidiyor

Evet araştırmıştım.Afr değeri azaldıkça yakıt fazla hava az, afr değeri yükseldikçe yakıt az hava fazla demek.Zaten şuan sorun rölanti veya dip gazdaki oran değil onlar normal.Sorun kalkışlarda aracıp yumulması 2000 3000 devir arası afr 18'lerde orayı ne yaptıysam lpg ayarıyla oynayarak 13 14 lere getiremedim.Lpg beynine giden basınç borusunu biraz sıkıştırayım dedim o zaman biraz düştü afr 15 14'lere yarın o hortuma ayar vanası takıp deneyecem bakalım.

Tofask61
01-07-2017, 22:29
Guncrl.bugunde olmadi tup bitti o kalkislardaki veya ani gazlamadaki bogulup sonradan acma sorununu cozemedim malesef delirmek uzereyim rolanti afr duzgun dip gaz afr duzgun sadece kalkislarda 17 20 anlik sacmaliyor

Zorbey
01-07-2017, 23:10
Lpg beyninin markası nedir ?

Ankarada ne kadar turbo lpg şahin doğan varsa hepsinde major beyin var. Sen lpg beynindeki ayara yönelmelisin.

Tofask61
02-07-2017, 02:28
Lpg beyni major benimde.Beyindeki sari ayar vidalarinida her yonde denedim olmuyor karburator kepinin altina conta koymayinca degerler dahada normale yakin oluyor o zaman bogulma felan olmuyor denecek kadar az.Fakat kepjn altindan basinc kaciriyor.Contayi koyunca sorun oluyor hic basinc kacirmiyor lpg kalkislarda gelmiyor illa devirlenince duzeliyor yani kalkista arac yumuyor sonra brden ok gibi firliyor.Lpgyi aramikser ile veriyorum ankaradaki araclar direkt kepin icine basiyor kepi acaba o yuzdenmi sorun yasiyorum? Karburatorun arasinda mikser basinc lpgnin yanma odasina gitmesinimi engelliyor acaba? P.tesi kepin icine lpgyi verecem bakalim insallah olur.Tek tesellim o bi mantikli geliyo bi mantiksiz.Mantiklj yani basinc tupun yanma odasina gitmesine engel oluyor.Daha devirlenince tup basincida arttigi icin dip gazlarda lpgyi basabiliyor afr duzeliyor olabilir mi? Ama bide mantiksiz geliyo cnku benzinde pompa felan olmamasina ragmen rolantideyken ani gaz verince hic soluksuz gaz yiyor sonucta benzin jetleride karburatorun icinde benzin nasil ani gazda basinci yenebiliyor ?:) bakalim insallah cozerim dip gazda afr 12 lerde keyifli oluyorda trafikte kalkis yaparken stop ettiriyorum bazen canimi skti.
Bugun subaplari ayarlattim.Emme egsoz 25. 10 40 mobil yağ koydum.Bogulma sorununuda cozunce egsoz sistemine el atacagim.

turboman
02-07-2017, 05:47
Arabada blow off varmı ? Eğer yoksa araba boğulur benim arabada blowofu iptal edince tüm dünyası değişiyordu

Tofask61
02-07-2017, 16:57
Blow off var ama blow off ile ne alakası olabilir? Gazı bırakınca bi sorun yok gaz verince birden yumulup aniden açıyor.

turboman
02-07-2017, 18:32
Bende blowofu iptal edince ilk gaza bastığında boğulup sonra gaz yiyordu bide boşa atınca stop ediyordu ben 2.0 bar basıyordum çift çıkışlı gaz beyni vardı haliyle gaz ayarı açıktı buda bu sıkıntıyı oluşturuyordu gazdan ayagı çekince blowof fazla gazı dışarı atıyordu o zman sağlıklı çalışıyordu onun için varmı yokmu diye sordum...

Tofask61
02-07-2017, 21:05
Blow off deyince blow offu kontrol ettimde calismiyor sanki? Gaz verip birakinca blowdan disari hava atmasi gerekmiyormu? Atmiyor ama

turboman
02-07-2017, 22:07
Atmıyorsa çalışmıyordur bendeki sıkıntı olabilir devreye sok sonra bi dene

Tofask61
03-07-2017, 00:29
Karburatordeki ince rekor girisine bagliyorum hortumu ama yok en son calisiyordu soktum turboyu 1 sene bosta durdu dururken bozulmamjstir umarim :)

Tofask61
03-07-2017, 22:34
Guncel. Lpg ayar sorununu cozdum aramikserden lpg verdigimden dolayiymis direkt kepin icine verince duzeldi dip gazda afr 11.5 12.5 arasi normalmidir? Blow offun vakumunu yanlis baglamisim oda duzeldi hararet sorunuda duzeldi sanirim afr duzelince.Simdi egsoz sistemini ayarlayacagim nasipse.

21dc963
08-06-2023, 06:33
Guncel. Lpg ayar sorununu cozdum aramikserden lpg verdigimden dolayiymis direkt kepin icine verince duzeldi dip gazda afr 11.5 12.5 arasi normalmidir? Blow offun vakumunu yanlis baglamisim oda duzeldi hararet sorunuda duzeldi sanirim afr duzelince.Simdi egsoz sistemini ayarlayacagim nasipse.

Ara mikserden vermek böyle çözümsüz sorunlar çıkarıyor mu
Mikser olayinda.herkesin kendi doğrusu var gibi