PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Falken lastİk yol sesİ problemİ

telat deniz
27-03-2017, 15:15
Merhaba arkadaşlar bir hafta önce falken sıfır lastik aldım 215/40/18 ebatında zex 914 ecorun modeli , fakat lastikler aşırı bir şekilde yol sesi yapıyor ve rahatsız ediyor yeni olduğu için olabilir mi bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Almadan önceki araştırmalarımda sessiz olduğunu yazmışlardı tayland üretim araç 2012 golf 6

Seyfettin777
27-03-2017, 15:25
Lastiklerin üretim tarihi nedir?

telat deniz
27-03-2017, 15:26
38.hafta 2016

EREN34
27-03-2017, 15:41
Lastik eskidikçe yol sesi azalmaz. Aksine hamur zaman içerisinde sertleşeceğinden bir miktar yol sesi artışı olabilir.

Ben ayrı olarak bir soru sorayım. Bilen bir arkadaş cevap verdiğinde belki sizin soruya da ışık tutar.

Bir lastik etiketine baktığımızda 68-70db gibi ses konusunda bilgi görüyoruz. Piyasada "en sessiz" diye tabir edilen lastik kaç db? Ben 68db diye tahmin ediyorum ama?

atituti
27-03-2017, 15:45
Lastik eskidikçe yol sesi azalmaz. Aksine hamur zaman içerisinde sertleşeceğinden bir miktar yol sesi artışı olabilir.

Ben ayrı olarak bir soru sorayım. Bilen bir arkadaş cevap verdiğinde belki sizin soruya da ışık tutar.

Bir lastik etiketine baktığımızda 68-70db gibi ses konusunda bilgi görüyoruz. Piyasada "en sessiz" diye tabir edilen lastik kaç db? Ben 68db diye tahmin ediyorum ama?

sessiz lastik yoktur yol sesi almayan araba vardir bro :D

HondatugraL
27-03-2017, 15:46
Bizim taktığımız Allahın belası dunlop takıldığından beri bilya sesi gibi ses yapıyor. Babamda pimpiriklinin teki bilyalar bozuldu dedi aylarca usta usta gösterdik hepsı lastik sesi dedi daha yeni ikna oldu. Sıradaki lastiğimiz eğer aracı değişmezsek nokian olacak. Lastik sesi zamanla geçmiyor yani hesaplı şekilde satabiliosan sat yoksa eskiyene kadar çekersin o sesi

telat deniz
27-03-2017, 15:54

bende sizin gibi biliyorum fakat bir forumda yeni lastiğin dişlerinin 8mm olduğu için ses yapma olasılığının olduğunu okumuştum yanlış hatırlamıyorsam 70 db lastikler

telat deniz
27-03-2017, 15:55
Bizim taktığımız Allahın belası dunlop takıldığından beri bilya sesi gibi ses yapıyor. Babamda pimpiriklinin teki bilyalar bozuldu dedi aylarca usta usta gösterdik hepsı lastik sesi dedi daha yeni ikna oldu. Sıradaki lastiğimiz eğer aracı değişmezsek nokian olacak. Lastik sesi zamanla geçmiyor yani hesaplı şekilde satabiliosan sat yoksa eskiyene kadar çekersin o sesi

böyle bir ses olamaz yol tutuşu çok iyi ama bence 70 db değil yol sesi oranı

EREN34
27-03-2017, 15:59
sessiz lastik yoktur yol sesi almayan araba vardir bro :D

406 gibi bir araba mesela değil mi canısı :)

Dunlop markasında bende aynı durumu yaşamıştım. Ben tertemiz çıkma almıştım. O anki bütçe ona yetttiğinden çok kulak asmadım ama ciddi yol sesi vardı.

bende sizin gibi biliyorum fakat bir forumda yeni lastiğin dişlerinin 8mm olduğu için ses yapma olasılığının olduğunu okumuştum yanlış hatırlamıyorsam 70 db lastikler

70 rakamı benim düşünceme göre yüksek ama piyasada satılan lastiklerde min. kaç db var bilmiyorum. 67db gördüm mesela

telat deniz
27-03-2017, 16:02

Dunlop markasında bende aynı durumu yaşamıştım. Ben tertemiz çıkma almıştım. O anki bütçe ona yetttiğinden çok kulak asmadım ama ciddi yol sesi vardı.

70 rakamı benim düşünceme göre yüksek ama piyasada satılan lastiklerde min. kaç db var bilmiyorum. 67db gördüm mesela

goodyear kar lastiğinden yaz lastiğine geçtim ama kar lastikleri inanılmaz sessizmiş diyorum şimdi exper gelip bakıyormuş sanırım exper talep edicem

atituti
27-03-2017, 16:25

kanka benim araba heryerden ses aliyo beni bu grubun dışına at :D

Seyfettin777
27-03-2017, 16:26
Lastikler eskidikçe sertleştiği için yol sesi artıyor, ama sizin lastiklerin üretim tarihi eski değil, sorun bu değil bence.

Bir diğer sebep, lastiklerin saklanma şekli.Mesela benim kullandığım aracın yazlıklarını anneannemin bodruma koymuştum.Evin geri kalanına göre çok soğuk.Lastikleri geri taktığımda bazı yerler pul pul döküldü ve beton gibiydi, kayıyordu.20-30km oldu yeni yeni düzeliyorlar, aynı durum sizin lastiklerde de olabilir.Soğuk hava yazlık lastiklerin malzemesini cidden bozuyor.

telat deniz
27-03-2017, 16:28
Lastikler eskidikçe sertleştiği için yol sesi artıyor, ama sizin lastiklerin üretim tarihi eski değil, sorun bu değil bence.

Bir diğer sebep, lastiklerin saklanma şekli.Mesela benim kullandığım aracın yazlıklarını anneannemin bodruma koymuştum.Evin geri kalanına göre çok soğuk.Lastikleri geri taktığımda bazı yerler pul pul döküldü ve beton gibiydi, kayıyordu.20-30km oldu yeni yeni düzeliyorlar, aynı durum sizin lastiklerde de olabilir.Soğuk hava yazlık lastiklerin malzemesini cidden bozuyor.
yaklaşık 500 km yol yaptım ama herhangi bir değişiklik yok şuan lastik havalarını 34 bastılar araçta 2.1 psi yüklüyken 2.8 psi yazıyor ama hangi ölçüye göre bilmiyorum

Seyfettin777
27-03-2017, 16:32
Abi sıcak-soğuk basınç değerleri fark ediyor.Bahsettiğin fark bundan dolayıdır muhtemelen.

Senin lastiklerin kilometre yapmasına rağmen böyle olmasına anlam veremedim abi.Bendekiler Yokohama, belki de markadan markaya fark ediyordur, belki de sendekiler sıkıntılıdır...
Veya yeni lastiklerin eski aşınmış lastiklere göre ciddi dişli olması seni ses varmış gibi yanıltabilir, bilmiyorum tabi eski lastiklerin durumu nasıldı ama.

EREN34
27-03-2017, 16:34
goodyear kar lastiğinden yaz lastiğine geçtim ama kar lastikleri inanılmaz sessizmiş diyorum şimdi exper gelip bakıyormuş sanırım exper talep edicem

Olabilir. Yol sesi için ölçüm yapan cihaz var. Bizim burda da var ama şahsi iş için kullanamıyoruz :(

kanka benim araba heryerden ses aliyo beni bu grubun dışına at :D

O araba bende olsa, sessizlik abidesi yaparım onu be :)

telat deniz
27-03-2017, 16:38
Abi sıcak-soğuk basınç değerleri fark ediyor.Bahsettiğin fark bundan dolayıdır muhtemelen.

Senin lastiklerin kilometre yapmasına rağmen böyle olmasına anlam veremedim abi.Bendekiler Yokohama, belki de markadan markaya fark ediyordur, belki de sendekiler sıkıntılıdır...
Veya yeni lastiklerin eski aşınmış lastiklere göre ciddi dişli olması seni ses varmış gibi yanıltabilir, bilmiyorum tabi eski lastiklerin durumu nasıldı ama.
eski lastiklerim kar lastiği sadece ben değil arabaya binen arkadaşlarım da rahatsız oluyor sesden müzik açıyoruz :)virajlarda daha da ses artıyor firmadan dönüş bekliyorum şikayeti bildirmiş bayi

telat deniz
27-03-2017, 16:39
Olabilir. Yol sesi için ölçüm yapan cihaz var. Bizim burda da var ama şahsi iş için kullanamıyoruz :(

O araba bende olsa, sessizlik abidesi yaparım onu be :)
lastiklere bakacaklarmış şikayeti bildirmiş bayi hayırlısı artık geri alırlarsa inşallah alırlar continental düşünüyorum

livaneli
27-03-2017, 16:44
eski lastiklerim kar lastiği sadece ben değil arabaya binen arkadaşlarım da rahatsız oluyor sesden müzik açıyoruz :)virajlarda daha da ses artıyor firmadan dönüş bekliyorum şikayeti bildirmiş bayi

Virajlarda ses artıyorsa rulman sesi de olabilir.Sağa virajlarda ses-uğultu artıyorsa sol rulman ;sola virajlarda uğultu varsa sağ rulman bozuktur.

telat deniz
27-03-2017, 16:46
Virajlarda ses artıyorsa rulman sesi de olabilir.Sağa virajlarda ses-uğultu artıyorsa sol rulman ;sola virajlarda uğultu varsa sağ rulman bozuktur.

eminim lastiklerden geliyor ses yapışıyor çünkü yola uğultu gibi değilde bildiğiniz lastik sesi bariz 40 km de ve 80 90 km hızda fazla belirgin

mikelazi
27-03-2017, 17:17

lassa revo+2 için 66db diye hatırlıyorum.

220T
27-03-2017, 17:17
Yönlerin hatalı olması gibi bir ihtimal yok değil mi?

telat deniz
27-03-2017, 17:26
Yönlerin hatalı olması gibi bir ihtimal yok değil mi?
benimde ilk aklıma gelen şey o olmuştu , yönler doğru ama hatalı gibi ses geliyo :)

EREN34
27-03-2017, 18:43

Şu sıra lastik alasım var. Revo ilk seri kullanıp memnun kalmıştım ama yol sesi konusunda net değildim. Bunu görmem iyi oldu.

Eyvallah abi

edit: Lastiğin 195/55/15i yani bana göresi yokmuş :(

Oznsrl
27-03-2017, 19:39
lastik sesi ebata görede değişiyor aynı modelde her ebatın db verisi aynı olmuyor

o ebatta bile o lastiğin golf gibi bi araçta rahatsız edici derecede ses yapmaması lazım

sekizsilindir
27-03-2017, 20:17
V desen de uğuldar, çaresi H desen

leader_T
27-03-2017, 21:22

Lastiğin desen adı nedir acaba?

