PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaz Tatili İçin Arabayla Yurt Dışı - Öneri

207_TR
11-03-2017, 23:04
Merhaba

Bu yaz tatilinde arabayla Yurt Dışı Planım var.

Booking vs siteleri kullanarak bir plan oluşturdum kendime.

2 Yetişkin 1 Bebek olarak bu turu bu yaz Temmuz ayında yapmayı düşünüyoruz.

Önerilerinizi bekliyorum.

------------------------------------------------------------------
Balıkesir - Alexandroupoli, Yunanistan = Gelibolu-Keşan-İpsala 374 km Feribot geçişi var.

Alexandroupoli – Kavala = 178 km – Konaklama 1 gece ( 300TL ) 1 Temmuz

Kavala – Selanik = 121 km

Selanik – Thessaloniki =24 km

Thessaloniki – Tirane = 408 km

Tirane – Durres = 59km –Konaklama 1 gece (250 TL) 2 Temmuz

Durres – Dubrovnik = 277 km – Konaklama 1 gece ( 700 TL) 3 Temmuz

Dubrovnik – Makarska = 152 km

Makarska – Split = 89 km Konaklama 1 Gece (700 TL ) 4 Temmuz

Split – Koper = 500 km

Koper – Triesta = 22 km Konaklama 1 Gece (500 TL) 5 Temmuz

Trieste – Venedik = 161 km Konaklama 2 Gece (1200TL) 6-7 Temmuz

Venedik – Pisa = 320 km

Pisa - San Marino =301 km Konaklama 1 Gece (500 TL) 8 Temmuz

San Marino - Roma = 412 km Konaklama 2 Gece (750 TL) 9-10 Temmuz

Roma – Napoli = 226 km Konaklama 1 Gece (500 TL) 11 Temmuz

Napoli – Bari = 266 km Konaklama 1 Gece ( 500 TL) 12 Temmuz

Dönüş 142 Euro -Feribot— Bari - Igoumenitsa, Yunanistan 13 Temmuz

Igoumenitsa, Yunanistan – Balıkesir 900 km

Konaklama 6000 TL
Yeme içme 1000 TL
Yol Gidiş 4000 km (1500 TL) Yakıtı Ortalama 37.5 Kuruştan hesapladım. Türkiye fiyatlarına göre
Yol Dönüş 900 km (300 TL) Yunanistan Igoumenitsa dan Balıkesire

Yaklaşık 10.000TL 13-14 Günlük Yurt Dışı Turu

hddsheriff
11-03-2017, 23:10
Rota güzel de tl olarak yazdığın rakamları Euro olarak yaz hatta paran hazırsa Euro'ya çevir Temmuz'a kim öle kim kala dövizin ne olacağı meçhul , sonra hayal kırıklığı yaşama :)

Seven7
11-03-2017, 23:15
Rota gayet güzel, umarım eşinizin de ehliyeti vardır yoksa çekilecek dert değil tek şoförle.

srkn
11-03-2017, 23:15
siz zaten guzel bir plan yapmissiniz , ama ben hem okadar para harcayip hemde o yol eziyetini cekmezdim ustelik bir bebek var tatilden ziyade eziyete donebilir.

MK8800
11-03-2017, 23:16
Şimdiden iyi yolculuklar rota keyifli gözüküyor . Ama yeme-içmeye ek olarak yol giderleri diye ayrı bir başlık açıp gezdiğiniz bölgelerdeki taşıt giderleri ( otopark paraları , geçiş ücretleri ) vs eklersek 1000 lira malesef ki euronun mevcut durumunda iyimser olmuş tavsiyem hesaplarken kafanızda belli bir bütçe var ise bunu da göz önünde bulundurmanız .

melihyilmaz
11-03-2017, 23:43
Benim bir sorum olacak böyle ülke ülke gezmek için gittiğiniz her ülkede için vizemi alıyorsunuz yoksa daha kolay bit yolu varmıdır.

