PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıfır araç satışları düşüşe geçti. Sizce ÖTV indirimi gelir mi?

Ergün
02-03-2017, 19:55
Sıfır araç fiyatları malumunuz...

ÖTV zammı, kur, kdv derken fiyatlar uçtu gitti... Hal böyle olunca vatandaş da sanırım pes etti. Geçen yılın şubat ayına göre otomobil satışları %14.61'lik oranla gerileme sağladı. Mart ayında bu oranın daha da büyüyeceği söyleniyor. Bazı firmalar araç satışlarında indirime gittiğini gördüm.

Sizce geçici bir ötv indirimi gelebilir mi hazır önümüzde seçimde varken... İndirim gelse 2. el piyasasını etkiler mi?

arm
02-03-2017, 19:56
Gelmez. :)

Anıl E.
02-03-2017, 20:02
Zannetmiyorum.

Seven7
02-03-2017, 20:07
Düşünce yanlış.

Sıfırlara indirim gelmez, insanlar sıfıra yönelsin diye ikinci ele bir şekilde zam getirilir.

Bknz. Avrasya Tüneli kullanılsın diye Boğaziçi Köprüsü'nü 7tl yapmak.

Kadyr
02-03-2017, 20:12
Ikinci el satislarida zayif. Galerilere soruyoruz elimizdekini bitirmeye calisiyoruz abi satis yok diyorlar. Ilanlari takip ediyorum satilan tek tuk

KOSEREN
02-03-2017, 20:24
Maltepe e-5 yan yoldaki ticari-kamyonet satan galerileri bilirsiniz.Geçen bizden mal alan bi plasiyer kapalı kasa kamyonet aldı.Galerici 11. aydan beri sattığım ilk araba demiş ciddi bi indirimde yapmış..İkinci elde de hareket yok anlaşılan..

Gearbox
02-03-2017, 20:35
Keşke ÖTV indirimini yat yerine arabaya yapsalarda hep zengin sevineceğine , halk sevinse..

Tunacan
02-03-2017, 20:45
Devlet bu, senden vazgeçer vergiden asla..

onursumer
02-03-2017, 20:48
bu saatten sonra indirim zor , bugun arabayı servise goturduğumde showroom u geziyim dedim 1.2 tsi dsg comfortline polo 74bin tl olmuş 1.2 tsi dsg beetle 134bin tl :D

Emre-U
02-03-2017, 20:48
Devlet baba altın yumurtlayan tavuğu kesmez zannimca
Başlığı görünce umut fakirin ekmeği sözü aklıma geldi birden ��

BuğraTuna34
02-03-2017, 20:51
İkinci el durgun. Sıfır zaten durgun. ÖTV zammı geldiğinde araba fiyatlarını yukarı çektiler ve satamıyorlar.

Şöyle bir karşılaştırma yapıyorum.

sene 2013 Temmuz Leon Fr manuel 55 lira felan.

sene 2017 Mart aynı ayardaki Leon Fr manul 95 lira.

Aman yarabbi diyesim geliyor.

TolgaUs
02-03-2017, 22:24
Mesajlarıma falan bakan olursa tekrar yazıyorum. 1 tl ye 65 km gidiyorum. Metrobusu sizede öneririrm :D ha arabamı lazım oldu taaak uberden eşşek kadar 2016 vito her daim kapımın önünde.. Hemde taksiden çok daha ucuza :) bu devirde araba işi zengin işi artık. Arabanın ötvsi benzinin ötv si bilmem ne sigortaları trafiği stresi başlarım böyle işe yanisi.. Çözüm belli kapatıcaksınız kontakları izleyin ozaman nasıl indirim üzerine indirim geliyo. Yeterki gelin diye. Ama yooook Türk insank gösterişi zenginliği seveeer. Arabam var benim maksat.

Anıl E.
02-03-2017, 22:38
Mesajlarıma falan bakan olursa tekrar yazıyorum. 1 tl ye 65 km gidiyorum. Metrobusu sizede öneririrm :D ha arabamı lazım oldu taaak uberden eşşek kadar 2016 vito her daim kapımın önünde.. Hemde taksiden çok daha ucuza :) bu devirde araba işi zengin işi artık. Arabanın ötvsi benzinin ötv si bilmem ne sigortaları trafiği stresi başlarım böyle işe yanisi.. Çözüm belli kapatıcaksınız kontakları izleyin ozaman nasıl indirim üzerine indirim geliyo. Yeterki gelin diye. Ama yooook Türk insank gösterişi zenginliği seveeer. Arabam var benim maksat.

