PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vicdan meselesi

Killah
07-03-2017, 20:42
Herkese iyi aksamlar; bu konuyu acmamin sebebi birkac gundur kendimle bogusuyor olusum ve nasil bir yol izlenmesi gerektigini bilmeyisimden ibaret. Otomobil ile ilgili degil lakin forumdan akil alabilecegimi dusundum.

Toplanti, kongre ve konferans organizasyon isi ile ugrasiyorum, calistigim sirkette de guzel bir pozisyondayim. Ayni zamanda gerek yaptiklarima, gerekse agzimdan cikanlara itibar eden calisma arkadaslarina sahibim. Onumuzdeki hafta yapacagimiz hatri sayilir bir otomobil markasinin organizasyonunun dosyasindaki fiyatlamalarda olusan bir ihmalkarlik yuzunden o marka artik bizimle calismayacagina karar verdi. Bahsi gecen markanin tum islerini de ben ve ismini veremeyecegim benden yasca buyuk bir abimiz ile yuruttuk bu vakte kadar. Bu ihmalkarligin sebebinin o degil ben oldugumu biliyorum, patron dahil ustumde calisan insanlara da izah etmeye calistim lakin bu abimizi ay sonu isten cikartmaya karar verdiklerini duydum, henuz kendisinin haberi yok bundan. Kendimi suclu hissediyorum fakat bir turlu insanlara isin aslini anlatamiyorum. Anlatamiyorum dedigim en ince detayina kadar rapor etmeme ragmen bir ise yaramiyor.

Sizce ne yapmak gerekir bu durumda? Acaba isveren zaten bu abimizi gozden cikartmis ve bir sebep mi ariyordu yollari ayirmak icin? Yoksa benim yedigim halt abimizin ustune mi kaldi arada kaldim ve vicdanen cok rahatsiz hissediyorum. Fikirlerinizi bekliyorum..

hddsheriff
07-03-2017, 20:45
Suçu kabul etmene rağmen hala o kişiyi işten çıkartıyorlarsa sorumlu sen değilsin anladığım kadarıyla , bahane arıyorlarmış senin yaptığın hata ile bulmuşlar.

onursumer
07-03-2017, 21:31
senden memnun fakat ondan memnun değillermiş bahanesi olmuş diyebilirim bu duruma

samara
07-03-2017, 21:38
Benim görüşümce iki seçenek var. Yapılan ihmalkarlık sonrasında ikinizden birisine bir şekilde yansıcakmış demekki bu olay.üst yönetim seni abine göre daha çok sevdikleri için veya başarı gösterdiğin için abini çıkarttı yada diğer seçenek zaten bir açığını arıyorlardı bahane oldu

zx6r
07-03-2017, 21:41
Sen dürüst olduğunu düşünüyorsan,kendini sorgulamak yerine karşı tarafabakmalısın
Ve unutma ticarete(ticaret kavramına uygun yaptığın sürece)vicdanını karıştırmayacaksın

urukain
07-03-2017, 22:30
anladığım abinizin ipi zaten çekilmiş sadece bahane arıyorlarmış, kısmet senin olayda patlamış...

rahmitanir
08-03-2017, 07:04
Üst, astın tüm yaptıklarından sorumlu olur. Eğer ast hata yaparsan, bu hatada astın kadar üsttün de payı/sorumluluğu vardır.

Söz konusu abimizin yüksek ihtimalle ilk vukuatı değildir, o sebeple geçmiş ve hayırlısı olsun.

KÖROĞLU
08-03-2017, 07:24
Sen "hata benim, x'in suçu yok, bu sebepten işten çıkarılması haksızlık olur" dedikten sonra firman x'i gönderme yönünde karar almışsa,

mevzuda vicdan yapılacak bir durum yok. Firma zaten sebep arıyormuş onuda bulmuş.

İşten çıkarılması kötü bir durum ama belki bilmediğin bir durum vardır, kimse çalışan düzgün personeli durduk yere göndermez.

