PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Asgari ücretlinin 5 ayda alabileceği bir araba çıkmayacak mı?

8-9-3
10-03-2017, 13:42
Mesela golf 120 bin tl oldu yeni 5 serisi dizel 400 binden başlıyor ve bunu tekel 2000 alan gibi alanlar var, tahminimce 400 bin tl haftalık geliri neyse.

asgari ücretlinin yiyip içip wc sini yapıp kasmadan 5 ayda sahip olabileceği bir araba hiç mi çıkmayacak symbol 80 bin tl fiyatıyla godaman işi oldu.

fthdrn
10-03-2017, 13:44
5.20 konusunda da konuşuldu. Saman ithal edilen bir ülkeden hiç bir şey bekleme artık. Günü kurtarıyorsan şanslısın.

hddsheriff
10-03-2017, 13:44
Mesela golf 120 bin tl oldu yeni 5 serisi dizel 400 binden başlıyor ve bunu tekel 2000 alan gibi alanlar var, tahminimce 400 bin tl haftalık geliri neyse.

asgari ücretlinin yiyip içip wc sini yapıp kasmadan 5 ayda sahip olabileceği bir araba hiç mi çıkmayacak symbol 80 bin tl fiyatıyla godaman işi oldu.

maaşın yarısını yese kalan kısmını 5 ay biriktirse anca bunu alır

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-klasik-araclar-klasik-otomobiller-degerini-bilene-408411871/detay)

emir91
10-03-2017, 13:45
Asgari ücretli 5 ay herhangi bir gece aç yatmadan yaşayabilecek mi ? daha doğru bir soru olabilir

Anıl E.
10-03-2017, 13:46
Ben çok soğudum araba işinden. Eskiden ne güzel hayaller kurardık ''elbet bir gün'' diye . Şimdi bırak hayali adını bile aklımızdan geçiremiyoruz artık.

Anıl E.
10-03-2017, 13:47
550'yi 600 yapalım Allah'ın izniyle en kral arabalara bineriz kardeşim,yeter ki 550'yi 600 yapalım.

fthdrn
10-03-2017, 13:53
Ben çok soğudum araba işinden. Eskiden ne güzel hayaller kurardık ''elbet bir gün'' diye . Şimdi bırak hayali adını bile aklımızdan geçiremiyoruz artık.

Abi bazen diyorum evde nasılsa dizel var hafta sonu için benzinli hızlı bir şey alim keyif yapayım. Sonra diyorum ne gerek var yarın ne olacağı belli değil. Kafamıza atom bombası yemeye az kaldı. Artık akşam yemek yiyip tok uyuyabiliyorsan 1-0 öndesin.

Anıl E.
10-03-2017, 13:56
Abi bazen diyorum evde nasılsa dizel var hafta sonu için benzinli hızlı bir şey alim keyif yapayım. Sonra diyorum ne gerek var yarın ne olacağı belli değil. Kafamıza atom bombası yemeye az kaldı. Artık akşam yemek yiyip tok uyuyabiliyorsan 1-0 öndesin.

Aynen öyle,ofisimizde çalışan hem de yakın arkadaşım olan çocuk evli çocuk konusunda sorunları var eşiyle olmuyor bir türlü. Tedavi yöntemleri falan deniyorlar en doğal hakları da ,yazık değil mi olm o çocuğa nasıl bir ülkede doğacak iki gün sonrası belli değil,ben olsam bu dünyaya bir çocuk getirmem diyorum.

Kalan ömrünü sevdiklerinle yaşa yeterli,çok çok uzun vadeli hayaller kurmaya gerek yok artık.

8-9-3
10-03-2017, 14:06
Aynen öyle,ofisimizde çalışan hem de yakın arkadaşım olan çocuk evli çocuk konusunda sorunları var eşiyle olmuyor bir türlü. Tedavi yöntemleri falan deniyorlar en doğal hakları da ,yazık değil mi olm o çocuğa nasıl bir ülkede doğacak iki gün sonrası belli değil,ben olsam bu dünyaya bir çocuk getirmem diyorum.

Kalan ömrünü sevdiklerinle yaşa yeterli,çok çok uzun vadeli hayaller kurmaya gerek yok artık.

aynen öyle benimde umudum kalmadı şuan insanlar intihar etse sınsuza kadar cehennemde kalmaz müsebbili bunlar intihar eden olursa günahı direk bunların boynuna böyle bir yaşam şekli yok.

ve bunada şükretmek zorundasın şükretmezsen hainsin fetöcüsün.

fetöyüde askeriyeye soktumun cehapesi sızdırdıya !!(!)!

müslümanım ama çıkacam artık dinden sıktı artık dinden çıkanlarında günahı bunların boynuna

fthdrn
10-03-2017, 14:50
aynen öyle benimde umudum kalmadı şuan insanlar intihar etse sınsuza kadar cehennemde kalmaz müsebbili bunlar intihar eden olursa günahı direk bunların boynuna böyle bir yaşam şekli yok.

ve bunada şükretmek zorundasın şükretmezsen hainsin fetöcüsün.

fetöyüde askeriyeye soktumun cehapesi sızdırdıya !!(!)!

müslümanım ama çıkacam artık dinden sıktı artık dinden çıkanlarında günahı bunların boynuna

Şamanizm çok güzel gelsene :)

ufuksaracci
10-03-2017, 14:57
ÖYle bir şey yok, olsa da 5 ayda alınabilen taşıt vergisi gelir

8-9-3
10-03-2017, 15:00
Şamanizm çok güzel gelsene :)

gelecem yakında sıktı artık dinde islamda, bu ne arkadaş sen müslümansın 1400 tl alıyorsun şükret symbol olmuş 80 bin tl sen esselatü vesselamın ümmetindensin şükret diyor, başlayacam şükürünede islamınada araba yok lan.

hayır yani ben müslümanım diye neden yokluğa tabi tutuluyorum başlarım fetösünede pkksınada islamınada hristiyanınada yahudisinede kitabınada.

birileri mercedes maybach geziyor ben araba sahibi olamıyorum yok arkadaş müslümanlık yokluk demekse ben müslüman değilim bu kadar basit.

phoenixs
10-03-2017, 15:01
Abi git Honda bayisine kendine sıfır bi motor çıkar sıfırı 4-5 bin tl olan :-) 2017 model taşıtın olur trafik derdin olmaz arkaya da sepet takar sepete de miras değil alınteri yazdırırsın :-)

tremx
10-03-2017, 15:03
maaşın yarısını yese kalan kısmını 5 ay biriktirse anca bunu alır

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-klasik-araclar-klasik-otomobiller-degerini-bilene-408411871/detay)

onu bile alamayacak kaporasi alinmis abi :(

Berkan
10-03-2017, 15:04
1997 de 5bin küsüre almıştık e36 3.16 yı ozaman dönersek bir ihtimal onun dışında bırakın arabayı eli yüzü düzgün şu meshur 3-5 binlik bebek arabasını almak için 3-4 ay kuruş harcamadan calısması gerekiyor vatandasımın

AşkınS.
10-03-2017, 15:10
El arabası alabiliriz,zam gelmediyse tabi
Ha birde aylık maaşla akülü araba alabiliriz

fthdrn
10-03-2017, 15:16
gelecem yakında sıktı artık dinde islamda, bu ne arkadaş sen müslümansın 1400 tl alıyorsun şükret symbol olmuş 80 bin tl sen esselatü vesselamın ümmetindensin şükret diyor, başlayacam şükürünede islamınada araba yok lan.

hayır yani ben müslümanım diye neden yokluğa tabi tutuluyorum başlarım fetösünede pkksınada islamınada hristiyanınada yahudisinede kitabınada.

birileri mercedes maybach geziyor ben araba sahibi olamıyorum yok arkadaş müslümanlık yokluk demekse ben müslüman değilim bu kadar basit.
Ramazan ayında nihat hatipoğlu yoksullara şükretmeyi isyan etmemeyi dile getiriyor. Ama kendisi ramazan ayında içki ruhsatlı otelinde binlerce dolar kazanıyor. Televizyondan kazandığını söylemiyorum bile..
Sevdiğim bir abinin bir anısını paylaşim sana dinle ilgili;
bu abi fikirtepe de oturuyor bir gün arkadaşlarıyla sohbet ediyor. Arkadaşları da eski uyuşturucu bağımlıları ama sonradan ismailağa cemaatine kayıp inceden köşe olan insanlar. hatlı minibüsleri falan oluyor ticari taksileri.. Bizim abi de ne uzuyor ne kısalıyor aynı yolunda devam. Bir akşam sohbet sırasında işte dinde müslümanın malı ortaktır sözüne geliyor laf. Benim abi çıkartıyor cebinde ne kadar para varsa 500-600 alın müslümanın malı ortaktır. Madem ortağız biriniz araçlarından birini bana versin, biriniz de dairelerinizden birini versin hadi göreyim müslümanlığınızı diyor. Tabi hepsi geri vites ne müslümanlığı :) Müslümanlık teoride komunizm gibi herkes eşit olmalı düşüncesinde ama pratikte en baba kapitalist sistemi :D
Hadi ben kaçar.

onursumer
10-03-2017, 15:19
bajaj var lutfen :D

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-bajaj-2016-model-auto-system-otomotivden-sifir-km-bajaj-qute-366806706/detay)

GokhanRS
peugeot 307 1.6 benzinli 110hp cam tavan full paket 2nci el 150k km de. 7 aylık adet asgari ücret ile aldım. yurtdışı maşımla kıyaslarsak 1,5 aylık maaşımla aldım bu arabayı. yani 2 ay para biriktirdim kasmadan borçlanmadan aldım.

tr şartlarında bu araba 35bin tl yani 25 aylık asgari ücret o da hiç yiyip içmez sokakta yatarsan. benim yurtdışı maaşımla bile kıyaslasak en az 6-7 ay hiç yiyip içmeden para biriktirmem gerekir.

yani ne gerek var abi, araban olunca ne oluyor eskiden araba mı vardı, toplu taşıma kullanın, trafik yaratmayın, 2023e kadar sabredin, allaha şükür diyin, maaşallah diyin. öbür dünyada kralsınız be olum :(

yusufcan_k
asgari ücretli 5 ayda cocuguna akülü araba alabilir anca bu ortamda.

Tunacan
10-03-2017, 15:21
Bisiklet ile ilgili aradığınız her şey sahibinden.com'da (https://www.sahibinden.com/spor-bisiklet)

8-9-3
10-03-2017, 15:27
Ramazan ayında nihat hatipoğlu yoksullara şükretmeyi isyan etmemeyi dile getiriyor. Ama kendisi ramazan ayında içki ruhsatlı otelinde binlerce dolar kazanıyor. Televizyondan kazandığını söylemiyorum bile..
Sevdiğim bir abinin bir anısını paylaşim sana dinle ilgili;
bu abi fikirtepe de oturuyor bir gün arkadaşlarıyla sohbet ediyor. Arkadaşları da eski uyuşturucu bağımlıları ama sonradan ismailağa cemaatine kayıp inceden köşe olan insanlar. hatlı minibüsleri falan oluyor ticari taksileri.. Bizim abi de ne uzuyor ne kısalıyor aynı yolunda devam. Bir akşam sohbet sırasında işte dinde müslümanın malı ortaktır sözüne geliyor laf. Benim abi çıkartıyor cebinde ne kadar para varsa 500-600 alın müslümanın malı ortaktır. Madem ortağız biriniz araçlarından birini bana versin, biriniz de dairelerinizden birini versin hadi göreyim müslümanlığınızı diyor. Tabi hepsi geri vites ne müslümanlığı :) Müslümanlık teoride komunizm gibi herkes eşit olmalı düşüncesinde ama pratikte en baba kapitalist sistemi :D
Hadi ben kaçar.

vallaha haklısın hocam dinin aslı böyle değil, ama günümüzde böyle "böyle olmadığına inandırmaya çalışıyordum kendimi" ama kabullenmek lazım din tamamen sömürü düzenine çevirildi.

olay kişinin kendinde bitiyor iyi biriysen kimseye karşı kötülük artniyet beslemiyorsan kafi

Evrenoz
10-03-2017, 16:34
Hiç güleceğim yoktu...
Alır başkanlık gelince..
Arabayı mı babayı mı orasını kendi görsün :)

canimrecepcim
10-03-2017, 16:39
Arabayı zaten alır da ötv'sini mtv'sini alamıyor işte,önümüzdeki günlerde de alacağı pek mümkün değil gibi.

MBuğra
10-03-2017, 16:55
Sahsim adina sorunun tek kaynaginin vergiler oldugunu dusunmuyorum.

Asil problem turk tuketicisinin genel kisminin gerizekali olmasi, paranin nasil akillica harcandigini bilmemesi.

Bizde araba almanin asil amaci, hava atmaktir. Krediye abanip 5 alir, cunku komsusunda 3 almistir. O 3 alan komsu da yine krediye abanio almistir, cunku onunda kayincosu sifir golf cekmistir. Bu boyle silsile halinde gider.

Su gun otomobiller uzerinde vergiler sifirlansa siz ucuza araba alabileeginizi mi saniyorsunuz?Sadece paranin girdigi cep degisir.

Kisa bir sure sonra fiyatlar yine ayni seviyeye gelir. Cunku distributorler bakar, ulan bu adamlar bu arabayi 400.000de aliyorlardi, simdi de aliyorlar. Madem satiliyosa biz de bu fiyatlardan satip daha cok kazanalim. Ne de olsa biz onlara neyi verirsek bunlar onu alir, sorgulamaz.

Mesela beyaz esyaya otv indirimi geldiginde noldu? Fiyatlar dustu mu, hayir. Sadece saticinin kar orani artti.

Peki napilabilir? Devlet kardan zarar ederek bu durumu bir nebze azaltip hem ekonomiye yatirim yapilmasi tesvik edip hem de vatandasinin biraz daha ucuza araba sahibi olmasini saglayabilir.

O da soyle olur, hani bizim ulkede olmaz ya, yine de anlatayim. Devlet der ki, bundan sonra bu ulkede uretimi yapilan araclarin satildigi fiyatin %10nu size geri iade edicem. Hatta hukumet olarak cok cevreciyiz (?) yurtdisinda uretilip buraya gelen hibrit araclara bu orani %6 olarak uygulariz. Hem hibrit olup, hem de tr'de uretilirse de bu oran %12 olacak.

Yurtidisinda hibrit araclara devletler bu sekilde destek veriyor mesela. The Grand Tour'daki i3'lu bolumu seyredenler bilir. Devlet aldigini geri veriyor.

Bu yontemle hem acgozlu distributorlerin para kazanmasi engellenir, devlet zaten vergisini aliyor sadece kardan zarar edip vergi orani dusecek, hem de ithal otomobil firmalarini tr'de yatirima tescik edecek hem de vatandasini mutlu edecek.

Sinan58
10-03-2017, 17:13

Sokakta 30 yaşında olupta yanında 4-5 tane çocukla gezen çiftler var, adamlardaki cesarete bak.

Bu çocukların gelecekleri ne olacak?
-Muamma.

Sinan58
10-03-2017, 17:20
Ben dünyadan elimi ayağımı çektim, Rabbim nasip ederse cennette kendi Türk uygarlığımı kuracağım.

Abi siz delimisiniz?
Düşünüyorum bazen 20 yıllık kredi çekip ev alsam 40 yaşına kadar maaşımın %50-%60"ı krediye gidecek.

Eee 20 sene bana para kalmadı, gençken gezemedikten sonra parayı ne yapayım ben? :D

Sabri abi gibi herşeyden tövbe edin ahirete çalışın, herşey sınırsız.

Evladım gelenle geçenle münakaşa etmeyin, bugün Cuma bugün hayırlı gün.

