PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kandilli Rasathanesi'nden Son Dakika Büyük Deprem Uyarısı...

Sinan58
03-04-2017, 23:18
Arkadaşlar haber 1 ay önce paylaşılmış ve bunu söyleyen TÜRKİYE CUMHURİYETİ RESMİ KURUMU KANDİLLİ RASATHANESİ.

En azından evlerimizde olabilecek depreme karşı güvenlik önlemleri alalım.

Kandilli Rasathanesi'nden Son Dakika Büyük Deprem Uyarısı...

Türkiye'nin farklı illerinde meydana gelen depremlerin ardından açıklama yapan Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Özener, "Bir sonraki büyük deprem, yani 7'nin üzerindeki bir deprem maalesef Marmara Denizi içinde olacak" dedi.
07.02.2017 Salı 21:32
Güncellenme: 08.02.2017 00:12
AA

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "Bir sonraki büyük deprem, yani 7'nin üzerindeki bir deprem maalesef Marmara Denizi içinde olacak. Ne yapabiliriz? Deprem bir doğa olayı. Depremi önleme şansımız yok." dedi.

'DAHA BÜYÜK DEPREMLERİ OLMASI SÜRPRİZ DEĞİL'
Esenler Kültür Merkezinde düzenlenen Esenler Kent Konseyinde, "Bir Şehir Depreme Nasıl Hazırlanır?" başlıklı sunum yapan Özener, Türkiye'nin bir deprem kuşağı ülkesi olduğunu ifade ederek, "Bunlara alışık olmamız lazım. İstanbul için daha büyük depremler olması da sürpriz değil." dedi.

BÜYÜK DEPREMİN ADRESİ MARMARA DENİZİ
Türkiye'nin Arap ve Afrika plakalarının baskısı nedeniyle batıya doğru hareket ettiğini dile getiren Özener, şunları kaydetti:
"Bilim insanları bunu bekliyor. Vatandaşın bunun bilincinde olması lazım. Karar vericilerin büyük çoğunluğu zaten bunun bilincinde. Dolayısıyla biz eylem planlarımızda gerçekleri göz önüne alarak ilerleyeceğiz. Anadolu bloku ve Ege, batıya doğru hareket ediyor. Saat istikametinin tersine bir hareket yapıyoruz. Aslında biz böyle bir hareket yapmasak hiçbir enerji birikmeyecek ve deprem olmayacak. Dolayısıyla ülkemizin yüzde 80-90'ı deprem tehlikesi altında. Bir sonraki büyük deprem, yani 7'nin üzerindeki bir deprem maalesef Marmara Denizi içinde olacak. Ne yapabiliriz? Deprem bir doğa olayı. Depremi önleme şansımız yok. Tarihsel deprem olmuş, enerji birikiyor. Yine bir yardan bu enerji dışarıya çıkacak, boşalacak. Bazen tartışmalar yapılıyor. 'Tek parça mı iki parça mı kırılacak? 7 mi olacak 7,2 mi olacak?' şeklinde. Bana sorarsanız tek parça, iki, üç parça kırılmış bilimsel olarak, enerji olarak çok büyük farkı var ama vatandaşa ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yansıması arasında, yani 7,2 olunca hiçbir şey olmayacak da 7,5 olursa dünya mı kararacak? Yok. 7,2'de de ciddi anlamda biz zarar göreceğiz. Dolayısıyla bir sonraki depremin Marmara'da olacağı kesin. Bununla ilgili hiç kimsenin şüphesi yok."

Özener, Marmara Bölgesinin tarih boyunca çok fazla deprem aktivitesi görmüş bir alan olduğunu dile getirerek, sözlerini, "Dolayısıyla bunu bizden önceki nesiller yaşadı ya biz yaşayacağız ya bizden sonraki nesil yine yaşayacak. Bunun kurtuluşu yok. Bu tek kalmayacak. Enerji sürekli birikiyor. Şu anda 7,2'lik bir deprem olsa bizim açımızdan sürpriz olmaz. Ama bunun ne zaman olacağını da bilmiyoruz. Keşke bilsek de ona göre önlem alsak. Ama bu enerji biriktiği için de depremin büyüklüğü azalmayacak." diye tamamladı.

darkmoon
03-04-2017, 23:20
Ben hep 4.1 lik deprem alıyorum bir şey olmaz..

Yigit-Y
03-04-2017, 23:40
16 nisandan sonra abd de ki haarp düğmesine basacakmış

Ona göre

Bu açıklamalar mikemmel ötesi :)

onursumer
04-04-2017, 00:01
belli araliklarla surekli yapiliyor yapilmasida gerek hatirlatma amaciyla beklenilen bir durum istanbulda kentsel donusume okadar gec basladikki curuk binlerce eski bina var

NakkaSss
04-04-2017, 00:13
Her yer bina, her yer rant! bakalım böyle bir depremde doğal afet toplanma alanlarının yolunu kimler bulabilecek.. Daha doğrusu kaçacak yerimiz kaldı mı? Bizim evin tam karşısındaki afet toplanma alanı artık bilmem ne residance konutları. Boş alanlarda haftalarca çadırlarda kaldığımız günleri çabuk unutmuşuz. İstediğin kadar her yeri avm, residance, konut yap ama unutma bu toprakların sahibi doğa..

free-hifi
04-04-2017, 00:14
Evet dersek 2023 e ertelenebilir

Gorky
04-04-2017, 00:36
(bkz. mağarada geçen bir ömür)
1999 depreminden beri bilinen birşey. kuzey anadolu fay hattının istanbul periyodu kırıldı kırılacak halde şuan ve enerjisine bakılırsa en az 7 büyüklüğünde olacağı doğru.
kaç milyonun öleceğini tahmin etmek bile istemiyorum.

darkmoon
04-04-2017, 00:51
belli araliklarla surekli yapiliyor yapilmasida gerek hatirlatma amaciyla beklenilen bir durum istanbulda kentsel donusume okadar gec basladikki curuk binlerce eski bina var

yeni yapılan binaların kaçının gerçekten depreme dayanıklı olduğunu düşünüyorsun ???

Yigit-Y
04-04-2017, 01:05
Enişteye söyleyin saati doğru versin bu sefer

onursumer
04-04-2017, 01:09
yeni yapılan binaların kaçının gerçekten depreme dayanıklı olduğunu düşünüyorsun ???

acikcasi coguna inanmiyorum fakat eski curuk binalara gore daha iyidir diye dusunuyorum

overblack
04-04-2017, 01:24
yine arazi değeri yüksek bir yeri kentsel dönüşüm adı altında ele geçirmek için birileri açıklama yaptırmıştır.

Ozan Özer
04-04-2017, 06:50
Denize de mi girmeyek
Şaka bir yana bagajımda her daim çantam mevcut.

fatihdurutuna
04-04-2017, 07:38
Açılan konuya bak altına yapılan yorumlara bak gerçekten mizahınızın fazlasıyla kuvvetli tebrik etmek lazım.

Anıl E.
04-04-2017, 07:47
Açılan konuya bak altına yapılan yorumlara bak gerçekten mizahınızın fazlasıyla kuvvetli tebrik etmek lazım.

Ölmüşüz ağlayanımız yok çünkü.

burak10
04-04-2017, 07:48
Deprem olursa ek ÖTV ye yazır olalım

ghibli06
04-04-2017, 08:03
Kuzey Anadolu fay hattı er geç kırılacak, kentsel dönüşüm de olsa çok sayıda bina yıkılacak... şehrin içinde acil toplanma bölgesi kalmadı farkında mısınız?

ilbeyyagci
04-04-2017, 08:06
Kuzey Anadolu fay hattı er geç kırılacak, kentsel dönüşüm de olsa çok sayıda bina yıkılacak... şehrin içinde acil toplanma bölgesi kalmadı farkında mısınız?

Gözümüzün önünde Başakşehir acil toplanma bölgesine Mall Of İstanbul'u yaptılar.

Deprem olunca AVM'lerde yatarız artık. Starbucks kapılarını açar inş.

Evrenoz
04-04-2017, 08:08
Deprem olsa toplanılacak yer yok istanbulda..
Tüm toplanma yerlerini binaya çevirdiler
Bi sahil kaldı, ona da kaç kişi sığacak..
Yıkılan evlerin üzerinde yatar millet artık

edit: yukarıda da yazılmış aynısı

Berkan
04-04-2017, 08:09

Abi Toplanma alanları bile imara açtılar avmleri diktiler, hatta üstüne fay hattını sildiler haritadan.zamanında çay icen bakan gibi, bize bişey olmaz kafasındayız heralde :)

Deprem toplanma alanlarında AVM ve gokdelenler yukseldi - Evrensel.net (https://www.evrensel.net/haber/85652/deprem-toplanma-alanlarinda-avm-ve-gokdelenler-yukseldi)

Fay canına... AKP depremi de yasakladı - Cumhuriyet Turkiye Haberleri (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/276815/Fay_canina..._AKP_depremi_de_yasakladi.html)

ghibli06
04-04-2017, 08:10

sahiller toplanma bölgesi olamıyor, bakalım sahil kalacak mı depremden sonra? Gölcük depreminde 20-50 m lik sahil denizin altında kaldı unutmayın...

rebelh
04-04-2017, 08:11
bu kadar geyiğin neden dödüğünü merak ediyorum
depremden sonra bir sabah burada şu konuşulacak
"xxx üye ne zamandır yazmıyor acaba o da mı depremde ölenler arasında"
gerekli sağduyu oluşturulmalı gerek forumdan gerek hayatımdan bir çok insan tanıyorum istanbulda en başta kardeşim yaşıyor
kimseye bir zarar gelsin istemem fakat bu kaçınılmaz
deprem anında evinizde 20-30 saniyelik bir şansınız olabilir buna göre hazırlık yapılmalı
motorsiklet kaskı ve su bence çok önemli !!

Evrenoz
04-04-2017, 08:11
sahiller toplanma bölgesi olamıyor, bakalım sahil kalacak mı depremden sonra? Gölcük depreminde 20-50 m lik sahil denizin altında kaldı unutmayın...

Doğru diyorsun abi, sahilin kalıp kalmayacağı da belli değil
Biz gölcük depremi sonrası sahile inmiştik, o yüzden aklıma sahil geldi. Arabalı / Arabasız ulaşılabilecek tek binasız yer diye
Cidden düşününce başka yer kalmıyor şehirde

aslan
04-04-2017, 08:20
Depremde hepinizi yenikapıya bekliyorum

GokhanRS
04-04-2017, 08:32
aman deprem görmesin bu millet. depremin faturasından çok devletin faturası kabarık oluyor.

geçen deprem ötv icat ettiler yaralar sarılınca kaldırılcak dendi. sonra akp geldi ben koymadım ki kaldırayım dedi daha da zam yaptı. yine deprem olursa bu sefer DTV diye vergi koyarlar. ondan sonrada akp yıkılır bkp gelir ben koymadım ki kaldırayım der.

giren hep masumlara girer. kaçak ev yapanların mütaahhit totoşlarn yüzünden giren çıkan biz suçsuzlara olur yine.

ghibli06
04-04-2017, 08:54
deprem er geç olacak, acaba olur mu olmaz mı tartışmalarını bir tarafa bırakmak lazım, bazen güya bilim adamları çıkıyor 'şu an tehdit yok, deprem olsa da İstanbul'u vurmaz, rakamlar abartılı, ön görmüyoruz!' ya da 'İstanbul'da deprem riski en az olan yerler!' gibi bilim adamlığıyla değil, yalamalıkla açıklamalar yapıyor... hayırdır İstanbul kutsanmış şehir mi? şerbetli mi? doğa iltimas mı geçiyor? yahu senden 150-200 km uzakta olan depremden bile etkilendin,20 km uzakta olabileceğin sonuçlarını göremiyor musun?

Anıl E.
04-04-2017, 09:00
bu kadar geyiğin neden dödüğünü merak ediyorum
depremden sonra bir sabah burada şu konuşulacak
"xxx üye ne zamandır yazmıyor acaba o da mı depremde ölenler arasında"
gerekli sağduyu oluşturulmalı gerek forumdan gerek hayatımdan bir çok insan tanıyorum istanbulda en başta kardeşim yaşıyor
kimseye bir zarar gelsin istemem fakat bu kaçınılmaz
deprem anında evinizde 20-30 saniyelik bir şansınız olabilir buna göre hazırlık yapılmalı
motorsiklet kaskı ve su bence çok önemli !!

Benim de ablam istanbulda yaşıyor,bu haberleri duydukça endişeleniyoruz sürekli o da korkuyor ister istemez.

Yapacak bir şey yok,evet kask konusunda haklısın ama diğerlerinde evinin içindeysen Allah'a emanetsin . Yok işte buzdolabı duvara sabitli mi ,kanepenin yanında üçgen duruş vs. Üstteki duvar bi gümlerse ne kanepenin faydası olur ne başka bir şeyin.

Başımızdaki yiğitlerimizin halkını sevdiği yok ki. Türkiye'nin en kalabalık nüfusuna sahip olan şehirin durumu içler acısı,ülkesinin vatandaşına değer verseler her semtte toplanma yerleri ya da çadırlar şimdiye kadar yapılırdı. Çok mu zordu 99-2000 yıllarından itibaren en riskli evlerin denetlenmesi ? Kentsel dönüşüm olayı çıkarttılar ,Allah korusun onlar tamamlanana kadar deprem olursa daha zararlı olacak.

Doğal afet deprem, Allah bu ülkeye 18 sene müsade vermiş o günden bu zamana kadar adam akıllı hangi değişim yapıldı ? Akılları referandum,avm,park bağ bahçe.

cembozbey
04-04-2017, 09:05
forumda ilgimi ceken konualra girip bakıyorum hep aynı tayfa hep geyik hep boş muhabbet bu milletin normalde işi gucu yokmu forumda mı yaşıyolar anlamadım soguttular valla tech den

clioGT
04-04-2017, 09:23

adam gibi denetleme mekanizması olmadığı sürece yeni yapılanların da bir çoğu traş...

rebelh
04-04-2017, 09:24
ben bildiklerimi yazayım yine etkisi olur mu bilmiyorum allah yaşatmasın
cenin pozisyonu alıp omuriliğinizi yatak kanepe gibi sert bir yere dayamalısınız
mümkünse bu yatak kanepe kolon kiriş birleşim noktalarına yakın olsun
ellerinizi kafanızın arkasındaki yumuşak dokuda birleştirin
binadan atlamaya kalkmayın ve merdiven kullanmayın zaten 20-30 saniye içerisinde binadan çıkmanız çok zor ki max 20-30 saniye
telefon düdük kask pet su mutlaka geceleri ulaşabileceğiniz bir noktada olsun
cam ayna gibi kırılabilecek yerlerden uzakta muhafaza edin kendinizi

asscutter
04-04-2017, 09:44
forumda ilgimi ceken konualra girip bakıyorum hep aynı tayfa hep geyik hep boş muhabbet bu milletin normalde işi gucu yokmu forumda mı yaşıyolar anlamadım soguttular valla tech den

aynen belli başlı 3-5 kişi var bunu yapan geyik hep aynı

leon45
04-04-2017, 10:02
facebook ve twitter'da deprem tahmini yapan kişiler var, %100 başarılı olmasa da büyük ölçüde tahminleri tutuyor.

Ben de geçen kurban bayramında Akhisar'da olan depremde 2 ay artçı olurken bir tane profesör çıkıp 7.2 lik deprem olacak Akhisar yıkılacak falan dedi. O profesör deprem olacak derken bu kişiler bunlar olağan artçılar diyordu ve dedikleri gibi oldu artçılar azalarak bitti.