Dragger
12-03-2017, 00:10
Rota çok güzel, İtalya'da araya Floransa'yı da eklemelisin.

Roma otopark konusunda üzebilir, 4 saate 28 euro vermiştim. Venedik de aynı şekilde, otele kanallardan gideceksen aracını tüm gün boyunca iyi bir yere parketmelisin. Otobanların da maşallahı var Avrupa'da, 10kmde bir gişe var. Bütçeye otoban ve parklar için +1000 ekle derim.

Benim bir sorum olacak böyle ülke ülke gezmek için gittiğiniz her ülkede için vizemi alıyorsunuz yoksa daha kolay bit yolu varmıdır.

Schengen olması yeterli bu ülkelere giriş çıkış için.

corrado
12-03-2017, 00:29

burada selanikten Selanik'e hesaplamışsınız. çok önemli değil gerçi ama sizi yanıltmasın.

selanikten tirana giderken ohrid üzerinden gidecekseniz orayı da ziyaret edin derim.

tiran da pek görülecek bir yer yok.
durres de biraz bizim kuşadasını hatırlatır. limanı yoğundur denizi biraz kirlidir.görülmeden geçilebilir.ama araç kullandıktan sonra konaklamak için duracaksanız başka.

diğer konu durres ten dubrovniğe geçerken; önce arnavutluktan karadağa,sonra karadağdan hırvatistana geçeceksiniz ve temmuzda o yol ve sınır kapıları baya bir kalabalık oluyor. mesafenin kısa olması sizi aldatmasın. daha uzun sürebilir.

venedikte de merkezde değil lido de jeselo tarafında konaklayıp venediğe günü birlik gitmek daha mantıklı gibi.
yolunuz açık olsun şimdiden

academian97
12-03-2017, 00:59
Öncelikle imzama bir göz atın diyorum. :)
Size şöyle bir tüyo veriyim; Mesela Makarska değil de Brela, Split değil de Stobrec gibi çok popüler yerler yerine o popüler yerlere yakın daha az popüler yerlerde konaklama yapabilirim derseniz masrafları ciddi ölçüde düşürebilirsiniz. O popüler yerleri yine dilediğiniz gibi ziyaret edersiniz.
Gideceğiniz büyük şehirlerde otel otoparkının olmasına dikkat edin, booking puanı yüksek olan yerlere aldanmayıp özellikle temizlik kriterlerine dikkat edin.

Mümkünse hırvatistanın Plitvice Şelalelerine bir göz atın(google görseller: Plitvice Lakes), bebekle biraz zor olmuştu (bebek arabası girmez) ama fazladan yapacağını her kilometreye değer. Özelden irtibata geçerseniz telefonla birkaç şey daha anlatabilirim.

Durresten dönüşte İşkodra'da enfes bir et yiyebileceğiniz bi lokanta biliyorum. Yol üzeri Ulcinj, Budva, Kotor'u da es geçmeyin, hatta Kotor civarında kalıp Dubrovnikte kalmaktan vazgeçin, çok kalabalık bir yer, oraya tam bir gününüzü ayırıp gezmeniz, tekne turuna çıkmanız yetecektir.

Bir soru: Neden Bosna'ya girmiyorsunuz?

G_TT_I
12-03-2017, 08:31
Bu sadece haritada noktalari birlestirmek gibi bisey olmus, o aylarda araba ve sinir kapilari dusundurucu bunun yaninda otoban gecis ucretleri, gunluk su yeme icme masrafi ve yakit eu ile :)

Ben 10 gunde igomenista bari, torino- bari, santrope- brindisiyi motor ile gectim kosturma olmadan keyifliydi.
Oncesinde de makedonya sirbistan tarafindaydim.
Sadece yunanistan, direk italya yada hirvatistan makedonya tarafinda tek bir tatil planlaman iyi olacaktir.

brs852
12-03-2017, 08:39
Yeme içme için 1000 TL az gibi geldi birde otopark ve otoban geçiş ücretleri düşünülüncr bütçe bir tik artabilir