Çok yaşa denmez evladım, o gavur icadı " Hayırlı Yaşa" diyeceksin.

8-9-3
10-03-2017, 17:35
Sahsim adina sorunun tek kaynaginin vergiler oldugunu dusunmuyorum.

Asil problem turk tuketicisinin genel kisminin gerizekali olmasi, paranin nasil akillica harcandigini bilmemesi.

Bizde araba almanin asil amaci, hava atmaktir. Krediye abanip 5 alir, cunku komsusunda 3 almistir. O 3 alan komsu da yine krediye abanio almistir, cunku onunda kayincosu sifir golf cekmistir. Bu boyle silsile halinde gider.

Su gun otomobiller uzerinde vergiler sifirlansa siz ucuza araba alabileeginizi mi saniyorsunuz?Sadece paranin girdigi cep degisir.

Kisa bir sure sonra fiyatlar yine ayni seviyeye gelir. Cunku distributorler bakar, ulan bu adamlar bu arabayi 400.000de aliyorlardi, simdi de aliyorlar. Madem satiliyosa biz de bu fiyatlardan satip daha cok kazanalim. Ne de olsa biz onlara neyi verirsek bunlar onu alir, sorgulamaz.

Mesela beyaz esyaya otv indirimi geldiginde noldu? Fiyatlar dustu mu, hayir. Sadece saticinin kar orani artti.

Peki napilabilir? Devlet kardan zarar ederek bu durumu bir nebze azaltip hem ekonomiye yatirim yapilmasi tesvik edip hem de vatandasinin biraz daha ucuza araba sahibi olmasini saglayabilir.

O da soyle olur, hani bizim ulkede olmaz ya, yine de anlatayim. Devlet der ki, bundan sonra bu ulkede uretimi yapilan araclarin satildigi fiyatin %10nu size geri iade edicem. Hatta hukumet olarak cok cevreciyiz (?) yurtdisinda uretilip buraya gelen hibrit araclara bu orani %6 olarak uygulariz. Hem hibrit olup, hem de tr'de uretilirse de bu oran %12 olacak.

Yurtidisinda hibrit araclara devletler bu sekilde destek veriyor mesela. The Grand Tour'daki i3'lu bolumu seyredenler bilir. Devlet aldigini geri veriyor.

Bu yontemle hem acgozlu distributorlerin para kazanmasi engellenir, devlet zaten vergisini aliyor sadece kardan zarar edip vergi orani dusecek, hem de ithal otomobil firmalarini tr'de yatirima tescik edecek hem de vatandasini mutlu edecek.

başkalarını bilmemde ben araba değiştirmeyi al sat yapmayı sevmem foruma honda accord istiyorum dedim ama aslen mazdacıyım tek isteğim;

sıfır mazda 3 reflex manual aldıktan sonra.

-parliament mavisine boyatmak sti rengi
-spoiler
-hks hi-power egzoz
-sparco direksiyon koltuk pedal seti.

satmayıda düşünmüyorum sürekli bende kalacak

sorarım sana bu gösteriş midir?

Mazda istiyorum işte dünyaya bir kere geliyorum ve onda da sahip olamıyorum, dünyaya iki üç kere geliyor olsam hadi bu sefer rezil sefil hayat yaşayım diğeri iyi olur diye avutacam ama oda yok.

Mazda harici tüm arabalar zevksiz ve çöp geliyor hondası toyotası opeli renaultsu vwni hepsi çöp.

işte böyle :)

enes_srb
10-03-2017, 18:44
başkalarını bilmemde ben araba değiştirmeyi al sat yapmayı sevmem foruma honda accord istiyorum dedim ama aslen mazdacıyım tek isteğim;

-spoiler
-hks hi-power egzoz

Mazda istiyorum işte dünyaya bir kere geliyorum ve onda da sahip olamıyorum, dünyaya iki üç kere geliyor olsam hadi bu sefer rezil sefil hayat yaşayım diğeri iyi olur diye avutacam ama oda yok.

Mazda harici tüm arabalar zevksiz ve çöp geliyor hondası toyotası opeli renaultsu vwni hepsi çöp.

istedigin araba suan altinda olsaydi islamla ilgili sorun olmicakmiydi senin icin ?

mert_can 41
10-03-2017, 18:51

-spoiler
-hks hi-power egzoz

Bir sorum olucak o Zaman neden accord konusu açıp forumu birbirinize düşürdünüz :D ayrıca ben saab bekliyorum :D

8-9-3
10-03-2017, 18:58
istedigin araba suan altinda olsaydi islamla ilgili sorun olmicakmiydi senin icin ?

hayır sadece benim değil herkes istediği arabayı alsın ve islam adı altında yokluk dayatılıp bunada şükredin denmesin hepsi bu.

Bir sorum olucak o Zaman neden accord konusu açıp forumu birbirinize düşürdünüz :D ayrıca ben saab bekliyorum :D

honda civic kullandım showroomda da accorda bindim beğendim güzel araba ama accord ta olsa c segment mazda 3 e değişmem :D

enes_srb
10-03-2017, 19:02
hayır sadece benim değil herkes istediği arabayı alsın ve islam adı altında yokluk dayatılıp bunada şükredin denmesin hepsi bu.

honda civic kullandım showroomda da accorda bindim beğendim güzel araba ama accord ta olsa c segment mazda 3 e değişmem :D

Anladim , keske oyle olsa ama malesef Türkiye de guzel bi arabaya binmek nerdeyse herseyden fedakarlik istiyo buyuk bi kesim icin malesef ki yurt disindada bi o kadar siradan

ProdriveSTI
10-03-2017, 19:34
Ahh ahhh postacı olmak vardı.Audi a7 garantili bir iş. :D

8-9-3
10-03-2017, 19:36
Anladim , keske oyle olsa ama malesef Türkiye de guzel bi arabaya binmek nerdeyse herseyden fedakarlik istiyo buyuk bi kesim icin malesef ki yurt disindada bi o kadar siradan

şu hayatta iki zaafım var sigara ve araba ve araba sigara içinde doğabileceğim en boktan memlekette doğdum yok böyle bişey :D

amerikada kanada da Japonya da almanyada ingilterede doğmak vardı

şans yok arkadaş işte doğacak onca araba cenneti memleket varken bu kabir azabı gibi yerde doğduk :)

Yigit-Y
10-03-2017, 19:52
Konu siyasete dönmüş cümlesini bakalım ilk kim yazacak :)

Tayfun.O
10-03-2017, 21:41
şu hayatta iki zaafım var sigara ve araba ve araba sigara içinde doğabileceğim en boktan memlekette doğdum yok böyle bişey :D

şans yok arkadaş işte doğacak onca araba cenneti memleket varken bu kabir azabı gibi yerde doğduk :)

Araba sahibimi olmak istiyorsun, zengin mi olmak istiyorsun işin ibneliğine kaçıp fakirin üstünden ekmek yiyeceksin başka türlü olmaz.

Akizilkaya
11-03-2017, 10:00
Konu yine islama müslümanlara kaymış birkaç post sonra gelsem akp ye bağlanmış olur mu acaba :D:D

Sadık Özyer
11-03-2017, 10:54
Otomobil lüks tüketim değil mi ? Asgari ücretlinin ne lüksü olabilir ? 4 sene çalışmadan c segmenti 3 yaşında araç almak mühendis için bile zor.

burak10
11-03-2017, 12:04
Asgari ücret : 1400 TL, yarısını ayrısa 5 ayda 3500 TL

İlk defa araba alacak bir çalışan ortalama 2000 TL sigorta
illaki muayne ve mtv denk gelir : 500 TL
alınca masrafsız değildir bakım vs: 500 TL
5 aylık yakıt : 500 TL

Arabayı almadan içeri girdik :D

dachosen
11-03-2017, 12:49
Konu yüzünü siyasete, sırtını kıbleye dönmüş.

Düzbo'lu Elfo'lu Filtro'lu Şahin ve Kartal kardeşler başkent göbeklerinde tandem kasarak dönerken bu ne terbiyesizlik?

Tayfun.O
11-03-2017, 14:06
İslam düşmanlığını da bırakın artık ayağınız taşa takılsa suç İslamiyet'in olacak adam araba alamadım diye dinden çıkacakmış bu nasıl bir düşünce tarzı :D

fthdrn
11-03-2017, 14:20
İslam düşmanlığını da bırakın artık ayağınız taşa takılsa suç İslamiyet'in olacak adam araba alamadım diye dinden çıkacakmış bu nasıl bir düşünce tarzı :D

Kardes kimsenin islam dusmanligi yaptigi yok. İslam adi altinda insanlarin milyarlar kazanmasina vurgu yaptik.

8-9-3
11-03-2017, 14:26

ustam yer yüzünde hiç bir ülke, vatandaşına orantısız maaşla ürün fiyatı biçmiyor ve buna ses çıkarınca sen esselatü besselamın ümmetindensin şükret demiyor, makedon göçmeniyim makedonyaya gidiyorum makedonlar ne kadar kazanıyor biliyor musun 200-300 euro arası ama bu adamların ülkede herşey ucuz o minicik para herşeye yetiyor makedonlar 200 euro ile haftanın 3-4 günü bara gidiyor, arabasıyla geziyor.

biz ne yapıyoruz ağzımız kokmasın diye uğraşıyoruz.

şimdi biri beni fakir bırakıp altında araba yok gezeme yiyemem içemezken kalkıp bana senin dinin islam esselatü vesselamın ümmetinden derse beni günaha sokup hazreti peygamberinde allahında ecdadına sövdürtür olay bu anlatabiliyor muyum ben burada fakirim alım gücüm yok sen kalkmış bana islam din şükür diyorsun benim refah huzurum yokken bu konuları açarsan söverim dine kitaba.

ülkede her olay din üzerinden olduğu için dine sinirleniyoruz olay bu.

Dodoo
11-03-2017, 14:34

Kabir azabı loading.

M3CSL
11-03-2017, 14:41
Mutlulugun kaynagi iyi giyinmek,guzel arabalar evler,guc karizmada aslinda sizde haklisiniz.

220T
11-03-2017, 14:55
"Bunlar adamı dinden soğutur." cümlesi geçtiği için okuduğum bir şeyi sizinle de paylaşayım: "Bu insanlar kötü örnek,bunları görüp dinden soğuyorsun,eyvallah.Lakin,dünya üzerinde çok parası olup kötü örnek olan,zulmeden,insan hayatını hiçe sayan zenginler de var.Onları da görüp paradan niye soğuyan yok?"

Düşünmeye değer bir ifadeydi bence.

gokayy
11-03-2017, 15:15
"Bunlar adamı dinden soğutur." cümlesi geçtiği için okuduğum bir şeyi sizinle de paylaşayım: "Bu insanlar kötü örnek,bunları görüp dinden soğuyorsun,eyvallah.Lakin,dünya üzerinde çok parası olup kötü örnek olan,zulmeden,insan hayatını hiçe sayan zenginler de var.Onları da görüp paradan niye soğuyan yok?"

Düşünmeye değer bir ifadeydi bence.

Paradan da soguyoruz da ihtiyaçlarımız için parayı kullanıyoruz, bazıları gibi dini değil.

Tayfun.O
11-03-2017, 16:11
Kardes kimsenin islam dusmanligi yaptigi yok. İslam adi altinda insanlarin milyarlar kazanmasina vurgu yaptik.

Pek öyle görünmüyor aga örnek arıyorsanız alacağınız bir kişi var. İslamiyeti siyasi kişilere, araplara bağlamayın.

..................

2 tane dil bilin, İşinizde uzmanlaşın, sürekli araştırın. Sizde ayılık 25-30k maaş alın. Burada ziraat mühendisi var 250-200 puan'lı bölümden adam mezun oldu elma üstünde uzmanlaştı 25-30k maaş alıyor aylık en az.
He bunları yapmadınız mı yapmak zor mu geliyor kusura bakmayın siz baştan kaybettiniz. Vakti zamanında cefa çekmez iseniz sefa süremezsiniz , Asgari ücretle araba ya babadan miras kalır ya da coook beklersiniz.

Bizim milletimiz ya ben üni bitireyim(nasıl biterse bitsin). Herkeşler bana 10k lık iş teklif etsin ama hafta sonu da çalışmayayım,hiç çalışmadan emek vermeden zengin olayım kafasında olduğu sürece adamlar bize fark atmaya devam edecek...

Demek ki neymiş para kazanmanın İslamiyeti sömürmekle alakası yokmuş,

samara
11-03-2017, 16:33
asgari ücretli 5 ayda cocuguna akülü araba alabilir anca bu ortamda.

Aynen onu bile biryerlerden kısarak para biriktirip alabillir :)

i-vtec07
11-03-2017, 17:16
Pek öyle görünmüyor aga örnek arıyorsanız alacağınız bir kişi var. İslamiyeti siyasi kişilere, araplara bağlamayın.

..................

2 tane dil bilin, İşinizde uzmanlaşın, sürekli araştırın. Sizde ayılık 25-30k maaş alın. Burada ziraat mühendisi var 250-200 puan'lı bölümden adam mezun oldu elma üstünde uzmanlaştı 25-30k maaş alıyor aylık en az.
He bunları yapmadınız mı yapmak zor mu geliyor kusura bakmayın siz baştan kaybettiniz. Vakti zamanında cefa çekmez iseniz sefa süremezsiniz , Asgari ücretle araba ya babadan miras kalır ya da coook beklersiniz.

Bizim milletimiz ya ben üni bitireyim(nasıl biterse bitsin). Herkeşler bana 10k lık iş teklif etsin ama hafta sonu da çalışmayayım,hiç çalışmadan emek vermeden zengin olayım kafasında olduğu sürece adamlar bize fark atmaya devam edecek...

Demek ki neymiş para kazanmanın İslamiyeti sömürmekle alakası yokmuş,

Tarım sektöründeyim . 25-30 k hiç bir ziraat mühendisi almaz kardeşim . Istiyosa 4 tane dil bilsin nunems proto yüksel tohum vs vs en cok paranın döndügü hollanda firmalarında bile üst düzey tanıdıgım bildigim insanlar var .

Dil bilen cok kaliteli bir mühendis tanıdıgım var mesela isminide duyurdu aldıgı 5-6 lira para. Standart mühendisler iş bulursa 1400-1800 alıyolar . Konuyla alakası yok ama durum bu . Yok öyle dünya 20 30 k falan .

Konuya dönersek 5 ayda asgari ücretli açlıktan ölmezse iyi . Dini kullanarak mercedeslere binen insanlar müslüman olamaz. Şu uhud dağı kadar malım olsa dağıtırım diyen hayatı bi kac hurmayla geçmiş olan peygamberin ümmetiyiz unutmayın .

Tayfun.O
11-03-2017, 18:04
Tarım sektöründeyim . 25-30 k hiç bir ziraat mühendisi almaz kardeşim . Istiyosa 4 tane dil bilsin nunems proto yüksel tohum vs vs en cok paranın döndügü hollanda firmalarında bile üst düzey tanıdıgım bildigim insanlar var .

Dil bilen cok kaliteli bir mühendis tanıdıgım var mesela isminide duyurdu aldıgı 5-6 lira para. Standart mühendisler iş bulursa 1400-1800 alıyolar . Konuyla alakası yok ama durum bu . Yok öyle dünya 20 30 k falan .

Konuya dönersek 5 ayda asgari ücretli açlıktan ölmezse iyi . Dini kullanarak mercedeslere binen insanlar müslüman olamaz. Şu uhud dağı kadar malım olsa dağıtırım diyen hayatı bi kac hurmayla geçmiş olan peygamberin ümmetiyiz unutmayın .