Bu profesör her depremden sonra çıkıp aynı açıklamayı yapıyor hiç bir yerde 7.2 lik deprem olmadı, bir gün tutturacak diye korkuyorum :)

Benim tavsiye edeceğim tahminciler
1- Deprem Tahmin Ve Araştirma Merkezi - Home | Facebook (https://www.facebook.com/Deprem-Tahmin-Ve-Ara%C5%9Ftirma-Merkezi-234310646777021/)

2- Kadir S (http://kadirsutcu.com/) Kadir Sütçü'nün tahminlerini görmek için ücretli üye olmak gerekiyor. Kadir Sütçü de profesöre benzemeye başladı zaman zaman insanları korkutacak açıklamalar yapıyor.

Bu kişiler ve diğerleri devletin imkan vermesi halinde daha gelişmiş tahmin yapacağını söylüyorlar ama malesef ülke yöneticileri arkalarında durmuyor.

sportinger
04-04-2017, 10:29

hocam ben sahilin de çok güvenli olmadığını düşünüyorum. çok büyük olmasa da tusunami etkisi olacaktı. sanırım yüksek ve kayalık yerler daha mantıklı toplanmak için...

fthdrn
04-04-2017, 10:47
Sahillerin hepsi doldurma zaten sahil yolları dahil. Fikirtepe'de evimiz müstakildi bahçesine yatakları çıkartıp yazın yatardık. Şimdi yıktılar rezidans yaptılar.

Majör
04-04-2017, 11:32
Enişteye söyleyin saati doğru versin bu sefer

Abi sen ne diyorsun Allah aşkına adamlar milyon kişinin ölümünden bahsediyor bu depremin olmasıyla sen hala makara gırgır yok enişteye söylesin erken haber etsin.

mert_can 41
04-04-2017, 12:07
Abi sen ne diyorsun Allah aşkına adamlar milyon kişinin ölümünden bahsediyor bu depremin olmasıyla sen hala makara gırgır yok enişteye söylesin erken haber etsin.

Bu haberleri ilk defamı duyuyorsunuz allah aşkına. Yaklaşık 2006 dan beri deprem çok yakın 3 ay içinde olacak olacak diyip duruyorlar. Bunlar tamamen gündem değiştirme olayları veya bir kaç profösörün ünlü olma çabası marmarada bir fay var heee aktifte dur ben büyük deprem yakın diyimde olursa eğer ünlüyüm düşünceleri. Burda dalga geçenler sayko piskopat kişiler değil bu yalsnlara karnı doyan kişiler.

Sinan58
04-04-2017, 12:58
Bu konuda gırgır şamata yapmayın bari.

Bu haberleri ilk defamı duyuyorsunuz allah aşkına. Yaklaşık 2006 dan beri deprem çok yakın 3 ay içinde olacak olacak diyip duruyorlar. Bunlar tamamen gündem değiştirme olayları veya bir kaç profösörün ünlü olma çabası marmarada bir fay var heee aktifte dur ben büyük deprem yakın diyimde olursa eğer ünlüyüm düşünceleri. Burda dalga geçenler sayko piskopat kişiler değil bu yalsnlara karnı doyan kişiler.

Abi 2. bir sorunda bildiğim kadarıyla fay hatlarındaki enerjinin giderek artması.
Bilimsel olarakda deprem bekleniyor gibi.

Sinan58
04-04-2017, 13:05
deprem er geç olacak, acaba olur mu olmaz mı tartışmalarını bir tarafa bırakmak lazım, bazen güya bilim adamları çıkıyor 'şu an tehdit yok, deprem olsa da İstanbul'u vurmaz, rakamlar abartılı, ön görmüyoruz!' ya da 'İstanbul'da deprem riski en az olan yerler!' gibi bilim adamlığıyla değil, yalamalıkla açıklamalar yapıyor... hayırdır İstanbul kutsanmış şehir mi? şerbetli mi? doğa iltimas mı geçiyor? yahu senden 150-200 km uzakta olan depremden bile etkilendin,20 km uzakta olabileceğin sonuçlarını göremiyor musun?

Abi adam hiç yoktan 20 yıla yakın okumuş bilmem ne uzmanı utanmasa ege bölgesinde fay hattı yok diyecek, geçenlerdede İstanbul"da büyük bir deprem riski yok diye haberlerde açıklama yapılmıştı.

Deprem uzmanı 2 tane adam birbirine zıt şeyleri söylüyor, hangisine inanalım anlamadım.

Yigit-Y
04-04-2017, 13:07

Allah yazmışsa deprem ölmeyi kullarına yapacak birşey yok

Diyenler varken ben gırgır mı yapıyorum

Kentsel dönüşümü rantsal dönüşüm olmuşken insanları tabut evlerde oturmasına razı olan hükümet varken

Benim yazdığım gırgır oluyor

Yeni türkiye burası depremde ölüm bu işin fıtratında var

Yigit-Y
04-04-2017, 13:09
Bir de bana abi deme benim iktidar yanlısı kardeşim yok mesajlarımada alıntı yapma

İktidar yanlısı kişilerden nefret eden bir şahsiyetim

Black listdesin sende bütün iktidara lafsoktuğum mesajları beğenmeyerek girdin

Tebrikler ;)

mert_can 41
04-04-2017, 13:18
Bu konuda gırgır şamata yapmayın bari.

Abi 2. bir sorunda bildiğim kadarıyla fay hatlarındaki enerjinin giderek artması.
Bilimsel olarakda deprem bekleniyor gibi.

Bu zaten bilinen bir şey sokaktan geçen heran gibi birini durdur sor bunu dicektir hatta yazın artçı depremlerde olucaktır bu enerjiyi atmak için. Burdaki konu farklı bir konu tee 10 senelik mevzu olduğu için büyük deprem olucak denilmesi insanlarda haklı olarak ciddiye almaması normal bir durum.

Evrenoz
04-04-2017, 13:20
hocam ben sahilin de çok güvenli olmadığını düşünüyorum. çok büyük olmasa da tusunami etkisi olacaktı. sanırım yüksek ve kayalık yerler daha mantıklı toplanmak için...

İstanbulda toplanılacak yüksek ve kayalık bir yer yokki..
Anca arabayla gideceksin bir yerlere ama öyle bir depremde araba kalır mı, araba kalsa yol kalır mı muamma

Evrenoz
04-04-2017, 13:21
Bir de bana abi deme benim iktidar yanlısı kardeşim yok mesajlarımada alıntı yapma

İktidar yanlısı kişilerden nefret eden bir şahsiyetim

Black listdesin sende bütün iktidara lafsoktuğum mesajları beğenmeyerek girdin

Tebrikler ;)

Ben dahil herkese yapmış onu
Zoruna gitmiş belli
işin komiği, yalaka tayfa diye mesaj yazmışım bu - yapmış
Üzerine alınıp göstermiş ne olduğunu :)

mert_can 41
04-04-2017, 13:35
Aman diyim Allah göstermesin olursa sahilden uzak durun değirmen dereden bir kaç görüntü depremden hemen sonra gittmiştik. Binaların üst katlarında hasarlar vardı denilene göre denizden kaynaklandığını söylemişlerdi aşırı büyük dalgalar oluşmuş. Eklediğim videonun bir parçası daha var ama onu bulamadım metrelerce büyüklüğünde bir ağaç dikili vaziyette duruyor vs o videoda da ama bulamadım.

https://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fimg.haberler.com%2Fhabe r%2F605%2F17-agustos-depreminde-olenler-yarin-aksam-ani-3867605_o.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.haberler.com%2F17-agustos-depreminde-olenler-yarin-aksam-anilacak-3867605-haberi%2F&docid=rj8hMBzZujso7M&tbnid=V2vufZ-YaP1PcM%3A&vet=10ahUKEwjvvqa12IrTAhXsDsAKHdbSCKcQMwhFKCAwIA.. i&w=400&h=266&bih=662&biw=1366&q=1999%20marmara%20depremi%20g%C3%B6lc%C3%BCk&ved=0ahUKEwjvvqa12IrTAhXsDsAKHdbSCKcQMwhFKCAwIA&iact=mrc&uact=8#h=266&imgdii=shd8Eh1H8aUj5M:&imgrc=V2vufZ-YaP1PcM:&vet=10ahUKEwjvvqa12IrTAhXsDsAKHdbSCKcQMwhFKCAwIA.. i&w=400

https://img-s2.onedio.com/id-53efa79c4035cac56dbd1011/rev-0/w-635/listing/f-jpg-webp/s-ecab740880553c2db95472c96a511a6f33975749.webp

https://www.youtube.com/watch?v=Ez4JmvUmt_U

mert_can 41
04-04-2017, 13:45
https://www.youtube.com/watch?v=oPwVN3djXaM

Aradığım video buydu

Yiğit G.
04-04-2017, 15:26
konunun ilk mesajında yazılanlar zaten 30 yıldır biliniyor.. Ne zaman olacağını kimse bilemez ama olacak.. Çünkü istanbul da o fayda yüzyıllardır deprem oluyor atıyorum 150 yılda bir kırılıyor ve hiç şaşmamış Osmanlının kuruldugundan beri kayıtlarda var... Teke tek de hesap kitap yaptılar Celal Hoca falan vardı tam hatırlamıyorum ama 2017 ye denk geliyordu tarih.Depremin olması gereken tarih.O büyük drepremlerden 15-20 yıl öncede hep izmit de olmuş önce.

Nameless34
04-04-2017, 15:44
Belki okumayanlar vardır ekşisözlükte bununla ilgili uzun bir derleme yazısı var deprem ve sonrası hakkında herşey, maalesef olabilecekler düşündüğümüzden daha da feci..

bu realite ile ilgili, en anlaşılabilir ve tatmin edici bilgileri yine sözlük yazarı olan bayermuhen 2 güzel entry ile açıklamış. yeterli ilgiyi görmediğini düşünerek, daha çok okunacağını düşündüğüm bu başlığa yazıları uzun uzun eklemeye karar verdim. bunun yanında bir diğer sözlük yazarı goruntukaybı'nın (bkz: #25899966) (https://eksisozluk.com/entry/25899966) numaralı yazısından da yararlandım.

(bkz: #27683473) (https://eksisozluk.com/entry/27683473) (bkz: #33329026) (https://eksisozluk.com/entry/33329026)

"bilimsel olarak size laflar hazırladım. deprem hakkında hiç bir fikir sahibi olmayan, fay hattının sadece adını bilen kardeşlerim, gelin size her şeyi açıklayayım.

neden uzmanlar istanbul'da büyük bir deprem bekliyor? aynı fay üzerinde olmasına rağmen neden uzmanlar adapazarı'nda ya da düzce'de veya bolu'da değil de istanbul'da deprem bekliyor? neden istanbul'da beklenen depremin büyük olacağı söylenir başlıktan da anlaşılacağı üzere? istanbul metropol olduğundan, istanbul'da deprem beklemenin daha matah bir şey olmasından değil. pek çoğunuzun yaşadığı bu şehir hakkında bilmeniz gerekenleri size herkesin anlayabileceği bir dille izah edeceğim.

öncelikle baştan başlayayım. ayağımızı bastığımız yerin derinlerinde magma var. bu magma sıvıya yakın bir madde. haliyle anakara bunun üzerinde yüzüyor fakat anakara dediğimiz şey tek bir parça değil. pek çok levhadan oluşuyor. bunlardan bir tanesi de anadolu levhası. bu levlar uzaydan bakıldığında birbiryle birleşik gibi görünse de birleşik değil. milyonlarca yıl önce tek parçaymış ama parçalana parçalana bugünki haline gelmiş. arabistan levhası, afrika levhası, anadolu levhası, avrasya levhası bunlar birbirinden ayrı ve bağımsız kara parçalarıdır. birbirine temas eden bu levlar arasındaki sınır niteliği taşıyan derin yarıklara (kırıklara) fay hattı denir.

dünyanın çekirdeğini dışı sıvı (7000 santigrad) içi katı (7300-7500 santigrad) halde ve saf demirden oluşuyor. bu çekirdek magmayı ısıtıyor ve konveksiyon akımları oluşturuyor (bir tencerede kaynayan su gibi düşünün. orada da etkili olan kuvvet aynı; konveksiyon akımları) bu akımlarda üsterinde bulunan kıtaları iterek hareket ettiriyor. bizim anadolu levhamızı da alttan arabistan levhası ve afrika levhası itiyor.

bu resme (http://web.itu.edu.tr/~okay/diagrams_%20maps/MapActiveTectonicsInEastMediterranean.jpg) bakarsanız türkiye'nin fay hatlarını görebilirsinz.

resimde north anatolian fault dediği kuzey anadolu fay hattıdır. o hattın üst kısmı avrasya levhası, alt kısmı da anadolu levhasıdır. üst kısım sabittir, hareket edemez. haliyle bizim anadolu levhası büyük stres altında kalarak batıya doğru hareket eder. bu hareket senede 3 ila 5 cm arasındadır. bazen fay hattında takılmalar olur ve itildiği için hareket etmesi gereken levha hareket edemez. basınç iyice artar ve bir anda aniden fayın birbirine takılan yüzeyi kırılıp fay bir anda 2-5 metre ileri atar kendini. yani levya 100 senede yavaş yavaş gitmesi gereken 2 metrelik yolu 30 saniyede alır ve bu da büyük sarsıntılara yol açar. işte 17 ağustos gecesi tam olarak olan budur. atım 4-5 metre olmuştur ve süreç 45 saniyedir. bir ağacın dalı üzerine kar birikir birikir ve aniden çatırt diye kırılır ve ağacı çok pis sallar. deprem de bunun aynısıdır.

işte geldik zurnanın zırt dediği yere. bir fay hattı üzerinde bazen logaritmik büyüklüklerde aynı eksenli depremler oluşur. bu depremler için periyodiktir denebilir. bu tip depremlere deprem fırtınası denir. yani bir fay hattının bir ucunda büyük bir deprem olur. bir kaç on sene sonra az ilerisinde, sonra az ilerisinde derken belirli aralıklarla depremin bir fay hattı boyunca tren gibi ilerlediği görülür. işte biz buna deprem fırtınası deriz.

dünyada deprem fırtınasının en bariz örneklerinden biri kuzey anadolu fay hattı üzerinde görülmektedir.

sadece aletsel dönem olan 1930 sonrasını ele aldığımızda kuzey anadolu fayındaki deprem fırtınasını inceliyoruz. ha bu arada fay hatlarını da tek bir bütün olarak düşünmeyin. fay hatları da uc uca eklenmiş kibrit çöpleri gibidir. ama parça parçadır. her bir parçaya segment denir. deprem olduğunda genelde sadece bir segment kırılır. 17 ağustos depreminde izmit segmenti kırılmıştır. segmentin bir ucu yalova da, diğer ucu adapazarında olduğu için depremde asıl sarsıntıyı yalova-izmit-adapazarı yaşamıştır ve bu yüzden 17 ağustos depremi hem gölcük hem izmit hem de apazarı depremi diye anılmıştır.

işte deprem dizileri bir fay hattını oluşturan bir segmentte başlar ve segment segment zıplayarak devam eder.

kuzey anadolu fayı üzerindeki deprem fırtınasına gelirsek. bu deprem fırtınası 7 nin üzerindeki depremler için ele alınmıştır.

aletsel dönemden başlıyoruz.

