PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : booking kapatıldı !!

rebelh
29-03-2017, 16:17
yılda en az 5 bazen 10 rezervasyonum vardı
tatil konusunda resmen elim ayağım olan booking tursabın davası dolayısıyla kapatıldı
mevzu haksız rekabet (daha ucuza satıyor çok güçlü biz az kazanıyoruz)
nisanda kapadoyaya gidecektim gitmiyorum
kararsızdım ama inat ettim yaz tatilimi yurt dışında yapacağım
son olarak turizm krizi ile ilgili en büyük beklentim; su veren itfaiyenin hortumunu ....

Onurkk06
29-03-2017, 16:18
Manyak bunlar ben de son 6 ayda 8 9 kere kullandım işime çok yarıyordu iyice saçmaladılar artık

fthdrn
29-03-2017, 16:20
haksız kazançsa madem milletvekili maaşlarına da uygulasınlar eğer totoları yiyorsa :D

snan1910
29-03-2017, 16:21
Paypal dan sonra bir yıkım daha olur booking in kapatılması

kesici
29-03-2017, 16:21
Oha. Booking nasıl kapatılır yahu. Sultanahmet'te iken kim geliyorsa alayı booking müşterisi idi. Vay be komisyonu %45 yapıp baş sayfada çıkartırdım oteli sonra müşteri gelince %5'e düşürürdüm

Berkan
29-03-2017, 16:22
Şaka heralde bu onun gibi triyon uygulama var airbnb tripadvisor vs vs neyi niye kapatıyor

Mivec_4G63
29-03-2017, 16:23
Oteli arayıp 1300 tl fiyat alıp booking.com'dan 950 tl'ye rez. yaptırmıştım. Adam haklı... Haksız rekabet var. Oteller booking.com varken iyi geçiremiyordu.

johnie
29-03-2017, 16:25
Turizm dibi gorurken: Hollandalı Booking.com'un faaliyetleri durduruldu - Diken (http://www.diken.com.tr/turizm-dibi-gorurken-hollandali-booking-comun-turkiyedeki-faaliyetleri-durduruldu/)

gokhankenar
29-03-2017, 16:26
Şu anda booking.com sitesinde bir sıkıntı yok. Bize rezervasyonlar gelmeye devam ediyor...

onurc
29-03-2017, 16:27
kapatıldı denilmişte , oda seçimine kadar herşey normal.devamına bakmadım ama ?

Kahn23
29-03-2017, 16:28
Booking.com acente ile çalışmıyor bildiğim kadarıyla. Müşteri kendi kredi kartı ile ödemeyi yapıyor.Check-in sırasında da kartı ibraz ediyor.

Dava zaten geçen sene açıldı. Bu olay Tekin Acar ve Sevil Parfümerinin strawberry.com'a açtıkları davaya benzetiyorum. Onların baskısıyla TR'ye gönderimi durdurdular.

rebelh
29-03-2017, 16:28
bu iş en çok butik otelleri vurur
10 günde butik 4 otel gezdim hepsi bookingten ve hep memnun kaldım
zaten turizm b*k gşbş batan batana otellerin yarısı kapalı hizmet düşmüş turist yok gelen yabancı çoğunlukla booking kullanıyor sen neyin peşindesin?
o kadar sinirliyim ki umarım güney sahilleri kapalı maraş bölgesine döner bütün bu yalakalar aç kalırlar

Sezgin
29-03-2017, 16:29
ee ne olacak şimdi benim booking üzerinden rezervasyonum var balayı için ?

GKHNGS
29-03-2017, 16:31
diğer alternatifler var onlardamı kapanıyor ?

overblack
29-03-2017, 16:34
içine sıçtılar memleketin. İnternet üzerinden yapılan ticarete kafayı takmış durumdalar. çünkü kendilerinde sanal pazarda lider pozisyonda olan bir firma yok. nemalanamıyorlar ordan. booking'in kapatılması en çok otelleri vurur. ben booking.com'dan şikayet eden bir otelci görmedim.sıkıntı seyahat acentalarında.

Anıl E.
29-03-2017, 16:35
Eyy booking sen kimsin ya

mrtngn
Kafalar pırıl pırıl spor gazetesi.. Rekabeti önlediler tamam turist sayısını nasıl arttıracaklar şimdi.. Booking üzerinden gelen dünya kadar turisti nasıl kapmayı planlıyorlar

Kekuti*
Bizim mertin pompa yalan oldu :D uhasuhasuhauhuhas

O değilde, Booking.com'a oda satılmıyor. Booking'e her otel kayıt atıyor, komisyon oranını otel sahibi belirliyor.
Buna göre de fiyat çıkışı yapılıyor diye biliyorum.

Hollanda ve Almanya'ya karşı aklı sıra tepki amaçlı yapılan şeyler.
Mercedes'e bile rekabet kurulu araştırma başlattı :) İyice saçmaladık

exca-
29-03-2017, 16:36
zaten turizm bu kadar zordayken ve turizm bu memleketin en büyük döviz kaynağı iken çok yerinde bir karar olmuş. Bence internet komple kapansın, internetten ucuza alışveriş de yapıyo ş.refsizler sonra haksız rekabet oluyo rahat rahat geçiremiyo mağazalar..

johnie
29-03-2017, 16:39
Booking.com acente ile çalışmıyor bildiğim kadarıyla. Müşteri kendi kredi kartı ile ödemeyi yapıyor.Check-in sırasında da kartı ibraz ediyor.

Dava zaten geçen sene açıldı. Bu olay Tekin Acar ve Sevil Parfümerinin strawberry.com'a açtıkları davaya benzetiyorum. Onların baskısıyla TR'ye gönderimi durdurdular.

işte o olay ekmeğimize taş koymuştu oysa ki :D

Berkan
29-03-2017, 16:44
Bizim mertin pompa yalan oldu :D uhasuhasuhauhuhas

O değilde, Booking.com'a oda satılmıyor. Booking'e her otel kayıt atıyor, komisyon oranını otel sahibi belirliyor.
Buna göre de fiyat çıkışı yapılıyor diye biliyorum.

Hollanda ve Almanya'ya karşı aklı sıra tepki amaçlı yapılan şeyler.
Mercedes'e bile rekabet kurulu araştırma başlattı :) İyice saçmaladık

Yok artık ali sami neymiş sucları yıldızı koyup milletin gözünü almasımı çok kaliteli arabamı yapmak yada :hehe:

Drive Fast
29-03-2017, 16:52
Oha. Booking nasıl kapatılır yahu. Sultanahmet'te iken kim geliyorsa alayı booking müşterisi idi. Vay be komisyonu %45 yapıp baş sayfada çıkartırdım oteli sonra müşteri gelince %5'e düşürürdüm

Esnaf gibi esnaf :D

rebelh
29-03-2017, 16:53
Satılık Otel ilanları sahibinden.com'da! (https://www.sahibinden.com/satilik-otel?sorting=price_desc)
bacasız sanayide hazin son

Kekuti*
29-03-2017, 16:56
Bildiğim kadarıyla;

Mercedes'in eski Pazarlama Müdürü şuanda benim şirkette Genel Müdür Yardımcısı oldu.
Dün toplantı esnasında rekabet kuruluna şikayet olduğu ve Mercedes'in de zorda olduğunu iletti ama tabiki mercedes'de çalışan birisi var ise daha net bilgi verebilir. (bu arada binek araç değil kastettiğim)

KÖROĞLU
29-03-2017, 17:00
Booking nasıl haksız rekabet yaratıyormuş ?

Adam senle acente olarak çalışmıyor / senin odanı almıyor / sen ilanı veriyorsun o da diyor ki kardeş bu kadar komisyon alırım.

Butik otellerin birçok müşterisi bu siteden rezervasyon yapar.

Ülkenin durumu ***** zaten gelen giden yok şimdi bir de bu herzeyi yiyip ne amaçlıyorsunuz ki ?

Ben de otel den aldığım fiyattan çok daha altına rez yapmıştım zamanında.