Alamaz mı ? :D Zirraat müh. isen bahsettiğim adamı nasıl bilmezsi kendisinin de bahçesi var zaten+ zirai dükkanı(adı ne bilmiyorum ilaç falan satıyor)+ büyük şirketlere danışmanlık yapıyor . SDÜ ziraatten mezun bütün hocaların tanıdığı biri. Var öyle 25-30 falan... belki daha fazlası var.

Kullanıcı
11-03-2017, 18:22
Az sabredin abiler REİS büyük oyunu tekrar tekrar bozuyor hedef 2023-2053-2071 hedef BÜYÜK TÜRKİYE

Bakın nasıl Hollanda'ya Almanya'ya atar koyuyoruz, Eyy Askeri maaş sen kimsin ya!

darkmoon
11-03-2017, 18:31

hiç bir köklü zengin eski aileler gidipde sıcak parayla araba satın almaz.

tiko 400 bin tl 300 bin tl 200 bin tl bir arabaya yatırmaz.. onlar o parayla oynar sadece o paranın getirisi ile bile o arabayı bedavaya alırlar...

zengin böyle zengin olur parandan para yaparak.. parayı çar çur ederek değil..

onların tiko keş sıcak parayı 200-300-500 bin tl yi bir arabaya yatırması o parayı heba etmeleri çar çur etmeleri çöpe atmaları demekdir.. tam aksine bu fakir adamın yapıcağı işdir..

diyebilrisin fakirde o kadar para ne arar bulunur ben 15 sene evvel tarlasını satıp manda kasa mercedes alan köylü bir abimizi bilirim.. zengin falan değildi köyde iki göz evde kalıyordu.. evini satmışdır,tarlasını satmışdır, biryerden yıllardır beklediği bir para vardır o gelmişdir v.b ..

zengin olupda sıcak parayla alan varsada o para nerden gelmiş bir sormak lazım tabiki herkesi kastetmiyorum kesinlikle ama sıcak parayla tiko 300 bini 500 bini basan insanlar genelde illegal kara para işleri yapan insanlar oluyor bunuda piyasalarda herkes bilir.. altını çiziyim herkesi kast etmiyorum tabiki çok parası olupda nadirde olsa tiko parayla alanlar vardır..

0M42
11-03-2017, 18:32

Arkadaşım yanlış anlama ama bu devirde sigara içen adamın parasızlıktan dem vurmaya hakkı yoktur.O boku içiyorsan biriktirebilecek fazladan paran var demektir.Sigarayı bırak sigaraya yatırdığın her kuruşu biriktir bir senede şok olursun.

Sinan58
11-03-2017, 18:40
Ciddi ciddi zengin olupta 50 KURUŞ çay parasının lafını yapan adamlar var, öyle zenginler tanıyorumki adamın bankada en az 500.000 TL"si var ama genede sefalet içinde yaşıyor.

Zenginlik içinde fakirlik yaşamak nasıl bir duygudur abi :D

Sinan58
11-03-2017, 18:42
Arkadaşım yanlış anlama ama bu devirde sigara içen adamın parasızlıktan dem vurmaya hakkı yoktur.O boku içiyorsan biriktirebilecek fazladan paran var demektir.Sigarayı bırak sigaraya yatırdığın her kuruşu biriktir bir senede şok olursun.

Abi günde 10 TL"den 1 paket içen adamın sigaraya verdiği senelik para 3600 TL yapıyor, eee bu adam 20 yıl içse 72.000 TL yapıyor.

Bu paraya küçük bir yerden ev alınır :)

MK8800
11-03-2017, 19:13
hiç bir köklü zengin eski aileler gidipde sıcak parayla araba satın almaz.

tiko 400 bin tl 300 bin tl 200 bin tl bir arabaya yatırmaz.. onlar o parayla oynar sadece o paranın getirisi ile bile o arabayı bedavaya alırlar...

zengin böyle zengin olur parandan para yaparak.. parayı çar çur ederek değil..

onların tiko keş sıcak parayı 200-300-500 bin tl yi bir arabaya yatırması o parayı heba etmeleri çar çur etmeleri çöpe atmaları demekdir.. tam aksine bu fakir adamın yapıcağı işdir..

diyebilrisin fakirde o kadar para ne arar bulunur ben 15 sene evvel tarlasını satıp manda kasa mercedes alan köylü bir abimizi bilirim.. zengin falan değildi köyde iki göz evde kalıyordu.. evini satmışdır,tarlasını satmışdır, biryerden yıllardır beklediği bir para vardır o gelmişdir v.b ..

zengin olupda sıcak parayla alan varsada o para nerden gelmiş bir sormak lazım tabiki herkesi kastetmiyorum kesinlikle ama sıcak parayla tiko 300 bini 500 bini basan insanlar genelde illegal kara para işleri yapan insanlar oluyor bunuda piyasalarda herkes bilir.. altını çiziyim herkesi kast etmiyorum tabiki çok parası olupda nadirde olsa tiko parayla alanlar vardır..

Ulus'da 65li yaşlarda Izmirli bir abimiz var belki bilirsin abi Ermeni-Yunan zamanı kuyumculardan , dedemin yanına gelip gidiyordu tanışık oldum bi süre sonra bu arada 2001 E46'ya biniyor ilk sahibi ilgimi çekti muhabbete oradan girdim . Abimiz sadece Şişli ve Beşiktaş'ta kurumsal firmalara kiraya verdiği binaların aylık kirasını üstü kapalı söyledi hani yıllık kira geliriyle TR'ye giren Maybachleri komple garaja koyar öyle diyeyim :D o zamandan sonra anladım biz nakit verip alıyoruz da zengin falan değiliz :D

darkmoon
11-03-2017, 19:41
Ulus'da 65li yaşlarda Izmirli bir abimiz var belki bilirsin abi Ermeni-Yunan zamanı kuyumculardan , dedemin yanına gelip gidiyordu tanışık oldum bi süre sonra bu arada 2001 E46'ya biniyor ilk sahibi ilgimi çekti muhabbete oradan girdim . Abimiz sadece Şişli ve Beşiktaş'ta kurumsal firmalara kiraya verdiği binaların aylık kirasını üstü kapalı söyledi hani yıllık kira geliriyle TR'ye giren Maybachleri komple garaja koyar öyle diyeyim :D o zamandan sonra anladım biz nakit verip alıyoruz da zengin falan değiliz :D

dediğin insanı oğlu varsa tanıyorum aynı kişi değilse çok benzer bir kişi tanıyorum oda ermeni baya malı mülkü var şişli mecidiyeköy civarlarında onlarda kuyumcu.. etiler ulusda lüks siteleri gez yürü bak görüceksinki pek çok eski volvolar saablar bmw mercedes jaguar lar var hatta tertemiz hondalar toyotalar falan var .. %90 ıda ilk sahibidir ve araçlar hala resmi servise bakıma giderler..

bizde aracın garantisi bitsin diye dört gözle beklerizki ustamıza götürelim az para çıksın cebimizden.. teyzemlerin sitede 960 var yıllardır gözüm var kaç defa haber yollattım araba fabrikadan çıkmış gibi plakalığı evo araba resmi servise yılda 4 kez gidiyor..

Allah bilir ne kadar servis parası veriyordur evoda ucuz değildir.. bizim 100-200 bin liralık aracın bir yıllık bakım parasını o sadece tek bakımda evoya bırakıyordur .. biz az yaksın diye dizel alıyoruz lpg takıyoruz düşük hacim alıyoruz adamın araba 3.0 .. ama baksan onun arabası 15-20 bin liralık arabadır bizimki 100-200 bin liralık..

basit matematik sorusu kim daha zengin.. 15-20 bin liralık 960 binen o adam mı yoksa her şeyi ucuza getirmeye çalışan 100-200 bin lik arabaya binen insanmı..

Korollacı
12-03-2017, 07:14
ulan bir teneke parcasi icin dininden bile vazgecmissin senden bi nane olmaz.

Korollacı
12-03-2017, 07:19
ustam yer yüzünde hiç bir ülke, vatandaşına orantısız maaşla ürün fiyatı biçmiyor ve buna ses çıkarınca sen esselatü besselamın ümmetindensin şükret demiyor, makedon göçmeniyim makedonyaya gidiyorum makedonlar ne kadar kazanıyor biliyor musun 200-300 euro arası ama bu adamların ülkede herşey ucuz o minicik para herşeye yetiyor makedonlar 200 euro ile haftanın 3-4 günü bara gidiyor, arabasıyla geziyor.

biz ne yapıyoruz ağzımız kokmasın diye uğraşıyoruz.

şimdi biri beni fakir bırakıp altında araba yok gezeme yiyemem içemezken kalkıp bana senin dinin islam esselatü vesselamın ümmetinden derse beni günaha sokup hazreti peygamberinde allahında ecdadına sövdürtür olay bu anlatabiliyor muyum ben burada fakirim alım gücüm yok sen kalkmış bana islam din şükür diyorsun benim refah huzurum yokken bu konuları açarsan söverim dine kitaba.

ülkede her olay din üzerinden olduğu için dine sinirleniyoruz olay bu.

lafini bil oyle konus Allah'a dine peygambere ne kufur ediyorsun. kendin inanmiyorsan inanan insanlarin inancina saygi duy
yokmu bi taner musluman evladi bunu banlayacak yaziklar olsun beee

Anıl E.
12-03-2017, 09:23
Aman Korollacı bey tadımız kaçmasın.

Sadık Özyer
12-03-2017, 09:25
Az parayla çok şey yapacağını Äüşüneceğine , az kafanı çalıştır nasıl para bulurum rahata ererim diye düşün. Türkiyenin sorunu beleşcilik.

ckrc
12-03-2017, 09:28
Alamaz mı ? :D Zirraat müh. isen bahsettiğim adamı nasıl bilmezsi kendisinin de bahçesi var zaten+ zirai dükkanı(adı ne bilmiyorum ilaç falan satıyor)+ büyük şirketlere danışmanlık yapıyor . SDÜ ziraatten mezun bütün hocaların tanıdığı biri. Var öyle 25-30 falan... belki daha fazlası var.

Ziraat Muhendisi olarak 25-30 alamaz denilmis.
Urun satimi esnafliga girer, bahcesinden de geliri var.

M3CSL
12-03-2017, 10:51
Az parayla çok şey yapacağını ďüşüneceğine , az kafanı çalıştır nasıl para bulurum rahata ererim diye düşün. Türkiyenin sorunu beleşcilik.

Ortadoğunun genel sorunu, sonra efendim başı neden pislikten kurtulmuyor bunların Allah neden yardım etmiyor,e biz Müslüman kontenjanından faydalanıoduk hani:) ama dayanıcaz karşılığını alıcaz dimi ah şu çilecilik kadercilik mantığı..

Tayfun.O
12-03-2017, 13:20
Ziraat Muhendisi olarak 25-30 alamaz denilmis.
Urun satimi esnafliga girer, bahcesinden de geliri var.

Adam alıyor mu alıyor ? 1 tane danışman olduğu bahçeden 5k geliri var aylık bunun gibi 3 bahçeye bakıyor. He bu adam 0 dan çıkmış buralara babadan kalan miras falan yok hani imkansız diye bir şeyin söylemeye çalıştım neysee.

Sinan58
12-03-2017, 13:30
lafini bil oyle konus Allah'a dine peygambere ne kufur ediyorsun. kendin inanmiyorsan inanan insanlarin inancina saygi duy
yokmu bi taner musluman evladi bunu banlayacak yaziklar olsun beee

Bu şahış ölmüşte haberi yok abi, "ALLAH" affetsin.

Forumda kaç tane mühendis, kaç tane avukat kaç tane binbir türlü abi var. Eee bunlar yaz-kış demeden çalıştılar.

1 gram geleceğin için çalışma daha sonrada suçu "ALLAH(C.C)"A at.

mert_can 41
12-03-2017, 13:52
Aslında adamın da bir suçu yokki senelerce bu piskoloji ile yönetiliyoruz. Dini siyasi bir araç olursa eğer para kazanmayan fakir olan adam küfreder. Bu onun suçu değil bunu böyle gösterenlerin suçu.

onur_S
12-03-2017, 14:04
Asgari ucretle biriktirerek (bekar, kira odemeyen aile yaninda yasayan biri) 5 ayda scooter motor alabilir ancak..

Sadık Özyer
12-03-2017, 17:35
Ortadoğunun genel sorunu, sonra efendim başı neden pislikten kurtulmuyor bunların Allah neden yardım etmiyor,e biz Müslüman kontenjanından faydalanıoduk hani:) ama dayanıcaz karşılığını alıcaz dimi ah şu çilecilik kadercilik mantığı..

hocam is kur istihdam arttir , alim gucu artsin sende iscinde yasasin , bugun avrupa ulkelerinde fiyat olarak sigara pahali olsada alim gucune gore her turden bahsediyorum bizden daha yuksekler.Bugun trde 20 tane dairesi olan adamin durumuyla ingiltere 20 dairesi olan adamin durumu bir mi ? .

AşkınS.
12-03-2017, 19:17
Ya çok saçma mevzular dönmüş. Adamın şu kadar arabası varmış da niye bizim yokmuş. Okusaydin? Çabalasaydin? Ekmeğini taştan cikarsaydin? Tutan mi oldu?
Sen dine,kitaba kufretmeye devam. Baya yol alırsın.

Herşeyi dine bağlamak ne kadar kolay. Ayağıma taş takıldı ,sorumlusu din,yağmur yağdı çok islandim,sorumlusu din. Kendine baksana sen herşeyin sorumlusu sensin.

İzzet Göçmen
12-03-2017, 19:38
Askeri ücret le araba konusunda okusaydın mühendis olsaymıs diyorsunuz..

Adam asgeri ücret calısıyor,anne ev hanımı cocuk liseyi bitirmiş,uniyi kazanms 4 yıl neyle gidicek ? nasıl gidicek nasıl bu kadar bencil ve düsüncesiz olabiliyorsunuz ya,Bak gene maasa geldi konu yasam sartlarına geldi.. HAYIR.

Tayfun.O
12-03-2017, 20:16
Askeri ücret le araba konusunda okusaydın mühendis olsaymıs diyorsunuz..

Adam asgeri ücret calısıyor,anne ev hanımı cocuk liseyi bitirmiş,uniyi kazanms 4 yıl neyle gidicek ? nasıl gidicek nasıl bu kadar bencil ve düsüncesiz olabiliyorsunuz ya,Bak gene maasa geldi konu yasam sartlarına geldi.. HAYIR.

Benim kötü durumda olan bir çok arkadaşım var okuyor. "BAŞARILI" öğrenciye her yerden bursa çıkar okumamak bahane değildir.

