PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ötv Affı

BarKing
03-04-2017, 12:09
Ya ötv affı geliyor diyolar da bizi nasıl. etkilicek?

İTHAL LUKS ARACLARDA OTV AFFI YURURLUĞE GİRDİ (http://www.semsiyecozum.com/ithal-luks-araclarda-otv-affi-yururluge-girdi/)

hddsheriff
03-04-2017, 12:27

İTHAL LUKS ARACLARDA OTV AFFI YURURLUĞE GİRDİ (http://www.semsiyecozum.com/ithal-luks-araclarda-otv-affi-yururluge-girdi/)

düşük ötv ödenmiş ve şuan mahkemelik olan arcın varmı barkın ? yoksa seni etkilemiyor

Kahn23
03-04-2017, 12:36

Seçimler yaklaşıyor. Af için evet :D

c20let
03-04-2017, 12:38
Gss borçlarını da iptal etmişler. Bu ülkede sıkıntıyı hep dürüst vatandaş çekiyor ben prim borcumu ödediğimle kaldığım gibi ötv tam ödeyen adamda enayi oldu gözümde benim gibi.

free-hifi
03-04-2017, 13:26
Etiler Bağdat Caddesi v.s. esnafı bu haberi sevdi çıksın ceyiz ler ortaya ver coşkuyu kolonlar patlasin diyorlar

KÖROĞLU
03-04-2017, 13:32
Gss borçlarını da iptal etmişler. Bu ülkede sıkıntıyı hep dürüst vatandaş çekiyor ben prim borcumu ödediğimle kaldığım gibi ötv tam ödeyen adamda enayi oldu gözümde benim gibi.

Maalesef aynen öyle. Yıllarca borcunu ödemeyen adamların borç faizlerini sildiler. Ana parayı da 36 takstile alalım dediler.

Baktılar millet ödemedi hadi dediler 5 ay erteleyelim.

5 yıl önce 100 Bin TL ana para ile bu gün 100 bin tl ana para satın alma gücü açısından bir değil.

Hep sorumluluğunu yerine getiren adam zarar görüyor.

Yigit-Y
03-04-2017, 13:39
Şenlikköy Otoport istoç otomall esnafları halay çekiyormuş :)

GokhanRS
03-04-2017, 14:40

iptal filan etmediler. en düşük prim 50 küsür liradan kitlediler. 1000 küsür lira borç çıkardılar bana o rakamdan. geçmişte 2 sene işsiz kalmıştım o ara kitlemişler bana da. yani af falan yok. parası olmayanı siliyorlar.

onuda o zamanlar param yoktu şimdi var diye kitliyorlar. şuan olmadığınıda şöyle hesaplıyorlar. evine giren para asgari ücretin 3te 1inden fazlaysa yine 50 tlden kitliyorlar.

GokhanRS
03-04-2017, 14:41
allah var devlet hastanesini hiç kullanmadığım halde bunca parayı ödemekte koyuyor bana. 1 kere gittim onuda 50 tl ücreti mukabilinde sağlık raporu aldım. yani ömrümde 1 kere işim düştü onda da ücretli hizmetmiş sigorta karşılamıyormuş gene geçirdiler.

onursumer
03-04-2017, 14:52
zulada duran 458 ler range ler yakında ilanlara düşer :D

c20let
03-04-2017, 15:43
iptal filan etmediler. en düşük prim 50 küsür liradan kitlediler. 1000 küsür lira borç çıkardılar bana o rakamdan. geçmişte 2 sene işsiz kalmıştım o ara kitlemişler bana da. yani af falan yok. parası olmayanı siliyorlar.

onuda o zamanlar param yoktu şimdi var diye kitliyorlar. şuan olmadığınıda şöyle hesaplıyorlar. evine giren para asgari ücretin 3te 1inden fazlaysa yine 50 tlden kitliyorlar.

