PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Opel Astra 1.4T Bulunamayan sorun, Ne yapmalıyız? Hukuki Yollar ?

burak_2885
28-03-2017, 09:49
Arkadaşlar başımızda bir olay var en son buraya danışayım dedim.

Olay şu;

Patronumda 2015 model Opel Astra 1.4T Sedan araç var 27k km de. 3 hafta önce eve dönerken Edirnekapı'da baya trafik vardı dur-kalk ilerliyoruz hızımız en fazla 10-15 iken araba şiddetli bir şekilde titremeye başladı. Abi araba titriyor demeye kalmadan ESP arıza ışığı yandı hemen ardından motor arıza ışığı. Emniyete çektik aracı stop etmeden önce çok daha fazla şiddetlendi ve hemen motoru kapatıp çekici çağırdık.

Arabayı Opel Odak'a çektik ve arıza tespitini bekledik. Bize dedikleri şey ilkte kullanıcı hatası olabilir(!) yanlış benzin almış olabilirsiniz dedi. Biz nasıl olur falan derken bu sefer bize yağ bitmiş olabilir dediler. (Arabaya her gün bindiğimden biliyorum hiç bir şekilde yağ uyarısı vermemişti araba)

Neyse bi şekilde aracı onardılar, motorun içinden tam hatırlayamıyorum ama piston,sekman bujiler falan değişmiş. Biz arabayı teslim aldık bi problem yok kullanıyoruz 2 hafta geçti ve geçen cumartesi patronum işe gelirken Bayrampaşa meyve sebze halinin üstünde ki bağlantı yolunda sol şeritte 100 kmh ile falan giderken motor birden titremeye başlıyor, hemen flaşörleri yakıp ufaktan sağlıklı bi şekilde sağa geçmek için uğraşırken araba birden sanki kullanıcının tam gücüyle frene basarmış gibi bir şiddetle duruyor. Hatta arkada 6 tane daha araç zincirleme kaza yapıyor ve bi şekilde ölümcül kaza atlatılıyor. Hatta en arkada sivil polis aracı pert olmuş sanırım. (Bizim araç bi şekilde sadece plakalık kırılmasıyla kurtuluyor)

Sonra araç tekrar Opel Odak'a taşınıyor arıza tespit için. Biz bu arada opel merkezle ve odakla görüşmeleri sürdüyoruz nasıl bi yol izleyebiliriz diye.

Dün odaktan aradılar ve arızayı bulamadıklarını, 70km yol yaptıklarını ve hiç bir problemle karşılaşmadıklarını söylediler. Bende dün gittim aracı teslim almaya, getirmelerini beklerken beni atölyeye çağırdılar ve arızayı size arabayı getirirken farkettik(!) diye bişey söylediler. Garip.

Şuan araç odakta, napıyorlar bilmiyorum tabi.
Bi avukatla görüştük araç iadesi vs şeyler için. En az 2 sene beklersiniz diyorlar bize. Oda kazanıp kazanmıyacağımız belli değil birde dediklerine göre öyle "tamam kazandınız alın size parasını ya da alın size yeni araba" demiyorlarmış.

Şu durumda biz nasıl bil yol izleyebiliriz size soruyorum..

TolgaUs
28-03-2017, 10:31
Aynı sorun bizim lagunada vardı manyak gibi araba titremeye başladı sanki sürekli yarım debriyaj fren yapar gibi ileri geri sallıyodu bizi.
Servise çektik bujimi yanmış ne olmuş. bujiyi değiştirdiler sorun bitti.