Eworen
12-03-2017, 08:54
Yeme icme 1000 TL yani 250€ ?
temmuz ayinda 15 gun de sadece su icin yarisini rahatlikla harcarsiniz gunde 1 ogun 2 kisi mc donalds tan yeseniz yine imkansiz
yeme icme ve gorunmeyen hesapta olmayan harcamalar icin 1000€ daha koyun rahatlikla
ote yandan bu aralar yakin cevremde bebek kayniyor
bebegi olan bi yakinima 10 bin TL ver degilde ben size 15 Bin TL vereyim desem boyle bir tatili asla yapmazlar
sahsen 5 bin km araba icinde hemde temmuz ayinda boyle bi tatil ben olsam bebekle yapmazdim
Sizin sartlarinizda ulke gezmenin en temiz yolu cruise gemileri tavsiyemdir..
cocuk biraz daha buyuyunce yapsaniz hepiniz icin daha iyi olur gibi..

furkane
12-03-2017, 10:30
Boyle bir plan yapiliyor ise butceye cok takilmammak gerek ... gunluk gunluk/kisi basi 12.5euro imkansizin otesinde... Gider olarak bakilir ise rahat +15-20.000tl olur. otopark vs yaninda ceza yeme riskinizde buyuk

207_TR
12-03-2017, 17:45
Rota güzel de tl olarak yazdığın rakamları Euro olarak yaz hatta paran hazırsa Euro'ya çevir Temmuz'a kim öle kim kala dövizin ne olacağı meçhul , sonra hayal kırıklığı yaşama :)

Rotayı genel olarak sahil şeridinden giderek son ulaşmak istediğim noktaya çok dolanmadan geze geze gidecek şekilde şimdilik planladım.

Şuan Euro yapmanın çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. Bana göre şuan ki yatırım aracı Altın.

Teşekkürler

207_TR
12-03-2017, 17:46
Rota gayet güzel, umarım eşinizin de ehliyeti vardır yoksa çekilecek dert değil tek şoförle.

Eşimin ehliyeti var abi çok saol. Ama ben tüm yolu kendi direksiyonumla planlıyorum :)

207_TR
12-03-2017, 17:47
siz zaten guzel bir plan yapmissiniz , ama ben hem okadar para harcayip hemde o yol eziyetini cekmezdim ustelik bir bebek var tatilden ziyade eziyete donebilir.

Abi tatilden ne beklediğinle ilgili biraz. Aynı paraya uçakla Roma tarafına gidip 4-5 gün otelde kalıp dönebiliyorsun ama amaç daha fazla yer görebilmek.

Bebek şuan 21 aylık. 21 ayda yaklaşık 10 tatil yöresi gezdi :)

207_TR
12-03-2017, 17:49
Şimdiden iyi yolculuklar rota keyifli gözüküyor . Ama yeme-içmeye ek olarak yol giderleri diye ayrı bir başlık açıp gezdiğiniz bölgelerdeki taşıt giderleri ( otopark paraları , geçiş ücretleri ) vs eklersek 1000 lira malesef ki euronun mevcut durumunda iyimser olmuş tavsiyem hesaplarken kafanızda belli bir bütçe var ise bunu da göz önünde bulundurmanız .

Teşekkür ederim.

Hesap edemediğim noktalardan birisi bu. Yol masrafı. Yani otoyol geçişleri ne kadar, otoparklar nasıl, yakıt şuan yurtdışında da TL hesabına göre ucuz değil.

1-2 bin lira bu durum için ayırmak gerekli.

İzzet Göçmen
12-03-2017, 17:50
ben olsaydım simdiden onu euroya cevirir temmuz sıcagında klima altında tv izlerken paraları yanına koyar borsa euro yükselmişmi diye bakardım...

tavsiyem ufak cocukla cıkmayın günü birlik gidildigi zaman bile rezil olunuyor yollarda hele araba tepesinde

207_TR
12-03-2017, 17:50

Çoklu girişe sahip Schengen daha iyi olur diye düşünüyorum. Ben daha önce 2 defa Schengen aldım. Umarım eşim ve çocuk içinde rahat alırım.