HondatugraL
27-03-2017, 21:25
Lastiğin desen adı nedir acaba?

Dunlop SP Sport LM 703 üstündekiler. Allah belasını versin okadar diyorum :D

telat deniz
28-03-2017, 09:43
lastik sesi ebata görede değişiyor aynı modelde her ebatın db verisi aynı olmuyor

o ebatta bile o lastiğin golf gibi bi araçta rahatsız edici derecede ses yapmaması lazım

bende forumlarda araştırıp aldım ama pişman oldum Ozan alacak olan kesinlikle almasın :)

Yarbay
28-03-2017, 10:41
konuyu okuyacak gelecekteki okurlar için yazayım F/P anlamında Nokian,Falken vede Nexen kullanmış biri olarak açıkcası Nexen HD Blue plus'ın her anlamda yol tutuş,konfor,sessizlik,ömür Falken'dan bir tık daha başarılı olduğunu net ifade edebilirim paranızı daha mantıklı harcamış olursunuz, özelliklede konfor ve sessizlik anlamında ciddi fark var

mikelazi
28-03-2017, 12:34
lastik işi bence göreceli

önlerde goodyear eff kullanıyordum(68db) şimdi onları arkaya taktım. önlere daha sesli re002 (71db) var.takalı 3. gün oldu.
bana göre araç şuan daha sessiz.ilerde ne olur bilemem.

mesela sert lastik mevzusuda böyle.başkasına sert gelen,bana gayet normal gelebiliyor.kullanmadan karar vermemek lazım.
bir dostumada falken ze914 siparişi verdik.yarın bugün gelir.oda 406 sında arkalarda kullanıcak.bakalım yorumu ne yönde olucak.

buarada dunlop ile falken aynı banttan çıkıyor die biliyorum.

EREN34
28-03-2017, 12:43
lastik işi bence göreceli

önlerde goodyear eff kullanıyordum(68db) şimdi onları arkaya taktım. önlere daha sesli re002 (71db) var.takalı 3. gün oldu.
bana göre araç şuan daha sessiz.ilerde ne olur bilemem.

mesela sert lastik mevzusuda böyle.başkasına sert gelen,bana gayet normal gelebiliyor.kullanmadan karar vermemek lazım.
bir dostumada falken ze914 siparişi verdik.yarın bugün gelir.oda 406 sında arkalarda kullanıcak.bakalım yorumu ne yönde olucak.

buarada dunlop ile falken aynı banttan çıkıyor die biliyorum.

Sonuç gayet normal abi. Pahalı bir D segmenti ve üstü araç değilse, her aracın arka taraf için kullandığı akustik paket, öne göre daha zayıftır. Bu da arka tarafta daha fazla yol ve rüzgar sesine sebep olur.

mikelazi
28-03-2017, 12:56
Sonuç gayet normal abi. Pahalı bir D segmenti ve üstü araç değilse, her aracın arka taraf için kullandığı akustik paket, öne göre daha zayıftır. Bu da arka tarafta daha fazla yol ve rüzgar sesine sebep olur.

desene iyi oranlamışım :D

normalde vengalar çok lastik sesi alır.sağolsun önceki sahibi davlumbazları zift tarzı bişeyle kaplatmış :)

Yarbay
28-03-2017, 13:48
belki işin içine üretim bandı/ülkesi olayıda giriyor olabilir, sık sık yurtdışındayım Fransız üretimi Clio ile Bursa üretimi Clio arasında hatrı sayılır farklar vardı burada kronik sorun olarak baş çeken 3 arızanın 2si 34000km araçta yoktu hemde zerre kadar.

zamanında 90lı yıllarda toyota'da öyle 92-93 Corollalara bakın kaya gibi 95 96 olan Sakarya üretimlerine bakın yine hatrı sayılır sağlamlık farkları vardı oda taa o yıllarda konuşulurdu.

özetle fark Türkiye üretimi olmasından olabilir , henüz yeni eski Falken 914 kullanmış arkadaşım Passat B8'ine aldı ,cumartesi taktı salı günü söktü :)

bomberr
28-03-2017, 13:50
Yazlık lastikler havalar iyice ısınmadan takıldığında kışlıklardan daha sesli geliyor genelde. Kauçuk öyle hemen ısınıp yumuşamaz, gündüzleri sıcak olsa da geceler hala soğuk. Havalar biraz daha ısındığında yazlıklar daha sessizleşiyor.

Yarbay
28-03-2017, 14:11
Yazlık lastikler havalar iyice ısınmadan takıldığında kışlıklardan daha sesli geliyor genelde. Kauçuk öyle hemen ısınıp yumuşamaz, gündüzleri sıcak olsa da geceler hala soğuk. Havalar biraz daha ısındığında yazlıklar daha sessizleşiyor.

abi şehir adana kışının kralı 5 derece ben takıp bu marka modeli eleştirdiğimde havalar yaz üstelik adana derecede 40lardaydı :)
ki ararsanız çok kolayca açtığım konuyyuda bulursunuz.

dediğim gibi bence fazlasıyla övülmüş abartılmış bir lastik, Nexen HD Blue plus kullanan olsa belki fikir verebilir şahsn bence parasına göre Falken'dan çok daha mantıklı bir tercih.

cnzdmr
28-03-2017, 14:30
abi şehir adana kışının kralı 5 derece ben takıp bu marka modeli eleştirdiğimde havalar yaz üstelik adana derecede 40lardaydı :)
ki ararsanız çok kolayca açtığım konuyyuda bulursunuz.

dediğim gibi bence fazlasıyla övülmüş abartılmış bir lastik, Nexen HD Blue plus kullanan olsa belki fikir verebilir şahsn bence parasına göre Falken'dan çok daha mantıklı bir tercih.

Abi Nexen HD Blue Plus ta valla sigara ismi gibi :) Nasıl lastik ben anlamadım :)

300E
28-03-2017, 14:45
Bizde aynı lastiğin 205/55/16 91W sini aldık, ses sıkıntısı yok gibi. Araç 2004 Accord.

Yarbay
28-03-2017, 14:48
Abi Nexen HD Blue Plus ta valla sigara ismi gibi :) Nasıl lastik ben anlamadım :)

hahahhaha :)

abi Falken'da direk Türkişi , sanki bir türk lastik üreteyim demişte önce adını Doğan koyalım, yokk laa ihracat yapcak anasını satim ingilizce olsun Falken demiş gibi.

NakkaSss
28-03-2017, 15:01
Bende 1.5 sene aynı seri 205/45/17 falken kullandım. Ses konusunda gayet sessizdi. Clio3 aracımda.

Yarbay
28-03-2017, 15:25
Bende 1.5 sene aynı seri 205/45/17 falken kullandım. Ses konusunda gayet sessizdi. Clio3 aracımda.

hakketden acep üretimi yerimi diye sorgulamak adına vaktıiniz olunca üzerinde ibarelere bakıp nere üretimi sizdeki bakabilirmisiniz?

E46
28-03-2017, 15:53
telat deniz

Telat Kardeşim merhaba yol sesi çok illet birşeydir. kesmek zordur.

Öncelikle en önemli soruyu sorayım. Lastik yol sesi yapıyor demişssin. lastik değiştirirken ebat da değişti mi ? Önceden de 215/40/18 lastik mi vardı.
Lastiğin taban genişliği artıp ve en önemlisi yanak yüksekliği azaldıkça ses artar ki bu yanak yüksekliği oldukça az.
Lastik deseni , yönlü lastik olması sesi artırır.Örneğin V desenli lastiklerde ses fazladır.
Ayrıca lastiğin yük endeksi arttıkça ses yapma oranı da artar.
Lastik havaları az ise ses yapar, yönlü lastiğin yönü ters takıldı ise ses yapar, asfalt diri ise ses yapar, amortisör ve yaylar değişti ise fark olabilir vs vs..
Öncelikle bunları göz önünde bulundur.

Çoğu arkadaşında bildiği gibi desibel dB logaritmik artan bir değerdir. Bu sebeple 67 ile 70 desibel gürültü arasında çok ciddi fark vardır. 3-4 desibel artış gürültünün yaklaşık 2 katına çıkması demektir.

Yol sesi istemiyorsan ya lastik marka model ve ebatını değiştireceksin
Ya çok ciddi izolasyon yapacaksın.
ya da arabayı değiştireceksin ama bu pek mümkün olmuyor. (en azından benim için)
Bunların hepsini yaptın hala yol sesinden rahatsızsan aşağıda ürün kesin çözüm olacaktır.
Orjinal 3m 1100 Kulak Tıkacı (10 Cift) - Ayni Gun Kargo - n11.com (http://urun.n11.com/diger/orjinal-3m-1100-kulak-tikaci-10-cift-ayni-gun-kargo-P129756319?gclid=CK_YrIay-dICFcHNGwodsPUEmQ)

Benim l astiklerin durumu iyi olduğu için değiştirmeye kıyamadım . Önce 2.sini tercih ettim ancak çok maliyetli ve meşakatli bir iş, öyle 20-25 saat işçilikle yapılabilecek bir iş değil. Kendim nerdeyse 2 aydır her hafta sonu uğraştım. :)

Sesi kaynağından kesmek çok önemli Mercedes bile Maybach ı üretirken her türlü izolasyonu yapmasına rağmen sesi kaynağında kesme yoluna gitmiş ve goodyear a özel lastik ürettirmiştir.( sound comfort) Bu lastikleri incelediğimde, içinde polietilene benzer bir süngerimsi malzeme kullanılmış. Ancak bizim ebatlarda yok olsada alamazdım herhalde baya pahalı olurdu

@ Yarbay
Bu arada yarbay dostum uzun bir aradan sonra tekrar forumda karşılaşmak güzel

E46
28-03-2017, 16:06

Mikelazi arkadaşımızın dediği lastik benimde araştırdığım kadarıyla en sessiz lastik . Yeni lastik alırsam tercihim muhtemelen bu yönde olacak.

kullanan varsa yorumlarını beklerim

NakkaSss
28-03-2017, 16:27
hakketden acep üretimi yerimi diye sorgulamak adına vaktıiniz olunca üzerinde ibarelere bakıp nere üretimi sizdeki bakabilirmisiniz?