Mart ayını ödememiştim abi şuan nisan ayının da çıkması gerekirken borç çıkmıyor ve bu sabah hastaneye gidip muayene oldum borç çıkmadı. Bugün kontrol ettiğim için emin olarak yazıyorum. 436 tl olan en yüksekten ödüyordum primi. 1 ay kaktırmış oldum yuppi :(

Onurkk06
03-04-2017, 16:36
Arkadaşlar hemen sevinmeyin o tarihteki ÖTV tutarının %25 ini araç sahibine geçiricek devlet atıyorum 5 bin lira eksik var ama devlet %25 i 20 bin ise onu alıcak :D

urukain
03-04-2017, 18:42

abi nasıl bir af anlamadım o 2000 küsür borcum vardı 500 500 ödüyordum bir geçen ay ödemedim silinmeden önce 1200 lira olan borç sözde sıfırlandıktan sonra 1700 olarak geri döndü anlamadım bu işi...

darkmoon
03-04-2017, 18:54
Maalesef aynen öyle. Yıllarca borcunu ödemeyen adamların borç faizlerini sildiler. Ana parayı da 36 takstile alalım dediler.

Baktılar millet ödemedi hadi dediler 5 ay erteleyelim.

E tabi ne olucakdı :) .. siz ödiyen kaç kişisiniz sanıyordunuzki ödemiyenler diyorsun.. ödiyenler esas kaç kişiydi.. ödemeyen 6-7 milyon insan varsa ödiyen insan sayısı en son resmi rakamlarda %2- %3 ü geçmiyordu.. 100-200 bin ödiyeni kollayıp 6-7 milyonu mu gözden çıkarıcaklardı..

yakında gss komple isteğe bağlıya döner.

lethaldoze
03-04-2017, 19:23

Benımde 3-4 aylık bı işsizliğim vardı 2012 den. Baktım şimdi 9 bin küsürden 7 bine düşmüş ama 2012 den beri her ay yazmışlar. Bu mart ayına bile 213 tl yazmışlar. Yahu 5 senedir firesiz çalışıyorum sigortalı. Bana ne parası yazıyolar her ay. Hayatta ödemem demiştim. Ödemeyeceğimde. Bakalım ne olacak.

M_PROJECT
03-04-2017, 19:27
Bknz : Dolandiricilari aklamak ...

Kandirildik , bilemedik , donemin burokratlari yapmis ...

#HAYIR

onursumer
03-04-2017, 19:31
Arkadaşlar hemen sevinmeyin o tarihteki ÖTV tutarının %25 ini araç sahibine geçiricek devlet atıyorum 5 bin lira eksik var ama devlet %25 i 20 bin ise onu alıcak :D

farketmezki oyle fiyatlara ferrariler vs alındıki herturlu kurtarıyor :D

Onurkk06
03-04-2017, 19:44
farketmezki oyle fiyatlara ferrariler vs alındıki herturlu kurtarıyor :D

Sıkıntı şurda 2 el alanlar zaten piyasa fiyatından aldı şimdi birde durup dururken %25 ÖTV ödeyecekler :D

997TT
03-04-2017, 19:48
Otv neye gore alınıcak,gumruk beyanı mı malıye beyanı mı?
Adam almanya dan dusuk fatura kestırdı,eee?
Yada emsal deger alınıcak dıyelım,aksesuar farkı nasıl olucak...
Kısaca yapanın yanına cokkkkkk buyuk kar kaldı ve sahtekarlar yıne devlet tarafından odullendırıldı.
Neden?
Cunku devlet tuttugunu oper,o sırketlerın hepsı kapandı.özaten dagdakı cobanın uzerıneydı...

Onurkk06
03-04-2017, 22:30
Otv neye gore alınıcak,gumruk beyanı mı malıye beyanı mı?
Adam almanya dan dusuk fatura kestırdı,eee?
Yada emsal deger alınıcak dıyelım,aksesuar farkı nasıl olucak...
Kısaca yapanın yanına cokkkkkk buyuk kar kaldı ve sahtekarlar yıne devlet tarafından odullendırıldı.
Neden?
Cunku devlet tuttugunu oper,o sırketlerın hepsı kapandı.özaten dagdakı cobanın uzerıneydı...

