PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bankalar neden zarar etmez :)

Yigit-Y
28-04-2017, 16:12
Bilim Turkiye - Bankalar nasıl para yaratıyor? (KRS) (https://www.facebook.com/bilimturkiye/videos/797133393788045/)

Bunu izledikten sonra sorunun cevabı otomatikman gelecek

Sistem fena :)

ckrc
28-04-2017, 17:17
Mantık hatası var, bankaların çalışma sisteminden tamamen farklı bir durum. Buna inanıp, videoya çeken insanların bu memlekete katma değer katabiliyor olması gerçeğini gerçekten kendime yediremiyorum.

Bankaya yatırılan paraların sahipleri paralarını istediği anlarda çekebilir değil mi?
Bankaya verilen krediler ise belirlenen aralıklarla ödenebilir, belki de ödenemeyebilir. Her kredi düzgünce ödenmiyor.

Bankaya yatırılan ve her an çekilebilecek paraları - olarak işaretledim.
Bankanın kredi verdiği ve belirlediği sürede ödemesini alabileceği(kesinlik yok,adam belki krediyi ödeyemeyecek.) paraları + olarak işaretledim.

B]1. Vatandaş
[/B]-(10 TL+ faiz)
A Vatandaş
+(9 TL+ Faiz)
Ev Sahibi
-(9 TL+ Faiz)
B Vatandaşı
+(8 TL+ Faiz)
Kamyon Sahibi
-(8 TL+ faiz)
Merkez Bankası Hesabı
+(3 TL+ Faiz)
C vatandaşı
+(7 TL+ faiz)
Araba Sahibi
-(7 TL+ faiz)

Hepsini toplayalım, toplamadan önce ufak bir not, parantezin önünde ki - işareti parentezin içini de etkiliyor. Yani 1. vatandaş parasını çekmek istediği anda 10 tl+ kazanılmış faiz kadar ödeme yapması gerekiyor bankanın.

Sonuçta elimizde sadece (kredi faizi-hesap faizi) kalıyor.

Bankanın kısmı rezerv ile para kazanma methodu budur, ama işin içerisinde çok fazla risk vardır.

Mesela 1. vatandaştan parayı alıp A şahsına verdiği anda 1. vatandaş ben paramı çekmek istiyorum dediği anda, bankanın elinde hiç bir mevduatı yok. Kredi borcu var sadece ya onu satacak bir başkasına, ya da başka bir yerden nakit girişi sağlayacak.
Mesela 1. Vatandaş-Araba Sahibi-Ev Sahibi ve Kamyon sahibi bankandan aynı anda paralarını çekmek istediler, ne yapacak banka bunlara toplamda 10+9+8+7= 34 TL+ Faiz ödemelerini nasıl yapacak? Borç kağıtlarını mı vericek?

Bankalar risk satar, faiz farkından para kazanır.

Bu kadar salakça, aptalça hazırlanmış bir video olamaz, gerçekten 25 yaşından büyük bir kimsenin bunu ciddiye alıyor olması çok saçma.

c20let
28-04-2017, 17:39
Yazacaktım üşendim ckrc yazmış. :D

vinz
28-04-2017, 17:39
biraz saçma gelebilir çünkü daha basit bir şekilde anlatılamaz. ama genel hatlarıyla doğru.

daha fazla araştıran merak eden Zeitgeist'in belgesellerini izlesin görsün.

Yigit-Y
28-04-2017, 18:40
Mantık hatası var, bankaların çalışma sisteminden tamamen farklı bir durum. Buna inanıp, videoya çeken insanların bu memlekete katma değer katabiliyor olması gerçeğini gerçekten kendime yediremiyorum.

Bankaya yatırılan paraların sahipleri paralarını istediği anlarda çekebilir değil mi?
Bankaya verilen krediler ise belirlenen aralıklarla ödenebilir, belki de ödenemeyebilir. Her kredi düzgünce ödenmiyor.

Bankaya yatırılan ve her an çekilebilecek paraları - olarak işaretledim.
Bankanın kredi verdiği ve belirlediği sürede ödemesini alabileceği(kesinlik yok,adam belki krediyi ödeyemeyecek.) paraları + olarak işaretledim.

