PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Köprü mü? Feribot mu? İzmit Körfezi en ucuz nasıl geçilir?

alihan11
01-05-2017, 20:28
Merhaba arkadaşlar haziranda cundaya ufak bir tatil planı yaptık şimdi ise yol planları yapılıyor. Kararsız kalarak tecrübelerinizi duymak istiyorum. Aracım lpg li 25-30 krş yakıyor. Köprü 65 tl diyorlar ekstra bi ücret kesiyolarmı bilen varmı ? Gizli vergi gibi gidince 65+bişey çıkmasın. Veya eskihisar topçular veya körfez diyorum. topçular 40 tl olmuş. Arabada 2 kişi olucaz toplam. Çok ışıkda durkalk yapmakda istemiyorum. Siz neler yaptınız 65 tl verilirmi yoksa başka seçeneklermi seçilir?

FatihDemirel
01-05-2017, 20:35
Köprü 65 TL, köprüden sonra otobandan Bursa çıkışına kadar devam ederseniz 17 TL daha kesiyor.

huseyinturk
En güzeli eski vapurlar, çok acil olmadıkça köprü mantıklı değil

wolrath
topcular 45 ama ısın komık yanı dun oylesıne aradık bız de yalova-pendık 40tl imiş, hem de 1 yolcu ıle beraber.
tabi bılet pek kalmıyormus son saatlere

fthdrn
01-05-2017, 20:37
vakit sıkıntısı olmadığı sürece köprü mantıksız.

Erukay
01-05-2017, 20:37
Avrupa yakasında iseniz yenikapı feribotu ile Yalova'ya geçmek daha mantıklı, bileti 10 gün öncesinden alırsanız köprüden de topçılardan da ucuza gelir.

Anadolu yakasında aynısı pendik feribotu için geçerli.

alihan11
01-05-2017, 20:40
Avrupa yakasında iseniz yenikapı feribotu ile Yalova'ya geçmek daha mantıklı, bileti 10 gün öncesinden alırsanız köprüden de topçılardan da ucuza gelir.

Anadolu yakasında aynısı pendik feribotu için geçerli.

arabada lpg var almıyorlar ona :D alsalar keşke. Aynen birde köprüden sonra 17 tl muhabbetini merak ediyordum. bursadan sonra varmı gişe ?

alihan11
01-05-2017, 20:48
şimdi baktım alıyormış sanıırım fc tipi olana fe tipi feribota almıyormuş fiyatta 49 tl bayaa ucuz geldi :D umarım haziranada öyle olur en mantıklısı gibi

Berkerr
01-05-2017, 20:51
Merhaba arkadaşlar haziranda cundaya ufak bir tatil planı yaptık şimdi ise yol planları yapılıyor. Kararsız kalarak tecrübelerinizi duymak istiyorum. Aracım lpg li 25-30 krş yakıyor. Köprü 65 tl diyorlar ekstra bi ücret kesiyolarmı bilen varmı ? Gizli vergi gibi gidince 65+bişey çıkmasın. Veya eskihisar topçular veya körfez diyorum. topçular 40 tl olmuş. Arabada 2 kişi olucaz toplam. Çok ışıkda durkalk yapmakda istemiyorum. Siz neler yaptınız 65 tl verilirmi yoksa başka seçeneklermi seçilir?

Biz sürekli otoban köprü kullanıyoruz. Ogs ile toplamda yaklaşık 75 tl tutuyor. Sırf süpürgelik, gemlik yokuşlarını, ışıkları çekmemek için otoban kullanılır. İstersen eskihisar-topçular la feribot keyfi yapıp oradan sonra otobandan devam edebilirsin. Ama eski yolu hiç düşünme derim...

FatihDemirel
01-05-2017, 20:53
arabada lpg var almıyorlar ona :D alsalar keşke. Aynen birde köprüden sonra 17 tl muhabbetini merak ediyordum. bursadan sonra varmı gişe ?

Bursa'da gişelerden geçtikten sonra Görükle'de otoban bitiyor, sonrasında normal yoldan devam herhangi bir gişe yok.

onn_dear
01-05-2017, 20:54
Geçenlerde sabiha gökçenden bursa gemlik e gittim. Köprü 65.65 tl + 12 tl otobana verdim. Bence en güzeli eskisi gibi körfezi dolanmak. Kocaeli Gölcük Karamürsel Yalova... devam

mturan
01-05-2017, 20:56
Bir Bursalı olarak pendik-yalova feribotunu tavsiye ederim. 40tl'idi git gel 80tl en son. lpg'li araçla geçebiliyorsun. 30dk sürüyor zaten

Yigit-Y
01-05-2017, 20:59
Pendik yalova mantıklı geçen kullandım lpg den dolayı fena değil

oKsEAt
01-05-2017, 21:08
Köprü: 65,65 TL
Otoyol: 18,xx TL

Tam olarak küsüratı hatırlayamadım.

ES353
01-05-2017, 21:21
Köprü+otoban 80 küsür lira vericeksin
Feribot+1 kişi parası 50 60 arası ücret ödiceksin
Araban lpgli osman gazinin ordan körfezi dolaşman 100km falan yakıcağın yakıt 25 30 tl
Bence en mantıklısı körfezi dolaşmak

sinan3405
01-05-2017, 21:25
pendıkten yalovaya 40 tl ıdı en son 1 yolcuda 1 tl

McKrop
01-05-2017, 21:30
Osmangazi köprüsünde bursa çıkışına kadar 65,00TL+12,70TL+4,95TL ücret alıyorlar. ilki köprü geçiş ücreti, ikinci köprüden gemlik'e kadar, üçüncü gemlikten bursaya giden yol. 82,65TL gibi bir ücret. Otobana ve ya gişeye hangi kapıdan girerseniz ordan çıkmanız lazım. Yani OGS den girdiyseniz yine ogs yazana yanaşmanız lazım. Hangi gişeden girerseniz girin hem nakit, hemde kart geçiyor. Yani HGS'den girip HGS'den çıkmak istediniz durup kredi kartından ödeme yapabilirsiniz HGS gişesi içinden. Aynı şekilde nakit içinde geçerli. Ataşehir, bursa (özlüce) toplam yolculuk süresi ortalama 1saat 50dk. Mesafe 150km tamamı araç ile karadan. Yaklaşık 60TL benzin +82,67TL otoban ücretleri eşittir 143TL

Fakat gel gelelim ido olayına:
Ben Bursa'ya giderken (Ataşehir) - Bursa (Nilüfer, Özlüce), iki farklı yöntemle trafik ve ya keyfime(uykuma) göre rota belirliyorum :)

ido Yeni Kapı'dan 4-5 gün önce bilet alıyorum 49TL gibi bir ücreti var. Avrasya tünelinden geçiyorum +15TL eşittir 65TL. Bu yöntemle (avrasya+ido yeni kapı) toplam 35km araç kullanıyorum. 35kmde ortalama 15TL benzin yakıyorum. 80liraya istanbul'dan Bursa'ya gidiyorum. Yolculuk süresi, evimden çıktığım andan itibaren toplam 3saat 15dk.

ido pendik-yalova sabit fiyat 40TL önceden alsanda aynı fiyat. Toplam 100km aynı güzergah ortalama 35tl benzin + 40TL eşit 75TL. Yolculuk süresi 2 saat 15dk sürüyor

her iki ido'da aynı fiyat. Biri diğerinden daha uzun. Benim için 1 saat fazla uyku demek ve ya keyif, müzik, oyun vs.

Tabi köprünün rahatlığıda ayrı istanbula dönüşte genelde köprüden geliyorum. Pendikten, tem otobanına çıkmak eziyet oluyor trafik saati.

gokayy
01-05-2017, 21:41
Feribot bence daha mantıklı. Körfezi dolanmayı unutun bence boşa vakit kaybı ve yorgunluk. Köprü deseniz gereksiz pahalıya geliyor.
Feribotla mis gibi geçersiniz 40 dakika sürüyor. Hem deniz havası alırsınız hem de birşeyler atıştırırsınız.

Evrenoz
01-05-2017, 21:47
Vakit problemin yoksa feribot..
Hem az para verirsin hem de dinlenip deniz havası alırsın..

997TT
01-05-2017, 21:48
Zaman sıkıntısı yoksa ferıbot,gerı hersey ıcın kopru.

