PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 CRDİ Rio Gaz Kesme Sorunu

AliGizda
23-03-2017, 09:16
Merhabalar,

Forumda araştırdım ama yardımcı olabilcek bir konu bulamayınca konu açma gereği duydum. Aracım 2013 model Kia Rio, 1.4 dizel 90 bg. Şu an 99400 km' de. Aracım bazen gaza yüklendiğimde anlık kesiklik yapıyor ve eskisi gibi gitmiyor. Mazot sürekli Opet' ten alırdım geçenlerde Aytemiz' den Full' ledim ve ondan sonra bu sıkıntı baş verdi. Önceleri çok fazla yapmıyordu ama geçen Kadoil' den Full' ledim depoyu ve bu sıra aynı durum sık yaşanır oldu. Anlık gaz kesiyor sonra açılıyor ama eskisi gibide gitmiyor. Arıza ışığı vs yakmıyor. Nedeni ne olabilir?

220T
23-03-2017, 10:02
Öncelikle iyi bir mazotla depoyu doldurup kullanmanızı tavsiye ederim.Ekstra masraf yapmadan önce bence ilk adım bu.Düzelmezse akışmetreyi kontrol edin.

AliGizda
23-03-2017, 10:17
Ya aslında önceki araçlarımla hep mazot aldığım yerler, yakıtla bu kadar farkedeceğini düşünmemiştim. İşin garibi Aytemizden aldığım mazotla araba öncekilerde daha çok yol yaptı :) Depo bitince Opet' ten fulleyeceğim tekrar.

220T
23-03-2017, 10:22
Yakıtla ilgili şöyle bir anımı anlatayım size:Bir istasyonun mazotu sonrasında,motor kulakları kopacak kadar hıçkırıyordu araba.Pompa üzerindeki sensör arızalı dediler.Kafama tam yatmadı,arabayı tanıyorum çünkü.2 saat uğraşıp sensörü de sökemediler.Sen kapat kaputu,dedim.Aldım arabayı,gittim Opet'e,doldurdum depoyu.Sorun şıp diye kesildi.

AşkınS.
23-03-2017, 10:43
depoyu bitirin sonrasında opetten deneyin.eger hala devam ediyorsa bir anda yığılma olayını debimetreden ve reyil üzerindeki basınç muşurlarindan yapar. ama muhtemelen mazottan sizinki

mikelazi
23-03-2017, 11:01
bpden alırsam sıkırtı sesi artıyor.
shellden alırsam o ses yok.

eğer mazottan şüphen varsa,yakıt filtresini değiş derim.opetten hiç kullanmadım ama shell iyidir.

AliGizda
23-03-2017, 11:10
Yakıtla ilgili şöyle bir anımı anlatayım size:Bir istasyonun mazotu sonrasında,motor kulakları kopacak kadar hıçkırıyordu araba.Pompa üzerindeki sensör arızalı dediler.Kafama tam yatmadı,arabayı tanıyorum çünkü.2 saat uğraşıp sensörü de sökemediler.Sen kapat kaputu,dedim.Aldım arabayı,gittim Opet'e,doldurdum depoyu.Sorun şıp diye kesildi.

Anladım, çok teşekkürler verdiğin bilgiler için. Ben en iyisi Opet ya da Shell' e devam edip öyle deneyeyim.

depoyu bitirin sonrasında opetten deneyin.eger hala devam ediyorsa bir anda yığılma olayını debimetreden ve reyil üzerindeki basınç muşurlarindan yapar. ama muhtemelen mazottan sizinki

İnşAllah mazottandır, bu sebeple bu hafta sonu uzun yola gidicem daha depoyu yeni doldurdum bitiriyim bari :)

bpden alırsam sıkırtı sesi artıyor.
shellden alırsam o ses yok.

eğer mazottan şüphen varsa,yakıt filtresini değiş derim.opetten hiç kullanmadım ama shell iyidir.

