PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2014 tarihli 0 lastik

mikelazi
03-03-2017, 11:25
bridgestone re002 almayı düşünüyorum.bir sitede fiyatı bu Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 205/55R16 91W - KolayOto (http://kolayoto.com/bridgestone-potenza-adrenalin-re002-205-55r16-91w.html?gclid=Cj0KEQiAxeTFBRCGmIq_7rGt_r8BEiQANdP qUl0CynOdaKm1HGW_faeeDGmyLNlTmg_vwQ_Mznhg2pIaAnJ88 P8HAQ)

başka bir ilandada aynı ebat,aynı marka 0 fiyatı 220tl.fakat 2014 üretim.

sizce 3 yaşında 0 lastik alınırmı.tabi aradaki fiyat farkınıda göz önünde bulundurarak soruyorum.

Yigit-Y
03-03-2017, 11:49
Ben sıfır alacak olsam 2017 8.hafta almak isterim :)

EREN34
03-03-2017, 12:02
Ben bir kere DOT'u eski sıfır lastik aldım. Açıkçası bir sorun yaşamadım.

16EC813
03-03-2017, 12:12
raf ömrü var ama kaç yıldır bilmiyorum iyi araştırmak lazım lastik vasfını kaybediyor diye duymuştum bi yerde

burak_2885
03-03-2017, 12:14
Raf ömrü bile 3-4 yıl diyorlar iyi araştır bence

kanashibari
03-03-2017, 12:59
Bridgestone sayfasında bu bilgi var.

Binek ve hafif ticari araç lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü hakkında bilgi

Binek ve hafif ticari araç lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü hakkında farklı kaynaklardan farklı bilgilendirmeler yapılmaktadır. Siz değerli müşterilerimizin bu konuda en doğru ve güncel bilgiye sahip olması adına lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü konusunda önerilerde bulunmak istiyoruz.

Lastik Kullanım ve Raf Ömrü Tartışmaya genel perspektiften baktığımızda Uluslararası alanda lastik sektöründe faaliyet gösteren tüm kuruluşların bu konu üzerinde tartıştığı, ne yazık ki net ve kesin sonuçlara ulaşılamadığı görülmektedir.

Lastik Kullanım Önerileri

Lastikler araç altında beklenen performansı yerine getirmeleri amacı ile çeşitli kimyasal ve doğal malzemelerin, teknolojik bir süreçle bir araya getirilmesiyle üretilmektedir. Üretim işlemleri sonucunda lastiğe istenen performans parametreleri kazandırılmakta, normal ve uygun koşullarda saklanması ve kullanılması durumunda en üst seviyede performans vermesi hedeflenmektedir.

Lastiğin araç altında düzgün çalışabilmesi ve kendinden beklenen performansı verebilmesi için; kullanımda iken maruz kaldığı iklim, öevre, kullanım koşulları (aracın yükleme durumu, yol koşulları, seyir hızı, lastik şişirme basıncı, doğru bakım uygulaması) ve eğer bir depoda saklanmaktaysa depolama koşulları çok büyük önem taşımaktadır.

Kullanım ve depolama koşullarının çok değişken olması nedeni ile sadece lastik üretim tarihine bakarak lastik ömrü hakkında kesin bilgi vermesi doğru değildir. Lastik ömrü konusunda, Brisa A.Ş. olarak, JATMA (Japan Automobile Tyre Manufactures Association = Japon Otomobil Lastiği Üreticileri Derneği) tarafından yapılan açıklamayı takip etmekteyiz.

JATMA'nın açıklamasına göre;

"Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra on (10) yaşını doldurmuş ise, gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile değiştirilmelidir."

Lastikler satın alınırken JATMA'nın tavsiye ettiği şekilde 10 yıl ömür ve uygun saklama koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer lastik 2 yıl önce üretilmiş ve doğru şekilde saklanmış ise, doğru kullanım ile 8 yıllık daha ömrü var demektir.