2-3 yerden "BAŞARILI" diye burs alan arkadaşım bile var

rodya
12-03-2017, 20:33
asgari ücret alan birisi yoksul/fakir/açlık sınırındaysa kişiyi değil sistemi eleştirmek gerekiyor. Okumakla, çok çalışmakla hayatın tozbembe olacağını düşünmekse çok naif ve hoş bir düşünce:)

darkmoon
12-03-2017, 20:39
yahu okuyan okur okumayan okumaz kafalara bak .. sorun sistemde..

avrupada işçi sınıfı en alt en dipdeki sınıf bile bmw mercedese biniyorsa okuduklarından değil hepsi temel eğitimi alır hayata atılır kimisi çöpçü olur kimisi bekçi olur kimisi garson olur.. bu onların tercihidir sistemde onlara buna göre iş belirler.. sınıf ayrımı yapmadan yapar bunu..

yani ünv mezun olmuş birine sen üstün insansın yada lise mezununa sen yaramaz adamsın demez sistemde ikisininde yaşam kalitesi aynıdır.. biri ünv okur kariyer için diğeri çalışır ekmeğine bakar.. ikiside son model araca biner ikiside lüks yerlere gidebilir biri her hafta gider diğeri ayda 3-5 defa belki ama gider oda..

bu onların sıfır son model araba almasına mani değil sistem çünkü çalış bende sana hakkettiğinin en iyisini veriyim mantığında..

bizdeki mantığa gel oku adam ol çok oku daha çok oku yaş oldu 30 gir bir yere çalış iyi bir noktaya gel yaş oldu 50 ondan sonra kaliteli güzel bir araba al doğru hastaneye bağsur kalp romatizma prostat... hastanenin camından bakarsın işte ne güzel arabam var okudum çalışdım aldım diye..

birbirinizi suçlıycağınıza birbirinizi yiyiceğinize avrupalı en dipdeki insanı bile nasıl oluyorda bu kadar kaliteli hayat yaşıyor diye önce sorgulayın.. illa birilerine eleştirmemek korumak için gözleri kararmış bazı insanların eleştrimesi gereken insanları eleştirmeyip başka geri kalan herkesde suç buluyorlar.. güzel ülkem ne hale geldi..

kimse sormuyor bu benzinin üstünde niye 4 tl vergi var kimse sormuyor bu arabaların üstünde bir arabanın üstünde 3 tane aynı arabanın parası kadar vergi var.. kimse sormuyor 50 bin liralık ev niye 500 bin kimse sormuyor bu hayat niye bu kadar pahalı biz tarım ülkesiyken biz 3 tarafı denizlerle çevrili deniz ülkesiyken bu balık niye pahalı.. hayvancılık için harika topraklarımız varken et niye dehşet pahalı...

ama iş birbirimizi suçlamaya gelince yap kardeşim çalış oku adam ol biriktir harcama gezme eğlenme dışarda yeme.. yani yaşama sen yaşama.. otur para biriktir ömrün boyu yaş gelsin 50-60 a ondan sonra iki belin büklüm ne yapıyrosan yap demeye getiriyorlar..

Valla okudukça bazen kızıyorum.. yazın bakıyorum avrupanın emeklileri ingiltere almanya falan geliyorlar keyif yapıp on numara tatil yapıp gidiyorlar işlerini soruyorum kimisi santral memuruymuş kimisi normal bir firmadan emekli imiş sıradan işler ve insanlar ama oturup konuşdunmu dünyayı gezmişler.. bizim insanımız bırak yurtdışını emekli maaşı yetmiyor diye ek işlerde çalışarak yaşamaya çalışıyor.. kızıyorum tabiki benim insanım benim halkım her şeyin en güzeline layık..

Grimlord
12-03-2017, 20:55
Kanada'da yaklaşık 1 sene kaldım. Bir manavda tezgahtar olarak çalışıyordum, öğrenci olduğum için haftada 20 saat çalışma hakkım vardı.( part time diyebiliriz)

Saatine 13 dolar alıyordum. Buradan da bir miktar parayla gittiğim için geçim derdim yoktu.

Yaklaşık 1250 dolara tabir-i caizse cıncık gibi e30 3.25 cabrio bulmuştum. Alıcı teyzeye mesaj attım, arabaya bakmaya gittim.

Sonuç? İlk görüşte aşk :) Bej renk cabrio , içi dışı tertemiz. Çürük hiç yok. Kadın susturuculara kadar değiştirmiş, 3 senede 3000 dolara yakın masraf etmiş, inanmam diye de hepsini faturasıyla gösterdi. Fiyat konusuna gelince öğrenci ve yabancı olduğumu söylediğimde bana 250 dolar daha indirim yaptı. Bizim buradaki gibi " öğrenci adamın arabayla ne işi var yav" demedi. Yada " bu yabancıymış, bunu bir mikeyim de görsün" demedi.
Gel gelelim ehliyet sıkıntısı ve araç sigortasının aşırı pahalı olması sebebiyle ( aylık neredeyse 300 dolar) arabayı alamadım, 1 hafta sonra da satıldı.
Brezilyalı bir arkadaş yaklaşık 6 aydan sonra kendisi 22b impreza aldı.
Bir diğeri full time çalışıyordu, gitti kendine 2011 dodge charger aldı. Yeni hedefim Hellcat diyordu.

Olması gereken bu aslında. Araba en temel ihtiyaçlardan biri ve bu kadar pahalı olmamalı. Lüks olmamalı.

Yani diyeceğim o ki bunları yaşamış ve görmüş biri olarak acaip üzülüyorum. Düşündükçe deli oluyorum, bizim günahımız neydi diyorum.

Kaç aydır iş arıyorum, kimisi ya sigortayı yatırmam diyor, bir diğeri asgari ücret vermem diyor. Herhangi bir işe girsem de alacağım max 2bin desem, bırakın e30u imprezayı, kredi çekip scooter almaya bile cesaret edemem açıkçası. Bize yaşamak haram bu ülkede. Bu sadece arabayla sınırlı değil. Hayallerimizin hepsini erteliyoruz.

Sinan58
12-03-2017, 21:27
Kanada'da yaklaşık 1 sene kaldım. Bir manavda tezgahtar olarak çalışıyordum, öğrenci olduğum için haftada 20 saat çalışma hakkım vardı.( part time diyebiliriz)

Saatine 13 dolar alıyordum. Buradan da bir miktar parayla gittiğim için geçim derdim yoktu.

Yaklaşık 1250 dolara tabir-i caizse cıncık gibi e30 3.25 cabrio bulmuştum. Alıcı teyzeye mesaj attım, arabaya bakmaya gittim.

Sonuç? İlk görüşte aşk :) Bej renk cabrio , içi dışı tertemiz. Çürük hiç yok. Kadın susturuculara kadar değiştirmiş, 3 senede 3000 dolara yakın masraf etmiş, inanmam diye de hepsini faturasıyla gösterdi. Fiyat konusuna gelince öğrenci ve yabancı olduğumu söylediğimde bana 250 dolar daha indirim yaptı. Bizim buradaki gibi " öğrenci adamın arabayla ne işi var yav" demedi. Yada " bu yabancıymış, bunu bir mikeyim de görsün" demedi.
Gel gelelim ehliyet sıkıntısı ve araç sigortasının aşırı pahalı olması sebebiyle ( aylık neredeyse 300 dolar) arabayı alamadım, 1 hafta sonra da satıldı.
Brezilyalı bir arkadaş yaklaşık 6 aydan sonra kendisi 22b impreza aldı.
Bir diğeri full time çalışıyordu, gitti kendine 2011 dodge charger aldı. Yeni hedefim Hellcat diyordu.

Olması gereken bu aslında. Araba en temel ihtiyaçlardan biri ve bu kadar pahalı olmamalı. Lüks olmamalı.

Yani diyeceğim o ki bunları yaşamış ve görmüş biri olarak acaip üzülüyorum. Düşündükçe deli oluyorum, bizim günahımız neydi diyorum.

Kaç aydır iş arıyorum, kimisi ya sigortayı yatırmam diyor, bir diğeri asgari ücret vermem diyor. Herhangi bir işe girsem de alacağım max 2bin desem, bırakın e30u imprezayı, kredi çekip scooter almaya bile cesaret edemem açıkçası. Bize yaşamak haram bu ülkede. Bu sadece arabayla sınırlı değil. Hayallerimizin hepsini erteliyoruz.

Abi ALLAH(C.C)"DAN bizde aile yaşamı geleneğimiz var yoksa toptan ayvayı yeriz. Çünkü avrupa"da bireyler 18 yaşına gelince genelde okula devam etmiyorsa aileden ayrılıyor ki buna ailesi zorluyor.

Bizde olsa 1400 TL maaş,
-Aylık 600-700 TL kira
-250-300 TL fatura
-300 TL mutfak gideri

Hadi erkeksen araba al :D

Hatta her aysonu borçlanırsın :D

darkmoon
12-03-2017, 21:35
Abi ALLAH(C.C)"DAN bizde aile yaşamı geleneğimiz var yoksa toptan ayvayı yeriz. Çünkü avrupa"da bireyler 18 yaşına gelince genelde okula devam etmiyorsa aileden ayrılıyor ki buna ailesi zorluyor.

Bizde olsa 1400 TL maaş,
-Aylık 600-700 TL kira
-250-300 TL fatura
-300 TL mutfak gideri

Hadi erkeksen araba al :D

Hatta her aysonu borçlanırsın :D

yıllarcana bizlere yabancılar 18 yaşına geldimi evden kovuyor atıyor denildide yok öyle bir şey en azından benim tanıdığım hiç kimsede yok.. aile bağları bizler kadar kuvvetli çok yabancı tanıdım.. annesine babasına bakan para yollayan çok yabancılar gördüm.. aile bağları onlarda kuvvetli .. sadece o evden atma olayı birey olmakla ilgili ..

git bir hayat kur kendi ayakların üstünde dur bir birey ol diyorlar yoksa bize bağımlı olarak yaşamaya devam ediceksin buda seni birey yapamıycak..

haklılarda bence.. bizde 40-50 yaşına gelmiş insanlar hala anne baba yanında yaşıyor evleniyor gene onlarla kalıyor falan kazık kadar insanlar görüyorum hala çocuk gibi yaşıyorlar..

2jz
12-03-2017, 21:40
darkmoon ve Grimlord gayet güzel yazmışsınız.

Arkadaşlar asgari ücret asgari ihtiyaçlarınızı giderebileceğiz seviyedeki ücrettir.

Yani araba alabilir, başınızı sokacak eve sahip olabilir, yeterince beslenebilir, günlük gazete haftalık derginizi ayda bir okuduğunuz kitabı alabilir, çocuklarınızı okutabilir, evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını giderebilir, hafta sonları hobilerinizke uğraşabilir, yılda bir kez ortalama bir tatil yapabilir.... bu liste böyle uzar gider.

Şimdi bakıyoruz Avrupa'daki asgari ücrete yakın bir paraya çalışan veya emekli maaşı alan biri bunu fazlasıyla yapabiliyor.

Bize bakıyoruz A kadro memur adam dediklerimi anca yapıyor. Emekli ve asgari ücretli anca karnını doyurabiliyor.

Temel ihtiyacı barınmayı bile sağlayamayan insanlar var. Afedersiniz ama çıplak diyebileceğimiz giyinme ihtiyacını gideremeyen insanlar var bu ülkede. Nerede o çıplaklar abartma diyennarkadaşlar çıkabilir. Biraz kenar mahallelere gidin. Bir ilk okulun önüne gidip bekleyin. Kaç tane çocuk karda kışta terlikle okula gdiyor bi bakın görün.

Bir vatandaş temel ihtiyaçlarını gideremiyorsa sistemde bir sorun vardır. Adam daha fazlasını istiyordur kendini geliştirir daha çok kazanır daha iyi şartlarda çalışır ve yaşar.

rebeloghy
12-03-2017, 23:50
Bunu anlamak gerçekten bu kadar zor olmamalı.

Adam Din'e küfretmiyor. Dümdüz bakmayın olaya.

Dini kullanarak insanları yönetenlere, onlar olmasa yerine gelecek başka cinsten şerefsizlere ;

İşin özetiyle kendisi çalabilmek zenginleşebilmek adına, 40 bin liraya alınabilmesi gereken aracı 90 bin liraya alınacak hale getiriyor.
- Neden?
O vergileri istediği gibi kullanıyor. Sen arabayı 40 değil 90 a alıyorsun aradaki farkla adam A8 Long a biniyor.

Bu kadar sığ düşünmeyin, kim niye dine küfretsin. Dini kullanana, aslında dinsizin bayrağı olan şerefsize küfrediyor.

Emek verin olur, tembel olmayın olur.

Özetle ; Nah olur abi :)

Adam köprü yaptım diyor, 50 günde 225,000,000 TL o köprüden şu kadar araç geçecek taahhüdü verdiği için şirkete devletin yapması gereken ödeme çıkıyor.

Ne iş ? O para sizin cebinize giriyor yani bunu anlamayacak kadar salağımız var mı ?

Sinan58
14-03-2017, 17:21
yıllarcana bizlere yabancılar 18 yaşına geldimi evden kovuyor atıyor denildide yok öyle bir şey en azından benim tanıdığım hiç kimsede yok.. aile bağları bizler kadar kuvvetli çok yabancı tanıdım.. annesine babasına bakan para yollayan çok yabancılar gördüm.. aile bağları onlarda kuvvetli .. sadece o evden atma olayı birey olmakla ilgili ..

git bir hayat kur kendi ayakların üstünde dur bir birey ol diyorlar yoksa bize bağımlı olarak yaşamaya devam ediceksin buda seni birey yapamıycak..

haklılarda bence.. bizde 40-50 yaşına gelmiş insanlar hala anne baba yanında yaşıyor evleniyor gene onlarla kalıyor falan kazık kadar insanlar görüyorum hala çocuk gibi yaşıyorlar..

Benim çevremden duyduğum bu abi, ki 18 yaşına gelipte sokakta dolaşan insan çok gördüm. Aile hadi güle güle diyor.

Yalnız bu bizde ters orantı, bizde çocuk 18 yaşına gelene kadar herşeyini ailesi halleder. Çocukta kendi ayakları üzerinde durmayı genelde öğrenemez.

Hatta 15 yaşında çocuklar tek başına bile markete gidemez bazı yerlerde. Ondan sonrası zaten *****.

darkmoon
14-03-2017, 19:47
Benim çevremden duyduğum bu abi, ki 18 yaşına gelipte sokakta dolaşan insan çok gördüm. Aile hadi güle güle diyor.

Yalnız bu bizde ters orantı, bizde çocuk 18 yaşına gelene kadar herşeyini ailesi halleder. Çocukta kendi ayakları üzerinde durmayı genelde öğrenemez.

Hatta 15 yaşında çocuklar tek başına bile markete gidemez bazı yerlerde. Ondan sonrası zaten *****.

Bak burda adam çok güzel dille anlatmış.. yabancı usülü babası ona birey olmayı öğretmiş..

Kommix - Bu Adam Gerceketn Super... (https://www.facebook.com/KommiX/videos/151952681532741/?autoplay_reason=all_page_organic_allowed&video_container_type=0&video_creator_product_type=0&app_id=2392950137&live_video_guests=0)

Sinan58
14-03-2017, 20:51
Bak burda adam çok güzel dille anlatmış.. yabancı usülü babası ona birey olmayı öğretmiş..

Kommix - Bu Adam Gerceketn Super... (https://www.facebook.com/KommiX/videos/151952681532741/?autoplay_reason=all_page_organic_allowed&video_container_type=0&video_creator_product_type=0&app_id=2392950137&live_video_guests=0)

Abi video sonu efsaneydi "Bedava peynir sadece fare kapanında olur" :)

Videonun sonunda ağzım açık kaldı sözü duyunca.

Yorumlara baktım ama bu abimizin adını bulamadım, bu abimizin adı nedir?

Evladım diyip insan kılına zarar gelmesini istemez çocuğunun ama geleceği mahvoluyor çocuğun kimsenin haberi yok.

Hal böyle oluncadada insan yaşı ne olursa olsun ailesine bağımlı kalıyor.

darkmoon
14-03-2017, 20:53

Evladım diyip insan kılına zarar gelmesini istemez çocuğunun ama geleceği mahvoluyor çocuğun kimsenin haberi yok.

işte ondan yabancılar yaşı geldimi evlatları bedava peynire alışmasın diye birey olsun hayata atılsın diye çocuklarını özgür bırakıyorlar.. bizim düşündüğümüz gibi sevmedikleri için değil..

Sinan58
14-03-2017, 20:59
işte ondan yabancılar yaşı geldimi evlatları bedava peynire alışmasın diye birey olsun hayata atılsın diye çocuklarını özgür bırakıyorlar.. bizim düşündüğümüz gibi sevmedikleri için değil..

Bizdede kız çocuğu dışarı çıkmaz, kız çocuğu okumaz.