Bende senin cevap yazmanı bekliyordum abi :)
Shell' in mazotunuda denedim, oranın mazotu da güzel ama alışkanlık sürekli Opet' e gidiyorum. Vallahi önceden hiç sorunu yoktu abi, ne zaman Aytemiz' den aldım bu sorunu yapmaya başladı, aldığım yerde kenar köşe bir mazot istasyonu değil, E-5 Bostancı yanyoldan aldım.

mikelazi
23-03-2017, 11:14
anlık kesiklik dolu egr de yapar.belli devir aralarında

Seyfettin777
23-03-2017, 11:22
Adana'dan gelirken Bolu taraflarında bir Bp'ye girdim yakıt bitmek üzereymiş son anda görünce mecbur Bp'den almıştım.

Araba kağnıya döndü, turbonun dolu olduğu devirlerde bile gitsem mi gitmesem mi diye düşünüyor gibi kesik kesik gidiyordu.

Shell'den doldurdum depoyu düzelmedi normalde hep oradan alırdım.Katkıyı düzenli kullanırım ama daha vakti gelmemesine rağmen şansımı denemeye karar verip depoyu bitirdikten sonra Würth dizel katkısından koydum.Yarım depo yakıt aldım üzerine, birkaç gün insan gibi kullanmadım zaten 5 güne depo bitti, sorun da çözüldü.Şuan hiç anormal duman, kesiklik yok.Bence katkı kullanabilirsiniz.

Kilometreniz çok fazla değil ama daha önce kullanmadıysanız motorinle seyreltin bence biraz.

AliGizda
23-03-2017, 12:52
anlık kesiklik dolu egr de yapar.belli devir aralarında

Abi EGR ise hemen yazılımı patlatıcam zaten.

Adana'dan gelirken Bolu taraflarında bir Bp'ye girdim yakıt bitmek üzereymiş son anda görünce mecbur Bp'den almıştım.

Araba kağnıya döndü, turbonun dolu olduğu devirlerde bile gitsem mi gitmesem mi diye düşünüyor gibi kesik kesik gidiyordu.

Shell'den doldurdum depoyu düzelmedi normalde hep oradan alırdım.Katkıyı düzenli kullanırım ama daha vakti gelmemesine rağmen şansımı denemeye karar verip depoyu bitirdikten sonra Würth dizel katkısından koydum.Yarım depo yakıt aldım üzerine, birkaç gün insan gibi kullanmadım zaten 5 güne depo bitti, sorun da çözüldü.Şuan hiç anormal duman, kesiklik yok.Bence katkı kullanabilirsiniz.

Kilometreniz çok fazla değil ama daha önce kullanmadıysanız motorinle seyreltin bence biraz.

Katkıya bakayım kardeşim, şu an depo full şimdi alsam işe yarar mı?

Seyfettin777
23-03-2017, 13:23
AliGizda
Abi bir ufak bir büyük boy var büyük tüp yalan olmasın ama benim hatırladığım 60 litre mazota kadar etkili, arkasında yazıyor.

Almadan bakarsın ona göre koyarsın tahmini kaç litre varsa depoda.Ama deponun üstünde kalması yerine önce katkıyı koyup sonra depoyu doldurmak daha uygun olur bence, karışması bakımından yani.

Grimlord
23-03-2017, 13:30
Kesinlikle Würth katkı koy abi, acaip temizliyor. Araba rahatlar, belki de sorununa çare olur. Ben koyup biraz gezdiğimde acaip duman atmıştı, yazılımlı gibiydi. Epey pislik birikmiş sanırım.
(Araba Getz 1.5 crdi)

AliGizda
23-03-2017, 13:31
Seyfettin777 o zaman bu depo bittikten sonra alıp kullanayım ben. Teşekkürler.
Grimlord bir deniycem kardeşim, umarım sorun yakıttandır.

mikelazi
23-03-2017, 13:32
depon metalse katkı koyma derim.illa denicem diyorsan en azından full depoya koy.

depo plastikse whürt ü daya gitsin :)

220T
23-03-2017, 14:17
Sorununuzu tespit etmeden katkılara yönelmeyin.Çok daha karmaşık sorunlara yol açabilirsiniz.