Maalesef aracı satalı da 1 sene oldu. :)

EREN34
28-03-2017, 18:02
desene iyi oranlamışım :D

normalde vengalar çok lastik sesi alır.sağolsun önceki sahibi davlumbazları zift tarzı bişeyle kaplatmış :)

Aynen abi. Adaleti sağlamışsın :)

Zift denen şey alt taban kısımları için oldukça etkili. Yan kısımlarıda (kapı içleri vs. ) elyaf gibi aralıklı malz. ile kaplayanilirsen süper olur

mikelazi
29-03-2017, 09:10
Aynen abi. Adaleti sağlamışsın :)

Zift denen şey alt taban kısımları için oldukça etkili. Yan kısımlarıda (kapı içleri vs. ) elyaf gibi aralıklı malz. ile kaplayanilirsen süper olur

agırlık takıntım vardır.önceki sahibi davlumbazlara yaptırmamış olsa,ben hiç yaptırmazdım bile.

kankamdada venga var.lastik sesinde bariz fark var.hele uzun yolda 6.viteste 120 ile giderken o sesizlik bir harika.

yaşlanıyorum galiba :D

ozan gülle
29-03-2017, 10:15
Falkeniçin oldukça sessiz diyorlar kullananlar aslında sizin ebatlarda değişiklik oldumu acaba

telat deniz
29-03-2017, 10:45
telat deniz

Telat Kardeşim merhaba yol sesi çok illet birşeydir. kesmek zordur.

Öncelikle en önemli soruyu sorayım. Lastik yol sesi yapıyor demişssin. lastik değiştirirken ebat da değişti mi ? Önceden de 215/40/18 lastik mi vardı.
Lastiğin taban genişliği artıp ve en önemlisi yanak yüksekliği azaldıkça ses artar ki bu yanak yüksekliği oldukça az.
Lastik deseni , yönlü lastik olması sesi artırır.Örneğin V desenli lastiklerde ses fazladır.
Ayrıca lastiğin yük endeksi arttıkça ses yapma oranı da artar.
Lastik havaları az ise ses yapar, yönlü lastiğin yönü ters takıldı ise ses yapar, asfalt diri ise ses yapar, amortisör ve yaylar değişti ise fark olabilir vs vs..
Öncelikle bunları göz önünde bulundur.

Çoğu arkadaşında bildiği gibi desibel dB logaritmik artan bir değerdir. Bu sebeple 67 ile 70 desibel gürültü arasında çok ciddi fark vardır. 3-4 desibel artış gürültünün yaklaşık 2 katına çıkması demektir.

Yol sesi istemiyorsan ya lastik marka model ve ebatını değiştireceksin
Ya çok ciddi izolasyon yapacaksın.
ya da arabayı değiştireceksin ama bu pek mümkün olmuyor. (en azından benim için)
Bunların hepsini yaptın hala yol sesinden rahatsızsan aşağıda ürün kesin çözüm olacaktır.
Orjinal 3m 1100 Kulak Tıkacı (10 Cift) - Ayni Gun Kargo - n11.com (http://urun.n11.com/diger/orjinal-3m-1100-kulak-tikaci-10-cift-ayni-gun-kargo-P129756319?gclid=CK_YrIay-dICFcHNGwodsPUEmQ)

Benim l astiklerin durumu iyi olduğu için değiştirmeye kıyamadım . Önce 2.sini tercih ettim ancak çok maliyetli ve meşakatli bir iş, öyle 20-25 saat işçilikle yapılabilecek bir iş değil. Kendim nerdeyse 2 aydır her hafta sonu uğraştım. :)

Sesi kaynağından kesmek çok önemli Mercedes bile Maybach ı üretirken her türlü izolasyonu yapmasına rağmen sesi kaynağında kesme yoluna gitmiş ve goodyear a özel lastik ürettirmiştir.( sound comfort) Bu lastikleri incelediğimde, içinde polietilene benzer bir süngerimsi malzeme kullanılmış. Ancak bizim ebatlarda yok olsada alamazdım herhalde baya pahalı olurdu

@ Yarbay
Bu arada yarbay dostum uzun bir aradan sonra tekrar forumda karşılaşmak güzel

merhaba teşekkürler cevap için ebat değişikliği oldu evet 15 den 18 e geçtim ama ilk defa ince yanak kullanan biri değilim , daha alt sekment araçlarda kullandım v desende kullandım ama şuan ki lastik desenleri v değil.Bende araştırıp sessiz dedikleri için aldım ama hüsranla karşılaştım ki öyle takıntılarım yoktur ama gerçekten rahatsız edici bu arada lastikler tayland üretimi.

telat deniz
29-03-2017, 10:47
Falkeniçin oldukça sessiz diyorlar kullananlar aslında sizin ebatlarda değişiklik oldumu acaba

evet oldu orjinallerden 195-60-15 sanırım 215/40/18 e geçtim ama kar lastiğiydi , bildiğim kadarıyla kar lastikleri sesli olur ama bunlar ondan 10 kat sesli

telat deniz
29-03-2017, 10:57

bir sıkıntı var ama anlayamadım ya dişler yeni diye ya da arkadaşlarında dediği gibi havalar soğuk lastik hamuru yumuşamadığı için

telat deniz
29-03-2017, 11:07

Tayland 2016 üretim

telat deniz
29-03-2017, 11:10
2017 de Türkiye de üretilmeye başlandı özellikle tayland üretimi aldım çünkü yorumlar ona göre yapıldığı için

EREN34
29-03-2017, 12:05
agırlık takıntım vardır.önceki sahibi davlumbazlara yaptırmamış olsa,ben hiç yaptırmazdım bile.

kankamdada venga var.lastik sesinde bariz fark var.hele uzun yolda 6.viteste 120 ile giderken o sesizlik bir harika.

yaşlanıyorum galiba :D

Hafiflik en ucuz modifiye. Bence bu genç olduğunu gösterir :)

gökberk
29-03-2017, 12:12
Sessizliği için bir şey söyleyemeyeceğim ama verdiği hissiyat ve yol tutuşu çok tatminkar.
Medium bir lastik. 2 arabaya daha aldık. Benimkiler bitti artık(2012 yılından beri) tekrar alacağım.

rain man
29-03-2017, 12:42
Lastik hakkındaki genel yorumlar gerçekten makul duruyor.

http://www.hepsiburada.com/falken-225-45-w-17-tl-ze914ec-xl-94w-yaz-lastigi-uretim-yili-2016-p-OTLSTFAL228

Şimdi bu lastiğin üretim yeri tayland veya türkiye olmasının ne farkı var?

Falken (https://www.falkenlastik.com.tr/tag/detail/1757)

Sitesinde lastik etiketi bu çıkıyor karşılığında. Durum böyleyse yok yere conti veya michelin'e fazladan 400 500 tl bayılmaya gerek yok? Ne dersiniz?

Bu da tyrereviews ortalaması. Denildiği kadar var gibi? 18 " jant lastik takımına geçme durumum vardı. Ama taban değişmeyecek sadece görsel amaçlı olacaktı. Olmazsa 17 " 225 veya 215 taban goodyear eagle f1 asy 3 ya da csc 6 düşünüyordum. Ama her ikisinin de fiyatı 1400 tl üstünde. Oldukça maliyet etkin bir yöntem olacak falken almak sanki.

Tek eksisi olarak ıslak yol tutuş ve high wear demişler. Ömrü azmı acaba cidden? Ya da diğerlerine göre ne kadar az?
Falken ZE914 - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/ZE914.htm)

Yarbay
29-03-2017, 14:05
Türk üretimi olunca neden fark olsunmu? ciddimisiniz? abi Volvo fabrikasına OEM (original equipment manufacturer) klasmanında iş makinası ataşmanı tedariği yapan firmada çalışıyorum ve yurdumuzdan 7 firma daha Volvo'ya ürün temin etmekte emin ol işin içinde olsan Türk oluca neler yapılıyor ağızın açık kalır.

dediğim gibi Fransız üretimi Clioda tık yokken Bursa üretimi Clio4lerde ne direksiyon kutusu hatası ne viraj denge çubuğu arızası,ne rüzgar sesi bitiyor aralarında dağlar kadar fark vardı donanımdanda çalınmıştı bizde opsiyon bile olmayan birçok detay orda standart donanımdı.

neys lafı uzatmayacağım, Falken ZX914 satan bir bayii'ye Türk üretimi ile diğer menşeili Falkenlar arasında fark varmı dedim , bilmiyorum henüz geri dönüş çok olmadı ama kafadan etiketleri bile farklı diyerek iki menşei'li lastik yolladı marka model aynı ,ebat aynı,desen aynı tek fark biri Türkmüş buyrun fark oluyormu olmuyormuymuş :)

Falken Ziex ZE914 Ecorun 205/55 R16 91V with rim protection (MFS) BSW - mytyres.co.uk (http://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop.pl?dsco=110&cart_id=74071858.110.32653&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=&kategorie=6&Marke=Falken&ranzahl=4&S_Z=&tyre_for=&x_tyre_for=&Herst=Falken&rsmFahrzeugart=PKW&search_tool=standard&Label=C-B-70-2&details=Ordern&typ=R-319956)

Falken Ziex ZE914 Ecorun 205/55 R16 91V with rim protection (MFS) BSW - mytyres.co.uk (http://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop.pl?dsco=110&cart_id=74071858.110.32653&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=&kategorie=6&Marke=Falken&ranzahl=4&S_Z=&tyre_for=&x_tyre_for=&Herst=Falken&rsmFahrzeugart=PKW&search_tool=standard&Label=C-A-68-1&details=Ordern&typ=R-263597)

mikelazi
29-03-2017, 16:08
Türk üretimi olunca neden fark olsunmu? ciddimisiniz? abi Volvo fabrikasına OEM (original equipment manufacturer) klasmanında iş makinası ataşmanı tedariği yapan firmada çalışıyorum ve yurdumuzdan 7 firma daha Volvo'ya ürün temin etmekte emin ol işin içinde olsan Türk oluca neler yapılıyor ağızın açık kalır.

dediğim gibi Fransız üretimi Clioda tık yokken Bursa üretimi Clio4lerde ne direksiyon kutusu hatası ne viraj denge çubuğu arızası,ne rüzgar sesi bitiyor aralarında dağlar kadar fark vardı donanımdanda çalınmıştı bizde opsiyon bile olmayan birçok detay orda standart donanımdı.

neys lafı uzatmayacağım, Falken ZX914 satan bir bayii'ye Türk üretimi ile diğer menşeili Falkenlar arasında fark varmı dedim , bilmiyorum henüz geri dönüş çok olmadı ama kafadan etiketleri bile farklı diyerek iki menşei'li lastik yolladı marka model aynı ,ebat aynı,desen aynı tek fark biri Türkmüş buyrun fark oluyormu olmuyormuymuş :)

Falken Ziex ZE914 Ecorun 205/55 R16 91V with rim protection (MFS) BSW - mytyres.co.uk (http://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop.pl?dsco=110&cart_id=74071858.110.32653&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=&kategorie=6&Marke=Falken&ranzahl=4&S_Z=&tyre_for=&x_tyre_for=&Herst=Falken&rsmFahrzeugart=PKW&search_tool=standard&Label=C-B-70-2&details=Ordern&typ=R-319956)