Toplumumuz kafayı yemiş.

Leader01
14-03-2017, 21:06

Bmw'yi duydum da, symbol'ün fiyatını sizden duydum siteyi kontrol ettim manuel touch dediğiniz gibi 80 bin küsürmüş, vay amk dedim

Yigit-Y
14-03-2017, 21:07

Bu adamın diğer videolarına izlemek gerek

Daha önce izlemiştim

Dersi alana yol açık almayana koyun sığırlığa devam :)

Umut_Akkuş
14-03-2017, 22:43

Konuşmacı Ahmet Şerif İzgören

blumenberg
15-03-2017, 00:37
arkadaşlar çok dert yanıyoruz fakat bizim insanımız avrupalıya göre çok daha lüks yaşıyor emin olun buna. vergiler olmasa dubai'den farkımız kalmaz diye düşünüyorum bende.

mert_can 41
15-03-2017, 01:05
arkadaşlar çok dert yanıyoruz fakat bizim insanımız avrupalıya göre çok daha lüks yaşıyor emin olun buna. vergiler olmasa dubai'den farkımız kalmaz diye düşünüyorum bende.

Keşke farkımız olmasa insanlar istedikleri arabalara binebilseler bunun ne zararı varki dubai en zengin ülkelerden bir keşke bizde öyle olabilsek. Kimseyi yaşaması ile yargılayamayız çalışan herkesin hakkıdır lüks yaşamak dar gelerili diye lüks yaşıyor beter olsun demek olmaz.

Tayfun.O
15-03-2017, 01:26

Heh bende bunu kast ediyordum.
Emek Olmadıkça Ekmek olmaz

Çağlayan
15-03-2017, 10:28
Asgari ücretli 5 ayda kasko, sigorta parasını zor topluyor :) 6. ayda vergi de geldi mi üzerinin tatlısı olur :)

Sadık Özyer
15-03-2017, 10:38
hep fakirler konuşuluyor , ne bileyim türkiyede çarşı caddesinde 2 dükkanı 3-4 evi olan adamın altında bmw var ama aynı şekilde ingilterede 2 dükkan güzel bir semttede 3+1 4 dairesi olan adamın uçağı varmış. Bu zenginlerin TR de çektiği nedir abi ya!
:)

Çağlayan
15-03-2017, 10:44
hep fakirler konuşuluyor , ne bileyim türkiyede çarşı caddesinde 2 dükkanı 3-4 evi olan adamın altında bmw var ama aynı şekilde ingilterede 2 dükkan güzel bir semttede 3+1 4 dairesi olan adamın uçağı varmış. Bu zenginlerin TR de çektiği nedir abi ya!
:)

Bu ülkede zenginler, diğer ülkelere göre daha rahat bir hayat sürüyor. Fakirler ise tam tersi, diğer ülkelere göre daha kötü bir hayat yaşıyor.
Zenginsen. paran bolsa, saygın olursun. xxx bey diye peşinde koşarlar. Sigortasız işçin bol olur, bazı vergi kaçırma gibi durumların olur, fakir kesim gidemediği için özel hastanelere gidip sakin bir ortamda tedavini olursun.
Yurt dışında vergi kaçıramazsın, sigortosız çalıştıramazsın vs vs. O yüzden bu ülkede zengin olmak diğer ülkelere göre daha rahattır.

Sadık Özyer
15-03-2017, 10:49
Bu ülkede zenginler, diğer ülkelere göre daha rahat bir hayat sürüyor. Fakirler ise tam tersi, diğer ülkelere göre daha kötü bir hayat yaşıyor.
Zenginsen. paran bolsa, saygın olursun. xxx bey diye peşinde koşarlar. Sigortasız işçin bol olur, bazı vergi kaçırma gibi durumların olur, fakir kesim gidemediği için özel hastanelere gidip sakin bir ortamda tedavini olursun.
Yurt dışında vergi kaçıramazsın, sigortosız çalıştıramazsın vs vs. O yüzden bu ülkede zengin olmak diğer ülkelere göre daha rahattır.

Zengin olursam hakkımı arıcam o kadar vergi ödüyoz halen yerimizdeyiz dicem . Uçak alamadım dicem.. :)

Sinan58
15-03-2017, 16:35
Konuşmacı Ahmet Şerif İzgören

Not aldım abi, sağolasın.

Bizim ülkemizde zenginlik diye bişey yok arkadaşlar, zenginlerin en az 3/10"u her zaman daha fazla istiyor belkide 5/10"u zenginlerin bu oran.

Kimsenin gözü doymuyor kolay kolay, hatta bankada milyonları olupta senin benim gibi asgari şartlarda yaşayan ama genede paraya kıyamayan insanlar var.

Gönlünüz zengin olsun, yetinmeyi bilin :)

powERS
15-03-2017, 18:24
asgari ücret alacak,

yiyecek içecek wc sini yapacak kasmadan 5 ay sonunda araba alabilecek bir araba cıkmayacakmı? Soru ya ba bababa

böyle bir ortamda hakkaten çok değişik bir soru. yanı boyle bır soru sorduguna gore tahmınımce yaptın bır hesap destek olacak bırılerını bulabılırmıyım acaba dıye soruyorsun heralde..

hacı abı bak evlı olmadıgını dusunelım bekarsın ve aılene de para vermıyorsun asgarı ucret kazanıyorsun.

1400 hadı sırket oglen yemeklerını de verdı oda 270 olsun. izmirde genelde yol parası olmaz. alsancakta calıstıgını dusunsen her öğlen öyle 14 15 liralık yemekler yiyemezsın ki zaten genelde fıyatlar boyle baslıyor artık cok cok ucuz yerlerden durum murum yersen anca o zaman 7 8 e kapatırsın kaç gun? ki kasmayacagız demıstın! cteside calısma hadı.. yemek ıcın cebınden ay sonunda ortalama 50 cıktı haberın olsun.
zaten 120liran yolda gitti. kaldımı sana 1200 lira.

telefon 50 desen
sıgarada ıcsen oda 150 desen aha 1000 kaldı. e haftasonu arkadaslarla dısarı cıktın su bu ust bas falan fılan 500 lira at kenara.. carp 5 le aha aldın arabayı :)

Çağlayan
15-03-2017, 18:33
Zengin olursam hakkımı arıcam o kadar vergi ödüyoz halen yerimizdeyiz dicem . Uçak alamadım dicem.. :)

Gemi al yeni trend o :)

enes_srb
15-03-2017, 18:43
Heh bende bunu kast ediyordum.
Emek Olmadıkça Ekmek olmaz

Din konusunda bende arkadasin dediklerini sacma buluyorum ama Turkiyede universite okutmak aile icin yuk olabiliyor ... diyelim ki sartlar o aldigi asgari maasi riske atamicak kadarsa bu insanlar arabaya binemesin mi ev sahibi olamasin mi ? hadi zar zor bitirdi universiteyi ise basladi ne kadar kazanicak ne zaman kiradan cikabilicekte araba alabilecek ? konuda soruya cevap vermenin disina cikmissin bence adam asgari ucretli araba alamicak mi demis sen emek vs demissin sonucta asgari ucret icinde emek veriyo bu insanlar , yurt disinda cok tanidigi olan biriyim gercekten araba onlar icin zevk bi yukumluluk degil bizim icin kredi stresi benzini vergisinden tut butunuyle bi yuk

KOSEREN
15-03-2017, 19:03
Avrupa'yı referans alıyoruz eyvallahta adamlar bazı şeyleri aşmış bunu kabul edelim.Türkiye'de araba fiyatları o seviyede olsa yani 30-40 liralara 5 ler 7 ler,200 liralara 0 m4 ler vs olsa yukarıda bahsedildiği gibi ülke dubai yi geçer..En basitinden bizim köşedeki karpuzcu bile tezgaha 7.30d ile gelir.Bide dizel aldık esnaf işi bla bla konuşur :)

Gta1994
15-03-2017, 21:19
2014 aralık ayı w123 200 dizel almıştım 1977 model 4.250 tl ye. kondüsyonu yerinde idi ,
2016 ocak ayı aldığım paraya sattım , şu an aynı araç 10.000 tl olmuş
Arada 5.750 lira var , enayimiyim ben ?

17.500 e aldığım 106 gti vardı , baya temizdi , eski bbk 97
30.000 küsür fiyat yazmış rollingde canını alıp parçaladığım rev limitörden çıkmadığım , senkromeç dişli kırdığım sonra 10.000 tlye hurda niyetine bıraktım araç , şimdi boncuk olmuş .

Uyan dostum 15.000 tl ye E36 3.16 yok , sedan demedim , Compact bile yok o paraya .
Hasarlısına 14.000 yazmış adam

Sıfır otomobil olmuş anasının portakal kulesi ,
Ya ne olacaktı bu enflasyonla ?
Kendimizimi asalım şimdi ?

eldorado
15-03-2017, 21:30

malesef ama bu kafayla daha çok debelenir durursun herkes eşit olcak diye bişi yok ben astra bınerken bmw nıye bınemıyorum dıye devlete dine kitaba isyan etmedım allaha şükür yetinmesini bildim bmw binincede neden m3 e bınemıyorum demedım şükretmesını bıldım beğenmiyorsanız yaşamayın kardeşim sizi silah zoruyla Türkiyede tutan yok forumda çok yabancı ülkede yaşayan arkadaşlar var sorun bakalım bal dök yala hayat mı yaşıyorlar boş boş yine siyaset meydanına dönmüş hep bi isyan hep bi muhalefet boooooşş

Tayfun.O
15-03-2017, 21:33
Din konusunda bende arkadasin dediklerini sacma buluyorum ama Turkiyede universite okutmak aile icin yuk olabiliyor ... diyelim ki sartlar o aldigi asgari maasi riske atamicak kadarsa bu insanlar arabaya binemesin mi ev sahibi olamasin mi ? hadi zar zor bitirdi universiteyi ise basladi ne kadar kazanicak ne zaman kiradan cikabilicekte araba alabilecek ? konuda soruya cevap vermenin disina cikmissin bence adam asgari ucretli araba alamicak mi demis sen emek vs demissin sonucta asgari ucret icinde emek veriyo bu insanlar , yurt disinda cok tanidigi olan biriyim gercekten araba onlar icin zevk bi yukumluluk degil bizim icin kredi stresi benzini vergisinden tut butunuyle bi yuk

Türkiye de asgari ücretle araba alman için orta halli sıfır arabanın 40-50 bin olması lazım. Mümkün mü ? Önümüzde 10-20 sene boyunca pek mümkün değil.

Asgari ücret ülkemizde harbiden asgari şartları sağlayan şeylerdir. Araban olmazsa bir şey olmaz, cafeye gitmezsen bir şey olmaz, varsın Ayfon 88 duble plus plus ES kullanma.

Eğer istiyorsan bunları lüks yaşamayı,(ÜLKEMİZDEEE) Ülkemizde diyorum çünkü hepimiz buradayız bir yere gittiğimiz yok. Başka yerlere bakıp iç geçirmeyin o günlere çooookk var.

Üni mezunu asgari ücretle çalışan sana binlerce adam bulurum ama nasıl okuduğunda önemli. Üni okumak şart mı şart neden şart? --- Pederden kalan 10 dönüm şehrin göbeğinde arazin yoksa sen nasıl güzel güzel arabalara bineceksin? Okuduğun bölümde bir-iki dalında öyle bir uzman olacaksın ki BİLGİ satacaksın . Emek dediğim nokta benim bu. Yoksa bizim ülkemizde en az emekle en yüksek maaşı sen alırsın.(öyle görünür hani İnşaat okuyorum dışarıdan birine diyorum İnşaat müh son sınıf öğrencisiyim adam yürüyen banka olarak bakıyor bana. Gerçekte öyle mi? Alakası yok. 1400 tl ye çalışan arkadaşlarımda var - 2.5-3 çalışanda var Aralarında ki fark emek işte)

He bir yolu daha var memur olacaksın(lise mezunu memurlar 2.5-3.2 arası alıyor o da yetmez güzel güzel 0 mazda 3 lere yetişemezsin) güzel bir şöyle öğretmen,polis,doktor,müh. olacaksın vs vs.
Memur olmakta kolay değil benim bölümünden batıya atanmak istiyorsan min 88 puan alman lazım oda toto ister azcık.

Ailevi durumu çok kötü olan arkadaşlarım var paşa paşa okuyor. O eskidenmiş "oğlum ben seni okutamam, sen gel bahçelere bak demek". Birisi çalışıp okuyor. Diğeri ortalaması çok yüksek 2-3 yerden burs alıyor oh miss. Biri 5 yılda bitirecek biri 4 yılda o ayrı mevzu tabi.

Benim şimdiye kadar öğrendiğim bir şey var. İnsan kendi şansını,kendisi bulur. Yoksa durduk yere öyle devlet memurları gelip, işte mısır da ki dedenizden size miras kaldı alın deste deste altınları kimse demeyecek.

Millet gidip gidip pembiş türk dizilerini izliyor ondan sonra kendi yaşamına bakıyor istemez tabi. Bende isterrrdim kahvaltıda portakal suyunun yarısını içip gevşek ağzımla "baba geç kaldım şirkete acil geçiyorum" demeyi :D

eldorado
15-03-2017, 21:40
çalışmayayım,hiç çalışmadan emek vermeden zengin olayım istediğim zaman bmw bineyim satayım mercedese bineyim olmadımı devlet şöyle devlet böyle olmadımı din kitab isyanlar başlatırsınız bana çok saçma geliyor bu düşünceler.Makedonya makedonya demişsin dünya para kazanıyolar demişsin makedonya dediğin ülke g*tüne don alacak parası yok milletin çok merak ediyorsan gidip 10gün gezebilirsin hatta yaşayabilirsin,kendi karnını doyuracak ailene bakacak paran allaha şükür yetiyorsa arabam yok diye isyanlara girip dine devlete allaha peygambere sövemezsin az kafanı çalıştırsaydın biraz daha allaha peygambere küfür edebilcek cürme gelirsen özelden yolla telefon numaranı derdini o zaman anlarız

Özgür Ozan
15-03-2017, 23:00
Yine baslamis ozelden telefon yollacilar :)

Sinan58
16-03-2017, 00:05
Arkadaş öyle bir anlatıyorsunuzki sanki yurtdışında millet ekmek elden su gölden yaşıyor :D

Ortalama 1500-1600 euro gelirimiz var, ben öğrenciyim yani çalışmıyorum.

-700 euro kira
-400 euro mutfak masrafı
-200 euro fatura

Gitti 1300 euro, kaldı 200-300 euro.

3-4 kez dışarı çıksam zaten kalan parada bitiyor, ha birde evin senelik vergisi var 1000 euro.

Yani neden bu kadar abartılıyor avrupa anlamıyorum.

Tek başıma yaşasam asgari ücretle yine zor geçinirim ben, dünyanın her yerinde bu böyledir.

Adı üzerinde "ASGARİ ÜCRET".

Tabi dünya dolar üzerine döndüğünden alım gücü faktörü var.

Sinan58
16-03-2017, 00:10
Sokakta gördüğüm arabanın en az 10/7"sinin değeri 5-6K euro"nun altındadır burada.

Türkiye"dede TL üzerinden hesaplarsak sokakta gördüğüm her arabanın 10/1-2"si 100.000 TL, 10/3"ü 40.000 TL, 10/3"ü 25.000 TL geriye kalan 10/1"i ise 15.000 TL üzerindedir.

Yemin ediyorum TL bazında bizim insanımız memleketimizde daha lüks yaşıyor.