Hay yapacağınız işi ya.

darkmoon
29-03-2017, 17:08
booking.com açık hiç kullanmadım ama site açık teklifler falan veriyor hatta .. kapanan sitenin en kötüsü giriş sayfasında ibr yazı olurdu karara beyanen.. paypal koymuşdu mesela..

kesici
29-03-2017, 17:08
Bu arada Sultanhamet'te esnaf var mı aramızda ? İşler nasıl ?

onursumer
29-03-2017, 17:20
Bu arada Sultanhamet'te esnaf var mı aramızda ? İşler nasıl ?

mülkü kendine ait harika bir lokasyonda 4 katlı restoranı olan arkadaşım kapattı her ay 30bin zarar yazıcağıma boş dursun diye

MSK
29-03-2017, 17:25
Otellerle çalışıoyoruz. Böyle bir seneyi gerçekten hatırlamıyorum. Gezi olayları sırasında sadece taksim bölgesi darbe almıştı. İstanbul genelinde işler yarı yarıya düşük, kıyı bölgeleri geçen seneye nazaran daha iyi. Allah sonumuzu hayr etsin.

taytay
29-03-2017, 18:00
ee ne olacak şimdi benim booking üzerinden rezervasyonum var balayı için ?

Bende aynı durumdayım nasıl çözülcek iş

rebelh
29-03-2017, 18:01
eski rezervasyonlar etkilenmiyor
site için henüz kapanma tebliği çıkmadı bir kaç saate diyorlar

Onurkk06
29-03-2017, 18:21
VPN ile çalışır kesin

aybarsdnr
29-03-2017, 18:35
site kapanmadan son rezervasyonlarımı yaptırdım.

çok saçma bir hal aldı bu ülkenin gidişatı

Sezgin
29-03-2017, 18:44
Ben konustum otelle rezervasyonu ayni sartlar ile otel sistemine aldilar.

ayhanas
29-03-2017, 19:08
Tursab başkanından dinledim 1.5 senedir süren bir dava sürecleri varmiş.En büyük etken ülkemizde bir ofisleri yok ve açmadılar vergi mükellefi degiller ve ayrica yaşanan şikayetlerde ve olmayan ilan girilen tatil peketlerinde bir muhattap yok dedi .
Sıkıntı ve şikayet yaşandıginda biz ugraşiyoruz falan dedi .

Tunacan
29-03-2017, 19:25
Ozaman özel bankaları da kapatsınlar. Direkt mb den alalım kredileri. Çünkü özeller iyi düdüklüyor, haksız rekabet ortamı yaratıyor..

K0213
29-03-2017, 20:59
17 yıldır Otelcilikle ekmeğini kazana biri olarak bu kadar global bir sitenin kapatılması, yargı sistemimizin ne kadar keyfi karar verdiğinin göstergesidir.
Öte yandan kullanıcı olarak size kolaylık sağlayan booking.com'un otellerden en yüksek komisyonu alan aracı olduğunu, oda fiyatının %20 sini almazsa otelinizi ne üst sıralarda göstermeyen, her oteli kendine bağımlı hale getirmiş bir site.
Ayrıca havuzu olmayan otele, havuzu yok diye kötü puan verdirebilecek kadar da kötü bir memnuniyet anketi yönetmektedir.
Son 2 senedir booking.com üzerindeki otel puanımızı yüksek tutmak için %20 komisyon ve kötü yorum yapan %10'luk ne istediğini bilmeyen misafirlere de yorumlarını düzeltmeleri için, ücretsiz akşam yemeği, oda fiyatında yarı yarıya indirim ve hatta bedava oda önermek zorunda kaldığımız fırsatçılara çanak tutan bir sistemdir, yani herkes sisin kadar dürüst kullanmıyor bu sistemi.
Bence yargı sonrası çıkacak kadar otelleri ve acenteleri koruyacak kıstaslar getirmeliydi.
Yinede çalışanlarının işsiz kalma durumu haricinde kapatıldığına hiç üzülmedim.

Her ne kadar kullanıcıya kolaylık getirse de, piyasanın a. koyan aşırı şeffaf gözüken ama şeffaflığı tamamıyla otellerin verdiği komisyon kadar gerçekci olan bir sistemdi, bir otelci olarak booking öncesi çok daha keyifliydi otelcilik ama ülkemiz adına yine fiyasko bir karar, işine gelmeyeni kapat, bide başkanlık gelsin interneti küllüm kapatacaklar, sorunlar kalkacak ortadan!!

K0213
29-03-2017, 21:08
Satılık Otel ilanları sahibinden.com'da! (https://www.sahibinden.com/satilik-otel?sorting=price_desc)
bacasız sanayide hazin son

bu ilanlar geçen sene marttan beri var güzel kardeşim, referandum öncesi bir tane bomba patlamazken, geçen sene bu zamanlar her ay 2 bomba ortalaması olduğundan geçen seneden beri satılmaya çalışılan oteller bunlar, yani booking yüzünden değil. :)

arabasızadam
29-03-2017, 21:10
Bugün okuduğum bir haber konuyla biraz alakalıdır diye düşünüyorum Kapalıcarşı eski gunlerini mumla arıyor – Sozcu Gazetesi (http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/kapalicarsi-eski-gunlerini-mumla-ariyor-1762430/)

rebelh
29-03-2017, 21:20
bu ilanlar geçen sene marttan beri var güzel kardeşim, referandum öncesi bir tane bomba patlamazken, geçen sene bu zamanlar her ay 2 bomba ortalaması olduğundan geçen seneden beri satılmaya çalışılan oteller bunlar, yani booking yüzünden değil. :)

booking yüzünden olamaz ztn booking kararı bugün verildi
bunun sebebi tutarsız politikalar oda 2002den beri mevcut

arabasızadam
29-03-2017, 21:20
kesici ,Sorduğun sorunun cevabı paylaştığım bi üstteki postta.

Onurkk06
29-03-2017, 21:33
Bence kesinlikle Hollandalı olduğu için yaptılar şu an emin olun avrupanın hukuki kurumları tr yi pek sallamıyorlar istedikleri gibi yaptırım uygulasınlar

Maxiboost
29-03-2017, 22:21
Turizm iyi bence.

Berkan
29-03-2017, 22:28
Guzel denmiste ayni mevzu geçen yemek kartları hikayesindede vardi adam sana musteri getiriyor komisyonunu aliyor,

burdada farki yok bence kimse size zorla bookinge kayit olun demiyorki madem bukadar yuksek komisyonu vardi katilmazsiniz olur biter komisyonda vermemis olursunuz böylece

Yigit-Y
29-03-2017, 22:30
Booking.com yurt dışından otel odası tutabiliyormuyuz peki

Eğer öyle ise

Benim otelim yok ki giren çıkan otelcilere :)

atituti
29-03-2017, 22:44
ben hep 50 liralik pansiyona gidiyorum yok lan dur o benzindi

srknzfr
30-03-2017, 07:41
karar sadece yurtiçi otellerini kapsıyor. yurtdışı için booking kullanmaya devam edilebilir.

arkadaş bindiğin dalı kesmek nedir ya.. zaten sürünen turizmi iyice yerin dibine sokun da rahatlayın.

Yigit-Y
30-03-2017, 08:24
Bunu trivago mudur nedir

O ön ayak olmuştur kesin

Otelciler küfür ediyordu türsaba

Az bile durmak yok gebermeye devam

ghibli06
30-03-2017, 08:43
bu tamamen yeni internet çağına ayak uyduramayan kurum kuruluş ve devletle alakalı, booking.com vergi vermiyormuş ülkemize, iyi güzel devlet haklı... peki bununla alakalı ne yaptınız ki? yani yazı yazıp illa TR de ofis mi istediniz? ülke içinden bağlandığında illa ki bir TR şirketi üzerinden rezervasyon yapılacak mı dediniz? hadi senden vergi istemiyorum benim ülkemin otellerini yukarı taşı mı dediniz? ne gibi çözüm önerileri sundunuz da kabul olmadı son çare kapatıyorsunuz? ben şimdi Lufthansa'nın sayfasına girip Berlin-NY bileti alsam oradan da uçuşu İstanbul'a bağlasam, seyahat acentasından almadım diye Lufthansa'nın internet satışını mı kapatacaksınız? her şey yasak yasak yasak, sonra kapat kapat kapat, hiç mi çözüm bulunmaz yahu?

