PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 HDİ Yazılım Öncesi Hazırlık ve Tavsiyeleriniz

orka
01-03-2017, 08:36
Arkadaşlar merhaba ,3 yıldır bende olan 138 binde aldığım 1.4 hdi 200 bini yeni devirmiş olan c2 aracımı stock halinden çıkarmaya karar vermiştim. ilk uygulama olarak geçtiğimiz haftasonu kat'ın içini boşaltıp son susturucuyu iptal ettik. (keşke aldığım gün yaptırsaydım) sırada yazılım işi var. titiz biri olmamdan mütevellit aracımın kondisyonu farklı ustalarında dediği üzere gayet yerinde. hatta kat iptalinden sonra duman yok denecek kadar az . şimdi yapılacakların başında yazılım var ancak;

Hard bir yazılım atıp gerisini kurcalamamak mı mantıklı, yoksa soft bir yazılım mı atmalıyım. beklentim çok uçlarda değil. ancak az da olsa şaka makinası yapmak adına bişeyler yapmak niyetindeyim. sıradan gidiyorum çünkü her yaptığım işin araca kattığı artıyı görmek istiyorum. şuan EGR iptali yok aracımda. yazılım esnasında yapılacak. Beyin Siemens olduğu için açılıp yazılım atılacak dolayısıyla nokta atışı yapıp beyni daha fazla kurcalatmak istemiyorum. İntercooler niyetim vardı ancak gerek olmadığı yönünde telkinlerde bulundular. hard bir yazılımın işimi göreceğini, ilerleyen dönemde turboda sıkıntı ortaya çıkarsa Hybrid Turbo yapılacağı da söylendi.

konu ile alakalı sizin katkılarınızı ve tavsiyelerinizi de bekliyorum . ayrı başlık açtım çünkü yapılacak işlemler kendi konumu takip ederek bişeyler yapacağım. bu arada özel bir bütçe ayırmadım olaya daha çok karar alarak bütçe ayırıp uygulama yapıyorum.

Sadık Özyer
01-03-2017, 14:27
bolt on 1.6 hdi 110 luk turbosu tak 140 hp civarından bin cooler yapıpta.Mafı ayarlat çünkü sürekli arıza vericek.Emme manifoldunun oringlerini değiştirmeni öneririm.Yüksek basınçta atıyorlar.

orka
01-03-2017, 14:32
bolt on 1.6 hdi 110 luk turbosu tak 140 hp civarından bin cooler yapıpta.Mafı ayarlat çünkü sürekli arıza vericek.Emme manifoldunun oringlerini değiştirmeni öneririm.Yüksek basınçta atıyorlar.

tahmini maliyetiniz nedir peki turbo için

by serçe
01-03-2017, 14:42
Arkadaşlar merhaba ,3 yıldır bende olan 138 binde aldığım 1.4 hdi 200 bini yeni devirmiş olan c2 aracımı stock halinden çıkarmaya karar vermiştim. ilk uygulama olarak geçtiğimiz haftasonu kat'ın içini boşaltıp son susturucuyu iptal ettik. (keşke aldığım gün yaptırsaydım) sırada yazılım işi var. titiz biri olmamdan mütevellit aracımın kondisyonu farklı ustalarında dediği üzere gayet yerinde. hatta kat iptalinden sonra duman yok denecek kadar az . şimdi yapılacakların başında yazılım var ancak;

Hard bir yazılım atıp gerisini kurcalamamak mı mantıklı, yoksa soft bir yazılım mı atmalıyım. beklentim çok uçlarda değil. ancak az da olsa şaka makinası yapmak adına bişeyler yapmak niyetindeyim. sıradan gidiyorum çünkü her yaptığım işin araca kattığı artıyı görmek istiyorum. şuan EGR iptali yok aracımda. yazılım esnasında yapılacak. Beyin Siemens olduğu için açılıp yazılım atılacak dolayısıyla nokta atışı yapıp beyni daha fazla kurcalatmak istemiyorum. İntercooler niyetim vardı ancak gerek olmadığı yönünde telkinlerde bulundular. hard bir yazılımın işimi göreceğini, ilerleyen dönemde turboda sıkıntı ortaya çıkarsa Hybrid Turbo yapılacağı da söylendi.

konu ile alakalı sizin katkılarınızı ve tavsiyelerinizi de bekliyorum . ayrı başlık açtım çünkü yapılacak işlemler kendi konumu takip ederek bişeyler yapacağım. bu arada özel bir bütçe ayırmadım olaya daha çok karar alarak bütçe ayırıp uygulama yapıyorum.

