PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Düşürme Hakkında - KRİZ GEÇİRİYORUM -

javelin
04-04-2017, 10:28
Herkese Merhaba, umarım bana yardımcı olursunuz çünkü çok fena durumdayım :)

Öncelikle aracım 2003 Palio 1.2 16V Tek kapı

(önlerde şuan kışlık takılı 175/70/14 - Yazlıklarım 175/60/14)

Aracımı ilk aldığımda düşük kullanmayı sevdiğim için direk önlerden mili ve yayı kestirdim. fazlaca bilgim yoktu ilk arabam ve herkesin böyle yaptığını zannediyordum. taaa ki kullanmaya başlayana kadar :) fakat aracım istediğim kadar düşmedi yere yine düşse razı olacaktım. yanlış hatırlamıyorsam 2 bakla kesildi.

Şimdi daha fazla düşürmek istiyorum ve spor yay almaya karar verdim fakat 3.5 cm ve 5 cm var. 3.5 olan yetmeyecek büyük ihtimalle 5 alsam istediğim kaddar düşermi ? farzedin 5cm olan bir yay aldım ön amortisötler milden kesik olduğu için yeni amortisör gerekir mi? ( Spor yayları internetten getiricem linkle bana şunu almalısın diye öneride bulunursanız memnun olurum)

eğer spor yay istediğin kadar düşürmez derseniz istanbulda başaran 10 cmye kadar düşüren bir coil yapıyormuş önlere. onumu tercih edeyim ? ozaman yeteri kadar düşermi ?

(Aracın orjinali çok yüksek biliyorsunuz)

aracımın şuanki resmini sizinle paylaşıyorum. düşmesini istediğim oran ise şuankinden 2 parmak daha aşağısı belki 3 parmak. ayrıca kayseride ikamet ediyorum burada allah rızasi için işini iyi yapan bir usta varsa bana tavsiye edermisiniz çünkü nereye gittiysem paramı alıp aracı haşat edip bıraktı. sadece bu iş için değil diğer meseleler içinde.

http://i.hizliresim.com/LyD3EZ.jpg
http://i.hizliresim.com/r319R3.jpg

Caner B.
04-04-2017, 10:29
Allah baska dert vermesin

javelin
04-04-2017, 10:31
Amin tabi :)

Tunacan
04-04-2017, 10:32
Sende hoşgeldin..

javelin
04-04-2017, 10:34
eyvallah hoşbulduk:)

Quantum
04-04-2017, 10:50
Önce bi kendinizi tanıtsaydınız üyelerimiz bölümünde.. Hani bi ortama girince insanlar önce bi kendini tanıdır merhaba ben şuyum buyum falan der ya hani..
Sanayideki ustanın dükkanına gittiğinizde önce kendini tanıtırken burada niye yapmıyorsunuz aynı şeyi? Usta nın dükkanı kadar kıymeti yok mu buranın..

Oznsrl
04-04-2017, 10:52
2 kesilmiş zaten bence 3 hatta 4 yap şansını dene :) yay toplamda kaç bakla bilmiyorum :D

Ome_RS
04-04-2017, 10:55
Spor yay takarsan amortisor degismene gerek yok. Zaten spor yay da kesilmis helezonlarin gibi olacagindan dolayi mili kisaltmis olman daha iyi ble denebilir.ancak 5cm spor yay da ancak suanki hali kadar dusurur. Sizin ilaciniz onlere coil yaptirip istediginiz seviyede ayarlamak.
Bunlarin hepsi cok saglikli uygulamalar olmmakla birlikte baska cozum yok gibi.

mikelazi
04-04-2017, 11:13
Spor yay takarsan amortisor degismene gerek yok. Zaten spor yay da kesilmis helezonlarin gibi olacagindan dolayi mili kisaltmis olman daha iyi ble denebilir.ancak 5cm spor yay da ancak suanki hali kadar dusurur. Sizin ilaciniz onlere coil yaptirip istediginiz seviyede ayarlamak.
Bunlarin hepsi cok saglikli uygulamalar olmmakla birlikte baska cozum yok gibi.

aynen katılıyorum.

zamanında palioda 3.5eibach kullanmış biri olarak.(195-50r15)

8-10cm düşürmek.palioda nekadar sağlıklı bilmiyorum ama sizin çözümünüz custom coil gibi.

sekizsilindir
04-04-2017, 11:46
düşmesini istediğim oran ise şuankinden 2 parmak daha aşağısı belki 3 parmak. ayrıca kayseride ikamet ediyorum

1 parmak (inç) = 25.4 mm dir. Bu ölçü standarttır.

c20let
04-04-2017, 11:51
Yabıştırmaları ön tarafada yapın. Güzel bir basıklık verecektir. Yoltutuşada katkısı var hem.