AliGizda
23-03-2017, 14:58
depon metalse katkı koyma derim.illa denicem diyorsan en azından full depoya koy.

depo plastikse whürt ü daya gitsin :)

Koyarsam zaten full depoya koyarım abi, sen benden daha iyi bilirsin abi :)ama depo plastik diye biliyorum.

Sorununuzu tespit etmeden katkılara yönelmeyin.Çok daha karmaşık sorunlara yol açabilirsiniz.

Ya canımı sıkıyo bu durum, hafta sonu servise getireceğim orada bir göstereyim tekrar.

GokhanRS
23-03-2017, 15:43
bence doldur depoyu bir tüpte würth veya berner at depoya.

Mr.K
23-03-2017, 15:47
Daha önce kullanmadıysan temizleyici katkı maddesi , mevcut aracında oluşan bi sorun tıkanıklıktan artık sorun halinden çıkmışsa.O tıkanıklıkları açarak başka sorunlarda yaşayabilirsin(enjektor örn) bilgin olsun.Katkı kullanıcaksanda prospektüs ne diyosa %50 olarak kullan katkıyı 1katkıyı full depoya at diyosa 2 depoya 1 katkı koy 50/50 paylaştır.

Emre Akçay
23-03-2017, 16:10
Eski Rio Sporty kullanıcısı olarak EGR'den kaynaklandığını düşünmekteyim bende. Würth enjektör temizleyici denemekten zarar gelmez ilk etapta.

AliGizda
24-03-2017, 10:49
Herkese görüş ve önerileri için tek tek teşekkür ederim. Aracı alalı 4 ay oluyor, tüm bakımları yetkili serviste yapılmış ama sanmıyorum katkı maddesi kullanıldığını. Yaptıktan sonra sürekli yüksek devir gösterdim arabaya o zaman yapmıyor ama eskisi gibi gitmiyor araba. Şu an şansıma depo 3 çeyrek var yarıya indiğinde yarım kutu Würth atıp depoyu doldurayım sonra tekrar aynı şeyi tekrarlayayım.

yukcell88
24-03-2017, 16:52
Merhabalar,

Forumda araştırdım ama yardımcı olabilcek bir konu bulamayınca konu açma gereği duydum. Aracım 2013 model Kia Rio, 1.4 dizel 90 bg. Şu an 99400 km' de. Aracım bazen gaza yüklendiğimde anlık kesiklik yapıyor ve eskisi gibi gitmiyor. Mazot sürekli Opet' ten alırdım geçenlerde Aytemiz' den Full' ledim ve ondan sonra bu sıkıntı baş verdi. Önceleri çok fazla yapmıyordu ama geçen Kadoil' den Full' ledim depoyu ve bu sıra aynı durum sık yaşanır oldu. Anlık gaz kesiyor sonra açılıyor ama eskisi gibide gitmiyor. Arıza ışığı vs yakmıyor. Nedeni ne olabilir?

Aracın akışmetre ile EGR valfini söktürüp yağsız kontakt sprey ya da balata spreyi ile ile temizletin.

Önce EGR'yi temizlesinler, hava akışmetre biraz riskli...

cem_dalda
26-03-2017, 22:27
hyundai-kia grup egr sorunu yaptığında mutlak arıza ışığı yanıp söner motor yağı seviyesinde artış görülür motor arıza ışığı yanmıyorsa ve motor yağı seviyesi normalse hava akış metre kontrol edilmeli ve kesinlikle araçlar dışarda kurcalanmamalı mutlaka yetkili servisde baktırılmalı

AliGizda
27-03-2017, 07:10
Şu an için eskisi kadar çok yapmamakla beraber neredeyse bitti. Ya depoda pislik vardı onu aldı ya da aldığım mazotla alakalı bir sıkıntıydı. Bundan böyle Aytemiz' in önünden dahil geçmem :) Tavsiye veren, ilgilenen herkese çok teşekkür ederim.

