PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuzey Kore Savaþ Durumuna Geçti

Sefati
12-04-2017, 23:32
Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'da bulunan yabancı gazeteciler, ülkede çok önemli bir hareketlilik olduğu ve kendilerine "Perşembe günü çok önemli bir olaya hazır olun" dendiğini duyurdular.
Ülkede büyük bir gerginlik olduğunu da duyuran muhabirler, bölgedeki gerginliğin nükleer silah programıyla doğrudan bir bağlantısı olduğuna dair bir işaret olmadığını da bildirdi.
Aynı anda, yabancı ajans muhabirleri, başkentteki 600 bin kişiye tahliye emri verildiğine dair haberler duyulduğunu bildirdi. Ayrıca Çin'in de Kuzey Kore sınırına askeri sevkiyat yaptığı ve sınırı kapattığı öne sürüldü.

Dunya Bu Haberle Calkalanıyor: Kuzey Kore Savaş Durumuna Gecti (http://www.haberler.com/kuzey-kore-nin-savas-durumuna-gectigi-iddia-9493203-haberi/)

Ahmet Saraçoğlu
12-04-2017, 23:48
deli pzvnk

mertkan
13-04-2017, 02:30
http://i.ahaber.com.tr/galeri/dunya/kim-jong-un-ve-kuzey-kore-hakkinda-bilinmeyenler/103_d.jpg

tutmayın enişteyi

Kullanıcı
13-04-2017, 05:29
Kim Jong-un: Halkımızı meydanlara davet ediyorum. EEYYY kılıçdaroğlu utanmıyormusun!

Benim merak ettiğim bu mobidik oğlanın askeri gücü ne? atom bombası var mı yada gelişmiş tanklar veya hava savunma filan

fthdrn
13-04-2017, 06:29
Abd yiyorsa kore'ye de demokrasi götürsün :)

Yigit-Y
13-04-2017, 06:55
Eyyyy kuzeyyy goreeeeeee

Seyfettin777
13-04-2017, 07:04
Sürekli füze denemeleri falan yapıyorlar, askeri araç-gereçlerinin sayısı ciddi fazla ama nicelik yönünden zayıf, hep eski uçakları falan.

Abd füze denemeleri başarısız diyor genelde, bu deli de neden gelip görmüyorsunuz tadında karşılık veriyor.Bir ülke tüm ihtiyaçlarını üretmeye çalışırsa fakir kalır.Kuzey Kore de aynısını yapmaya çalışıyor.Sonu ya Sscb gibi olacak, ya da müdahale edecekler, ya da savaş başlatması muhtemel ama sanmıyorum.Artık en büyük müttefiklerinden Çin ve Rusya bile söylemlerinden rahatsız sayılır, fazla dengesiz bir yönetici.

srknzfr
13-04-2017, 07:35
hiç bi b.k olmaz

GokhanRS
13-04-2017, 08:19
tonla adamda şu manyak herifi seviyor dimi ülkesinde? nolucak bu dünyanın hali, herkes azrailine aşık.

i-vtec07
13-04-2017, 09:55
tonla adamda şu manyak herifi seviyor dimi ülkesinde? nolucak bu dünyanın hali, herkes azrailine aşık.
Deveye diken :)

Alpii
13-04-2017, 10:02
saç stili en tuhaf olan liderin kazanacağı savaştır :DD

rebelh
13-04-2017, 10:03
insan oğlunun en az bilgiye sahip olduğu bir ülke hakkında forumdaki arkadaşların bu kadar bilgisinin olması çok güzel
sonu sscb gibi olacak fakir kaldılar falan süper hollywood tadında

kuzey kore ekonomisi ile ilgili propaganda aracı olarak kullanılmayan bilgisi olan var mı detayları merak ettim bende

Anıl E.
13-04-2017, 10:09
Kadere bak,kadere bak kimleeeeer kimlerle yan yana geliyor kadere bak.

