PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni cipli kimlik kartı

Almanci Tane-R
14-03-2017, 11:24
Arkadaşlar çevremde bazı tanıdıklar başvuru yapmaya başladı bünün belli bir süresi var mı? Mevcut kimlikler ne zamana kadar geçerli bu konuda bilginiz var mı?

hddsheriff
14-03-2017, 11:45
2020 ye kadar alınması gerekiyor

darkmoon
14-03-2017, 12:23
benim anlamadığım haberlerde falan izliyorum millet kuyruk olmuş sabah 5 lerde nüfus memurluklarına gidiyormuş falan.. ne alaka anlamadım 2021 e kadar müddet var... hani bu kadar acele olan ne..
kuyruklar falan niye anlamadım kaldıki sistem daha tam oturmadı geçenlerde haberlerde izledim gene bir güncelleme gelmiş kimlik kartlarına.. acele etmemek lazım..

şimdi 2 sene sonra adamlar diye bilir ya ilk verdiğimiz kimlik kartlarının chiplerini değiştirdik güncelledik ilk alanlar lütfen tekrar değiştirsin falan..

arabada bile ilk çıkar çıkmaz almak iyi değildir ilk sorunlarla sen yüz yüze gelirsin o aracın makyajlısı çıktığında iyileştirişmiş versiyonu onu almak makbüldür makyajlısında bütün genel kronik sorunlarından arınmış olur.

2jz
14-03-2017, 14:17
benim anlamadığım haberlerde falan izliyorum millet kuyruk olmuş sabah 5 lerde nüfus memurluklarına gidiyormuş falan.. ne alaka anlamadım 2021 e kadar müddet var... hani bu kadar acele olan ne..
kuyruklar falan niye anlamadım kaldıki sistem daha tam oturmadı geçenlerde haberlerde izledim gene bir güncelleme gelmiş kimlik kartlarına.. acele etmemek lazım..

şimdi 2 sene sonra adamlar diye bilir ya ilk verdiğimiz kimlik kartlarının chiplerini değiştirdik güncelledik ilk alanlar lütfen tekrar değiştirsin falan..

arabada bile ilk çıkar çıkmaz almak iyi değildir ilk sorunlarla sen yüz yüze gelirsin o aracın makyajlısı çıktığında iyileştirişmiş versiyonu onu almak makbüldür makyajlısında bütün genel kronik sorunlarından arınmış olur.

Ösym güz dönemi itibariyle eski kimliği olanları sınava almayacak çok büyük ihtimalle. Aynı şekilde üniversitelerde zorunluluk getirir.

Evde oturan insana 2020'ye kadar ellemezler ama devletle işi olanlara ve öğrencilere bu yıl sonuna kadar değiştirtecekler

darkmoon
14-03-2017, 14:59
Ösym güz dönemi itibariyle eski kimliği olanları sınava almayacak çok büyük ihtimalle. Aynı şekilde üniversitelerde zorunluluk getirir.

Evde oturan insana 2020'ye kadar ellemezler ama devletle işi olanlara ve öğrencilere bu yıl sonuna kadar değiştirtecekler

devamlı devletle hastane ve kamu daireleriyle işim var daha bir yerde değiştir kimliği demediler.

Redfish16V
14-03-2017, 15:05
Bunların sağı solu belli olmaz,ne zaman bir işimde değiştirmeniz gerekir derlerse o zaman değişirim.Denildiği gibi yarın bi güncelleme geldi derler sonra kuyruğun kuyruğu olur..

ERK_RS
14-03-2017, 15:10
arkadaşlar bu devletin işi belli olmaz;
değiştirirsin "niye değiştirdin" olur, değiştirmezsin "git değiştir" olur.

Varsa imkanınız ayırın bi vakit gidin değiştirin.
ben geçen gün gittim değiştirdim, 15 dakika bile beklemedim. hızlıca halloldu.
yeni kimliği 1 aya kadar eve göndereceğiz dediler ve henüz gelmedi. şu anda eskisiyle yola devam.

ahk
14-03-2017, 15:12
elinizdeki kimlikler 10 yıl geçerli. Bu her zaman böyleydi alınış tarihi 10 yılı geçen kimlik resmi işlemlerde kullanılamıyor.