Anıl E.
28-03-2017, 10:32
Bu gibi durumlarda,sizin için en olumlu olma ihtimali yurtdışı opel'e güzel bir mail atmak. Aracın tüm bilgileriyle beraber.

rahmitanir
28-03-2017, 10:40
O değil de, kazaya karışan kişilerin masrafını kime yüklediler?
Bence asıl sıkıntı burada...

pirasa
28-03-2017, 11:16

heralde arkadakilere yüklediler. takip mesafesi diye bişey var. hem adam sinyal ve sağa sola geçme çabasından bahsediyor.

burak_2885
28-03-2017, 12:25

Kaza yerinde olmadığım için bilmiyorum tam olarak ama tutanak falan tutulmuş. Kimler arasında nasıl tutulmuş bilmiyorum açıkçası. en arkada ki polis arabası pert olmuş zaten gereken işlemleri yapmış memurlar. Diğer arabalarda da ufak tefek hasarlar varmış. (Polisin vurduğu aracın tamponu düşmüş sadece )

EREN34
28-03-2017, 12:48
Daha güncel bilgilere sahip bir avukata gidin. Şu an motorlu araç ile buzdolabı aynı statüye girdi. Araç iadesi buzdolabını iade etmek aynı şey. Tek fark araç çok pahalı olduğundan imalatçı yada ithalatçı firma ayak diretiyor.

Bu işi son dönemlerde başarmış bir avukat araştırın derim.

i-vtec07
28-03-2017, 12:54
Olaya bak ya hayret bi şey büyük geçmis olsun.

burak_2885
28-03-2017, 13:00
Daha güncel bilgilere sahip bir avukata gidin. Şu an motorlu araç ile buzdolabı aynı statüye girdi. Araç iadesi buzdolabını iade etmek aynı şey. Tek fark araç çok pahalı olduğundan imalatçı yada ithalatçı firma ayak diretiyor.

Bu işi son dönemlerde başarmış bir avukat araştırın derim.

Öyle bi avukat bulamadıkta merkezin avukatıyla görüştük gayet arkadaşça. Açabileceğimizi ama 2 sene uzayacağını söyledi. Az önce merkezden aradılar değişim için neler yapılabilir ona bakacaklar ama öncesinde yetkili servis raporu bekliyorlar.

Olaya bak ya hayret bi şey büyük geçmis olsun.

Teşekkürler, sıkıntılı bir durum gerçekten. İnsan bunalıyor böyle şeylerle uğraşmaktan

220T
28-03-2017, 13:39
Avukatınızın söyledikleri inandırıcı gelmedi.Direkt olarak tüketici hakem heyetine ulaşarak bilgi almanızı tavsiye ederim.Daha önce birisi Opel'e unutulmaz şeyler yaşatmıştı.Forumda konusu vardı ve hiç de öyle uzun sürelerde alınmamıştı sonuç.

Nightfish
28-03-2017, 13:49
Avukatınızın söyledikleri inandırıcı gelmedi.Direkt olarak tüketici hakem heyetine ulaşarak bilgi almanızı tavsiye ederim.Daha önce birisi Opel'e unutulmaz şeyler yaşatmıştı.Forumda konusu vardı ve hiç de öyle uzun sürelerde alınmamıştı sonuç.

Daha önce yaşanan Opel olayında bayideki bir elemanın alkol alması, kaza yapması vsydi. Bu araç ile üretici arasında bir durum oluyor, bayiyi direkt bağlamıyor. Bu gibi durumlarda araba şirket üzerine olduğundan tüketici hakem heyeti müdahale edemiyor. Maalesef sıkıntılı bir dava süreci yaşanıyor. Oldu da davayı kazansanız bile temyize gidiliyor.

Avukat değiştirmekle falan alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum. Araç şahıs üzerineyse şansınız var, o zaman tüketici hakem heyetinden yola çıkıyorsunuz ve hızlı sonuçlar alıyorsunuz. Ama şirket üzerineyse ticaret mahkemesi gibi konular oluyor.

KÖROĞLU
28-03-2017, 14:17
Her ne olursa olsun hakem heyetine başvuruda bulunmanız süreçte size destek olur.

Bir üründen sürekli olarak faydalanamama durumu hasıl olduğu zaman iadesi mümkünüdür.