1939 yılında kuzey anadolu fayının en uç kısmında erzincan depremi oldu. depremin büyüklüğü 7.9 idi. erzincan depremin olunca haliyle erzincan segmentindeki enerji boşaldı. bu enerji nereye gitti dersiniz? bu enerjinin bir kısmı titreşime dönüşerek dünyayı titretti. bir kısmı da fay hattı doğu-batı yönünde burulduğu için hemen batıdaki segmentte depolandı. bu erzincan'ın batısı için felaket demekti. yani kısacası segment üzerindeki enerjiyi tıpkı bir bayrak yarışı gibi hemen batısındaki segmente aktardı.

aradan 4 yıl geçmiştiki erzingan segmentinden aktarılan enerji hemen batıdaki niksar segmentinde ortaya çıktı. sene 1942, niksar 7.0 lık bir depremle yerle bir oldu.

tabi niksar segmenti de aynı bayrak oyununa devam etti ve elindeki enerjiyi hemen batısında bulunan tosya-ladik segmentine verdi. niksar depreminin üzerinden bir yıl geçmiş, sene 1943 olmuştu. tosya-ladik arası 7.2lik bir depremle sallandı. bu segmentteki enerji de hemen batısındaki gerede-bolu segmentine aktarıldı.

1944 senesinde bolu-gerede 7.2lik bir depremle sallandı. enerji yine her zamanki gibi batıya kaçtı. çünkü arap levhası güzel anadolumu batıya ittiriyordu.

aradan 13 sene geçmişti ki bolu gerede segmentinin hemen bitişiğindeki bolu-abant segmenti 1957 senesinde 7.1lik bir magnitüdle kırıldı.

takvimler 1967 senesini gösterdiğinde tıpkı bir tsunami gibi ilerleyen deprem fırtınası apadazarı'nda ortaya çıktı. adapazarı 7.2lik bir depremle yıkıldı.

yine uzun yıllar deprem olmadı. deprem izmit segmentini 1999 senesinde 7.4lük bir depremle yerle bir etti. bu kısmı zaten hepimiz biliyoruz.

her depremden sonra açığa çıkan enerji jeofizik mühendisleri tarafından modellenerek haritası çıkarılır. deprem olan segmentte enerji kalmaz, o segmentte bir daha kolay kolay deprem olmaz uzun yıllar. ama tüm enerji segmentin ucundaki diğer segmentlere kayar.

1939 ve 1957 depremleri arası. bakın nasılda her bir depremden sonra bütün enerji segmentin diğer ucuna birikip o bölgeleri tehlikeye atıyor.

1992 yılına ait bir modelleme sisteminde enerji son olarak izmitte birikmiştir.

izmit segmenti, üzerindeki enerjiyi nere verdi dersiniz? tabiki istanbul'da adaların altından geçen marmara denizi segmentine. bildiğin google earth'te bile bariz bir şekilde, marmara denizinin altında hemen görülebiliyor bu fay hattı (marmara segmenti). işte o koyu kısım.

işte sevgili dostlarım, uzmanların istanbul deprem bekleme sebebi budur. uzmanların istanbulda büyük bir deprem bekleme sebebi de bu deprem fırtınasının 7nin üzerinde oluşudur.

bazı arkadaşlar şöyle düşünebilir." deprem erzincandan başlayarak izmite kadar geldi, sonra izmitte yön değiştirerek tekrar doğuya yöneldi. 17 ağustos depreminden sonra meydana gelen 7.2lik düzce depreminin de sebebi budur."

hepiniz merak ediyorsunuz, 17 ağustos depreminden sonraki modelleme çalışmasını.

burada, 12 bar enerji düzce'ye birikmiş. sonrasında bu enerji düzce depremiyle göç etti doğuya. peki ya gebze'de biriken o enerji nerde? işte o enerji istanbul segmentinde sevgili kardeşlerim. çok fazla ömrü kalmadı, yakında deprem olacak. ama izmit, adapazarı ve yalova da deprem olmaz 200 yıl. şu an marmara bölgesinin en güvenli yerleri buralar. istanbul bıçak sırtında.

istanbul segmentinin kurtuluşu yok. bak aradan da 13 sene geçmiş. bence en fazla 5-6 senesi var. siz siz olun marmara kıyılarında uzaklaşın. özellikle pendik, maltepe, kartal kıyılarında oturanlarla zeytinburnu, bakırköy ve avcılar kıyılarında oturanlar kuzeye kaçsın. 17 ağustos depreminde avcılar, depremin odak noktasına zeytinburnundan, kadıköyden ve bakırköyden daha uzak olmasına rağmen daha çok zarar gördü. sebebi söylendiği gibi avcıların zemininin sağlam olmaması değil yansıyan ve kırılan deprem dalgalarının tamamen tesadüfi olarak avcılarda çarpışması idi. yani dalgalarının ne zaman nere çarpışacağı belli olmaz, kıyılardan uzukta durmakta fayda var.

not: kuzey anadolu fay hattı bingöl'den başlar ve istanbul'u geçerek ege denizine (saros körfezi) kadar ulaşır. bu hat boyunca onlarca segment vardır ve bu segmentlerden sadece iki tanesi son yüzyılda kırılmamıştır. birisi yedisu segmentidir diğeri doğu marmara (adaların altı) segmentidir." (bkz: #27683473) (https://eksisozluk.com/entry/27683473)

"öncelikle depremin ve fay hattının ne manaya geldiğini açıklamak lazım. dünya üzerindeki bütün tektonik aktivitelerin tek nedeni dünyanın bir ateş topu halinde olmasıdır. bildiğimiz güneş gibi, diğer yıldızlar gibi ateş topundan bir gezegendir dünya, tek farkı dışındaki ince, kabuk dediğimiz ve üzerinde gezip yürüdüğümüz kısmın soğumuş olması. dıştan içe doğru soğuyor dünya. dünyayı ele aldığımızda soğumuş kısımla soğumamış kısmın oranı bir portakalın kabuğuyla içindeki yediğimiz meyve kısmının oranı kadar. yani gezegene göre kabuk çok ince. yanan kısımda çok büyük bir ısı var, bu da manyetik alanların ve elektrik akımlarının meydana gelmesine neden oluyor. bu manyetik alan ve konveksiyon akımları denen elektrik akımları kabuğun farklı yönlere hareket etmesine neden oluyor. eskiden tüm kıtalar sadece afrika levhasına bağlıymış, oradan zamanla kopa kopa bugün ki şekle gelinmiş. afrika ortada hala sabittir ve bu yüzden afrikada deprem olmaz. o çünkü duruyor yerinde. işte bu hareket neticesinde depremler oluşuyor. milyonlarca sene evvel bitlis okyanusu diye bir yer varmış mesela doğu anadoluda. afrikadan kopan arap levhası yukarı, yani kuzeye doğru hareket etmiş ve bitlis okyanusunun üzerini kapatmış. sonrasında gidecek yer bulamayınca bu sefer kabarmaya başlamış ve bugün ki güney doğu anadoludaki sıradağlar oluşmuş. aynı şekilde afrika levhasının da kuzeye hareketi toros dağlarını oluşturmuştur. belli bir zaman arap levhasının hareketi bitlis okyanusunun kapanmasına ve sıradağların oluşmasına neden olduktan sonra bu sefer anadoluyu batıya itmeye başlamış. anadolu da koparak batı yönde bir hareket kazanmış. 4 milyon yıldır süren bu hareket anadoluyu doğu batı yönünde ikiye bölmüş. bingölden başlayan ve ege denizine kadar uzanan bu kırık kuzey anadolu fay hattı oluyor. fay hattı dediğimiz şey biraz önce bahsettiğim yer kabuğunun kırılmasıdır. bildiğimiz bir kırıktır bu hat. bu kırıkların arası boş olduğu için içerisine su doğlar, su magmanın olduğu sıcak kayaçlara kadar iner, ısınır ve tekrar ısındığı için demlikten fışkıran sıcak su buharı gibi yukarı fışkırır. bizler de bunlara kaplıca deriz. kuzey anadolu fayının geçtiği bütün şehirlerde kaplıcalar vardır. erzincan, reşadiye, havza, adapazarı gibi. bu hattın kuzey kısmı hareket etmiyor. hareketli kısım güney kısmı. türkiye her yıl ortalama 20 milimetre batıya ilerliyor. tabi fay hattının her iki yüzeyi de pürüzlü olduğu için bazen birbirine takılıyor, kenetlenme oluyor ve gitmesi gereken yolu gidemiyor. mesela 200 yılda 2 metre ilerlemesi gereken fay takıldığı için ilerleyemiyor, takılan girinti ve çıkıntılar 200 yıllık birikime dayanamayınca bir anda kırılıyor ve bu da çok büyük sarsıntılara neden oluyor. deprem tam olarak budur. 200 yılda olması gereken 2 metrelik hareket bir kaç saniye içinde olunca bunun adı deprem oluyor.

kuzey anadolu fayının ilginç yönü üzerinde bir deprem fırtınası taşıması. deprem fırtınası demek bir fay hattı boyunca birbirine benzer depremlerin ilerlemesi demektir. 1939 yılında erzincanda 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. bu depremde bir sonraki depremi tetikledi ve üç yıl sonra yani 1942 senesinde 7.0 lık niksar depremi oldu. o da bir yıl sonra, 1943 yılındaki 7.2lik tosya depremine neden oldu. ardından 1944 yılındaki 7.2lik bolu depremi meydana geldi. fay hattı 13 yıl sakin kalabildikten sonra 1957 yılında 7.1lik abant depremi meydana geldi. bundan da tam on yıl sonra 1967 senesinde adapazarı depremi oldu. sonrasında da, 22 yıl sonra hepimizin bildiği 7.4 büyüklüğündeki gölcük depremi oldu. yani 1939 yılında erzincandan başlayıp sürekli batıya ilerleyen bir deprem fırtınası 60 senede gölcük'e kadar ulaştı. uzmanların istanbulda deprem beklemesinin sebebi de budur zaten. fırtına istanbulun kapısını çaldı. fay sürekli enerjisini her bir depremden sonra batıya aktardı. gölcük'ün de batısında istanbul var.

bahsedilen depremlerin haritasal görselleri (http://imgur.com/6RBKsZk)

tezimde ben birbirinden bağımsız pek çok çalışmayı bir araya getirdim. açıkcası yeni bir şey keşfetmedim fakat ayrı ayrı yerlerde birbiriyle ilgisi olmayan fakat ortak noktası istanbul depremi olan bir kaç parçayı bir araya getirdim ve bir puzzle gibi oturduğunu gördüm. istanbul'un deprem tehlikesini yorumlamanın iki zor yanı var. birincisi istanbulu etkiyecek olan fayın marmara denizi altında olması. marmara denizinin altındaki fayın nereden geçtiği 1999 senesine kadar bilinmiyordu bile. 99 depreminden sonra ana hatlarıyla keşfi yapıldı. kuzey anadolu fayı adapazarından üç kola ayrılıyor esasında. kuzey kol izmit körfezi, adalar ve florya açıklarından gidip tekirdağa ulaşıyor. bu kol adaları ve izmit körfezini yaratan yapı. orta kol ise edremit körfezinden geçerek bandırma üzeriden çanakkale tarafına gidiyor. işte bu iki fay kolu marmara denizini oluşturan faylardır. yani kuzeyle orta kol birbirinden uzaklaştığı için arada çökme oluyor ve suyla dolup deniz oluşuyor. bu iki fayın arasında pek çok küçük parçalar var. m.s 484 yılından bu yana istanbulda hasar yapıcı 34 deprem olmuş. bu depremlerin hangileri hangi kolda veya bu iki kol arasındaki hangi parçalarda oluşmuş bunları bilmemiz gerekiyor. eğer marmara denizinin dibini metre metre inceleyebilseydik işimiz çok kolay olurdu. bu işin birinci zor kısmı.

ikinci zor kısmı ise eski istanbul depremleriyle ilgili kaynaklara ulaşamamak. kaynaklar var. fakat alfabe de dil de değişmiş. ben tez çalışmam sırasında 1884 istanbul depremiyle ilgili türkçe bir kaynak buldum. zamanın idarecilerinin hazırlattığı bir rapor. fakat çok değil 130 sene öncesinde yazılmış bu raporu bugün anlamak mümkün değil. dil değişmiş, alfabe değişmiş, ülkenin adı değişmiş. kaynaklar nerede ve nasıl ulaşılır bunları bilmek çok güç. bu da işin ikinci zor kısmı.

yukarı da bahsettiğim gibi marmara denizi altındaki fay haritası yeni yeni yapılmış. tarih kitaplarından depremleri derleyip bugün ki fay haritasıyla karşılaştırıyoruz ve o gün ki hasara ve etki alanına bakarak hangi depremin hangi kolda olduğunu tespit ediyoruz. elimizde marmara denizi fay haritasıyla ilgili altı bölüm var. diyoruz ki bu depremler bu altı parçada olmuş. mesela 1719 yılında meydana gelen deprem istanbulu etkilemiş. ama istanbuldan ziyade kocaelini daha çok etkilemiş. yani bu deprem olsa olsa körfez segmentinde olmuştur. 1766 depreminde istanbulda ölen insanlar olmuş fakat edirnede deprem daha çok hasar yapmış. bu depremin batı marmara segmentinde olduğu anlamına geliyor.

işte bu altı bölgenin (segmentin) tüm depremlerini tablo halinde listeliyoruz. sonra bu listelere tarihleri giriyoruz ve kaçar yıl arayla bu parçalar kırılmış bunu buluyoruz.

7'nin üzerindeki depremleri dikkate aldığımızda
körfez segmentinde; 189, 235, 321, 202, 221, 280 yıl arayla deprem olmuş. yani 99 depreminden önce 280 yıl kırılmamış. aradan 14 sene geçti. körfez parçası muhtemelen 200 yıl daha kırılmadan kalacak. yani körfez periyodu ortalama 200 yıl civarında ve henüz 14. yılında. bu tehlikesiz olduğu anlamına geliyor.

oradan adalar segmentine geliyoruz. 432 yıl, 520 yıl ve 504 yıl var depremlerin arasında. şu an 504'üncü yılında olduğu için döngüsünün son demlerinde. işte bu yüzden adalar fayı çok tehlikeli bugün. üzerinde çok uzun bir yılın yüklemesi var. 99 depreminden sonra körfez fayının adalar fayına yüklediği enerjisi göz ardı etsek bile zaten periyodunun sonuna gelmiş.

bunun gibi floryanın açığındaki fayın da ortalama periyodu 250 yıl ve bugün bu fay 259'uncu yılında. yani bu bölge de kırıldı kırılacak bir durumda.

silivri açıklarındaki diğer fay kolu, yani fayın marmara denizi içerisinde kuzeye bükey yaptığı parçadaki periyotta yaklaşık 250 yıl ve orası da bugün 246. yılında.

batı marmara fayında da periyot 250 yıl ve şu anki süre 246 yılda.

son olarak gaziköy civarındaki parçanın da periyodu 270 yıl civarında. fakat orası sakin. en son 1912 depreminde kırıldığı için henüz periyodunun 101. yılında. yani bugün artık deprem beklememiz gerekmeyen bir parça. daha önünde 170 sene var.

fakat adalardan gaziköye kadar giden dört parça fay periyotlarını ya doldurmuşlar ya da doldurmak üzereler. özellikle adalar fayı çok tehlikeli bir süreçte.

eğer marmara denizinin altındaki fay ağını daha ayrıntılı bir biçimde bilseydik çok daha iyi analizler yapabilirdik. fakat bugün ki gelinen nokta da 10 yıl öncesine göre çok iyi sayılır.

yukarıdaki kısım sadece bir çalışmaydı. tarih ve jeofizik biliminin birleştirilip yorumlanmasıydı. bir de sadece jeofizikle ilgili, kesin verileri ele alıp gutenberg ve richter tarafından geliştirilen ve depremlerin periyotlarını ve tekrarlama sayılarını veren logaritmik formülleri kullandığımızda da yukarıdaki sonuçlarla birebir örtüşen veriler elde ediyoruz. aynı şekilde tamamen bağımsız bu çalışmada da adalar fayı, orta marmara ve kuzey kol ve batı marmara yüksek derecede deprem riski taşıyor. tam olarak rakamları vermek gerekirse, 2017 için körfezde yüzde 0,04. yani imkansıza yakın. adalarda yüzde 79, orta marmarada yüzde 63, kuzey bükeyde yüzde 66, batı marmarada yüzde 65, ve gaziköyde yüzde 0.002.

tarihsel verileri ayrı olarak incelediğimizde ortadaki dört parça çok tehlikeli, körfez ve gaziköy tehlikesiz görünüyor. bunu bir kenara bırakıp richter ölçeğinin mucidi olan richter ve gutenberg'in bağıntısını kullanarak tamamen yeni nesil, kesin, aletlerle kaydedilmiş depremler üzerinden hesaplamalar yaptığımızda yine körfez ve gaziköy fayları tehlikesiz, diğer ortadaki dört fayın da çok tehlikeli olduğunu görüyoruz. 2017 için yapılan risk analizleri bu sonucu verirken bunu 2025 için ele aldığımızda adalar fayındaki risk yüzde 85 oluyor. diğer üç tehlikeli parça da aynı oranda artıyor.

bu iki çalışmadan bağımsız, hatta jeofizikten bağımsız olan ve genellikle istatistik biliminde kullanılan student t testi denen fonksiyonel bir bağıntıyı kullanarak, yine eski depremlerin hesabı üzerinden yeni depremleri tahmin etmeye çalıştığımızda da bu altı bölge için aynı yüzdelik sonuçlara ulaşıyoruz. yani bu üç çalışmada da risk aynı noktaları aynı derecede işaret etmektedir. kırmızı alarm veren bölge adalar fayıdır. buna bir de 99depreminin direkt olarak adalar fayına yükleme yaptığını eklersek sonuç daha da vahim görünüyor. ama işin en kötü yanı, adalar fayı kırıldığında enerjisini zaten kırılma periyodunu doldurmuş, kırılmanın eşiğine gelip enerjisini orta marmara fayına verecek olması. onun da kısa bir zaman içerisinde kırılıp kuzey bükeye, onun da yine kısa bir zaman sonra kırılıp batı marmara fayına enerjisini vermesi. yani önümüzdeki en fazla 100 yıl içerisinde istanbulda tüm marmara kıyılarını etkileyecek en az 4 büyük depremin olacak olması anlamına geliyor bunlar.

