PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kule Gergisi Hakkında Sorular

SpeedlinE™
28-02-2017, 17:55
Herkese Merhabalar

Fiat Uno marka aracımız mevcut. Bu araç için kendi gergisi yapan biri var Türkiye'de. Beyfendinin yaptığı kule gergisinin fotoğrafını koyamiyorum fakat su deposundan ötürü bir çıkıntı mevcut. Omp srrisinin fotoğrafını aşağıya eklemeye çalışacağım. O 1.3 ve 1.4 turbo için yapılmış ve bundaki gibi çıkıntı yok dümdüz.
Biri bana mesaj attı işte sordu bende ona cevap verdim
Dediği şey turbo motorunda su deposu farklı yerde( maalesef ki bunun hakkında bilgiye sahip değilim) ve turboda farklı yerde olmasından ötürü çıkıntı mevcut değil. Beyfendinin yaptığında su deposu var olduğu için çıkıntı(açı) mevcut. Bu çıkıntı olmasindan ötürü (nizami bir çıkıntı gibi duruyor dilerseniz pm den iletirim) sadece kule gergisinin görsel olduğu ve esas gorevini yerine getirmedigi dedi ve yazdı ki acı esnemeye müsaittir ve Ön kule gergisi motor izin verdiği müdetce açılı olmaz dedi . Bu dediği doğru mu? Cidden ise yaramaz mı?

rain man
28-02-2017, 18:19
Kule gergisinin amacı belli, tabiki esnemeyen bir yapıda olmalı. Ama açılı olması bence bu duruma engel teşkil etmiyor. Kendi aracım için aldığım marka kule gergisi de mecburi olarak belli derecede büklümlü, kende içinde eklem veya serbest bir parçası olmadığı için sorun olacağını sanmıyorum eğer anladığım şey doğruysa.

SpeedlinE™
28-02-2017, 18:23
Kule gergisinin amacı belli, tabiki esnemeyen bir yapıda olmalı. Ama açılı olması bence bu duruma engel teşkil etmiyor. Kendi aracım için aldığım marka kule gergisi de mecburi olarak belli derecede büklümlü, kende içinde eklem veya serbest bir parçası olmadığı için sorun olacağını sanmıyorum eğer anladığım şey doğruysa.

Evet tamda sormak istediğim buydu. Uno için marka kule gergisi buldum fakat vergi,kargo gibi şeyler olmadan ürünün ham fiyatı 524tl suanki kur ile. Eğer turbo motorunda su deposu farklı yerde ise bana problem yasatabilir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim

rain man
28-02-2017, 18:45
http://ultraracing.my/ecatalog/wp-content/uploads/2015/10/Alfa-Romeo-147-Front-Strut-Bar.jpg

Benim de dümdüz giden bir sisteme ait değil konumu itibariyle. Yeterli sertliği olduğu ve esnemediği müddetçe bence hiç sorun olmaz.

SpeedlinE™
28-02-2017, 18:50
http://ultraracing.my/ecatalog/wp-content/uploads/2015/10/Alfa-Romeo-147-Front-Strut-Bar.jpg

Benim de dümdüz giden bir sisteme ait değil konumu itibariyle. Yeterli sertliği olduğu ve esnemediği müddetçe bence hiç sorun olmaz.

Bahsettiğiniz kriterleri "yeterli sertliği ve esnemedigi müddetçe" nasıl anlayabiliriz acaba? Çünkü ürünü satın alacağım zaman geri verme gibi bir imkanım olmayacakta. İşe yaramayan gereksiz bir ürünü de pek almak istemem de.

0M42
28-02-2017, 19:27
Kesinlikle alacağım diyorsan ve alternatifin de yoksa al esnese bile illaki bir katkısı olacaktır

SpeedlinE™
28-02-2017, 19:41
Kesinlikle alacağım diyorsan ve alternatifin de yoksa al esnese bile illaki bir katkısı olacaktır

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Kesinlikle alacağım diyemiyorum şuan için.Hem aracın diğer masraflarına harcıyorum bütçeyi hemde araştırma yapıyorum kule gergisi konusunda.