Abi gümrük beyanından olucak çünkü gelenleri genelde gümrüğe gönderiyoruz işlem için yasa çıkalı 2 ay oldu halen yönetmelik yok temmuzun ortasına kadar süresi var galiba

997TT
03-04-2017, 22:34
Yasa daha onaylanmadı...
Cıkan yasa gumruk kacakcılıgı ıke ılgılı olan.
Bu henuz resmılesmedı.
Gumruk beyanından olucaksa,yıne haksızlık olucak.
Emsal ıle olmalı...

darkmoon
03-04-2017, 22:38
her aracın piyasası belli rakamı belli arabadan çok çok az anlayan adam bile kardeş bu arabanın fiyatı türkiyede bu kadar.. o fatura rakamından olmaz o iş demeli..

o M demeli bu amg demeli normal bmw yada mercedes değil bunlar özel üretim demeli.. onların pazarı bu fiyatı bu demeli..

yoksa almanyada kesilen scooter faturası rakamlarından hesap kitap yapılıcaksa polo fiyatına gümrük kesilir gene..

MK8800
03-04-2017, 22:49
Kaçakcılık vb dallarda master yapmış bir milletiz en kral hükümet de gelse karşı koyamayacak nasılsa bari kenarından köşesinden alalım demişler :D

997TT
03-04-2017, 23:01
Gumrukde cok dusege sokamazsiniz. Beyanname acilirken emsal onemli. Ancak cok fazla yapilan is olan dusuk gosterme var...

Yigit-Y
03-04-2017, 23:03
Disb. rakamına göre ötv kdv kitlenmeli

Ama ama ama burası yetim hakkının gemicik büyüklerle yenildiği müslüman ülke

O yüzden bu iş paralelcilere yarar :)

KÖROĞLU
04-04-2017, 07:42
E tabi ne olucakdı :) .. siz ödiyen kaç kişisiniz sanıyordunuzki ödemiyenler diyorsun.. ödiyenler esas kaç kişiydi.. ödemeyen 6-7 milyon insan varsa ödiyen insan sayısı en son resmi rakamlarda %2- %3 ü geçmiyordu.. 100-200 bin ödiyeni kollayıp 6-7 milyonu mu gözden çıkarıcaklardı..

yakında gss komple isteğe bağlıya döner.

:) Ödeyen kişi "vatandaşlık görevini" yerine getirir. Ben kurallara uyan bir insanım. Otorite bir kural koymuşsa toplumun huzuru ve menfaati için buna uymak herkesin görevidir. Uyan adam hem kendine hem çevresine saygılıdır. Trafik kuralından, vergi ödemesine , yere çöp atmamaktan , yayaya yol vermesine kadar bir sürü örnek verilebilir. Bir laf var ya işinizi iyi yapmanız maaşınızın karşılığı değildir karakterinizin yansımasıdır. Ben tam olarak böyle görüyorum.
Açıkçası senin de böyle bir şeyi savunduğunu düşünemiyorum :)

Maalesef sistem işini doğru yapanı, ödemesini zamanında yapanı cezalandırıyor duruma getirildi siyasi kaygılar ile.

Bu doğru değil, dürüst vatandaşın devlete olan güvenini sarsıyorsun. ÖTV affıyla ilgili sanıyorum başka bir konuda detaylı yazmıştım bulabilirsem eklerim.

Yasalar insanların hayatını kolaylaştırmak, refahı yükseltme amaçlı yapılmalı, ama bizim ülkemizde genelde belli zümreler için yapılır hale geldi.

Bu kısım @farkmoon dan bağımsız olarak ötv konusuyla ilgili birkaç kelam etme isteğimden doğdu.

6770 Sayılı kanunun 13. Maddesinde aşağıdaki şekilde 27.01.2017 Den geçerli olacak şekilde (yayımı tarihinde yürürlüğe girer ifadesi var kanunda) aşağıdaki geçici madde ile ÖTV konusunda düzenleme yapılmıştır.