Ayrıca servisten çıkarken araç için hangi arıza tespiti / onarımı yapıldıysa ona göre onarım vesaiki almanız lehinize olur.

https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6502.html

burak_2885
28-03-2017, 14:46
Şimdilik beklemedeyiz. Patronum uzlaşma yoluna giderim diyor. Merkezden bize bi bilgi versinler ona göre yol izleyecez artık

marikan
28-03-2017, 18:44
Geçmiş olsun. THH belirli bir limitin üzerine bakmıyor sanki? (3000TL gibi bir rakam olsa gerek)

burak_2885
01-04-2017, 09:44
Dün aracı akşam 6'da almaya gittik Opel Odak'a. .Neyse aracı teslim aldık dışında beton sıçramaları, içinde bi kapı döşemesinde tebeşir gibi iki tane beyaz çizgi (çıkmıyor) ve bagajında küçük bir ezik. Hepsini es geçtik ve arabayı teslim aldık. Marşa bastık ve o da ne? motor titiyor :D

Motoru kapatıık ve bıraktık. Artık napacağız hiç bi fikrim yok

ulas79
01-04-2017, 09:47
Öncelikle geçmiş olsun sorun bobin arızası gibi duruyor ,aynı şey bende 1.6 T astra varken oldu bobin ve bujiler değişti sorun geçti.

burak_2885
01-04-2017, 09:49
Öncelikle geçmiş olsun sorun bobin arızası gibi duruyor ,aynı şey bende 1.6 T astra varken oldu bobin ve bujiler değişti sorun geçti.

Teşekkürler. Malesef düzelmedi ya. İlk gittiğinde bobinler bujiler sekmanlar üst kapak değişmiş, son gittiğinde ise manifold değişmiş yine tırt yani

ulas79
01-04-2017, 10:07
Boğaz kelebeğine baktılarmı ,1.4 lerde sorunlu diye biliyorum.

GuneyOnur
01-04-2017, 10:10
Yakın bir tanıdığım 1.4t sahibi oda haliç köprüsünde araç birden stop etmiş hiçbir şekilde ışık felan yanmamış uyarı vs. vermemiş.Sonrasında araç servis bakımlı olduğu için iyi niyet garantisinden araca serviste sandık motor konuldu ve sadece bakım parası ödemişti.

Muharrem C.80
01-04-2017, 14:59
Sizlere konusu gelmişken bir gerçekten bahsedeyimmi. Servislerde yaptık değiştirdik denilen birçok şey yapılmıyor. En ucuz en dandik neyse ona mukabil hallediliveriyor. El oğlu gibi ordan oraya atılan hurda muamelesi görende servisteki araç oluyor. İş gereği her markadan çok servis geziyorum, gezerken ne hikayelerle karşılasıyorum hepsi acımasızca. Araçlara bakıyorum aklımdan neler geçiyor. Bunca zamandır piyasadayım ne tecrübeler.. Araç sahibini falan canlandırıyorum gözümde çeşitli hisler. En güvendiğiniz servisteki adamım dediğiniz bile neler çakıyor, camiaya girmeden dışardan anlaşımıyor. İşten anlayan çok az zaten onlara temiz iş yapılır herdaim. Yoksa asla söylenen yapılmaz.
Okadar çürümüş ve kokuşmuşki servis kavramı Türkiye'de lanet olsun şu otomobil sektörüne girdiğim güne.

MURAT_HLX
01-04-2017, 21:32
bizdede aynı olay oldu adamın sıfır km astra k'sı dizel excellence'sı hararet bi aşağı iniyordu bi yukarı çıkıyordu,adamın sorununu servis çözemedi adamda opele bir mail atıp durumu bildirmiş,servis adamın altına arızası bulunup giderilene kadar ikame araç servis bakımı vs hediye edilmişti diye biliyorum hakkınızı arayın