PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TÜvtÜrk İle makİna mÜh.odasi arasindakİ beyİn yakan madde. :)

ENGean
19-04-2017, 15:49
Arkdaşlar mrb,bugün başımdan geçen bi olayı anlatiyim size.

08/2016 tarihinde aracımı muayne ye götürdüm ve lpg den muayneden kaldı.
lpg den kalınca sızdırmazlık raporu almak gerekiyormuş. ben aracı tekrar muayneye götürmedim.arabayı normalde kullanmıyodum, arac sürekli yatıyo yani.muayneyi yaktım.
her neyse geçenlerde dedim şu arabanın işlerini halledeyim;
olayın garip olan tarafı bundan sonra.
12.04.2017 tarihinde yani 6 gün önce b.çekmeceden TMMOB dan sızdırmazlık almaya gittim.
ist-avrupa yakasında sadece burası veriyor biliyosunuzdur.
sabah sızdırmazlık muaynesi için gittim, ordaki görevli arkdaş aracın altındaki lpg sistemi ile egsoz borusu birbirinden 10cm den uzak olmalı dedi veya lpg sistemin üstüne koruma sacı yaptırman gerekir dedi.
gittim dediği işlemleri yaptırdım ve sızdırmazlıktan geçip raporu aldım.
MAKİNA MÜHENDİSLERİNİN VERDİĞİ RAPOR ARTIK ELİMDEYDİ :d COK MUTLUYDUMMMM :))) SONUCTA KOSKACA MAKINA MUHENDISLERI YANİ :)

Genel muayne içinde bugüne randevu almıştım (19.04.2017) ve 12 deki randevuma gittim. Sağolsunlar fazla bekletmeyip saat 3 e dogru aracımı içeri aldılar :)
SONUÇ: Muayneden kaldım, sebep: aracın altındaki lpg sisteminin üzerinde koruyucu bant palstık boru vs vs bşey olmıycakmış. onların soyulması gerekiyormuş. yav kardeşim ben 6 GÜN önce lpg ile tmmob dan raporumu almışım geçmişim -ki bu adamlar bana bide sac yaptırdı arac altına öyle geçtim. yok bakanlık böyle istiyomuş.

kısacaası; T.C sanayi ve teknoloji bakanlığı diyoki; altta koruma olucak yoksa seni lpg den geçirmem.
ulaştırma,denizcilik ve haberleşme bakanlığı diyoki; altta lpg sistemi çıplak olcak yoksa seni muayneden geçirmem :)

ordaki amirle görüştüm, ne desen haklısın ama bizden de böyle istiyolar diyo.
şimdi onların istediği yaptıktan sonra yine gidip sızdırmazlık raporu almam gerekicek, e diyorum zaten tmmob un verdiği raporu gecerli saymıyosunuz bide tekrar istiyosunuz? ona cvp vermiyo :)
TR de o kadar saçma şeyler vardi ki bunuda öğrenmiş olduk :)

yanlız şimdi makina mühendisleri odasına tüv böyle istiyo diye onu nası açıklıycam.

Drive Fast
19-04-2017, 16:10
sızdıemazlık raporunu alın sonra sacı söktürüp muayeneye girin :D

mkerim
19-04-2017, 16:11
bkz: evdeki doğalgaz boruları. borunun üzerinde boya bile olmamalı. sacın borunun üzerinde değil egzoz borusunun üzerinde olması gerekiyormuş demek ki.
raporu veren arkadaşa sordunuz mu ehliyeti varmıymış

phoenixs
19-04-2017, 16:13
Öncelikle geçmiş olsun hocam

Klasik Türkiye problemleri artık o kadar alıştık ki normal geliyor insana :-)

Bi belge her yerde geçerli olmalı ve herşeyin standardı olmalı :-) herkes kafasına göre hareket ediyor sonuçta böyle oluyor

drago
19-04-2017, 16:20
Geçmiş olsun.

Dün bir arkadaşım aradı; akrabasını jantlar çift aplikasyon diye bırakmışlar. 8 tane delik var 4ünü kullanıyorsun demişler. Dedim diğer delikler 4x108 araç içindir, bunu söylesin diye de; kulak asmamışlar.

Enteresan durumlar var bu aralar; konu sahibi sayesinde uyarmış bulunayım.

meganes
19-04-2017, 16:24
türkiye olunca hiç şaşırmamak gerek,allah kolaylık versin :)

slowmotion
19-04-2017, 16:27
aracımda arkada yay olmamasına rağmen arka yaylara ağır kusur yazan, 4 çeker aracı fren testine sokan, yangın tüpünü muayne sırasında ön koltuğa koymamanızdan dolayı kusur yazan Tüvden ne bekliyorsunuz ki?