Brisa olarak bizler de araçlarınızın lastik ömrünü uzatmak ve lastik kalitesini koruyabilmek amacıyla aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz önermekteyiz:

Lastik omrunu uzatmak ve kalitesini koruyabilmek icin dikkat edilmesi gereken noktalara buradan ulaşabilirsiniz.

Linki de bu
https://www.bridgestone.com.tr/lastik-kullanim-ve-raf-omru-onerileri

kanashibari
03-03-2017, 13:00
Bridgestone sayfasında bu bilgi var.

Binek ve hafif ticari araç lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü hakkında bilgi

Binek ve hafif ticari araç lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü hakkında farklı kaynaklardan farklı bilgilendirmeler yapılmaktadır. Siz değerli müşterilerimizin bu konuda en doğru ve güncel bilgiye sahip olması adına lastiklerinizin raf ve bekleme ömrü konusunda önerilerde bulunmak istiyoruz.

Lastik Kullanım ve Raf Ömrü Tartışmaya genel perspektiften baktığımızda Uluslararası alanda lastik sektöründe faaliyet gösteren tüm kuruluşların bu konu üzerinde tartıştığı, ne yazık ki net ve kesin sonuçlara ulaşılamadığı görülmektedir.

Lastik Kullanım Önerileri

Lastikler araç altında beklenen performansı yerine getirmeleri amacı ile çeşitli kimyasal ve doğal malzemelerin, teknolojik bir süreçle bir araya getirilmesiyle üretilmektedir. Üretim işlemleri sonucunda lastiğe istenen performans parametreleri kazandırılmakta, normal ve uygun koşullarda saklanması ve kullanılması durumunda en üst seviyede performans vermesi hedeflenmektedir.

Lastiğin araç altında düzgün çalışabilmesi ve kendinden beklenen performansı verebilmesi için; kullanımda iken maruz kaldığı iklim, öevre, kullanım koşulları (aracın yükleme durumu, yol koşulları, seyir hızı, lastik şişirme basıncı, doğru bakım uygulaması) ve eğer bir depoda saklanmaktaysa depolama koşulları çok büyük önem taşımaktadır.

Kullanım ve depolama koşullarının çok değişken olması nedeni ile sadece lastik üretim tarihine bakarak lastik ömrü hakkında kesin bilgi vermesi doğru değildir. Lastik ömrü konusunda, Brisa A.Ş. olarak, JATMA (Japan Automobile Tyre Manufactures Association = Japon Otomobil Lastiği Üreticileri Derneği) tarafından yapılan açıklamayı takip etmekteyiz.

JATMA'nın açıklamasına göre;

"Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra on (10) yaşını doldurmuş ise, gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile değiştirilmelidir."

Lastikler satın alınırken JATMA'nın tavsiye ettiği şekilde 10 yıl ömür ve uygun saklama koşulları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer lastik 2 yıl önce üretilmiş ve doğru şekilde saklanmış ise, doğru kullanım ile 8 yıllık daha ömrü var demektir.

Brisa olarak bizler de araçlarınızın lastik ömrünü uzatmak ve lastik kalitesini koruyabilmek amacıyla aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz önermekteyiz:

Lastik omrunu uzatmak ve kalitesini koruyabilmek icin dikkat edilmesi gereken noktalara buradan ulaşabilirsiniz.

Linki de bu
https://www.bridgestone.com.tr/lastik-kullanim-ve-raf-omru-onerileri

16EC813
03-03-2017, 13:03
pampaa niye çift baskı yaptın :D

kanashibari
03-03-2017, 13:03
pampaa niye çift baskı yaptın :D

Çift yaptığımı fark etmedim :)

exca-
03-03-2017, 13:06
Nasıl saklandığından emin olmak zor arada da çok bir fark yok bence. Yeni tarihli olanı tercih ederdim ben olsam.

