PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu sorunun kaynağı Turbo mu?

Berkelyum
11-03-2017, 21:40
Arkadaşlar merhaba;
2008 captiva kullanıcısıyım, aile aracımız.

Aracımız 3-4 ay gibi bir süredir kullanılmıyor. Son 1 haftadır kullanmaya başladım.
Fakat şöyle bir sorun var ve ben bunun ne kaynaklı olduğunu çözemedim.

Araç normal bir şekilde ivmelenirken tahmini 2250 devirden sonra motorun yolcu koltuğu tarafından bir ses geliyor(uçak motoru gibi)

İlk duyduğumda lastikler yeni olduğu için o sebeple olabilir dedim fakat ikinci kez dikkat ettiğimde(devire o zaman bakmaya başladım), sanki Turbo nun olduğu bölgeden geliyor bu ses.

İnternetten baktığımda manifoldla alakalı da olabilir deniyor, iyice kafam karıştı.

Ustaya gösterdik, turbonun değişmesine gerek yok dedi. Anlamadım bu önemli bir şey mi yoksa ben gereksiz kuruntu mu yapıyorum...

Daha önce başına böyle bir şey gelen var mıdır, olasılıklar nedir bahsederseniz ve yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkürler

E46
11-03-2017, 21:54
3-4 aydır hiç marşa basilmadiysa hareketli parçaların yüzeyleri yağsız kaldığından dolayi sorun çıkarabiliyor. Tabi bu ses ne şiddette ve nasıl bir ses ustanın dinleyip yorum getirmesi lazım duman atma çekişte düşme var mı? bunlarda sorun hakkinda ip ucu verebilir. Burdan ne dersek diyelim yol testi yapmadan net bir sonuca varılamaz

Berkelyum
11-03-2017, 22:03
3-4 aydır hiç marşa basilmadiysa hareketli parçaların yüzeyleri yağsız kaldığından dolayi sorun çıkarabiliyor. Tabi bu ses ne şiddette ve nasıl bir ses ustanın dinleyip yorum getirmesi lazım duman atma çekişte düşme var mı? bunlarda sorun hakkinda ip ucu verebilir. Burdan ne dersek diyelim yol testi yapmadan net bir sonuca varılamaz

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler.
Araçta çekiş sorunu yok ama bugün ilk 1-2 dk beyaz duman attı sonrasında geçti mesela. İlk yazdığınız şey de çok doğru açıkçası...
Ben en iyisi bir süre sakin kullanıp gidişatın ilerleyip ilerlemeyeceğine bakayım. Eğer yapabilirsem seyir anında bir video klip çekip foruma da yükleyebilirim sesin tanımlanması amacıyla.

E46
12-03-2017, 19:28
Haklısın dediğin gibi bir süre takip etmekte fayda var. videoda faydalı olabilir ancak buyuk bir sorun yok gibi görünüyor. iyi sürüşler

sekizsilindir
12-03-2017, 20:09
Sesin kaynağı turbo ise, palleri kontrol ettirin balansla düzelmezse değişim olur

MaslakWarehouse
12-03-2017, 22:10
turbo basınç hortumlarında kaçak olup olmadığını test ettirin, ufak bi kaçak var ise performans farkı hissettirmez

tremx
12-03-2017, 22:21
sağ teker bilyesi olabilir mi?