Sinan58
16-03-2017, 00:11
15.000 TL altı ise 10/1"dir, acaba herkes 2000 TL üzeri maaşlardamı çalışıyor?

enes_srb
16-03-2017, 01:47
Arkadaş öyle bir anlatıyorsunuzki sanki yurtdışında millet ekmek elden su gölden yaşıyor :D

-700 euro kira
-400 euro mutfak masrafı
-200 euro fatura

3-4 kez dışarı çıksam zaten kalan parada bitiyor, ha birde evin senelik vergisi var 1000 euro.

Tek başıma yaşasam asgari ücretle yine zor geçinirim ben, dünyanın her yerinde bu böyledir.

Dogru tabi ama yurt disinda bi araba alma plani cizip birde ayni pozisyonda calistigini dusunup burda bi plan cizersen farki gorebilirsin bence . Bu arada konu araba oldugu icin boyle diyorum at gozluguyle bakip sadece araba araba demiyorum

GokhanRS
16-03-2017, 09:23

-700 euro kira
-400 euro mutfak masrafı
-200 euro fatura

valla üzüldüm durumunuza, dönün türkiyeye bizim fabrikada iş verelim size. bu kadar çile çekmek için fransada kalınır mı ısrarla? antalyadaki fabrikamızda çalışır, lüks içinde yaşar, her akşam denize girer tatil yaparsınız. Anladığım kadarı ile kandırılmışsınız, birileri avrupa şöle lüks böle lüks demiş gitmişsiniz şimdi yoksulluktan sürünüyorsunuz. Kandırılmayın dönün güzel ülkemize. Bizim fabrikada işinde hazır 1 telefonumla. niye sürünesiniz ki avrupalarda. :)

MK8800
16-03-2017, 10:22
Avrupa'da 1000 euroya bmw varmış binmeyeni düdüklüyorlarmış bilmem ne ? En basitinden Ingiltere ve Fransa'nın işleyişini bildiğim hatta Fransa'da imalat alanında 12 personel çalıştırdığımız için yorum yapayım . Öncelikle yukarıda da yazılmış adı üstünde ASGARİ ücrete bu kadar umut bağlayıp bişey beklemek bana saçma geliyor . Firmamız Nice bölgesinin kırsal kesiminde bulunuyor , işçi teşvik primleriyle açtık . Bölgede ki yaşam koşullarına göre alt kademe(başlangıç seviyesi , orta vasıflı) işçiye 845 Euro verme zorunluluğu koyuldu üstünü devlet veriyor o da 391 euro yani asgari maaş toplamda 1236 civarına denk geliyor . Hergün her işçiye çalışma saatinden +6 euro saat başı mesai ücreti de ödeniyor (1saat de biz ek çalışma koyduk) . 6x24 gün çalışma zorunluluğundan 144'de burası ediyor yani toplam maaş 1380 oldu .

Anne , Baba , Çocuk diye ortalama 3 kişilik bir ailenin yaşamını sürdürebileceği tarzda 2 oda mutfaklı bir ev yıllık gider hesap ederek aylık 650 euroya denk geliyor

Et falan ayda 1 yesinler , çocuğun artı giderleri isteği olmasın aylık ölü mutfak masrafı 200 euro diyelim . Haftalık 50 euro ile tek başına bile imkansıza yakın da neyse .

Çalışan işçiye devletin gördüğü zorunlu aile sigortası ( aile dediğim de çocuğu kapsamıyor sadece 2 kişi + çocuk 40 euro sanırım ) 130 euro ( bunu net bilmiyorum ama fazlası da vardır )

Elektrik , Su , okul , ve alt kalem giderleri de bu insanlar ev harici yaşamıyor dersek 150 euro da öyle koyalım ( bunlar insani şartlar altına denk geliyor )

Eee son hesaba gelelim 650+200+130+150 = 1130 Euro aylık gider var . 1380-1130=koskoca 250 euro

5 ayda araba alalım diyorduk . 250x5=1250 euro ? Eeee tamam aldık bi tane akülü arabadan hallice pejo 206 falan bu araç hiç masrafsız mükemmel kondisyonda desek yıllık sigorta zaten 450 çıkmayacak mı minimum ?

Şu hesap Fransa için geçerliydi , dünyanın neresinde ASGARİ ile çok çok rahat yaşanıp , araba sahibi olunuyormuş ? Ayrıca sen ASGARİ nin düşük olduğundan mı yakınıyorsun , ASGARİ ile x ülkelerinde çok rahat yaşınıyormuş kısmına mı yakınıyorsun , yoksa ASGARİ çok güzel de vergi sistemi çok saçma ondan mı yakınıyorsun ?

Kimse kusura bakmasın ama arkadaşın ama benim yorumum ; konuyu açma amacından , konuda ki bütün yorumlarına kadar baştan sona saçmalık .

Sadık Özyer
16-03-2017, 10:29
Avrupa'da 1000 euroya bmw varmış binmeyeni düdüklüyorlarmış bilmem ne ? En basitinden Ingiltere ve Fransa'nın işleyişini bildiğim hatta Fransa'da imalat alanında 12 personel çalıştırdığımız için yorum yapayım . Öncelikle yukarıda da yazılmış adı üstünde ASGARİ ücrete bu kadar umut bağlayıp bişey beklemek bana saçma geliyor . Firmamız Nice bölgesinin kırsal kesiminde bulunuyor , işçi teşvik primleriyle açtık . Bölgede ki yaşam koşullarına göre alt kademe(başlangıç seviyesi , orta vasıflı) işçiye 845 Euro verme zorunluluğu koyuldu üstünü devlet veriyor o da 391 euro yani asgari maaş toplamda 1236 civarına denk geliyor . Hergün her işçiye çalışma saatinden +6 euro saat başı mesai ücreti de ödeniyor (1saat de biz ek çalışma koyduk) . 6x24 gün çalışma zorunluluğundan 144'de burası ediyor yani toplam maaş 1380 oldu .

Anne , Baba , Çocuk diye ortalama 3 kişilik bir ailenin yaşamını sürdürebileceği tarzda 2 oda mutfaklı bir ev yıllık gider hesap ederek aylık 650 euroya denk geliyor

Et falan ayda 1 yesinler , çocuğun artı giderleri isteği olmasın aylık ölü mutfak masrafı 200 euro diyelim . Haftalık 50 euro ile tek başına bile imkansıza yakın da neyse .

Çalışan işçiye devletin gördüğü zorunlu aile sigortası ( aile dediğim de çocuğu kapsamıyor sadece 2 kişi + çocuk 40 euro sanırım ) 130 euro ( bunu net bilmiyorum ama fazlası da vardır )

Elektrik , Su , okul , ve alt kalem giderleri de bu insanlar ev harici yaşamıyor dersek 150 euro da öyle koyalım ( bunlar insani şartlar altına denk geliyor )

Eee son hesaba gelelim 650+200+130+150 = 1130 Euro aylık gider var . 1380-1130=koskoca 250 euro

5 ayda araba alalım diyorduk . 250x5=1250 euro ? Eeee tamam aldık bi tane akülü arabadan hallice pejo 206 falan bu araç hiç masrafsız mükemmel kondisyonda desek yıllık sigorta zaten 450 çıkmayacak mı minimum ?

Şu hesap Fransa için geçerliydi , dünyanın neresinde ASGARİ ile çok çok rahat yaşanıp , araba sahibi olunuyormuş ? Ayrıca sen ASGARİ nin düşük olduğundan mı yakınıyorsun , ASGARİ ile x ülkelerinde çok rahat yaşınıyormuş kısmına mı yakınıyorsun , yoksa ASGARİ çok güzel de vergi sistemi çok saçma ondan mı yakınıyorsun ?

Kimse kusura bakmasın ama arkadaşın ama benim yorumum ; konuyu açma amacından , konuda ki bütün yorumlarına kadar baştan sona saçmalık .

Olay çıkartan yazı :)

VTec_king
16-03-2017, 10:35
eşek olana semer vuran çok olur,ne güzel demiş atalarımız,halkımız bu durumu kabullenmiş,evet mi hayırmı diyerek dalga geçiyorlar birde..evet de bu kötü gidişe dur de diyorlar birde,15 senedir napıyordunuz peki ne işe yarıyordunuz!,kusura bakmayın böyle konuları görünce dayanamıyorum hemen lafımı edesim geliyor!!

ÖmerF.Bayar
16-03-2017, 10:38
MK8800 e katılıyorum, konu başlığı asgari ücret, bende bildiğim yerlerden ornek vereyim mesela Dubai halı hazırda yasadıgım yer,

arabalar vs ucuz haklısınızda asgarının 2 katı maasla calısan bıle araç sahıbı olamaz. Mesela en kotu evde tek basına yasamak ıstese 1 + 0 studıo daırede 3000TL mın odemesı lazım buna ek olarak elektrık, su ve klıma faturası olucak mın 200usd tutar. Dısarda yasam zaten pahalı oyle çıkıp kafasına gore yasıyamaz, araba dersenız kaskosuz arabaya bınmek yasak 3rd part yanı sadece karsı tarafın hasarını karşılayan kasko yaptırsa mın 550 - 600 usd tutar yıllık buna ek olarak yol kullanma parası alıyorlar yıllık ama 150usd cıvarı bısey, ve ayda 800 usd ye calısanlar var. Nasıl yasıyorlar dersenız bır odada 6-8 kışı yasıyorlar ranzalarla vs 150-200usd kıra ödeyerek. İngiltere dersenız kazancın yüzde 40 ını alan bir ulke yabancı calısanlar ıcın, yanı davulun sesı bence uzaktan güzel.

rebelh
16-03-2017, 10:40
fransa görünürde olmasa da sosyal devlet yönetimi açısından dünyada ki en büyük "komünist" ülkelerden biridir.

alıntı :
Fransa’da, işsiz olan, altı ve on yaşındaki iki çocuğu ile birlikte yaşayan bir kadın, kamudan sosyal destek alıyor. ‘Aktif Dayanışma Geliri’ olarak ayda 1100 dolar gelir sağlanıyor. Aylık kirası 650 dolar olan bir daire kiraladığında, bunun 620 doları barınma yardımı olarak veriliyor. Ayrıca ‘aile yardımı’ olarak 160 dolar daha alıyor. Çocukların okul yardımı olarak sömestr başında 750 dolar ödeniyor. Toplamda, aylık ortalama gelir 1942.5 dolara erişiyor.
Örnekteki kadın, asgari ücretli iş bulup da çalışırsa net olarak eline geçecek para 1430 dolar olacak. Çalışmaya başladığı için ‘Aktif Dayanışma Geliri’ alamayacak, kira yardımı ise 460 dolara düşecek ama diğer yardımları almaya devam edecek. Sonuç olarak eline geçecek aylık gelir 2 bin 112.5 dolar olacak.

fransa ve ingiltere vatandaşları çalışmadan yaşamlarını sürdürebilecek yardımları alıyorlar devletlerinden
biraz bunları da araştırmakta fayda var
hatta almanya vi diğer avrupa ülkelerinde de var bu maddi yardımlar
gurbetçilerimiz için hep derler "3 çocuk yapıyor almanyada zaten onların maaşıyla yaşıyor" diye
çok net bilgilere sahip değilim ama bu kıyaslamalar yapılırken bunlara da bir göz atmakta fayda var

Çağlayan
16-03-2017, 10:52
Millet diğer ülkelerde giderleri çıkarıp acıtasyon yapıyor. Bu, biz geldik yaşıyoruz diğerleri de gelmesin kötüleyim gibi bir şey.

Onlarca gider sayıyorsunuz maaş bitti diyorsunuz. Türkiye de iki iki gider ile maaş bitirelim;

Ev kirası 400-500 tl
Doğalgaz gideri 300-400

Geriye kalanla buyrun;
elektrik faturası,
su faturası,
yol gider faturası,
mutfak gider faturası,
internet faturası,
çocuğunuz varsa üniversite yurt, harçlık gideri,
giyim gideri,
(5000 liralık dahi araba varsa;
yakıt,
sigorta,
vergi,
muayene gideri,

bunları ödeyin bakalım.

Birde evleniyorsan onu hiç sorma. Eşya, düğün vs.

Boş boş acıtasyon yapmasın kimse. Nedense yurt dışına kaçan fakir edebiyatı çekiyor. Madem öyle çık gel ülkene, ordan bir kız bulup evlenip kapağı atmaya çalışma.

Kurban bayramından, kurban bayramına evlerine et girmeyen aileler varken kimse, yort doşo çok koto demesin.

ÖmerF.Bayar
16-03-2017, 10:57
Çağlayan dediğin gibi değil, kımse gelmesın falan demiyorum kendi adıma keşke herkes gelsede rahatça yaşasa,
anlatılmak ıstenen yurtdışında hersey cok güzel mantığının oyle olmadığını söylemek, aynı zorluklar ASGARI ucret ile calısılan dıger ülkeler ıcınde gecerlı,
birkaç ülkede oyle degıldır bılemem.

Anıl E.
16-03-2017, 10:58
Çok boş konuşan arkadaşlarımız da var benden size tavsiye kendinize kitap okuma alışkanlığı kazandırın :).

Sinan58
16-03-2017, 12:01
valla üzüldüm durumunuza, dönün türkiyeye bizim fabrikada iş verelim size. bu kadar çile çekmek için fransada kalınır mı ısrarla? antalyadaki fabrikamızda çalışır, lüks içinde yaşar, her akşam denize girer tatil yaparsınız. Anladığım kadarı ile kandırılmışsınız, birileri avrupa şöle lüks böle lüks demiş gitmişsiniz şimdi yoksulluktan sürünüyorsunuz. Kandırılmayın dönün güzel ülkemize. Bizim fabrikada işinde hazır 1 telefonumla. niye sürünesiniz ki avrupalarda. :)

Gökhan abi ben sadece asgari tarafını söyledim, Türkiye"de alım gücüm ortalama 1/4"üne düşecek.

Aynı şartlar altındaki alım gücü farkı ütopik rakamlar.
Bir hüloğğğğcu ypamadığın kaldı beni :D

Ben sadece asgari ücretlerden bahsettim yoksa memleketimde normal sıfır bir araba 50.000 TL"den başlıyor sigortasıda yıllık ortalama 1000 TL.

Kirayı i, elektriği, suyu, araba vergisini, araba muayenesini, mutfak masrafını, yol parasını, benzin parasını, onu bunu katınca memleketimde bile ay sonunu getiremem ben.

MK8800 Reis aha tamda bundan bahsediyordum.

Yurtdışının balını kaymağını yiyenler para için çocuk yapan insanlar.

Adamın 24-25 yaşında 3 tane çocuğu var tabi basıyorlar bu arkadaşa parayı.

Neden?

Çocuk teşvik politikaları yüzünden.

Zaten çocuk büyüyene kadar destek kesilmiyor, hatta bazıları hiç çalışmıyor çünkü çalışınca bazı destek paraları kesiliyor.

Tabi yine çocukların gelecekleri para uğruna heba oluyor.

O 300.000 TL"lik arabalarla memleketine gidenler herşeyi para uğruna geleceklerini heba ettikleri çocuklarına borçlular.

Çocuk dışında devlet destek vermez :D

Sinan58
16-03-2017, 12:07
GokhanRS Abi ayrıca baştakiler mühendis, bilim adamı yetiştirmek için çabalayacağına halkı soymak için çabalıyorsa ben ne yapayım?

Benim suçum ne, 60.000 TL"lik araba almak için neden 10 yıl çalışayım?

Millette biraz kendini sorgulasın, milletin, devlet büyüklerinin cezasını ben niye çekiyorum.

euro olmuş 4 TL, memleketimde ben bu parayla en fazla ne sahibi olabilirim?

Sinan58
16-03-2017, 12:15
enes_srb Reis mesajını göremedim kusura bakma.