Üzücü bir durum abin için. Boşa vicdan yapma derim.

Bestsi
08-03-2017, 08:46
Senin şu an bilmediğin sonra duyup şaşıracağın şeyler var bence sen üstüne düşeni yapıp bildiğini söylemişsin rahat ol bence

MCN21
08-03-2017, 09:00
Bu kadar uğraş ve açıklamadan sonra hala aynı kişiyi çıkartmayı düşünüyorlarsa altında başka sebepler vardır. Kendinize fazla yüklenmeyin.

huseyinturk
08-03-2017, 09:09
Herkesin hata potansiyeli vardır, hatalar işten çıkarmalara sebep değil bahane olur.
O abinin aldığı maaş, biriken tazminatı gibi işverene giren kısımları bu kararı aldırmıştır bence

osmanaydo
08-03-2017, 09:20
Haberi yok demişsin ama belki de abimizin iştn çıkarılacağından haberi vardır. Yeni işini çoktan ayarlamış bile olabilir.
Artık hayatta hiç birşey göründüğü gibi değil.

serkanaygün
08-03-2017, 16:35
Eğer hakikaten olayı bütün detaylarıyla raporlayıp izah ettiyseniz ve buna rağmen üstünüz işten çıkartılıyorsa bu konuda vicdan yapacak birşey yoktur, arkadaşların da dediği gibi yönetim zaten o kişiyi gözden çıkartmıştır. Bu tarz durumlar bu çıkarmaların bahanesi olur. Ben 35 40 tane kartvizit yüzünden kovulan insan tanıyorum :)

powERS
08-03-2017, 17:35
Firmaların durumları belli herkes maliyetleri düşürmenin peşinde.

Şimdi anlattıgına göre bakılırsa.

Raporlamana anlatmana rağmen, ki burda hatanın kendinde oldugunuda soyluyormussun. Bu durum devam ediyorsa. Aklıma iki secenek geliyor.

1.Bu abimizi gözden çıkartmış ve bahanesi de bu olmuş.
2.Bu hata telafi edilebilir bir hata bedeli de bir kişinin çıkması. Sen her ne kadar hatayı üstlensen de kişisel bazda, üstlerin bunu ikinize de eşit olarak yüklüyor olabilir bu durumda performans ve geleceğe dönük baktıklarında sen gelecek vadeden birisin daha gençsin ve pozisyonun da iyi ise işi de biliyorsan seni tutmayı tercih etmişlerdir. (ki bu diğer kişinin neden gözden çıkarıldığının bir sebebi de olabilir, sebepler çoğaltılabilir.)

Şu yada bu şekilde. sen kendini vicdanen rahatlatmak için bence patronla direkt ulaşabiliyorsan kısa bir özetle durumu izah et ve onların tasarrufundaki kararı işlerine karışır gibi değilde daha çok sebebi olmak istemediğini anlatır şekilde sor ve diyalog tan da kendi cevabını çıkart.

Ama şu var, bu suyun akışını da değiştirebilir, yukarıda birisi ticarete duyguların karıştırılmaması gerektiğini söylemiş.

Eğer patronda katı bir şekilde bu düşünceyi benimsemişse geleceğe dönük olarak hakkında farklı bir düşünce oluşturabilirsin..

BERKİN
08-03-2017, 21:37
benzer bir olay benim başıma da geldi.Büyük bir fotoğraf şirketinde çalışıyorum dışarda bi çekimimiz de 100bin tl değerinde fotoğraf makinamız çalındı firmadan 2kişiydik arkadaş yeni işe giren birisiydi ama şirket memnun değildi çocukdan 2mizin de ihmarkarlığı yüzünden böyle birşey oldu daha sonra çocuğu işten çıkartma kararı aldılar ve ben baya vijdan yaptım moralim 0 dı.Şirketle konuşmama rağmen çocuğu sadece çıkarttılar ama burdan şunu anladım memnun olmadıkları için bu olay üstüne bal kaymak oldu.Ertesi günü tabi makina da bulunca biraz olsun rahatladım.