220T
13-04-2017, 10:11
"Korku yaratmazsan devleti elinde tutamazsın." diye bir laf var.Her ülkenin işine geliyor.Sebep?Sebebi:

-Beyim şu bizim maaşa biraz z...
-Bir dur Allah aşkına zaten ortalık karışık!

bason
13-04-2017, 10:24
insan oğlunun en az bilgiye sahip olduğu bir ülke hakkında forumdaki arkadaşların bu kadar bilgisinin olması çok güzel

kuzey kore ekonomisi ile ilgili propaganda aracı olarak kullanılmayan bilgisi olan var mı detayları merak ettim bende

Herkes okuduğundan yola çıkıyor ama tam bir muamma... :) Büyüklerin korkma sebebide bu zaten, ülke hakkında tam bir belirsizlik var. Ama en büyük tehlike bir deli tarafından yönetiliyor olması bence. Saçma sapan bir şey yüzünden gider bir yere nükleer atar ya da kimyasal bomba vs. Tamam orayı dümdüz ederler ama iş işten geçtikten sonra...

rebelh
13-04-2017, 10:36
Herkes okuduğundan yola çıkıyor ama tam bir muamma... :) Büyüklerin korkma sebebide bu zaten, ülke hakkında tam bir belirsizlik var. Ama en büyük tehlike bir deli tarafından yönetiliyor olması bence. Saçma sapan bir şey yüzünden gider bir yere nükleer atar ya da kimyasal bomba vs. Tamam orayı dümdüz ederler ama iş işten geçtikten sonra...

yönetenin deli olduğu da bence varsayım
saçma sapan bir yere nükleer atacağı imasında bulunmayı gerektirecek bir hareketide yok
sonuçta yöneten obama değil ki 7 ülkeye bombalar yağdırıp binlerce insanı katledip nobel barış ödülüne layık görülsün
ya da birleşmiş milletlere üye değiller ki elkaidenin kolu "white helmets"in hazırladığı fake videolarla bir gecede suriyeye 70 tane füze atsın
ülke hakkında benim bildiklerim izole bir komünizmle yönetiliyor olması
liderlerinin değişik saç şekilli ve genç olması (ki pogbanın ve quaresmanınkilerden daha kabul edilebilir bi saç şekli)
ve iphone 7 jet black 128 gb kullanmıyor olmaları (sanırım fakirlik olarak görülen kısmı bu)

televizyon çok güzel bişi ya

ÇALIŞKAN
13-04-2017, 10:43
savaş çıksın bir birlerini yesinler:argue: biz inşaat sektöründe iyiyiz yıkılan yapıların ihalesini alırız:D

mikelazi
13-04-2017, 10:53
lideri isviçrede eğitim görmüş diye biliyorum.

zamanında volvoyada sağlam madik atmış :)

opamp
13-04-2017, 11:00
Savaşlar gelecekte artık daha farklı yapılacak. Dünyadaki söz sahibi ülkelerin çoğu siber güç elde etmek için milyon dolar yatırımlar yapıp, siber ordu ve buna bağlı istihbarat birimleri kurmaya başladı.. Kuzey Kore dünyadaki siber yeteneklere sahip en iyi ülkeler arasında bildiğim kadarıyla ilk 10'a giriyordu. Ciddiye almak lazım diye düşünüyorum.

srdralc
13-04-2017, 11:06
Kuzey korelilere üzülüyorum amerikayla savaşa gircekler internetleri yok haberleri yok bayburttaki adam bile olayla ilgili tweet attı amk

twitterdan :D

MK8800
13-04-2017, 11:07
Eleman kaç yaşına geldi hala milli olmadı ne bekliyordunuz :D

mikelazi
13-04-2017, 11:13
Eleman kaç yaşına geldi hala milli olmadı ne bekliyordunuz :D

çok iiiiiii koptum

Seyfettin777
13-04-2017, 11:19

En büyüğü 170mm olan ve Fi tarihinden kalma obüs kullanan, halen daha envanterinde T-34-85 tank bulunduran bir memleketten bahsediyoruz.Lazer stabilizasyonunu geçtim periskop sistemleri bile av dürbünlerinden hallice bu tanklarda.
Dilerseniz envanterleri burada detaylıca var, Wiki sizi tatmin etmezse askeri forumlardan bilgi de koyarım.
Korean People's Army Ground Force - Wikipedia (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Korean_People%27s_Army_Ground_Force)

Savaş uçakları çok eski.Jdam, lazer güdümlü bomba atacak kapasitenin yanından bile geçmiyorlar.Hepsi eski aviyoniklerle donatılmış, hiç modernizasyon yapılmamış.Gsmh 1900 dolar.1900 doları 12 aya bölünce aylık ne kadar para kalıyor elde kişi başına?
Sscb üretim araçlarını tek elde toplayarak, bunları halkın yönetimine sundu.Özel mülkiyete karşıydılar.Bu gün iktisat dersinde bile, piyasa ekonomisinin, rekabetin olmadığı ortamda, tekelin, her şeyi kendi başına üretmenin fayda sağlamayacağı söylenegelir.