şimdi sorulara gelecek olursak.

-marmarada kesinlikle deprem olacak mı?

evet, kesinlikle olacak. marmara denizi bir iç deniz. neden orada iç deniz olmuş, çünkü kuzey anadolu fayı üç kola bölünüp biribirinden uzaklaşmış. üç kolun arası açılmış ve içeri çökmüş. orası da haliyle deniz olmuş bu açılmadan dolayı. imralı adasının kuzeyinden istanbul boğazına uzanan bir nehir yatağı kalıntısı vardır mesela marmara denizinin dibinde. milyonlarca yıl önce adapazarına kadar tek parça halinde gelen fay o bölgede üçe ayrıldığı için orta kısım çökmüş. bu şu demek, eğer orada bu üç kol bir deniz yapmışsa bunu yapmaya devam edecektir. sürekli büyük depremler olacak, sürekli zemin parçalanarak dibe çökecektir. marmarada deprem olmayacağını iddia etmek zirvesinde krater gölü olan bir dağın eskiden volkanik bir dağ olmadığını iddia etmek gibidir. istanbul boğazı, marmada denizi içerisindeki adalar, izmit ve gemlik körfezleri, sapanca gölü, çanakkale boğazı, saros körfezi, manyas gölü tesadüfen olmuş şeyler değidir. bu coğrafik birimler neden bolu'da yok ya da tosya'da yok. çünkü fay oralarda tek parça, yani sadece deprem yapıyor. ama üçe ayrılınca işte, böyle karaları birbirinden ayırıp ortasını suyla dolduruyor. biz de buna deniz, göl, boğaz diyoruz.

-elinizdeki verilere göre sizce deprem ne zaman olacak?

herkesin bu konuda çok farklı tahminleri var. bu konuda uzman olmuş insanlar bile farklı kanaatlere sahip olabiliyor. deprem olacak diyenler olmayacak diyenleri tedbirsizlikle suçlarken diğerleri de onları halkı korkutmakla suçluyor. kişisel tahminim en geç 2025 yılına kadar adalar fayının yaklaşık 7.4-7.6 arası bir büyüklükle kırılacağı yönünde. bana bunu söyleyen birbirinden farklı üç bilim var. tarih, jeofizik ve istatistik bilimleri.

-bu deprem olacaksa en tehlikeli iller hangileri?

yine geçmişteki depremleri inceleyip gelecekti depremeler için senaryo yazabiliriz. tabiki adalarda meydana gelebilecek bir deprem en çok istanbulu etkileycektir. özellikle istanbul kıyıları ya devlet eliyle doldurulmuş ya da doğal olarak dolmuş alüvyon zeminler. her ikisi de sağlam değil. marmara denizine kıyısı olan ve düz olan bütün semtler ve mahalleler zaten direkt olarak depremin merkezi oluyor. pendikten üsküdara, sarıyerden kıyı boyunca avcılara kadar olan tüm sahil şeridi tehlike altında. çünkü alüvyon arazi demek çamur demektir. tepelik arazi demek kayalık demektir. kaya depremin sarsıntısını emebiliyor ama çamur tam tersi deprem sarsıntısını daha da büyütüyor. hele ki çamur üzerinde yüksek katlı bir bina varsa bu felaket üstüne felaket anlamına geliyor. nedeni şudur. atıyorum bakırköy sahilinde 7-8 katlı binalar var fakat o bölge alüvyon bir zemine sahip. alüvyon, yani çamur çok sallanan bir malzemedir. ama 7 katlı bina büyük bir kaya gibi olduğu için sallanamaz. yani çok sallanabilen bir zemin üzerine sallanamayan bir yük koyuyorsunuz. bu durumda rezonans denen bir olay oluyor. çamur sallanıp bina sallanamadığı zaman deprem sallayamadığı binayı dibinden kesiyor. zemin kattan bina kesiliyor. deprem fotorağraflarına dikkat ederdeniz binaların önce zemini yıkılır. işte binaların zemin kattan yıkılma sebebi budur. önce zemin kat göçer. bazen bina zeminin üstüne göçüp kalır, üst katlar yıkılmaz. bina zemin katın üstüne göçtüğünde deprem devam ediyor olursa bu sefer deprem yine sağlam kalan ilk katı keser. böyle kese kese tüm binayı yok eder.

istanbul dışında, bandırma, gebze, bursa ve yalova bölgesi de olası bir istanbul depreminde büyük zararlar göreceklerdir. tarihi depremlere baktığımızda bu sonuca varmak çok kolay oluyor. izmitte meydana gelen bir deprem avcıları yıkabiliyorsa adalarda meydana gelen bir deprem de tabiyatıyla yalovaya rahatlıkla zarar verebilir. bu illere tekirdağı da orta zarar görecek şekilde ekleyebiliriz.

-istanbul'da tehlike altındaki ilçeler hangileri?

buna yukarıda cevap verdim sanırım. devamen, moda sahilinde büyük apartmanlar var. buralar lüks semtler ama binalar eski. insanlar adalar manzarası için milonlarca liraya 20 yıllık daire alıyorlar. hem olası depremin merkez üssüne çok yakın, hem yüksek katlı binalar hem de deniz kumuyla, burgusuz demirle ve en iyi ihtimal b12 betonla yapılmış binalar. bugün b12 betonla kaldırım bile yapılmıyor. 99 depreminden sonra hepsi yasaklandı. binalarda en az b25 beton kullanılıyor. bu gibi istanbulun marmara sahilinde bulunan düz araziler üzerine yapılmış 3-4 katın üzerindeki, 15 yaşından büyük binaların gelecekte bir gün meydana gelmesi beklenen adalar depremine dayanabilmesi imkansız gibi gözüküyor.

-kentsel dönüşümü yeterli görüyor musunuz?

bu konu hakkında yeterince bilgim yok açıkcası. kentsel dönüşüm şimdiye kadar hem hükümetçiler hem mualifler tarafından siyasi malzeme olarak yorumlandı.
istanbulu çok iyi bilen bir insan değilim. zeytinburnunda, veliefendi hipodromunun üst taraflarında başlamış bir kentsel dönüşüm gördüm. zeytinburnu gibi tehlikeli bir bölge adına sevindirici bir gelişme. oradan ilerde hemen yedikulede sanırım bir hayli dönüşüm yapılmış. fakat anadolu kısmında, artık bu muhitlerin lüks olmasından mıdır nedir pek kentsel dönüşüm yapıldığını göremiyorum. tam manada kentsel dönüşüm yapılmıştır denebilmesi için istanbulun anadolu ve avrupa yakasında e-5 karayoluyla marmara denizi arasında kalan kısımda 1999dan önce yapılmış bina kalmaması gerekir. bina sağlamlığından bahsederken sürekli 1999 senesini milat kabul etmemin nedeni zemin etüd raporunun zorunluluğu, deniz kumunun, burgusuz demirin, beton kalitesinin gerçek manada gözden geçirilip tüm binaların sağlam yapılmasıdır bu tarihten sonra. bugün türkiyenin hangi iline giderseniz gidin 1999 sonrası yapılmış binaların kirişlerini, kolonlarını matkap bile zor deler. bir de aynı matkapla 1999 öncesinde yapılmış bir binanın kolonunu delin ve matkabın hiç zorlanmadığını kendi gözlerinizle görün.

-can ve mal kaybını en aza indirmek için çözüm önerileriniz?

işin bu kısmında tabiki devlete ve belediyeler büyük görev düşüyor, zaten bu olası depremle iligili konuşan herkes aynı şeyi vurguluyor. lakin halka da büyük görev düşüyor. cadde bostanda, oldukça lüks ama eski bir apartman ev sahiplerinin ortak kararı neticesinde yıkıldı ve yeniden yapılmaya başlandı. kendisini düşünmeyen insanları malasef başkaları, yani devlet ve belediye hiç düşünmüyor. burada moda sahilinde de lüks ve eski binalar ki oradaki binaların hemen hemen hepsi eskidir, aynı şekilde ev sahipleri tarafından yıkılıp yeniden yeni deprem mevzuatına uygun yapılabilir.

bugün bir deprem olsa en büyük yıkım adalar ilçesinde olacak. muhtemelen istanbulun geri kalanı kendi derdine düşeceği için, adalarda da yeterince hastane, can kurtaran, doktor, arama kurtarma ekibi olmadığı için adalarda büyük sıkıntılar çıkacak. ki buna bir de istanbulun anadolu yakasından deniz altından adalara giden elektrik hatlarının kopma ihtimalini de eklersek adalar tam bir mahrumiyet bölgesi olacak. zaten oradan insanların da kaçması çok zor.

1999 depreminde izmit, yalova ve adapazarı gibi istanbula nazaran daha küçük şehirler zarar gördü. istanbulun hastaneleri, ambulansları, arama kurtarma ekipleri, iş makinaları o şehirlere akın etti. istanbul sağlam kalmıştı, çok büyük bir şehirdi, çok az zarar görmüştü ve o küçük şehirlere çok yakındı. fakat istanbulda deprem olduğunda, zaten normal bir günde tıkalı olan istanbul trafiğinin nasıl olacağını siz düşününün. o zaman boludan nasıl ambulans ve iş makinası istanbula ulaşacak. atıyorum öyle bir deprem olduğunda zaten istanbul itfayesinde çalışan itfayecilerin çoğu kendi dertlerine düştüğü için işe gitmeyecekler. herkes yakınına, akrabasına ulaşmaya çalışacak. şehre kara yoluyla giriş çıkış imkansız olacak.

devlet kurumları arasında bu gibi felaketlerde en büyük görevi şimdiye kadar hep türk silahlı kuvvetleri üstlenmiştir. hava, kara ve deniz birlikleri türk silahlı kuvvetleri içerisinde çok kordinelidir. görev tanımları bellidir. kim ne yapacak bilir. kimsenin o gün işe gelmeme şansı yoktur. ama devletin malesef diğer kurumları arasında böyle bir koordine yoktur. buna tıkanan trafiği, göçen viyadükleri, patlayan doğal gaz hatlarını, göçen binalardan sızan doğal gaz yüzünden çıkan yangınları ve zehirlenen depremzedeleri, deprem olduğu için görevinin başına gelemeyen itfaiyeciyi, ambulans şoförünü, doktoru, hemşireyi, sivil savunma memurlarını eklersek tam bir kaos ortamı olacağını görebiliriz. ama en kötüsü dediğim gibi çevre illerden gelen yardımların, çevre illerde kullanılacak hastanelerin istanbulu kurtarmak için çok yetersiz kalacağı gerçeğidir.

çözüm bellidir. 2 kere 2 nin dört olması gibi olacak deprem de, yıkılacak bina da bellidir. herkes üstüne düşen görevi yerine getirmeli. halk deprem sırasında ne yapacağını şöyle bir düşünmeli ve devlet kurumları bir birlerini arasındaki koordineyi iyi sağlamalıdır." (bkz: #33329026)

ayrıca ihmalkarlıklar, konut ve yapı aşırılığı, kontrolsüz nüfus artışı ve bunlara karşın altyapı ve beklenen depreme karşı yapılan hazırlıkların da az çok eksik olduğunu varsayıp; olabilecek bir istanbul depremi sonucunda ne gibi senaryolar ile karşılaşacağımızı da yazarımız goruntukaybi senaryo haline getirmeye çalışmıştır ki umarım böyle bir duruma maruz kalmayız. (bkz: #25899966)

istanbul veya marmara denizi faylarında 7 veya üzeri büyüklükte muhtemelen gerçekleşecek olaylar.

deprem anı: çığlık çığlığa koşan insanlar, kağıt gibi yıkılan evler olacaktır her yerde. yeni yapılan bir kaç mahalle, istisnai 3 5 bina dışında heryer toz bulutu, her yer yıkık, her yer kaos, her yer ne yapacağını bilmeyen insanlarla dolacaktır.

depremden hemen sonrası: enkaz altında kalanlara bağıranlar, ve ilk yağmacılar bu dönemde olacaktır. elektrikler kesilecektir. cep telefonları kitlenecektir. medya yayınları aksayacaktır. depolar, mağazalar, marketler soyulup soğana çevrilecektir.

depremden birkaç saat içinde: ağır yaralılar ölmeye başlayacaklardır. ölüm sayısı bu bölümde yaklaşık 100-150bin olsa da hızla artacaktır. artçılarla yıkılmayan binalar da yavaş yavaş yıkılacaktır. suç oranı yağma için büyük oranda artacaktır. köprüler 8 büyüklüğü görmeden muhtemelen yıkılmayacaktır fakat yollar perişan olacağı için bütün ulaşım kitlenecektir. herkes istanbuldan kaçmaya çalışacaktır. hastaneler yıkılmamışlar ise kaos ortamında kavga ve ölümlere şahit olacaktır.

depremden sonra ilk gece: enkaz altından insan çıkarmak dışarıdaki ölüleri sevketmek ya da kurtulanları doyurmaktan çok daha önemsiz duracaktır. 15 milyonluk hatta etrafındaki büyük şehirlerle 20 milyondan fazla nüfusu olan bir şehri elden doyurmak imkansız olduğundan hırsızlık veya cinayet olayları yaşanacaktır. şehri ağır bir kıtlık havası kaplayacaktır. eğer kış ise, ilk geceden itibaren donarak ölümler başlayacaktır, hem enkaz altındakiler hem dışarıdakiler için.