207_TR
12-03-2017, 17:55
Rota çok güzel, İtalya'da araya Floransa'yı da eklemelisin.

Roma otopark konusunda üzebilir, 4 saate 28 euro vermiştim. Venedik de aynı şekilde, otele kanallardan gideceksen aracını tüm gün boyunca iyi bir yere parketmelisin. Otobanların da maşallahı var Avrupa'da, 10kmde bir gişe var. Bütçeye otoban ve parklar için +1000 ekle derim.

Schengen olması yeterli bu ülkelere giriş çıkış için.

Floransa evet kesinlikle uğramalıyım. Bilmediğim bölgeler olduğu için otopark konusunda en güvenli gördüğüm yerlere park etmeyi düşünüyorum.

Otoban ücretleri nasıl acaba ?

orhansah
12-03-2017, 17:58
otoparklar ve otoyol geçişleri 1000 tl civarı tutar gibi görünüyor bu rotada.
Çocukla gidip gitmeme konusunda fikir istememiş arkadaş yahu bırakın onu kendi düşünmüştür zaten.

yeme içme için 1000 tl imkansız malesefki. Su olayını buradan alıp depolayarak çözersen bir nebze ucuza çıkabilirsin.

Şimdiden iyi yolculuklar

207_TR
12-03-2017, 18:00

burada selanikten Selanik'e hesaplamışsınız. çok önemli değil gerçi ama sizi yanıltmasın.

selanikten tirana giderken ohrid üzerinden gidecekseniz orayı da ziyaret edin derim.

tiran da pek görülecek bir yer yok.
durres de biraz bizim kuşadasını hatırlatır. limanı yoğundur denizi biraz kirlidir.görülmeden geçilebilir.ama araç kullandıktan sonra konaklamak için duracaksanız başka.

diğer konu durres ten dubrovniğe geçerken; önce arnavutluktan karadağa,sonra karadağdan hırvatistana geçeceksiniz ve temmuzda o yol ve sınır kapıları baya bir kalabalık oluyor. mesafenin kısa olması sizi aldatmasın. daha uzun sürebilir.

venedikte de merkezde değil lido de jeselo tarafında konaklayıp venediğe günü birlik gitmek daha mantıklı gibi.
yolunuz açık olsun şimdiden

Venedik önerinizi dikkate alacağım.

Evet maps beni trolledi selanikte :)

Tiran banada hiç çekici gelmedi ama yol üzeri olduğu için ekledim. Yolun durumuna göre direkt pas geçilebilir.

Dubrovnik için karadağ dan geçmeyi düşünüyorum umarım çok beklemeyiz oralarda.

207_TR
12-03-2017, 18:02
Öncelikle imzama bir göz atın diyorum. :)
Size şöyle bir tüyo veriyim; Mesela Makarska değil de Brela, Split değil de Stobrec gibi çok popüler yerler yerine o popüler yerlere yakın daha az popüler yerlerde konaklama yapabilirim derseniz masrafları ciddi ölçüde düşürebilirsiniz. O popüler yerleri yine dilediğiniz gibi ziyaret edersiniz.
Gideceğiniz büyük şehirlerde otel otoparkının olmasına dikkat edin, booking puanı yüksek olan yerlere aldanmayıp özellikle temizlik kriterlerine dikkat edin.

Mümkünse hırvatistanın Plitvice Şelalelerine bir göz atın(google görseller: Plitvice Lakes), bebekle biraz zor olmuştu (bebek arabası girmez) ama fazladan yapacağını her kilometreye değer. Özelden irtibata geçerseniz telefonla birkaç şey daha anlatabilirim.