Berkan
30-03-2017, 08:50
Bunu trivago mudur nedir

O ön ayak olmuştur kesin

Alman firması oda :hehe:

Oda çogunu bookingden çekiyor gibi ben zamanında meraktan inceledim fiyatlar sartlar falan nerdeyse kuruşu kuruşuna aynıydı

GokhanRS
30-03-2017, 08:56
Bunu trivago mudur nedir

O ön ayak olmuştur kesin

trivago bookingi kullanıyor dostum zaten. alt yapısı booking ile entegreli şuanda api sistemi ile. yani onun yaptığı işlerde bookinge çok para kazandırıyor.

ben sinirleniyorum çünkü, bu sistemin çok daha iyisini yerli yapabilirsin zor bir iş değilki. çok mu zor 2-3 milyon para harcayıp şirket kurup 15 - 20 kişilik yazılımcı ekibiyle böyle bir sistem yapmak reklam vermek.

meyve veren ağacı taşlayacaklarına, bir ağaçta biz dikelim, daha çok meyve paylaşılsın mantığı ne zaman gelicek ülkemize.

ne oldu yani paypalı kapadılar v.s

bu arada ben girebiliyorum halâ antalyadan rez yapabiliyorum. tr de sorun var mı?

clioGT
30-03-2017, 08:58
her ay 2 rezervasyonum net var, yurtdışını etkielmiyor sanırım da. o tursabı allah bildiği gibi yapsın. her kurum aynı moda giriyo yavaş yavaş ben tek siz hepiniz gibi. bu işler bi tarafımızda öyle bi patlayacak ki. kim kim dize getirmeye çalışıyo anlamadım gitti.

vergi borcuysa olay, futbol kluplerının hiçbirine af işine girme vergide, futbolcu vergilerini diğer ülkelerdeki gibi yükselt mesela. olay booking mi anasını satıym sadece. en güzeli yurdışı çıkışı yasaklansın. ne de olsa avrupanın alayı adi şerefsiz. ne işimiz var. katarı gezeriz bol bol. arada iran suriye ırak.

Cimmeria
30-03-2017, 08:59
büyük otelleri çok etkilemeyecektir ama orta ölçekli ve butik-pansiyon otelleri çok ciddi anlamda batışa sürükleyecek bir karar. tebrik ediyorum kendilerini.

evet booking komisyonları yüksek, fakat booking.comun otelleri eriştirdiği tüm dünyadan hedef kitleye ne otelin kendisi, ne tursab ağzıyla değil g.tüyle kuş tutsa eriştiremez. Ben ilk açıldığım yılda yeni zelandadan, avustralyadan, ingiltereden, çinden rezervasyon aldım booking üzerinden. bu insanların rezervasyon yapmalarındaki tek sebep booking.com markasına olan güvenleri, biliyorlar ki bir sıkıntı olursa booking her şekilde onların hakkını koruyacak ve sahip çıkacak.

arada booking.com değil de x bir seyahat acentası oldugunda yurt dışındaki turistlerin bir çoğu rezervasyon yapmadan önce on defa düşünecektir. Ha tabi hala bizim ülkeye gelecek kadar maceracı nitelikli turist kaldıysa...

ayrıca booking türkiyede ofisi yok diyorlar da gayet ege bölgesi için izmirde ofisleri vardı, türk telefon sistemin kayıtlı call centerları ve türk çalışanları bile vardı :)

BaDCaT
30-03-2017, 09:00
Ben hep 50 liralık booking yaptığımdan sorun yok

GokhanRS
30-03-2017, 09:22
büyük otelleri çok etkilemeyecektir ama orta ölçekli ve butik-pansiyon otelleri çok ciddi anlamda batışa sürükleyecek bir karar. tebrik ediyorum kendilerini.

evet booking komisyonları yüksek, fakat booking.comun otelleri eriştirdiği tüm dünyadan hedef kitleye ne otelin kendisi, ne tursab ağzıyla değil g.tüyle kuş tutsa eriştiremez. Ben ilk açıldığım yılda yeni zelandadan, avustralyadan, ingiltereden, çinden rezervasyon aldım booking üzerinden. bu insanların rezervasyon yapmalarındaki tek sebep booking.com markasına olan güvenleri, biliyorlar ki bir sıkıntı olursa booking her şekilde onların hakkını koruyacak ve sahip çıkacak.

arada booking.com değil de x bir seyahat acentası oldugunda yurt dışındaki turistlerin bir çoğu rezervasyon yapmadan önce on defa düşünecektir. Ha tabi hala bizim ülkeye gelecek kadar maceracı nitelikli turist kaldıysa...

ayrıca booking türkiyede ofisi yok diyorlar da gayet ege bölgesi için izmirde ofisleri vardı, türk telefon sistemin kayıtlı call centerları ve türk çalışanları bile vardı :)

booking sayesinde yeri geliyor 3+1 ev kiralayıp ucuza kaldığımızı bilirim. Niye kazıklanmak zorundayız ki? Allah sonumuzu hayır etsin. Ağaç dikeceklerine, var olan meyve veren ağaçları buduyorlar.

ahk
30-03-2017, 09:33
booking sayesine önceden rezervasyon yapmadan seyahat yapıyorum. En son iki hafta önce antalya'ya gittim uçak rötardır vs. derken otele 23:30 gibi ulaşabildim oda istedim tüm odalarımız dolu dediler bende bir saniye diyerek booking den rezervasyon yaptım. Bakın rez. numaram dedim :) odama çıktım :)

tayreep_john
30-03-2017, 09:39
kapanması çok iyi oldu çünkü booking küçük esnafa acımadan geçiriyordu ... zaten fiyatları kırarak koyuyor kendi sitesine bide 3 yıldız ve daha küçük bir otelseniz %30-35 arası komisyon alıyordu kendine.. tabi bunu 5 yıldız ve ultra lüks otellere yapamıyor çünkü işletme sahipleri karının nerdeyse tamamını vermek istemediği için %5 komisyonla çalışıyolardı ... haksız kazançtan ziyade kafalarına göre uyguladıkları fiyat politikası bitirdi booking i

KÖROĞLU
30-03-2017, 09:49
booking sayesine önceden rezervasyon yapmadan seyahat yapıyorum. En son iki hafta önce antalya'ya gittim uçak rötardır vs. derken otele 23:30 gibi ulaşabildim oda istedim tüm odalarımız dolu dediler bende bir saniye diyerek booking den rezervasyon yaptım. Bakın rez. numaram dedim :) odama çıktım :)

Ahahaha bu çok iyiymiş ya. Konunun en güzel ve net örneği işte. Müthiş olmuş cidden, tebrik ediyorum.

Resepsiyoncunun yüzünü görmek isterdim :D

ArMy
30-03-2017, 09:53
Siteye giriliyor dns veya vpn ile ama otelleri göstermiyor '' 0 tesis'' diyor.Yapcakları işi skym..

canimrecepcim
30-03-2017, 09:57
Booking'ten başka bir çok b2c çalışan siteler var.

Ayrıca booking en uygun fiyat garantisi olarak işletmeleri çok kasıyordu.

barisy
30-03-2017, 10:33
Şimdi bu işe biraz gerçekçi bakmak lazım. Adam bir site yapmış , ister hizmet alırsın ister almazsın. İstersen tatilci olarak kullanırsın istemezsen kullanmazsın. Aynı durum otel- pansiyon sahipleri için de geçerli. Komisyon çok isteniyor ise dahil olmazsın olur biter. Bu adamlar bir sistem yapmış, normalde hayat boyu adını sanını duyamayacağımız pansiyon , küçük otelleri orada görmek mümkün oluyor. Benim anladığım kadarı ile küçük esnafın en büyük müşteri kaynağı bu şirket.