24-48 saat arası:rüzgar hali hazırda esmiyorsa inmeyen toz inecektir. yaralı olarak hastaneye gitmeye çalışanlar bir muhattap bulamayacaklardır. iç kanama, travma gibi vakalar büyük oranda öleceklerdir. enkaz altındaki ölüler yavaş yavaş kokmaya başlayacaklardır. türkiye çapında istanbuldan kaçanları evinize alın, bolbol ekmek üretin türü kampanyalar başlayacaktır, gıda yardımı yapın. bilgi dezenfermasyonu olacaktır. ölü sayısı ve hal durumuyla ilgili deprem bölgelerine muhabirler giremeyeceği ya da girmeyeceği için kulaktan duyma veya tahminlerle bilgiler verilecektir. ekmek, yemek, çadır, soğuk, bebekler, çocuklar ve yaşlılar çok büyük problem teşkil etmeye başlayacaktır.

48-72 saat arası:enkaz altından çıkarılanlar olsa bile, ki iş makineleri veya akut bu işe başka deprem kadar yoğunlaşamayacaktır, hastanede ilgisizlikten öleceklerdir. açlık çoğu insan için ciddi bir hal aldığı için her yemek yardımında kalabalık ve kaostan insanlar ölmeye başlayacaktır. şehrin elektriği muhtemelen geri getirilemediği için zaruri ihtiyaçlar karşılanamayacaktır. su ciddi bir problem haline gelecektir. sevkiyatlar aksayacağı için damacana veren şirketler servis veremeyecektir. istanbul dışına muazzam göç olacaktır. çalıntı otostop otobüs veya herhangi bir şekilde yürüyerek de olsa insanlar istanbuldan kaçmaya çalışacaklardır. ölü sayısı 400bin civarına tırmanacaktır.

72-96 saat arası: martılar şehrin içine girip sokaktaki ya da enkazdaki ölüleri yemeye başlayacaklardır. şehir kokmaya başlayacaktır. kurtulanlar da açlık veya soğuktan ölmeye başlayacaklardır. su açlık bir çöl gibi saracaktır istanbulu.

4-7 gün arası: devlet bütün dış-iç yardım stoğunu eritip marmara bölgesi dışında çok az varolan fabrikasına ne üretebildiyse afet bölgesine göndermeye devam edecektir. hükümetin resmi olarak düşüp askerin yönetime el koymasını bu aralar öngörüyorum. bütün tsk bütün şehri afet bölgesi istediği yeri de karakolu yapacaktır, şehir dışından vicdani görev olarak gelmiş doktor ve hemşireleri çalıştırmaya çalışacaktır. yemek kimseye yetmeyecektir. battaniye çadır gibi yardımlar ikinci planda kalcak, soğuk perişanlık ve ölüm yaratmaya devam edecektir.

2. hafta: türk ekonomisi, türk lirası değerinin çoğunu yitirecektir. istanbul dışındaki hayat için inanılmaz bir enflasyon söz konusu olacaktır. ekmek günler çerisinde özellikle marmaraya yakınyerlerde 1den 5e hatta 10 liraya çıkabilecektir. bütün ülke stokları ve depolarına devlet el koyup istanbula gönderecektir. bu sırada şehirde, pislik, hastalık, açlık ve ölümler önüne geçilemez bir hal almaya başlayacaktır. ölü sayısı depremden hemen sonraya göre belki de 500 bin artış gösterecktir. kurtulanların bile kurtarılamaması, dışarıdakilerin salgın hastalıklarda ölmesi, özellikle patlayan bebek ve çocuk ölümleri bundan sonra da devam edecektir.

2-4 hafta arası: ölü sayısı depremden hemen sonraya göre 1 milyona yakın artış gösterecktir. ekonomide kur, ekmek fiyatı, temel gıda malzeme fiyatları sabitlenecek, tsk tarafından yönetilen afet bölgesinde belki sözlü belki yazılı karne ile yemek dağıtımı devam edecektir. ilaç yokluğu, müsait olmayan şartlar gönüllülerin geri dönüşüne sebep olabilecektir. iş makineleri toplu mezarlar kazacaklar, belki de kimlik tespitlerine gerek olmadan insanlar gömüleceklerdir. ölüm ve göç sebebiyle istanbulun nüfusu maksimum 3-4 milyon kalacaktır.

1-3 ay arası: koku dağılacaktır. istanbul hayalet şehir haline gelecektir. içinde 1 insanın dahi olmadığı hayalet yıkık mahalleler ortaya çıkacaktır. gıda tüm türkiyede sorun haline gelecektir. ithalat ile bu sorun çözülmeye çalışılacaktır. süpermarketler büyük oranda bomboş koridorlarda 3 5 ekmek peynir zeytin domates patates satan, konserve koyulan yerler olacaklardır. ülke üretimi çok büyük oranda düşecektir. imkb eğer olur da açılırsa %98lere varabilecek düşüş gözlemlenecektir. dolar/tl 20nin üzerine çıkacaktır. bu sırada şehrin elektriği ve suyu geri kazandırılmaya çalışılacaktır. şehir suyu pisliği hastalıkların önüne geçilememesi, pislik gibi sebeplerden ölümler son hızla devam edecektir.

1 sene içinde: özellikle facebook gibi siteler aracılığıyla insanlar ulaşabildiklerine ulaşacaklardır, ulaşılamayanlar öldü kabul edileceklerdir. resmi rakamların çok çok üzerinde gerçek ölüm sayıları olacaktır. türk ekonomisi %80lere varan oranda küçülecektir. ekonomik krizin ötesinde, yaşam zorluğu çekilecektir. 1 yıllık aranın ardından bazı kurumlar çalışmaya veya eğitime devam ederken bazı kurumlar bunu başaramayacaktır. asker başta kalmaya devam edecek, seçim yönünde bir istek veya ihtiyaç olmadığı için seçim yapmayacaktır.

hepsinden sonra: deprem sonucu(hastalık, açlık vs. dahil) 1-2 milyon arası insan yok olacaktır. bu trajediyi bu millet atlatamayacaktır. hayat devam edemeyecektir. türkiye tüm dünyada depremin yıktığı ve bitirdiği ülke olarak kalacaktır. toprak altıda yatan bir tanıdığı olmayan olmayacaktır. enkazlar yıllar boyu kıpırdatılamayacaklardır.

istanbul ise yıllarca basit bir kasaba olarak işleyecektir, bütün ekonomik turistik, endüstriyel yükü uçacaktır. türkiyenin yeni istanbulu yeni yüzü uzun süre izmir olacaktır. tarım ülkesine dönüş ve fabrikalar ile ülkeyi doyurmak üzere üretim yapılmaya çalışılacaktır.

son olarak, deprem anı için en doğru ve yaşamsal önerileri maddeler halinde doug cropp'tan okuyalım:

1) 'binalar çökerken basitçe 'çömelen ve korunan' kişiler istisnasız her defasında ezilerek ölüyorlar. masa, araba gibi nesnelerin altına giren kişiler her zaman ezilirler.
2) kediler, köpekler ve bebekler'in hepsi doğal bir şekilde dizlerini ana rahmindeki gibi karınlarına doğru çekerek kıvrılırlar. deprem anında sizde bu şekilde kıvrılmalısınız. bu doğal bir güvenlik ve hayatta kalma içgüdüsüdür. daha küçük bir boşlukta hayatta kalabilirsiniz. hafifçe ezilecek ama yanında boşluk yaratacak bir kanepe, geniş büyük bir eşyanın yanında durun.
3) ahşap evler deprem anındaki en güvenli yapılardır. sebebi basittir; ahşap esnektir ve depremin zorlamasıyla hareket eder. eğer ahşap bina çökerse geniş yaşam boşlukları oluşur. ayrıca, ahşap binalar daha az yoğunlukta yıkılış ağırlığına sahiptir. tuğla binalar ayrı tuğla parçalarına ayrılacaklardır. tuğlalar bir çok yaralanmalara sebep olacaktır, ama (beton) bloklardan daha az ezilmiş vücutlar yaratırlar.
4) eğer gece yataktayken deprem olursa, basitçe yuvarlanarak yataktan düşün. yatağın çevresinde güvenli bir boşluk oluşacaktır. oteller müşterilerine deprem anında yatakların yanında yere uzanmalarını salık veren bir uyarı notunu odalarda her kapının arkasına asarlarsa depremlerde çok büyük hayatta kalma oranlarını sağlayabilirler.
5) televizyon izlerken deprem olursa ve kolayca kapıdan veya pencereden dışarı kaçmak mümkün değilse, kanepe veya büyük bir koltuğun/sandalyenin yanında cenin pozisyonunda kıvrılarak yere uzanın..
6) bina çökerken kapı kirişlerinin altına geçen herkes ölür...nasıl mı? eğer kapı kirişlerinin altına geçerseniz ve kapı kirişi öne veya arkaya doğru düşürse inen tavanın altında ezilirsiniz. eğer kapı kirişi yana doğru yıkılırsa ikiye bölünürsünüz. her iki durumda da ölürsünüz!
7) hiçbir zaman merdivenlere gitmeyin/yönelmeyin. merdivenler (ana binadan) farklı bir 'frekans aralığına' sahiptir; ana binadan bağımsız/ayrı olarak sarsılırlar. merdivenler ve binanın geri kalanı devamlı olarak birbirlerine çarparlar, ta ki merdivenlerin yıkılışı
gerçekleşene kadar. merdivenlere ulaşan insanlar basamaklar yüzünden yaralanırlar. korkunç şekilde sakatlanırlar. bina yıkılmasa dahi, merdivenlerden uzak durun. merdivenler binanın hasar görmesi en muhtemel kısmıdır.. depremde yıkılmamış olsa dahi, merdivenler bağırarak kaçmaya çalışan insanların aşırı yüklenmesi ile çökebilir. merdivenler binanın geri kalan kısmı zarar görmemiş olsa dahi her zaman güvenlik açısından kontrolden geçirilmelidir.
8) binanın dış duvarlarına yakın yerlerde durun, mümkünse dışına çıkın. binanın iç kısımlarındansa dış kısımlarına yakın yerlerde olmak çok daha iyidir. binanın dış çevresinden ne kadar içeride olursanız, çıkış yolunuzun kapanma ihtimali o kadar artacaktır.

9) enkaz halindeki gazete ofislerini ve çok miktarda kağıdın olduğu ofisleri dolaşırken kağıdın sıkışmadığını /ezilmediğini keşfettim. kağıt yığınlarının/kümelerinin etrafında geniş boşluklar bulunur/oluşur.

umarız ki, türkiye'deki deprem korkusu ve endişesi bir deprem bilincine dönüşsün. okullarımızda göstermelik olarak sıraların altına girileceğine, yeterli eğitimler verilsin. hasarlı evler sıvanıp başka ailelere ve insanlara mezar olmasın. ödediğimiz vergiler oy, rant ve güç malzemesi yerine kaliteli bir kent yaşamı ve ranta sırtını dönen bir türkiye için kullanılsın.

son olarak: deprem gibi ciddi ve önlem alınması gereken bir durum ile dalga geçen, bu durumu gırgır ve geyik malzemesi yapan; ilmi olarak tedbir almayıp insanlara bu durumun takdir-i ilahi olduğunu ve çaresizce kuzu gibi beklememiz gerektiğini söyleyen insan suretli varlıklar. bu dangalakça tutumunuzu acilen gözden geçirip duyarlı ve faydalı birer birey olarak hayatınıza devam etmeniz gayet mümkündür.

onursumer
04-04-2017, 15:55

97 de yaşanılan depremden sonra zaten her fırsatta istanbul ile ilgili olan risk gündeme geldi herzamanda aradan 1-2 kişi çıkıp istanbulda tehtid yok vs dedi hala vazgeçmiyorlar ama ne diyorlarsa eminizki tam tersi risk çok büyük zaten dibimiz nasıl etkilenmeyelim ki 97 depremini yaşamış biri olarak yakınımızda olanı tahmin bile edemiyorum

DOHC
04-04-2017, 17:13
Olsun da bitsin şu deprem rahat edelim kalanlarla birlikte. Isıtıp ısıtıp haber yapıyorlar sanki bir çalışma varmış gibi......
Sonra deniz kıyısından bir yer bakalım ucuza :)....

DOHC
04-04-2017, 17:16
Edit geri gelsin.
Gerçi deprem olunca ne olacak? Köprüler, viyadükler zaten yıkılacak, yollar yamulacak.... Yardım mardım gelmeyecek, herkes başının çaresine bakacak.......

Sadık Özyer
04-04-2017, 17:45
Aman yıkılsın benim evim sağlam kalırsa fazladan kira yazarım.

gokhankenar
04-04-2017, 18:06
En korktuğum doğal afetlerin başında geliyor. Allah esirgesin :(

meganes
04-04-2017, 18:49
keşke avm nin yanından ev alsaydım depremde oraya sığınırım

stlegal
05-04-2017, 08:18
olsunda olmasıda lazımda aslında tüm dünyada olsunda bu amk düzeni son bulsunda..

turbo&quattro
05-04-2017, 08:52
Benim de ablam istanbulda yaşıyor,bu haberleri duydukça endişeleniyoruz sürekli o da korkuyor ister istemez.

Yapacak bir şey yok,evet kask konusunda haklısın ama diğerlerinde evinin içindeysen Allah'a emanetsin . Yok işte buzdolabı duvara sabitli mi ,kanepenin yanında üçgen duruş vs. Üstteki duvar bi gümlerse ne kanepenin faydası olur ne başka bir şeyin.

Başımızdaki yiğitlerimizin halkını sevdiği yok ki. Türkiye'nin en kalabalık nüfusuna sahip olan şehirin durumu içler acısı,ülkesinin vatandaşına değer verseler her semtte toplanma yerleri ya da çadırlar şimdiye kadar yapılırdı. Çok mu zordu 99-2000 yıllarından itibaren en riskli evlerin denetlenmesi ? Kentsel dönüşüm olayı çıkarttılar ,Allah korusun onlar tamamlanana kadar deprem olursa daha zararlı olacak.

Doğal afet deprem, Allah bu ülkeye 18 sene müsade vermiş o günden bu zamana kadar adam akıllı hangi değişim yapıldı ? Akılları referandum,avm,park bağ bahçe.

Annem ve kardeslerine anne-babasindan kalan, onu egerki 30-40 katli 8-10 tane bina yapilmazsa kapanmasi mumkun olmayan halic ve sehir manzarasi olan ev var. Yanlis hatirlamiyorsam 3 sene once gibi oturulamaz raporu verildi komple siteye. O, bu itiraz vs derken hayat hala devam ediyor. Ben gecen yaz Ist da iken evlerden birinin balkon komple coktu binada zaten hasarlar var. Devletin yaptirimi yok eyvallahta o binalarda canini hice sayarak yasayan insanlar var buna dayimda dahil . Yahu ben yilda bir kez ziyarte gittigimde korkuyorum yikildi yikilacak diye insanlar o binalarda omur geciriyorlar sanki hic birsey yokmus gibi.

dahan
05-04-2017, 09:03
iranda deprem olmuş

Anıl E.
05-04-2017, 10:26
Her yerde deprem olmaya başladı bu bir sinyal sanırım

onursumer
05-04-2017, 11:22
Her yerde deprem olmaya başladı bu bir sinyal sanırım

deprem herzaman heryerde surekli oluyor zaten , arada büyük değerleri sık sık gormuyoruz sadece

Oznsrl
26-09-2019, 13:36
Maltepe de sağlam hissettirdi merkez silivri 5.8 miş avrupa yakasında durum nedir baya şiddetliydi uykudan uyandım

Anıl E.
26-09-2019, 13:41
Herkese büyük geçmiş olsun, Allah beterinden korusun.

kiraccemal
26-09-2019, 13:41
Küçükyalı da fena hissettik tüm plaza sokağa döküldü. Tel hatları halen sorunlu.