Şimdi biraz bakindim bana diyen Beyfendinin dediği gibi turboda su deposu bizimkinin olduğu yerde değil başka yerde.Onun için düz gecirebiliyorlar. 4 kapı uno için alternatif yok sanırım. Omp ürettiği turbo tek kapı modeli için.
Beyfendinin sattığı çifti 350Tl(açısı var olan dediğim)
Hiçbir işe yaramayip sadece görsel olacaksa ziyanlik diye düşünmüştüm de

rain man
28-02-2017, 19:46
Bilinen bir marka almak dışında önerebileceğim başka bir şey yok. Basit bir metal gibi görünüyor dışardan ama firmaların bizi tavlamak için söylediği "torsiyon-stres testleri" yalan da olmayabilir.

Şöyle de bir şey var, oldu ki basit bir parça yaptırdınız, yaptırmak için verdiğiniz fiyat da 100 200 tl, kopsa esnese veya şu bu olsa bile bile size zararı olmaz tuttuğu kadar fayda olur :)

SpeedlinE™
28-02-2017, 19:58
Bilinen bir marka almak dışında önerebileceğim başka bir şey yok. Basit bir metal gibi görünüyor dışardan ama firmaların bizi tavlamak için söylediği "torsiyon-stres testleri" yalan da olmayabilir.

Şöyle de bir şey var, oldu ki basit bir parça yaptırdınız, yaptırmak için verdiğiniz fiyat da 100 200 tl, kopsa esnese veya şu bu olsa bile bile size zararı olmaz tuttuğu kadar fayda olur :)

Anladım. Biraz internetten bakindim da şuan piyasada sadece turbo modeli için mevcut kule gergisi oda uyanıyor maalesef ki. Yapıp satan tek bu beyefendi var bide diğer alternatifim bu işten anlayan birine yine custom olarak bunun gibi yaptırmak.

serci
01-03-2017, 11:07
Anladım. Biraz internetten bakindim da şuan piyasada sadece turbo modeli için mevcut kule gergisi oda uyanıyor maalesef ki. Yapıp satan tek bu beyefendi var bide diğer alternatifim bu işten anlayan birine yine custom olarak bunun gibi yaptırmak.

Antalyada bu işi yapan bir firma var facebook linkini paylasıyorum umarım işinizi görür

Kule gergisi imalat | Facebook (https://www.facebook.com/kulegergisi/)

speedlinE

SpeedlinE™
01-03-2017, 11:39
Antalyada bu işi yapan bir firma var facebook linkini paylasıyorum umarım işinizi görür

Kule gergisi imalat | Facebook (https://www.facebook.com/kulegergisi/)

speedlinE

ilginize teşekkür ederim

özelden ufak bir soru sordum size.

İzzet Göçmen
01-03-2017, 12:42
Bende o linki vericektim custom olarak güzel işler cıkabiliyor ortaya unoya bulamamıstım ben zamanında

SpeedlinE™
01-03-2017, 13:36
Bende o linki vericektim custom olarak güzel işler cıkabiliyor ortaya unoya bulamamıstım ben zamanında

omp sitesinde var sıfır ama onlar turbo içinmiş.Yoksa tanıdık bulup getirtebilirdim bile ama bizimkilere uymuyor. Burdan alacağım veya kendim yaptırtabilirim

mikelazi
01-03-2017, 13:41
o su deposunu var yaa :)

biraz aşagı alınabilir bence

custom fiyatı bir 150 duyuyorum bir200-250 deniyor bende anlamadım.hakkı 150 hadi olsun 200 alınır

