PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel Araçlarda Debimetre İptali

wonderkid
16-02-2017, 12:30
Arkadaşlar selamlar ,

Çevremde dizel araçlara yükleme yapan bir takım arkadaşlarım ve mesleği taksici olan bazı büyüklerim araçlarındaki debimetreleri iptal ettiklerini ya da devredışı bıraktıklarını söylemektedirler. Bunun mantığını çok araştırdım ancak sonuca ulaşamadım. Yararları ve zararlarını yazabilirseniz çok mutlu olurum.

Şimdiden teşekkür ederim

CemBerk
16-02-2017, 13:00
Sattığım C3'ümde fişi çekik dolaşıyordum sebebi kalkışlarda ve tırmanışlarda giren havayı ölçemeyip mazot yollamıyordu yenisi de yoktu mecburen öyle kullandım. Şehiriçinde 5 litre yakacak araba giren havayı ölçemediği için fazla mazot yakıyordu 5.5-6 lara dayanıyordu. Eğer sağlıklı çalışıyorsa iptal etmenin bir getirisi yok en fazla söküp temizlersin. Yeni aracımda söküp izopropil alkol ile temizledim çok kirli değildi ama yarım litre gibi bir tasarruf sağladım.

Yararı: Eğer bozuksa ve yedek parça yoksa aracını yürütmek için fişi çekik kullanabilirsin.

Zararı: Fazla yakıt ve bazı araçlarda arıza lambası yakar.

aslan
16-02-2017, 13:57
Sattığım C3'ümde fişi çekik dolaşıyordum sebebi kalkışlarda ve tırmanışlarda giren havayı ölçemeyip mazot yollamıyordu yenisi de yoktu mecburen öyle kullandım. Şehiriçinde 5 litre yakacak araba giren havayı ölçemediği için fazla mazot yakıyordu 5.5-6 lara dayanıyordu. Eğer sağlıklı çalışıyorsa iptal etmenin bir getirisi yok en fazla söküp temizlersin. Yeni aracımda söküp izopropil alkol ile temizledim çok kirli değildi ama yarım litre gibi bir tasarruf sağladım.

Yararı: Eğer bozuksa ve yedek parça yoksa aracını yürütmek için fişi çekik kullanabilirsin.

Aracın neresinde oluyor genelde bu alet

raja52
16-02-2017, 14:24
Aracın neresinde oluyor genelde bu alet

Hava filtresinin hemen arkasındaki boru üstünde olur. Üzerine bir fiş girer.

wonderkid
16-02-2017, 14:40

Temizleme konusunda yardımcı olabilirmisin anlatım olarak

KÖROĞLU
16-02-2017, 15:14

Oldukça açıklayıcı bir video, bu yardımcı olur. *Her derde deva wd40 asla sıkmıyoruz.
Hava Kutle Olcer (MAF) Mass air flow sensor - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=KNKsEEOqWMs)

CemBerk
16-02-2017, 15:27

yağsız kontak spreyi ya da ipa (izopropil alkol) bu iş için tavsiye edilen ürünler araştırdığım kadarıyla, ben ipayı tercih ettim yüksek oranda uçuculuğa sahip olduğu için yüzeyde kalmıyor. Öncelikle maf(debimetre-akışmetre) bunu bulup güzelce söküyoruz çoğu araçta ulaşılabilecek bir yerde oluyor. İpa'yı fıs fıs spreye boşalttım ben camsil kutusu gibi bişeydi ve sensörün her yerine sıkıp kurumasını bekledim bezle silme elle kurcalama gibi bişey yapmadım hasar görmesin diye. Zaten ipanın güzelliği burda sıkıyosunuz kir akıyor ve alkol 5-10 dk içinde kurumuş oluyor.

wonderkid
16-02-2017, 16:50
Teşekkür ederim arkadaşlar