16EC813
14-03-2017, 15:17
2020 ye kadar kim öle kim kala :D

ef186
14-03-2017, 16:04
Sanırım harcı değişecekmiş öyle bir söylenti duydum o nedenle insanlar acele ediyor olabilir...

MCN21
14-03-2017, 16:10
Bos vaktim vardi gittim basvurdum aradan ciksin diye. 2 ay oldu gelen giden yok :D

UM1196
14-03-2017, 16:11
Ben ayın 8inde işlemlerimi hallettim biri geldi 60 gün oldu gelmedi dedi ordakıler normaldır dedi Allah büyük diolar yani artık 3 aya mı gelir nolur belırsız :)

Berkan
14-03-2017, 16:13
kaç kuruş verecez bunu değiştirmek için tabi aynı sekilde birde ehliyet için (ona bide saglık raporu alacaz galiba)

DB18a2
14-03-2017, 16:24
16 liraydı sanırım 45gün sonra ptt adresimi bulamayıp başvurduğum nüfus müdürlüğünden gidip aldım, kimligim kayıp olduğu için mecbur çıkarmam gerekiyordu 9:30 da gittiğimde sıra yok dediler 2. gün alabildim sıra 9da aldıgım sıra 3te geldi bana öyle başvurabildim.Ordaki bi memur 250bin nüfuslu çekmecede günde 100 kişi alarak yılda 50bin kişi yapar 5 yıl boyunca bitmez bu iş diye söylenmişti banada

hndcrx
14-03-2017, 16:33
bu devlet işlerine güven olmaz her zamanki gibi son güne bırakmakta hatta yaptırmamakta fayda var:)
gss prim muhabbettinden yok af yok bilmem ne dediler 10.000 tl borcum vardı faizlerle.Ödemedim şimdi sabit 50 tl olcak diyorlar.
Hesapladım 2000 civarına geliyor toplam borcum.ha onu da ödemeyeceğim :)
2008'de de ehliyetler değişecek denildi 2009'a kadar.Hala aynı ehliyeti kullanıyorum.

ne zaman ki mevcut kimliklere geçersiz artık derler ve şahit olurum o zaman değiştiririm :)

individual
14-03-2017, 16:34
hemen ilk çıktığı gibi gidip almamak lazım.biraz zaman geçsin makyaj yesin bug'lar temizlesin öyle alalım.daha vakit var.

halili
14-03-2017, 16:36
Bende şubat 16 da randevu aldım akşam 18 de.19 a kadar acıklarmış cumartesi pazar dahil.Neyse 17, de vardım üsküdara memurlar cıkmış.Nöbetciler var sadece numaratörden sıra aldım.Gel dedi hemen sıra da kimse yok dedi.5, dk da halletti sadece parmak izi uzun sürüyor..Birde e devlet şifresi gibi zarf ta şifre verdi kimlik gelince makinada tanımlayın dedi.Dedim yenisi cıkınca eskisini sizemi getiricem napıyım.Kullan istersen sakla dedi :) Hala gelen giden yok.Ama dün noterde bir işlemde patronun tc sinden işlem yapacakken yeni kimlik almıssınız.Veriliş tarihi soruyor sistem dedi.Alındığı ve bitiş tarihini istedi.

PROMINENT
14-03-2017, 17:29
Ehliyet zor. Saglik bilmemnesi +bulundugun emniyet mudurlugune git vs

2jz
14-03-2017, 18:04
devamlı devletle hastane ve kamu daireleriyle işim var daha bir yerde değiştir kimliği demediler.

Hastane, vergi dairesi, belediye gibi yerlerden bahsetmiyorum zaten abi.