SpeedlinE™
01-03-2017, 13:53
o su deposunu var yaa :)

biraz aşagı alınabilir bence

custom fiyatı bir 150 duyuyorum bir200-250 deniyor bende anlamadım.hakkı 150 hadi olsun 200 alınır

gökhan abi ön arka takım fiyatı 350. 2kişi aynı anda alırsa 300e düşüyor.

bi ara fiyatları yükseldi tekrardan bu civarlarda abi

mikelazi
01-03-2017, 14:10
gökhan abi ön arka takım fiyatı 350. 2kişi aynı anda alırsa 300e düşüyor.

bi ara fiyatları yükseldi tekrardan bu civarlarda abi

ön yeterli arkaya gerek yok.

tek ön herhalde 175-200 der.fotolarını görmüştüm.ayarlı yapıyordu zaten.fiyatlar bu şekildeyse bana uyar sade ön üst.

SpeedlinE™
01-03-2017, 14:27
ön yeterli arkaya gerek yok.

tek ön herhalde 175-200 der.fotolarını görmüştüm.ayarlı yapıyordu zaten.fiyatlar bu şekildeyse bana uyar sade ön üst.

Arka ise yaramaz mı abi?

mikelazi
01-03-2017, 14:47
Arka ise yaramaz mı abi?

bizim için arka üst anlamsız.alıcak olsam arka alt daha iş görür.sonuçta yay amortisör orjin.

zati 850kg anca gerenk yok

SpeedlinE™
01-03-2017, 14:53
bizim için arka üst anlamsız.alıcak olsam arka alt daha iş görür.sonuçta yay amortisör orjin.

zati 850kg anca gerenk yok

acaba arka altı ne kadara yapar adam

mikelazi
01-03-2017, 15:00
bizim için fantazi olur meriç.o baya sonraki iş :)

ön üst baya toparlar 20 yaşındaki aracı

SpeedlinE™
01-03-2017, 15:03

anladım abi.Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

SpeedlinE™
01-03-2017, 15:20

14inçte lastik ölçüsü öneriniz varmı abi?

Yurt dışından spor yay getirilebilir bu arada ama 225euro 40mm yay technicx marka. Normal gibi fiyatı ama butcem için çok fazla şuan için.

mikelazi
01-03-2017, 15:38
14inçte lastik ölçüsü öneriniz varmı abi?

Yurt dışından spor yay getirilebilir bu arada ama 225euro 40mm yay technicx marka. Normal gibi fiyatı ama butcem için çok fazla şuan için.

175-55r14 veya 185-50r14 derim.

yay işi en saglıklı std.yay al 4 tane,4 de amortisör.
önü 1,25bakla arkayıda 1 bakla kes
amortisörleride milden 2-2,5cm kısalt bin.
gayet tatminkar oluyor.bence o paralara degmez.zaten 14 janta geçince esneme biraz azalır bu işlemle kendini iyi destekler.

ön viraj takozlarınıda kesin degiş ;)

SpeedlinE™
01-03-2017, 17:20
175-55r14 veya 185-50r14 derim.

yay işi en saglıklı std.yay al 4 tane,4 de amortisör.
önü 1,25bakla arkayıda 1 bakla kes
amortisörleride milden 2-2,5cm kısalt bin.
gayet tatminkar oluyor.bence o paralara degmez.zaten 14 janta geçince esneme biraz azalır bu işlemle kendini iyi destekler.

ön viraj takozlarınıda kesin degiş ;)

Surtmemesi için 175 55 14 daha mı iyi abi?

Büyük ihtimal bu dediginizi uygulayacağım abi birde zaten piyasada dandik yaylar var birde custom Coiller.

He bu arada abi araç 820kg olmalı ama ruhsatta yanlış yazıyor :D

mikelazi
01-03-2017, 17:41
ben 185-55r14 kullanmıştım.175-55 te 185-50 de 14 lerle sorun yaratmaz.önemli olan taktıgın jantın degerleri
piyasada ne oldugu belli olmayan yaydansa,kendi yayı daha iyi.