En düşük fiyat garantisi vs konusunda baskı yapıyor olabilir , bence de yanlış bir uygulama fakat başlı başına sistemi komple kapatmaya yeterli gibi gelmiyor bana. Dersin ki en düşük fiyat garantisi veremezsin. Booking garanti vermese yine bir sürü kişi kullanmaya devam eder.
Hemen hemen bütün yurt içi yurtdışı rezervasyonlarımı bu firmadan yapıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Kaliteli , kolay kullanımlı.

Bu sistemi kapatmanın ülkemize nasıl bir yara açacağını ben henüz kestiremedim. Benim önemsediğim kısım can çekişen ülkemiz turizmi için zararı ne boyutta olacak?
Alternatif yerli firmaların atağa kalkıp boşluğu hızlı şekilde doldurması lazım. Ayrıca booking global firma nihayetinde, Avrupa'dan çok fazla kullanıcı var Türkiye rezervasyonlarını booking üzerinden yapan. O kısım nasıl çözülecek bilemiyorum.

Gazetelere çıkan haberleri hatırlarsınız , 2 bira içip 4500 TL fatura çıkarılan turistler vardı bu ülkede. Booking tipi firmalar sayesinde hizmete bir kalite geliyordu bence. At oynatma devrini bitiriyor , müşteri yorumları son derece kıymetli, kalite mecburen artıyor turizm sektöründe. Çürük elmaları çöpe atıyordu booking.

bason
30-03-2017, 11:08
Şimdi bu işe biraz gerçekçi bakmak lazım. Adam bir site yapmış , ister hizmet alırsın ister almazsın. İstersen tatilci olarak kullanırsın istemezsen kullanmazsın. Aynı durum otel- pansiyon sahipleri için de geçerli. Komisyon çok isteniyor ise dahil olmazsın olur biter. Bu adamlar bir sistem yapmış, normalde hayat boyu adını sanını duyamayacağımız pansiyon , küçük otelleri orada görmek mümkün oluyor. Benim anladığım kadarı ile küçük esnafın en büyük müşteri kaynağı bu şirket.

En düşük fiyat garantisi vs konusunda baskı yapıyor olabilir , bence de yanlış bir uygulama fakat başlı başına sistemi komple kapatmaya yeterli gibi gelmiyor bana. Dersin ki en düşük fiyat garantisi veremezsin. Booking garanti vermese yine bir sürü kişi kullanmaya devam eder.
Hemen hemen bütün yurt içi yurtdışı rezervasyonlarımı bu firmadan yapıyorum. Hiç sorun yaşamadım. Kaliteli , kolay kullanımlı.

Bu sistemi kapatmanın ülkemize nasıl bir yara açacağını ben henüz kestiremedim. Benim önemsediğim kısım can çekişen ülkemiz turizmi için zararı ne boyutta olacak?
Alternatif yerli firmaların atağa kalkıp boşluğu hızlı şekilde doldurması lazım. Ayrıca booking global firma nihayetinde, Avrupa'dan çok fazla kullanıcı var Türkiye rezervasyonlarını booking üzerinden yapan. O kısım nasıl çözülecek bilemiyorum.

Gazetelere çıkan haberleri hatırlarsınız , 2 bira içip 4500 TL fatura çıkarılan turistler vardı bu ülkede. Booking tipi firmalar sayesinde hizmete bir kalite geliyordu bence. At oynatma devrini bitiriyor , müşteri yorumları son derece kıymetli, kalite mecburen artıyor turizm sektöründe. Çürük elmaları çöpe atıyordu booking.

Katılıyorum +.

Madem böyle bir sıkıntı yaşanacaktı kaldı ki bunlar ön görülebilir şeyler bence, baştan girmesine izin verilmezdi ya da bazı koşullar sunulurdu. Burada merkez kurmak, vergi vermek, işletmeleri zor durumda bırakmamak gibi. Bende çok kullandım ve sözlerinin arkasında bir firma sorun yaşandığı zaman hızlıca çözüldü. Davayı açan tarafı tv de denk geldi dinleyim dedim canlı yayına bağlandı, ell tutulur bir şeyde söylemiyor. Sözde bir Hollanda firmasını kapatarak Hollanda'ya mı ceza verdik...

rain man
30-03-2017, 11:13
Booking ile günü birlik ve kısa seyahatlerimde göreceli olarak kaliteli hizmeti ucuza aldım. Balayımı site sayesinde keşfettiğim güzel bir yerde yaptım. Açıkçası bir yerde mecburen kalacak olsam elim ayağım konumunda idi zaten site. Açar telefondan bakar o gün içinde nerede ne kadara kalacağımı görür rezervasyonumu yapar otel aramazdım. Mevzunun iç yüzünü bilmiyorum ama davacı grup booking'in tr'de ofisinin olmadan yani vergi ödemeden haksız kazanç elde ettiğini sebep göstermiş. Tabi dışardan bakınca kabul edilebilir bir gerekçe ama tahminen olayın aslı benzer bir hizmet veren yandaş kuruluşun işini baltalıyor olmasından başka bir şey değildir.

Sonuçta karşılaştırma yapıp her şeyi bir arada görebileceğin sistemler azalırsa, rekabet ortadan kalkar, işletmeler de bulduğuna iteler. Geçen sene paypal, bu sene booking... Hayatı kolaylaştıran, bazı insan olduğumuzu hissettiren değerlere ulaşımımızı sağlayan araçlar vs bir bir gidiyor hayatımızdan. Gerçekten çok can sıkıcı.

GokhanRS
30-03-2017, 11:29
Eyy booking sen kimsin ya? Bizim tuurkingimiz var

NE OLMUŞTU?

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, Online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi. Karar bugün öğleden sonra duyuruldu.

Kararda, "İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi" ifadesi kullanıldı.

Booking.com’a BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, Mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor.

2.5 MİLYON LİRA CEZA

TÜRSAB Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2 milyon 543 bin 992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştı.

free-hifi
30-03-2017, 11:49
2.5 milyonu alırlar ...

kesici
30-03-2017, 12:37
kapanması çok iyi oldu çünkü booking küçük esnafa acımadan geçiriyordu ... zaten fiyatları kırarak koyuyor kendi sitesine bide 3 yıldız ve daha küçük bir otelseniz %30-35 arası komisyon alıyordu kendine.. tabi bunu 5 yıldız ve ultra lüks otellere yapamıyor çünkü işletme sahipleri karının nerdeyse tamamını vermek istemediği için %5 komisyonla çalışıyolardı ... haksız kazançtan ziyade kafalarına göre uyguladıkları fiyat politikası bitirdi booking i

O işletme sahibinin insiyatifine kalmış birşey. İster %5 ister %45'e kadar çıkartabilir işletme sahibi.

Yogi
30-03-2017, 12:54
http://c12.incisozluk.com.tr/res/incisozluk//11509/7/978947_o07b6.png

Hiç internette otel aradınız mı? Trivago sizi büyük bir yükten kurtararak , 200'den fazla website ve uygulama üzerinden 700.000'den fazla otelin fiyatlarını anında karşılaştırır. Böylelikle ideal otelinizi en uygun fiyata bulduğunuzdan emin olabilirsiniz. Otel mi? Trivago.

özlediniz mi bu adamı?

Grimlord
30-03-2017, 13:00
Trivago da Alman şirketi, ona neden yasak yok acaba

Yigit-Y
30-03-2017, 13:32
Bence otellerin hepsini kapatsınlar tatili yasaklasınlar

Müslüman mahallesinde istakoz satılmaz desinler

Çıplak çıplak gesiyorlar desinler

Bu millet yine eyvallah der

Otel sahipleri türsaba ana bacı küfrediyormuş doğru mu :)

Evrenoz
30-03-2017, 13:42

O fiyatı Booking'e veren otel değil mi?

Yani otel 100 lira ve %30 komisyon vereceğini biliyorsa, Booking'in 100 liradan ilan çıkmasını otel onaylayıp kabullenmiyor mu?
Kafasına göre fiyat belirleyip ilan çıkmıyor ya booking. Otel kabul ediyor bu durumu..

ahk
30-03-2017, 13:44

Böyle bir şey varsa haksız rekabet sağlar ama bu hayatın her alanında mevcut mesela reyon parası büyük marketlerde şirketin büyüklüğüne göre oluyor veya alışveriş merkezlerinde dünya geneli ve olmazsa olmaz firmalar neredeyse kira ödemiyor.
Yasaklamak yerine düzenleme zorunluluğu olmalı bizdeki hemen yasaklama zihniyeti kalkmalı.