Kubilay
26-09-2019, 13:42
Maltepe'de ofiste fena sallandık 4. katta herkese geçmiş olsun

kado
26-09-2019, 13:43
B. K yoluna gitmeyi yaşıyordum az daha. Nasıl bir şanssızlık ki s. çarken sallandık.

ES353
26-09-2019, 13:44
Küçükyalıda arabanın içinde olmama rağmen arabayı çok kötü salladı. Geçmiş olsun

YAS
26-09-2019, 13:45
Verileri takip ediyoruz halen silivri acıklarında hareketlilik var sonumuz hayır olsun,fabrikada üretimi durdurduk.

Kahn23
26-09-2019, 13:48
3-4 gün önce de burada oldu.

Herkese geçmiş olsun.

ghibli06
26-09-2019, 13:55
kentsel dönüşüm ayağına lüks konut yapıp Araplara satmakla deprem faciası engellenemez... büyük geçmiş olsun, çok fena sallandık burda...

Sezgin
26-09-2019, 13:56
6.0 olarak revize edildi.
4 tane artçı geldi arkasından 4 civarında.

ENGean
26-09-2019, 13:59
Avrupa yakasında fena hissettik.
Sultangazide okullar tatil oldu (ilkokul)
Sabahta silivride 3 şiddetinde ufak ufak olmuş.

ardicli2000
26-09-2019, 14:15
7-7,5 civarı bir depremde yaşanacaklar ve sonrasında ülkemiz üzerinde yapacağı etkiyi düşünmek bile istemiyorum...

arda35
26-09-2019, 14:17
Geçmiş olsun. Operatörler kitlenmiş ama bizim millette de gram akıl yok. Deprem bilmem kaç km ötede olmuş. Acil arayıp kontrol edeceği bir yakını yok İstanbul'da. Ama telefonu çalışıyor mu diye birbirini arıyor.

_opeth
26-09-2019, 14:18
Turk telekom hakkın rahmetine kavuştu.

immortalboss
26-09-2019, 14:27
Herkese geçmiş olsun. Bir jeoloji mühendis adayı olarak söylemek istediğim şey küçük küçük depremler olsun, depremden korkmayın. Yapılardan korkun arkadaşlar. Bu başlığı da bulmuşken şöyle bir açıklama yapayım. 1999 depremi sonrası televizyonda konuşma yapan bazı ''profesör'' hocalar bile bu yanlışı yapıyor. Aşağıda kopyalamış olduğum yazıyı okuyalım.

Magnitüd ve Şiddet arasındaki fark nedir?
Magnitüd depremin kaynağında açığa çıkan enerjinin bir ölçüsü; şiddet ise depremin yapılar ve insanlar üzerindeki etkilerinin bir ölçüsüdür. (Magnitüd / Şiddet karşılaştırması)

Depremin Magnitüdü Nedir?
Depremin Magnitüdü, belli bir zaman diliminde kaydedilen sismogram üzerindeki deprem dalgalarının genliğinin logaritması olarak tanımlanır. (Richter-ML, mb, MS, MW)

Depremin Şiddeti Nedir?
Depremin yer yüzeyindeki etkileri depremin şiddeti olarak tanımlanır. Şiddetin ölçüsü, insanların deprem sırasında uykudan uyanmaları, mobilyaların hareket etmesi, bacaların yıkılması ve toplam hasar gibi çeşitli kıstaslar göz önüe alınarak yapılır. Şiddeti tanımlamak için birçok ölçek geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanı Değiştirilmiş Mercalli Şiddet Ölçeğidir (Modified Mercalli (MM) Intensity Scale). Bu ölçek, Romen rakamları ile belirlenen 12 düzeyden oluşur. Hiçbir matematiksel temeli olmayıp bütünü ile gözlemsel bilgilere dayanır.

ghibli06
26-09-2019, 14:29
Üniversitedeki bitirme projelerimden biri Kuzey Anadolu fay hattı idi... 1999 depremi ile fay hattı Marmara'ya ulaştı ama hala İstanbul'a uzaktı, 2 gün önce konuştuk toplantıda 4.4 olmuştu deprem ben de demiştim bakın Silivri açıklarına geldi deprem ve de bu depremin ucu, ucu kırılmaya başladı yani yırtık uzuyor şu anda... kimseyi panikletmek ya da burada hani o youtuber ların kulaktan dolma bilgilerle yaptığı saptırmalar gibi konuşmak istemiyorum ama İstanbul depremi zaten Marmara'da olacak... fay hattının ucunun kırılması durur mu bunu gerçekten bilemeyiz ve de durmazsa kısa süre içinde 7 nin üzerinde deprem beklenebilir... Allah hepimizi korusun...

ahmet3425
26-09-2019, 14:31
99 dan beri hiç gelişememişiz. Allah korusun demek ki bi enkaz durumu olsa icerde sağ kalan vatandaslar olsa telefonları yine kullanamayacagız. su tarife bu kadar diye kıclarını yırtıyorlar ihtiyac oldu mu hiç biri piyasada yok. topunun taaaaa, amk spor gazetesi okuyorum.

_opeth
26-09-2019, 14:35
Daha acı olanı 5.8 ile cami minaresi yıkılıyor.

mikelazi
26-09-2019, 14:48
dükkanda 2 müşterim vardı,saniyesine yok oldular

er yada geç olucak gibi.senaryoları okuyorumda durum hiç açıcı değil

wolrath
26-09-2019, 14:49
Bıldıgın gemı sallandı, 3 4m dalga olması lazım. Bayag sallandı demek ki gölcük.
20 senede 1gr ılerlemedı bence yapılar. 7.5felan olursa hersey kılıt, cehalet had safhada, binalar trişka. Bıldıgımız Tek sey allah korusun. *** korur.

immortalboss
26-09-2019, 15:13
Daha acı olanı 5.8 ile cami minaresi yıkılıyor.

Eski olan minareler çok dayanıksız ve ağır oluyor. Ağırlık merkezi de yukarı noktada olunca yıkılması kaçınılmaz.Günümüzde yapılanları ise polyester gibi bir şeyden yapıyorlar.

Carmageddon
26-09-2019, 15:15
Hepimize geçmiş olsun. Acıbadem'de 40 yıllık bir binanın 7. katındayım ve inanılmaz yoğun hissettik, uzun zamandır bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum.

Maalesef özellikle 99 öncesi yapılar istediği kadar iyi yapılmış olsun, şu anki teknik şartnameye göre zaten çürük yapı konumundalar.

Yaklaşık 6-7 yıldır inşaat sektöründe olan biri olarak kendi gözlemim, yeni yapılarda oturan insanların endişe etmesine gerek yok ama eski yapılar her an risk teşkil ediyor.

drago
26-09-2019, 15:18
Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun.

Manisa'da bile şebeke yoktu, bir yarım sattir falan aktif gsmler.

TolgaUs
26-09-2019, 15:37
Türk Telekom hala daha düzeltemedi kendini. Offline durumdayız.
Saat 1 de betonun altında kalsak hayattaysak 3.30 saattir telefonla hala daha kimseye ulaşamıyor olurduk.
Beylikdüzü iç kısımlar heryer kilit durumda. Ambulans ve geçen itfaiyelerin haddi hesabı yok.
Telefonlar kilit herneysede trafik niye kilit onu anlamadım valla ^^

Ama güzel hoplattı bizim evi deprem. Zıpladık evin içinde bildiğin.
Karşı şantiyede çalışan bir adamında üst kattan aşşağı düştüğünü söylüyorlar.
Saat 1 de herkes feryat figan bağrınıyodu. Yazık.

kaso13
26-09-2019, 15:44
Bıldıgın gemı sallandı, 3 4m dalga olması lazım. Bayag sallandı demek ki gölcük.
20 senede 1gr ılerlemedı bence yapılar. 7.5felan olursa hersey kılıt, cehalet had safhada, binalar trişka. Bıldıgımız Tek sey allah korusun. *** korur.

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:

maalesef durum böyle ....

VETTE
26-09-2019, 15:52
Büyük geçmiş olsun.
Ankara da da telefonlar sıkıntılı.

ghibli06
26-09-2019, 16:03
O.Ç. taksiciler yolcu almıyor!!! polisler boş taksileri zorla durdurup insanları dolduruyordu Eminönün'de!!! çok kızgınım çook!!!

KOSEREN
26-09-2019, 16:05
Niye yapıyorlar böyle bişey?

GokhanRS
26-09-2019, 16:07
O.Ç. taksiciler yolcu almıyor!!! polisler boş taksileri zorla durdurup insanları dolduruyordu Eminönün'de!!! çok kızgınım çook!!!

hep bu pis uberciler.

BARR
26-09-2019, 16:10
Niye yapıyorlar böyle bişey?

Aynen ben de anlamadım neden yolcu almıyorlar ki küçük beyinleri ufak bir hesap yapıyor kesin ama ne ?

YAS
26-09-2019, 16:29
Bu arada türk telekomun ameke,kimseye ulaşım sağlayamıyorum

ghibli06
26-09-2019, 16:32
devlet çağıracak bunları bu rezaletin hesabını soracak, depremde ne gerekiyorsa bütün altyapıyı 1 ayda kurun yoksa lisansı iptal ederim diyecek başka yolu yok...

MeRtCaN
26-09-2019, 16:32
Taksici mileedi cidden çok garip sözum meclisten dısarı elbet içlerinde ii olanda vardır 100 taksiden belki 2 tanesi ama geri kalanı süzme....

ghibli06
26-09-2019, 16:50
HAARP çılar çıkmış yine meydana, ben de nerde kaldılar diyordum!!! meğer telefonlar çekmeyince yeni yeni toplanıyorlarmış...

umut01
26-09-2019, 17:10
Herkese geçmiş olsun, Batman'da da şebeke çöktü. Türkiye'nin kalbi İstanbul, orada ne olursa tüm Türkiye etkileniyor.

mikelazi
26-09-2019, 17:16

aynen

eşim aceleyle oğlumu okuldan almaya gidiyor.taksici e-5te bırakırım diye pazarlık ediyor...puşt

johnie
26-09-2019, 17:37
Herkese büyük geçmiş olsun öncelikle.
İnşaat mühendisi olan bir arkadaşım var ve yüksek lisansını da deprem üzerin yapmış birisi olarak kendisi wapp grubumuz da önemli bilgiler paylaştı, bunları sizinle de paylaşmak istiyorum.

- evinize 1 damacana fazla alıp köşede tutun.
- konserve barbunya vs alın, 10 gün karnınızı yardım almadan doyurabilecek şekilde depolama yapın.
- kamp ocağı ve tüp alın derim, ilk gaz, su ve elektrik kesilecek.
- pilli bir radyo alın. haberleri başka türlü alamazsınız.
- powerbank'leri şarjlı tutun.
- yatağınızın altında, koltuğunuzun altında deprem çantası tutun. içinde konserve,pet su, snickers olsun. düdük de olsun.
binanızdan emin değilseniz enkaz altında kalacağınız yeri beğenin evde. orada deprem çantası olsun

bskone
26-09-2019, 17:43
Allah bu Türk Telekom'un belasını versin saat kaç oldu hala hat-sebeke yok enkaz altında kalsak yardim cağiramiycaz

wolrath
26-09-2019, 18:15
Allah bu Türk Telekom'un belasını versin saat kaç oldu hala hat-sebeke yok enkaz altında kalsak yardim cağiramiycaz

Aynen ya saka gıbı. Esımın 5 saattır of telefon

ENGean
26-09-2019, 19:33
Turktelekomun a hersey haram zıkkım olsun.
Zaten 1 aydır şebekeleri sorunlu, aramalar gelmiyo,arama yapılıamıyo.
Bir de üstüne bugunku durum, Allah belasını versin yaa.

Day Walker
26-09-2019, 19:36
Eşim annem babam kayın peder kayın valide baldız herkes turktelekomlu whatsapp olmasa kafayı yiycektim az kalsın

Turkcell ve vodafone şuan aktif olarak çalışıyor

2jz
26-09-2019, 20:21
Eskişehirdeyim. Depremi çok az hissettik. Türktelekom kullanıyorum ve o dakikadan beri hala "SERVİS YOK". Akşam 6 gibi yolda birinden rica ettim kişisel erişim noktası açtıda whatsapp'tan yazdım aileme falan. Rezillik ya resmen.

2jz
26-09-2019, 20:32
Screenshot by Lightshot (https://prnt.sc/pbezxn)

Türk telekom durum bu :/

TolgaUs
26-09-2019, 20:48

Bu deprem işinden dolayı Turkcell ve Vodafone sağlam prim kastı.
Çevremde kim varsa taahüt biter bitmez hattını taşıyacağını söylüyor.
Türk Telekom sağlam bi özür kampanyası lazım üyeleri elinde tutabilmek için.
İnşallah bi 10gb 29 Tl kampanyası falan yaparda faydalanırız bizde :p

2jz
26-09-2019, 20:57
Bu deprem işinden dolayı Turkcell ve Vodafone sağlam prim kastı.
Çevremde kim varsa taahüt biter bitmez hattını taşıyacağını söylüyor.
Türk Telekom sağlam bi özür kampanyası lazım üyeleri elinde tutabilmek için.
İnşallah bi 10gb 29 Tl kampanyası falan yaparda faydalanırız bizde :p

Benim hem evde hem ofiste vodafone çekmiyor. Türkcell'de ensar vakfına sponsorluğu devam ettiği sürece kullanmam. Mecbur kullanıyorum çekede çekmesede.

Şu dakika itibarıyla hala SERVİSYOK yazıyor.

Sezgin
26-09-2019, 22:24
Güzel sallandı. Bahcesehirden bildiriyorum fena gitti geldi yine

atituti
26-09-2019, 22:27
yine deprem oldu diyorlar ?

Birkan61
26-09-2019, 22:29
Esenyurt ve halkalıdaki arkadaşlarım şuan hafif sallandık diyor

Ben bahçelievlerde hiç birşey hissetmedim

Sezgin
26-09-2019, 22:31
3.9. Gunun en buyuk artcisi bu oldu

fthdrn
26-09-2019, 22:35
Gece deprem olabilir diyorlar. Şehir efsanesi mi ?

AşkınS.
26-09-2019, 22:36
Gene sallandık az önce. Kandilli rasathanesi 4.3 vermiş. Kısa sürdü ama..

ÖmerF.Bayar
26-09-2019, 22:36
Uydurma diyorlar ama tedbiri elden birakmamaknlazim,
Hepimize gecmis olsun

TolgaUs
26-09-2019, 22:38
2019.09.26 23:20:18 4.3 SILIVRI ACIKLARI-ISTANBUL (MARMARA DENIZI)

Beylikdüzünde bunu hiç hissetmedim. Gece nöbette durmak lazım. Bu kadar arka arkaya olması hiç hayra alamet değil.