ENGean
19-04-2017, 16:44
sızdıemazlık raporunu alın sonra sacı söktürüp muayeneye girin :D

Anlatımımdan dolayı olay sadece sac gibi gözüküyo sanırım ama sac harici diğer yerlerdede plastık boru gibi bşey vardı onlarında soyulması gerekiyormuş.
Dedim yaw arkdsm adamlar bunlara baktı bu şekilde bana onay verip raporu verdi. Ama malesef kabul etmdiler.
Artık öyle yapıcaz sanırım, oraya fsrklı oraya farklı götürücez aracı :)

Drive Fast
19-04-2017, 16:46
Anlatımımdan dolayı olay sadece sac gibi gözüküyo sanırım ama sac harici diğer yerlerdede plastık boru gibi bşey vardı onlarında soyulması gerekiyormuş.
Dedim yaw arkdsm adamlar bunlara baktı bu şekilde bana onay verip raporu verdi. Ama malesef kabul etmdiler.
Artık öyle yapıcaz sanırım, oraya fsrklı oraya farklı götürücez aracı :)

adama zorla katakulli yaptırıyorlar :D

MCN21
19-04-2017, 16:47
Geçmiş olsun.

Dün bir arkadaşım aradı; akrabasını jantlar çift aplikasyon diye bırakmışlar. 8 tane delik var 4ünü kullanıyorsun demişler. Dedim diğer delikler 4x108 araç içindir, bunu söylesin diye de; kulak asmamışlar.

Cift aplikasyon jant hicbir sekilde muayeneden gecmiyor.

Konuya gelince zaten sizdirmalik raporunu almissiniz saci sokup tekrar girin bence :) tabi raporda fotograf falan yoksa.
Kurumlarin birbirinden haberi yok :D

free-hifi
19-04-2017, 16:56
ben aracıma sıfır lpg taktırdım sızdırmazlık istasyonuna gittim hortum sistemi değişecek dediler hocam fatura elimde montaj dün yapıldı valla çok sık kanun değişiyor dedi bir daha gittim eski sistem taktırdım girdim.

McKrop
19-04-2017, 17:21
atını alan üsküdarı geçmiş bizim ülke bundan sonra böyleymiş şaşırmayın sakın

Emre Ekrem
19-04-2017, 17:45
En mantıklısı birinin onaylayacağı şekilde rapor almak sonra da öbürünün onaylayacağı şekilde yapılanları sökmek. :D tr koşulları

individual
19-04-2017, 18:16
İki kurumun birbirlerinden haberleri yok.Birbirlerinden haberleri olmasi icin 1 sene falan gecmesi lazim.

Octane
19-04-2017, 18:19
Cıvatalı yaptırcan demek ki. Söküleybıl takıleybıl.

ENGean
19-04-2017, 18:25
Aynen öylee.
Bnm evim sultangazide, sızdırmazlık bi tek mimarsinan da var.
Bnm evimden tam 55 km, git gel 110 km. En yakın muayne istasyonu na gdyrm, git gel 40km de o.
Sızdrmazlıga 35 lira verdim geçen hafta, arac altındakı koruma işlemleri içşnde 50 lira bayıldım.
Şimdi bidaha gitcem bi 35 daha vercem. Bide koruma sacını ıvırını zıvırını söktürcem.
Parasını pulunu geçtim bi dünya zaman da lazım.
Bugun tüvde 12 dekı randevuma 3 te girdim.ilk msjda da yazdım. Vallahi yazık günah.Allah bildiği gibi yapsın ne diyim.

turboman
19-04-2017, 18:26
Sırf şu muaynecilerin yüzünü görmemek için 7 aydır muaynesiz geziyorum hemde varkenden daha rahat iptal etme derdi yok freemode :D

ENGean
19-04-2017, 18:31
Arkdslar bu arada tekrar hatırlatıyım olay sadece koruma sacı degıl. Boruların uzerınde de hıc ızalasyon olmycak.

Google dan lpg borusu ızalasyon yazdım;
Donanım haber ve bazı otomobıl forumlarında 2016 hazıran temmuz gibi aracın altında koruma sacı yok diye muayneden kalmıslar :) arkadaslar uyarı amaclı oraya konu acmıslar, olmayanlar taktırıp gitsinler diye :)
Bizde var diye kaldık :)))

kadioglu
19-04-2017, 19:21
Geçmiş olsun.