GokhanRS
30-03-2017, 13:49

Yani otel 100 lira ve %30 komisyon vereceğini biliyorsa, Booking'in 100 liradan ilan çıkmasını otel onaylayıp kabullenmiyor mu?
Kafasına göre fiyat belirleyip ilan çıkmıyor ya booking. Otel kabul ediyor bu durumu..

abi yok ya, boş boş atıp tutuyor millet. Booking kimsenin kafasına silah dayamıyor. istersen %5 komisyon veriyorsun, istersen %45 komisyon veriyorsun. Tamamen senin esnaflık zihniyetine kalmış.

Adam şimdi görüyor komşusu olan otel ilk sayfada çıkmış. sonra hırs yapıp veriyor %45 komisyonu en üst sıraya çıkmak için. Ondan sonra yeaaa booking bizi mikiyoooo, ah uh çok acıdı diye ağlıyorlar. Aslında otelciler birbirlerini dürtüyor olay tamamen hırs ve iki firmanın birbirine bilenmesi. Onlar rekabet ediyor biz müşteriler kâr ediyoruz. Bookingde bunu fırsata çeviriyor.

Kim onların kafasına silah dayayıp zorla bana komisyon vermiş abi bir açıklasınlar? Kıskançlık tamamen. Adama derler ki; Bookingi beğenmiyorsan git bir turking kur da seni seçelim rekabetçi olursan dimi ama? hemen iyi oldu. çünkü hükümete yakın kaynaklar siteler hepsi oh olsun iyi oldu diyor.

Dağhan
30-03-2017, 14:12
PayPal, Uber şimdi Booking.
Yarın AirBnB, eBay vsvs...

Global olan her şeye erişimimiz kısıtlanacak zamanla.
İşin kötü yanı bu politikalardan zarar görenler zaten hükümetin aksiyonlarından hoşnutsuz olanlar. Dolayısıyla aynı tas aynı hamam devam edecek.

fthdrn
30-03-2017, 14:24
Ne bookingi ya. Ülke game over oldu artık bunu anlayın. her geçen gün bataklığın dibine batıyoruz.

darkmoon
30-03-2017, 14:37
alın yada kiralayın karavan her yer otel her yer tatil köyü..

tayreep_john
30-03-2017, 14:50

evren abi evet eskiden öyleydi ama işletme sahipleri sezonlarda farklı fiyatlarla karışlaşmaya başladı internette ve müşteri bunu dile getirdiğinde otel yönetiminin haberi bile olmadığı anlaşılıyordu.
Yani kısaca eskiden stabil bi sözleşme vardı booking uyuyordu arkadaş otelindeki oda 100 lira mı ? 120 liraya satıyorum diyordu ? şimdi ise 75 e bile veriyorum dediği oluyordu buna karşı çıkan 100 lerce otel booking den çıktı ( bizde çıktık) bizim gibi komşu oteller de en azından bursada 20-30 otel kullanımı bıraktı :)

miNNic
30-03-2017, 14:57
evren abi evet eskiden öyleydi ama işletme sahipleri sezonlarda farklı fiyatlarla karışlaşmaya başladı internette ve müşteri bunu dile getirdiğinde otel yönetiminin haberi bile olmadığı anlaşılıyordu.
Yani kısaca eskiden stabil bi sözleşme vardı booking uyuyordu arkadaş otelindeki oda 100 lira mı ? 120 liraya satıyorum diyordu ? şimdi ise 75 e bile veriyorum dediği oluyordu buna karşı çıkan 100 lerce otel booking den çıktı ( bizde çıktık) bizim gibi komşu oteller de en azından bursada 20-30 otel kullanımı bıraktı :)

Evren abinin söylediğine şu şekilde örnek vereyim, Otel ile acente anlaşır oda PP(kişi başına) 100 TL olarak anlaştı ve booking'e komisyon olarakda 20% belirlendi. Booking isterse kendi kar marjından düşerek fiyatıda aşağı çekebiliyor, sözleşmede eğer booking sizin kapı fiyatınızın altına veremeyeceği ibaresi yok ise altına veremez. Şayet yok az önceki bahsettiğim gibi çok rahat bir şekilde yapabilir.

srdralc
30-03-2017, 15:03
Evren abinin söylediğine şu şekilde örnek vereyim, Otel ile acente anlaşır oda PP(kişi başına) 100 TL olarak anlaştı ve booking'e komisyon olarakda 20% belirlendi. Booking isterse kendi kar marjından düşerek fiyatıda aşağı çekebiliyor, sözleşmede eğer booking sizin kapı fiyatınızın altına veremeyeceği ibaresi yok ise altına veremez. Şayet yok az önceki bahsettiğim gibi çok rahat bir şekilde yapabilir.

en uygun fiyat garantisi anlaşması yapıyor ve bölgesel koşullarda fiyatı booking belirliyordu gibi bir şeyler vardı tam vakıf değilim olaya.

Bununla ilgili de bayağı bir tantana çıkmıştı ve bu idari para cezası da onun için verilen.

ve son 1 yıldır Akıllı Fırsat vb. tanımlar kullanıyordu TR pazarı için.
Hollanda merkezli uluslararası otel satış portalı Booking.com’a Rekabet Kurulu 2 milyon 543 bin 992 lira 85 kuruş para cezası kesti.

Dünya genelinde özellikle uyguladığı “en iyi fiyat garantisi” dayatması ile otellerin şikayetçi olduğu ve pek çok ülkede ceza alan Booking.com’a sonunda Türk Rekabet Kurumu da ceza vermiş oldu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’ın başvurusunu değerlendiren Rekabet Kurulu, 11.01.2017 tarihi itibariyle açıklanan 05.01.2017 tarihli kararı ile Booking.com B.V’ye 2.543.992,85 TL idari para cezası verilmesine hükmetti.

Soruşturma heyeti daha önce Booking.com'un konaklama tesisleri ile imzaladığı sözleşmelerde fiyat ve kontenjan paritesi hükümleri ve en iyi fiyat garantisi uygulamasına ilişkin hükümlerin rekabeti sınırlayıcı olduğu kanaatine vardıklarını belirtmişti.

Rekabet Kurumu'ndan bugün yapılan açıklama şöyle:

"Booking.com B.V. ile Türkiye ofisi olarak faaliyet gösteren Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Şirketi’nin sundukları rezervasyon hizmeti kapsamındaki “en iyi fiyat garantisi” uygulamasının 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.
05.01.2017 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Booking.com B.V.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine bu nedenle, aynı Kanun'un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi."

Evrenoz
30-03-2017, 15:05

Böyle bir durum varsa, zaten sizin haberiniz olmadan size misafir yollamak anlamına gelir ki doğru olan çıkmanız.
Ziyaretçi için kötü olsa da, misafir geldiğinde geri çevirmek de sizin sonuna kadar hakkınız.

Eğer booking bu tarz onaysız rezervasyonu çok yapıyorsa, misafire "booking bizim onayımız olmayan fiyattan size oda satmış" dediğinizde bookinge gelecek olumsuz feedbacklerle kendi kendini bitirir booking

Sezgin
30-03-2017, 15:08

Bunu bende duymuştum. Sikayetvar.com 'da okumuştum hatta. Siz hakkınızı kullanıp çıkmışsınız eyvallah, isteyen herkes sizin gibi yapmakta özgürde. Be anasını satayım siteye niye engel koyuyorsunuz. Butik oteller zarar ediyorsa çıksın, büyük otellerle tatil yapmak isteyen sıradan vatandaşın günahı ne onu anlamıyorum.

karsiyakaliozi
30-03-2017, 15:33
Booking çok sık kullanıyorum özellikle yurtdışın da büyük kolaylık ama tr de oteller işi çözmüş sanki bookinden uygun fiyat bulamıyorum hatta büyük oteller kendi sitelerinde daha uygun fiyat çıkartıyorlar .

