PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aramızda Mütahitlik yapan arkadaşlarımız var mı ?

mmustu
13-03-2017, 12:38
Öncelikle çok sevdiğim kardeşim Köksa lın bu konuda 10 yıldır başını şişirdiğim ve başım sıkıştığında aradığım için utandığıma arayamadım hakkını helal et kardeşim :) :) :)

Şimdi Seyrantepe de 110m2 tabanı olan anacadde paraleli düz ayak hafriyat sıkıntısı olmayan 3 ortak bir arsamız var.
Bulunduğu sokakta genel itibariyle giriş haricinde 3 katlı yapı olarak izin çıkıyor yapılanların hepsi zemin giriş ve 3 normal kat.

Şimdi yapılacak binada daire sayısı az çıkacağı için kat karşılığı iş biraz zor görünüyor.

Bana ne lazım ? Bana tapu suretinden belediyenin burası için neye müsaade ettiğini çıkartacak ve buna göre projelendirip anahtar teslim maliyet çıkartacak ve anlaşılması halinde bu binayı ücreti mukabilinde anahtar teslim bitirebilecek birisi gerekiyor.

Durumu incelediğinde bize belki de farklı bir öneride sunacaktır diye düşünüyorum. Ortaklardan bir tanesi bir firmadan fiyat ve çalışma aldı. Bu nedenle vaktimiz kısıtlı.

Destek olabilecek arkadaşlar ulaşabilirse sevinirim.

yan53
13-03-2017, 13:46
Helal olsun abi ne demek...

Korollacı
14-03-2017, 08:34
1 daire maliyeti ortalama 60bin tlyi buluyor bunun ustu lukse kacar alti ise dandik urunler ve iscilik demektir. buna ek olarak harfiyat + projelendirme+ruhsat ve yapi denetim masrafi ekleniyor. projelendirme sizin isteginize gore fiyatta farkliliklar gosterebilir. yani kabaca arsaniz var ise anahtar teslimi hersey dahil siz daire basi masrafinizi 90 bin diye hesaplayin istanbul sartlarinda ortalama bu sekilde cikar.

ckrc
14-03-2017, 09:06
Bitişik nizam binaların varlığı maliyeti arttıracaktır.
Sektörden birisi olarak, ilkokul-lise mezunu kalfalıktan gelme ve/veya lisans seviyesinde bu işin eğitimini almamış kişilere iş vermeyin. Lisans seviyesinde bu işin eğitimini almış mühendislerin kurduğu şirketler, %10-15 daha fazla fiyat verebilir ama uzun vadede kesinlikle kar edersiniz.

Donatıya etriye, tevzi bağlamayan, pilye ile uğraşmayıp kiriş bağlantılarına projede geçen güçlendirmeyi yapmayan. Kolon etrafına zımbalama yapmayan, kalıpçının elinde ki 250lik metre ile demirciye-kalıpçıya kot verdiren. Temelde görünmüyor diye bütim bazlı yalıtım malzemelerinin en ucuzunu kullanan, kolonu evin ortasından geçiren kalfalıktan gelen onlarca müteahhit gördü bu gözler.

Bir de pazarlama sistemi olarak sürekli bilmeyenleri kazıklamaya çalışırlar, klasik cümleleri de "Birinci sınıf C30 Beton kullanılmıştır, radya temel, tünel kalıp sistemi ile yapılmıştır diye." herhangi bir ilanda böyle bir ibare görürseniz bilin ki o firmanın sahibi kalfalıktan gelme.
En eski mesleklerden birinden bahsediyoruz, kalıp,temel sisteminin en iyisi, birinci sınıfı mı olur arkadaşım ya.
Her projeye göre en mantıklı, uygulanması gereken olur. Bazı lokasyonlarda C30/37 bazı lokasyonlarda C35/45 bazılarında C16/20 kullanırsın. Sanıyor ki millet C30/35 sınıf beton en kalitelisi C16/20 sınıfı mesela en ucuzu. Bu bildiğiniz standartize beton kalıbının 28 gün sonunda ki N/mm^2 olarak dayanım miktarı.(30 cmetre küp kübik veya r=15 h=30 cm silindirik betonun)

