PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 TDI Turbo Basıncı

berkobal
05-05-2017, 15:43
Merhabalar arkadaşlar, 2008 Model Seat Cordoba 1.4 TDI aracım var . 80 bg lik 3 silindirli olan motorlardan ve motor kodu BNV. Aracım 137 bin de . Turbo basıncı ile ilgili bir sorunum var. Aracımdaki sorun şehir içi sürüşümde çok belli olmuyor ama uzun yolda daha belli bir hale geliyor. Araç rampaya geldiğinde özellikle yüksek viteste isem (4-5) limp moda düşüyor ve beyne P0299 Düşük Turbo Basıncı arızası düşüyor. Aracımda ELM cihazı var ve telefondan Torque programı ile verileri izliyorum. Turbo basıncı düz yolda max. 0,7 bar (11 psi) basınca kadar çıkıyor. Rampada ise basınç 8,5 psi a geldiğinde limp moda düşüyor. Yabancı forumdalarda N75 valfinin bu gibi sorunlara neden olduğu yazıyor ve sağlamlık kontrolünü EGR valfi ile yer değiştirilerek yapılabileceği yazılıyor. Benim araçta bu valfler ayrı ayrı değil hepsi bir kutuya toplanmış ve 7 adet vakum hortumu giriyor bu kutuya. 2 numaralı vakumhortumu (N75) ile 7 numaralı vakum hortumunu (EGR) yer değiştirdiğimde rampalardaki sorunum ortadan kalkıyor ve turbo basıncı daha yüksek değerlere ulaşabiliyor (max 1,4 bar) ve performansı daha yüksek oluyor. Sizlere sorum şu olacak; 1,4 TDI ın turbosu kaç bar basınç basıyor (güvenli aralıklar neler)? basıncın 1,0-1,2 bar civarlarında dolaşması tehlikeli mi? Bazı forumlarda TDI turbo basıncının 1,5 bar civarında olduğu yazıyor ama tam emin olamadım. N75 valfinin arızalı olduğunu düşünüyorum servisteki fiyatı da 900 TL civarı ama emin olamadığım için bu kadar parayı da boş yere vermek istemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

dqn
05-05-2017, 15:51
Eski aracım 1.4 tdı fabia idi bnv.Satalı 2 yıla yakın olcak o yüzden rakamlar tam net olmayabilir.Yazılım önce 1 bar peak 0,7-0,6 civarı cont. u vardı.Yazılım sonrası(çok açık değil soft) 1.2ye 1.0 diye ölçmüştük.Tabi Torque programı ne kadar doğru tartışılır.Başka arkadaşımın fabiasıda 1,4-1,5 peak basıyordu.Benden daha açıktı.