ÖmerF.Bayar
26-09-2019, 22:41
Ben cok ciddiyim 2 yi bile hissediyorum, fobim oldugu icin olabilir,
Sariyerde son yarim saatte 3 4 tane hissettim,
Insallah depremlerden yakin zamanda kurtuluruz,

RafetAraç
26-09-2019, 22:56
Ben cok ciddiyim 2 yi bile hissediyorum, fobim oldugu icin olabilir,
Sariyerde son yarim saatte 3 4 tane hissettim,
Insallah depremlerden yakin zamanda kurtuluruz,

nasl kurtulacaz

ÖmerF.Bayar
26-09-2019, 22:59
nasl kurtulacaz
Orasini Allah bilirde benim kurtuluruzdan kastim hic olmaz insallah idi,

MertSerhanÖ.
26-09-2019, 23:10
şimdi başladı ortalarda ses kayıtları gezinmeye.

yok akşam 4 te olucak 7.2

yok ayçanın abisi varya mühendis o

ben afaddanım dışarda yatın gece 2 buçukta olcak.

sandıkları terk etmeyin chp önde AA'nın manipilasyonu..

insanları tedirgin etmeye ne kadar bayılan bi milletiniz ya

TolgaUs
26-09-2019, 23:15
şimdi başladı ortalarda ses kayıtları gezinmeye.

yok akşam 4 te olucak 7.2

yok ayçanın abisi varya mühendis o

ben afaddanım dışarda yatın gece 2 buçukta olcak.

sandıkları terk etmeyin chp önde AA'nın manipilasyonu..

insanları tedirgin etmeye ne kadar bayılan bi milletiniz ya

https://i.imgyukle.com/2019/09/27/oZ4j2Y.png

MertSerhanÖ.
26-09-2019, 23:17
https://i.imgyukle.com/2019/09/27/oZ4j2Y.png

bende gördüm 2 dk önce.Aynen işte durum bu.Ne diyim ki millet olarak,kargaşanın kaousun hastasıyız.

tiMachine
26-09-2019, 23:38
Bunca sene önlem alma, binaları kontrol ettirme, tahliye noktaları hazırlama, bir bilinç oluşturma. Sonra twitterdan sosyal medyadan ağla. Müstehak değil mi bunlar bize sizce?

Açıkçası bundan bir hafta sonraya bir deprem olmazsa insanların gündeminden çıkmayacak mı bu deprem? Hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edecek insanlar. Artık bir farkındalık kazanmamız lazım.
Geçtiğimiz sene Konya Zümrüt Apartmanı olayını inceledim ve apartman yöneticisine bina sağlamlık testi yaptıralım dediğimde bana buranın zemini kaya canım bir şey olmaz dedi. Bugün öğrendim ki *bu arada daha yeni bir binaya taşındık* hanımı ve damadını kızını alıp Bodruma doğru yola çıkmış :D... Şaka gibi memleket ya

uygarr
26-09-2019, 23:45

DURUM BU KARDEŞİM TÜRK TELEKOM BABALAR GİBİ SATILDI

http://acikistihbarat.com/dosyalar/telekom-ozellestirmesi-talan-acik%20istihbarat.pdf

ErkanCanS
26-09-2019, 23:52
Büyükçekmece'de insanlar dışarlarda çadır kurdu. Bazı eski binaları belediye mühürledi, büyük çadırlar kurdu binalara giriş izni verilmiyor. Fay hattının ucu kumburgaz diyorlar, buralardaki sahil şeritleri hep doldurma. Özellikle Kumburgaz ve Büyükçekmecenin eski binaları tuz buz olur Allah korusun.

RafetAraç
26-09-2019, 23:53
Celal Şengor: Buyuk İstanbul depremi maksimum.... | Medya Blok (https://medyablok.net/2019/09/celal-sengor-buyuk-istanbul-depremi-maksimum/)

TolgaUs
27-09-2019, 00:35
16:18 den sonrası hayat kurtarır.

https://youtu.be/uBqaeLuAQ6w

Oğuzhan uğurun bu programı sayesinde tanıma fırsatı buldum selim kotil i. Bu programı yüzünden mantıklı konuşmaları yüzünden kendisine oy verdiğim için salak damgası vuruldu ne yazık ki. İş konuşma ile bitmiyor tabi ki ama belki birşeyleri değiştirebilirdi.

Saat 01:34 ve hala türk telekom hattımız offline konumda. Bu işte belkide farklı bi iş var..

ruudvan
27-09-2019, 00:45
selim kotil iyi bir siyasetçidir.ibb adaylığı zamanda yapmak istedikleri , fikirleri ve önerileri gayet mantıklı ve çözümcüydü. fakat bu fikirler selim kotilin tekelinde değil. herkes yapabilir.
hala daha değişebilir kısacası.

bu arada afet zamanında telefonlara sarılınca malesef hayat kurtarılmıyor.şebekeye yüklenen trafik artınca hatlar çöküyor. daha sakin ve bilinçli olmak gerekli.mümkün olmadıkça telefona sarılınmamalı
sırayla geçersek köprüden hepımız gecerız ama bir anda çullanırsak mazallah köpru yıkılabılır.

sosyal medyada markette kasada alışveriş yapan bir cocuk deprem anında olduğu yerde olanı izlerken yanından geçen birkaç kişi önce kendi canını düşünüyor en son çıkan bir vatandaş cocuguda kucaklayıp dışarı cıkıyor.sağduyu ve stres yönetimi hayat kurtarır.

fthdrn
27-09-2019, 01:10
Büyükçekmece'de insanlar dışarlarda çadır kurdu. Bazı eski binaları belediye mühürledi, büyük çadırlar kurdu binalara giriş izni verilmiyor. Fay hattının ucu kumburgaz diyorlar, buralardaki sahil şeritleri hep doldurma. Özellikle Kumburgaz ve Büyükçekmecenin eski binaları tuz buz olur Allah korusun.

Biz gecekonduda büyüdük sokakta yatmak nedir biliriz

_opeth
27-09-2019, 07:17
turk telekom çok pis zıçtı. bi de hala yoğunluktan oldu filan diyor. teknik açıklama yok.

TarikS
27-09-2019, 07:39
selim kotil iyi bir siyasetçidir.ibb adaylığı zamanda yapmak istedikleri , fikirleri ve önerileri gayet mantıklı ve çözümcüydü. fakat bu fikirler selim kotilin tekelinde değil. herkes yapabilir.
hala daha değişebilir kısacası.

bu arada afet zamanında telefonlara sarılınca malesef hayat kurtarılmıyor.şebekeye yüklenen trafik artınca hatlar çöküyor. daha sakin ve bilinçli olmak gerekli.mümkün olmadıkça telefona sarılınmamalı
sırayla geçersek köprüden hepımız gecerız ama bir anda çullanırsak mazallah köpru yıkılabılır.

sosyal medyada markette kasada alışveriş yapan bir cocuk deprem anında olduğu yerde olanı izlerken yanından geçen birkaç kişi önce kendi canını düşünüyor en son çıkan bir vatandaş cocuguda kucaklayıp dışarı cıkıyor.sağduyu ve stres yönetimi hayat kurtarır.

Aynen öyle :)

Ben Tcellde çalışıyorum Küçükyalı'da ofisteyken kafam rahattı tatlı tatlı çalkalama şekli olduğundan endişelenmedim, bitince ofiste takılmaya devam ettik, korkup inenler oldu ama tabii ki acil durum toplanma alanlarına değil :D Daha 1 ay önce falan tatbikat yapılmıştı halbuki

Şebeke hiç gitmedi bizde, 35milyon mobil abonenin olduğu şebeke yeterince güçlü ama senin dediğin şekilde herkes aynı dakikada arama tuşuna basınca hatlar geç düştü karşıya. Ben de annemi aradım panik olmasın diye baktım düşmüyor whatsapp'tan yazdım, gitti. Ailecek gruptan konuştuk, e onu da aynı şebeke taşıyor? Şirket wi-fi'ına bağlanamazken telefonun datasından sorunsuz faydalandım

1 saate de arama yoğunlukları azalında düzeldi her şey, teknik bir sorun yok yani

Allah korusun gerçekten bir arıza vs yaşanırsa diye de yüzlerce insan teyakkuzda bekliyor her an

Diğer operatörlerin durumuna bir şey diyemem ama 3 kuruşa 5 köfte olmadığını görmüş olduk hep beraber, genel şikayetlerden anladığım bu

Wromm
27-09-2019, 08:25

Sarayburnu - Bakırköy arası sahil evlere şenlikti. Dolgu alana çadır kuranlar arabada yatanlar. Gölcükde donanma komutanlığı sulara gömülmüştü hatırlarsanız.

Sonra da düşündüm doğal seleksiyon gibi bir şey olur aslında çok da şaapmamak lazım...

onurc
27-09-2019, 08:36
o ses kaydını gerçek gibi lanse edip, yayıp milleti galyana getıren onun bunun cocuklarına selam olsun burdan.
ben arama kurtarmada FALAN calısıyorum, ha sittir ı*ne

onurc
27-09-2019, 08:41
ekleme:ses kaydını çeken kişiye giydiriyorum açık ve net

Anıl E.
27-09-2019, 08:50
Bu ülke kadar vatan haini yetiştiren başka bir ülke daha yoktur. Vatan hainliği ,illa terör gibi olgularla olacak diye bir kaide yok.

Dünden beri tüm sosyal medyalarda inanılmaz derecede daşşş... geçiliyor. Kahpenin evlatları,başlarına bir taş gelse kaçacak yer ararlar. Allah korusun koca bir binanın altında kalsalar ne yapacaklar çok merak ediyorum. Herkes ,takipçi arttırmanın ,beğeni almanın,rt almanın peşinde.

Ne dandik bir nesil geliyor böyle ya,

Yigit-Y
27-09-2019, 09:01
Cahil bir ulkedeyiz

Cahillerin seçtiği 17 yıllık bir hükümet

90 lardan günümüze cahillerin seçtiği İBB başkanı İstanbul'da yaptığı imar

Simdide ekrem başkan çözsün

İstanbul Büyükşehir belediyesi 50 milyar tl borcu var

Özel sektörün İstanbul yeniden yapacak kuvveti yok

Hükümetin umrunda değil İstanbul kaybettiler diye

Şimdi yok hatlar kitlenmis yok bilmem ne

İmamoğlu mevcut yapilar üzerinden çözüm uretmeli

Yıkılıp yapilamayacagi kesin

En azindan hayatta kalmalari için çözümler uretilmeli

Tüm binalar muayane edilmeli

Çürük olanlar bosaltilmali

7+ bi depremde hükümet zannediyor ki bana birşey olmaz

Direk ekonomik krize gireriz ki su an ki krizin üstüne tam batar

Bir an önce hükümet ve ibb eyleme geçmeli

Aksi takdirde çok ölümler olacak

Her an bu deprem olabilir ama cahil halk hala hazır değil 20 yıl geçmiş hala mal mal telefon açıp tv izliyor

kiraccemal
27-09-2019, 09:19
2 tane farklı ses kaydı bir şekilde elime ulaştı ve gruplarda asla itimat etmemeleri gerektiğini vurgulayarak söylememe rağmen halen bazıları -acaba dışarıda mı yatsak gibi söylemlerde bulunmaya devam ettiler. Ya arkadaş bu gece dışarıda yatacaksın ama yarın paşa paşa evine döneceksin. Alın önleminizi, tedbirinizi uyuyun evinizde. Telekom yüzünden ciddi sorunlar yaşandı gece 02:25 te operatör kendine gelebildi. Dayımın Türk telekom hattından kontrol için bana test mesajı atmıştık sms gece 02:25' te düştü. Şaka gibi...

sagi
27-09-2019, 09:47
Uzun olan yazıyı alıntılamak istemedim fakat insan okurken ürperiyor çok kötü, umarım herkes bilinçli olup hareket eder.

Ormanci
27-09-2019, 09:58
2 tane farklı ses kaydı bir şekilde elime ulaştı ve gruplarda asla itimat etmemeleri gerektiğini vurgulayarak söylememe rağmen halen bazıları -acaba dışarıda mı yatsak gibi söylemlerde bulunmaya devam ettiler. Ya arkadaş bu gece dışarıda yatacaksın ama yarın paşa paşa evine döneceksin. Alın önleminizi, tedbirinizi uyuyun evinizde. Telekom yüzünden ciddi sorunlar yaşandı gece 02:25 te operatör kendine gelebildi. Dayımın Türk telekom hattından kontrol için bana test mesajı atmıştık sms gece 02:25' te düştü. Şaka gibi...

Herhangi bir şey, ne olursa olsun, Facebook, WhatsApp vb. üzerinden geliyorsa kesinlikle inanmıyorum. Direkt olarak siliyor ve haberlere veya resmi açıklamalara falan bakmaya çalışıyorum.

Önceden spam mailler neyse, bunlar da o. Hiçbir fark yok.

Hayır işsiz güçsüz şerefsiz evlatları, kimse bunlar, bulup bulup duvara kafalarını patlatıp, böle öne eğip arkadan dalmak istiyorum. Alakalı alakasız her konuda varlar anasını satayım. Hangi onun bunun çocuğuna hizmet ediyorlarsa...

997TT
27-09-2019, 10:24
Bu deprem ıstanbul un 8 de 1 ini etkıledı. Orta sıddette yanı sıradan bır depremdı.
Ama Turkcel dahıl 2 saat kımseyı arayamadık. Sehır dısından arayanların hepsı sabıt hatlardan ıletısım kurduk.
Sımdı bu deprem ıstanbul genelını etkıleseydı,hatta 7 cıvarı olsaydı ne olurdu?
Bakın konya da kı adamın dahı telı kıtlendı... trafık fecıydı zaten.
Hıc bır sekılde bılıncımız yok,hemen kargasa ve kaos yaratıyoruz kendı kendımıze.
Yahu okullar yıkılmamıs,bınlara saglam. Sadece kalıtesız bınalarda catlak vs var ama sankı bınlerce ınsan olmus gıbı,panık havasıyla cocugunu okuldan alanlar,aılesı yada arkadaslarına aman nasılsın yada geleyım alayım dıye aglayarak konusalnlar vs vs...
Soguk kanlı olmak zorunda degılsın,yaradılıs dıyelım ama en azından akıllı bır bırey gıbı davranmalısın.
Panık yaparak sorun yokken bıle sorun yaratıyorsun....

Sezgin
27-09-2019, 10:25
Turk Telekom yine gitti arama ve sms yok. ara ara internet geliyor sadece :)

TolgaUs
27-09-2019, 10:29
Turk Telekom yine gitti arama ve sms yok. ara ara internet geliyor sadece :)

Telefonu yeniden başlattım düzeldi kanks dene.

https://www.youtube.com/watch?v=Ipl5x__EE9I

Sezgin
27-09-2019, 10:34
onuda yaptım da yok olmuyor. kafasına eserse ara ara arayabiliyorsun. arayanlarda ulaşamıyormuş zaten

KÖROĞLU
27-09-2019, 10:39
Sakarya depremini canlı yaşamış, hatta evden (hasar aldı ama yıkılmadı) sağ çıkıp bir arka sokağa döndüğümde tüm sokaktaki binaların (hepsi 4-5 kattı) 1 kat kadar olduğunu gördüğümde aklımı yitiriyordum neredeyse.

Dolayısıyla kimsenin böyle bir duruma maruz kalmasını dilemesem de bu olacak ve olduğunda çok canımız yanacak ülke olarak.

Bu noktada yapılabilecek en iyi şey başka şehire taşınmak ya da mevcut şehir de sağlam bir yapı bulmak.

Bu konuda da şöyle bir sorun var sizin eviniz sağlam olabilir ama yandaki sizin üzerinize devrildiğinde yine risk altındasınız.

Görüyorum çanta vs konuşuyor insanlar elbette faydası olur ama bizde mantık direkt "kaç" olarak çalıştığından merdivenlerde sıkışık kalan çok insan olacak.

Deprem bir gerçek ama biz yokmuş gibi salağa yatıyoruz toplum ve yöneticiler olarak.