"Gains from trade" ilkesine göre, bir ülke, en iyi yaptığını üretir, diğerlerine ticaretle ulaşır.Siz bir üründe, birim başına daha fazla verim alabileceğiniz bir şeyi üretip yüksek verimlilik sağlamak yerine, her şeyi üretmeye çalışırsanız zarar edersiniz, veya marka olduğunuz bir dalda köklenmek daha mantıklıdır.Örnek vermek gerekirse Almanya sanayi ürünü üretir, ama ülkesinde ananas, kivi gibi ürünleri üretmek için çabalamaz ithal eder.Sizin x ürünü avantajdan faydalanıp 1 birime mal etmenizle, sizin için yetiştirilmesi zor bir y ürününü 2 fiyatına ithal etmek yerine 2,5-3 gibi fiyatlara kendiniz üretmeye çalışmanız yine bu duruma örnek teşkil eder.

Bu, Amazon Ormanları'nda fındık yetiştirmek veya Konya'da ananas yetiştirmeye çalışmak gibi bir şey.Kuzey Kore dışa kapalı bir ülke.Öyle ki, vatandaşları dünya kupasını kazandığını bile düşünebiliyor, dünyadan bihaberler.
Kuzey Kore Halkı Dunya Kupası'nı Kazandıklarını Zannediyor (https://www.google.com.tr/amp/m.haberler.com/amp/kuzey-kore-halki-dunya-kupasi-ni-kazandiklarini-6257890-haberi/)

İhracat-ithalat rakamlarına göre 4.7 milyar dolar ihracat yapmışlar, 4 milyar dolar ithalat, sadece enerji için alım yapıyorlar.Bunlar çok komik rakamlar, ama temel sebebi belli.Kuzey Kore siyasi olarak yalnız.Sscb en yakın işbirlikçileriydi zamanında, aynı siyasi, ekonomik manevraları hala yapıyorlar.Rusya bu işin böyle olmayacağını gördü, sistemin yürümeyeceği belliydi.Ayrıca ekonomisi nispeten dışa kapalı olduğu için, tek başına her şeyi yapmaya çalışıyor, fakat her üretim kalemini tek başına bir ülke üretemez, en azından 10 milyon ve üstünde nüfusa sahip bir ülkede bunun başarısız olacağı yazıyor bizim kitapta.Sscb ile kaderinin aynı olacağını düşünmemin sebebi bu, aynı çizgideler, Sscb eski ortakları ve o çöktüğünden beri siyasi bir yalnızlık içerisinde.
Kuzey Kore - Vikipedi (https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kuzey_Kore)
Ekonomi kısmında da en önemli ticari ortaklarının zaten Sscb olduğu yazıyor.

Kuzey Kore hakkında bilgi yeterince var fakat hangi alan için konuştuğumuza bağlı.Eğer füze teknolojisi, balistik teknolojileri hakkında konuşuyor isek, bizlerin bu konuda bilgi sahibi olması namümkün.Füzeleri ne kadar başarılı oldu, menzili nedir, nerede ne kadar ve ne başlığı taşıyan füze var bilmiyoruz.İsabet oranları nedir bilmiyoruz.

Ekonomi ile ilgili başka kaynaklar var ama birazdan ders olduğu için bulabildiğim ilk bağlantıları koyup özet olarak açıkladım.Siz bilgi sahibi olmayabilirsiniz ama ben yakından takip ederim, zira ilginç bir ülke ve yöneticisi de ilginç, yukarıda da bu bildiklerime dayanarak bir yorum yaptım.Hala Sscb çizgisini koruyor, ama bu şekilde devam etmek çok zordur, zaten tarihte yıkılan devletlerin örnekleri bolca var.Bilgi sahibi olmak kolay, yabancı kaynakları bir saat tarayın, tonlarca şeye ulaşırsınız.

Dağhan
13-04-2017, 11:28
Trump geçtiğimiz günlerde Çin'e sert bir mesaj verdi;

"North Korea is looking for trouble. If China decides to help, that would be great. If not, we will solve the problem without them! U.S.A." dedi bunun arkasından da Çin, K.Kore hakkında gerekeni yapacağız dedi.
Savaşlar planlanırken artık ticareti geri planda tutmak imkansız. Çin, ABD'nin ambargo korkusuyla bu mevzuda ABD'nin yanında yer aldı. Bunun üstüne de Çin ve K.Kore arasında gerginlik başladı.