öncelikle egr iptal edip cooler montajı yapmanız gerekir, ondan sonra downpipe ve egzz (katı boşalmaktan bahsetmiyorum), en son yazılım ile destekleyerek farka varılacak güçler temin edersiniz. bu arada cooler olmadan hard yazılım da bence mantıklı gelmiyor zaten fındık kadar turbo, eğer biraz daha ilerlemek isterseniz de @sadıközyer dediği de mantıklı ama uğraşı çok sök tak olmadığı için 1.6 hdi turbosu, flanş falan uzayıp gider, turboyada el atacak olursanız hybrid turbo yapıp geçersiniz yazılımı güncelleyip .

by serçe
01-03-2017, 14:46
bu arada bu konu size yardımcı olacaktır bknz : http://www.techturkey.com/forum/otomobilleriniz/172511-34-ound-5592-c2-1-4-hdi-7.html

orka
01-03-2017, 15:03
öncelikle egr iptal edip cooler montajı yapmanız gerekir, ondan sonra downpipe ve egzz (katı boşalmaktan bahsetmiyorum), en son yazılım ile destekleyerek farka varılacak güçler temin edersiniz. bu arada cooler olmadan hard yazılım da bence mantıklı gelmiyor zaten fındık kadar turbo, eğer biraz daha ilerlemek isterseniz de @sadıközyer dediği de mantıklı ama uğraşı çok sök tak olmadığı için 1.6 hdi turbosu, flanş falan uzayıp gider, turboyada el atacak olursanız hybrid turbo yapıp geçersiniz yazılımı güncelleyip .

Downpipe yapamadık kat çok iğrenç biyerde, katı boşaltıp son susturucuyu iptal ettik. yani dp yapsak son susturucu kalacaktı fark olmadı aslında. şuan bile hissedilir bir rahatlama mevcut

by serçe
01-03-2017, 15:14
Downpipe yapamadık kat çok iğrenç biyerde, katı boşaltıp son susturucuyu iptal ettik. yani dp yapsak son susturucu kalacaktı fark olmadı aslında. şuan bile hissedilir bir rahatlama mevcut

evet kat zorlu bir yerde dediğiniz gibi, değişiklik te illaki olacak sonuçta gaz daha rahat çıkıyor, ama uygun olanı ve sağlıklı olanı dp, tecrübe ettiğim için biliyorum ve öneriyorum dp ve kat boşaltılan farkları

orka
01-03-2017, 15:19
evet kat zorlu bir yerde dediğiniz gibi, değişiklik te illaki olacak sonuçta gaz daha rahat çıkıyor, ama uygun olanı ve sağlıklı olanı dp, tecrübe ettiğim için biliyorum ve öneriyorum dp ve kat boşaltılan farkları

peki dp yaptırınca orjinal susturucuyu geri mi takmak lazım. katı boşuna mı boşalttık tühh :) son susturucuyu iptal edince içi boş olan kat'ın bir nevi susturucu görevi görmesi durumu olmuyor mu. teknik olarak yani

by serçe
01-03-2017, 15:28
şimdi sizin egzz sisteminiz şu şekilde olması gerekiyor dp 61 lik, dp tan sonra da 51 lik sona kadar düz boru ile devam edip sona da custom son susturucu takıp işlemi bitirmek. sizin dediğiniz mantık tamamen yanlış yapılması gereken tek şey performansa yönelik dediğimdir

mikelazi
01-03-2017, 15:48
kat.içini boşalttıysan içinden düz boruda geçirte bilirsin.

ben senin yerinde olsam 90-95hp ler yeterli gelicekse,şuanki haliyle yazılım yaptır devam et derim.

Mr.K
01-03-2017, 17:32
Hedef 130 ise
Hybrid hem emme hem egzoz pali
Cooler
Yazilim
Downpipe
Spor son susturucu

130 rahat rahat olursun.