Falken Ziex ZE914 Ecorun 205/55 R16 91V with rim protection (MFS) BSW - mytyres.co.uk (http://www.mytyres.co.uk/cgi-bin/rshop.pl?dsco=110&cart_id=74071858.110.32653&Breite=205&Quer=55&Felge=16&Speed=&kategorie=6&Marke=Falken&ranzahl=4&S_Z=&tyre_for=&x_tyre_for=&Herst=Falken&rsmFahrzeugart=PKW&search_tool=standard&Label=C-A-68-1&details=Ordern&typ=R-263597)

ohara :) hangisi yerli diye sorsam :)

biri 68db digeri 70db

Yarbay
29-03-2017, 16:32
ohara :) hangisi yerli diye sorsam :)

biri 68db digeri 70db

:) aynı soruyu bende adama sordumda adam cevap vermedi, burdaki bayiiye sordum abi hepsi çakma etiket sanki denetleyenmi var 66db etiketli lastiği Almanlar Fransızlar japonlar yapamadıda bizimkilermi yaptı sanıyorsun dedi.

gerçekten etiket değerini veren firmalar global olan ve premium (conti,michelin,pirelli,goodyear,bridgestone) serisi gerisi atmasyon abi çok inanma dedi.

mikelazi
29-03-2017, 17:15
:) aynı soruyu bende adama sordumda adam cevap vermedi, burdaki bayiiye sordum abi hepsi çakma etiket sanki denetleyenmi var 66db etiketli lastiği Almanlar Fransızlar japonlar yapamadıda bizimkilermi yaptı sanıyorsun dedi.

gerçekten etiket değerini veren firmalar global olan ve premium (conti,michelin,pirelli,goodyear,bridgestone) serisi gerisi atmasyon abi çok inanma dedi.

bir dostum falken ze914(170tl) ile re002 (257tl) kıyaslayan bir çizerge hazırlamış.orda verilen verilere göre bu fiyata falken çok iyi bir lastik.yani re002 sadece kuru asfaltta üstünlük sağlıyor.ze914 konfor,yakıt,db,aşınma gibi her konuda daha üstün.ne bileyim banada pek mantıklı gelmedi.tabi 257X2 cepten çıkınca banamı öyle geldi :) .yoksa gerçekten bir atmasyon varmı bilmiyorum

birde aynı çizergeyi toyo t1r ile falken ze914 için hazırlamış..toyo direk çöp konumunda kalmış.

konuyu görürse belki paylaşır :)

telat deniz
29-03-2017, 17:28

bencede kendini kanıtlamış markalar dışındaki db ler sallamasyon olabilir , ama daha iyi olma ihtimalide var tabi :)

levent
29-03-2017, 18:14
Benim Polo'da eski sahibinden kalma 205/40R17 Kumho Ecsta LeSport var, beklediğimden sessiz çıktılar ama o da garip mesela :)

Hatta aynı ebat Ku39 arkadaşın 1.2 Polo'da vardı, o daha sesli hissedilir şekilde

E46
29-03-2017, 19:43
Bu durumda etiket bilgilerinin doğruluğu şüpheli. ancak etiket bilgisi dışında bilgi kaynağı yok gibi bişey çünkü yorumlar çok göreceli olabiliyor. Menşei gozetilerek tarafsız bir şekilde profesyonelce test edilmedikçe gerçeği ogrenememiz zor gibi görünüyor

220T
29-03-2017, 19:59
Etiket değerleri,üreticilerin beyanlarından ileri geliyor.Bunu unutmamak lazım.

leader_T
29-03-2017, 20:36
Dunlop SP Sport LM 703 üstündekiler. Allah belasını versin okadar diyorum :D

LM703 artık gelmiyor Türkiye'ye. FM800 deseni geldi onun yerine ve gayet başarılı sonuçları var. Tavsiye ederim.

HondatugraL
29-03-2017, 21:13
LM703 artık gelmiyor Türkiye'ye. FM800 deseni geldi onun yerine ve gayet başarılı sonuçları var. Tavsiye ederim.

Yok abi Nokiandan başkası yalan araba değişme işi olmazsa sıradaki lastiğimiz o inşaallah.

levent
30-03-2017, 01:31
Yok abi Nokiandan başkası yalan araba değişme işi olmazsa sıradaki lastiğimiz o inşaallah.

Antalya sıcağında Nokian V ler varken 3. yıl dolumu zamanında hamur bozulması sonucu yolda lastik parçaladık biz, Line serilerinde o sorun giderildi mi acaba dikkatli olun yine de Görkem :)

HondatugraL
30-03-2017, 11:12
Antalya sıcağında Nokian V ler varken 3. yıl dolumu zamanında hamur bozulması sonucu yolda lastik parçaladık biz, Line serilerinde o sorun giderildi mi acaba dikkatli olun yine de Görkem :)

nokian eline 2 bakıyorum. Sıkıntı çıkmaz sanırım

snan1910
30-03-2017, 11:17
nokian weatherproof 4 mevsim lastik için bilgisi tecrübesi olan var mıdır?

kalipson
30-03-2017, 12:31
Nokian Nokian diyorsunuz da, bu lastik bol bulunmuyor. Onu da hesaba katıyorsunuz herhalde? ?
Geçen ana bayisine bi ebat sordum. Ellerinde yoktu. İsteriz gelir dediler ki sorduğum ölçü de 235/40/18. Yani öyle abidik gubidik bi ölçü de değil. Sipariş verirlermiş, 1 ayda gelirmiş. Hiç bir yerde yoktu hatta. Şaka gibi.
İyi de kardeşim. Velev ki çukura girdin ve Allah muhafaza lastiği yardın. Ne yapacan? 1 ay lastik mi bekleyecen? Ya da alakasız bi lastik takıp devam mı edecen?

Şahsi görüşümdür; 3 kuruş fazla olsun ama her vakit bulunan bi lastik olsun.

Yarbay
30-03-2017, 12:50
Nokian Nokian diyorsunuz da, bu lastik bol bulunmuyor. Onu da hesaba katıyorsunuz herhalde? ?
Geçen ana bayisine bi ebat sordum. Ellerinde yoktu. İsteriz gelir dediler ki sorduğum ölçü de 235/40/18. Yani öyle abidik gubidik bi ölçü de değil. Sipariş verirlermiş, 1 ayda gelirmiş. Hiç bir yerde yoktu hatta. Şaka gibi.
İyi de kardeşim. Velev ki çukura girdin ve Allah muhafaza lastiği yardın. Ne yapacan? 1 ay lastik mi bekleyecen? Ya da alakasız bi lastik takıp devam mı edecen?

Nokian ile Nexeni isim benzerliği yüzüden karıştıyor olabilirmisiniz? en son yazan arkadaştan öte Nokian Nokian değilde ben sürekli Nexen Nexen diyordum lafı üstüme alındım sormak istedim :)

Nokian Filandiya malı ve gayet iyi , heleki Line serisi oldukça makul ve Michelin primacy 3'e çok ama çok benzeyen bir performansa sahip her anlamda.

Nexen ise Kore malı, giriş seviyesindeki modeller şu an Polo ve birkaç Skoda'da OEM lastik, HD Blue plus ise premium modeli ve bence F/P anlamında rakipsiz açıkcası.

stokları ve sirkilasyonunu bilmiyorum o konuda Nexen içinde haklı olabilirsiniz açıkcası.

Oznsrl
30-03-2017, 13:29

Nokian zLine 235/40ZR18 95Y XL - KolayOto (http://kolayoto.com/nokian-zline-235-40zr18-95y-xl.html)
yarın kargoda

bir dostum falken ze914(170tl) ile re002 (257tl) kıyaslayan bir çizerge hazırlamış.orda verilen verilere göre bu fiyata falken çok iyi bir lastik.yani re002 sadece kuru asfaltta üstünlük sağlıyor.ze914 konfor,yakıt,db,aşınma gibi her konuda daha üstün.ne bileyim banada pek mantıklı gelmedi.tabi 257X2 cepten çıkınca banamı öyle geldi :) .yoksa gerçekten bir atmasyon varmı bilmiyorum

birde aynı çizergeyi toyo t1r ile falken ze914 için hazırlamış..toyo direk çöp konumunda kalmış.

abi tutunma lastiğinde yakıt aşınma konfor aramak olmaz zaten bide yağmurda denemek lazım falkenla bridgestonu :D

t1r de üretimi biten bi lastik diye biliyorum en son 2010 2012 lerde falan vardı sonra bitti gitti

kalipson
30-03-2017, 14:19
Nokian ile Nexeni isim benzerliği yüzüden karıştıyor olabilirmisiniz? en son yazan arkadaştan öte Nokian Nokian değilde ben sürekli Nexen Nexen diyordum lafı üstüme alındım sormak istedim :)

Nokian Filandiya malı ve gayet iyi , heleki Line serisi oldukça makul ve Michelin primacy 3'e çok ama çok benzeyen bir performansa sahip her anlamda.

Nexen ise Kore malı, giriş seviyesindeki modeller şu an Polo ve birkaç Skoda'da OEM lastik, HD Blue plus ise premium modeli ve bence F/P anlamında rakipsiz açıkcası.

stokları ve sirkilasyonunu bilmiyorum o konuda Nexen içinde haklı olabilirsiniz açıkcası.

Yok yok
Karıştırmadığımdan eminim. Nexen'e hiç bakmıyorum zaten.

By_Engin
30-03-2017, 16:45

İşten güçten ancak fırsat buldum, aklıma geldi konuları karıştırırken buldum paylaşayım. Bu arada o senin ebat (205-55R16) için geçerli, 215-45R17 için 2 katından fazla fiyat farkı :)
Bu arada Falken ZIEX ZE914 ECORUN aldık diye bahsettiği de benim :) Lastikler halen gelmedi haftaya ancak gelir verdikleri tarihe göre, internetten alışverişin dezavantajı neyse.

Verileri tyrereviews.co.uk sitesinden aldım. İsteyen inceleyebilir, ben onların yalancısıyım henüz deneyemedim.