K.Kore diktatörünün ruh hastası olduğu zaten belli bir şey, savaş çıkarsa da şaşırmam ancak K.Kore'nin gerek yalnızlığı gerek nüfusu gerek gücü ne ABD'ye ne de Çin'e yeter.
Çin'in de ABD'nin de K.Kore'yi yer yüzünden silmesi 1 ay bile almaz.

Bir şeyler kopacağı kesin, Trump da başrolde olacak ancak izleyelim görelim...

srdralc
13-04-2017, 11:31
https://pbs.twimg.com/media/C9PaRLSWsAAcEBE.jpg

Ulan sokakta kavga etseler gülmekten aralarına giremeyeceğin tipler şimdi 3. Dünya Savaşı çıkartacaklar KADERE BAK.

Bazı kaynaklara göre Çin sınıra askeri yığılma yapmış.
Kuzey Kore kendini halkına nasıl güçlü gösteriyorsa Dünya'ya da öyle göstermeye çalışıyor.

Sadece ciddi bir kıvılcıma bakar, belirli kaynaklara göre ayda 1-2 dolar işçi maaşından bahsediliyor.
Kardeş ülke Güney Kore'yi bayramdan bayrama görmeleri bile yeter liderlerini satmaları için bence.

Molev
13-04-2017, 11:36
Hiçbirşey olmaaaaz bak buraya yazdı dersiniz, bu mevzudan ne 3. dünya savaşı çıkar nede bir savaş çıkar belirlenen noktalara bir miktar roket atılır k.koreye o kadar neden bu kadar eminim çünki k.korede petrol yok sömürülecek bir yer altı yada yerüstü kaynakları yok.!!! Para eden birşey yok !!!

Quantum
13-04-2017, 11:39
CEHAPE'ye bağlanacak mı mevzu, merak ediyorum.

Quantum
13-04-2017, 11:50
Hiçbirşey olmaaaaz bak buraya yazdı dersiniz, bu mevzudan ne 3. dünya savaşı çıkar nede bir savaş çıkar belirlenen noktalara bir miktar roket atılır k.koreye o kadar neden bu kadar eminim çünki k.korede petrol yok sömürülecek bir yer altı yada yerüstü kaynakları yok.!!! Para eden birşey yok !!!

Google da küçük bir araştırma.. Stratejik Madenlerin yatakları var burada.. Ekonomi böyle dönüyor zaten bu ülkede.. Alayını da Çine satıyorlar..

Kuzey Kore dünyanın en şanslı ülkelerinden birisi. Ülkedeki nadir elementlerin – Rare earth metals- toplam rezerv değeri, Güney Kore tarafından yaklaşık 6 trilyon dolar olarak tahmin edilmekte. Rare Earth Metaller füzelerden, bilgisayar teknolojisine ve iphonelar’a kadar hemen hemen her alanda kullanılan çok değerli madenler grubunu teşkil ediyor ve dünyada en büyük yatakları Kuzey Kore’ye kadar sadece Çin’de var biliniyordu. Nadir metallerin su ana kadar dünyada %95’i Çin tarafından üretilmekte.

Afganistanda da bişey yoktu güya, oraya neden girdi Sam Amca? Madenleri olabilir mi?

Molev
13-04-2017, 11:56
Google da küçük bir araştırma.. Stratejik Madenlerin yatakları var burada.. Ekonomi böyle dönüyor zaten bu ülkede.. Alayını da Çine satıyorlar..

Afganistanda da bişey yoktu güya, oraya neden girdi Sam Amca? Madenleri olabilir mi?

Bilmiyodum :rolleyes::cool::cool: o zaman savaş ta çıkar 3. sü 3. süde kalmaz aga :D

bason
13-04-2017, 12:02
saçma sapan bir yere nükleer atacağı imasında bulunmayı gerektirecek bir hareketide yok
sonuçta yöneten obama değil ki 7 ülkeye bombalar yağdırıp binlerce insanı katledip nobel barış ödülüne layık görülsün
ya da birleşmiş milletlere üye değiller ki elkaidenin kolu "white helmets"in hazırladığı fake videolarla bir gecede suriyeye 70 tane füze atsın
liderlerinin değişik saç şekilli ve genç olması (ki pogbanın ve quaresmanınkilerden daha kabul edilebilir bi saç şekli)
ve iphone 7 jet black 128 gb kullanmıyor olmaları (sanırım fakirlik olarak görülen kısmı bu)