EserBodrum
01-05-2017, 21:52
Osmangazi köprüsünde bursa çıkışına kadar 65,00TL+12,70TL+4,95TL ücret alıyorlar. ilki köprü geçiş ücreti, ikinci köprüden gemlik'e kadar, üçüncü gemlikten bursaya giden yol. 82,65TL gibi bir ücret. Otobana ve ya gişeye hangi kapıdan girerseniz ordan çıkmanız lazım. Yani OGS den girdiyseniz yine ogs yazana yanaşmanız lazım. Hangi gişeden girerseniz girin hem nakit, hemde kart geçiyor. Yani HGS'den girip HGS'den çıkmak istediniz durup kredi kartından ödeme yapabilirsiniz HGS gişesi içinden. Aynı şekilde nakit içinde geçerli. Ataşehir, bursa (özlüce) toplam yolculuk süresi ortalama 1saat 50dk. Mesafe 150km tamamı araç ile karadan. Yaklaşık 60TL benzin +82,67TL otoban ücretleri eşittir 143TL

Fakat gel gelelim ido olayına:
Ben Bursa'ya giderken (Ataşehir) - Bursa (Nilüfer, Özlüce), iki farklı yöntemle trafik ve ya keyfime(uykuma) göre rota belirliyorum :)

ido Yeni Kapı'dan 4-5 gün önce bilet alıyorum 49TL gibi bir ücreti var. Avrasya tünelinden geçiyorum +15TL eşittir 65TL. Bu yöntemle (avrasya+ido yeni kapı) toplam 35km araç kullanıyorum. 35kmde ortalama 15TL benzin yakıyorum. 80liraya istanbul'dan Bursa'ya gidiyorum. Yolculuk süresi, evimden çıktığım andan itibaren toplam 3saat 15dk.

ido pendik-yalova sabit fiyat 40TL önceden alsanda aynı fiyat. Toplam 100km aynı güzergah ortalama 35tl benzin + 40TL eşit 75TL. Yolculuk süresi 2 saat 15dk sürüyor

her iki ido'da aynı fiyat. Biri diğerinden daha uzun. Benim için 1 saat fazla uyku demek ve ya keyif, müzik, oyun vs.

Tabi köprünün rahatlığıda ayrı istanbula dönüşte genelde köprüden geliyorum. Pendikten, tem otobanına çıkmak eziyet oluyor trafik saati.

Yanlış anlamadıysam Yenikapı'dan Bursa'ya 49 TL'ye bilet alıyorum demişsiniz. Yanlış anlamayın ama ben hiç öyle bir fiyat göremedim ancak Yalova'ya öyle fiyatlarla çıkabiliyor. Karıştırmış olabilirmisiniz yoksa benim şanssızlığıma mı öyle uygun bilet bulamıyorum :)

golgeoyunu03
01-05-2017, 22:10
körfezi dolaşıp sonra yeni yola girmek mümkün oluyor mu?

McKrop
01-05-2017, 22:18
Yanlış anlamadıysam Yenikapı'dan Bursa'ya 49 TL'ye bilet alıyorum demişsiniz. Yanlış anlamayın ama ben hiç öyle bir fiyat göremedim ancak Yalova'ya öyle fiyatlarla çıkabiliyor. Karıştırmış olabilirmisiniz yoksa benim şanssızlığıma mı öyle uygun bilet bulamıyorum :)

haklısın 69TL olacak +20TL ekle. Karıştırmışım yalova-yenikapı fiyatı 49TL ;)

Evrenoz
01-05-2017, 22:22
Bu arada feribot 40 dk, istanbul lines 25 dk galiba

wolrath
01-05-2017, 22:30

evet , bız de deneyelım dedık 6.75 mı ne kesti 1x km kadar bır yola :)

DR059
01-05-2017, 22:31

Mümkün, Karamürsel sonrası Altınova gişelerden yeni yola bağlanılabiliyor.

HkN
01-05-2017, 22:48
köprü giriş çıkışı arası 100 Km. Altınovadan Bursaya otoban kullandım. 1 saatten fazla yol gidiyor ama dizel arabamda 25 var yok yakıt parası.

ben Somaya giderken 95 Tl civarıydı köprü ve ben 110 TL ye komple yolu gittim. 1 saatten biraz fazla yolu uzatmıştı ama 1 saat kısa gidecem diye 100 TLye yakın para vermek işime gelmemişti. Gece geç saatte trafik vs fazla olmuyor.

sanctuary35
01-05-2017, 22:48
ben yeni izmir-istanbul yaptım. pendik yalova feribotu fix 41tl idi.

Silence45
01-05-2017, 23:03
Her zaman körfezi dolanıp gidiyorum istanbula. Yaklaşık 3 senedir bu şekilde gidip geldim. Trafik vs bir sorunumda yok. Genelde zaman problemimde olmuyor. Toplamda hızlara göre 75-95 arası yakıyorum hep. Ortalama hıza göre yine 5 ile 6 saat arası sürüyor toplam yol.

beetle
01-05-2017, 23:14
korfezi dolaşıp yok yere 2 saat araç kullanmak yerine feribotla çay deniz keyfi güzel olacaktır.

alihan11
02-05-2017, 00:12
korfezi dolaşıp yok yere 2 saat araç kullanmak yerine feribotla çay deniz keyfi güzel olacaktır.

düşüncem bu şekilde şuanda

saat 7:45 yenikapı-yalova 49 tl

saat 9:00 iniş gösteriyor.

ayvalık kalan 350 km google maps e göre 4 saat.

5 saat desek 2 de ordayım günün yarısı gidiyor ama yolculuk daha keyifli olur diye düşünüyorum ? Tatil olduğu için biraz rahat gitmek istiyorum. Sizce bu saatler program tatil için nasıl? Keyif alırmıyım yoldanda?

beetle
02-05-2017, 00:30

5 saat desek 2 de ordayım günün yarısı gidiyor ama yolculuk daha keyifli olur diye düşünüyorum ? Tatil olduğu için biraz rahat gitmek istiyorum. Sizce bu saatler program tatil için nasıl? Keyif alırmıyım yoldanda?

Ramazan ayına denk gelmiyorsa bana göre güzel zamanlama 12 gibi bi mola verilir sonra 2 saat daha devam edilir.

mrtngn
02-05-2017, 00:56
O körfez yolu bana bitmek bilmiyor ya..

Şahsen feribot yapıp, altınovadan otobandan bursaya kadar devam ederdim.. O süpürgelik orhangazi dürdane falan çekilmez benden sana tavsiye

Mr.K
02-05-2017, 02:02

En guzel yolculuk gece yolculugudur,araba daha randumanli calisir,trafik olmaz,(hayvan bol olur dikkat) daha stabil ve mola gereksinimi olmadan gidilir,klima kullanmaya veya sicak parlayan asfaltta suruse gerek olmaz...

Gibi gibi siralayabilirim,bilmedigin yola gece cikma,cikarsan temkinli ol. Gormuyosan(gozler bozuksa) hele hic cikma. Hayatimda hicbir zaman gunduz yolculugundan keyif almadim yalan yok. Gece gormem(gozlukle bile zor) gunduz sorun yok. Bir fiil mi 10 yildir uzun yol (ulkeler,sehirlerarasi) giden adamdan ufak birnot. Hayirliyolculuklar.

ckrc
02-05-2017, 08:47
Körfezi dolanmak bir tek bana zor gelmiyor sanırım.
Feribota binerken, ödeme yaparken, park ederken beklemek gerçekten bana eziyet geliyor. Bir iş yaparken duraksamayı, mola vermeyi hiç sevmediğimden olabilir.

Feribotla ne zaman Bursa'ya geçsem yol daha uzun ve yorucu geliyor bana.

Yigit-Y
02-05-2017, 08:50
Bende ne zaman izmire doğru gitsem

Avrupa yakalı olarak yenikapı bandırma kullanıyorum

Yol bir kısalaşıyor inanılmaz

se_RC_an
02-05-2017, 08:52
avrupa tarafında oturuyosanız çanakkale uzerinden gidin karşıya gecip feribota bınmek uzun surer trafikte
eskihisar feribotu gidiş geliş hafta sonu olursa 70 tl

mkerim
02-05-2017, 08:57
pendik yalova
sonra gemlik sapağından otoyola gir.
bursaya değmeden trafiğin en yoğun olduğu yerleri görmeden 4.5 tl ver çık

diğer bir yol eskihisar feribotu.
gene gemlikten girmeni öneririm.

tabi bunları yapman için acelen olmaması lazım

acelen varsa eğer.
bayramoğundan bursanın çıkışı bir saat bile sürmüyor.

leon45
02-05-2017, 08:58
ben geçen hafta istanbula gittim, bursa çevre yoluna bağlanmış artık, otoban + köprü 83.xx TL.

Köprü açıldığından beri feribot kullanmıyorum maliyet artıyor ama rahat rahat gidiyorsun

Sezgin
02-05-2017, 09:25
Anadolu yakasında oturanlar için köprü mantıklı. Ama Avrupa yakasının Bahçeşehir gibi nadide bir yerinde oturan biri olarak

YeniKapı - Yalova

Yalova - Yenikapı 1 Şoför + 4 Yolcu

Gidiş geliş toplam 150 TL tuttu. Ortalama 8.5 yakıt tuketimimi göz önüne alınca rakam bedava çıkıyor her halükarda. Ona göre hesabınızı yapın İDO ' da kampanya vardı şoför+araç 39 TL. Sanırım hala devam ediyor.