MADDE 13- 4458 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 9- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu Kanunun 235 inci maddesi uyarınca el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı verilen kara ulaşım araçları ile ilgili olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği ayı takip eden altıncı ayın sonuna kadar ilgili gümrük idaresine başvurulması ve taşıtın ilk iktisabında ödenen özel tüketim vergisinin %25’ine tekabül eden tutarın, başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili tahsil dairesine ödenmesi halinde, el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı kaldırılır ve el konulan araç, sahibine iade edilir. Bu karar gümrük idaresi tarafından ilgili mahkemeye bildirilir. Tasfiyesi tamamlanmış ulaşım araçları için bu fıkra kapsamında başvurular kabul edilmez.

Kanun metninden çıkan şu.

2016 yılında 2 farklı firma bugatti getirdi.
Birisi dosdoğru şekilde işlemleri tesis etti ve 200.000 TL vergi ödedi (rakamlar farazi)
Diğer firma da aynı ürünü yan yollardan düşük matrah ile getirdi ve araca el konuldu diyelim.

Yapılan değişiklik diyor ki git kardeşim gümrüğe 50.000 TL (200x0.25) öde arabayı al.

Bu tam olarak sorumluluğunu yerine getiren firmayı "ahmak" durumuna sokmaz mı ahali ?

Burada örnek matrah hesabı var.
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user_upload/Tebligler/OTV_Kanunu/uygulama2/III_matrah_A.pdf

KÖROĞLU
04-04-2017, 07:45
Edit geri gelsin eyyy admin, reisi arattırmayın şimdi :)

@farkmoon nedir ya :D darkmoon olacaktı o kısım.

darkmoon
04-04-2017, 13:52
Edit geri gelsin eyyy admin, reisi arattırmayın şimdi :)

@farkmoon nedir ya :D darkmoon olacaktı o kısım.

benim bir şey savunduğum yok gss zaten başlı başına bir garabet bence.. insanlardan zorla para almanın insaları zorla borçlandırmanın vatandaşlık görevi ile igisi olamaz.. parası pulu olmıyan işsiz güçsüz insanları borçlandırıpda size iyilik yapıyoruz hizmet veriyoruz denmesi komik geliyor bana sanki bedava veriyorlar.. gene 53 tl yapdılarda eski sisteme göre biraz insaflı oldu ama bence gene doğru değil.. isteğe bağlı yapmaları lazım isteyen öder istemeyen ödemez.

gss yi bir hastalığın yoksa hastaneyle işin yoksa ödüyorsan paran çokdur koymuyordur sana ödediğin rakam derim ama bu ülkede her ay 50 tl vermekde bile zorlanıcak on milyonlarca insan var.. ve gene ödemiycek yada ödeyemiycek milyonlarca insan olucak..

gss konusunda birisi savunuyorsa onunla asla uzlaşamam ben... ben gss yi bir tür haraç gibi algılıyorum..

drago
04-04-2017, 14:06

Ben tek kalemde ödedim, ısrarla taksit yapalım aynı miktarı ödeyeceksiniz dediler, yok dedim.

4000 küsür ödeme yaptım, geçtiğimiz aya kadar borcum görünmüyordu.

Geçtiğimiz ay 450 tl gibi bir mebla tekrar borç görünmeye başladı, üzerine de günlük 1 liraya yakın faiz binmeye başladı. İtiraz ettim, sistemde sıkıntı var ondan borç çıkmıştır dediler.

Şimdi sisteme bakıyorum, ödenen de 0 tl kalan borç da. Sordum af olmuş dediler. Dedim ne affı, ben ödedim, boşa ödesem dahi sistemde o paranın ödendiğini görmek ve borcu yoktur kağıdı almak istiyorum dedim.

Çünkü arkadaşımın 6000 civarı yapılandırılmış borcu vardı, o da sıfır görünüyor, sorduğunda borcun 25 yaş üstü olan kısım sıfırlanmadı, aylık 53 tl olarak güncellenecek dediler. Yani o borç yine çıkacak.