Heyecandan titriyorlar ,böyle parkinson hastası görse ben niye bu kadar az titriyorum bence ben de anormallik var der. Yeni bir araç çıksa da 5000 km de ki eski arabamızı satıp ,üstüne 20 bin koyup yenisini alsak. Titriyorlar heyecandan yeni yeni yeni biraz daha yeni , makyajlısı çıksın o daha yeni. İphone 7s plus çıksın yeniiiiii ortamda ne derler sonra eski kullanıyor derler , oof kanka daha alalı 1 ay olmadı ama 8 çıkmış onu almam lazım daha yeni hadi ama georgeee hadi.

Yeni civic bize yakışmaz mı ?

-gardaşım hayırlı olsun tekeri eğri gibi ;)

- araba mı ki laa kılıç kılıç bi tur ver de geziyim gardaş

- gardaşım hızına thy yetişmiyor öbürünün poşetleri üstünde değil miydi ? :)

Black_Eagle
02-03-2017, 22:43
2. El pert beyler 6 ay önce ilana koyduğum arabamı hergün nerdeyse arayan oluyordu sonra kaldırdım vazgeçtim, 7-8 gün önce tekrar koydum su ana kadar arayan sayısı sıfır. Zaten şu an sıfır araçları filolar falan alıyor 125 bine golf almak için çok başka kafalarda olmak lazım. Yani sıfırda bitik 2.el de

blow07
02-03-2017, 22:51
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Size bir müjde veriyorum; OECD, Türkiye'nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı." dedi...

darkmoon
02-03-2017, 22:59
resme nerden bakdığınıza bağlı açın yandaş kanalları mis gibi ben çok iyi hatırlıyorum yandaş kanalların birinde ocak ayında araç satışlarında patlama oldu diye haber yapmışlardı.. onları izleyin bence.. inanmayın düşmemişdir satış falan piyasalar şahane .. bakın honda civic rs bile gelir gelmez sadece bir galeride 30 tanemi ne satılşmışdı öyle yazmışlardı çok iyi rakamlar.. insanlar pek çok araçda sıra bekliyor siz inanmayın böyle haberlere..

Kadyr
02-03-2017, 23:31
Iyide abi honda rs konusunda bile yazmadilarmi hemen satildi sukadar siparis alindi diye. Ayrica otv zammi zamanida millet zam gelecek diye showroomlarda yatip kalkmadimi ucuza alacaz diye. Arkadaslarimda dahil. Simdi megane 90 bin olmus 10 bin kar ettim diyor. Zamdan once alan zihniyetin hepsi ayni alalim karli satariz hesabindaydilar. Simdi piyasalar durgun araba satilmiyor ellerinde kaldi hepsinin. Satilmasin bencede araba falan millet borc bataginda hala parasinin son damlasini en iyisini alayim telefonun arabanin diye krediye girmesinler. Biraz yastik alti yapmayi ogrenmek lazim su zamanda. Aslinda milletimiz bilse parasinin son kurusuna kadar borca girilmeyecegini bukadar darliga dusmezdik. Valla giren cikan biz orta gelirliye oluyor. Yollar luks arabalardan gecilmiyor nedense. Lukse alisanda gidip renoya fiat a binmeyi yediremiyor kendine borc bataginda devam ediyor. Bende bilirdim punto yerine kit kanaat gecinip daha iyi araba almasini

Gorky
02-03-2017, 23:33
ithal sıfır araç satıyoruz. darbe girişiminden beri sattığımız araç sayısı rakamla 1 :)
2. ellerde eskisi gibi değil..

sekizsilindir
02-03-2017, 23:57
Oldschool iyidir.. yada

Eski araba yoktur, bakımlı veya bakımsızzz..

Dodoo
03-03-2017, 00:00
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Size bir müjde veriyorum; OECD, Türkiye'nin de içinde yer aldığı 8 devletin orta gelirli ülkeler sınıfından yüksek gelirli ülkeler sınıfına geçtiğini açıkladı." dedi...

Bunun sebebi de, çok yüksek gelirli ülkeler adı altında yeni bir sınıf açılmış olması. :)

Ergün
03-03-2017, 01:03
resme nerden bakdığınıza bağlı açın yandaş kanalları mis gibi ben çok iyi hatırlıyorum yandaş kanalların birinde ocak ayında araç satışlarında patlama oldu diye haber yapmışlardı.. onları izleyin bence.. inanmayın düşmemişdir satış falan piyasalar şahane .. bakın honda civic rs bile gelir gelmez sadece bir galeride 30 tanemi ne satılşmışdı öyle yazmışlardı çok iyi rakamlar.. insanlar pek çok araçda sıra bekliyor siz inanmayın böyle haberlere..

abi ironi mi yaptın tam anlayamadım ama yazdığım veriler odd den (otomotiv distribütörleri derneği) alınma.