Ome_RS
02-05-2017, 10:20
Feribotta kampanya var arkadaşlar.
cuma ctesi pazar gidiş dönüş alırsanız 70Tl.
ben Bursa'ya giderken işim çok acilse köprüden gidiyorum. Ama ekonomi olarak en güzeli topçular eskihisar feribotu.
Eko+rahatlık içinse feribottan inip otobana bağlanıyorum. 17tl ye 30dk erken Bursa'ya varıyorum.
yaz sonuna kadar devam edecek sanırım kampanya. Bu kampanya dahilinde pendik-yalova feribotu da 41tl 1 yolcu ile beraber.

BARR
02-05-2017, 11:03
En rahatı ve ekonomiği aslında Bandırma vapuru.

denizhandinc
02-05-2017, 12:15
topcularda feribottan inip ters istikamette giderek altınova giselerinden otobana baglanmak mı daha mantıklı yoksa yalova-orhangazi üzerinden gidip gemlik giselerinden mi otobana baglanmak mı?

S.Özeren
02-05-2017, 13:34
Ücretler zaten belli de , bana istanbul trafiğinden çıktıktan sonra o feribotta geçen süre dinlenme gibi pldugu için feribot kullanmaya devam ediyorum

KoramiraL
02-05-2017, 13:38
Cumartesi sabah İstanbul izmir yaptım körfezi dolaştım Bursa Kemalpaşa üzerinden gittim gayette iyiydi yol ortalama 5 saatte gittim geneldede bu şekilde gidiyorum

EnesAksu
02-05-2017, 14:22
önceki hafta bursaya gittim otobandan dolaşarak 100 tl masrafım oldu. geçen hafta yalova kaplıcalara gittim. 75 köprü + 100 tl yakıt. zamanın varsa ailenle dolaşarak otobanı dolaşmak en keyiflisi

mikelazi
02-05-2017, 15:06
gece veya sabaha karşı yola çıkarım.geçen seneye kadar pendik-yalova feribotunu kullanır,biletimi gidiş dönüş 1 ay önceden alırdım.

şubat ayında topçular -eskihisarı kullandım.gidiş dönüş 80tl ekstra yolcu parasıda almıyorlar.dönüşüde ne gün nede saat mecburiyeti olmadıgı için işime geliyor.

zaten acelemde yok tonti tonti geze geze giderim.dönüş yolumdada kesinlikle ve kesinlikle Uzan Et Mangal - Steak, Et Mangal, Izgara Kofte (http://www.uzanetmangal.com/) e ugrarım :)

B-Devi
02-05-2017, 15:37
Köprü 65 TL, köprüden sonra otobandan Bursa çıkışına kadar devam ederseniz 17 TL daha kesiyor.

Sanırım zam yaptılar. Dün Orhangazi'den girip Bursa çıkışından çıktım 18.5 kesti.

Arakdaşım sen de hiç düşünme Pendik/Yalova hızlı feribotuyla geç. Fiyatları sabitlemişler 39 TL. Araç içindeki her yolcu +1 TL. Şu şartlarda en mantıklı seçim Pendik/Yalova hızlı feribot olacaktır. Başın ağrımaz, enerjin sana kalır.

B-Devi
02-05-2017, 15:40
EDİT:

Aracım LPG'li ve sıkıntı olmuyor. LPG kabul etmeyen sadece 1 feribot varmış O da yedek olarak bazen çıkıyormuş. Bilet almadan önce müşteri hizmetlerini aradım sordum, seçtiğim feribot LPG'li araç alıyormuş. Bindim gittim :) Sizin seçtiğiniz saatteki feribot almasa bile bir önceki yada sonraki sefere bilet alırsınız olur biter.

Oznsrl
02-05-2017, 17:58
100 km yi 20 tl mazotla gidebildiğim için hep karadan gidiyodum geçen sene meraktan köprüyü kullandım birazda yanlışlıkla oldu baya işimize geldi 3 arkadaştık vakit sıkıntımızda vardı dönüşte para pul yok giremedik ama hayatım s...di o yorgunlukla fethiyeden dönüyoduk zaten bitiktim 4 saat sürdü ordan maltepeye gelmem ama biz giderken köprü 90 otoban 10 tl idi şimdi biraz köprüden indirip otobandan bindirmişler :D

vakit varsa arkadaşlarla gezme amaçlı gidiliosa tıngır mıngır karadan gidilir bence gece geç saatlerde

alihan11
02-05-2017, 19:45
topcularda feribottan inip ters istikamette giderek altınova giselerinden otobana baglanmak mı daha mantıklı yoksa yalova-orhangazi üzerinden gidip gemlik giselerinden mi otobana baglanmak mı?

+1 ben bunun yalova dan inince altınovaya gidip 18 tl vermek ile orhangazı gemlik den ilerlemekmi daha mantıklı ? kaç dk kazandırıyor çok ışık varsa 18 tl ye değiceğini düşünüyorum ama yalovadan altınovayada bir mesafe var

darkmoon
02-05-2017, 19:47
Vaktin çoksa yorgunluk çekmem dersen körfezi geç üdeal ortalama hızda en ucuzu odur.. tek yakıt masrafın olur..

ikincisi ido dur.. hangisini seçersen seç idonun avantajlı..

en son köprüdür.. köprüde hem yol yaparsın gene araç sürersin gene yorgunluk çekersin üstüne o yorgunluğa para verirsin..

ido dada gene dinlenirsin deniz havası alırsın hemde ucuz ve ekonomik olur.. sadece olayı para olarak değerlendirmemek lazım dinlemek o manzaraya bakıp rahatlamak deniz havası almak denizi izlemek bile ayrı bir meditasyon rahatlık...

leon45
03-05-2017, 10:03

feribottan inince altınova veya kılıç gişelerden bağlanırsanız daha iyi olur otobandan bursaya çok kısa sürüyor. Gemlikten sonra pek bir şey kalmıyor zaten

denizhandinc
03-05-2017, 13:22
feribottan inince altınova veya kılıç gişelerden bağlanırsanız daha iyi olur otobandan bursaya çok kısa sürüyor. Gemlikten sonra pek bir şey kalmıyor zaten

kılıç gişeler mantıklıymış orayı bilmiyodum sagolun tavsiye için

Eworen
03-05-2017, 15:11
Köprünün açık ara en rahat hızlı ve kolay yöntem olduğu ama aynı zamanda açık ara en pahalı seçim olduğu kesin

Şahsen acelem yoksa kesinlikle eskihisar-topçular feribotunu kullanıp ordan sonrada otobanı kullanırım benim için ana sebep deniz havası almak tost falan yemek o kadar haftasonu gidiş dönüş 70 TL şu an bi hayli uygun otobanda bursadan yalovaya kadar 2 hafta önce 16.5 TL idi otobana girilmezse gidiş dönüş 70 TL
Gidiş-Dönüş feribotla 70 TL iken körfezi dolaşmak sadece hata olur 5-10 TL kar etmeye de değmez kesinlikle
Aslında seçim o anki duruma göre değişir gezmeye gitmiyorsam işim varsa köprüden geçerim ama her geçtiğimde çok ağır küfür ederim ben böyle hizmetin diye
Bu şekilde devam ederse İstanbul İzmir arası Gidiş dönüş sadece otoban -köprü ücreti 250 TL yi bulur ee benzininde 6-7 TL olacağını düşünürsek alın size dev hizmet..

darkmoon
03-05-2017, 15:45
iş için demiyorum ancak iş için ben şahsen izmire gidicek olsam mümkün mertebe uçak kullanıyorum .. ama arabayla çıkmışsam yüksek oranda tatil için çıkmışımdır ben feribotu tercih ederim ..

şimdi fiyatlar nedir bilmiyorum eskihisar topçular 45 tl tek taraflı açık bilet alınırsa gidiş dönüş 40 tl idi en son.. yanında tost çay falanda bedava idi ..

osman gaziyi 65 tl yaptılar gidiş dönüş sadece köprü 130 tl eder bunun otobanınıda kat 18 tl otoban de yuvarlak hesap gidiş dönüş de 40 tl otoban de .. etti sana toplamda 170 tl sadece köprü git gel..

köprü ile ido arasında ortalama bu bağlamda 90 tl oynar.. 90 tl de 1.4 -1.6 arası dizel bir araç ile baya baya uzun yolda bir yol yapmak demekdir..

içlerinde en avantajlısı ben 1.4-1.6 dizel mantığında bakıyorum türkiyede en çok satan onlar olduğu için en avantajlısı körfezi sürerek geçmek sabir bir hızda .. tek masraf yakıt olur oda çok bir şey olmaz.. ama yorgunluğu hammallığı çok dur sür babaa sür dön baba dön .. şahsen en son tercihim olur..

en avantajlısı bence koşulsuz feribot yola çıkmadanda kendini ayarlarsan feribotun saatine göre acelen bile varsa bir sıkıntı olmaz.. zaten her şey bir yana para pul feribottan denizi izleyip manzaraya bakmak bir çay içmek ap ayrı bir zevk ve keyif bence o yolun bir parçası o ritüel olmassa olmazı.. her şey parada değil..

imprezaWRC
03-05-2017, 15:56
En rahatı ve ekonomiği aslında Bandırma vapuru.

