PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sis Farı Ampülü Sık Sık Patlıyor

youssef
08-03-2017, 10:06
Selamlar,

Aracım astra H kasa makyajlı. Hatchback.

7-8 ay içerisinde 3 kere sis farı ampulü patlattı araç. Philips h3 kullanıyorum.

Alıp kendim değişitiriyorum fakat neyi kontrol etmem gerekiyor sorun ne olabilir ?

Ampulün tanesi 20-25 tl ucuz da değil yani. bazen sol bazen sağ patlıyor.

Tecrübelerinize muhtacım :)

Teşekkürler.

judgeGTI
08-03-2017, 10:09
o kadar çok kullnıyorsanız, bırakın patlak kalsın.

youssef
08-03-2017, 10:18
o kadar çok kullnıyorsanız, bırakın patlak kalsın.

Çok kullandığım kanısına nereden vardınız ? :)

Aero
08-03-2017, 10:22
Eski bir Astra G ve Corsa sahibi olarak hayatımda bu kadar ampul patlatan başka bir arabaya denk gelmedim. Kronik sanırım.

Maxi
08-03-2017, 10:49
bana göre bunun 4 nedeni olabilir
1-şarj voltajı biraz yüksek olabilir, normalde 13.8 volt olması lazım. (12,5 -14,5 arası kabul)
2-far kasası veya tampon seyir halindeyken aşırı titreşim-vibrasyon yapıyordur
3-kablo bağlantısı veya soketi temazsızlık yapıyordur
4-kullanılan ampüller çok dandik olabilir

youssef
08-03-2017, 11:16
bana göre bunun 4 nedeni olabilir
1-şarj voltajı biraz yüksek olabilir, normalde 13.8 volt olması lazım. (12,5 -14,5 arası kabul)
2-far kasası veya tampon seyir halindeyken aşırı titreşim-vibrasyon yapıyordur
3-kablo bağlantısı veya soketi temazsızlık yapıyordur
4-kullanılan ampüller çok dandik olabilir

Çok teşekkür ederim tespitleriniz için.

Ben hafta sonu soketinden çıkartıp kontrol edeyim. Kendim taktığım için beceremiyor olabilirim. Tampon titreşimi hakkında bir fikrim yok. onu test edemem sanırım. Ampül olarak da philips h3 taktım ama başka bir marka önerir misiniz ? Voltajı da kendim anlayamam galiba. Sokette ki elektriği ölçmek lazım sanırım ?

E46
08-03-2017, 11:18
Sis farları genellikle ön tekerlek davlumbazının hemen önünde oluyor, hem aşağıda olması hemde tekerleken tahliye olan sular nedeniyle sürekli neme maruz kalıyor. sis farlarının çok patlamasının bir sebebide bu far içine nem alıyor mu ve davlumbazlarda herhangi bir problem var mı diye bakmakta fayda var. Aynı sorun bende var inceledim sebebi bu çıktı en kral ampülüde alsan syine bozuluyor. bitüself ile izolasyon yapıp birde öyle denicem

IbizaFR150
08-03-2017, 13:21
Opellerin bu far ampülü mevzuu meşhurdur. Eski corsa'da ben de aynı durumları normal farlarda yaşıyordum, sis yoktu araçta. Dolayısı ile titreşim vs den ziyade daha temel,elektriksel bir sorun olabilir.

ertglr
08-03-2017, 14:20
Aynı araçtan bendede vardı astra H 2010 model 1 yıl kullandım 3 kere sis ampulü değiştirdim kronik olsa gerek

youssef
08-03-2017, 14:28
Sis farları genellikle ön tekerlek davlumbazının hemen önünde oluyor, hem aşağıda olması hemde tekerleken tahliye olan sular nedeniyle sürekli neme maruz kalıyor. sis farlarının çok patlamasının bir sebebide bu far içine nem alıyor mu ve davlumbazlarda herhangi bir problem var mı diye bakmakta fayda var. Aynı sorun bende var inceledim sebebi bu çıktı en kral ampülüde alsan syine bozuluyor. bitüself ile izolasyon yapıp birde öyle denicem

Teşekkür ederim. Bunlara dikkat edeceğim :)

Opellerin bu far ampülü mevzuu meşhurdur. Eski corsa'da ben de aynı durumları normal farlarda yaşıyordum, sis yoktu araçta. Dolayısı ile titreşim vs den ziyade daha temel,elektriksel bir sorun olabilir.

