PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Telefon satarken nelere dİkkat etmelİ helppp

Ugur95
14-03-2017, 22:19
Arkadaşlar 0 aldığım telefonu satıyorum yarın teslim edeceğim faturasını teslim etmeyi düşünmüyorum teslim etmemin bi sakıncası olur mu bi satış sözleşmesi hazırlayacağım nüfus cüzdanı fotokopisi alacağım ek olarak yapmam gereken bişey olur mu yoksa bunlar yeterli mi.Yarın öbür gün bi sıkıntı çıkmaması açısından.Teşekkürler.

braga26
14-03-2017, 22:26
Arkadaşlar 0 aldığım telefonu satıyorum yarın teslim edeceğim faturasını teslim etmeyi düşünmüyorum teslim etmemin bi sakıncası olur mu bi satış sözleşmesi hazırlayacağım nüfus cüzdanı fotokopisi alacağım ek olarak yapmam gereken bişey olur mu yoksa bunlar yeterli mi.Yarın öbür gün bi sıkıntı çıkmaması açısından.Teşekkürler.

faturayı neden vermiyorsunuz bilmiyorum ama en azından fotokopisini verin alıcıda bulunsun ileride bir hırsızlık vs olayı olsa alıcı mağdur olmasın fatura ibraz edebilsin

Yigit-Y
14-03-2017, 22:30
Sattığınıza dair bir kağıt imzalayın

Kimlik fotokopisi alın

Örgütçü filan çıkarsa ihale kalır allah korusun

Faturayı verebilirsiniz

KÖROĞLU
14-03-2017, 22:32
imei sini not et. Faturasını vermen lazım. Fotokopiyi kendine alacaksın. Parayı elden alıyorsan sözleşme yapman şart değil.

Sen sanki telefon alıyormuşsun gibi davranmışsın. Bunları alıcının senden istemesi lazım. Paranı peşin al - alan da ürünü kontrol etsin.

Hatta o isteyebilir senden kimlik ama verme, xxx imei numaralı telefonu yy bedele zz ye sattım diye bir yazı yazıp imza atabilirsiniz.

Sattığın telefonda bir sıkıntı çıkarsa zaten seni bulurlar (kart taktıysan) Dükkanda (cep telefonu) bir telefona kartım takılmış cihaz çalıntıymış ifade vermeye gittim bu yüzden.

Nacizane 2. el telefon almak sağlıklı bir iş değil.

onursumer
14-03-2017, 22:35
ufak bi satış sozleşmesi yazılı kimlik fotokopisi üzerinede yazılabilir , bir ornek sende bir ornek onda , + fatura fotokopisinide ver sorun olmaz

sekizsilindir
14-03-2017, 22:39
Hard reset at öyle ver, sana ait bi şey kalmasın

Seven7
14-03-2017, 22:55
Pardon ama altı üstü bir telefon alacağım tanımadığım kişiye neden nüfus cüzdanı fotokopimi veriyorum? Fatura vermiyorum, nüfus cüzdanı fotokopisi alıyorum, oldu olacak senet imzalatın direk ertesi gün üzerine telefoncu açarsınız.

ModulaRKinG
14-03-2017, 23:08
Böyle birkaç alışverişim oldu , alıcı telefona baktı okeyi verdi parayı aldım el sıkıştık ayrıldık, faturası varsa veririm yarın birgün alan kişi mağdur olmasın diye . Üçkağıtçılık yapmak isteyen her türlü yapar diye düşünüyorum

Yiğit G.
15-03-2017, 00:29
Hiçbirşey alıp vermene gerek yok.Versin parayı sana sende ona telefonu ver bu kadar basit.Faturasınıda ver oldu bitti güze güle.

h.guroglu
15-03-2017, 08:19
senelerdir telefon alır satarım satarken varsa faturası yok ise üzerinde şu ime ile ile şu kişiye telefon sattım diye yazıp kimlik fotokopisi veririm yada alırım hiç bir sıkıntı olmadı bu zamana kadar

egemen
19-03-2017, 19:05
ESET tarafından yapılan açıklama şu şekilde: Stuff (http://www.stuff.com.tr/2017/02/14/akilli-telefonunuzu-satmadan-once-bunlari-yapmayi-unutmayin/)

gokhankenar
20-03-2017, 00:02
Ne gerek var ya bu kadar teferruata :) Alıcı sen olsan anlarımda satarken gerek yok. Ver telefonu parayı koy cebine devam et. Atraksiyona gerek yok :)

oss
20-03-2017, 00:04
Olabildigince iyi sıfırlama iz aksi takdirde dosyalarınızı ulaşılabilir

burakk.
20-03-2017, 08:37

Faturasız cihazı ben şahsen almam,ki alıcı da bunu arayacaktır. Özellikle Apple cihazlarda icloud unutma durumunda elinizde fatura varsa hiçbir ücret ödemeden fatura bilgilerinizle,Apple'a telefon açarsanız cihaza yeniden erişim sağlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla fatura vermeniz yararınıza yoksa yüksek ihtimalle cihazı alan olmaz. Satış sözleşmesi de sizin yararınıza, yazarsınız şu imeili cihaz şu ücret karşılığında şu tarihte satılmıştır. Alıcı satıcı ibaresi koyup tclerle imzalar atılır,sizi bağlar bi konu kalmaz.:icon_tup:

arda35
20-03-2017, 10:48
Vallahi dünyanın çivisi çıkmış; kıytırık bir telefon için kimlik talep edecekmiş alıcıdan. Madem kişisel bilgilerinin güvenliğini bu kadar düşünüyorsun, karşı taraftan da kimlik fotokopisi isteyemezsin aynı şekilde. Faturayı vermeyeceksen bile fotokopisini vermelisin ki daha evvel çalmadığın anlaşılsın. (Fatura kayıpsa kimlik fotokopisini satıcı verir genelde).

Bu kadar korkuyorsan satma telefonunu, ailenden birine hediye et. Ben sevdiğim ve bende anısı olan cihazları saklıyorum mesela çekmecede.