İskelenin karşısındaki gözlemecilerden gözleme, meydandaki köfteciden köfte en son olarakda höşmerim yedin mi işlem tamam ama böyle yaparsanda ekonomi diye birşey kalmıyor :D :D

997TT
03-05-2017, 15:59
Pendık yalova mı yoksa eskıhısar mı?
Hem hız hem de fıyat olarak?
Ayrıca kopru 120 tl mı oldu yenıden?

Eworen
03-05-2017, 16:08
Eskihisar ın en büyük avantajı zaman saat sıkıntısı olmaması
Pendik yalova da yok vapur kaçtı yok saat tutmadı bla bla..
Dolmuş gibi doldumu kalkar temiz temiz :)

darkmoon
03-05-2017, 16:08
İskelenin karşısındaki gözlemecilerden gözleme, meydandaki köfteciden köfte en son olarakda höşmerim yedin mi işlem tamam ama böyle yaparsanda ekonomi diye birşey kalmıyor :D :D

bandırma vapuru ben en son 2 sene önce hesap kitap yaptığımda baya pahalıya geliyordu şöför yanında 3 kişi yani toplam 4 kişi.. birde sanırım yanlışım yoksa köpekde almıyorlar .. lpg de olmuyor..

yani bence bandırma en güzeli kim için fazla araba sürmek istemeyen emekli amcalar çiftler için yada çok parası olan yol parasını hiç bir şekil umursamıycak insanlar için..

hesap kitap yapan adama tuzlu gelir..

darkmoon
03-05-2017, 16:10
zaten anlamadığım niye istanbul izmir direk sefer olmaz.. sanırım yıllar önce eskiden varmış..

imprezaWRC
03-05-2017, 16:30
bandırma vapuru ben en son 2 sene önce hesap kitap yaptığımda baya pahalıya geliyordu şöför yanında 3 kişi yani toplam 4 kişi.. birde sanırım yanlışım yoksa köpekde almıyorlar .. lpg de olmuyor..

yani bence bandırma en güzeli kim için fazla araba sürmek istemeyen emekli amcalar çiftler için yada çok parası olan yol parasını hiç bir şekil umursamıycak insanlar için..

hesap kitap yapan adama tuzlu gelir..

Bir kere Bandırma limanında işim vardı ben öyle sabah rahat rahat gideyim diye feribotla gitmiştim. Sonrasında, Bursa'ya Cemil&Cemal İskender'e uğradım öyle daha eğlenceli oldu :D :D
Şahsen, sadece Bandırma ve Kapıdağ yarımadasında bir yere gideceksem feribota binerim yoksa Bandırma feribotuna binmeyeli sanırım rahat 6 yıl olmuştur.

imprezaWRC
03-05-2017, 16:34
Eskihisar ın en büyük avantajı zaman saat sıkıntısı olmaması
Pendik yalova da yok vapur kaçtı yok saat tutmadı bla bla..
Dolmuş gibi doldumu kalkar temiz temiz :)
Olm o vapurda çok dengesiz yerleştiriyorlar benim gibi takıntılı adama gelmez o işler, yandaki fazla yanaştı, aha kamyon geldi, evladım o aradan geçme geçmeee ah az kaldı çiziliyordu.
Yalova-Pendik feribotunda da yazın tam feribotun ortasına denk getirmeye çalışıyorum. Yapabiliyorsam da en az sıkışık saatleri seçiyorum ki geniş geniş park edeyim, kapı vuruğu olmasın. Bir dakika doktor geldi, bir sonraki internet saati .... :D :D :D

hddsheriff
03-05-2017, 16:35
zaten anlamadığım niye istanbul izmir direk sefer olmaz.. sanırım yıllar önce eskiden varmış..

97 senesinde tdi de stajy yaparken istanbul izmir çalıştık 17-18 saat sürüyordu yanılmıyorsam, hızlı feribot olmadığı sürece yolculuk süresinden dolayı kimse tercih etmez.

darkmoon
03-05-2017, 16:44
topçular eskihisarda benimde şansıma hep en sona o kapanan kapının önüne ben kalıyorum daha çok şükür bir sıkıntı olmadı :) .. bir keresinde bir doğanın tamponu o kapı kapanırken kırdı onu gördüm ama sanırım ayarı iyi alamadılar ama bu dediğimde 10 sene önce..

şimdi çok daha prof olmuşlar mesela gemileri ufaltmışlar sanırım daha sık sefer olsun ve hızlı olsun diye birde gemilerde artık ellerinde telsizle araçları yönlendiren ortacılar var yanlış falan parkedersen düzeltiyorlar gerekirse durduruyorlar araç binişini falan..

darkmoon
03-05-2017, 16:46
97 senesinde tdi de stajy yaparken istanbul izmir çalıştık 17-18 saat sürüyordu yanılmıyorsam, hızlı feribot olmadığı sürece yolculuk süresinden dolayı kimse tercih etmez.

şimdi aradan 20 küsur sene geçmiş sende yaşlanmışsın çökmüşsün bak :D teknoloji gelişdi araçlar değişdi 10 saat olsa gene iyi .. sabah 6 da binsen ..öğlen izmirdesin arabanla .. mis gibi tertemiz.. az ama öz sefer yapılırsa günde misal iki sefer gidiş sabah ve akşam iki seferde haliyle dönüş fiyatlarda uygun olsa bence çok tercih edilebilinir..

mur_84
04-05-2017, 17:34
İzin başlangıcı ise geze geze giderim Feribot yada körfezi dönerim tamamen keyfi..
İzin dönüşü direk Osmangazi köprüsünü kullanırım..

mkerim
05-05-2017, 08:53

eskiden yani ülkemizin kendine ait deniz işletmeleri varken; İstanbul izmir ve Marmarise gemi ve feribot seferleri vardı. Bu arada birde gezi gemimiz vardı Ankara adında. Amerikadan alınmış ve yıllarca hizmet etmiş hac seferinden dünya turuna kadar yapmış bir gemi idi.
İstanbul karaköy rıhtımdan saat 14 de kalkan feribot ertesi gün sabah 9 da İzmir limanına yanaşırdı. Zamanında çok tercih edilen bir yoldu. Kamara dan güvertede yatmaya kadar bilet seçeneği vardı. sonra durum ortada ver mehteri.

Yigit-Y
05-05-2017, 09:58
eskiden yani ülkemizin kendine ait deniz işletmeleri varken; İstanbul izmir ve Marmarise gemi ve feribot seferleri vardı. Bu arada birde gezi gemimiz vardı Ankara adında. Amerikadan alınmış ve yıllarca hizmet etmiş hac seferinden dünya turuna kadar yapmış bir gemi idi.
İstanbul karaköy rıhtımdan saat 14 de kalkan feribot ertesi gün sabah 9 da İzmir limanına yanaşırdı. Zamanında çok tercih edilen bir yoldu. Kamara dan güvertede yatmaya kadar bilet seçeneği vardı. sonra durum ortada ver mehteri.

Bu senede marmarise gideceğim

Bu mesajı yazmasaydım

Sabah sabah küfür ettim yine bu hizmeti vermeyenlere :)

mkerim
05-05-2017, 10:04
https://i.hizliresim.com/vbvLWz.jpg (https://hizliresim.com/vbvLWz)

Ankara gemisi bu idi lakabı ise hamam tası. zamanında gemide yapılan eğlenceler ve gemi yolcuları efsane olmuş kişiler ve devlet adamları idi. (yabancı devlet adamları çoğunlukta. )

darkmoon
05-05-2017, 10:52
istanbul izmir bugünün motor ve gemi teknolojisinide katarsak arabayla gitmek isteyenler için hem daha ekonomik hem daha yorgunsuz olucaktır vakti bol olanlar yada vaktini önceden ayarlıycaklar için en güzel tercih 5-6 saat direksiyon sallamakdansa 7-8 saatte arabanıda yormadan kendinide yormadan yakıt ve bakım maliyetlerindende büyük tasarruf ederek çok güzel bir çözüm olurmuş..

