PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : araca hurda belgesi nasil alinir

mycars
22-02-2017, 14:54
aracima hurda belgesi alacagim naapmam gerekli bilginiz varmi ? nerelere gitmeli hangi belgelere nekadar para vermeliyim ?

ErayCerit
22-02-2017, 14:58
1) Müracaat, ilgili tescil kuruluşuna araç sahipleri veya adına yetki belgesi olan kişilerin bir dilekçeyle müracaatı ile yapılır.

2) Müracaat sırasında dilekçeye, vergi ile ilişiği kesildiğine dair bilgi ve belgeler ile tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakaları eklenir.

3) Tescil kuruluşundaki tescile esas müracaat formunun, tescil belgesinin ve tescil defterinin ilgili bölümüne "trafikten çekilmiştir" kaydı konularak, tescil belgesi araç sahibine iade edilir.

4) Trafik belgesi ve tescil plakası geri alınarak iptal edilir ve trafikten çekme işlemi tamamlanır.

5) (Ek alt bend: 05/07/2003 - 25159 S. R.G. Yön./2. md.) Trafikten çekme işlemi tamamlanan aracın tescili silinir ve tescilinin silindiği ilgili vergi dairesine bildirilir.

mycars
22-02-2017, 15:39
bunlar toplam nekadar tutuyor hocam

ErayCerit
22-02-2017, 15:56
Yarın yaptıracam ben de bu işlemi :) Net bilgiyi o zaman söyleyebilirim ancak.

mycars
22-02-2017, 16:05
tesekkurler

E21hamza
22-02-2017, 16:05
Ben çekme belgesi aldım sadece 5 TL sigortacıya EK-1 doldurması için verdim. Hurda belgesinde de durum böyledir diye düşünüyorum.

mKc
22-02-2017, 17:06
1) Müracaat, ilgili tescil kuruluşuna araç sahipleri veya adına yetki belgesi olan kişilerin bir dilekçeyle müracaatı ile yapılır.

2) Müracaat sırasında dilekçeye, vergi ile ilişiği kesildiğine dair bilgi ve belgeler ile tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakaları eklenir.

3) Tescil kuruluşundaki tescile esas müracaat formunun, tescil belgesinin ve tescil defterinin ilgili bölümüne "trafikten çekilmiştir" kaydı konularak, tescil belgesi araç sahibine iade edilir.

4) Trafik belgesi ve tescil plakası geri alınarak iptal edilir ve trafikten çekme işlemi tamamlanır.

5) (Ek alt bend: 05/07/2003 - 25159 S. R.G. Yön./2. md.) Trafikten çekme işlemi tamamlanan aracın tescili silinir ve tescilinin silindiği ilgili vergi dairesine bildirilir.

Benim bildiğim kadarı ile bu işlem ile aracı yalnızca trafikten "Çekme Belgeli" hale getirmiş oluyorsunuz.

Aracı Hurdaya ayırabilmek için, "Araç kayıttan düşme ve hurda bertaraf formu" almanız da gerekiyor.
Bu formu çevre ve şehircilik bakanlığı ile anlaşması bulunan hurda araç geri dönüşüm ve bertaraf işi yapan firmalardan ediniyorsunuz.

Yine "bildiğim kadarı" ile hurda bertaraf belgesinin 400TL gibi bir ücreti olması lazım.
Fiyat konusunda emin değilim yalnız altını çizerek belirtmek isterim :)

rekord2000
22-02-2017, 22:02
Sistem artık eskisi gibi değil. Hurdaya çıkarma işlemini ÖTA merkezleri yapardı, aracıda teslim etmeniz gerekirdi. Şimdi aracı hurdaya ayıramıyorsunuz, sadece çekme belgesi alabilirsiniz, hurdaya düşsün tamamen uzemden çıksın isterseniz de, aracın çekme belgeli iken bir başkasına "numaralı motor satısı" yapmalısınız. Bunu noterden normal araba satar gibi yapıyorsunuz, tek fark trafik tescılden "numaralı motor satışı" için belge alıp doldurmalısınız. Akabinde 1200 gün olması lazım aracınız otomatik olarak sistemde hurdaya düşecek, üzerinizde araç kalmayacaktır.

Enes-x
22-02-2017, 23:01
Muayenesiz sigortasız sadece mtv ve cezaları ödeyerek çekme belgesi alabiliyoruz değil mi?

Çekme belgesinden sonra satış verilirse yeni sahibini mi bağlar bu borçlar?

Birde eski ruhsatla çekme belgesi alabilir miyim? (1999 basımı)

rekord2000
23-02-2017, 00:52
Muayenesiz sigortasız sadece mtv ve cezaları ödeyerek çekme belgesi alabiliyoruz değil mi?

Çekme belgesinden sonra satış verilirse yeni sahibini mi bağlar bu borçlar?

Birde eski ruhsatla çekme belgesi alabilir miyim? (1999 basımı)

vergi ve ceza borcu yoksa her türlü çekmeye düşürülür. fakat şöyle saçma sapan bir durum var, muayene 1 yıl geçmiş arabayı çekmeye düşürüp, 10 sene sonra trafige sokmak isterseniz 11 senelik muayene borcu çıkıyor, fakat muayenesi olan aracı çekmeye düşürürseniz muayene cezası işlemiyor. 10 15 sene sonra sokun trafige tek muayene harcı ile halloluyor.