16EC813
03-03-2017, 13:07
Çift yaptığımı fark etmedim :)

genç adamsın beş bile yaparsın sen tırsıyom senden :D

Ertekin
03-03-2017, 13:16
Alınır, niye alınmasın. Ben 5 yıllık aldım zamanında çok da hunharca kullandım hiç bir sıkıntı yaşamadım başka bir markadan. Hiç bir şey olmaz al güle güle kullan.

mikelazi
03-03-2017, 14:10
şimdi bir bayii aradım 330tl fiyat verdiler.

huseyinturk
03-03-2017, 15:00
Yatan lastik esnekliğini kaybeder sertleşir, yanaklardan çatlamaya, gümlemeye daha meyilli olur. Uygun koşullarda raf ömrüne kadar saklanırsa bir sorun olmaz diyor markalar ama alıcağınız lastik hangi şartlarda saklanmış belli değil.
Ben olsam hiç girmezdim riske,
Ucuz taze lastik, pahalı markanın yatmış lastiğinden iyidir

McKrop
03-03-2017, 15:29
50x4 200TL için değer mi 3 yıllık lastik almaya? 6 taksit yapsanız aylık 30 küsür TL gibi bir ekstra yükünüz olur onuda kafanızdaki soru işaretlerini atarak o yükten kurtulmuş olursunuz :)

mikelazi
03-03-2017, 16:13
50x4 200TL için değer mi 3 yıllık lastik almaya? 6 taksit yapsanız aylık 30 küsür TL gibi bir ekstra yükünüz olur onuda kafanızdaki soru işaretlerini atarak o yükten kurtulmuş olursunuz :)

sadece önlere alıcam bu lastigi :)

Oznsrl
03-03-2017, 16:25
abi bu lastikler çok çok iyi ısındıktan sonra yoldan çıkarabilene aşk olsun o derece :) 10 15 bin civarı kullandım o km lerde bile çatlamaya başlamştı çünkü çok sert o yüzden ben olsam almazdım ama aynı ebat t001 leri var bridgestoneun onu tavsiye ederim bu kadar iyi tutunmaz ama hem yumuşak hemde ısınma derdi olmaz bunlar kadar

Bridgestone Turanza T001 205/55R16 91V - KolayOto (http://kolayoto.com/bridgestone-turanza-t001-205-55r16-91v.html)

emrekuzdere
03-03-2017, 16:46
Hamur ömrü ile ilgili hep 4-5 yıl denir biliyorsunuz. Ama ben olsa alırdım çünkü yılda 30.000 - 35.000 km yapıyorum. Zaten seneye kilometre ömrünü doldurmuş olacağı için 2018 yılında 4 yılını doldurmuş olması benim için bir anlam ifade etmezdi :)

kalipson
03-03-2017, 17:48
Ne Bridgestone? Sert lastik bi kere

mikelazi
03-03-2017, 18:16
abi bu lastikler çok çok iyi ısındıktan sonra yoldan çıkarabilene aşk olsun o derece :) 10 15 bin civarı kullandım o km lerde bile çatlamaya başlamştı çünkü çok sert o yüzden ben olsam almazdım ama aynı ebat t001 leri var bridgestoneun onu tavsiye ederim bu kadar iyi tutunmaz ama hem yumuşak hemde ısınma derdi olmaz bunlar kadar

Bridgestone Turanza T001 205/55R16 91V - KolayOto (http://kolayoto.com/bridgestone-turanza-t001-205-55r16-91v.html)

sert lastik oldugunu bilerek alıyorum zaten.sen hangi ebat kullandın.sonuçta yanak yüksekligim 113mm olucak.çokta sert olucagını düşünmüyorum.aslında 17 jant koymayı düşünsemde hem lastik hem jant maliyeti ve 17nin getirecegi ekstra agırlıktansa 16inçte alabilecegim en iyi lastigi alayım diye düşüm.ısınma sorunu derken aracı şehir içi ayda 1000km kullanıyorsam şehir dışıda 1000km yapıyorum.şuan stock 128 hp ama yaza 165-170ler olabilir.şimdiden buna hazırlık diyeyim.

esasen 2 marka var kafamda biri bri re002 degeri yokohama s.drive as01 veya advan sport v105

arkalarada şuan önde kullandıgım 2015 tarihli goodyear eff grip leri takıcam.onlar olmasa arka için turanzayı veya falken ze914 düşünüyordum.

kalipson
03-03-2017, 19:20
Ben de kısa bir dönem Falken kullandım Megane 2 RS'te. Çok memnun kalmıştım ama arabayı satınca öyle gittiydi. Ama çok hoşuma gitmişti. Yumuşak ve tutunan bir lastikti. Şu an P zero kullanıyorum. O da sert ama sıkışık bi anıma denk gelirse de hiç bakmam, Falken alır geçerim. Araba yine bi RS bu arada.
Hee unutmadan; Falken bi bizde ucuz. Avrupa'da falan pahalı bir lastik. Aynı modeller hem de. Bakabilirsiniz.