BARR
05-05-2017, 10:55

Baba tarafIM İstanbullu, aile ve ben İzmirde yaşıyoruz. Dedem bu feribotlarla gider gelirdi arabasıyla ben çocukken. 3-4 kere binmişliğim vardır, kamarada kalmıştım :)

Hatta dedem sene kaç bilmiyorum VW Variant yeni almış ve Feribotla gelirken yangın mı ne çıkıyor batıyor tam bilmiyorum detayını araba gitmiş babam anlatırdı :)

http://www.kaptanhaber.com/res_upload/ankaraferibotu.jpg

mkerim
05-05-2017, 11:06
Baba tarafIM İstanbullu, aile ve ben İzmirde yaşıyoruz. Dedem bu feribotlarla gider gelirdi arabasıyla ben çocukken. 3-4 kere binmişliğim vardır, kamarada kalmıştım :)

Hatta dedem sene kaç bilmiyorum VW Variant yeni almış ve Feribotla gelirken yangın mı ne çıkıyor batıyor tam bilmiyorum detayını araba gitmiş babam anlatırdı :)

bu resimdeki yeni olan gemi yani yanan ve söndürürlerken batırmaya çalıştıkları gemi.
benim dediğim ise : http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2012/02/20081204-TDIESKIANKARA7GH.jpg

yanma işi ise tamamen bir enayilik. içeride bir sürü araba sıkılan sulardan zarar gördü.
gemini sarayburnuna yanaşmıştı. olan sadece arabalara oldu. bizim arabalar da içerisindeydi.
sigorta şirketi kim neyim gitti dediyse ödemişti.
meşhur bir sanatçının arabası da varmış içeride. araba reno 9 kadın ekspere söylüyor. torpidoda 500.000 dolar 300.000 mark bir sürü mücevherat anlatıyor eksper yazıyor. bu arada eksper diyor ki (kısık sesle ) at nasıl olsa yandı her şey. sonra kapak açılıyor. bizim arabalar römorkların üzerinde olduğu için eksper ve biz paçayı kurtardık derken eksper meşhur sanatçının arabasını buluyor. onun araba da tertemiz. hemen bakıyorlar arabaya kaybolan bir şey varmı bahanesi ile. kadını ne söylediyse en az iki misli fazlası çıktı arabasından.
zamanında duble yollarımız yokken bu çok kullanılan bir ulaşım şekli idi. gene mehter çağrıştırdı. bana ne olduysa

darkmoon
05-05-2017, 11:41
böyle bir şey şimdi olsa araba başı 150 tl deseler .. saat sabah 6 da değilde 4 de kalksa 2 saat günden kazanır 12-1 gibi izmirde olur..

yorgunluk sıfır , arabanın yorgunluğu sıfır arıza yapma faktörü kaza yapma faktörün sıfır .. genelde uzun yoldan önce uzun yol bakımı yapılır onada gerek yok.. o paranda cebinde..

hddsheriff
05-05-2017, 14:01

97 senesinde ben stajyerken ankara-Samsun-İskenderun gemileri İtalya - Türkiye arası yolcu ve araç taşıyordu. Sadece yaz sezonu çalışıyorlardı ve gayet dolu gidip dönüyorduk. ***** sebeplerle gemiler Yok pahasına satıldı gitti.

sweatcaptain
07-05-2017, 18:18
Pendik yalova erkenden alinca 19 tl ye dustu + sofor haric kisi basi 7 tl oduyorsun mis

Ozan.E
17-07-2020, 16:05
Merhaba

Bursaya gidiş için en uygun yol ne güncel durumda? Körfezi dolanmak istemiyorum, yenikapıdan feribot 160-190 tl arası fiyat göstermekte

mikelazi
17-07-2020, 16:20
maltepede oturuyorum.

arife günü için pendik yalova aldım ailemle 90tl
2 hafta önce git gel yaptım.feribat 96dı :)
yalova inip orhangaziden otobana çıkıyorum.bursaya kadar 20-22tl di galiba.sonrasında balıkesire kadar otoban 63tl. yol muhteşem,boş rahat.shellin kaliteli yakıtı ve kahvesi ile yalova-burhaniye arası CEbirle tam 3 saate gittim.

Evrenoz
17-07-2020, 16:42
Geçen hafta altınoluk'a giderken feribot kullanayım dedim, 80 lira tuttu. Kaybettiğim zaman 1 saate yakın.
Köprü 120, aradaki farka değmez.

mikelazi
17-07-2020, 17:07
Geçen hafta altınoluk'a giderken feribot kullanayım dedim, 80 lira tuttu. Kaybettiğim zaman 1 saate yakın.

pendik daha rahat.her saat başı var.isterseniz önceden biletinizi alabiliyorsunuz.zaten direk yalovaya indiriyor :)

onursumer
17-07-2020, 19:11
Merhaba

Bursaya gidiş için en uygun yol ne güncel durumda? Körfezi dolanmak istemiyorum, yenikapıdan feribot 160-190 tl arası fiyat göstermekte

avrupa yakasında oturan için yenikapıdan feribotla geçmek bence en mantıklısı

ardicli2000
17-07-2020, 19:14
Şahsen topçular-seferihisar feribotunu tercih ediyorum. Çok acilse elbette koprü ancak değilse topçular işimi yeterince gorüyor. Hem deniz havasi aliyorum hem de zevkli bir yolculuk yapiyorum. ama tercihler de onemli tabi..

imprezaWRC
17-07-2020, 19:19
maltepede oturuyorum.

arife günü için pendik yalova aldım ailemle 90tl
2 hafta önce git gel yaptım.feribat 96dı :)
yalova inip orhangaziden otobana çıkıyorum.bursaya kadar 20-22tl di galiba.sonrasında balıkesire kadar otoban 63tl. yol muhteşem,boş rahat.shellin kaliteli yakıtı ve kahvesi ile yalova-burhaniye arası CEbirle tam 3 saate gittim.

Feribot için HES kodu modu almak gerekiyor mu? Köprüden de geçsek HES kodu lazım mı? Bilenler yeşillendirsin :)

Evrenoz
17-07-2020, 20:10
pendik daha rahat.her saat başı var.isterseniz önceden biletinizi alabiliyorsunuz.zaten direk yalovaya indiriyor :)

Ona da baktım 88 TL dedi
15 dk önce orda ol, 45 dk yol, e pendiğe gitmek de 15-20dk, yalovadan otabana bağlama 15 dk..

Ben evden çıktıktan 1 saat sonra bursa'da, 2 saatte Susurlukta, 3. Saatte altınolukta oluyorum. 40 lira için değmez vakit kaybına

Evrenoz
17-07-2020, 20:11
Feribot için HES kodu modu almak gerekiyor mu? Köprüden de geçsek HES kodu lazım mı? Bilenler yeşillendirsin :)

sen kontağı açarken de al hes kodu :)

Mutu
17-07-2020, 21:07

en son köprüden geçtiğimde 156 tl ödedim abi. Yanlış hatırlamıyorsam eğer. Eniştemle geçtik. Bir önceki yolun da ücreti dahil midir bilmiyorum, ama gişeye 156 ödedik. :)

individual
17-07-2020, 21:16
2-3 hafta önce bende feribot kullandım.fiyatı bana yüksek geldi.Sıra bekledik ve gemi hava güzel olmasına rağmen kayık hızında gitti.

Bir sonraki sefer köprü tercih ederim.

kado
17-07-2020, 22:33
topcular 45 ama ısın komık yanı dun oylesıne aradık bız de yalova-pendık 40tl imiş, hem de 1 yolcu ıle beraber.
tabi bılet pek kalmıyormus son saatlere

Yalova pendik , şoför + 3 yolcu 92 tl

kado
17-07-2020, 22:35
Yalova pendik , şoför + 3 yolcu 92 tl

Kaç senelik mesaja cevap atmışım :D
imprezaWRC ido'dan bilet alırken hes kodunu istiyorlar

Evrenoz
18-07-2020, 05:08
en son köprüden geçtiğimde 156 tl ödedim abi. Yanlış hatırlamıyorsam eğer. Eniştemle geçtik. Bir önceki yolun da ücreti dahil midir bilmiyorum, ama gişeye 156 ödedik. :)

Otoban da var o ücretin içinde

sweatcaptain
18-07-2020, 05:58
Kesinlikle evren abi. Uzun yolda zaman daha on planda benim icinde. Ciddi bir fark yok. Hergun gecilse evet totalde buyuk rakam ama yilda 1 2 gecis icin hic degmez...kopruden devam