B]1. Vatandaş
[/B]-(10 TL+ faiz)
A Vatandaş
+(9 TL+ Faiz)
Ev Sahibi
-(9 TL+ Faiz)
B Vatandaşı
+(8 TL+ Faiz)
Kamyon Sahibi
-(8 TL+ faiz)
Merkez Bankası Hesabı
+(3 TL+ Faiz)
C vatandaşı
+(7 TL+ faiz)
Araba Sahibi
-(7 TL+ faiz)

Hepsini toplayalım, toplamadan önce ufak bir not, parantezin önünde ki - işareti parentezin içini de etkiliyor. Yani 1. vatandaş parasını çekmek istediği anda 10 tl+ kazanılmış faiz kadar ödeme yapması gerekiyor bankanın.

Sonuçta elimizde sadece (kredi faizi-hesap faizi) kalıyor.

Bankanın kısmı rezerv ile para kazanma methodu budur, ama işin içerisinde çok fazla risk vardır.

Mesela 1. vatandaştan parayı alıp A şahsına verdiği anda 1. vatandaş ben paramı çekmek istiyorum dediği anda, bankanın elinde hiç bir mevduatı yok. Kredi borcu var sadece ya onu satacak bir başkasına, ya da başka bir yerden nakit girişi sağlayacak.
Mesela 1. Vatandaş-Araba Sahibi-Ev Sahibi ve Kamyon sahibi bankandan aynı anda paralarını çekmek istediler, ne yapacak banka bunlara toplamda 10+9+8+7= 34 TL+ Faiz ödemelerini nasıl yapacak? Borç kağıtlarını mı vericek?

Bankalar risk satar, faiz farkından para kazanır.

Bu kadar salakça, aptalça hazırlanmış bir video olamaz, gerçekten 25 yaşından büyük bir kimsenin bunu ciddiye alıyor olması çok saçma.

100.000 TL lik mevduat için net yüzde yıllık %8.00-9.00 civarı verirken banka aynı parayı kredide %16.00-17.00 gibi satıyor burda bir kere yüzde 10 cepte

Parasını vadeli mevduat yapmayanlardan bahsediliyor

Videoda aslında

Yigit-Y
28-04-2017, 18:42
herkes bankalardan parasını 1 hafta çeksin

ortada bakalım kredi verebilen banka kalıyor mu :D

G.U.Z.
28-04-2017, 18:48
Peki banka mevduat faizi +1(yani banka 10%diyorsa 11%e) bana 40bin borç verin desem bana kim borç verir?
Banka parası olana bu güvenceyi verdiği için kazanıyor, o aradaki faiz farkında çalışan maaşları, güvenlik harcamaları ve en önemlisi geri dönmeme ihtimali olan kredilerin maliyeti var. Bizim ülkede krediye talep çok olduğundan faiz makası da geniş

Yigit-Y
28-04-2017, 18:52
Peki banka mevduat faizi +1(yani banka 10%diyorsa 11%e) bana 40bin borç verin desem bana kim borç verir?
Banka parası olana bu güvenceyi verdiği için kazanıyor, o aradaki faiz farkında çalışan maaşları, güvenlik harcamaları ve en önemlisi geri dönmeme ihtimali olan kredilerin maliyeti var. Bizim ülkede krediye talep çok olduğundan faiz makası da geniş

avrupada vadeli faizler bazı ülkelerde eksi :D

para koymanın bedeli var

bizim ülkede bu video geçerli malesef

insanlar başka türlü mal sahibi olamıyor

batık bankalara bakın hep yüksek mevduat faizler vererek paraları toplamış sonrada uzamışlar.

o yüzden bankaların çoğu yabancıların ellerinde

çünkü türkiye bitmeyecek bir pazar onlar için

MK8800
28-04-2017, 18:57
Kumarda kasa her zaman kazanır beyler sa as

twin
28-04-2017, 19:13
Econ202 de konusu geçmişti geçen dönem hem karmaşık hem basit bir konu :D

SGTI
28-04-2017, 19:33
Sistem dogru, kaydi parayi anlatmislar. Bankacilik sistemi buna dayaniyor zaten.
Merkez bankasinin zorunlu rezerv para tutma sebebide ayni parayi sinirsiz sekilde kullanamamasini saglamak.