Yahu sen kalkmış neyden bahsediyon ben neyden... :) Gelmiş burada ekonomik sistemlerden, yönetim biçimlerinden dem vuruyorsun falan filan. İma yok diyorsun adam atarım diyor daha ne diyecek? :D Bu Rus uçağını düşürdükten sonra asarım keserim muhabbeti yaptı ya Türkiye'ye. :D
Sanki Obama haklıydı demişiz yaptığı doğruydu demişiz. :)

Senin içini dökeceğin varmış gibi geldi bana... :) Haydi selametle ben televizyona gidiyorum... ABD'nin de K.Kore'nin de bizimde Rusya'nın da birbirinden farkı yok öncelikle bunu görebilmek gerek... :)

Emre Ekrem
13-04-2017, 12:31

ek olarak Futbolda Dünya Kupasını kazandıklarını biliyorlar.

Kuzey Kore Halkı Dunya Kupası'nı Kazandıklarını Zannediyor (http://www.haberler.com/kuzey-kore-halki-dunya-kupasi-ni-kazandiklarini-6257890-haberi/)

rebelh
13-04-2017, 12:32
wikipediadan bilgi alıyorsun
iktisat derslerini örnek gösteriyorsun
fake videolara inanıyorsun
kapitalist terimleri komünist bir ülkeye yorumluyorsun
ve kuzey korenin bu dediğin sistemle yaklaşık 60 yıldır ayakta kaldığının farkında değilsin
hemde bütün dünyada ki anti propangandaya rağmen
evet kardeşim sen bilgili bir kardeşimizsin

rebelh
13-04-2017, 12:33
Yahu sen kalkmış neyden bahsediyon ben neyden... :) Gelmiş burada ekonomik sistemlerden, yönetim biçimlerinden dem vuruyorsun falan filan. İma yok diyorsun adam atarım diyor daha ne diyecek? :D Bu Rus uçağını düşürdükten sonra asarım keserim muhabbeti yaptı ya Türkiye'ye. :D
Sanki Obama haklıydı demişiz yaptığı doğruydu demişiz. :)

Senin içini dökeceğin varmış gibi geldi bana... :) Haydi selametle ben televizyona gidiyorum... ABD'nin de K.Kore'nin de bizimde Rusya'nın da birbirinden farkı yok öncelikle bunu görebilmek gerek... :)

seninle ilgili bir yazı değildi bu senin yazından devam ettim ama sen öyle anladın neyse sağlık olsun

rebelh
13-04-2017, 12:39
2014te elemeleri geçemeyen kuzey kore milli takımının;
bir mizansen hazırlanarak dünya kupasına gittiğini ve turnuvada sona kadar ilerleyip kupayı aldığı haberlerinin yapıldığına ve bütün halkın buna çılgınlar gibi sevindiği yalanına yukarıda paylaştığınız 2 paragraflık yazı mı sizi ikna ediyor?

söylediğim şey çok basit;
kuzey kore hakkında ne biliyorsunuz ve bunu nereden öğreniyorsunuz?
google? wikipedia? nytimes? hollywood?

medya gerçekten çok ciddi bir propaganda aracı

stlegal
13-04-2017, 12:45
Ganyotcu - Korenin Savaş taktik calışmaları hızla suruyor... (https://www.facebook.com/imkanvermiyorsun/videos/1659655001004431/)

Seyfettin777
13-04-2017, 13:40
wikipediadan bilgi alıyorsun
iktisat derslerini örnek gösteriyorsun
fake videolara inanıyorsun
kapitalist terimleri komünist bir ülkeye yorumluyorsun
ve kuzey korenin bu dediğin sistemle yaklaşık 60 yıldır ayakta kaldığının farkında değilsin
hemde bütün dünyada ki anti propangandaya rağmen
evet kardeşim sen bilgili bir kardeşimizsin
Burada saçma sapan iğneleyici cümleler kurana kadar siz de en azından bir Wikipedia kaynağı koysanız ya önümüze, işkembe-i kübradan sallamak kolay.

Okuldayım şuan o yüzden öyle çok detaylı kaynak taraması yapıp yollayacak vaziyette değilim, söyledim, tembellik yapmak yerine keşke girip araştırsanız.Wiki 3. kişilere açık bir oluşum olması nedeniyle değişime açık ve genellikle gelip birleri bir şeyleri eklediği, düzelttiği için doğru oluyor.Kendi okuduğum, bildiklerimden yola çıkarak doğru olan kısımlarını yazdım buraya.Ben araştırmadan hiç bir şeye inanmam siz merak etmeyin.