http://odd.org.tr/folders/2837/categorial1docs/1770/Model%20Dokumu%20%C5%9Eubat'2017.xlsx
http://odd.org.tr/folders/2837/categorial1docs/1767/BasinBulteni%202%20Mart%202017.pdf

darkmoon
03-03-2017, 11:29
abi ironi mi yaptın tam anlayamadım ama yazdığım veriler odd den (otomotiv distribütörleri derneği) alınma.

http://odd.org.tr/folders/2837/categorial1docs/1770/Model%20Dokumu%20%C5%9Eubat'2017.xlsx
http://odd.org.tr/folders/2837/categorial1docs/1767/BasinBulteni%202%20Mart%202017.pdf

yok ironi falan siz yandaş kanalları izleyin mis gibi .. kafam güzelleşiyor ayılmak istemiyorum ..

GokhanRS
03-03-2017, 12:09
6ncı ay sonunda bakmak gerek duruma. 6 ayda belli eder bu yıl çok düşecek mi düşmeyecek mi. Mutlaka düşüş olacağından eminim ama çok mu az mı bilmiyorum ancak artık düşmeli. Yükseldikçe kitlerler yoksa. aslında toplu sabır edilebilinse satışlar kayda değer düşebilse indirim olurdu yoksa hep bindirecekler.

Ahmetfikri
03-03-2017, 12:25
satışları yükseltmek için tekrar hurda indirim söylentileri geliyor hayırlısı bakalım

darkmoon
03-03-2017, 12:25
6ncı ay sonunda bakmak gerek duruma. 6 ayda belli eder bu yıl çok düşecek mi düşmeyecek mi. Mutlaka düşüş olacağından eminim ama çok mu az mı bilmiyorum ancak artık düşmeli. Yükseldikçe kitlerler yoksa. aslında toplu sabır edilebilinse satışlar kayda değer düşebilse indirim olurdu yoksa hep bindirecekler.

ben işin esprisindeyim ama düşmez artık şahsi satışlar satış rakamlarında önemli bir yer kaplamıyor.. filo işi ön planda.. şahıslar bile belli bir geliri olan insanlar araba almıyor direk kiralıyor.. gündelik kiralar tanıdık varsa 60 tl lere kadar düşmüş durumda yabancı olsanız 80 tl oda günlük masaya oturup yıllık anlaşsanız dahada çekersiniz rakamı aşağı..

GokhanRS
03-03-2017, 12:35
biliyorum düşmeyeceğini yinede araç satışlarının düşmesini isterdim. yok yani kimse ses etmiyor baksana, ben burda 3bin euroya full paket ikinci el arabaya biniyorum. türkiye gelince aynı arabaya 35bin tl ye biniyorum. insanın zoruna gidiyor.

individual
03-03-2017, 12:40
Valla satışlarda bence düşüş var.Geçen ay servis gitmiştim showroom'da bir sürü leon fr vardı.Bundan 1-2 sene önce sıraya girilirdi almak için şimdi hepsi ellerinde kalmış.Bütün almak isteyip'de yok dedikleri müşterileri arıyorlardı elimizde araç var hazır almak istermisiniz falan diye hep red cevabı geliyormuş.

(Vergi indirimi gelmez)

Kadyr
03-03-2017, 12:42
Otomobil firmalari baski yapsa belki vergi indirimi gelir. Yoksa ben gidip araba alamiyorum desem takmaz kimse

darkmoon
03-03-2017, 12:48
bizim evin orda açık otopark var rent a car firması orayı tuttu komple araçlarını oraya indiriyor.. daha geçen gün 5-6 tır geldi birinde passat birinde jetta birinde mercedes c kasa birinde bmw 3 kasa 5 kasa .. adamlar çekmiş filoyu indiriyorlardı..

ben bunları gördükçe bana düşer gibi gelmiyor. bu araçları bunlar alıyorsa birileride kiralıyor demek ki .. yani demek ki millette para var.. keyifler gıcır.. bize bir şey olmaz dolar 4 tl olsada bize bir şey olmaz..

enes_srb
03-03-2017, 13:19
Bence belirgin sekilde duserse gelir , cunku 3 tane arabayi 15 tl den satmak yerine ayni arabayi 15 tl den 5 tane satmak benzin, vergi , sigorta gibi seylerden kazanc getirir , bilmiyorum benim dusuncem yanlis dusunuyo olabilirim...