Oznsrl
04-03-2017, 17:15
sert lastik oldugunu bilerek alıyorum zaten.sen hangi ebat kullandın.sonuçta yanak yüksekligim 113mm olucak.çokta sert olucagını düşünmüyorum.aslında 17 jant koymayı düşünsemde hem lastik hem jant maliyeti ve 17nin getirecegi ekstra agırlıktansa 16inçte alabilecegim en iyi lastigi alayım diye düşüm.ısınma sorunu derken aracı şehir içi ayda 1000km kullanıyorsam şehir dışıda 1000km yapıyorum.şuan stock 128 hp ama yaza 165-170ler olabilir.şimdiden buna hazırlık diyeyim.

esasen 2 marka var kafamda biri bri re002 degeri yokohama s.drive as01 veya advan sport v105

arkalarada şuan önde kullandıgım 2015 tarihli goodyear eff grip leri takıcam.onlar olmasa arka için turanzayı veya falken ze914 düşünüyordum.

abi ben sert diye konfor açısından demedim tarihi eski çabuk özelliğini kaybeder diye söylemek istedim. 195 50 15 kullandım sonrasında 195 45 16 pzeronero kullandım pzerolar bariz şekilde daha konforluydu konfor içinde öyle örnek veriyim.
potenzaları tam performans kullanmak için 120 130 km hızlara çıkmak gerekiyodu bunu kendi aracım için söylüyorum tabi bence t001 al abi hem konfor hem performansı bir arada yaşa :)

Zero
04-03-2017, 22:15
Sadece önlere alacaksan en fazla 1 yıllık olanı al geç kafan rahat olsun. Bekleyen lastik her zaman hamurundan esneklik ve belli ısılarda belli yumuşaklığa erişme kabiliyetini daha çabuk kaybeder. Bir fren bir viraj bir ani hareket 2 lastiğin 100 TL farkının üstünde zarara yol açabilir her zaman.

slowmotion
05-03-2017, 11:43
1. si bridgestone re050 kullandım rc aracımda, aşırı sert hatta kullandığım en sert lastikti. muhtemelen sizin seçiminizde öyledir. Zaten önlere alacakmışsınız, 2017 tarihli daha kaliteli bir lastik alabilirsiniz. ama derseniz ki tek lastikle yıllık 30bin km yaparım 2 senede 60.000km yaparım buna uygun bir lastik.

Şu an kaynağını bulamayacağım bir yabancı testte aynı arka aynı model, biri yeni üretim diğeri 1 yıllık olan lastikleri test etmişlerdi. yol tutuşta kayda değer bir fark yoktu ama fren mesafesinde 2-3 m bir fark vardı, ıslakta da yeni hamur olan daha iyiydi bilginize

FET
05-03-2017, 12:29
Lastik Kapında | Turkiye'nin Online Lastik Satış Marketi (https://www.lastikkapinda.com/)

Şuradan da bakabilirsiniz site sahibi arkadaşım, tüm kredi kartlarına vade farksız 9 taksit ve ücretsiz kargo imkanı sunuyor.

mikelazi
06-03-2017, 09:57
beyler yorumlarınız için teşekkürler

taksitle yeni tarihlileri almaya karar verdim

mikelazi
27-03-2017, 09:07
dün itibari ile önlere yeni tarihli re002 leri taktım.kışlıklarda kurtuldum.
direksiyon hassasiyet degişti,araç daha iyi yön degiştiriyor,ani frendeki esnemede biraz olsun azaldı.bu lastik için sert deniyordu,bence tam kıvamında :)