Durresten dönüşte İşkodra'da enfes bir et yiyebileceğiniz bi lokanta biliyorum. Yol üzeri Ulcinj, Budva, Kotor'u da es geçmeyin, hatta Kotor civarında kalıp Dubrovnikte kalmaktan vazgeçin, çok kalabalık bir yer, oraya tam bir gününüzü ayırıp gezmeniz, tekne turuna çıkmanız yetecektir.

Bir soru: Neden Bosna'ya girmiyorsunuz?

Abi bütün önerilerini dikkata alacağım.

Dediğin gibi gezeceğimiz yerlerde değilde yakın yerlerde konaklamak daha ekonomik olacaktır.

207_TR
12-03-2017, 18:09
Bu sadece haritada noktalari birlestirmek gibi bisey olmus, o aylarda araba ve sinir kapilari dusundurucu bunun yaninda otoban gecis ucretleri, gunluk su yeme icme masrafi ve yakit eu ile :)

Ben 10 gunde igomenista bari, torino- bari, santrope- brindisiyi motor ile gectim kosturma olmadan keyifliydi.
Oncesinde de makedonya sirbistan tarafindaydim.
Sadece yunanistan, direk italya yada hirvatistan makedonya tarafinda tek bir tatil planlaman iyi olacaktir.

Harita daki noktaları birleştire birleştire planlamadım ama tabi uğrayacağım tüm yerleri kalemle çizersen noktalar birleşir :)

Aslında amaç italya ya arabayla ulaşmak ama bu güzergahta gezilebilecek yerleri de pas geçmemek.

Aslında aklımda şuda var.

İtalya yı hedef alarak en az duraklama ile sadece dubrovik tarafında vakit geçirerek zamanın çoğunu italyaya ayırmak.

207_TR
12-03-2017, 18:13
Yeme icme 1000 TL yani 250€ ?
temmuz ayinda 15 gun de sadece su icin yarisini rahatlikla harcarsiniz gunde 1 ogun 2 kisi mc donalds tan yeseniz yine imkansiz
yeme icme ve gorunmeyen hesapta olmayan harcamalar icin 1000€ daha koyun rahatlikla
ote yandan bu aralar yakin cevremde bebek kayniyor
bebegi olan bi yakinima 10 bin TL ver degilde ben size 15 Bin TL vereyim desem boyle bir tatili asla yapmazlar
sahsen 5 bin km araba icinde hemde temmuz ayinda boyle bi tatil ben olsam bebekle yapmazdim
Sizin sartlarinizda ulke gezmenin en temiz yolu cruise gemileri tavsiyemdir..
cocuk biraz daha buyuyunce yapsaniz hepiniz icin daha iyi olur gibi..

Evet yeme içme konusunda fazla iyimser rakamlar yazmışım.

15.000 TL genel olarak bu tatile yetecektir diye düşünüyorum.

Bebekle gezme konusunda biraz şanslıyız. Bebek şimdi 21 aylık ve 45 günlükken bizimle gezmeye başladı. Yolculuklarda üzmüyor. Uyumsuz bir çocuk değil. Anne Baba dan feyz alıyor heralde gezmeyi seviyor.

Dediğin gibi çoğu bebekli aile Tr içinde gezemiyor :)

Cruze güzel ama istediğin yerlerde istediğin kadar zaman geçiremiyorsun. Cruse biraz daha sakin gezintiler için güzel.

207_TR
12-03-2017, 18:14
Boyle bir plan yapiliyor ise butceye cok takilmammak gerek ... gunluk gunluk/kisi basi 12.5euro imkansizin otesinde... Gider olarak bakilir ise rahat +15-20.000tl olur. otopark vs yaninda ceza yeme riskinizde buyuk

15.000 TL genel olarak yeterli diye düşünüyorum

207_TR
12-03-2017, 18:38
Tecrübeli kişilerden bir fikir için öneri istiyorum.

Balıkesir Selanik 650 km. Geçişlerle beraber 10 saatte gidilir diye düşünüyorum. bazı yerlerde vakit geçirsek 12 saatte varmış oluruz.

Selanik veya yakınlarında ilk geceyi geçirip ertesi gün bölgeyi gezebiliriz.