Paranoyak oldum, günlük e-devlet ziyaret ediyorum, siz de sürekli kontrol edin; tamamen sıfırlanmış mı yoksa bir kısmı 53 tl mi yapılmış.

drago
04-04-2017, 14:10
Ekleme: Şimdi baktım bu sefer de 345 TL yazıyor, vallahi delireceğim artık. Ödedim bir de yani

KÖROĞLU
04-04-2017, 14:18
benim bir şey savunduğum yok gss zaten başlı başına bir garabet bence.. insanlardan zorla para almanın insaları zorla borçlandırmanın vatandaşlık görevi ile igisi olamaz.. parası pulu olmıyan işsiz güçsüz insanları borçlandırıpda size iyilik yapıyoruz hizmet veriyoruz denmesi komik geliyor bana sanki bedava veriyorlar.. gene 53 tl yapdılarda eski sisteme göre biraz insaflı oldu ama bence gene doğru değil.. isteğe bağlı yapmaları lazım isteyen öder istemeyen ödemez.

gss yi bir hastalığın yoksa hastaneyle işin yoksa ödüyorsan paran çokdur koymuyordur sana ödediğin rakam derim ama bu ülkede her ay 50 tl vermekde bile zorlanıcak on milyonlarca insan var.. ve gene ödemiycek yada ödeyemiycek milyonlarca insan olucak..

gss konusunda birisi savunuyorsa onunla asla uzlaşamam ben... ben gss yi bir tür haraç gibi algılıyorum..

Birbirimizi yanlış anladık ben vergi ödevinden bahsettim yazımda.

GSS konusundaki fikirlerine %100 katılıyorum.
Hükümet zaten en büyük oyu zaten hastane kapılarında kuyruktan , kuyruksuz hastaneye ve ücretsiz muayeneye diyerek aldılar.

6824 sayılı torba kanunla aşağıdaki düzenleme yapıldı.

Yani sen vatandaş olarak gss ni ödediysen geçmiş olsun. Ama ödemediysen 53.5 TL öde bitsin.
Ödeyen insanlara yazık değil mi ? İşte insanların zihninde şu oluşuyor "boş ver arkadaş nasıl olsa bir af ya da düzenleme gelir yırtarız"

Sosyal devletin amacı zaten geliri olandan aldığı doğrudan ya da dolaylı vergiler ile geliri olmayan insanların barınma / sağlık / sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Ama bunu çıkıp anlatsak yoh eyle bişey inan sen diyen amcalarla karşılaşmamız çok olası.

6824 sayılı Torba yasa birikmiş prim borçlarına indirim getiriyor mu?
GSS prim borçlarına, maddenin yürürlük tarihinden önceki döneme ilişkin olarak tahakkuk ettirilen veya ettirilecek gecikme cezası ve gecikme zammı gibi ferî alacaklardan ödenmemiş olanların tamamının tahsilinden vazgeçilmektedir.
Diğer taraftan ödenmemiş olan aylık prim borcu aslının; tekli prim sistemi prim miktarına eşit veya fazla olması halinde (53.33 TL) bu miktar; az olması halinde ise tahakkuk eden borç tutarı üzerinden prim borcu yeniden hesaplanacaktır. Eğer ki borç aslı bu miktarın altında ise asıl borç aynen kalacaktır.

Örneğin; 2016 yılında gelir asgari ücretin iki katından fazla olan kişinin gecikme cezası silindikten sonra ödemesi gereken 395 TL’lik borcu 53.33 TL’ye düşmektedir.

Yulrıdaki metni alıntı yaptığım sayfa.
T.C. Sosyal Guvenlik Kurumu (http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/gss_tescil_sureci/6824sayili)

GokhanRS
04-04-2017, 14:23
Ekleme: Şimdi baktım bu sefer de 345 TL yazıyor, vallahi delireceğim artık. Ödedim bir de yani

benimde kalan borcumun yapılandırmasını bozmuşlar kalan borcunda son ödeme tarihini nisan 2018 yapmışlar. yemin ediyorum geri zekalı bunlar. imzalı mühürlü yapılandırma kağıdım var.

yapılandırmayı bozmasalar daha erken ödicektim şimdi nisan 2018e kadar ödemem vallahi.