Oznsrl
27-03-2017, 07:58
shellden şaşma kanka bence :)

AliGizda
27-03-2017, 20:15
shellden şaşma kanka bence :)

Artık öyle yapıcam hemşo, Opet vazgeçilmezimdi ama opet' ten aldığım mazotla 510 km, Shell' le 525 km. Aytemizden aldığımla sarsıntılı 580 km yol yaptı :D Şu an depoda Kadoilin mazotu var bakalım onunla ne kadar yapıcak. Shell' de çok daha atik, daha eğlenceliydi araba şimdi gaza oturduğumda bile o eski atikliği yok. Shell' i nedensiz sevmememe rağmen Shell' den alıcam artık.

AliGizda
14-06-2017, 12:31
Tekrar merhaba, sıkıntımız yine baş gösterdi. Opetten aynı petrolden ve aynı pompadan hatta aynı pompacıdan en düşük seviyede doldurtturuyorum mazotu ama sıkıntı devam ediyor. Würth' ün enjektör temizleyicisini kullandım fakat fark etmedi. Eniştem Maslakta BMW servisi ablamda Ceed var motorlarına bi ufak aşina, ona sorduğumda EGR' den yapıyor olabilir dedi ama başka birşeyden ötürü yaparmı?

mikelazi
14-06-2017, 13:13
çok farklı farklı markalarda mazot kullanıyorsun.

egr.olabilir
akış metre olabilir.
yakıt filtresi olabilir.

whürtü kullanmışsın ama,filtreyi degiştinmi

AliGizda
14-06-2017, 14:21
çok farklı farklı markalarda mazot kullanıyorsun.

egr.olabilir
akış metre olabilir.
yakıt filtresi olabilir.

whürtü kullanmışsın ama,filtreyi degiştinmi

Abi bi kere Aytemizden aldım onda da mazotum bitiyodu. Sonra bir kerede Shell' den fulledim sonra hep Opet başka yerden mazot almadım. Bu kadar etkiliyeceğini bilsem önlerinden geçmezdim.
Yakıt filtresini değişmedim, bakım yaklaştı hem bakımı yaptırayım hemde mazot filtresini aradan çıkarayım en iyisi.

mikelazi
14-06-2017, 14:43
çok dipte kullanma derim.

çeyrek altına hiç düşürmedim.

AliGizda
14-06-2017, 15:23
Işık yanana kadar bekliyodum ama artık beklemiycem. Mazot filtresini değiştirdikten sonra bir daha würth atıcam düzelmezse EGR iptaliyle yazılımıda atarım artık.

AliGizda
14-08-2017, 17:56
Güncel çekelim.
Araç son günlerde artık 2.000 devri ara ara geçmemeye, deyimi yerindeyse duvar olmuştu. Bakıma yetkili servisin saçma sapan fiyat vermesinden, ilgisizliklerinden Bmw servisi eniştemin dükkanında bakımını yaptık. Partikül filtresini Würth' ün Partikül Filtre temizleyicisi ile temizledik. Aracın çekişi yerine geldi, o eski haline tam olarakta olmasa döndü taa ki Beylikdüzüne gelinceye kadar. Beylikdüzüne geldiğimde yine eski hallerinin belirtileri başladı. Yokuş çıkarken dalgalanmayla başlayan sorun yine eski duvar hallerine dönmemizle devam etti. Bugünde mazot filtresini değiştirdim fakat araç yine aynı. 1.nci vites dip gaz yaptığımda 4.000 devri geçmiyor sonrasında aşırı derecede silkeleme yapıyor. Gazdan ayağımı çektiğimde bir anda yığılıyor. Kanser olucam neden olabilir?

Aşırı derecede soğudum arabadan.