90 105 ise araligin cooler ve geri kalan eklemelerle hybrid olmadansaglikli sekilde kullanirsin.

orka
03-03-2017, 07:27
şimdi kafama takılan olay şu, downpipe ile katın içinin boş halinin teknik olarak farkı nedir ? yani şöyle açıklayayım, 1. durum: tamam kat iptal son susturucu var, 2. durum: içi boş kat (susturucu gibi) ve sona kadar düz boru... yani bu ikisi arasında susturucunun konulduğu yer değişik sadece olaya bakıldığı zaman. teknik olarak bu nasıl etki yapıyor bunu anlayamıyorum. umarım anlatmak istediğimi anlatmışımdır.

Mr.K
03-03-2017, 09:09
Duz boru ile geriye dusersin,bilgin olsun ya stock son ya da spor son susturucu tavsiyem.

orka
03-03-2017, 09:21
şu yazılım işleri teknik işler çok acayip

orka
03-03-2017, 09:25
iki deneme yaptık katın içi boşaldıktan sonra stok susturucum ile denedik araç benzinli gibi çalışıyordu hiç ses yok :D bi iki sert kullanarak turladık. sonra geldik son susturucuyu iptal ettik. ses çok güzel veriyor. tekrar aynı güzergahta aynı tarzda kullandık araba daha bi açılmıştı. yani benim araçta problem var o zaman :D tavsiyelere ve ilgilenen arkadaşlara teşekkürler bu arada .

mikelazi
03-03-2017, 09:42
hdi lerin son susturucusuz son hızda geriye düştügü söylenir.

orka
03-03-2017, 10:01

bunu da uzun yola çıkınca deneyeceğim . fırsatım pek olmadı . yakında tekrar bir ordu seyahatim olursa deneme olacak. bu gidişimde yazılım işide hallolacak inşAllah.

GuneyOnur
14-03-2017, 08:37
Bendede şuan downpipe kat ve son iptali var memnunum yaza cooler ve yazılım yapmayı düşünüyorum benim için 90-95 bandı yeterli olur sanırsam.Fazlada zorlamanın bir anlamı yok bence

GuneyOnur
14-03-2017, 08:39

Emme manifoldu bizim 1.4 hdi lerde plastik galiba söküp temizleteceğim ben birde bu oringler yine üzerinden çıkanlarla değiştireceğiz dimi farklı olmayacak yani ?

Sadık Özyer
14-03-2017, 16:13
Emme manifoldu bizim 1.4 hdi lerde plastik galiba söküp temizleteceğim ben birde bu oringler yine üzerinden çıkanlarla değiştireceğiz dimi farklı olmayacak yani ?

Aynen yenileyin bir madde suruluyordu adini unuttum. Ordan burdan cok patlattim acemilikte. Size tavsiyem iyi bir yazilimciyla calismaniz.

GuneyOnur
16-03-2017, 18:09
Aynen yenileyin bir madde suruluyordu adini unuttum. Ordan burdan cok patlattim acemilikte. Size tavsiyem iyi bir yazilimciyla calismaniz.

Bunun haricinde downpipe,kat,son iptal ve cooler,yazılım kriterlerine ek varmı tavsiyeniz ? Dahada dikkat etmemiz gereken yerler vs. ?

Sadık Özyer
16-03-2017, 23:10
Bunun haricinde downpipe,kat,son iptal ve cooler,yazılım kriterlerine ek varmı tavsiyeniz ? Dahada dikkat etmemiz gereken yerler vs. ?

Var , maf sensörünüz 1.5 bardan sonra keser ona emülatör gerekiyor , istersen şanzımanı uzatabilirsin , ben tam olarak bilmiyorum ama forumda bir abimiz Mehmet Ali BoostedPug olması gerek nicki o konuda çok bilgi sahibi. Egzantirik falan düşünme gerekiz masraf oluyor o paraya big turbo girersin.Külbütör kapağından yağ atmasın enjektör yuvalarından mazot kaçırmasın , fazla yakıt açınca aracınız eskiyle mazot ray hattı patlıyor somunlar gevşiyor..