Aynı araçtan bendede vardı astra H 2010 model 1 yıl kullandım 3 kere sis ampulü değiştirdim kronik olsa gerek

Sağolun arkadaşlar. Artık kendimi yalnız hissetmiyorum :D :)

mkerim
08-03-2017, 14:30
sis farlarına ne kadar çok ihtiyaç varmış.....

youssef
08-03-2017, 14:56
sis farlarına ne kadar çok ihtiyaç varmış.....

Selamlar,

İlk postta bir arkadaş çok fazla sis farı açtığımı iddia etmiş. Siz de buna benzer bir imada bulundunuz sanırım. Ama düşündüğünüz gibi bir durum yok ortada. Gerektiği zaman diğer kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde ön sisleri sadece gündüz vakti "day light" kullanım mantığı ile açıyorum.

İyi günler.

E46
08-03-2017, 15:09
Selamlar,

İlk postta bir arkadaş çok fazla sis farı açtığımı iddia etmiş. Siz de buna benzer bir imada bulundunuz sanırım. Ama düşündüğünüz gibi bir durum yok ortada. Gerektiği zaman diğer kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde ön sisleri sadece gündüz vakti "day light" kullanım mantığı ile açıyorum.

İyi günler.

Aynen bende öyle yapıyorum arada sis de oluyor kullanıyoruz. Gece açmam açanıda sevmem. Aracımda bulunan her aksamın çalışmasını isterim. Ömrü hayatımda 1 kere bile işime yarasa olası bir kazayı önlese fazlasıyla yeter

rebeloghy
08-03-2017, 15:30
Konusu açılmışken ben de sorayım; 2011 Linea 1.3 mjet

Ön arka sağ sol fark etmeksizin, park-far-stop çeşitli ampulleri patlıyor. 2 ayda bir mutlaka bir ampul değişiyoruz. Servis falan linealar böyle diyor, var mıdır fikri olan :)

Oznsrl
08-03-2017, 15:43
bu bahsettiğinz ampül beyaz falansa böyle ampüller zaten çok uzun ömürlü olmuyor durup dururken patlıyor osram night braker mı öyle bişey almıştım far a 3 ayda gitti bence orjinal ampül takın deneyin sorun araçtamı ampüldemi anlamış olursunuz

Konusu açılmışken ben de sorayım; 2011 Linea 1.3 mjet

Ön arka sağ sol fark etmeksizin, park-far-stop çeşitli ampulleri patlıyor. 2 ayda bir mutlaka bir ampul değişiyoruz. Servis falan linealar böyle diyor, var mıdır fikri olan :)

cidden bunlar böyle birini değiştiriodk biri patlıodu özellikle park ampülü dayanmıyo bu arabalara kronik muhtemelen var bi sıkıntı bütün lambaları eksiksiz yanan linea hiç denk gelmior bu yüzden :D

rebeloghy
08-03-2017, 16:15
cidden bunlar böyle birini değiştiriodk biri patlıodu özellikle park ampülü dayanmıyo bu arabalara kronik muhtemelen var bi sıkıntı bütün lambaları eksiksiz yanan linea hiç denk gelmior bu yüzden :D

Hahah, cidden far açık marşa basmıyoruz, stop etmiyoruz buna dikkat edin diyor elektrikçiler ama o da kurtarmıyor..

300E
08-03-2017, 21:58
1990 model aracımda 1.5 senedir daha 1 kere ampül patladığına rastlamadım, yeniler harbiden çok dandik. :D Birde normal bunlarda demeleri daha komik.

turboman
08-03-2017, 22:19
Astra h kasalarda kronik sis ampulu patlatma zenon beynini bile yakıyo namussuz ama bazılarındada bi sıkıntı çıkmıyor nedeni ise tüm elektrik tesisatı beyne entegre çalışması yani teknolojinin kusurları diyelim :)

meganes
08-03-2017, 23:15
bankacı arkadaşımda var 1.3cdti h astra arabaya amerikan park modülü bağlattı arabadan bir daha arıza eksik olmadı her ay bir yeri bozuluyo bir yeri yanıyo çatlıyo şimdide yetkilimserviste araba çalışmıyo bakalım ne çıkacak :)