Bu gün sosyalist, komünist ülkeleri, üretim araçlarının devlet tekelinde olduğu memleketleri görüyoruz sefalet içerisindeler.Bangladeş, Hindistan, geçmişte Sscb, Suriye böyleydi.Rekabetin olmadığı yerde gelişme beklemek yersiz, ayrıca bir insan yemek yaparken, aynı anda koşamaz, bir devlet de her üretim kalemine yetişemez.Kuzey Kore'nin ekonomik zayıflığı Gsmh'lerinde görülüyor.Yine aynı şekilde ordu giderlerinin ne kadar kısıtlı olduğu( ki askeriyeyle kafayı bozmuşlar) altın rezervlerinin yetersizliği gayet net.Alın bu sefer farklı bir bağlantı koyuyorum, defencetalk gibi oluşumları da vaktiniz varsa kendiniz incelersiniz.
North Korea Military Strength (http://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=north-korea)

Rakamların yanında söylediğim gibi çoğu eski, hiç modernize görmemiş zırhlılar, savaş araç-gereçleri.Defencetalk'ta, Türkçe kaynak olarak Trmilitary'de keşif yapabilirsiniz.İki forumda da, emekli subaylar vs var.Amatör yorumlar içermezler, zaten yazılsa da taşlanırlar, anlarsınız.Size bir kıstas olarak bizim ülkenin aynı sayfadaki altın rezervi, savunma sanayii giderleri vs rakamlarını da atayım.
Turkey Military Strength (http://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=turkey)

İktisat dersleri bir bilim haline gelmiş ki üniversitelerde okutuyor.Bilim değişime açıktır, ama bu gün, kabul edilmiş gerçek bu ve deney-gözlem sonucunda işe yaradığı, tekrarlanan sonuçlara sebep olduğu kanıtlandığı için kitaplarda yer almış, yoksa ne hukuk ne kimya ne de bilim var olurdu, o yüzden iktisat dersine dayanarak yazdıklarımı geçersiz bulmanıza da ben anlam veremedim.

Tutumunuz devam ederse daha yazmam, merak ettiğiniz, olur ya kaynak bulamadığınız bir durumda seve seve yardımcı olurum.

ahmet3425
13-04-2017, 13:49
mevzu ney savasa mı gidiyoruz :soru::soru:

rebelh
13-04-2017, 14:19
Burada saçma sapan iğneleyici cümleler kurana kadar siz de en azından bir Wikipedia kaynağı koysanız ya önümüze, işkembe-i kübradan sallamak kolay.

Okuldayım şuan o yüzden öyle çok detaylı kaynak taraması yapıp yollayacak vaziyette değilim, söyledim, tembellik yapmak yerine keşke girip araştırsanız.Wiki 3. kişilere açık bir oluşum olması nedeniyle değişime açık ve genellikle gelip birleri bir şeyleri eklediği, düzelttiği için doğru oluyor.Kendi okuduğum, bildiklerimden yola çıkarak doğru olan kısımlarını yazdım buraya.Ben araştırmadan hiç bir şeye inanmam siz merak etmeyin.

Bu gün sosyalist, komünist ülkeleri, üretim araçlarının devlet tekelinde olduğu memleketleri görüyoruz sefalet içerisindeler.Bangladeş, Hindistan, geçmişte Sscb, Suriye böyleydi.Rekabetin olmadığı yerde gelişme beklemek yersiz, ayrıca bir insan yemek yaparken, aynı anda koşamaz, bir devlet de her üretim kalemine yetişemez.Kuzey Kore'nin ekonomik zayıflığı Gsmh'lerinde görülüyor.Yine aynı şekilde ordu giderlerinin ne kadar kısıtlı olduğu( ki askeriyeyle kafayı bozmuşlar) altın rezervlerinin yetersizliği gayet net.Alın bu sefer farklı bir bağlantı koyuyorum, defencetalk gibi oluşumları da vaktiniz varsa kendiniz incelersiniz.
North Korea Military Strength (http://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=north-korea)

Rakamların yanında söylediğim gibi çoğu eski, hiç modernize görmemiş zırhlılar, savaş araç-gereçleri.Defencetalk'ta, Türkçe kaynak olarak Trmilitary'de keşif yapabilirsiniz.İki forumda da, emekli subaylar vs var.Amatör yorumlar içermezler, zaten yazılsa da taşlanırlar, anlarsınız.Size bir kıstas olarak bizim ülkenin aynı sayfadaki altın rezervi, savunma sanayii giderleri vs rakamlarını da atayım.
Turkey Military Strength (http://www.globalfirepower.com/country-military-strength-detail.asp?country_id=turkey)