Bireysel dusunmeyin. Hanginizin calistigi firma/ sahibi oldugu firma parasini kasada tutuyor? Kaciniz maasini havale degilde elden teslim aliyor ? Kaciniz faturalarini nakit yatiriyor ? Hic kimse bankadan vazgecmez .Butun herkesin ayni anda parasini cekmesi icin ulkenin iflas ediyor olmasi lazim ki boyle bir durumda bile hukumet paranizin tamamini bankadan cekmenize izin vermez(yunanistan)

Yigit-Y
28-04-2017, 22:51
Sistem dogru, kaydi parayi anlatmislar. Bankacilik sistemi buna dayaniyor zaten.
Merkez bankasinin zorunlu rezerv para tutma sebebide ayni parayi sinirsiz sekilde kullanamamasini saglamak.

Bireysel dusunmeyin. Hanginizin calistigi firma/ sahibi oldugu firma parasini kasada tutuyor? Kaciniz maasini havale degilde elden teslim aliyor ? Kaciniz faturalarini nakit yatiriyor ? Hic kimse bankadan vazgecmez .Butun herkesin ayni anda parasini cekmesi icin ulkenin iflas ediyor olmasi lazim ki boyle bir durumda bile hukumet paranizin tamamini bankadan cekmenize izin vermez(yunanistan)

Aynen hepimiz paramızı çeksek

Dolar en az 10 lira

Dolar lobisine duyrulur :):):)

Dou
29-04-2017, 04:18
herkes bankalardan parasını 1 hafta çeksin

ortada bakalım kredi verebilen banka kalıyor mu :D

Herkez ayni anda cekmeye kalkarsa parayi biraz zor alirsin

Ufak bir subeye gitte 200 bin cekicem de bakalim nasil 8 oluyorlar :D

Ertekin
29-04-2017, 06:36
Bu yaşa geldim daha bankadan kredi almadım.yada faize para da yatırmadım. Böyle olduğu için kendimi bir kez daha iyi hissettim.

korki
29-04-2017, 12:06
Kasada duran parayı da işletiyorlar onu da hesaba katın gecelik repo olayları. Havale , EFT ile geleni bile sistem bozuk sisteme düştü düşmedi ayağına 1gün işlettiklerini bilirim. Diğer dikkat ettiğim bir olaysa; ay başında veya ayın ortasında işlem hacminin fazla döndüğü zamanlar bazı bankamatiklerin arızalı oluşu bu genellikle kasaba vb. yerlerde oluyor tesadüf mü bence değil. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomi sayesinde herkes borçlu ve doğru düzgün ödeme yapamayanların sayısı, kredi ödemeyenlerin sayısı öngörülen sayının üzerine çıktığı için durumlar kötü, bırakın vadelideki hesabınızı yatan maaşlarınızı bile bankada tutmayıp çekseniz bile yeterli gelebilir heralde. Yakında birkaç tanesi de batar zaten. Kısaca Legal tefeci = Banka

elma
29-04-2017, 12:09
avrupada vadeli faizler bazı ülkelerde eksi :D

para koymanın bedeli var

bizim ülkede bu video geçerli malesef

insanlar başka türlü mal sahibi olamıyor

batık bankalara bakın hep yüksek mevduat faizler vererek paraları toplamış sonrada uzamışlar.

o yüzden bankaların çoğu yabancıların ellerinde

çünkü türkiye bitmeyecek bir pazar onlar için

Öyle bir ülke yok. Faiz her zaman artıdır. Bir ülkedeki faizden bahsedilirken merkez bankası faizi söylenir, vadeli mevduatlardaki yıllık kazanç değil.

Yaratılan kaydi paranında sonsuz olma ihtimali yoktur. Teoride ortaya çıkabilecek maksimum para 1/karşılık oranıdır, bunada ulaşmak çok zordur. TCMB yaratılan kaydi parayıda belirli aralıklarla açıklıyor.

Yigit-Y
29-04-2017, 12:37
Öyle bir ülke yok. Faiz her zaman artıdır. Bir ülkedeki faizden bahsedilirken merkez bankası faizi söylenir, vadeli mevduatlardaki yıllık kazanç değil.