Falken ZIEX ZE914 EcoRun - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/ZIEX-ZE914-EcoRun.htm)
Bridgestone Adrenalin RE002 - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgestone/Adrenalin-RE002.htm)
Toyo T1R - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/T1R.htm)

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/Falken%20ZIEX%20ZE914EC%20vs%20Bridgestone%20RE002 _zpsya5rpj12.png

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/Falken%20ZIEX%20ZE914EC%20vs%20Toyo%20T1R_zps7lxqq dh6.png

mikelazi
30-03-2017, 16:51
Nokian zLine 235/40ZR18 95Y XL - KolayOto (http://kolayoto.com/nokian-zline-235-40zr18-95y-xl.html)
yarın kargoda

abi tutunma lastiğinde yakıt aşınma konfor aramak olmaz zaten bide yağmurda denemek lazım falkenla bridgestonu :D

t1r de üretimi biten bi lastik diye biliyorum en son 2010 2012 lerde falan vardı sonra bitti gitti

18 ler kimin için???

konfor sorunum pek yok,yağmurdada gazlamam zati,şimdilik memnunum.

2 gündür ufaktan zorluyorum.sahil küçükyalı virajı,sahil maltepe köprüsü gayet iyi.zorlarsam arka kopuyor :) tam istedigim

kalipson
30-03-2017, 16:55
yarın kargoda

Kardeş bu lastik en az geçen 3-4 ay TRde hiçbir yerde yoktu. Yeni yeni ilanlara düşüyor. Biliyorum bunu; gördüm. İdame denen bişey var. Bişey olsa kalakalırsın. Bekle ki yeni lastik gelsin.

levent
30-03-2017, 16:55
fotoları alıntı yapmıyorum şişmesin ekran

Oranlar bu şekilde ancak kaç kişiye kaç kişi oranlamış o daha önemli dikkat edin derim,

Hani Falken'i 50 kişi oranlamıştır, Bridgestone'u 1000 kişi.. O anlamda, yanlış anlamayın lütfen genel olarak o siteyi baz alanlara uyarım :)

By_Engin
30-03-2017, 16:58
yarın kargoda

Bende 1 çift Toyo Proxes T1R mevcut. Geçen sene almıştım, 2015 yada 2016 tarihli. Bu sene (2017) olmayabilir. Geçen sene de temininde sorun yaşadık, 2014 yada 2015 bulduk kış geldi 1 sene daha tarih atacak diye almadım, o yüzden şimdi Falken aldım.

By_Engin
30-03-2017, 17:00
Oranlar bu şekilde ancak kaç kişiye kaç kişi oranlamış o daha önemli dikkat edin derim,

Hani Falken'i 50 kişi oranlamıştır, Bridgestone'u 1000 kişi.. O anlamda, yanlış anlamayın lütfen genel olarak o siteyi baz alanlara uyarım :)

Özellikle mesajımda belirttim zaten hem altıntı yaptığım yeri hemde onların yalancısı olduğumu. Alıp kullanmadım dedim. Yanlış anlayacak bişey yok ben gereken açıklamayı yaptım :D
Falken'i kullananların yorumlarına baktım ama kötü diyen duymadım. Ona istinaden doğruluğu yüksek diye paylaştım.

220T
30-03-2017, 17:04

En sağ sütunda değindiğiniz husus da mevcut:

215 45 17 Tyres reviews - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Size/17-Inch-Tyres/215-45-17-Tyres.htm)

levent
30-03-2017, 17:22
En sağ sütunda değindiğiniz husus da mevcut:

215 45 17 Tyres reviews - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre-Size/17-Inch-Tyres/215-45-17-Tyres.htm)

Engin beyin eklediği fotolarda o kısmı görünmüyor, bakacak arkadaşlar dikkatli olsunlar işte :)

Oznsrl
30-03-2017, 17:35
İşten güçten ancak fırsat buldum, aklıma geldi konuları karıştırırken buldum paylaşayım. Bu arada o senin ebat (205-55R16) için geçerli, 215-45R17 için 2 katından fazla fiyat farkı :)
Bu arada Falken ZIEX ZE914 ECORUN aldık diye bahsettiği de benim :) Lastikler halen gelmedi haftaya ancak gelir verdikleri tarihe göre, internetten alışverişin dezavantajı neyse.

Verileri tyrereviews.co.uk sitesinden aldım. İsteyen inceleyebilir, ben onların yalancısıyım henüz deneyemedim.

Falken ZIEX ZE914 EcoRun - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/ZIEX-ZE914-EcoRun.htm)
Bridgestone Adrenalin RE002 - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgestone/Adrenalin-RE002.htm)
Toyo T1R - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/T1R.htm)

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/Falken%20ZIEX%20ZE914EC%20vs%20Bridgestone%20RE002 _zpsya5rpj12.png

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/Falken%20ZIEX%20ZE914EC%20vs%20Toyo%20T1R_zps7lxqq dh6.png

Bu sonuçlara neye göre oluşturuluyor kullanıcı yorumlarına göre mi

220T
30-03-2017, 17:40
Oznsrl Evet,kullanıcı yorumları.

Oznsrl
30-03-2017, 17:51
Oznsrl Evet,kullanıcı yorumları.

o zaman hiç bi geçerliliği yok benim için :) Bu forumda ben starmax a kumho ya çok mükemmel lastik diyenide gördüm örnek veriyorum kimse yanlış anlamasın lütfen.
adam gider falken alır isteklerini karşılar onun için en iyi lastik odur bu site olabilir grafikler benziyor re002 ile pzeronero konforları karşılaştırmıştım re002 daha konforlu çıkıyordu alakası bile yok ikisinide defalarca kullandım pzero kat kat konforlu
ki şöyle de bi gerçek var adam almanyada kullanmıştır misal ordaki asfalt kalitesiyle burdakinide karşılaştırmak olmaz genel konuşuyorum asfaltın kalitesi yol tutuşu ciddi etkiler 0 atılmış asfaltta dişsiz lastik bile süper yapışır falan filan :)

mikelazi
30-03-2017, 18:10
o zaman hiç bi geçerliliği yok benim için :) Bu forumda ben starmax a kumho ya çok mükemmel lastik diyenide gördüm örnek veriyorum kimse yanlış anlamasın lütfen.
adam gider falken alır isteklerini karşılar onun için en iyi lastik odur bu site olabilir grafikler benziyor re002 ile pzeronero konforları karşılaştırmıştım re002 daha konforlu çıkıyordu alakası bile yok ikisinide defalarca kullandım pzero kat kat konforlu
ki şöyle de bi gerçek var adam almanyada kullanmıştır misal ordaki asfalt kalitesiyle burdakinide karşılaştırmak olmaz genel konuşuyorum asfaltın kalitesi yol tutuşu ciddi etkiler 0 atılmış asfaltta dişsiz lastik bile süper yapışır falan filan :)

engin kankam lastik arayışındaydı.bende falkeni önerdim.kendisi biraz araştırıncada verdi siparişi.ikimiz beraber çok istişare yaparız.bende re002 alınca böyle bir degerlendirme bulup lastikleri kıyaslamış.ikimizde burdaki kıyaslamanın %100 doğru oldugunu savunmuyoruz zati.maksat böylebir araştırma var.sayfada paylaşalım dedik.

ozan beni kıllandırıyorsun senin yüzünde pzero baktım.şükür ebatı yok :)

Oznsrl
30-03-2017, 21:33
engin kankam lastik arayışındaydı.bende falkeni önerdim.kendisi biraz araştırıncada verdi siparişi.ikimiz beraber çok istişare yaparız.bende re002 alınca böyle bir degerlendirme bulup lastikleri kıyaslamış.ikimizde burdaki kıyaslamanın %100 doğru oldugunu savunmuyoruz zati.maksat böylebir araştırma var.sayfada paylaşalım dedik.

ozan beni kıllandırıyorsun senin yüzünde pzero baktım.şükür ebatı yok :)

savunmaktan değil abi genel konuştum ben zati muhalefet yapmadım :)

sert abi lastiklerin hele ki bi kış görsün sonra gör onları at arabası gibi ahaha :)

Yarbay
30-03-2017, 22:30
Ayni review yani yorum yapan sitede Nexen HD blue plus a bakaniz oldumu hic? Abiniz bosa konusmuyor bakin derim bi

By_Engin
31-03-2017, 07:41
Engin beyin eklediği fotolarda o kısmı görünmüyor, bakacak arkadaşlar dikkatli olsunlar işte :)
Madem öyle al bunu da ekleyelim :D
Bunlar tamamen kullanıcıya göre kullanım deneyimleri olduğundan %100 geçerliliği elbette yok. Hatta mikelazi kankamla tartışırken aynı şeylerden bahsettik. Adam tek bir lastik kullanmış ona göre iyisi o, her iki lastiğide kullanıpta ikisi arasında bir kıyaslama değil zaten bu. Şimdi bizim yaptığımız iki lastik kıyaslamasından ziyade genel olarak kullanıcılar memnun mu şikayetçi mi, işimizi görür mü görmez mi bunun derdindeyiz. Kötü lastiğe de kendim kullanıyorum diye iyi diyen varsa vay onun vicdanına :) Misal Kumho KU 31 kullandım, ilk sene ooo süper dedim lastik bildiğin asfalt yapışıyordu, ne ABS devreye giriyor ne kayma vs sorun oluyordu. Kış bitti tekrar taktım sanki o lastik gitti başka lastik geldi, sığınakta lastiği değiştirmişler gibi bir önceki sene performansından alaka yok. :D

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/ZE914EC-RE002-T1R_zpsoddxb54k.jpg

Ayni review yani yorum yapan sitede Nexen HD blue plus a bakaniz oldumu hic? Abiniz bosa konusmuyor bakin derim bi

215-45R17 ebatında yok sanırım, listede olsaydı onuda ekleyecektim. :)

mikelazi
31-03-2017, 07:59
savunmaktan değil abi genel konuştum ben zati muhalefet yapmadım :)

sert abi lastiklerin hele ki bi kış görsün sonra gör onları at arabası gibi ahaha :)

daş olsun daşşşş :)

hava ne basıcaz buna. 35 basıyorum ama az geldi gibi.

Yarbay
31-03-2017, 08:12
genel ebatları da olsa şu değerlere bakın:

Nexen N Blue HD Plus - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nexen/N-Blue-HD-Plus.htm)

E46
31-03-2017, 08:21
benim ebatlarda Nexen HD blue plus yokmuş :/ .

By_Engin
31-03-2017, 08:22
genel ebatları da olsa şu değerlere bakın:

Nexen N Blue HD Plus - Tyre Reviews (http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nexen/N-Blue-HD-Plus.htm)

Hatrı kalmasın onuda ekleyelim :) F/P olarak çok iyi yorumlar duydum ama diğer lastiklere kıyasla nedir açıkçası her ikisinide kullananlara sormak lazım.

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/Nexen%20N%20Blue%20HD%20Plus_zpspmkhebal.jpg

E46
31-03-2017, 08:27
Hatrı kalmasın onuda ekleyelim :) F/P olarak çok iyi yorumlar duydum ama diğer lastiklere kıyasla nedir açıkçası her ikisinide kullananlara sormak lazım.