Selanik Duvrovnik arası 700 km. Çok dur kalk yapmadan 8 -9 saatte varılır diye düşünüyorum. Gece yarısı dubrovnik civarında olsak yeterli.

Dubrovnik civarında gece konaklanır. Ertesi gün bölge gezilir.

Gezinti duruma göre 1 gece daha konaklanabilir yada hedef olan italya ya doğru yola çıkılabilir.

Zaman yetmeyeceği için Dubrovnik ten Zagreb e geçilir yaklaşık 600 km.

Zagrebten sonra ertesi gün Zagrev Venedik arası 370 km.

Venedikte bütçeye göre 2 gün konaklanır.

Venedik sonrası son nokta olan Bari ye varılır.

Tabiki yola çıkınca bu planlar hep aksayacaktır.

Öğrenmek istediğim önemli birşey var.

İtalya dan geri Tr ye yada Yunanistan a Arabalı Feribot nereden kalkıyor nereye iniyor.

Bu konu çok önemli.

Tüm yolu kara yolundan geri dönmeyelim.

G_TT_I
12-03-2017, 19:16
Ancona ve bariden feriye binebilirsin ikiside konaklamak icin guzel yerler, haritada isaretledigin bircok yer bizim buradaki kadikoy kadar yerler biyerden girer diger taraftan cikarsin, ama konaklamak icin guzel restorant ve plaj lar var ama italyada gezeceksen oralarda zaman gecirmek mantiksiz, dedigim gibi 3 farkli gezi planlan daha manyikli, ben artik yunanistana gittigimde selanige kadar inmiyorum, komotinide konaklayip adalara sag sola gidip takilip aksam yemek seklinde 3-4 gun gecirip donuyorum.

Italyya cok iyi odaklan ve haritada hep otaban disi rota sec

mertkan
12-03-2017, 19:34
araç ne aracın arıza verme veya masraf çıkarması olabilirmi?

academian97
12-03-2017, 20:43
Şu son planına göre yol üzerinde çok güzel yerleri es geçiyorsun zaten. Maksadın italya ise uçak gidilen paket turlar daha mantıklı gibi görünüyor. Veya kendi uçak biletini alıp doğaçlama takılacan.
Hele hele Selanik-Dubrovnik arasını bir solukta gidersen çok şey kaçırmış olacaksın... Bence eziyet etme kendine...

207_TR
12-03-2017, 21:34
ilk planın cok dışına çıkamamak gerekli. Ama italya icin daha fazla zaman bırakmak daha mantıklı. Yol üzerinde kalacak yerleri iyi belirlemek gerekli.

rebeloghy
12-03-2017, 22:35
Avrupada 1 yılda 10bine yakın km yol yaptık erasmusa birlikte gittiğim kız arkadaşım ile. Kendisi şu anda nişanlım ve ilerisi için mutlaka yapmak istediğimiz bir şey kendi aracımızla gidip gezmek.

Örnek olması açısından geçen sene yaptığımız gezilerden ikisini koyuyorum.
http://i66.tinypic.com/2hqwa2u.jpg

http://i65.tinypic.com/2gua8ae.jpg
Avrupa'da 3000-4000 km yolu tek kişi yapmak pek yorucu olmuyor, yollar düzenli, rahat. Trafikte buradaki gibi yola biri koşar mı, öndeki saçma sapan şekilde u döner mi bilmem ne olur mu diye sürekli bilgisayar işlemcisi gibi yolu analiz etmek gerekmiyor ki bu da 3 katı yol yapsanız yine yorulmadan gidebilmeyi sağlıyor diye düşünüyorum.

Gideceğiniz yerlerde otopark durumlarına bakmak gerçekten önemli. Ülkeden ülkeye değişen kurallar olabiliyor. Mesela amsterdam gibi bir şehre Renault Traffic ile girince :D otopark konusu epey macera oluyor. Ancak ne uçak, ne tren. Ben totom arabaya bağlı olunca daha bir rahat ediyorum. Uçakla belki 5-6 da biri sürede gidiliyor o yol tamam ama canımın istediği yere istediği şekilde durup kalkarak gidebilmek, hiç bir şeye bağlı olmamak çok daha ağır basıyor.