Yaratılan kaydi paranında sonsuz olma ihtimali yoktur. Teoride ortaya çıkabilecek maksimum para 1/karşılık oranıdır, bunada ulaşmak çok zordur. TCMB yaratılan kaydi parayıda belirli aralıklarla açıklıyor.

http://i.hizliresim.com/qb0ZGZ.png

Evet dinliyoruz bilge insan anlat bize

elma
29-04-2017, 12:42
http://i.hizliresim.com/qb0ZGZ.png

Evet dinliyoruz bilge insan anlat bize

Bu bankaların ellerinde gün sonunda fazla kalan paralarını değerlendirdikleri faiz oranı. Yani merkez bankaları diyorki paranı bana değil başka bankalara yatır.

Şahıs olarak sen bankaya para yatırırsan gün sonunda yada yıl bitiminde gene artı faiz alırsın.

elma
29-04-2017, 12:45
Burdaki karışıklık faiz denince kişilerin aklına banka faizi geliyo ama televizyonda konuşulan faizler ve ülkelerin adının geçtiği faiz oranları merkez bankalarının faizi oluyor.

Yigit-Y
29-04-2017, 12:48
Eksi faiz demek para bende kalacaksa kira vereceksin demek

Ekonomisi aşırı iyi olan ülkelerde büyüme devam etsin diye faiz gelirlerini caydırmak amaçlı eksiye çekilir

Her ülke artı faiz diye bir şey söz konusu değil

Bankanın tek gelir kaynağıda faiz değil

Konumuz merkez bankası değil

Bankaların neler yaparak para kazandığını

Neden zarar etmediklerini gösteren bir hadise

Bacasız fabrika deniliyor bence daha üst birşey bu bankalar

Türkiye bankalar için inanılmaz bir pazar

Halk çok seviyor çünkü :)

elma
29-04-2017, 13:01
Eksi faiz demek para bende kalacaksa kira vereceksin demek

Ekonomisi aşırı iyi olan ülkelerde büyüme devam etsin diye faiz gelirlerini caydırmak amaçlı eksiye çekilir

Her ülke artı faiz diye bir şey söz konusu değil

Bankanın tek gelir kaynağıda faiz değil

Konumuz merkez bankası değil

Bankaların neler yaparak para kazandığını

Neden zarar etmediklerini gösteren bir hadise

Bacasız fabrika deniliyor bence daha üst birşey bu bankalar

Türkiye bankalar için inanılmaz bir pazar

Halk çok seviyor çünkü :)

Sırayla yazıyorum:)
Eğer merkez bankası eksi faiz diyorsa bankalar fazla parasını merkez bankasına yatırmaz yani boşu boşuna kira vermezler

Ekonomisi iyi olan ülke her zaman negatif faiz uygular diye bişey diyemeyiz.

Her banka(merkez bankaları dışında) artı faiz uygular yoksa kimse ona para yatırmaz.

Negatif faizi sen söylediğin için merkez bankası dedim, yoksa söylediğim gibi hiçbir özel banka negatif faiz uygulamaz.

Yigit-Y
29-04-2017, 14:16

Sırayla yazıyorum:)
Eğer merkez bankası eksi faiz diyorsa bankalar fazla parasını merkez bankasına yatırmaz yani boşu boşuna kira vermezler

Ekonomisi iyi olan ülke her zaman negatif faiz uygular diye bişey diyemeyiz.

Her banka(merkez bankaları dışında) artı faiz uygular yoksa kimse ona para yatırmaz.

Negatif faizi sen söylediğin için merkez bankası dedim, yoksa söylediğim gibi hiçbir özel banka negatif faiz uygulamaz.

Yazdıkları bir birini tutmuyor

Genelleme yapıyorsun

O meşhur isviçredeki bankaların çoğu kara paraların aklandığı adalar eksi faizle işlem yapıyor

Bizim ülkede maliyetler yüksek olsada pazar bankalara mahkum olduğundan sıkıntı yok

Arkadaş çok güzel yazmış

Şirketlerin bankalar üzerinden maaşlarını 2 gün geç yatırması bile bankaya inanılmaz kar bırakmakta

Kasada para ne kadar kalırsa onu o kadar takla atlattırıyor