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/Nexen%20N%20Blue%20HD%20Plus_zpspmkhebal.jpg

değerler güzel görünüyor. %95 tekrar alırım demiş, bence başarılı. Bu değerlendirmede ebat belli mi?

Oznsrl
31-03-2017, 08:43
daş olsun daşşşş :)

hava ne basıcaz buna. 35 basıyorum ama az geldi gibi.

35 çoktur abi ya 32 bas bence

mikelazi
31-03-2017, 08:55
35 çoktur abi ya 32 bas bence

1350kg 35 bile az geldi bana :)

By_Engin
31-03-2017, 09:53

Benim araba 1420+ ben :D kaç basalım kanka 40 yeter mi? :D

By_Engin
31-03-2017, 09:54
değerler güzel görünüyor. %95 tekrar alırım demiş, bence başarılı. Bu değerlendirmede ebat belli mi?

Yok ebata göre bakmadım bu genel veriler sanırım.

mikelazi
31-03-2017, 10:00
Benim araba 1420+ ben :D kaç basalım kanka 40 yeter mi? :D

1350 ye 35 se
1420 yede 42 basss gitsin.
pinpon topu gibi

By_Engin
31-03-2017, 10:11
1350 ye 35 se
1420 yede 42 basss gitsin.
pinpon topu gibi

Yanak inceye tabandan destekleyelim değil mi :D

Oznsrl
31-03-2017, 16:08

senin araba 1350 kilomu abi :D

levent
31-03-2017, 16:16

1.6 crdi Venga'dan bahsediyorsak fazlası bile vardır diyorum :D

mikelazi
31-03-2017, 16:27

1230 ile 1350kg arası katalog verisi.hiç kantara çıkmadım.donanım olarak en full versiyonun bir altı.
zaten şase motor yürüyen ceed-i30 onlardanda az yaktıgı için 100kg eksigi vardır die düşünüyorum.

yani ortalama 1300kg falandır.agırlıgı accent blue ile i30 arası diyeyim :)

mikelazi
31-03-2017, 16:30
1.6 crdi Venga'dan bahsediyorsak fazlası bile vardır diyorum :D

vengayı bilmeyen okadar çokki.

benimki 1300 üzeri yoktur.en full versiyonu 1350kg(cc-d.klima-esp...)

Suleyman
31-03-2017, 16:40
Bende de falken var, şimdilik memnunum. Önceden pirelli pzero nero gt vardı.

E46
01-04-2017, 22:27
Bu arada benim 215 /45 /17 lastiklerin üzerinde, 40psi nin üstünde hava basılması ciddi yaralanmalara sebep olabilir gibi bisey yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam.

kalipson
01-04-2017, 23:28
Bende de falken var, şimdilik memnunum. Önceden pirelli pzero nero gt vardı.

Kıyaslama yapmanız mümkün mü?

Suleyman
02-04-2017, 09:59
Kıyaslama yapmanız mümkün mü?

Yaklaşık 3-4k km kadar oldu, bu lastiği alırken nero gt e göre daha erken biteceğini bilerek aldım, şimdilik tecrübe ettiklerimi yazabilirim. Önceki aracım stocktu, bunda coil ve spacer mevcut o yüzden yapacağım kıyas çok sağlıklı olmayabilir. Yol tutuş konusunda yanaklarından kaynaklı viraj kabiliyeti bir iki tık nero gt e göre düşük bence kısacası viraj kabiliyeti nero gt de daha iyiydi. Frenleme konusunda kuruda da ıslakta da iyi, ama zamanında nero gt nin kuru ile ıslak performansının resmen birebir olması beni şaşırtmıştı, dediğim gibi falken 914 lerden de memnunum ( benim lastikler ecorun modeli diye geçmiyor yanlış değilsem.). Yol sesine gelince egzozu kapattığımda kısa mesafe veya uzun mesafeli yollarda beni ve araçtakileri rahatsız etmedi. Konfor konusuna gelince, coil farkından ötürü (yanak 40) pek sağlıklı karşılaştırma yapmam mümkün değil, ama memnunum. Bu bütçeye falken dışında başka bir lastik almam ( falken 225 tl, nero gt 400 + tl. )

uniquel
02-04-2017, 11:09
3 gun önce ben de Falken Ze914 Ecorun aldım 225/40/18
Daha önceden de 225/45/17 olarak bu modeli kullanmıstım.

Önceki tecrübem de suankiyle aynı: Etiketteki verisi 70 db ses seviyesini bence karsılıyor. Cunku aynı aracta kullandıgım 72 db lastikten sessiz, 68 db lastikten de sesli.
Ama şu da bi gerçek ki, ıslak performansı tatmin edici olsa da, kuru zeminde ısınmadan önce tutunması biraz zayif. Kolay ısınıyor, ısındıktan sonra tatmin ediyor.

E46
03-04-2017, 08:29
Ben 265-40-18 ebatlarında kumho ecsta KU31 kullandım.
Sonra Continental sport contact 5 aldım. özellikle yanal kuvvetlerde çok fark etti ancak ses olarak pek bi fark olmadı açıkcası.

Oznsrl
03-04-2017, 17:29
185 60 15 nokian iline sipariş ettim. Gürültü 67db Yakıt verimliliği B ıslak performansı C
En son kullandığım 195 45 16 pzeronero gt Gürültü 71db Yakıt verimliliği F ıslak performansı B

Lastiklerin pişman etmiceğinden şüphem yokta verileri değerlendirince daha bi hoşuma gitti taktırıp kullandığım zaman izlenimlerimi yazarım

By_Engin
04-04-2017, 12:46
21 martta verdiğim sipariş bugün elime ulaştı. 2016 tarihli diye yazıyordu ama gelenler 2017 nin 6.haftası, Made in Turkey :)

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/20170404_133623_zpsh2vyhnbp.jpg

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/20170404_133614_zpsqmalfizb.jpg

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/20170404_133608_zpspjm3luvw.jpg

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/20170404_131344_zpsuqjj6qjn.jpg

mikelazi
05-04-2017, 09:05
gözün aydın kanka

By_Engin
05-04-2017, 09:40
gözün aydın kanka

Sağolasın. Bugün taktıracağım arabaya attım jantları. Yalnız boncukları duruyor yeniden boyuyorum. Vernik atınca siyahlaştırıyor boyayı. Verniktemi sıkıntı boyada mı anlamadım. Şeffaf astar var, önce boya üstüne onu atıp ondan sonra vernik atacam. Evde akşam ufak bir deneme yaptım başarılı gibi görünüyor :)

mikelazi
05-04-2017, 09:44
Sağolasın. Bugün taktıracağım arabaya attım jantları. Yalnız boncukları duruyor yeniden boyuyorum. Vernik atınca siyahlaştırıyor boyayı. Verniktemi sıkıntı boyada mı anlamadım. Şeffaf astar var, önce boya üstüne onu atıp ondan sonra vernik atacam. Evde akşam ufak bir deneme yaptım başarılı gibi görünüyor :)

hayırlısı olsun.foto.ları merakla bekliyorum

By_Engin
05-04-2017, 15:55
hayırlısı olsun.foto.ları merakla bekliyorum

Haftasonu aracın işi biterse (siparişi bekliyorum) ondan sonra atayım fotoları :)

By_Engin
11-04-2017, 14:36
400 küsür km olmuş takalı. Lastiklerden şuan için oldukça memnunum. Özellikle lastikler ısındıktan sonra gerek frenleme gerekse çekiş anlamında oldukça güzel geldi daha önceki lastiklerime kıyasla.
Hankook ventus evo
Kumho Ecsta SPT KU31
Toyo proxes T1R
Hatırlayamadığım 1-2 lastik daha var sanırım.

fussy
11-04-2017, 15:56
400 küsür km olmuş takalı. Lastiklerden şuan için oldukça memnunum. Özellikle lastikler ısındıktan sonra gerek frenleme gerekse çekiş anlamında oldukça güzel geldi daha önceki lastiklerime kıyasla.
Hankook ventus evo
Kumho Ecsta SPT KU31
Toyo proxes T1R
Hatırlayamadığım 1-2 lastik daha var sanırım.

hangi siteden aldınız acaba

By_Engin
11-04-2017, 16:39
hangi siteden aldınız acaba

h.b. aldım.

mk35280
04-05-2017, 20:28
Bende sırf ses yüzünden sıfır aldığım Falken ze914 lastiklerimi sattım aşırı ses ve uğultu yapıyordu.Şimdi Ucuz dedikleri Milestone taktım dünya varmış arkadaş ne ses ne uğultu kaldı.

-Murat Özcan-
06-05-2017, 23:51
Bende Falken almayı düşünüyordum fakat şimdi kafam karıştı. Yakın bir arkadaşım Nokian aldı aşırı memnun

Yiğit G.
07-05-2017, 01:23
h.b. aldım.

kaç paraya geldi tanesi ? Bende almayı düşünyorum yabancı yorumlara baktım çok iyiydi.Ama farklı fiyatlar var o yüzden merak ettim aldıgınız fiyatı.

By_Engin
08-05-2017, 12:20
kaç paraya geldi tanesi ? Bende almayı düşünyorum yabancı yorumlara baktım çok iyiydi.Ama farklı fiyatlar var o yüzden merak ettim aldıgınız fiyatı.

Herşey dahil 398TL 2 adet lastik.

Oznsrl
08-05-2017, 16:02
nokian iline aldım cidden aşırı sessiz bariz belli oluyor
yol tutuş fren olarak kendine gelmesi 1000 km yi bulmuştur ama. 100 km falan olunca moralim bozulmuştu km yaptıkca kendine geldi şuan çok memnunum

Yiğit G.
08-05-2017, 18:28
Herşey dahil 398TL 2 adet lastik.

şu iyi o zaman ? Alayım bunu ama dot göremedim

Falken 205/45r17 88w Ze914 Xl Oto Yaz Lastiği - n11.com (http://urun.n11.com/oto-lastik/falken-20545r17-88w-ze914-xl-oto-yaz-lastigi-P118721654)

220T
08-05-2017, 18:38
Yiğit G. Üretim tarihi bilgisi yok,gözünüzden kaçmaması için uyarmak istedim.

Yiğit G.
08-05-2017, 18:44
Yiğit G. Üretim tarihi bilgisi yok,gözünüzden kaçmaması için uyarmak istedim.

aradım görüştüm direk falken fabrikadan alıyorlarmış.. min 2016 veya 2017 oluyor dedi.. 175 tl anlaştık.. Bence müthiş bir rakam bu lastik için bazı lastikler avrupadan daha ucuz oluyor türkiyede niye çözemiyorum şu lastiğin ortalama satış fiyatı 75 euro avrupada veya bayağı satan bir lastik

300 lira yapıyor.. Bizde yarı yarıya.. Birkaç lastikte daha gördüm bu olayı...