Makedonya, hırvatistan vs o bölgelere araçla gitmeyi çok istiyoruz ancak hepsinden önce İtalya başlı başına bir cennet. Senelerce üst üste gidebilirim. Venedik-Roma-Pisa- La Spezia (Genova - Pisa arasında Cinque Terre diye adlandırılan bölgede bir şehir) - Cinque Terre - Milano - Como gölü şeklinde bir tur yaptık 11 günde.
Merak ettiğim konu, doğrudan İtalya'ya feribotla gitme imkanı var mı Türkiyeden ?
Yani yolda geçecek gücü km yi İtalya içinde gezmeye ayırmak mümkün olur mu ?

Benim önerim İtalya'da akdeniz sahili Genovadan Palermoya kadar nereyi isterseniz çok güzel. Gez gez bitmez. Tadına doyulmaz.

Tam ters tarafta, Como gölü ve İsviçre civarı da inanılmaz güzel bir doğa, yollar anlatılmaz yaşanır şekilde. O bölgeyi arabayla gezmek bambaşka bir cenneti yaşatır.

Çok uzun oldu ancak son bir hatırlatma İtalya'da park yerleri konusunu nette yazıp bakabilirsiniz. Park yeri yerde renkli şekilde boyalı oluyor, renge göre kuralı değişiyordu. Kimisi ücretli park, kimi ücretsiz park, biri tamamen yasak gibi.

GokhanRS
12-03-2017, 23:11
ben 4 aylık bebekle makedonya ya gittim pejo 307 ile. hiç sorun olmuyor. bebekler aksine rahatlıyor. fıstığım şuan 6 aylık ve 3 ülke gördü şimdiden. 2 si arabayla.

corrado
12-03-2017, 23:12
Tecrübeli kişilerden bir fikir için öneri istiyorum.

Selanik Duvrovnik arası 700 km. Çok dur kalk yapmadan 8 -9 saatte varılır diye düşünüyorum. Gece yarısı dubrovnik civarında olsak yeterli.

Tüm yolu kara yolundan geri dönmeyelim.

bu arayı viamichelin en az 12 saat olarak gösteriyor ki bence yaz aylarında o süre hiç mümkün değil. Arnavutluk.kosova karadağ ve hırvatistanın sahil yolu tek gidiş geliş.hızınız bazı bölgelerde 20 km saate düşecek ve mesela selanikten dubrovniğe gitmek için 3 ülke sınırı geçeceksiniz.

karar tabiki sizin ama ben sizin yerinizde olsam ve asıl amaç dediğiniz gibi italyaya süre ayırmak ise oraya kadar boşuna araç ile gitmez. uçak ile gidip orda araç kiralardım.
veya kendi aracım ile yurtdışı ise amaç ve süre kısıtlıysa sadece balkanları gezerdim.
acedemianın dediği gibi bir çok güzel yeri pas geçeceksiniz.
tabi karar sizin

GÖKTÜRK
12-03-2017, 23:27
Allah kolaylık versin , bende 40 saatlik bir otobüs macerası yaşadım 2 sene önce 40 gidiş + 45 dönüş. Gezdik gördük eyvallahta cidden çok sıkıntıydı. Kapıkuleden çıkıp slovenyaya kadar gittik 6 ülke gördük. Bebek varken umarım sorun yaşamazsınız. Bizde gri pasaport + schengen vardı girişlerde çıkışlarda sıkıntı yaşamadık