Konu arabaya gelince işler değişiyor,

Honda Civic Typer EP3"ler 5-6K euro,
Honda Civic EK4 VTİ"ler 3-4K euro,

arada uçurum var, ki benzin 1.25-1.28 euro

h.guroglu
16-03-2017, 12:23
kendi aylık hesabımı yazayım size bu ülkede ney nasıl anlarsınız ben ve eşim çalışıyoruz yani çift maaş totalde 3500 lira

1800 tl evin taksidi
750 tl çocuğun kreşi
300 tl doğalgaz
300 tl market
120 tl elektrik
70 tl su
50 tl apartman aidat

Total 3,390 tl

ay sonunda elime 110 lira para kalıyor daha çocuğun ekstra masrafı kılık kıyafet arabanın sigortası yajıtı bakımı yok bu hesapta gelde rahat rahat geçin bakalım

tequila818
16-03-2017, 12:30
Avrupa biraz pahalı oluyor tam bilmiyorum yaşamadığım için ancak Amerika'da 4 ay yaşadım. Sürücü ehliyeti olan herkesin yapabileceği Bisiklet Taksiciliği yaptım. Evin kirası 1600 dolardı ve 4 kişi kalıyorduk. Haftada 4-5 gün çalışıp 3000 dolar civarı para kazanıyordum. Kira ve faturayı düştükten sonra 2500 dolar cebe kalıyordu. Ben hayatım boyunca bu kadar rahat yaşamadım.

Yalnız Türkiye'yi başka ülkelerle kıyaslamak yerine 2 sene öncesi ile kıyaslarsak asıl vahim tabloya daha kolay ulaşıyoruz. 100 bin TL olan araba 140 bin TL oldu, 300 bin olan ev 450 bin oldu 2 sene içerisinde. Aldığımız zam %8. Çocuk yapsak özel okullar olmuş yıllık 30 bin TL. Bilgisayarıma sketch up yükledim mimari çizim çalışıyorum dışarıdan iş yapmak için. Maaşla falan olacak gibi değil.

onur_S
16-03-2017, 12:42
çalışmayayım,hiç çalışmadan emek vermeden zengin olayım istediğim zaman bmw bineyim satayım mercedese bineyim olmadımı devlet şöyle devlet böyle olmadımı din kitab isyanlar başlatırsınız bana çok saçma geliyor bu düşünceler.Makedonya makedonya demişsin dünya para kazanıyolar demişsin makedonya dediğin ülke g*tüne don alacak parası yok milletin çok merak ediyorsan gidip 10gün gezebilirsin hatta yaşayabilirsin,kendi karnını doyuracak ailene bakacak paran allaha şükür yetiyorsa arabam yok diye isyanlara girip dine devlete allaha peygambere sövemezsin az kafanı çalıştırsaydın biraz daha allaha peygambere küfür edebilcek cürme gelirsen özelden yolla telefon numaranı derdini o zaman anlarız

Dostum yas kac? Merakimdan soruyorum

8-9-3
16-03-2017, 12:57

bak o zaman bana devlet örtülü ödeneğinden 20 bin tlcik versin bende bir tane mazda 626 alayım bu iş huzur içinde çözülsün, o kırık 1400 tl ile 20 bin biriktirmekle uğraşamam öyle söyleyim konu kapansın :)

Ertekin
16-03-2017, 13:06
Konunun amacı tamamen siyasi eleştiri. araba maraba değil. Bu kadar rahat İslam dini ile alakalı konuşmak mümkünmü yav? böyle aşağılamak? Ben müslümanım diyen biri böyle konuşamaz çünkü ayet var bununla ilgili Tövbe suresi 64. ayet 65. ayet 66. ayet . Ha inanmıyor olabilirsiniz fakat genede böyle konuşamazsınız. Ben bunu tamamen eğitimsizlik olarak görüyorum. eğitim derken insan sözleri kitapların değil Allah sözleri kitabın eğitimsizliği. Bu konuya hiç yazmayacaktım çünkü ne kadar yazılsa tartışılsa da konunun amacı belli gözleri kapatmışlık belli. kimse kimseyi fikrinden caydıramaz bu konularda. ama yinede tek hissim üzüntü bu konuda.

8-9-3
16-03-2017, 13:25
Konunun amacı tamamen siyasi eleştiri. araba maraba değil. Bu kadar rahat İslam dini ile alakalı konuşmak mümkünmü yav? böyle aşağılamak? Ben müslümanım diyen biri böyle konuşamaz çünkü ayet var bununla ilgili Tövbe suresi 64. ayet 65. ayet 66. ayet . Ha inanmıyor olabilirsiniz fakat genede böyle konuşamazsınız. Ben bunu tamamen eğitimsizlik olarak görüyorum. eğitim derken insan sözleri kitapların değil Allah sözleri kitabın eğitimsizliği. Bu konuya hiç yazmayacaktım çünkü ne kadar yazılsa tartışılsa da konunun amacı belli gözleri kapatmışlık belli. kimse kimseyi fikrinden caydıramaz bu konularda. ama yinede tek hissim üzüntü bu konuda.

o zaman insanlar araba alamazken et alamazken ev alamazken, birileri çıkıp 800 tl büyük para ŞÜKREDİN, sen ESSELATÜ VESSELAMIN ÜMMETİNDENSİN ŞÜKRET gibi dini kelime etmesin, açıkça söylesin.

lan onun bunun çocukları biz sizi köle olarak kullanıyoruz sizde "S"eve "S"eve o 1400 tl ile yaşayacaksınız lan köleler sizler bizleri zengin etmek için geldiniz desin

dini islamı katmasın sinirlenmeyim bende böyle yokluk varken dini islamı kullanırsa kızarım kızarlar

şimdi tam anlatabildim mi :)

ghibli06
16-03-2017, 13:41
asgari ücret nedir? kime verilir?

asgari ücret, genelde hiç bir vasfı olmayan, wc temizlikçisi, bulaşıkçı,hademe vs lere verilen ücrettir yurt dışında, peki ya bizde? 'Bu iş yerinde asgari ücret uygulanır!!!' yazan her işletme, vasıflı vasıfsız ayrımı yapmadan asgari ücret veriyor... şimdi biz sanıyoruz ki Avrupa'da Amerika'da insanlar hep asgari ücretten çalışıyor, bir defa üniv. mezunu olup da asgari ücretle çalışmak ülkemize mahsus, Amerikada bir orman mühendisi altına Ford350 alıyorsa sanıyoruz ki ülkemizdeki orman mühendisi gibi asgari ücret alıyor o da...

adam Amerika'da barda security çalışıyor, iyi maaş alıyor, garajda ustalık yapıyor, iyi maaş alıyor, evinizi boyuyor, çok iyi maaş alıyor, liste uzar gider... asıl sorun asgari ücrette değil, asgari olmaması gereken kişilerin bile asgari ücretle çalışması...

Anıl E.
16-03-2017, 13:44
Diyorum ya abi ,millet konuşuyor ama boş konuşuyor . Adama diyorum iki üniversite mezunu yüksek lisanslı ingilizce bilen kız ,yapıkredi çağrı merkezinde eşşek gibi asgari ücrete çalışıyor .

sonra çıkıp ''kendini geliştir,boş beleş durma ,çalışmayana ekmek yok ''bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı vs..

Ertekin
16-03-2017, 13:48
o zaman insanlar araba alamazken et alamazken ev alamazken, birileri çıkıp 800 tl büyük para ŞÜKREDİN, sen ESSELATÜ VESSELAMIN ÜMMETİNDENSİN ŞÜKRET gibi dini kelime etmesin, açıkça söylesin.

lan onun bunun çocukları biz sizi köle olarak kullanıyoruz sizde "S"eve "S"eve o 1400 tl ile yaşayacaksınız lan köleler sizler bizleri zengin etmek için geldiniz desin

dini islamı katmasın sinirlenmeyim bende böyle yokluk varken dini islamı kullanırsa kızarım kızarlar

şimdi tam anlatabildim mi :)

Esselatü vesselamu demek salat ve selam demek. Biz Hz Muhammet Mustafa nın ümmetiyiz.
800 lira ile geçin yada 800.000 ile geçin istersen aç sokakda kal açlıkdan öl farketmez, bu şükrü terketmeyi gerektiren bir durum değilki. Allah a inanıyorsan onun Ve lillahi mulkus semavati vel ard yani göklerin ve yerin hükümdarlığı Allahındır ayetine inanıyorsan ozaman kalbinin her atışı aldığın her nefes annene sarılabildiğin babanı görebildiğin ayaklarının üstünde durabildiğin veya bana cevap yazabildiğin için bile şükretmelisin.
Sen bana refah içinde bir hayat verirse bmw ye binersem audi ile gezersem şükrederim diyorsun. 6 çocuğunu toprağa kendi eliyle gömmüş her türlü sıkıntının en büyüğünü çekmiş bir peygamberin ümmetiyim ben, bu sıkıntıları boşuna çekmedi bizlere birşey gösterdi. Sen diyorsunki bolluk içinde değilim neden şükredeyim :)

Asgari ücret asgari düzeyde geçinmek içindir. Dünyanın bir çok yerinde asgari geçim sağlanır asgari ücretle. İnşaAllah daha iyi olur daha çok kazanırsın ve istediğin hayata sahip olursun ve inşaAllah bazı şeylere olan merakın kadar ayetlere islami hayata da merakın gelişir de tövbe edersin. Vallahi kötü olmanı istemem.
Bak kardeşim kızıyorum diyorsun ya ben sana birşey diyeyim. Hiç bir şekilde müslümanların mükemmel olduğunu iddea edemez kimse ama islam dini mükemmeldir. Şahıslara kızıp din e küfretme.

ghibli06
16-03-2017, 13:50
Diyorum ya abi ,millet konuşuyor ama boş konuşuyor . Adama diyorum iki üniversite mezunu yüksek lisanslı ingilizce bilen kız ,yapıkredi çağrı merkezinde eşşek gibi asgari ücrete çalışıyor .

sonra çıkıp ''kendini geliştir,boş beleş durma ,çalışmayana ekmek yok ''bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı vs..

evet asıl kıyaslama yapılması gereken bu işte.. bırakın asgari ücreti kıyaslamayı, adamların işsizlik maaşı neredeyse asgari ücret kadar zaten... 20 yılık bir öğretmen Amerika'da yıllık kaç yüz bin usd kazanıyor? bir polis, bir hakim? ama her zamanki gibi kıyaslamayı hep en gariban tarafından yapıyoruz, Amerika'da üniv. bitirip de işsiz kalanların oranının ne kadar düşük olduğuna bakın ya da üniv. bitirmeyip kendine bir ustalık kazandırmış işçilerin ne kadar kazandığına bakın... asgari ücret McDonalds'ta biraz harçlık kazanayım diyen garsonla, artık vücudum ağır iş kaldırmıyor gideyim hademellik yapayım diyen adamın kazandığı paradır...

emir91
16-03-2017, 13:54
Yaptığın işten biraz anlıyorsan çevren tanıdığında varsa yürür gidersin türkiyede yoksa çalışarak yükselmek için hem eğitim hem zeka hemde çakallık potansiyelinin çok yüksek olması lazım ki diğer insanların önüne geçip fark edil.

rebelh
16-03-2017, 13:54
konuyu din temelli tartışmak yanlış bence
konunun esas başlığı alım gücü olmalı ve din temelinden çıkıp sosyo-ekonomik olarak tartışacaksak verimli olabilir
onun dışında atışma tarzında şahsi bir konu olur

8-9-3
16-03-2017, 13:56
asgari ücret nedir? kime verilir?

asgari ücret, genelde hiç bir vasfı olmayan, wc temizlikçisi, bulaşıkçı,hademe vs lere verilen ücrettir yurt dışında, peki ya bizde? 'Bu iş yerinde asgari ücret uygulanır!!!' yazan her işletme, vasıflı vasıfsız ayrımı yapmadan asgari ücret veriyor... şimdi biz sanıyoruz ki Avrupa'da Amerika'da insanlar hep asgari ücretten çalışıyor, bir defa üniv. mezunu olup da asgari ücretle çalışmak ülkemize mahsus, Amerikada bir orman mühendisi altına Ford350 alıyorsa sanıyoruz ki ülkemizdeki orman mühendisi gibi asgari ücret alıyor o da...

adam Amerika'da barda security çalışıyor, iyi maaş alıyor, garajda ustalık yapıyor, iyi maaş alıyor, evinizi boyuyor, çok iyi maaş alıyor, liste uzar gider... asıl sorun asgari ücrette değil, asgari olmaması gereken kişilerin bile asgari ücretle çalışması...

onu diyorum bende hocam Allahtan vasıflı değilim bide vasıflı olsam kıyameti kopartırım, ben 2 senelik üniversite okudum burada söylüyorum vasıfsızım, ama benim hakkım 2 senede c segment sıfır araba alabilmek 4 senede 2+1 ev alabilmek hafada 1 gün dışarda ailem varsa yemek yiyebilmek hafta sonları arkadaşlarımla dolaşabilmek belli miktarda para harcayabilmek, bu gibi şeyler mühendis doktor vs çok daha fazlası olmalı kaldı ki burada doktor mühendisler bile hakkını alamıyor.

ben bundan bahsediyorum konudaki bazı arkadaşlar anlamamakta ısrar ediyor, şu suriyelilere harcanan paralar betonlara dökülen paralarla fabrika kurulsa işçi çalıştırılsa benim dediklerim şuan yapılıyordu ben buna kızıyorum, bana neredeyse dinsiz diyecek adam var konuda ben her cuma günü cumaya giderim namazlarımı kılarım elimden geldiğince, harici hak yemem haram yemem Allah uzak tutsun ve böyle insanlarla arkadaşlıktanda uzak tutsun benim kızdığım şey şu mevcut iğrenç sisteme şükredin demeleri ben kör kütük şükretmem mantıklı olan herşeye şükrederim.

bu kadar yazdım bazı arkadaşlar hala anlamıyorsa diyecek birşeyim yok, kıldığım namazları anlatma zorunluluğum yok ama bilsinler hala dinsiz diyorlarsa desinler herşeyi bilen Allah sonuçta benimde herkesinde :)

8-9-3
16-03-2017, 14:00
Esselatü vesselamu demek salat ve selam demek. Biz Hz Muhammet Mustafa nın ümmetiyiz.
800 lira ile geçin yada 800.000 ile geçin istersen aç sokakda kal açlıkdan öl farketmez, bu şükrü terketmeyi gerektiren bir durum değilki. Allah a inanıyorsan onun Ve lillahi mulkus semavati vel ard yani göklerin ve yerin hükümdarlığı Allahındır ayetine inanıyorsan ozaman kalbinin her atışı aldığın her nefes annene sarılabildiğin babanı görebildiğin ayaklarının üstünde durabildiğin veya bana cevap yazabildiğin için bile şükretmelisin.
Sen bana refah içinde bir hayat verirse bmw ye binersem audi ile gezersem şükrederim diyorsun. 6 çocuğunu toprağa kendi eliyle gömmüş her türlü sıkıntının en büyüğünü çekmiş bir peygamberin ümmetiyim ben, bu sıkıntıları boşuna çekmedi bizlere birşey gösterdi. Sen diyorsunki bolluk içinde değilim neden şükredeyim :)

Asgari ücret asgari düzeyde geçinmek içindir. Dünyanın bir çok yerinde asgari geçim sağlanır asgari ücretle. İnşaAllah daha iyi olur daha çok kazanırsın ve istediğin hayata sahip olursun ve inşaAllah bazı şeylere olan merakın kadar ayetlere islami hayata da merakın gelişir de tövbe edersin. Vallahi kötü olmanı istemem.
Bak kardeşim kızıyorum diyorsun ya ben sana birşey diyeyim. Hiç bir şekilde müslümanların mükemmel olduğunu iddea edemez kimse ama islam dini mükemmeldir. Şahıslara kızıp din e küfretme.

iyide hocam benim onlara şükretmediğimi nerden biliyorsun?

ben herşeye şükrediyorum sen merak etme :)

benim şükretmediğim şeyler suriyelilere harcanan 25 milyar lira ve onca gelen sıcak paralar ile rezidans yapmak yerine fabrika açılmaması üretim yapılmaması

Anıl E.
16-03-2017, 14:02
Ertekin abi dünyanın her yerinde asgari ücret sisteminin bizim ülkemizdeki ile aynı olmadığı açıkça ortada. Bizimkisi gariban eğlencesi,bir evin kirası 800-900 tl (merkezi yerde değil ücra mahalle ve sokaklarda) 1400 tl'den bahsediyoruz en basiti geriye ne kalır ki ?