220T
08-05-2017, 19:03
aradım görüştüm direk falken fabrikadan alıyorlarmış.. min 2016 veya 2017 oluyor dedi.. 175 tl anlaştık.. Bence müthiş bir rakam bu lastik için bazı lastikler avrupadan daha ucuz oluyor türkiyede niye çözemiyorum şu lastiğin ortalama satış fiyatı 75 euro avrupada veya bayağı satan bir lastik

300 lira yapıyor.. Bizde yarı yarıya.. Birkaç lastikte daha gördüm bu olayı...
175'e anlaştık dediğiniz için sormak istedim:N11 üzerinden almayacak mısınız?Fiyat değiştiği için öyle yorumladım.
Eğer N11 üzerinden almayı düşünürseniz,kupon tavsiyesinde bulunayım o zaman.N11 kullanan ve kuponu olan bir tanıdığınız varsa 33 lira indirim sağlayabilirsiniz.

Yiğit G.
08-05-2017, 19:11
175'e anlaştık dediğiniz için sormak istedim:N11 üzerinden almayacak mısınız?Fiyat değiştiği için öyle yorumladım.
Eğer N11 üzerinden almayı düşünürseniz,kupon tavsiyesinde bulunayım o zaman.N11 kullanan ve kuponu olan bir tanıdığınız varsa 33 lira indirim sağlayabilirsiniz.

direk adamların mağazadan çekicem o zaman 175 olur dedi.. Tanesi 10 lira indirim yapıyor yani 4 lastikte 40 tl indirim olmuş oluyor kupondan daha karlı sanıyorum

220T
08-05-2017, 19:16
direk adamların mağazadan çekicem o zaman 175 olur dedi.. Tanesi 10 lira indirim yapıyor yani 4 lastikte 40 tl indirim olmuş oluyor kupondan daha karlı sanıyorum

Ben 2 lastik üzerinden hesaplamıştım.500'ü geçince 55 liralık bir indirim sağlanabiliyor.Lakin dediğim gibi,bu kupona sahip birini bulmak lazım.

Yiğit G.
08-05-2017, 19:37
Ben 2 lastik üzerinden hesaplamıştım.500'ü geçince 55 liralık bir indirim sağlanabiliyor.Lakin dediğim gibi,bu kupona sahip birini bulmak lazım.

kupon olayına hiç dikkat etmemişim 68 tane kuponun süresi geçmiş :D
https://i.hizliresim.com/1LAWNB.jpg

-Murat Özcan-
09-05-2017, 00:33
kupon olayına hiç dikkat etmemişim 68 tane kuponun süresi geçmiş :D
https://i.hizliresim.com/1LAWNB.jpg

Hangi lastikçi o bende alayım 2 tane falken

Yiğit G.
09-05-2017, 11:40
Hangi lastikçi o bende alayım 2 tane falken

yanlış girmişler fiyatı :) Veya piyasayı mı karıştırmak için yaptılar artık bilmiyorum tam alıcam "aaa bu fiyat değilmiş" dediler bende baska yerden 215 tl ye aldım tanesini... Burdan

Aktaş Oto Lastik Ticaret A.Ş. (http://www.aktasotolastik.com.tr/web/)

220T
09-05-2017, 13:39
yanlış girmişler fiyatı :) Veya piyasayı mı karıştırmak için yaptılar artık bilmiyorum tam alıcam "aaa bu fiyat değilmiş" dediler bende baska yerden 215 tl ye aldım tanesini... Burdan

Aktaş Oto Lastik Ticaret A.Ş. (http://www.aktasotolastik.com.tr/web/)
Keşke söyleseydiniz daha uyguna alabileceğiniz başka bir yer tavsiye ederdim.

Ahmet.S
09-05-2017, 17:57
Yigit.G nin lastik aradığı burdan uzun süredir belli burda paylaşın yeni alıcak arkadaşlar faydalansın.

Yiğit G.
09-05-2017, 19:15

neyse önemli değil artık üstünde kış lastikleri var hala , acil almam lazımdı.

Yiğit G.
10-05-2017, 20:17
Falken Ziex lastikleri taktırdım birkaçgün kullanayım yorumumu yazarım.

Yiğit G.
14-05-2017, 16:50
Falken Ziex lastikleri taktırdım birkaçgün kullanayım yorumumu yazarım.

5 gündür kullanıyorum az çok yazayım deneyimimi

Falken 215/45 R17 91W XL Ziex ZE914 Ecorun

Lastik yumuşak bir lastik değil önce onu belirteyim.Taş gibide değil ama sert.Spor arabada kullandıgım için ona göre düşünün aile arabasında daha farklı sonuçlar olur.Yolu hissettiriyor biraz.Sesi evet var pirelli sottozero vardı onu çarıp taktım sonra biraz sesli geldi bana doğal olarak.Rahatsız edici değil.Sesli lastik kullandım daha önce hani otobanda düz yolda giderken bir uğultu gelir ses yapan lastiklerde "vuuuuu" diye o ses yok ama yolun durumuna göre yolun sesini biraz alıyor.Tabi dediğim gibi iyi bir aile arabasında yumusak yaylar amortisörler iyi yalıtımlı bir arabada o ses yok olabilir bilemiyorum.Kuru yol tutuş benim için en önemlisi idi ben bu paraya başarılı buldum.Bir p zero değil ama daha önce Dunlop Sportmax Rt vardı en az onun kadar iyi diyebilirim.Ama dediğim gibi biraz ısınıp yumuşaması lazım yolu iyi tutuması için o zaman cidden çok begendim.Islağa gelirsek kafamdaki soru işareti buydu biliyorsunuz premium lastik kendini ıslakta belli eder.. Dün malumunuz gece sağnak yağış vardı istanbulda 3-4 gibi.. Ben o saatte maltepeden - Atatürk hava alanına gittim.Bomboş yol sağnak yağış ve 160-170 ortalama ile seyrettim.Biraz çekinerek kullandım ama ben bir sorun görmedim açıkçası.Hiç kayma veya aquap. yaşamadım.Bence spor yaz lastiğine çok para ayırmam diyenleri tatmin edebilecek , spor araçlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir lastik.Alman lastiği bikere o konuda gözünüz kapalı alabilirsiniz parasının hakkını sonuna kadar veriyor.Çok araştırdım almadan kumho - hankook gibi aynı segmenteki lastik modellerinden çok daha iyi.

edit: Kötü yanı lastik çok kötü kokuyor.. Cidden buram buram iğrenç bir lastik kokusu var.Geçen gün spora gittim kapalı otoparkı var otelin oraya bıraktım dönüşte asansörden indim otopark kokmuştu.. Dedim bu koku ne aaa dedim lastik kokusu :)))) sokakta bile binerken araca burnuma geliyordu.. Şimdi pek gelmiyor ama ilk günler fena kokuyordu..

220T
14-05-2017, 17:10
Yiğit G. Bir de 175 liradan olsa daha süper olacaktı.Güle güle kullanın.

fussy
14-05-2017, 20:27

Tavisyeyi alalım bize yararlı olur belki 😊

220T
14-05-2017, 20:30
Tavisyeyi alalım bize yararlı olur belki 😊

Ali Dayı Oto Lastik (Ankara):)

Yarbay
15-05-2017, 13:45
beyler aranızda böyle ekonomik lastik arayıp FP ürünü almak isteyeniniz olursa fiyatı ebadına göre değişiyor çok ama Nexen HD Blue plus sorgulayın derim.
açıkcası konuda bahsi geçen Falken'dan istisnasız her anlamda daha başarılı bence şahsi fikrim.

By_Engin
17-05-2017, 09:12
5 gündür kullanıyorum az çok yazayım deneyimimi

Falken 215/45 R17 91W XL Ziex ZE914 Ecorun

Lastik yumuşak bir lastik değil önce onu belirteyim.Taş gibide değil ama sert.Spor arabada kullandıgım için ona göre düşünün aile arabasında daha farklı sonuçlar olur.Yolu hissettiriyor biraz.Sesi evet var pirelli sottozero vardı onu çarıp taktım sonra biraz sesli geldi bana doğal olarak.Rahatsız edici değil.Sesli lastik kullandım daha önce hani totbanda düz yolda giderken bir uğultu gelir ses yapan lastiklerde "vuuuuu" diye o ses yok ama yolun durumuna göre yolun sesini biraz alıyor.Tabi dediğim gibi iyi bir aile arabasında yumusak yaylar amortisörler iyi yalıtımlı bir arabada o ses yok olabilir bilemiyorum.Kuru yol tutuş benim için en önemlisi idi ben bu paraya başarılı buldum.Bir p zero değil ama daha önce Dunlop Sportmax Rt vardı en az onun kadar iyi diyebilirim.Ama dediğim gibi biraz ısınıp yumuşaması lazım yolu iyi tutuması için o zaman cidden çok begendim.Islağa gelirsek kafamdaki soru işareti buydu biliyorsunuz premium lastik kendini ıslakta belli eder.. Dün malumunuz gece sağnak yağış vardı istanbulda 3-4 gibi.. Ben o saatte maltepeden - Atatürk hava alanına gittim.Bomboş yol sağnak yağış ve 160-170 ortalama ile seyrettim.Biraz çekinerek kullandım ama ben bir sorun görmedim açıkçası.Hiç kayma veya aquap. yaşamadım.Bence spor yaz lastiğine çok para ayırmam diyenleri tatmin edebilecek , spor araçlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir lastik.Alman lastiği bikere o konuda gözünüz kapalı alabilirsiniz parasının hakkını sonuna kadar veriyor.Çok araştırdım almadan kumho - hankook gibi aynı segmenteki lastik modellerinden çok daha iyi.

edit: Kötü yanı lastik çok kötü kokuyor.. Cidden buram buram iğrenç bir lastik kokusu var.Geçen gün spora gittim kapalı otoparkı var otelin oraya bıraktım dönüşte asansörden indim otopark kokmuştu.. Dedim bu koku ne aaa dedim lastik kokusu :)))) sokakta bile binerken araca burnuma geliyordu.. Şimdi pek gelmiyor ama ilk günler fena kokuyordu..