Ormanci
19-07-2020, 08:28
Yavaş yavaş bu iş İstanbul-Ankara otobanına dönecek. Ona da zamanında "efenim niye yapıldı E5 neye yetmiyordu" diyorlardı, şimdi eski yoldan giden yok. Ha maliyeti bu kadar yüksek miydi tartışılır. Bir de tabi saçma boyutlarda verilen garantiler şunlar bunlar tabi ki tartışma konusu ama ödenen ücretlere nazaran elde edilen vakit ve yorgunluk vs gibi faktörlere bakınca, ödenen paralara da pek acımaz hale geliyorsunuz. Feribot bize Pendik-Yalova babında acayip işe yarıyordu, başka bir şey kullanmam diyordum, köprü tatlı geliyor şimdi, basıp geçiyoruz :)

Otoyolla beraber İzmir şu kadar tutuyor köprü ile diyorlar, köprü zaten 150 küsür mü, bi o kadar da otoyol. Giriyor mu, giriyor. Ancak senelerce Bursa-Karacabey arasında kaybedilen zamanlar, saçma sapan Bursa trafiği, o yoldaki kazalar sonucu tıkanmalar, şu bu... Başlarım lan deyip oraya da dalıyorsunuz.

imprezaWRC
19-07-2020, 13:15
Yavaş yavaş bu iş İstanbul-Ankara otobanına dönecek. Ona da zamanında "efenim niye yapıldı E5 neye yetmiyordu" diyorlardı, şimdi eski yoldan giden yok. Ha maliyeti bu kadar yüksek miydi tartışılır. Bir de tabi saçma boyutlarda verilen garantiler şunlar bunlar tabi ki tartışma konusu ama ödenen ücretlere nazaran elde edilen vakit ve yorgunluk vs gibi faktörlere bakınca, ödenen paralara da pek acımaz hale geliyorsunuz. Feribot bize Pendik-Yalova babında acayip işe yarıyordu, başka bir şey kullanmam diyordum, köprü tatlı geliyor şimdi, basıp geçiyoruz :)

Otoyolla beraber İzmir şu kadar tutuyor köprü ile diyorlar, köprü zaten 150 küsür mü, bi o kadar da otoyol. Giriyor mu, giriyor. Ancak senelerce Bursa-Karacabey arasında kaybedilen zamanlar, saçma sapan Bursa trafiği, o yoldaki kazalar sonucu tıkanmalar, şu bu... Başlarım lan deyip oraya da dalıyorsunuz.

Feribot için evden erken çıkman lazım; yetişiriz dersin bir bakarsın iki araç birbirine dokunmuştur trafik kilitlenmiştir veya bir bakarsın yolu kapatmışlar sen başkalarının peşinden sahile gideceğim diye sinir stres olursun. Ki bunların hepsini de yaşadık. Bilet var diye evden sinir stres çıkıyorsun, o sinirle giderken feribota binerken hanımdan o beklenen soru gelir, ocağı kapatmışmıydım ? Nasıl ya?
Bir sefer evden nasıl çıktıysak daha o zaman çocuk da yok, ben kapıyı kilitleyip anahtarı nereye attığımı hatırlamıyorum; eşimde sabah fırında kurabiye...vs yapmış o da fırını kapatıp kapatmadığını hatırlamıyor ve biz Bandırma feribotundayız, feribot yolun 1/4'nü bitirmiş. Birbirimize bu salak soruları sorup doğru güvenlik görevlisinin yanına gidip derdimizi anlattıktan sonra otomobili didik didik aramıştık, ben anahtarı bulmuştum ama eşim halen ne yaptığını hatırlamıyordu :D :D

Otoyolda en azından biryerden küfür kıyamet dönme şansın var. Ben birde bu kafa ile bakıyorum. Ayrıca, bulunduğum yerden otobana bağlanmak 15dk sürüyor. Pendik'e gitmek 45 dk sürüyor. Bir sefer eşimin ısrarı ile bayramda yola çıkmıştık tövbe bir daha asla bayramda yola çıkmam. Karacabey'e geldiğimizde utanmasak kontak kapatacaktık. Sinirden kafamdan dumanlar çıkmaya başlamıştı, anakartımı yakma eşiğine gelmiştim.

4-5 şerit otoban varken eski yoldan gitmenin anlamı yok. Dediğin gibi de pahallı mı evet çok pahalı, her seferinde sinirimi bozuyor ama senede 1 kere Altınoluk'a gideceğim diye de eski yoldan gidip çile çekemeyeceğim. Birde eski yolda nerede kaç km/h ile gitmek gerekiyor belli değil. Radar var muhabbetine de gözün kadranda gitmekte ayrı dert. Laaan o araç bize dönük mü park etmiş, radaaaaarrrr, hayır sanki uça uça gidiyorum; bölünmüş yol diye 110km/h ile gidiyorum ama acaba bu adam orada duruyorsa 80-90 km/h olmasın diye önünden neredeyse park hızında geçiyordum.

Ha ama Yalova-Bursa-Gemlik arasındaki o tatlı virajlar gitti. Benim için o virajlar en büyük eğlenceydi. Ha tabi kamyona denk gelince de iş moka sarıyordu o da ayrı mevzu.

131mirafiori
20-07-2020, 06:53
Zaman sorunumuz olmadığı için geçen hafta karadan Bursa - Kurtköy , Kurtköy - Bursa yaptım. Gölcük sahil, Outlet Center ve dönüşte Orhangazi de mola verdim. Gidiş ve dönüş toplam sürem molalarla birlikte 7 saat kadar sürdü. Cebimden çıkan miktar 450*0,32= 144 TL. Yukarıda arkadaşın yazdığı gibi Bursa'dan otobana girip köprüden geçersek 156 TL tutuyor ki bu sadece 1 gidiş.

Köprü büyük kolaylık ancak vaktim varsa ne otoban ne de köprü kullanmamaya çalışıyorum.

dqn
20-07-2020, 12:08
İzmir otoyoluna radar koyuyorlar mı bilen var mı?

Ormanci
20-07-2020, 12:15

Şimdilik bu zamana kadar allah ne verdiyse durumu hakimdi diyor herkes. Ancak vergi lazım, ceza lazım, para lazım, yatmaya başlarlar gibi yakında. Veya gişelerde ortalama hız muhabbetleri olabilir.

Bu arada otoyolda benzinlikler geçen sene yeni açılıyordu, hah servis alanı diyorsun, bi bakıyorsun inşaat, haydaaa diye 15-20km daha gittiğimiz oldu. Bu sefer kurulu yere giriyorsun ana baba günü, tuvalet sırası vesaire, bişeyler için duran edene eziyet...

tequila818
20-07-2020, 12:25
ben de pahalı olduğunu düşündüğüm için izmir istanbul arası eski yolu kullanmaya karar vermiştim. Yalnız yolun karanlık olması, gece kamyonların birbirini sollama çabası vesaire derken mustafakemalpaşa'dan otobana girdim. Yolun gerisini otobandan çok rahat gittim. Ben özellikle İstanbul tarafından gelecekler için Osmangazi sonrası Bursa batı çıkışına kadar otobanı tavsiye ederim. Toplamda 154 TL gibi bir rakam ödüyorsunuz ancak Pendik-Yalova feribotunun 90 küsür TL olduğunu düşünürsek 50-60 TL ye 1 saat kazanılıyor.

Yolun kalan yarısı ise yine 150 TL ancak çok fazla basmıyorsanız eski yol ile yeni yol arasında yarım saat oynuyor Bursa'dan İzmir'e.

Benim hesaplarım bu yönde. Hesaplar eski yolun trafik durumuna ve çevreyolunda gittiğiniz hıza göre değişecektir.

mikelazi
20-07-2020, 12:48

bu sabah arkadaşım altın oluktan geldi.

tq verisi topspeed 255
ortalama hızı 168

1-2 haftaya nerde radar var anlarız :)

mikelazi
20-07-2020, 12:54
Zaman sorunumuz olmadığı için geçen hafta karadan Bursa - Kurtköy , Kurtköy - Bursa yaptım. Gölcük sahil, Outlet Center ve dönüşte Orhangazi de mola verdim. Gidiş ve dönüş toplam sürem molalarla birlikte 7 saat kadar sürdü. Cebimden çıkan miktar 450*0,32= 144 TL. Yukarıda arkadaşın yazdığı gibi Bursa'dan otobana girip köprüden geçersek 156 TL tutuyor ki bu sadece 1 gidiş.

Köprü büyük kolaylık ancak vaktim varsa ne otoban ne de köprü kullanmamaya çalışıyorum.

vaybe 90 larda ne gittim geldi o yoldan.

para yoksa depo fullse en mantıklısıydı.

önde kamyon birde sollama muhabbetleri vardı.

şimdilerde daha güzel o yol.hele pazar sabahı 5-6 civarı.tonti tonti misss

MustafaCam
20-07-2020, 13:38

Gemlik civari dinlenme tesisi çıkışı denk geldim. Çökmüşlerdi tesis çıkışına.