Grimlord
04-04-2017, 11:57
Bundan daha fazla basarsanız araba nasıl gidecek onu anlamadım, hele Kayseri gibi yolları bozuk bir yerde zulum olur.
Lastik yanakları da epey kalın gibi, sert esnemelerde veya sekmelerde sürtebilir.

EmirKelpeten
04-04-2017, 12:38
ilk önce ince yanak lastik almak lazım 185-55-14 piyasada bulunabilen bir ebat ve çok fazla olmasada isteğinizi karşılar diye düşünüyorum , he ama derseniz ben aşırı basmak istiyorum 195-45-14 lastik almanız lasım piyasada biraz zor bulunuyor ancak var araştırmanız lazım, bundan sonra geriye kalan sakın yay kestirmeyin çok kötü bişii , coil öneririm genelde öne 2 coil arka prese 550-650 tl arasında fiyat çekiyorlar bknz , şakiriştain :D coil yaptırmak isterseniz bi arkadaşım bu alibeyköy civarların bi yerde yaptırmış 450 tlye gayet memnundu isterseniz neresi olduğunu öğrenip özelden yazarım, coil bütçeyi aşar dersenizce bence en kötü press yaptırın sakın yay kestirmeyin

javelin
04-04-2017, 13:35
ilk önce ince yanak lastik almak lazım 185-55-14 piyasada bulunabilen bir ebat ve çok fazla olmasada isteğinizi karşılar diye düşünüyorum , he ama derseniz ben aşırı basmak istiyorum 195-45-14 lastik almanız lasım piyasada biraz zor bulunuyor ancak var araştırmanız lazım, bundan sonra geriye kalan sakın yay kestirmeyin çok kötü bişii , coil öneririm genelde öne 2 coil arka prese 550-650 tl arasında fiyat çekiyorlar bknz , şakiriştain :D coil yaptırmak isterseniz bi arkadaşım bu alibeyköy civarların bi yerde yaptırmış 450 tlye gayet memnundu isterseniz neresi olduğunu öğrenip özelden yazarım, coil bütçeyi aşar dersenizce bence en kötü press yaptırın sakın yay kestirmeyin

Hocam lastik yanağını incelticem ozaman düşecek ama bu defa çamurlukla lastik arası açılacak oda ayrı bi dert :) sanırim şansımı coilden yana deniycem umarım istediğim gibi olur

javelin
04-04-2017, 13:38

Çok memnun olurum hocam başaranı aradım 600 TL dedi ve 10 cmte kadar düşürüp kaldırıyormuş. 10 cm yetermi bilmiyorum ama o arkadaşınızın yaptırdıgı yere de danışmak mantıklı

Ertekin
04-04-2017, 13:38
Öne coil yaptır arkayada press kullan . lastik yanakları çirkin görünüyor onlarıda imkan olduğunda biraz daha dar yanak kullan.

javelin
04-04-2017, 13:40
Öne coil yaptır arkayada press kullan . lastik yanakları çirkin görünüyor onlarıda imkan olduğunda biraz daha dar yanak kullan.

Önlere 185 /55/14 takıcam hocam

uqur
04-04-2017, 13:42
paliolar sıkıntı düşürme konusunda yay da alsan aynı piyasda kaliteli yay yok palio lar için

Ertekin
04-04-2017, 13:42
Önlere 185 /55/14 takıcam hocam

Çok doğru bir ebat. bende şimdi o ebat falken ze914 alıcam.

javelin
04-04-2017, 13:49
paliolar sıkıntı düşürme konusunda yay da alsan aynı piyasda kaliteli yay yok palio lar için

Hocam coil de karar kıldım çünki yay istediğim kadar düşürmeyecek aracı. Arkayı zaten bu sekilde bırakıcam öne yatık dursun diye bu sayede egzoz kısmını az yükarda tutmuş olucam. Coil sanırım işimi görecektır

Nihatcan-Yıldız
04-04-2017, 15:36
Merhaba iyi günler bizdede palio vardı 15 inç jant almıştık 5cm yay aldık fakat hiç düşmedi bile ayriyetten gittik press yaptırdık anca öyle düştü

javelin
04-04-2017, 18:21
Merhaba iyi günler bizdede palio vardı 15 inç jant almıştık 5cm yay aldık fakat hiç düşmedi bile ayriyetten gittik press yaptırdık anca öyle düştü

Hocam pressten memnun kaldınız mı? ve ne kadar bir düşüş oldu yani bu araçlar çok yüksek şuan benim resimde gördüğünüz araçtan daha aşağı düştümü onu merak ediyorum ? birde press dediğiniz şey bu ısıtıp baklaları birbirine yapıştırma işlemi mi?