İktisat dersleri bir bilim haline gelmiş ki üniversitelerde okutuyor.Bilim değişime açıktır, ama bu gün, kabul edilmiş gerçek bu ve deney-gözlem sonucunda işe yaradığı, tekrarlanan sonuçlara sebep olduğu kanıtlandığı için kitaplarda yer almış, yoksa ne hukuk ne kimya ne de bilim var olurdu, o yüzden iktisat dersine dayanarak yazdıklarımı geçersiz bulmanıza da ben anlam veremedim.

Tutumunuz devam ederse daha yazmam, merak ettiğiniz, olur ya kaynak bulamadığınız bir durumda seve seve yardımcı olurum.

benim "işkembe-i kübra"dan salladığım bir şey yok
benim kuzey kore ile ilgili bilgilerim yukarıda yazdıklarım ile sınırlı
ama internetin olmadığı, içine herhangi bir kamera ya da teknolojik cihazla girmenin özel izne tabi olduğu izole bir devletle ilgili "wikipedia" dan kaynak koymamı mı istiyorsun?
yoksa komünist bir ülkeyi gsmh ile yargılamamı mı bekliyorsun?
yok en iyisi googledan emekli subayların forumlarını kurcalayıp kuzey kore ordusunun envanterini çıkarayım
aa evet kuzey kore çok güçsüz çünkü tek bir insan var ve o hem yemek yaparken hem koşamıyor çünkü birisi yemek yaparken koşabilecek başka bir insan yok bütün ülkeyi kim jong doyuruyor
muhabbet "kardeş komünizmde herkes aynı ayakkabıyı giyiyor öyle şey mi olur la" ya gelmeden bırakalım bence
ne komünizm sana anlattıkları kadar fakirlik ve güçsüzlük içeriyor ne de kapitalist rekabet senin sandığın gibi insanca bir yaşam ve mutluluk içeriyor

k.kore hakkında ancak "ben gittim gördüm aslında böyle" diyecek birinin bilgilerini sorgularım yoksa 2 paragraflık yazıyı referans alıp milyonlarca insanın dünya şampiyonu olduklarına inandırıldığına inanan birini değil
bu arada bu tutumum devam edecek tabiki de yazmayabilirsin

Seyfettin777
13-04-2017, 14:34
rebelh
Ne diyeyim abi dilediğine inan tabi, çeşitli paktlarda görev almış bir Rus subayı da Defencetalk'ta mesaj gönderiyor.Vaktin olduğunda incele, ben onların yorumlarını da okudum, başka kaynaklardan da faydalandım, o yüzden Wikipedia'yı kaynak göstermekte beis görmedim, benim bahsettiğim kısımları(hepsini incelemedim) kesinlikle doğru bilgiler, diğerleriyle karşılaştırınca.Bu gün uydudan bile görüntü alınabilen bir memlekette bir ülkenin içinde görüntü alabilen bir şey olmasına gerek yok, istihbarat elbet alınır bir şekilde, bizim bilmediğimiz neler biliniyordur devletlerce.Gsmh'nin belirleyici olmadığı tamamen ideolojik görüşle alakalı.Bana göre ülke içindeki paranın yurttaşlara bölünmesi bir kıstas, kapitalist de değilim, sosyalist de, ama ortadaki kabul edilmiş doğruları yansıttım.Yoksa detayına inersek Gsmh'nin dağılımında eşitlik vs konunun içinden çıkamayız.İkili tartışmaya gerek yok, ben eldeki her veriyi birleştirip bir sonuca ulaşmaya çalışıyorum, sen verilerin güvenilirliğine inanmıyorsun, baştan bir sıkıntı var abi.Bu durumda ne ben sana laf anlatabilirim, ne de sen bir bilgi getirip önüme koyabilirsin, kısır döngü, tartışmak yersiz.

srdralc
13-04-2017, 14:41
aha size gezen/gören kişi yorumu ; Kuzey Kore'de Yaş** ve İnsanlar - Celebi Alper - Seyahat Ozgurluktur - Gezi Rehberi | Celebi Alper – Seyahat Ozgurluktur – Gezi Rehberi (http://www.celebialper.com/ulkeler/kuzey-kore/kuzey-korede-yasam.html)