Ome_RS
20-07-2020, 14:04
Pendik'te oturmam sebebi ile ben IDO kullanıyorum. Randevulu olduğu için sıra bekleme derdi yok. Bir sefer biletleri ters almışım gidiş yerine dönüş dönüş yerine de gidiş (aklımı seveyim nerdeyse artık:D) o zaman gişede sorun yaşadım. Yeni bilet alıp devam ettik. Feribot sonrası da eski gemlik yolu üzerinden Bursa'ya varıyorum. Eğer hızlı kullanmıyorsam ki çocuk varken max 100 otoban zaman kazandırmıyor. Eski yoldan da aynı sürede varabiliyoruz.
Çocuk arabada rahat durmuyor ancak feribotta gez dolaş çocuk parkına götur (korona öncesi) eğleniyor.
İş için giderken genelde köprü kullanıyorum.

kelalper
23-07-2020, 11:01
Geçen hafta Altınoluk a yazlığa gelmek için saat 18:15 de yola çıktım evden. Körfezi dolaşacaktım 2 hafta izmire giderken dolanmıştım 1 saat uzamıştı ama ucuza gelmişti. Abi saat 19:20 de evin önünden yeniden geçtim. Tem diye yola çıktım tıkalı e5 den gidiim dedim tıkalı sahile döniim Tuzlaya kadar boş dedim sahile dönmek için evin önünden yeniden geçmek zorunda kaldım. 1 saat boşa geçti. Sahilden giderken tam Pendike geldik hanım vapura bakiim dedi 15 dakika var yerde var dedi girdim 90 liraya geçtim Yalovaya. Eski yoldan Bursaya geldim oradan otobana girdim. Yalovadan taa Tavşanlıya gitmeye gerek yok otoban için. Araba az yakıyorsa saatte uygunsa körfezi dolanmak mantıklı araba kullanmakla derdiniz yoksa. Megane 4 dizel saolsun 110la cruise da 3.7lt yakıyor. Ama dediğim gibi İzmitten geçiş ve istanbuldan geçiş saatiniz önemli. Gidiiim diosun istanbuldan çıkamıyorsun.

denizhandinc
23-07-2020, 12:27
Geçen hafta Altınoluk a yazlığa gelmek için saat 18:15 de yola çıktım evden. Körfezi dolaşacaktım 2 hafta izmire giderken dolanmıştım 1 saat uzamıştı ama ucuza gelmişti. Abi saat 19:20 de evin önünden yeniden geçtim. Tem diye yola çıktım tıkalı e5 den gidiim dedim tıkalı sahile döniim Tuzlaya kadar boş dedim sahile dönmek için evin önünden yeniden geçmek zorunda kaldım. 1 saat boşa geçti. Sahilden giderken tam Pendike geldik hanım vapura bakiim dedi 15 dakika var yerde var dedi girdim 90 liraya geçtim Yalovaya. Eski yoldan Bursaya geldim oradan otobana girdim. Yalovadan taa Tavşanlıya gitmeye gerek yok otoban için. Araba az yakıyorsa saatte uygunsa körfezi dolanmak mantıklı araba kullanmakla derdiniz yoksa. Megane 4 dizel saolsun 110la cruise da 3.7lt yakıyor. Ama dediğim gibi İzmitten geçiş ve istanbuldan geçiş saatiniz önemli. Gidiiim diosun istanbuldan çıkamıyorsun.

3.7 mi vay arkadas rakamlara bak :D benim f20 yi uzun yolda artık rüzgar gücüyle hareket ettiricem nerdeyse yinede kemiksiz 7 yakıyor.

_opeth
23-07-2020, 22:16
Eskihisara gidip feribota biniyorum binerken gidiş dönüş alıyorum dönüşü istediğiniz zaman kullanıyorsunuz ücreti 150TL şu an Negmar Denizcilik (https://negmar.com/tr-tr/eskihisar-tavsanli.aspx)

sonra eski yoldan 120'ye sabitleyip gidiyorum. izmire 6,5-7 saatte varıyorum genellikle.

valla ankara otobanı fiyatı olsa veya ondan bir tık yüksek olsa neyse de bana çok para abi. aradaki saat farkı kadar meblağı kaybeder durumda para kazanmam gibi bir durum olursa kullanırım.

Balıkesirde öğrenciyken körfezi dolaşarak gidip gelmişliğimde vardır bolca.

huseyinturk
23-07-2020, 22:25
Dizel arabalardan çok yakan yol yapmışlar, insanın çok zoruna gidiyor

kelalper
24-07-2020, 09:21
Fluence buna göre çok yakıyordu. Megane bozuk olması gerekenden az yakıyor. İstanbul izmir 3.7 ortalama ile gittim cruise ile 110 sabit. Ama gerçekten sabırlı olmak lazım yol bitmiyor. Ben sabırlı olmak zorundaydım 2 arabaydık o ben körfez dolaşmam köprüden giderim dedi. Ben erken çıktım aynı saatte İzmirde olalım diye. Ben otoban girişine geldim o aradı biz köprü girişinde oxygendeyiz kahve alıcaz dedi. Hadi bizde otobandan gidelim beraber gideriz dedik yoksa normal yoldan gidecektim. Abi otobana girdim orada da 110 a aldım İzmire kadar yakalayamadılar. Whatsappdan takip attık tam yaklaşıyorlar hop bi yerde duruyorlar ara açılıo. Ben 2 kere WC ihtiyacı için durdum sadece.

Eworen
24-07-2020, 09:41
Otoban ın köprünün ana sıkıntısı insanın o parayı verdiğinde zoruna gitmesi şahsen benim zoruma gidiyor çok daha ucuza gidilebilecekken ona buna peşkeş çekerek soygun yöntemiyle min 10 katı para veriyoruz
Yoksa tabikide en iyi en rahat yöntem. Kim köprüden geçerek otobanı kullanarak dümdüz yolda İzmire varmak istemez
Zaten birçoğumuz senede bi kaç kez kullanıyoruz ondada 3-5 e bakacak pek bişey yokta onlar kadar kolay kazanmadığımız için geçerken bi kaç kez düşünülmesi alternatif yön aranması çok normal

denizhandinc
24-07-2020, 09:48
Yanlız bana mı öyle geliyor bilmiyorumda dagların arasından bölünmüs yolda 130 gitmekle yeni otobanda 130 gitmek arasında yakıt acısından fark var gibi. Otobanda arac cok daha fazla yakıyor gibi geliyor bana. Otoban acık alanda oldugu icin cok rüzgar alıyor bence bundan kaynaklanıyor

kelalper
25-07-2020, 13:33
otoban daha uzun birde çok fazla elevasyon var. Bir çıkıyor bir iniyor. onunda etkisi vardır.

mikelazi
25-07-2020, 14:01
yaww o otobanı kullansakta kullanmasakta almıyorlarmı parasını.senede 2-3 kere gideceğim yol içinde otobanı tercih ediyorum.

arife günü 3 araba çıkıcaz.7:00 pendik,yalova feribot.sonra otoban,1.shell yakıt fulleme kahve,2 shell dondurma wc kahve ,belki yasada kahvaltı.

full çakılı 1.0cc cebir 5lt yaktı.hızım 80-130arası

janet
25-07-2020, 18:39
bende 1 kere geçiyor geçelim dedim ama totalde ise izmir 300 tl sadece yol ücreti için cidden çok!
rüzgar durumuna katılıyorum bazı bölgelerde inanılmaz yan rüzgarlara maruz kaldım yüksek hızda daha hissedilir oldu tabi.

ChtArdARSL
26-07-2020, 07:17
Bende yeni geldim gittim ruzgar cok fazla 190 ortalamali 8.5 yakti araba

berkaym
26-07-2020, 09:09
Yılda 2-3 kereden fazla gitmediğim için otobandan gidiyorum genelde. Son gidişim polo 1.0 tsi osmangazide sıfırladım tam 3 saatte 427km gittim ortalamam 9.2 litreydi :D

dqn
27-07-2020, 11:21
Otobanda gerçekten 1 tane bile radarı bırak polis aracı bile yok.

180-220 arası dip gaz gittim hep otoban tüketimim 8.5 litre civarı oldu. 200 sabit araba anlık tüketimde 11.5 yakıyor öğrenmiş olduk :D

enesy
27-07-2020, 11:25
Otobanda gerçekten 1 tane bile radarı bırak polis aracı bile yok.

180-220 arası dip gaz gittim hep otoban tüketimim 8.5 litre civarı oldu. 200 sabit araba anlık tüketimde 11.5 yakıyor öğrenmiş olduk :D

Altınova Bursa arası 1228TL yedim geçen hafta. 191Km ile .

denizhandinc
27-07-2020, 12:21
Bende yeni geldim gittim ruzgar cok fazla 190 ortalamali 8.5 yakti araba

190-200 e iyi ortalama valla

sevo16
27-07-2020, 14:10
Bayramda osmangazi köprüsü ücretsiz olmuyordu dimi ?