Yigit-Y
30-03-2017, 15:36
Booking sevmiyysen çıkarsın sistemden

Diğer otel sahipleri küfür ediyiiii

Türsaba destek olana adamların ekmekleri ile oynandı

Turizm baltalamaktan başka birşey değil

Ülkenin reklam kaybına bile yol açtı

ÖmerF.Bayar
30-03-2017, 15:38
Booking çok sık kullanıyorum özellikle yurtdışın da büyük kolaylık ama tr de oteller işi çözmüş sanki bookinden uygun fiyat bulamıyorum hatta büyük oteller kendi sitelerinde daha uygun fiyat çıkartıyorlar .

Aynen 5 yıldızlı otellerde genelde arayınca daha uygun fıay verıyorlar Tr de,
bende cok kullanıyorum yurtdışında, ne olursa olsun turizm bu haldeyken yapılabilecek en saçma haraketlerden.

ToyGun
30-03-2017, 15:42
2023 Hedeflerinden biri Kuzey Kore internet erisim seviyesi heralde. 5 tane erisebilir site kalana kadar kapatacaklar.

K0213
30-03-2017, 18:55
Booking.com yurt dışından otel odası tutabiliyormuyuz peki

Eğer öyle ise

Benim otelim yok ki giren çıkan otelcilere :)

Otelcilere ne girecek? Otelcilerin zararına satış yapmasına neden olan sistem zaten booking.
Bu işten girerse kullanıcı olarak sana girer, bide booking'e girmiş zaten.
Otelci olduğumdan bana giren çıkan olmaz:)

Yigit-Y
30-03-2017, 19:17
Otelcilere ne girecek? Otelcilerin zararına satış yapmasına neden olan sistem zaten booking.
Bu işten girerse kullanıcı olarak sana girer, bide booking'e girmiş zaten.
Otelci olduğumdan bana giren çıkan olmaz:)

Booking de değilsen zaten giren çıkan olmuyor ki sana

Sektörün yüzde 20 ile 30 u bu siteden faydalanıyordu

Onları baltaladılar diye seviniyorsun sanırım

miNNic
30-03-2017, 19:55
en uygun fiyat garantisi anlaşması yapıyor ve bölgesel koşullarda fiyatı booking belirliyordu gibi bir şeyler vardı tam vakıf değilim olaya.

Bununla ilgili de bayağı bir tantana çıkmıştı ve bu idari para cezası da onun için verilen.

ve son 1 yıldır Akıllı Fırsat vb. tanımlar kullanıyordu TR pazarı için.
Hollanda merkezli uluslararası otel satış portalı Booking.com’a Rekabet Kurulu 2 milyon 543 bin 992 lira 85 kuruş para cezası kesti.

Dünya genelinde özellikle uyguladığı “en iyi fiyat garantisi” dayatması ile otellerin şikayetçi olduğu ve pek çok ülkede ceza alan Booking.com’a sonunda Türk Rekabet Kurumu da ceza vermiş oldu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’ın başvurusunu değerlendiren Rekabet Kurulu, 11.01.2017 tarihi itibariyle açıklanan 05.01.2017 tarihli kararı ile Booking.com B.V’ye 2.543.992,85 TL idari para cezası verilmesine hükmetti.

Soruşturma heyeti daha önce Booking.com'un konaklama tesisleri ile imzaladığı sözleşmelerde fiyat ve kontenjan paritesi hükümleri ve en iyi fiyat garantisi uygulamasına ilişkin hükümlerin rekabeti sınırlayıcı olduğu kanaatine vardıklarını belirtmişti.

Rekabet Kurumu'ndan bugün yapılan açıklama şöyle:

"Booking.com B.V. ile Türkiye ofisi olarak faaliyet gösteren Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Şirketi’nin sundukları rezervasyon hizmeti kapsamındaki “en iyi fiyat garantisi” uygulamasının 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.
05.01.2017 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Booking.com B.V.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine bu nedenle, aynı Kanun'un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi."

Çalıştığım yerde booking anlaşması olduğu için söyledim.

Kahn23
30-03-2017, 20:10
Biz acenteler olarak booking.com muadili bir site kullanıyoruz.
Onlar booking'ten de iyiler. 2015 yılında açılan davanın sonucu dünkü karar.

Otel sahipleri de isteyerek vermiyorlar odalarını. Maksat otel dönsün zarar minimumda olsun. Booking'te bunu kendine çevirerek iş yaptı uzun bi süre. Yoksa kimse ona en iyi fiyat garantisi verdirmez

K0213
30-03-2017, 20:12
Booking de değilsen zaten giren çıkan olmuyor ki sana

Sektörün yüzde 20 ile 30 u bu siteden faydalanıyordu

Onları baltaladılar diye seviniyorsun sanırım

ben sevinmiyorum tam tersine, bu karardan sonra bu ülkede turizmci olmaktan utanıyorum :(
uluslararası itibarımız giderek dibe çöktü ve yerin dibine giriyor giderek!
Booking sistemini desteklemiyorum, otelleri zor durumda bırakan bir şirket, aynı zamanda acenteleride.
Ama kapatılması yerine komisyon oranlarını düzeltip, tüm sektörü kendine bağımlı halden çıkartacak yaptırımlar getirmeleri gerekirdi.
Ammaa bizde gidere gider, atara atar yapmazsan olmaz, ister itibarın sarsılsın, isterse ticaret durma noktasına gelsin!
terördü, kalkışmaydı, tüm dünya ülkelerine giderdi zaten ekonomiyi durdurdu, küçük esnafı bitirdi, hergün birileri batıyor ve şimdi de pazarının büyük çoğunluğunu yıllardır bookingden oluşturmuş butik otelleri sarsacak!
Allah Hayır etsin! yoksa daha beter yargısal kararlarla karşı karşıya kalacak bu ülke!

darkmoon
30-03-2017, 20:25
Haberlerde izledim ingiltereden 1 milyon rusyadan 2 milyon.... milyon milyon turistler gelicekmiş (yersen) .... bookinge ne gerek var..

DOHC
30-03-2017, 20:44
http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=320602

Yigit-Y
30-03-2017, 21:10
ben sevinmiyorum tam tersine, bu karardan sonra bu ülkede turizmci olmaktan utanıyorum :(
uluslararası itibarımız giderek dibe çöktü ve yerin dibine giriyor giderek!
Booking sistemini desteklemiyorum, otelleri zor durumda bırakan bir şirket, aynı zamanda acenteleride.
Ama kapatılması yerine komisyon oranlarını düzeltip, tüm sektörü kendine bağımlı halden çıkartacak yaptırımlar getirmeleri gerekirdi.
Ammaa bizde gidere gider, atara atar yapmazsan olmaz, ister itibarın sarsılsın, isterse ticaret durma noktasına gelsin!
terördü, kalkışmaydı, tüm dünya ülkelerine giderdi zaten ekonomiyi durdurdu, küçük esnafı bitirdi, hergün birileri batıyor ve şimdi de pazarının büyük çoğunluğunu yıllardır bookingden oluşturmuş butik otelleri sarsacak!
Allah Hayır etsin! yoksa daha beter yargısal kararlarla karşı karşıya kalacak bu ülke!