Aynı lastiği ve aynı ebatları kullanıyoruz. 1000km den fazla yol yaptım, gerek şehiriçi gerek şehirdışı. Bu ara yurtdışında olduğumdan kullanamıyorum, araç yatışta. Lastik ince yanak olması sebebiyle konfor noktasında sert, kendi aracımda tabiri caizse karıncanın üstünden geçsem hissediyorum. OEM ebat kışlık 205-55-16 ile konfor noktasında uzaktan yakından alakası yok. Bu durum ebatla alakalı diye tahmin ediyorum. Birde benim jant genişliği 9". Fotoğraf ekleyecektim unuttum şimdi aklıma gelmişken onuda ekleyeyim. Ses noktasında ben pek bişey hissedemedim, gerek aracın OEM yalıtımı gerekse motor-egzoz sesi [2.0 litre motor, K&N açık hava filtresi, spor susturucu(3 susturucuya rağmen iyi ses var)] bana sesi hissettirmedi. Lastik soğukken kayma yada patinaj hissiyatı daha fazla fakat birkaç km gittikten sonra ısınıp yapışan cinsten. Benzinlikte aracı yıkadıktan sonra patinajdan kaynaklı aracı hareket ettirmek biraz zor oluyor, lastik ıslak ve soğuk, zeminKok beton fazla düz geliyor tutunamıyor :D
Koku olayına gelince tamamen katılıyorum. Kokusu kötü, zamanla geçermi bilmiyorum ama akşam işten eve gelince sanki arabanın bir yerleri yanıyor gibi koku geliyor. Senin yorumu görünce mevzu daha iyi oturdu kafamda, acaba başka bişey mi diye düşünüyordum. Sert kullanıyorum biraz da onun etkisinden sanırım. Islak zeminde çok tecrübe edemedim ama 1-2 kez yağmura denk geldim sıkıntı yaşamadım genel olarak iyiydi. Ankara çevreyolunda 200+ km hızlara kadar çıktım sıkıntı yaşamadım.
Parasını hakeden bir lastik. Bazı lastikler 2. seneye sertleşebiliyor. Bu lastikte ne olur bilmiyorum zamanla göreceğiz. Şimdilik memnunum.

Arkalar Toyo Proxes T1R, önler Falken Ziex ZE914 Ecorun ebatlar 215/45R17, Jant 17x9"

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/MyPug406/20170506_154523_zpswcuw0oc6.jpg

http://i1353.photobucket.com/albums/q670/esinayuc/MyPug406/20170417_133803_zpsqdybn9ya.jpg

By_Engin
17-05-2017, 09:15
beyler aranızda böyle ekonomik lastik arayıp FP ürünü almak isteyeniniz olursa fiyatı ebadına göre değişiyor çok ama Nexen HD Blue plus sorgulayın derim.
açıkcası konuda bahsi geçen Falken'dan istisnasız her anlamda daha başarılı bence şahsi fikrim.

Bahsettiğiniz lastiği öven çok, kullanmadım. Bir sonraki lastik ihtiyacında onu da denemeyi planlıyorum, uygun ebatta varsa :)

KÖROĞLU
17-05-2017, 09:32
1 Takım aldım 185 60 14 takılsın bu ebat için yorum paylaşacağım. Umarım hayal kırıklığı olmaz.

Yiğit G.
17-05-2017, 17:03
Aynı lastiği ve aynı ebatları kullanıyoruz. 1000km den fazla yol yaptım, gerek şehiriçi gerek şehirdışı. Bu ara yurtdışında olduğumdan kullanamıyorum, araç yatışta. Lastik ince yanak olması sebebiyle konfor noktasında sert, kendi aracımda tabiri caizse karıncanın üstünden geçsem hissediyorum. OEM ebat kışlık 205-55-16 ile konfor noktasında uzaktan yakından alakası yok. Bu durum ebatla alakalı diye tahmin ediyorum. Birde benim jant genişliği 9". Fotoğraf ekleyecektim unuttum şimdi aklıma gelmişken onuda ekleyeyim. Ses noktasında ben pek bişey hissedemedim, gerek aracın OEM yalıtımı gerekse motor-egzoz sesi [2.0 litre motor, K&N açık hava filtresi, spor susturucu(3 susturucuya rağmen iyi ses var)] bana sesi hissettirmedi. Lastik soğukken kayma yada patinaj hissiyatı daha fazla fakat birkaç km gittikten sonra ısınıp yapışan cinsten. Benzinlikte aracı yıkadıktan sonra patinajdan kaynaklı aracı hareket ettirmek biraz zor oluyor, lastik ıslak ve soğuk, zeminKok beton fazla düz geliyor tutunamıyor :D
Koku olayına gelince tamamen katılıyorum. Kokusu kötü, zamanla geçermi bilmiyorum ama akşam işten eve gelince sanki arabanın bir yerleri yanıyor gibi koku geliyor. Senin yorumu görünce mevzu daha iyi oturdu kafamda, acaba başka bişey mi diye düşünüyordum. Sert kullanıyorum biraz da onun etkisinden sanırım. Islak zeminde çok tecrübe edemedim ama 1-2 kez yağmura denk geldim sıkıntı yaşamadım genel olarak iyiydi. Ankara çevreyolunda 200+ km hızlara kadar çıktım sıkıntı yaşamadım.
Parasını hakeden bir lastik. Bazı lastikler 2. seneye sertleşebiliyor. Bu lastikte ne olur bilmiyorum zamanla göreceğiz. Şimdilik memnunum.

Arkalar Toyo Proxes T1R, önler Falken Ziex ZE914 Ecorun ebatlar 215/45R17, Jant 17x9"

Kısaca güzel lastik belirli kurallara dikkat ettiğiniz zaman üzmez bugunde baya gezdim yagmurda vs güven veriyor..Ama kesinlikle kışın özellikle 5 derecenin altında takılacak bir lastik değil mazallah..

KÖROĞLU
23-05-2017, 17:26
250 km oldu tespitler.

1-) cidden kokuyor öyle böyle değil. Arkadaşın dükkanda kaldı 2 gün çocuk isyan etti.
2-) kuru havada fren mesafesi ve yol tutuş beğendim. Ölçü 185 60 14 araç clio sport.
3-) ıslak havada çok zorlamadım ama benim sürüşü me göre kafi.

4-) psikolojik olabilir emin değilim yol sesi hissedilir seviyede havaları kontrol edip yazacağım tekrar.

F/p olarak ben tatmin oldum.

By_Engin
24-05-2017, 08:01
250 km oldu tespitler.

1-) cidden kokuyor öyle böyle değil. Arkadaşın dükkanda kaldı 2 gün çocuk isyan etti.
2-) kuru havada fren mesafesi ve yol tutuş beğendim. Ölçü 185 60 14 araç clio sport.
3-) ıslak havada çok zorlamadım ama benim sürüşü me göre kafi.

4-) psikolojik olabilir emin değilim yol sesi hissedilir seviyede havaları kontrol edip yazacağım tekrar.

F/p olarak ben tatmin oldum.

Koku zamanla geçecek sanırım. Bende şuan pek bişey yok gibi, koku hissetmiyorum. Havalar ısındıkça durum değişebilir.

KÖROĞLU
24-05-2017, 08:33
Koku zamanla geçecek sanırım. Bende şuan pek bişey yok gibi, koku hissetmiyorum. Havalar ısındıkça durum değişebilir.

Kapalı ortamda bekleyince koku hissedilir derecede.

Açık havada araç yanında hissedilen bir koku yok.

By_Engin
25-05-2017, 08:04
Kapalı ortamda bekleyince koku hissedilir derecede.

Açık havada araç yanında hissedilen bir koku yok.

İlk zamanlar bırak kapalı ortamı açık havada bile aracın yanına yaklaşılmıyodu şimdi hissetmiyorum. :)

AliGizda
25-05-2017, 11:57
Koku konusunda bende çok muzdaribim, ilk aldığımda lastikleri otopark buram buram lastik kokuyordu. Dün arabayı yıkarken davlumbazlara su vururken lastiğe denk geldi, lastikten derin bir koku geldi.

fussy
12-07-2017, 01:11
Ali Dayı Oto Lastik (Ankara):)
ankaradakiler şanslı valla istanbulda 235 tl olan lastik ali dayida 200 tl direk. pazarlık falan olmadan. düşünenler varsa değerlendirsin :)

AdoneuS
13-07-2017, 21:33
Yaklasık 4 aydır kullanıyorum eski lastiklerime göre yol tutuşu,kuru ve ıslak zeminde fren mesafesi diğer kullandıgım lastiklere göre cok iyi diyebilirim lastik sesini hissetmedim ebat 175/65/14

By_Engin
18-07-2017, 12:29
Bir süredir kullanıyorum, kaç km oldu bilmiyorum. Şuan balans sorunu var. Lastik çevirip, yön değiştirip 155gramdan 65 grama ancak düşürebildik. Tek lastikte değil 2 lastiktede aynı sorunu yaşadım. Arkalarda daha önceki sene aldığım Toyo proxes T1R var. Onlarda hiçbir sorun yok, 10-20 gr balans yapıldı. Yol tutuşunda sorun yaşamıyorum, şuana kadar karşılaştığım 2 sorun var; birisi lastik kokusu diğeri balans sorunu...

Talih.b16
18-07-2017, 12:46
Goodyear eagle sport aldım tatile gitmeden taktırdım.
205 55 16 ölçülerinde.yorumlarda beğenen de var beğenmeyen de.
1300 km yol yaptım çok memnun kaldım.
Yol sesi az daha önce lassa İmpetus revo 2 vardı, sesi ondan az. Yol tutuşu çok iyi, yağmurda kayar iyi değil dediler ama Isparta da fırtına çıktı silecekleri sona aldım o derece, ne gezdi suda araç nede kaydı.
Çinçon lastik almaktansa iyi marka uygun almak iyidir.
4 lastik sök tak rot balans 850 TL.

By_Engin
18-07-2017, 13:45
Goodyear eagle sport aldım tatile gitmeden taktırdım.
205 55 16 ölçülerinde.yorumlarda beğenen de var beğenmeyen de.
1300 km yol yaptım çok memnun kaldım.
Yol sesi az daha önce lassa İmpetus revo 2 vardı, sesi ondan az. Yol tutuşu çok iyi, yağmurda kayar iyi değil dediler ama Isparta da fırtına çıktı silecekleri sona aldım o derece, ne gezdi suda araç nede kaydı.
Çinçon lastik almaktansa iyi marka uygun almak iyidir.
4 lastik sök tak rot balans 850 TL.

Benim ölçüde 215-45R17 goodyear eagle sport 340TL fiyat var 4 lastik 1360 TL :) Falken 200 tl den almışım.

Talih.b16
18-07-2017, 13:52
Benim ölçüde 215-45R17 goodyear eagle sport 340TL fiyat var 4 lastik 1360 TL :) Falken 200 tl den almışım.

Ne zaman ucuz birşey alsam sorun yaşadım, astarı yüzünden pahalıya geldi.
Senin aracın muhtemelen spor bi araç ölçüler extrem.
Gülü seven dikenine katlanır mevzuu :)