exca-
03-03-2017, 13:20
ben dizel otomatik polo 100-150 bandına falan gelsin, 1.6tdi passat 200-250 bandına gelsin ya da ne bileyim c200d ler falan şöyle temiz 300üstü görsün istiyorum. Alan var nasıl olsa anasını satiyim. Madem memnun fiyattan alanlar demek ki. Ben vergi indirimi vs olacağına hiç ihtimal vermiyorum. Ne yapsan daha çok isteriz diyen bir millet var. Padişah köprü hikayesine dönmüş bence olay artık..

arda35
03-03-2017, 13:25
Seve seve gelecek. Bugün olmazsa önümüzdeki sene başında illa ki bekliyorum ben indirim. En kötü ihtimalle eskiye dönüş (zam öncesi oranlar) olabilir.

rahmi
03-03-2017, 13:32
Valla satışlarda bence düşüş var.Geçen ay servis gitmiştim showroom'da bir sürü leon fr vardı.Bundan 1-2 sene önce sıraya girilirdi almak için şimdi hepsi ellerinde kalmış.Bütün almak isteyip'de yok dedikleri müşterileri arıyorlardı elimizde araç var hazır almak istermisiniz falan diye hep red cevabı geliyormuş.

(Vergi indirimi gelmez)

Alan alıyor, 2016 fr takasa verip 2017 modele geçen müşteriler var, satışlarda biraz düşüş var ama devletin el atıp hareketlendireceği kadar değil daha, ocak ayında 2016 modeller sayesinde pazar bir önceki yılın ocak ayına göre yükselmişti, şubat ayında düşüş var, insanlarda alım isteği devam ediyor hala sadece yeni rakamlara alışmaları gerekiyor.

darkmoon
03-03-2017, 13:32
zam öncesi yada indirim dediğinizde bir nevi bindirimdir..

adam 150 ye satıyor misal zam öncesi önce 170 yapar sonra 180 yapar o fiyatı insanlara alıştırır sonra 159 a düşürüp (160 yapmazlar psikolojik telkindir 159 dedinmi 150 çağırıştırır) damping zam öncesi fiyatlar diye gene satarlar gene temiz zam öncesi rakamlara oranla 10 bin karları olur.. gene millet kapış kapış alır.. milletde para var huzur var..
yapar yapar derken belli bir firmayı kast etmiyorum esnaf iş genelde böyledir..

kesici
03-03-2017, 13:38
2. el satış yok diyen varsa yalan konuşuyordur. Herkes son 3-4 senedir aldığının üstüne 1K Tl-2K Tl koya koya şişirdi piyasayı, 10 liralık mala 15 istersen tabii satamazsın koy bakalım olur fiyatına satılıyor mu satılmıyor mu...

KGüneyli
03-03-2017, 13:49
ikinci el piyasası cok iyi şuanda.

Sıfırı bilmem ama, indirim falan gelmez diye düşünüyorum.

McKrop
03-03-2017, 15:25
Zam gelir zam satış azsa fiyat arttırırlar bizim millette daha fazla fiyatlar artmasın diye gider zamdan sonra alır. Sıfır megane 4 alır full paket, sonra aynı fiyattaki 2012 model bmw 316ed sahibi beyefendi ikinci el piyasasını kötüler. Bu böyle devam eder...

individual
03-03-2017, 15:34
Herkezin malı parası kendine ama hep derim Türkiyede yok yok diye.Biz türkler severiz gösterişi.

(Türkiyede ekonomik kriz var şuan)

http://i.hizliresim.com/QaRy2Z.jpg (http://hizliresim.com/QaRy2Z)

canimrecepcim
03-03-2017, 15:40
Herkezin malı parası kendine ama hep derim Türkiyede yok yok diye.Biz türkler severiz gösterişi.

Rihanna görse megri megri'ye cover yapar.

kesici
03-03-2017, 17:18

Sosyete kürt bi plaka alaydın bari Dk2790 nedir o arabaya yahu

exca-
03-03-2017, 18:02
Sosyete kürt bi plaka alaydın bari Dk2790 nedir o arabaya yahu

Değişik Kürt diye düşünüp almıştır, düz kürt içimden geçti ama sosyateyim falan demiş

free-hifi
03-03-2017, 18:46
Kürtlerde bir bentli takintisi başladı Hayır olsun

free-hifi
03-03-2017, 18:48
Yeni araba almayın boykot edin

Sadık Özyer
03-03-2017, 21:46
Ben dün 100 bin tl ye %60 ötvli araç alayım misal . yarın bu araç 80 bin tl olsun. Zararımı kim ödeyecek?

MBuğra
03-03-2017, 21:53

su fotografta adamın arabanın yanına paıntle yerlestırılmıs gıbı oldugunu dusunen var mı benım gıbı

insan tasiyamayinca tasiyamiyor demek ki boyle. bosuna dememisler parayi kazanmak yetenek, harcamak kultur ister diye.