Sahibinden sitesindeki soyguna ses çıkarmayanlar

Yurtdışından turist getiren bunun karşılığında sakal alan

Otellerinde razı olduğu sistemi kaldırmak

Bu türkiye nin bedava reklamına balta vurur

Sene sonu turizm rakamlarına bakın eksi yüzdeyi görücez hepimiz

Booking komisyonda istediğini alabilir

Otel booking nin şartlarını kabul etmez kendi yoluna bakar

Komisyon ödememek için ülke turizmini ve diğer razı otellerin rızkına engel olamaz

Bu ağır saçmalık inşallah tez zamanda bu saçmalıktan vazgeçerler

scorpion
30-03-2017, 21:15
çok çılgın bir karar olmuş takdir ettim :) booking'den otel bakan kitle şimdi kesin acentelere başvurur.

darkmoon
30-03-2017, 21:20
çok çılgın bir karar olmuş takdir ettim :) booking'den otel bakan kitle şimdi kesin acentelere başvurur.

hiç sanmam acente devri bitti artık booking in yerini başka alternatif bir site alır..
piyasada sitemi yok trivago,hotels,otels,agoda,ctrip ,expedia ... birisi bookingin portfoyünü müşteri kesmini kapar..

scorpion
31-03-2017, 09:20
hiç sanmam acente devri bitti artık booking in yerini başka alternatif bir site alır..
piyasada sitemi yok trivago,hotels,otels,agoda,ctrip ,expedia ... birisi bookingin portfoyünü müşteri kesmini kapar..

yok espirisine yazmıştım zaten :) ben de hep booking kullanıyorum misal bu zamana kadar hiç acenteden yer tutmadım bundan sonrada tutacacağımı sanmıyorum. zaten genelde yurtdışı için kullanıyordum yine kullanmaya devam. Ben genelde 2-3 günlük boşluklarda sağa sola kaçıyorum onun içinde acente acente gezmem iki gün kalacak otel bulucam diye. Benim gibi tonla adam var şimdi oteller düşünsün. Herkes 1 haftalık 10 günlük tatil yapmıyor. 1-2 günlük iş seyahati yapanlar, 2-3 gün kafa dinlemek isteyenler vs için booking çok iyiydi.
.

Berkan
31-03-2017, 10:07
Demin bakındım bookingden herhangibi Türkiye içi oteli Türkiyeden aratamıyoruz zaten sitenin en üstünede söyle bir yazı yazmışlar

"Not: Bulunduğunuz ülkeden Türkiye'deki tesisler için rezervasyon yapmak şu an ne yazık ki mümkün değildir."

Ancak sık kullananlar veya ucuza yer ayırtmak için kullanan arkadaşlar amaçlı her derdin devası yüzyılın icadı "vpn" ile girdiğniz takdirde yurt dışından bağlanmışda burda rez. yapacakmış gibi yine görebiliyorsunuz.

Berkan
31-03-2017, 10:15
Yetmedi diyenler içinde :)

Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerini mahkeme kararı ile durduran TÜRSAB, mahkeme kararını Alman trivago.com, Amerikalı tripadvisor.com gibi diğer tüm online rezervasyon sitelerine de gönderecek, uymayanlar hakkında yasal yola başvuracak.

Trivago ve Tripadvisor da TURSAB’ın hedefinde – Sozcu Gazetesi (http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/trivago-ve-tripadvisor-da-tursabin-hedefinde-1766381/)

BARR
31-03-2017, 10:20
Bu mantalitenin gelmişini geçmişini seveyim ya.

srdralc
31-03-2017, 10:30
trivago ve tripadvisor booking.com gibi satışı direk kendi yapmıyor.

ikisi de arama motoru olarak çalışıp yönlendirdikleri müşteri başına ücret alan ve feedback toplayan siteler.
kıçının üstünde oturarak yazılmış bir haber.

booking.com muadili hotels.com / otelz.com / agoda.com

N0M4dh
31-03-2017, 11:21
Allah oy verenlerden razı olsun, yetmez ama evet! bu sene 1 tane bile otele mal satamadık - bırak satışı tamir tadilat değişim bile alamadık. (Mobilya)

Butik otel sektörüne yatırım yapacaktık şimdi faize veya dövize atacağız, bir de her tarafa sözde SGK sını biz karşılayalım diye, 2.5 milyon personel muhabbeti dönüyor, hıhı evet daha çok personel alıp farklı sektörlere yatırım yapacağız. :) Bizim ciromuzun %80 Avrupa biz bile %10 işçi çıkardık ki çevremizde mobilya açısından en az çıkartan firmalardan bir tanesiyiz.

Kayseri'de bölgesi ve çevresine kültür odaklı turizm yapacaktık. (Ermeni Rum vs) ki bu insanların harcama alışkanlığı, sadakati ve memnun olduğundaki feedback i hiç bir turist sınıfı ile kıyaslanamaz, çok şükür ki Suriyeli turistler var her ışıkta.

darkmoon
31-03-2017, 12:28
acenta devri bana göre kapandı.. yeni nesil öyle dükkan dükkan gezip acenta kovalamaz hepsi digital internet nesli.. trivago gitse o gitse bu gitse bir yerel yatırımcı o boşluğu fırsat bilip otelsepeti.com diye açar booking in yerini alır..
yani bu işden bir kaçar yok.. teknolojiye direnmek osmanlı zamanı matbaaya gavur icadı almayalım demek gibi bir şey..

zaten yeni nesil bile yurtdışı türkiyeden ucuz diye yurtdışına kaçıyor.. yunan adaları sudan ucuz biz bir yemek yedik masada kuş sütü eksikdi ahtapod bacağından yengeç salatasına onlar böyle güzel mezeleri var kızartılmış eritilmiş peynir falan kalamar kısaca masa full dü içeçek barbaryani vardı biz hepsine 55 euro ödedik .. 55 euro yuda üçe böl adam başı ne geldiğini sen düşün.. Türkiyede o masayı kurdursan 500-600 tl günahı vardır rahat..

Suleyman
31-03-2017, 16:18
Ulan harbi gerizekalı bunlar

MBuğra
31-03-2017, 16:30
acenta devri bana göre kapandı.. yeni nesil öyle dükkan dükkan gezip acenta kovalamaz hepsi digital internet nesli.. trivago gitse o gitse bu gitse bir yerel yatırımcı o boşluğu fırsat bilip otelsepeti.com diye açar booking in yerini alır..
yani bu işden bir kaçar yok.. teknolojiye direnmek osmanlı zamanı matbaaya gavur icadı almayalım demek gibi bir şey..

zaten yeni nesil bile yurtdışı türkiyeden ucuz diye yurtdışına kaçıyor.. yunan adaları sudan ucuz biz bir yemek yedik masada kuş sütü eksikdi ahtapod bacağından yengeç salatasına onlar böyle güzel mezeleri var kızartılmış eritilmiş peynir falan kalamar kısaca masa full dü içeçek barbaryani vardı biz hepsine 55 euro ödedik .. 55 euro yuda üçe böl adam başı ne geldiğini sen düşün.. Türkiyede o masayı kurdursan 500-600 tl günahı vardır rahat..

Oyle deme abi. Turkiye'de hem yuksek meblagda hesap odersin, hem de ustune bedavadan dayak yersin. Boyle hizmet nerede var?

İstanbul Beşiktaşta Kadınlara Toplu Dayak Olayının Gectiği Turgut Vidinli Muhurlendi Haberi ve Son Dakika Haberler Mynet (http://www.mynet.com/haber/guncel/istanbul-besiktasta-kadinlara-toplu-dayak-olayinin-gectigi-turgut-vidinli-muhurlendi-2345913-1)

MiaMi
31-03-2017, 20:48
Ulan ne zaman tatile çıktım onu unuttum işimize sahip çıkalım aman kaybetmeyelim diye nelerle uğraiıyorz cello geziyoruz etrafta, allah herkese iş imkanı huzur nasip etsin. Memleketim şu halinde hiç ilgilenmiyorum ilgilenemiyorum bunlarla.

overblack
31-03-2017, 22:53
az evvel periscope ta kapatıldı rus hatunları izleyemicez mk..

G.U.Z.
01-04-2017, 07:19
Booking kötüydü diyen otelciler yabancı müşteri bulmak için ne yapmayı düşünüyor acaba, yoksa yabancı zaten gelmiyordu, booking yokken yerliyi daha rahat sövüşleriz diye mi düşünüyor?

Bodrum diye arattığımda 19km mesafedeki yunan adaları çıkıyor, çok iyi oldu bu yasak çoook :(

-Murat Özcan-
01-04-2017, 21:28
Yıllardır booking ile gider gelirim, adamlar piyasayı kırıyor diye bizleri yerli firmalara mecbur bırakıyorlar yazıklar olsun.

Yigit-Y
01-04-2017, 21:31
Booking kötüydü diyen otelciler yabancı müşteri bulmak için ne yapmayı düşünüyor acaba, yoksa yabancı zaten gelmiyordu, booking yokken yerliyi daha rahat sövüşleriz diye mi düşünüyor?