2jz
04-04-2017, 14:53
Şimdi sisteme bakıyorum, ödenen de 0 tl kalan borç da. Sordum af olmuş dediler. Dedim ne affı, ben ödedim, boşa ödesem dahi sistemde o paranın ödendiğini görmek ve borcu yoktur kağıdı almak istiyorum dedim.

Çok ilginç bir ayrıntı. Sıfır gözükemez teknik açıdan olaya yaklaşırsak. Sıfırlandıysa başka şeyler vardır.

Sezgin
04-04-2017, 14:55
benimde kalan borcumun yapılandırmasını bozmuşlar kalan borcunda son ödeme tarihini nisan 2018 yapmışlar. yemin ediyorum geri zekalı bunlar. imzalı mühürlü yapılandırma kağıdım var.

yapılandırmayı bozmasalar daha erken ödicektim şimdi nisan 2018e kadar ödemem vallahi.

Borç olup olmadığını nasıl sorguluyorsunuz ? Ben e-devlet'ten GSS Borç sorgulama sayfasını açıyorum, sadece adım soy adım ve ilk sigortamın başladığı tarih yazıyor. Buna ek 18 yaşından önce sigorta tescilimin bulunduğunu söylüyor. Herhangi bir rakamsal veya borçla alakalı bir değer göremiyorum. Acaba başka bir sayfadan mı bakılıyor ? Bi ara benimde vardı, gişe memuru kafasına göre birşeyler yaptı. O borç sonra ne oldu hiç takip etmedim çünkü. Ama benim aklımda yapılandırdığım şeklinde kalmış. Fakat sitede herhangi birşey göremiyorum ?

drago
04-04-2017, 15:48
Borç olup olmadığını nasıl sorguluyorsunuz ? Ben e-devlet'ten GSS Borç sorgulama sayfasını açıyorum, sadece adım soy adım ve ilk sigortamın başladığı tarih yazıyor. Buna ek 18 yaşından önce sigorta tescilimin bulunduğunu söylüyor. Herhangi bir rakamsal veya borçla alakalı bir değer göremiyorum. Acaba başka bir sayfadan mı bakılıyor ? Bi ara benimde vardı, gişe memuru kafasına göre birşeyler yaptı. O borç sonra ne oldu hiç takip etmedim çünkü. Ama benim aklımda yapılandırdığım şeklinde kalmış. Fakat sitede herhangi birşey göremiyorum ?

Arama kutucuğuna gss yazıp gelen ilk sekmeye tıklayınca çıkıyor.

drago
04-04-2017, 15:50
Çok ilginç bir ayrıntı. Sıfır gözükemez teknik açıdan olaya yaklaşırsak. Sıfırlandıysa başka şeyler vardır.

Yukarıda yazdığım gibi son kontrolde geri geldi ama bu sefer de yeni borcum 345 TL.

Kaç senedir çalışıyorum, milletin ödemediği af oluyor, ben ödememe rağmen ek borç çıkıyor.

BarKing
05-04-2017, 00:44
ya birisi özet geçsin şimdi patlak ötv li grey market bir araç alabilicekmiyiz normalde 200 bin euro olan grey market patlak ötv bi 997 turbo ne kdr olcak ötv den falan?

997TT
05-04-2017, 01:11
Arac kac model? Cunku 2011 ekım ayında otv arttı...
Ayrıca gumruk beyannamesı onemlı. 2010-11 model turbonun Otv sı 170-180.000tl cıvarı olmalı....

GokhanRS
06-04-2017, 09:18

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama (https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu)

Onurkk06
25-07-2017, 19:48
Ötvli araçlar için devlete %25 ÖTV ödemek için son gün 31 Temmuz arkadaşlar parayı ödeyince araç dava dışı kalıcak

semavi
25-07-2017, 19:53
Meslek dayanismasi yapmis hukumetimiz... Kutlarim

onursumer
25-07-2017, 20:19
zamanında mezar fiyata düşük otv li araç kovalamak vardı :D