cagatayu
17-03-2017, 22:55
Gezinin diğer kısımları için yorumda bulunamayacağım ancak İtalya kısmıyla ilgili bi kaç yorum yapayım. Öncelikle Venedik'in kanallar bölgesine yakın yerlerde otoparklar ciddi pahalı. Bu konuda kendinizi hazırlamanızı tavsiye ederim. Venedikte konaklamak yerine yakın bir noktada konaklayıp günü birlik gidip gelmek daha mantıklı ve uyguna gelir sizin için. Venedik abartıldığı kadar gelmemişti bana, mesela tekrar gitsem Como Gölü - Milano - Cenevre- Cinque Terre - Pisa - Floransa - Roma - Napoli şeklinde yapar Venediğe uğramazdım. Bu güzergah için bence ayrı bir tatil planı bile oluşturulabilir. Floransa'da otopark'a çok para vermezsiniz yürüyüş mesafesinde çoğu yeri gezebiliyorsunuz ara sokaklarda park yasağı olmayan yerlere aracınızı parkedebilirsiniz. Roma'da ise arabayla trafiğe girmenizi önermem. Oldukça kötü bi trafiği var (hele yaz aylarında) onun yerine aracınızı güvenli bir noktaya bırakıp Roma'da toplu taşıma (metro hattı gayet güzel) kullanmanız.

Keeper
18-03-2017, 00:14
Venediğe gelmeden Mestre'deki otoparklardan birine park edip trenle geçmek çok daha uygun oluyor. zaten çok da yakın tek durak.

Yigit-Y
18-03-2017, 00:28
Venediğe gelmeden Mestre'deki otoparklardan birine park edip trenle geçmek çok daha uygun oluyor. zaten çok da yakın tek durak.

Mecbur bu şekilde olacaktır :)

Venedik arabanın işe yaramadığı şehir :)

İtalya dan batıya araçla tr den çok yorucu olur

İtalyadan araç kiralamak gezmek daha mantıklı

Şahsi araçla tr den max 700 hadi 1000 km lik rota az riskli olur

Ama hayatı akışa bırakmayı tercih ediyorsanız :)

Şahsi önerim otobanlar dışında yol kullanmayın otobanlar güvenli ve konforlu

Biraz tuzlu olabilir ama emin olun rahatlığı tartışılmaz

Araçda portbagaj kesinlikle olmalı yeme içme konusunda temel ihtiyaçları trden tedarik edin

Yurtdışında herşey pahalı gelecektir :)

Ben bu sene selaniğe araba ile gitmeyi düşünüyorum ama korkuyorum ki

Geçen sene belçika luxemburg almanya hollanda fransa şeklinde 3000 km civarı kiralık araçla gezmeme rağmen :)

İşin güzel tarafı radarlar bir daha yurt dışına çıkılmazsa polisde yakalamaz veya durdurmazsa ceza derdiniz yok :)

Allah yardımcınız olsun :)

academian97
20-03-2017, 22:31
Son durum nedir?
Makarska sahillerinde çadırda bile konaklanabilir, biz macera olsun diye şezlongda bile yattık Brela'da :) Çok güvenli yerler.

hakandal
21-03-2017, 15:53
Otoban ücretlerini hesaplayın. Bu yaz Yunanistan'a araba ile gittim. Totalde 75 euro civarı bir gişe parası ödedim. Yemek konusunda 1000 TL oldukça az. Totalde 7-8 gün Yunanistan'da kaldım. Yakıt, yeme-içme, konaklama, yol ücretleri 6.000 TL civarı harcamam olmuştu. Gittiğim araç ise 1.5 dci clio idi.

OLMECA
11-04-2017, 15:15
geçtiğimiz hafta cuma-pazartesi bir seyahat yaptım. Yunanistan Selanik ve Kavala da 1 gece Arnavutluk Tiran da 1 gece kaldım. Yunanistan yolları pahalı 50 km de bir 2.40 euro ödüyorsunuz.Arnavutluk yolu ücretsizdi fakat yol kötüydü otoban değildi.Okuduğum kadarıyla yol masrafını çok az ayırmışsınız.Hiç anlamadan 300 euroya yakın yol masrafı yaptım ben 3 günde ,biraz daha bütçenizi yükseltmeniz iyi olur.