Bodrum diye arattığımda 19km mesafedeki yunan adaları çıkıyor, çok iyi oldu bu yasak çoook :(

Ben iki senedir yurtdışı yapıyorum

Geçen sene booking kıyağı ile didim yapmıştım

Booking bu olaydan sonra türkiyede nasıl tatil yapılır artık valla orası tam muamma :)

jeffy
01-04-2017, 22:01
Ekonomik kriz falan umrumda değil yavaştan Yunanistana yerleşme planları yapmaya başladım ben.. Herşey hergün dahada boka sarıyor.. Yakında Koreden bir farkımız kalmayacak..

canozgur106
02-04-2017, 09:37
Ekonomik kriz falan umrumda değil yavaştan Yunanistana yerleşme planları yapmaya başladım ben.. Herşey hergün dahada boka sarıyor.. Yakında Koreden bir farkımız kalmayacak..

Nasıl bırakıcan Ado tekel shopu :)

EREN34
02-04-2017, 15:23
Booking aracılığı ile tr de rez. yaptırmak isteyen arkadaşlar applestore da bulunan puffin web browser'ın free version ı kullanabilir.

Android uyumlusu da vardır sanırım

jeffy
02-04-2017, 15:45
Nasıl bırakıcan Ado tekel shopu :)

Orayada açarız başkan ayıpsın :)

pasha34
02-04-2017, 19:04

ya ben sık sık kieve gidiyorum, orda ciddi olarak begendim bir iki club var ki, o tarz müzikleri istanbulda çalan 1 2 yer var fazla yok..
sırf bunların yuzunden 3 senedir turkiye içinde 3-4 ayda sadece 1 kez rakı balık yaparım baska da hic bir yere gidip 1 lira harcamam.. yazık günah.... 8-10 kişilik vip loca fiyatları 4000 4500 grivna 140 150 euro. ve bar deposit, o kadarlık ye iç üstüne adisyon acılıyor. litrelik jack 1200 grivna .. cogunda da üste paramız kalıyor ne isterseniz paranız kaldı paket yapalım götürün diyorlar :)))))))) ucak parasını gece harcadıgını 3 4 gun gez toz harcadıgını topla, istanbulda bi gece localık olsan fazlasını verirsin.
yazık ya fena dutuluyoruz .

kesici
02-04-2017, 19:12
ya ben sık sık kieve gidiyorum, orda ciddi olarak begendim bir iki club var ki, o tarz müzikleri istanbulda çalan 1 2 yer var fazla yok..
sırf bunların yuzunden 3 senedir turkiye içinde 3-4 ayda sadece 1 kez rakı balık yaparım baska da hic bir yere gidip 1 lira harcamam.. yazık günah.... 8-10 kişilik vip loca fiyatları 4000 4500 grivna 140 150 euro. ve bar deposit, o kadarlık ye iç üstüne adisyon acılıyor. litrelik jack 1200 grivna .. cogunda da üste paramız kalıyor ne isterseniz paranız kaldı paket yapalım götürün diyorlar :)))))))) ucak parasını gece harcadıgını 3 4 gun gez toz harcadıgını topla, istanbulda bi gece localık olsan fazlasını verirsin.
yazık ya fena dutuluyoruz .

Masq'ta bir loca örneğin, 1800 Tl... Majesteux felan da keza aynı. Zaten eski işler yok, clupler yavaş yavaş kapanıyor. Yeni açılan yerler de bardan bozma yerler oldu İstanbul'da. Stant deseniz keza aynı 1 şişe 600 Tl fiyatı. Stand fiyatına Vip Loca iyiymiş hakkaten :D Birde orada poposu arşa değmiş hanım kızlar da yoktur eminim :P

dragstar
02-04-2017, 20:20
kullanıyordum, bakalım nelerolucak

Thracian
04-04-2017, 22:00

Otelci miydiniz ?

Thracian
04-04-2017, 22:19
Konusu bir toparlayayım dedim. 12 yıllık turizmciyim. Ailemin akdenizde oteli var %95 Rus pazarı çalışıyorum. Ama bookinglede hempartner, hemde rezervasyon yapmak amacıyla kullanıyorum.

Öncelikle, Mahkeme kararı sonrasında booking türkiyeden türkiye içine satışları kapattı. Fakat türkiyeden yurtdışına, yurtdışından türkiyeye sistem açık ve yapılmış rezervasyonlara etkisi yok.

Türkiyede ofisi yok konusunda bookingdotcom ünvanlı şirketi var. Türkiyede 25 e yakın personel çalışıyor. İstanbulda ve Antalyadaki ofislerini ziyaret ettim. Evet türkiyeye gelir ve kazanç vergi vermiyorlar. fakat personel araç kira gibi vergilerini ödüyorlar.

Yurtdışında eniyi fiyat garantisi sebebiyle eleştiriliyor ama türkiyede bu konudan mahkemelik değil. Türkiyede tamamen yurtiçi firmalara pazar oluşturmak için yapılan bir hareket.

Almanci Tane-R
06-04-2017, 20:50
TÜROB, online rezervasyon portalı Booking.com hakkındaki ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvuruda bulundu.
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Booking.com aleyhine Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından açılan davada mahkemenin aldığı ihtiyati tedbir kararını durdurmak için bugün mahkemeye başvuruda bulunduğunu duyurdu.

TÜROB'dan yapılan açıklamada, TÜROB'un, TÜRSAB tarafından açılan davada İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nce Booking.com'a erişimin durdurulmasına yönelik alınan ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için harekete geçtiği belirtilerek, "TÜROB, ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvuruda bulundu. Başvuru bugün TÜROB adına Hukuk Müşavirliği tarafından yapıldı" ifadeleri kullanıldı.

"KONAKLAMA SEKTÖRÜ ZOR DURUMDA"

Açıklamada, TÜROB'un, Booking.com'un Türkiye otellerinin satışının durdurulması kararının, halihazırda çok zor bir dönem geçiren konaklama sektörünü daha da zor bir durumda bıraktığı kaydedildi.

Türkiye genelinde konaklama sektörünün tamamının olumsuz etkilenmesinin yanında, bu kararla birlikte özellikle pazar paylarının büyük bir kısmını Booking’den sağlayan Anadolu'da yer alan oteller ile Türkiye sathındaki küçük otellerin bir anda tüm kaynaklarının kesildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hukukun üstünlüğü şüphesizdir ve Booking.com'un yasalara aykırılığı tespit edilmesi halinde yanlış-haksız rekabete yol açan uygulamalarını düzeltilmesi sağlanmalıdır. Ancak yargılama sürecinin devam etmesine karşın Booking.com’un faaliyetinin durdurulması, Booking.com'dan ziyade sektörü ve vatandaşı cezalandırır nitelikte olmuştur. Ayrıca bu karar, uluslararası alanda ülkemize yönelik olumsuz algının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Hukukun üstünlüğünü her zaman ön planda tutan Birliğimiz, yasalara aykırı uygulamalarının giderilmesi aşamasında, sektörün tüm paydaşlarının çıkarlarının korunması gerektiğini ana ilke olarak kabul etmektedir."

Kaynak NTV

Killah
07-04-2017, 07:50
Sektörün içinde olan ve bi takim seyleri bilen birisi olarak söyleyebilirim ki booking'in kapatilmasi nicedir gundemde olan bir sey idi. Bir yahut iki ay icerisinde Atlas/Ets sirketine ait benzer bir sistem aktif halde olacak, bahsi gecen sirketin sahibinin hukumet ile ne kadar yakin oldugunu soylememe luzum dahi yok.

Bu sistemin booking'den tek farki, sirket ucagi-oteli-transferi paket halinde satiyor olacak.

Booking.com'un menşei Hollanda oldugu icin vergi vermiyordu, sunulan ise su;

Booking.com vergi vermiyor, biz de vermeyelim, site kullanima tekrar acilsin.

Rekabet olmasi da, keza booking.com'un kapali kalmasi da bahsi gecen sirketin yararina olacaktir (hukumet sagolsun). Zira halihazirda verdikleri fiyatlar bile piyasayi alt ust edebilecek dusuklukte.