Yanyanömer
19-03-2017, 19:49

1.4 hdi için selimvarlioglu na ulaş site üyesi o c2 1.4 hdi ilk yapanlarından Türkiye de

Adem Kurtuldu
20-03-2017, 00:28
1.4 hdi 206 kullanıcısı olarak bence soft bir yazılımla yakıt kasın 1.4hdi motor içi çok narin aracımda egr iptal komple düz boru hybrit turbo ve en hardından yazılım mevcut tek eksiğim cooller ama ilk basta yazılımdan sonra ***** gazlamalar dumanlamalar derken turbo kırdım hybrit yaptım şimdi dahada güçlü fakat motor içi korkutuyor acaba gazlasam bu sefer kaputtan pistonu çıkarcam mı düsüncesi ile pedala basıyorum tercih sizin big turboda yapsanız 1.4 blok parmak kadar kollar ve pistonlarla her bergir sıkıntı ama pedala basınca güç gelmesi iyi hissettiriyor :D

i-vtec07
20-03-2017, 08:37
Ses videosu var mı hocam son iptalinden sonra ? :) nasıl oldu ses güzelmi ?

Sadık Özyer
21-03-2017, 09:57
1.4 hdi 206 kullanıcısı olarak bence soft bir yazılımla yakıt kasın 1.4hdi motor içi çok narin aracımda egr iptal komple düz boru hybrit turbo ve en hardından yazılım mevcut tek eksiğim cooller ama ilk basta yazılımdan sonra ***** gazlamalar dumanlamalar derken turbo kırdım hybrit yaptım şimdi dahada güçlü fakat motor içi korkutuyor acaba gazlasam bu sefer kaputtan pistonu çıkarcam mı düsüncesi ile pedala basıyorum tercih sizin big turboda yapsanız 1.4 blok parmak kadar kollar ve pistonlarla her bergir sıkıntı ama pedala basınca güç gelmesi iyi hissettiriyor :D

Adem 1.4 blok ile 1.6 blok ve kollar aynı. Turbo kırmanın sebebi yağlamanın bozuk olması yada filtrelemen . Sıkıntısız çok gazlayan oldu. Ama verdiğin paraya değmez tabi.

by serçe
21-03-2017, 11:08

Adem 1.4 blok ile 1.6 blok ve kollar aynı. Turbo kırmanın sebebi yağlamanın bozuk olması yada filtrelemen . Sıkıntısız çok gazlayan oldu. Ama verdiğin paraya değmez tabi.

sadık'ın dediği gibi yağlama dan çıkan bir sıkıntıdır yada turbon sıkıntılıydı farkına varmadın , 1.4 hdi 207 hard yazılım,cooler,dp,düz boru son,egr iptal hava filtresi bu şekilde 108,000 kmden 148.000 km kadar gazladım normal kullanımımda yüksek devirlidir hiç bir sıkıntı olmadı ki aracı izmire sattım izmire sattığım kardeşimde gazladı etti araç hala banamısın demiyor maşallahı var

E46
31-03-2017, 15:35
1.4 hdi çok narin bir motor değil serçe haklı. yüklemeye değer mi orası tartışılır.

beratyuksel
22-01-2021, 23:54
Konuyu canlandıracağım yeniden ama benim de kritik bir sorum olacak
Araç C2 1.4 HDI, hibrit turbo yapıldı şimdi devamı gelecek
Downpipe ve komple düz boru sonuna da vanalı düşünüyorum. Şimdi burada DP kaç mm olmalı, devamı kaç mm olmalı? 51 yapsam komple çok mu boğar ya da 61 yapsam çok mu ölür bilmiyorum.. Ya da konuda daha önce yazıldığı gibi DP 61 devamı 51 mi olmalı?
Bir de son susturucu konusunda kumandalı vanalı egzoz sorun olur mu?

cenktonka
18-04-2021, 18:49
Herkese merhabalar , biraz konuyu hortlatmış gibi olucam ama 1.4 HDİ bipper satın aldım 2 gün önce. Şuan da ecufast de yazılım kampanyası var. Şuan benden önceki sahibi bilmediğim bir yerde EGR iptali için yazılım yaptırmış. Onun dışında yok dedi. Araç 270 bin km de Şuan 90 Hp civarı bir yazılım yaptırsam sıkıntı yaşar mıyım ? Amacım pedaldaki hissizlik biraz gitsin.

ferroo
16-07-2021, 07:52

evet zamanında tekrar tekrar denemiş biri olarak son olmadan son hız düşüyor kesinlikle. şöle söleyim sonda susturucu varken yazılımla 10 boy hzılandıysan sonu aldıgın zaman 2 3 boy kaybın oluyor..