Y.Emre
04-04-2017, 19:42
Hocam pressten memnun kaldınız mı? ve ne kadar bir düşüş oldu yani bu araçlar çok yüksek şuan benim resimde gördüğünüz araçtan daha aşağı düştümü onu merak ediyorum ? birde press dediğiniz şey bu ısıtıp baklaları birbirine yapıştırma işlemi mi?

Yok hidrolik pres altında ezme olayı o.

Güzel bir görüntü istiyorsanız o stickerları sökün. Lastik yanaklarını inceltin. Naparsanız yapın sağlıklı yollarla düşmeyecek zaten araç, o konuda yorum yapmıyorum :)

Çok fazla kafadan basmaya çalışmayın ciddi manada çirkin bir görüntü oluyor kafa dip arka yüksek olunca. Tatlı miktarda kafa basık olursa güzel durur anca..

ottoman32
04-04-2017, 19:48
bende de vardı palio van yay almıştım ben fena olmamıştı.. isterseniz yayları verebilirim bodrumda bi yerlerde duruyor

javelin
04-04-2017, 20:45
Yok hidrolik pres altında ezme olayı o.

Güzel bir görüntü istiyorsanız o stickerları sökün. Lastik yanaklarını inceltin. Naparsanız yapın sağlıklı yollarla düşmeyecek zaten araç, o konuda yorum yapmıyorum :)

Çok fazla kafadan basmaya çalışmayın ciddi manada çirkin bir görüntü oluyor kafa dip arka yüksek olunca. Tatlı miktarda kafa basık olursa güzel durur anca..

Hocam o Sticker meselesine hiç girme Aliexpresste 100 tanesi 2 dolar olunca dayanamayıp aldım yapıştır yapıştır bitmiyor :) hocam arkada yan sanayi normal yayları var sadece 1 bakla kesildi onlardan. ön kısmı coil ile biraz daha düşürebilirsem bana yeter. lastik öndekiler kışlık o yüzden kalın duruyor yanaklar ama 175 / 55/14 bulabilirsem onlar takıcam sac jantlarla ön tarafa :)

bende de vardı palio van yay almıştım ben fena olmamıştı.. isterseniz yayları verebilirim bodrumda bi yerlerde duruyor

Spor yaymı hocam :) valla şuan ki halinden daha fazla düşürüyorsa denerim hocam niye olmasın :)

YsfTzcn
04-04-2017, 21:26
Bende aracı çekiciden düşürdüler sandım, neyse kolay gelsin

AliGizda
04-04-2017, 22:55
Bende aracı çekiciden düşürdüler sandım, neyse kolay gelsin
+1 :D

Ne yaparsan yap işlemini ucuza kaçarak yapma sakın. Custom iş yapacaksan eğer Başaran' ı kesinlikle tavsiye ederim. 5 adet aracıma orada coil+press işlemi yaptırdım ve hepsinden son derece memnun kaldım. İstanbul dışına yapıp gönderiyorlar, lastikleri inceltmen gerektiği ve stickerları sökmen gerektiğini herkes söylemiş zaten :)

javelin
04-04-2017, 23:32
+1 :D

Ne yaparsan yap işlemini ucuza kaçarak yapma sakın. Custom iş yapacaksan eğer Başaran' ı kesinlikle tavsiye ederim. 5 adet aracıma orada coil+press işlemi yaptırdım ve hepsinden son derece memnun kaldım. İstanbul dışına yapıp gönderiyorlar, lastikleri inceltmen gerektiği ve stickerları sökmen gerektiğini herkes söylemiş zaten :)

Eyvallah hocam bende aynen başarandan alıcam artık 600 TL dedi aradım. stickerlar sökülecek artık şart oldu :D lastikleri de incelticem hocam oda aklımda değerli yorumun için teşekkür ederim :)

Nihatcan-Yıldız
05-04-2017, 12:42
Memnun kaldık önlere parmak girmiyordu arkalarada 1 parmak giriyodu biraz sekme vardı ama iyi olmuştu

Hakan Girginer
09-04-2017, 00:46
Yahu ben ne salakmışım, bir süspansiyon için bu kadar uğraşmışım...

http://www.techturkey.com/forum/do-it-yourself-d-i-y-/196026-sspansiyonun-aklls-ya-da-nden-arkadan-nass-bastm-veledi.html

Kes iki bakla, parmağını araya sok bak, olmuşsa doooooğru caddeye.