Aynısı benim arkadaşa oldu. Fazla delikleri bir şeyle doldur tekrar git dedim. Siyah sıvı contayla doldurup gitmiş bir sıkıntı çıkmamış. Zorla hileye itiyorlar insanı.

sanctuary35
19-04-2017, 22:28
sırf böle saçmalıklardan lpg araçtan uzak duruyorum

2jz
19-04-2017, 23:18
Bu kurumların hiç bir iletişimi yok mu? Nasıl bir saçmalıktır ya arabayla ilgili bir uygulamayı düzenliyorsun. Hiç mi aklına gelmiyor acaba bu arabanın muayeneye gideceği. Yapılan değişikliklerden etkilenen tüm kurumları haberdar edip değişikliğini sağlamak çok mu zor Allah aşkına.

Geçmiş olsun.

Çift aplikasyon yıllardır ağır kusur. Burada tüv konusunda konuşulmuştu hatta :)

Bende onu okuduktan sonra arabayı muayeneye götürdüm. Orta yaşlarda bir amca arabaya jant takmış sırada bekliyor.

Adama dedim " bu jant muayeneden geçmez".
Dayı "1200 gayme verdim geçer bu nasıl geçmez dedi"

Neyse muayeneye girdi. Bırakmışlar tabi ağır kusurla ben hala bekliyorum. Koşa koşa geliyor dayı şimdi napacaz kaldım muayeden diye :)

Benim muayene bittikten sonra garaja götürüp sac jantları verdim dayıya muayeneye gidip geldi yine değiştirdik. Bazen yolda yolakta karşılaşırız "o delikanlı" koştur koştur bağır çağır gelir yanıma :D

300E
19-04-2017, 23:20
Öncesinde lpg boruları üstünde spiral boru istiyorlardı, şimdi onu söktürtüryorlar, yeminle şaka gibi bir ülkeyiz, bide 2 kurumun birbirinden haberi yok.. Bu ülkede yaşamaktan bıktım yemin ederim. İstanbula THY ye gittim iş için, önce sınava çağırdılar gittim, sınavı geçtim, 1 ay sonra mülakata çağırdılar, kalktım yine gittim, mülakat 2 dakika sürdü, beni yanlış çağırmışlar, bölümümden alım yokmuş... bi iş başvurusu bana tam 700 küsür liraya maal oldu, hakkım zehir zıkkım olsun..

drago
20-04-2017, 07:13
Enteresan, haberim yoktu teşekkürler. Uyarma ihtiyacı hissettim çünkü 5x100 5x112 çift applikasyon jantla geçmiştim ben. Ama bijonları kapatan jant göbeği vardı.

Yigit-Y
20-04-2017, 07:21
Benim eski f30 lastik tabanı tutmuyor diye bırakmıştı

Kapı eşiğindeki yazıyı sökseydim ne olacaktı dedim

Geçersi dedi :):)

Jantlar orjinal

Burasu Türkiye ummadığın anda çökertiyorlar :)

Emre Ekrem
20-04-2017, 09:42
Tuvturk de TR koşullarına uyarlamış kendini, onlarda geçerli olan kriterlere ait kusurları kapatmak yeterli oluyor geçmek için, olay emniyet ya da tedbir almak değil sadece muayene esnasında kusur kapatmak.

Misal bende 3 jenerasyon 306 oldu 96/99 ve 2000 bunların 2 sinde kat olması gerekmiyordu yaş ve modelden dolayı ve 96 kat olmadan geçerdi, 99 ise tamamen inisiyatife bağlı idi kat olmadan geçtiği de oldu geçmediği de oldu fakat asıl ironi 2000 modelde olmaz sa olmaz bir durum söz konusu idi, oem kat olmasına rağmen ben sökük gittim hatta orta susturucu da yok ve sonda remusun 306 için yaptığı oem le sadece görünüşü aynı olan fakat çıkışı 90 lık bir egzoz geçti,
işin ilginç tarafı aynı arabada Jenvey Throttle Body Kit vardı ki görmemek imkansız olan öküz boy filtresi de takılıydı. Ayrıca 3008 in 17" kara jantları 205/40/17" lastiklerle beraber ki kapı eşiğinde 195/55/15 etiketleri duruyordu. Geçti hala hayret ederim komik olan ise 96 ve 2000 aynı anda arka arkaya girdiler.
Aslında bu şekilde sokmazdım fakat değiştirmeye zamanım yoktu açıkçası 1 gün harcamak istemedim, tatil arifesi ağır kusurdan kalayım elimde belgesi olsun tatilde çevirme bol oluyor araba bağaltmayalım dedim geçti işte TR koşulları, kusur kapatma böyle bir durum.