Dün okuduğum bir yazı da kırılma ve artçı depremler 99 depremi ile benzerlik gösteriyor diyor, bu önemli bir uyarı... Kahin değil kimse ama istatistiki olarak kıyas yapan adamlara kulak vermek gerek. Link bulursam ekleyeceğim.

kado
27-09-2019, 10:57
Son Depremler (http://www.koeri.boun.edu.tr/scripts/lst0.asp)

Listeyi kontrol ettiğinizde Silivri ve Gürpınar açıklarında hareketlilik mevcut.

onurc
27-09-2019, 11:21
nerede o turk telekom altyapısı saglam bilmem ne övüp övüp duranlar ?? vodafone kullanıyorum 1 sn bile kesilmedi bu arada,bazılarının ki gitmiş sanırım
son görülme 25.09.2019 (:

TolgaUs
27-09-2019, 14:22
Yaşanan bu olumsuzluğu bir nebze de olsa telafi edebilmek adına, tüm mobil abonelerimize 2 ay boyunca aylık 5 GB, toplam 10 GB mobil internet tanımlanacaktır.

Tüm müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Tüh ya. İndirimli paket sunarlar dedimde 10gb internet sundular çok üzüldüm.

Neyse Vodafone a geçelim artık. Bakalım orada ne gibi sorunlarla baş edicez hayırlısı.

220T
27-09-2019, 17:04
Telefonlarınızı 2G'ye almayı ve manuel şebeke aramayı denediniz mi?Bir öneri yalnızca...

-Murat Özcan-
27-09-2019, 17:12
Allah hepimizi olacak olan büyük depremden korusun..

free-hifi
27-09-2019, 17:14

Listeyi kontrol ettiğinizde Silivri ve Gürpınar açıklarında hareketlilik mevcut.

Ne kadar doğru ama bilmiyor um bir şey vardı. Japonlar denizin dibine cihaz koymuş. Fay milim milim iniyor muş. Böyle olduğu için sık sallanma oluyor. Birden büyük deprem tehlikesi daha az diyor lar.

fthdrn
27-09-2019, 17:23
Japonlar bizden 100 sene ileride

free-hifi
27-09-2019, 19:46
Japonlar bizden 100 sene ileride

Mesaj yanlış anlaşıldı yada eksik yazdım.

Japonlar Marmara Denizi dibine koymuş cihazı takipleri ne göre durum buymuş

denizhandinc
27-09-2019, 20:46
Ne kadar doğru ama bilmiyor um bir şey vardı. Japonlar denizin dibine cihaz koymuş. Fay milim milim iniyor muş. Böyle olduğu için sık sallanma oluyor. Birden büyük deprem tehlikesi daha az diyor lar.

Bu ihtimali gercekten adam gibi acıklayan birini görmedim hic. Dün haberturkde Celal Sengörü yaklasık 3-4 saat dinledim. Haklı olarak istatistik bilimine göre konusuyorlar. En son 500 küsür sene önce adalar fayında bir kırılma olmus ama bu demek degil ki tekrar o fayda "kesinlikle" tekrar bir kırılma olacak. Hatta bir yazı okumustum Japonlar o fayın zaten yeterince kırık oldugunu söylemisler diye ama bulamıyorum o yazıyı. Velev ki yeterince kırık degil velev ki stres yükleniyor, bu stres illa 7 küsürlük bir depremle mi atılmak zorunda? Yer katmanı kendini yıllar süren sürecte ufak ufak kurtaramaz mı?

AşkınS.
27-09-2019, 21:13
19.40 dan beri artçı yok. İnşallah atlatmışızdır ve tekrarı yaşanmaz. Durup durup ışıklara,kımıldayabilecek herşeye bakıyorum.

_opeth
27-09-2019, 21:36
Dev petrol arama platformu silivri'de calışmalarını surduruyor - İstanbul Haberleri (https://www.haberturk.com/istanbul-haberleri/18175126-dev-petrol-arama-platformu-silivride-calismalarini-surduruyor)

şöyle bir şey tetikleyebilir mi filan diye yazılan yerler gördüm bu arada

TolgaUs
28-09-2019, 13:13
14:03:03 3.8 SILIVRI ACIKLARI-ISTANBUL (MARMARA DENIZI)

Geliyor yine gönlümün efendisi.
Paranoyak oldum artık sürekli refresh atmaktan.

Octavia RS
28-09-2019, 13:43

Gülpınar ile İstanbul birbirinden bağımsız

Gülpınar ve Babakale bölgesi deprem bölgesidir listede görürsünüz zaten sık sık Ayvacık diye, 2 yaz önceydi sanırım o bölgede büyük deprem oldu civar köylerde insanlar hala konteynerlarda yaşıyorlar hatta..

TolgaUs
28-09-2019, 13:59
Gülpınar ile İstanbul birbirinden bağımsız

Gülpınar ve Babakale bölgesi deprem bölgesidir listede görürsünüz zaten sık sık Ayvacık diye, 2 yaz önceydi sanırım o bölgede büyük deprem oldu civar köylerde insanlar hala konteynerlarda yaşıyorlar hatta..

o anda arkadaş bundan bahsetmişti.

https://i.imgyukle.com/2019/09/28/o6xrIS.png

Octavia RS
28-09-2019, 14:12
o anda arkadaş bundan bahsetmişti.

https://i.imgyukle.com/2019/09/28/o6xrIS.png

Öyleyse eger pardon, yanlıs anlamısım :)

barakuda26
28-09-2019, 15:54
Sigorta işi yapıyorum. İnsanların aklına Dask (Doğal afet sigortası) olduğu sallanınca akıllarına geldi. İlla sallanmak mı lazım. Telefonlar susmadı kaç gündür. Seneye dask sigortanızın günü bitiyor denince de benim evim yıkılmaz kafasına giriyor aynı insanlar.

TolgaUs
28-09-2019, 16:55
Sigorta işi yapıyorum. İnsanların aklına Dask (Doğal afet sigortası) olduğu sallanınca akıllarına geldi. İlla sallanmak mı lazım. Telefonlar susmadı kaç gündür. Seneye dask sigortanızın günü bitiyor denince de benim evim yıkılmaz kafasına giriyor aynı insanlar.

Büyük bir deprem anında DASK ın herkesin eline eksiksiz para sayacağını nasıl düşünüyor insanlar bende onu anlamıyorum valla :D
Ki istanbulda 10 evden 8 inin tapu bedeli vergiler bilmem neler yüzünden 10 da 1 i kadar yazılıyor :D Yıkılsak alınacak olan cücük kadar para.
o yüzden dask a 300 TL verene kadar nusret te yiyelim o parayı bea fazla kafaya takmanın lüzümu yok bence ^^
Neden böyle düşündüğümün sorusuna gelirsekte, şu forumda "sigorta şirketi benim hakkımı yemedi, herşeyimi layığı ile yerine getirdi" lafı 1 elin parmağını geçmez bence.

barakuda26
28-09-2019, 17:12
Büyük bir deprem anında DASK ın herkesin eline eksiksiz para sayacağını nasıl düşünüyor insanlar bende onu anlamıyorum valla :D
Ki istanbulda 10 evden 8 inin tapu bedeli vergiler bilmem neler yüzünden 10 da 1 i kadar yazılıyor :D Yıkılsak alınacak olan cücük kadar para.
o yüzden dask a 300 TL verene kadar nusret te yiyelim o parayı bea fazla kafaya takmanın lüzümu yok bence ^^
Neden böyle düşündüğümün sorusuna gelirsekte, şu forumda "sigorta şirketi benim hakkımı yemedi, herşeyimi layığı ile yerine getirdi" lafı 1 elin parmağını geçmez bence.

Ödemeyle alakalı yorum yapamam bi deprem yıkıntı vs yaşayıp tecrübe etmedik Allah Korusun etmeyelim de. Ancak zaten sigorta şirketleri aracılık yapıyor alınan ücretin büyük çoğunluğu devletin kasasına gidiyor. Poliçe üzerinde yazan metrekareye göre bina bedelleridir yani arsa payınız sizde kalacak şekilde o metrekare dairenin devlet tarafından belirlenen yapım maliyeti. Yapım maliyetini karşılar karşılamaz orası tartışılır. Binayı gerçek yapım maliyeti üzerinden sigortalamak isterseniz de özel sigorta yaptırıp ayrıca bina bedeli eşya vs teminatı ekletip güvenceye alabilirsiniz.

AşkınS.
29-09-2019, 08:50
Yalova açıklarında bi deprem meydana gelmiş 3.6. Ben hissetmedim ama istanbuldan hissedilmiş..

34btr1907
29-09-2019, 10:00
https://www.youtube.com/watch?v=zsLO3BL08HI

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=zsLO3BL08HI)

TarikS
02-10-2019, 15:49
Telefonlarınızı 2G'ye almayı ve manuel şebeke aramayı denediniz mi?Bir öneri yalnızca...

"Anlık" bilmem kaç xx milyon "arama girişimi/call attempt" kapasitesi var, rakam vermem uygun olur mu bilmiyorum ama baktığınızda yarım saatliğine giden operatörünki imkansız diyeceğiniz bir rakam gibi duruyor İstanbul nüfusuna bakınca, ancak sanıyorum istanbul dışındakiler de istanbuldakileri aramaya kalkınca kapasite anlık patladı. Şimdi bu kapasitenin daha da yukarı çıkarılması sağlanacak.

O yüzden 3G-5G değil de Whatsapp, Bip, Instagram mesajlaşma uygulamaları veya SMS üzerinden ilk iletişimlerin sağlanmaya çalışılması daha garanti sonuç verdi ve verecek. Bundan kaçış yok yani bu rakamı 200 milyon da yapsan 70milyonluk ülke ve panik halinde telefona sarılıyoruz, önüne geçemeyiz

12 saat boyunca devredışı kalmak kabul edilemez tabii orası ayrı :)

RafetAraç
02-10-2019, 23:26
17 ağustos depremi istanbulda kaç şiddetinde hissedildi bilgisi olan varmmı ?

TolgaUs
02-10-2019, 23:33
17 ağustos depremi istanbulda kaç şiddetinde hissedildi bilgisi olan varmmı ?
7.2
Aynı yaştayız 2 mizide duvardan duvara vurdu büyük ihtimal

RafetAraç
02-10-2019, 23:41
7.2
Aynı yaştayız 2 mizide duvardan duvara vurdu büyük ihtimal

arada 200km var 6 küsur hissedildi diye hatırlıyorum ben istanbulda

Ormanci
03-10-2019, 09:02
Ekşi'de "büyük İstanbul depremi yalanı", veya "insanları kandırıyorlar" gibi bir başlık vardı. 1-2 gün önce açılmış sanıyorum.

Şener Üşümezsoy'un tezini anlatıyor.

Kimi yazarlar ve Celal Şengör falan dahil, bu adamı baya eleştiriyor ve "bilimsel makalesi yok", ciddiye almayın falan diyormuş, ancak 99'dan beri de ne dediyse bu adam çıktı denilmiş...

Hatta Celal Şengör ve Fransız bilim adamı ile 99 sonrası yaptıkları araştırmalarda "İstanbul'da 8 şiddetinde 10 sene içinde deprem olacak" şeklindeki tezleri bi anda niyeyse yumuşamış, Fransız bilim adamı Türkiye'ye son geldiğinde "ya o kadar da değil aslında ama tedbir alınmazsa yıkıcı olacak" falan demeye başlamış.

Üşümezsoy ise 1960'larda ve 1910'larda İstanbul'da ve Adalarda olan iki depremin hesaba katılmadığını, yani aslında İstanbul'da "beklenen" fayın bu tarihlerde kırıldığını, şu anda enerji biriktirdiğini ve yine kırılabileceğini, ancak kırılırsa 7-8'lerde 2.5dk'larla falan değil, 6-6.5 şiddetinde olacağını söylüyor.

İşin bombası ise; rahmetli Ahmet Mete Işıkara ve Celal Şengör hakkında çeşitli iddiaların bulunması...

Ahmet Mete Işıkara bir inşaat şirketine danışmanlık yapıyor ve 99 depremi sonrası çatır çatır bu proje satıyor. Hadi bunu iyi niyetli bir girişim diye kabul edelim, ama her firmaya danışmanlık yapması gerekirdi bu durumda...

Celal Şengör ise bildiğin emlak firması kurmuş :)

Bu açılardan bakınca başlık altındaki çeşitli yorumlar baya mantıklı ve güzel geliyor.

Bunun yanında yine Üşümezsoy diyor ki, tamam yıkıcı depremler, 6.5'u da hafife almayın, bu da yıkıcıdır, ancak İstanbul tarihine baktığımızda hiçbir tarihi yapı tamamen dümdüz olmamış, İstanbul tarihinde böyle depremler olsa taş taş üstünde kalmaması, surların, Galata Kulesi'nin vs'nin komple yıkılması lazımdı diyor.

Zira, örneğin Ayasofya 3-4 defa yenilenmiş, hasara uğramış, restore edilmiş, zamanın imkanlarına göre güçlendirme çalışmaları yapılmış. Ancak diyorlar ki "hasar almış, tamamen yıkılmamış".

Bunun dışında bir de "asimetri" olayından bahsediliyor. Uzaklık haricinde fayın iki ucunun davranışının farklı olduğu, bu anlamda da şiddet ve hissedilen anlamında farklar bulunduğunu söylüyorlar. Bu 5.8'lik depremde de kimisinin "duvarlar çatırdadı, avizeler tavana vurdu" cümlelerinin yanında "yahu ben hiç bişey hissetmedim, evdeydim" diyenlerin zemin, apartman ve bu asimetri sonucu "hissetme" oranlarının değiştiğini söylemişler.

Sonuç olarak ölümü gösterip, sıtmaya tedavi yapılması anlamında işin "rant" boyutuna dikkat çekip, binalarınız sağlamsa abartmayın, ama tedbir alın, önlem alın, ölümleri azaltalım durumu belirtilmeye çalışılıyor.

Bi anlamda iyi, bizim millet başka türlü önlem almaz. 99'u geçirmemize rağmen de yapılan ve yapılmayanları görüyoruz. Şimdi bi de çıkıp "yahu gerçekten 7 üzeri olmayacak, 6 küsür olacak en fazla" deseler, yarın rehavete kapılırlar... Ama bu iddialar da gerçekse bu şekilde korku salmak, bi yandan da toplum psikolojisini fena etkiliyor.

Bakalım ne olacak...

ghibli06
03-10-2019, 09:34
Şener Üşümezsoy bilim çevrelerinde ciddiye alınan biri değil, aynen Erich Von Deniken gibi dalları farklı olsa da... senaryolar üretip ispatlama gereği duymadan savunuyorlar, hiç bir deprem yoktur ki en küçük bir şehri dile tek başına dümdüz edebilsin, taş üstünde taş kalmasın... İstanbul için deprem senaryolarında yıkımı hesaplamak için şunlara bakılıyor, nerelerin zeminler dolgu ya da nerelerde zeminler balçık? insan yoğunluğu olan bölgelerdeki yıkım yüzde kaç olabilir? tsunami tehlikesi var mı? enkazdakileri kurtarma süresi nedir vs vs... depremlerde fayın yorumlamaları yapılırken var olan kırıklar üzerinden değerlendirilir, 1939 Erzincanla beraber kırılmaya başlayan bir faydan bahsediyoruz, bu fay 60 senede Anadolu'yu yatay olarak enlemesine geçti, şimdi Türkiye İstanbul'dan ibaret değil, 6.5 deprem oldu İstanbulun %10 u hsar aldı ama Tekirdağ kırsalı tamamen yıkıldı, ohh bee geçti mi diyeceğiz?daha önce kırılan fay hatları ile ilgili bilimsel öngörüler çoğunlukla doğrudur yani Gölcük'ün gerisini tahmin edebiliriz ama Silivri'de fay hattının ucu var şu anda ve de bu kırılmaya devam ediyor, bunun kaç şiddetinde depreme yolaçabileceği ya da kırılmanın ne şekilde devam edebileceğini söylemek bilime girmiyor, müneccimliğe giriyor...

BARR
03-10-2019, 10:14
İstanbulun ve Türkiyenin Pompei'ye ihtiyacı var. Gerek imar gerek düzgün kentleşme için.