Tayfun.O
13-04-2017, 14:42
savaş çıksın bir birlerini yesinler:argue: biz inşaat sektöründe iyiyiz yıkılan yapıların ihalesini alırız:D

İnşaat lazım abi iş lazım iş :D

ckrc
13-04-2017, 15:35

Uyusturucu vardi Afganistanda, afyon, kenevir. Hic bitmeyecek, surekli, duzenli gelir kaynagi.

flexamin
14-04-2017, 08:44
moskova hava alanında kuzey kore askerlerini görmüştüm ellerinde 큰 전투 (büyük taarruz) adlı askeri raporlar görmüştüm. Geçmişten günümüze kadar Çin ve Rusya Kuzey Kore'yi destekledi hala da destekliyorlar. Kuzey Kore çok sıkıntılı bir yer. Sürekli nükleer ile ilgili araştırmalar yapıyorlar. Ama şu da bvar nükleer bir savaş başlatmak bana göre çok zor. Kuzey Kore anca hırlar, havlar çin ve rusya, amerika vs gibi ülkelerle savaş çıkmasını kesinlikle istemez nedeni ise ticaretlerinin kesilecek olmasıdır.

blackeagle3434
14-04-2017, 09:15
Rebelh in yorumlarına katılıyorum. Google, Wikipedia tarzı sitelerden bu ülkenin askeri ve nükleer gücü hakkında yorumlarda bulunmak çok manasız. Biraz derin düşünmek lazım bu tip konularda. Herşey gördüklerimizden veya okuduklarımızdan ibaret olmayabilir! Abd nin ülkesinden 6.000 mil ötedeki yerlere demokrasi götürme safsatalarından herkes bıkmış durumdayken, girip çıktıkları yerlerde ölüm, acı, hastalık, bombalı saldırılar, uyuşturucu ticareti, silah ticareti pik yapıyorken aklını kullanabilen herkesin bunları düşünüp yorumlayabilmesi gerekir. Güney Korenin durduk yerde kimseye kafa tuttuğunu düşünmüyorum, Abd nin Çin ve Japonya ile ilişkilerini güçlendirip kendisine tehdit oluşturan Kuzey Koreyi zayıflatma düşüncesi var. Kuzey Kore bu hamlelere karşı duruşunu sergiliyor. Elinde nükleer güç var, ve tehdit oluşturuyor. Böyle olmasa Abd neden uğraşsın "kıytırık denilen" Koreyle??

flexamin
14-04-2017, 09:35
Şöyle söyleyeyim Güney Kore'yi savaştan itibaren başta Amerika olmak üzere bir çok ülke destekledi tabi en çok Amerika destekledi. Kore'ye kıytırık demeleri bence çok saçma nedeni ise şuan elektronik, mekanik, raylı sistemler vb gibi alanda dünya'da ilk sıralarda. LG, Hyundai (otomotiv, raylı sistemler, askeri sistemler), Samsung vb gibi bir çok markası var (iş hacmi , ihracatı, yatırımları vs çok büyük oranda) hatta Sony'nin elektronik kısmını Samsung aldı. Japonlar'da sadece entertainment kısmı kaldı. Gelelim Kuzey Kore'ye;
Kore'de uzun süre yaşadım (hem devlet görevlisi olarak hemde master ve doktora için). yan dairemde doktor bir arkadaşım vardı savaştan ailesi güneye kaçamamış doktor arkadaşımı kaçırmıştı. ayda bir demir parmaklıklar arkasında görüşebiliyordu. Kuzey Kore'de evlerde yapılan denetlemelerde genralin fotoğrafı olmadığı takdir de o evdekileri kurşuna diziyorlarmış (Anne ve babasının söylediği) halkı fakir (general tüm parayı nükleer araştırmalarına ve kendi ihtiyaçlarına harcıyor. Önceki postumda da dediğim gibi Kuzey Koreyi Rusya ve Çin desteklemekte. Amerika'da göz dağı verme çabasında. Geçen gün cctv (Çin kanalı) 'nin haberlerinde Çin'deki dokuzlular Kuzey Kore'ye herhangi bir saldırı anında başta Amerika olmak üzere bir çok ülke ile ticaretimizi bitirir ve Kuzey Kore'nin yanında savaşırız diye açıklama yaptı. Çin'in Amerika ve diğer ülkeler ile ticaretini bitirmesi demek söz konusu ülkelerin ekonomisinin güme gitmesi demek. Bunu da hiçbir ülke göze alamaz.