Kendisi dini kullananlara karşı bir sitem içinde doğal olarak, ki bu yapılan din sömürüsü tüm müslüman topraklarında var ,ve hepsi de dibe çökmüş durumda . Yukarıda belirttiğim kişinin çağrı merkezinde asgari ücrete değil de farklı yerlerde çalışması gerekirdi avrupanın başka bir ülkesinde olsaydı.

Ertekin
16-03-2017, 14:11
iyide hocam benim onlara şükretmediğimi nerden biliyorsun?

ben herşeye şükrediyorum sen merak etme :)

benim şükretmediğim şeyler suriyelilere harcanan 25 milyar lira ve onca gelen sıcak paralar ile rezidans yapmak yerine fabrika açılmaması üretim yapılmaması

Onlara şükretmiyorsundur demedimki onlara bile demek istedim. Valla suriyelilere harcanan 25 milyarı görmedim ama 800 lira kirası olan evi suriyelilere 1200 liraya kiralayanı , haftalık 400 liraya çalıştırdığı kalfasını çıkarıp 200 liraya suriyeli usta çalıştıran Türk leri gördüm ve şahit oldum.
Namazını kılıyorsan şükrünü ediyorsan nasıl küfrediyorsun dine yav? benim takıldığım konu oydu. Neyse hakkımızda hayırlısı :)

Ertekin
16-03-2017, 14:15
Ertekin abi dünyanın her yerinde asgari ücret sisteminin bizim ülkemizdeki ile aynı olmadığı açıkça ortada. Bizimkisi gariban eğlencesi,bir evin kirası 800-900 tl (merkezi yerde değil ücra mahalle ve sokaklarda) 1400 tl'den bahsediyoruz en basiti geriye ne kalır ki ?

Kendisi dini kullananlara karşı bir sitem içinde doğal olarak, ki bu yapılan din sömürüsü tüm müslüman topraklarında var ,ve hepsi de dibe çökmüş durumda . Yukarıda belirttiğim kişinin çağrı merkezinde asgari ücrete değil de farklı yerlerde çalışması gerekirdi avrupanın başka bir ülkesinde olsaydı.

O kardeşimiz de belki doğru girişimlerle daha münhasip bir mevkide çalışabilir. Biraz mücadele etmesi gerek. Şahsen benim de diplomam herhangi bir işe yaramıyor. körü körüne okumuşuz bankacı olmak istemedim ticaret yapmak istedim. bankacı olsam herhalde şuan kazandığımın yarısını kazanacak ve istemediğim bir işi yapacaktım.

Bu arada bakın bende asgari ücreti yeterli bulmuyorum. bence bir nebze daha yukarıda olmalıydı, benim tek takıldığım konu din ile alakalı konuşurken biraz daha dikkatli olunması gerektiği. Dini kullanarak bir şeyler elde etmeye çalışan eğer niyeti kötü ise illaki cezasını bu dünyada da görecektir.

Sinan58
16-03-2017, 14:30
Ülkemizde vergi kaçırıp Cuma"yı kaçırmayan insanlar var, kaçak işçi çalıştırıp Cuma"yı kaçırmayanlar var :D

Bu abimizde diyorki herkes doktor olmak zorunda değil, doktor mühendis olmayan ölsünmü?

Din konusunda yaptığı yorumlar hariç diğer herşey doğru.

Sinan58
16-03-2017, 14:32
Abi bence bu konuyu iyice araştırabilirsin, inşaat vb. sektörlerde işçi olarak birçok ülkede çalışabilirsin.

Tabi birazcık sabır lazım, birazda kısmet...

Yiğit G.
16-03-2017, 15:53

-700 euro kira
-400 euro mutfak masrafı
-200 euro fatura

olay aslında maaş değil avrupada da insanlar zorluk çekiyor ama hayat daha kolay , yani kafan sadece orda paraya takılıyor o kadar

sokakda etek giydin diye kimse seni tekmelemez
bir düşünceni dilediğin gibi açıklayabilirsin polis gaz fişeği ile kafandan vurmaz
satırlı insanlar sana saldırmaz
erkek veya kız cocugunu iyi okullara güvenerek gönderebilirsin taciz vakası vs yok kadar az
dövmeli piercing li gezebilirsin rahatça
eşinle el ele kol kola gezebilirsin
yol verme kavgasında bıçaklanma riskin yok denecek kadar az :)
araçla ezilme riskin yok yayalara full saygı
hastahane sırası yok kuyruklar yok (anca alışverişte)

1000000 tane şık sayarım böyle bende yaşadım avrupada.Bu tarz iğrenç şeyler yaşandıgı için üstüne birde maaşlar az olunca insanlara batıyor.Eğer biz 3. dünya ülkesi olmasaydık herşey güllük gülistanlık olsa idi inan kimse maaş'a takılmazdı.. Herşey boktan olunca bu sefer diğer şeyler batamay başlıyor maaşlar gibi..

M3CSL
16-03-2017, 15:53
Çalışan üreten daha doğrusu insanlara fayda sağlayan herkes(bu konuda net ayet vardır)karşılığını er geç alır. emeklemeden yürünmez yürünmeden koşulmaz, başarı örnekleri hep bunlarla doludur.
genç yaşlarda herkes sıkıntılar çekti,sabreden birbirine karşıklıklı hakkı tavsiye eden mutluluğu huzuru bulur bir şekilde.

8-9-3
16-03-2017, 15:56
Abi bence bu konuyu iyice araştırabilirsin, inşaat vb. sektörlerde işçi olarak birçok ülkede çalışabilirsin.

Tabi birazcık sabır lazım, birazda kısmet...

avrupanın en boktan ülkesini buraya tercih ederim açık ve net, hatta meksika hindistan falan buradan daha mantıklı bilmiyorum kaçabilsem bir daha hiç bir zaman gelmem, böyle karın ağrısı başka memleket yok yer yüzünde "ortadoğu hariç" kanadaya amerikaya gitsem bidaha gelmezdim, gezmek için bile gelmem o derece vasıfsız insanların değer görmediği ülkelerin ilk sıralarında bir ülke.

herkese önerim kaçın canınızı ve refahınızı kurtarın

M3CSL
16-03-2017, 15:58
olay aslında maaş değil avrupada da insanlar zorluk çekiyor ama hayat daha kolay , yani kafan sadece orda paraya takılıyor o kadar

bir düşünceni dilediğin gibi açıklayabilirsin polis gaz fişeği ile kafandan vurmaz
erkek veya kız cocugunu iyi okullara güvenerek gönderebilirsin taciz vakası vs yok kadar az

1000000 tane şık sayarım böyle bende yaşadım avrupada.Bu tarz iğrenç şeyler yaşandıgı için üstüne birde maaşlar az olunca insanlara batıyor.Eğer biz 3. dünya ülkesi olmasaydık herşey güllük gülistanlık olsa idi inan kimse maaş'a takılmazdı.. Herşey boktan olunca bu sefer diğer şeyler batamay başlıyor maaşlar gibi..
,Olay vizyonda hayata bakış açısında , eğitimde. Asıl gerçek bilge insan paraya takmaz, özgürlüğe huzura odaklanır.Gelişmekte olan daha bilgisiz toplumlar paraya önem verir, güce paraya önem vermekte toplumu yozlaştırır.
Daha çok para olsa yukarıdalrda arkadaş yazmıştı daha iyi araba alır herkes daha iyi araba alacağı için onunki otomatik daha kötü algılanır, herkesin 131 aldığı yerde 106 bile çok iyi görünür.

Yiğit G.
16-03-2017, 16:00
avrupanın en boktan ülkesini buraya tercih ederim açık ve net, hatta meksika hindistan falan buradan daha mantıklı bilmiyorum kaçabilsem bir daha hiç bir zaman gelmem, böyle karın ağrısı başka memleket yok yer yüzünde "ortadoğu hariç" kanadaya amerikaya gitsem bidaha gelmezdim, gezmek için bile gelmem o derece vasıfsız insanların değer görmediği ülkelerin ilk sıralarında bir ülke.

kardeşim siyasi düşüncesinden dolayı işten atıldı.. Boğaziçinde üniversitesinde akademisyendi.. Düşünebiliyormusun dünya üstünde nerede vardır acaba siyasi düşünce yüzünden işten çıkarılan ve bunlar zeki insanlar benden kat kat zekidir kardeşim.. New York üniversitesi çağırdı hemen gelin bizle çalışın diye.. Şu an new york ta yaşıyor.. Şaka gibi değil mi ama gerçek.. Bir yandan da ülkeler hak ettiği gibi yönetilir diyorum.Ben gidemiyorum ne yazikki toprağımı seviyorum alışkanlık mı sevgi mi dersin lanet olsun cesaretimi toplasam gidicem..

M3CSL
16-03-2017, 16:01

İnsanların hayatını değiştirmek için birşeyler yapıyormusun,karşılıksız iyilikler yada karşıma iyi insanlar çıkar diye içten dua ediyormusun, kendim ne kadar doğruyum diye kendini sorguluyor musun, bunlara önem vermek gerekir bence, insan bulunduğu ortama bir şekilde uyum sağlar, maksat olumlu düşünebilmekte.

Erukay
16-03-2017, 16:04
İzmirde öğrenciyim aynı zamanda çalışıyorum, asgari ücretten fazla gelirim var araba almak için 5 aydır para biriktiriyorum ve 5 ay daha biriktirirsem anca bi lada samara falan alabiliyorum. Bu gelirle ile ev geçindirenişçinin emekçinin Allah yardımcısı olsun.

Yiğit G.
16-03-2017, 16:09
,Olay vizyonda hayata bakış açısında , eğitimde. Asıl gerçek bilge insan paraya takmaz, özgürlüğe huzura odaklanır.Gelişmekte olan daha bilgisiz toplumlar paraya önem verir, güce paraya önem vermekte toplumu yozlaştırır.
Daha çok para olsa yukarıdalrda arkadaş yazmıştı daha iyi araba alır herkes daha iyi araba alacağı için onunki otomatik daha kötü algılanır, herkesin 131 aldığı yerde 106 bile çok iyi görünür.

Ben avrupanın kuzeybatı tarafını baya gezdim.. İngiltere iskoçya irlanda vs... İrlanda o bölgenin en fakir halkıdır iskoçya ile beraber.O kadar arkadaşım oldu gezdik eğlendik vs hiçbir zaman kimin ne kazandıgını bilmedim.İnan orda kimse dostunun arkadasının komşusunun ne kazandıgını bilemez.Sohbetlerde bile para ve kazanç asla konuşulmaz.Yanında ki 2 arkadaşının gelir farkı birbirinin 10 katı olabilir ama sen anlayamassın.Çünkü en düşük maaşı alan , en yüksek maaşı olanın yaptıgı herşeyi yapabiliyor.Sosyal aktivitelerden bahsiyorum tabi bugatti veyron almaktan değil.Ayırt edemiyorsun zenginle fakir farkını.Çünkü devlet yapılabilecek alınabilecek herşeyi minumum kazancı olanlarında yapabileceği şekilde ayarlamış.. Biz ise istanbulda arkadaşlarımla buluştugumuzda hep gelir konuşuyoruz herkes benim ne kadar kazancım oldugunu bilir mesela veya ben arkadaşlarımı bilirim borç veririm borç alırım.Orda öyle birşey yok.Ters bakarlar sana böyle bir konu açarsan...

Sinan58
16-03-2017, 16:17

Konuya genel olarak sosyal devlet açısından bakarsan haklısın abi.

Bayramlarda Camii"de hoca toplanan fitre ve zekatları verecek aile bulamıyoruz demişti geçen sene, neden maddi durumu aşırı derecede kötü insan bulmak zor.

Sosyal devletde bunun için var zaten, ama bizdeki samimiyet bambaşka :D

Yabancı birisinden borç alamazsın, mesela birisine yardım edersin ama o sana etmez. Çünkü sen sadece yardımsever olduğun için yardım etmişsindir.

Tabii bunları zaten benden daha iyi bildiğinize eminim.
Belirli bir maddi seviyenin altındaysanız kira yardımı vb. veriyorlar, kimse aç kalmaz o konuda.

Sinan58
16-03-2017, 16:33

meksika, hindistan falan fazla uçmuşsun abi, oralar artık 4. dünya ülkesi.

Aslında herşey zihniyet meselesi, ben çok Vatansever bir insanım ve bununla övünüyorum.

Gel gelelim benim milletimin bazı insanlarından nefret ettiğim zamanlar oluyor, geçen ay sahibi Türk olan bir dükkanda staj yapacaktım. Adam bana diyorki sen kağıtta yazan "haftada en fazla 35 saat çalışabilir maddesini es geçip" 55 saat çalışırsan gel stajını yap.

İşte böyle şerefsiz insanlar görünce tiksiniyorum.

İzzet Göçmen
16-03-2017, 16:42
Bu ülkeden bir cacık olmaz leblebilerin üstüne evet yazıp dagıtmaya basladılarsa araclarla milleti ikna etmeye gittilerse,Kendi gelecegimden korkuyorum anandan babandan ev arsa kalmadıysa bu ülkede 0 dan baslıcaksan 50 kurusluk mermiyle sık kafana daha rahat,Sonumuz hayır olsun

8-9-3
16-03-2017, 16:49
meksika, hindistan falan fazla uçmuşsun abi, oralar artık 4. dünya ülkesi.

Aslında herşey zihniyet meselesi, ben çok Vatansever bir insanım ve bununla övünüyorum.

Gel gelelim benim milletimin bazı insanlarından nefret ettiğim zamanlar oluyor, geçen ay sahibi Türk olan bir dükkanda staj yapacaktım. Adam bana diyorki sen kağıtta yazan "haftada en fazla 35 saat çalışabilir maddesini es geçip" 55 saat çalışırsan gel stajını yap.

İşte böyle şerefsiz insanlar görünce tiksiniyorum.

işte kızdığım şeylerden biride bu köle arıyorlar 1400 tl ye, isyan edende yok ki onada kızıyorum bırak kardeşim ülkeninde içindekilerininde rabbiyesi silinmiş daha adam olmaz bir ülke

kardeşim siyasi düşüncesinden dolayı işten atıldı.. Boğaziçinde üniversitesinde akademisyendi.. Düşünebiliyormusun dünya üstünde nerede vardır acaba siyasi düşünce yüzünden işten çıkarılan ve bunlar zeki insanlar benden kat kat zekidir kardeşim.. New York üniversitesi çağırdı hemen gelin bizle çalışın diye.. Şu an new york ta yaşıyor.. Şaka gibi değil mi ama gerçek.. Bir yandan da ülkeler hak ettiği gibi yönetilir diyorum.Ben gidemiyorum ne yazikki toprağımı seviyorum alışkanlık mı sevgi mi dersin lanet olsun cesaretimi toplasam gidicem..

imkanın varsa kaç derim hocam benim olsa durmazdım bu ülkenin düzelmesini bekleme öyle bir umuda girme, düzelse bile minimum 4 sene sonraki nesil görür.