Ösym eski kimliği olanları bu yıl için sınava aldı. Büyük ihtimalle güz dönemi ösym ile işi olanlar değiştirmek zorunda kalacak. Ygs, lys, ales, yds, kpss, kamu kurum sınavlarını ösym yaptığı için 18-30 yaş arası mecburen değiştirecek. Üniversitelerde sınava girerken çipli kimlik istemeye başlayacak büyük ihtimalle. Doktora öğrencisiyim şuan, kendi üniversitemde söylenti var bu yönde. Zaten 25 milyona yakın kişi değiştirmek zorunda bırakılacak. Kalan yaşlılar, normal vatandaşlar sürenin sonuna kadar kullanmaya devam edecek.

onursumer
14-03-2017, 18:06
ben ne ehliyeti nede kimliği yeniledim sanırım birsurede yenilemem eziyet resmen

individual
14-03-2017, 18:24
ben ne ehliyeti nede kimliği yeniledim sanırım birsurede yenilemem eziyet resmen
Ehliyet kolay onur.

Fotograf cektir siteden randevu al.

Emniyete gidiyorsun belgeni veriyorsun resmini falan parmak izin aliniyor.
Sana 1 ay gecerli bir evrak ehiyet veriyor 3 is gununde adresine yeni ehliyet geliyor.

Tabi bankadan once harclarin 3 nu yatirman lazim.sistem suan yogun degil bence cikartirsin aradan.

FaBeRgE
14-03-2017, 18:34

küçük şehirde olmama rağmen ben bile üşeniyorum, istanbulu düşünemiyorum bile :)

Er34
14-03-2017, 19:00
Adamlar ukraynaya pasaportsuz girişi çipli kimlikle diye başlattı. Teşviğin büyüğü yine devletten geldi.

Tholl-ga
14-03-2017, 19:01
Ehliyet zor. Saglik bilmemnesi +bulundugun emniyet mudurlugune git vs

şube fark etmiyor istediğin emniyet şubesine başvurabilirsin.Salı başvurdum perşembe elime ulaştı.

omco
14-03-2017, 19:27
Ehliyet için geçen hafta salı öğlende belgeleri teslim ettim, cuma günü elimdeydi. Ehliyet böyle çabuk gelince kimliği de yenilesem mi dedim ama yazılanları okuyunca vazgeçtim. İstanbul'da yakın tarihte randevu yoktu, aciliyetim olduğu için Düzce'den randevu aldım :D

darkmoon
14-03-2017, 19:56
ehliyetide kimliğide son güne kadar beklerim gider alırım.. ehliyeti ne kadar geç alırsan yenileme tarihide o kadar uzun olur.. birde ilk ehliyetler sağlık belgesi deniyorda ikincilerde sağlık belgesi ve sürüş testine giricekmiş sürücü yani birdaha sürüş sınavına giricekmiş sürücü.. o yüzden işim olmaz uzatabildiğim kadar uzatırım.. işim gücüm vaktim yok birde bunlarla uğraşamam..

İbrahim33
14-03-2017, 20:22
yenileyince madalya mı takacaklar :) mesela yurtdışında araç kullanacaklar - kiralayacaklar için yeni ehliyet şart ama.

Yigit-Y
14-03-2017, 20:56
Yeni ehliyet mecbur aldım geçen sene

Yurt dışı araç kiralayacağımdan ötürü

Ama kimlik için inanılmaz bir sıra var :)

Valla gerekde yok şimdilik

Sığır, koyun gibi beklemeye :)

darkmoon
14-03-2017, 20:58
bu yeniler araba için 5 senemi 10 senemi birde ilk yenilemede sağlık raporu dediler ama ikincide sürüş sınavınada girilicek dediler o konuda bir bilgisi olan varmı..

onursumer
14-03-2017, 22:34
Ehliyet kolay onur.

Fotograf cektir siteden randevu al.

Emniyete gidiyorsun belgeni veriyorsun resmini falan parmak izin aliniyor.
Sana 1 ay gecerli bir evrak ehiyet veriyor 3 is gununde adresine yeni ehliyet geliyor.

Tabi bankadan once harclarin 3 nu yatirman lazim.sistem suan yogun degil bence cikartirsin aradan.

yeni ehliyette bide yenileme olayı varya nekadar geç çıkarsam okadar geç uğraşırım tekrar :D

individual
15-03-2017, 07:58
yeni ehliyette bide yenileme olayı varya nekadar geç çıkarsam okadar geç uğraşırım tekrar :D

Yani farklı bir bakış açısı :D son sene çok yoğun oldu olmasın sonra :P