AliGizda
16-08-2017, 08:34
Sorunum çözüldü. Debriyaj switch' inden ötürü yapıyormuş. Yokuş kalkış desteği arada devreye girmiyor, cruise çalışmıyor çalıştığında bir süre sonra devreden çıkıyordu nedeni buymuş. Ayağı gazdan çekinde birden yığılıyordu. Aynı olay başkasının başına gelirse bakması gereken yer hava filtresinin altındaki turuncu switch. Rio' larda kronik problemmiş bu.

deryaank
16-08-2017, 08:43
Geçmiş olsun abi , sonuçta corsadan alışkınsındır problemlerle başa çıkmaya :)

mikelazi
16-08-2017, 10:22
geçmiş olsun

AliGizda
16-08-2017, 10:35
Geçmiş olsun abi , sonuçta corsadan alışkınsındır problemlerle başa çıkmaya :)

:) Corsa ayrıydı ya :D En azından problemleri çoğu kişi tarafından biliniyodu :)

geçmiş olsun

Çok sağol abi, yazılımıda attırdım debriyajım kaçırıyo ama yine de keyifli oldu :)

mikelazi
16-08-2017, 11:00
yazılımı yaptırdınmı.kime yaptırdın.hayırlı olsun.dpf yi naptın.

fark nasıl

AliGizda
16-08-2017, 12:56
Yaptırdım abi, DR Ecu' da Özgün Abi yazdı Allah razı olsun. DPF iptal değil ama temizlettim Würth' ün Partikül temizleyicisiyle.

Vallahi alt devirler bariz canlandı ama debriyajım kaçırıyo tam gücü alamıyorum şu anda. Bayramdan sonra debriyajla volanı değişcem sonra turbonun cortlamasını bekliycem :D Hibrit yapma düşüncelerim var sonrasında daha hard bi setupa geçerim :)

HardCore
27-10-2022, 09:54
Sorunum çözüldü. Debriyaj switch' inden ötürü yapıyormuş. Yokuş kalkış desteği arada devreye girmiyor, cruise çalışmıyor çalıştığında bir süre sonra devreden çıkıyordu nedeni buymuş. Ayağı gazdan çekinde birden yığılıyordu. Aynı olay başkasının başına gelirse bakması gereken yer hava filtresinin altındaki turuncu switch. Rio' larda kronik problemmiş bu.

Abi merhaba, bir seneyi geçiktir aynı sorundan muzdaribim, önceden yalnızca 2.viteste yaparken sıra sıra ilerleyerek her viteste yapar hâle gelince bir el atayım dedim, yalnız filtre kutusu altında turuncu müşür göremedim, acaba benim mi gözümden kaçtı? Debriyaj müşürü pedalın altında olmaz mı? Onu da söküp bypass ettim yinede sorunu çözemedim.

AliGizda
27-10-2022, 11:09
Abi merhaba, bir seneyi geçiktir aynı sorundan muzdaribim, önceden yalnızca 2.viteste yaparken sıra sıra ilerleyerek her viteste yapar hâle gelince bir el atayım dedim, yalnız filtre kutusu altında turuncu müşür göremedim, acaba benim mi gözümden kaçtı? Debriyaj müşürü pedalın altında olmaz mı? Onu da söküp bypass ettim yinede sorunu çözemedim.

Cruise devreye girmemezlik yapıyor mu? Ben İstanbul' da Kia servisinden ayrılma bi ustaya yaptırmıştım, aracı kardeşim götürüp getirmişti. İstersen ustanın ismini vereyim bir facebook' tan ulaş, yardımcı olur diye düşünüyorum.

HardCore
27-10-2022, 13:56
Cruise devreye girmemezlik yapıyor mu? Ben İstanbul' da Kia servisinden ayrılma bi ustaya yaptırmıştım, aracı kardeşim götürüp getirmişti. İstersen ustanın ismini vereyim bir facebook' tan ulaş, yardımcı olur diye düşünüyorum.

Cruise yok ama yokuş kalkış desteğinin devreye girmediği oluyor. Olur abi, sevinirim.

AliGizda
27-10-2022, 15:34
Cruise yok ama yokuş kalkış desteğinin devreye girmediği oluyor. Olur abi, sevinirim.

Resul Zeren' di ismi. Umarım aynı sorundur, kolayca çözersin.