ChtArdARSL
27-07-2020, 15:08

ben gece cıktım arkası Gunduz oda aynı yerde yedi 170 ıle

imprezaWRC
27-07-2020, 16:56

Oops çok acıklı olmuş, geçmiş olsun. Ben Gemlik çıkışında gördüm gördüğümde ben kaç km/h ile gidiyorum diye baktığımda 136 görünce hemen arkadan gelen var mı diye bakıp 120'ye inmistim umarım arkadan göndermezler. Gerçi ben geçerken adam paspasta birşey arar modundaydi :)
Yolun geri kalanını da 126'ya sabitleyerek bitirdim. İyikide öyle yaptım çünkü sol seritte abuk sabuk parçalar gördüm. Bir tane B kasa Mercedes karteri delmis arıza şeridinde heryer yağ içindeydi. İki araçta lastik patlamıştı. Ayrıca çok fazla yan rüzgar vardı.
Virüs yüzünden de çocuğu tuvalete sokmadim. Bir tane 5 lt damacanaya işettim :)

kasırqa
27-07-2020, 16:56
Bayramda osmangazi köprüsü ücretsiz olmuyordu dimi ?

Hayır. Sadece devlete ait otoyollar ücretsiz oluyor. Osmangazi Köprüsü ve devamındaki otoyol ücretli.

enesy
27-07-2020, 17:06
Oops çok acıklı olmuş, geçmiş olsun. Ben Gemlik çıkışında gördüm gördüğümde ben kaç km/h ile gidiyorum diye baktığımda 136 görünce hemen arkadan gelen var mı diye bakıp 120'ye inmistim umarım arkadan göndermezler. Gerçi ben geçerken adam paspasta birşey arar modundaydi :)
Yolun geri kalanını da 126'ya sabitleyerek bitirdim. İyikide öyle yaptım çünkü sol seritte abuk sabuk parçalar gördüm. Bir tane B kasa Mercedes karteri delmis arıza şeridinde heryer yağ içindeydi. İki araçta lastik patlamıştı. Ayrıca çok fazla yan rüzgar vardı.
Virüs yüzünden de çocuğu tuvalete sokmadim. Bir tane 5 lt damacanaya işettim :)

Abi kötü bir haberim var. Ceza gelecek muhtemelen sana. Ben çooook uzakta gördüğüm anda arkam boş diye frene asıldım . Radar a 40 50 metre kala 100 e kadar düştüm yerse diye. Ama düzlüğün en başındaki radar nokta kadar gözüken yerdeki hızımı ölçmüş. Gemlikteki beyaz connect Sabah ist yönü öğleden sonra bursa yönü sabit duruyor.
Çok ciddi tehlikeli bir yol aslında dümdüz gözüküyor herkes 200 ve üzeri hızları deniyor. Hele yağmur olduğunda bir çok yerde göllenme oluyor ve çok kaza oluyor aquaplaning nedeni ile.

Octavia RS
27-07-2020, 18:16
Benim fikrim 200-250 gidiceksen otoban mantıklı yoksa ben zaten 110-120 gidiyorum boşuna para vermenin mantığı yok ayrıca çok rüzgar alıyor yol ve iniş çıkış çok bi tık daha fazla yakıyor sanki otobanda. Yarın gidicem bende Bursadan mı çıksam yoksa edremit çıkışına kadar gitsem mi kararsızım büyük ihtimal bursadan çıkarım :D Gemlikte oksijenin orda mı duruyor araç dikkat edelim yarın ona göre :)

Geçen yaz gemliğin üstünden geçtiğimiz viyadükle gemlik oksijen arasında tam virajda orta şeritteyim yola yağ dökülmüş farketmedim hiç ibizayla 120 küsür hızım araba bir koptu 4 teker birden hasss lan oldum sanki sihirli bir el yukardan beni tekrar yola oturttu ama saniyelik oldu hepsi yoksa o hızla varya mümkün değil toplamam giderdim öbür tarafa aklım g.tümden çıkmıştı. Sonra bi baktım tır ilerde yola yağ döke döke gidiyo o. evladı az küfür etmemiştim camı açıp kendisine.

denizhandinc
27-07-2020, 18:21
Abi kötü bir haberim var. Ceza gelecek muhtemelen sana. Ben çooook uzakta gördüğüm anda arkam boş diye frene asıldım . Radar a 40 50 metre kala 100 e kadar düştüm yerse diye. Ama düzlüğün en başındaki radar nokta kadar gözüken yerdeki hızımı ölçmüş. Gemlikteki beyaz connect Sabah ist yönü öğleden sonra bursa yönü sabit duruyor.
Çok ciddi tehlikeli bir yol aslında dümdüz gözüküyor herkes 200 ve üzeri hızları deniyor. Hele yağmur olduğunda bir çok yerde göllenme oluyor ve çok kaza oluyor aquaplaning nedeni ile.

Siz radarı gördügünüzde radar sizi coktan görmüs ve cezai isleminizi baslatmıs oluyor :)

dqn
27-07-2020, 18:47

Geçmiş olsun, önceki sayfalarda da konuşmuştuk. Bana hiç denk gelmedi ama demekki radar atmaya başlamışlar. Aklımızda bulunsun.

imprezaWRC
28-07-2020, 09:55

Hayırlısı artık, yapacak birşey yok. Sürekli göstergeye bakmaktan sıkılıp onumdekilere ayak uydurmanin cezasını çekeceğiz artık :(

emrhn28
28-07-2020, 10:06
Eşim bandırma'lı sürekli gidip geliyoruz. Eskihisar topçuları kullanıyorum. Bursaya kadar otobana bağlanıyorum ama eski yoldan da çok gittim geldim. Osmangazi çok kolaylık ama ciddi para bence... Körfezde ışık olmasa dönmek güzel ama yormuyorum kendimi feribot yapıyorum. En az 20 kez gitmişimdir bir kere bandırma'da radara düştüm... O zamandan beri hep limitlerde gidiyorum.

kasırqa
28-07-2020, 18:19
Benim fikrim 200-250 gidiceksen otoban mantıklı yoksa ben zaten 110-120 gidiyorum boşuna para vermenin mantığı yok ayrıca çok rüzgar alıyor yol ve iniş çıkış çok bi tık daha fazla yakıyor sanki otobanda.
Hocam özellikle bayramda 110 120 gidemiyoruz ki eski yolda. Eşim Düzceli dolayısıyla Balıkesir düzce yaparken Osmangazi'den bir önceki çıkıştan çıkıyorum büyük kolaylık. Bursa çevreyolu girişinde ( minteks in önü) 10 15 km lik kuyruk görmüşlüğüm var ve 5 ya da 10 km hızla anca gidiyorlardı. Kaza vs de yoktu sırf o kalabalığa girmemek için değer. Keza Gemlik Mustafakemalpaşa Susurluk da sıkıntı oluyor bayramlarda.

imprezaWRC
28-07-2020, 19:36
Hocam özellikle bayramda 110 120 gidemiyoruz ki eski yolda. Eşim Düzceli dolayısıyla Balıkesir düzce yaparken Osmangazi'den bir önceki çıkıştan çıkıyorum büyük kolaylık. Bursa çevreyolu girişinde ( minteks in önü) 10 15 km lik kuyruk görmüşlüğüm var ve 5 ya da 10 km hızla anca gidiyorlardı. Kaza vs de yoktu sırf o kalabalığa girmemek için değer. Keza Gemlik Mustafakemalpaşa Susurluk da sıkıntı oluyor bayramlarda.

Bayram haricinde de sıkıntı oluyor. Bir sefer iki tane biçerdöver sağ seritte 5km/h ile gidiyor diye 1 saat kaybetmiştim. Çok uzun bir kuyruk olmuştu. Gemlik trafiği, Yalova şahitleri (tama len doğrusunu biliyorum :) ) ,
Susurluk trafiği, Balıkesir içinden geçmek ve tüm yolda hiçbir yerde kaç km/h ile gidilmesi gerektiğini gösteren bir levha olmadığı için de tedirgin gitmek gerçekten yıpratıyor.
Yeni yol pahalı ama en azından limiti biliyorsun, kumar oynamakta senin elinde, basar gidersin hiç radara denk gelmezsin veya bir güzel denk gelirsin cezayı ödersin.

R.I.P
28-07-2020, 20:59
Bursa-Osmangazi arasında her iki yönde de radar oluyor 165 le ceza yemiştim, bir kere de 140la denk geldim ceza gelmedi harici full 132 sabit gider gelirim. Zaten ibrede 140 navigasyonda 133-134 gösteriyor. Bursa İzmir arasında ise hiç görmedim orada sabit 150-160 giderim, olsa kesin yerdim.