Yapı denetim, hafriyat, projelendirme, ruhsat harç bedelleri, şantiye şefi maliyeti vb. giderleri de hesaba katarsanız. İstanbul içerisinde beton nakliye masrafı, pompa masrafı vs. derken anahtar teslim masrafınız daire başına 100-115 bin TL olur. Tabi projeniz teknik ressamın çizdiği,önce ki çizimlerinden kopyalayıp yapıştırdığı en sonunda taşra üniversitesinden "kanka yarın sınav varmış notlar var mı sende" diyerek mezun olan 750 TL-1000 lira arasında ki bir bedele görmediği statik projeye imza atan daha moment hesabı yapamayan projelendirmeler ve kalitesiz, imalat ile proje maliyetinizi düşürebilirsiniz. İnce işcilikte biraz süsleme, biraz dekorasyon ile 1.sınıf lüx dairelerinizi satabilirsiniz.

110 metrekare oturum alanının ada-pafta, imar durumu bilmediğimizden kaks ve taks bilemiyoruz tabiki. Bunlara bakıp gerçekten yaptırmaya değecek mi ona da bakmak gerekir. İleride imar koşulları değişebilir.

Lokasyonu iyi ise, gerekli ruhsatlar alınarak prefabrik bir yapı yerleştirerek ticari iskan ile kiraya verilebilir. Prefabrik yapının maliyeti 25 bin TL'den başlayıp, üstüne de çıkabilir.

Siz gene maliyetinizi 100-115 bin TL olarak çıkartın eğer evlerde kendiniz oturacaksınız.

207_TR
15-03-2017, 22:35
Benimde bu konuda bir merakım var.

Arsa üzerine 150 metrekarelik bir müstalik 4+1 ne kadara mal edilir.

+soner
15-03-2017, 23:32
Bugun 10-20 dairelik bir bina yapsanız daire başı maliyet ortalama 100 bin TLdir.

Anahtar teslim daire istiyorsanız giriş + 3 daire için en az 6 ay zamanınız var. 6 ay için ciddi bir ekipman ve kadro lazım. Haliyle size bu işi yapacak kişi sizin ona ödeme durumlarına göre size bir dairenin maliyetini belkide 150 bin TL diyecek.Kimse babasının hayrına uğraşmaz en az yüzde 25 ile çalışır. Bu şekilde çalışırsanız hak ediş üsulü ödeme yapmanız çok daha iyi olur.

Benim tavsiyem çevrenizde büyük inşaat yapan kişileri araştırmanız. Büyük inşaat firmaları yüklü malzeme alımı yaptığı için maliyetler herzaman düşük çıkar. Örneğin mahalle arasında 16 dairelik bir bina yapan bir müteahhit betonun metreküpünü 145 TLden alıyorsa, büyük firmalar 115-120 gibi rakamlardan alır. İllaki vardır çevrenizde öyle birileri. Hatta başta uğraşmak istemezler ama hatır gönül halledersiniz bir şekilde. Ayrıca işin kaliteside farklı olur.

Tekirdağ taraflarında olsanız yardımcı olurdum fakat İstanbul ters.

Yigit-Y
15-03-2017, 23:49
İst ortalama betonarme yapı kdv si tapu harcı kılı tüyü lüks şekilde metre karesi 1.000 tl ile 1.900 tl arası değişir.

Binanın temeli kurulu statiği demirin kalınlığından betonun hangi sınıfda döküleceği

Hepsi maliyeti etkiler

Müthait firma daire başı en az 150.000 tl ister 200.000 tl ye kadar çıkar diye düşünüyorum

Tek başınıza bu iş gerçekten çok yorucu

Ve kısa sürede bitimi imkansızdır

Tecrübeli çift kalıp çalışabilecek ekip olsun

İşçisi amelesi kalfası sıvacısı boyacısı betoncusu demircisi

Hepsini org etmek kolay değildir

İyi bir şartname hazırlanıp geçmişi yapılarla dolu bankalarla arası çok iyi olan bir müthait şart

Bu piyasada bulmak da pek kolay değil

Kolay gelsin