PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sebze Ve Meyve Fiyatları Hakkında Bilgilendirme

i-vtec07
08-05-2017, 16:44
Selamlar bi kaç gündür haberlerde çıkıyo millet isyan ediyo izliyoruz haliyle bu konuda siz lere bilgi vermek istedim kendi çapımda gereksiz görülürse konu silinebilir siyaset vs çok karıştırmadan bilgilendiricem sizleri . Burdan birisi bilgilense ve ailesine anlatsa yüzlerce kişiye ulaşmış olurum .

Dede mesleğimiz domates üreticiliği çevremde öyle, seramız var . Asıl işim bu her ne kadar okusam da temelimiz bu meslek .

Temelden başlıyorum anlatmaya 1 dönüm sera kurmak 25 bin lira minimum . Ki arazin varsa ve toprak çekiliyse bu arazide ben var olarak kabul edicem .

Bizim 8 dönüm var burdan yürüyelim . Buranın kurulması 200 bin lira . 5 yılda bir sera plastiği değişmek zorunda ve temel demirlerine bakım yapılması gerekmekte buda min 50 bin civarı yanı yıllık 10 bin e geliyo .

Sezon masrafına geçiyorum ekim için ve toprak taki tüm zararlı bitkiler için taban naylonu çekilmeli . Bu altına atılan toprak gübresi ile birlikte 3 bin lira . ( petrol fiyatları ortada )

Fide 8 dönüm seraya 14.000 adet fide gider tanesini 2 lira dan ( 1 lirayada var 3.8 lirayada ) hesaplayalım .

Fide masrafı 28 bin lira .

Kışın dışarısı 3 derecenin altına düştügü zaman don tehlikesi olur soba yakılmalıdır bu da min 30 gün . Günlük odun kömür ve elektrik masrafı 400 lira .

12.000 lira ısınma .

Ilaçlama zararlılara karşı mücadele ve gübreleme 8 dönüm serada sezonda 15 bin gibi maliyeti olur ( kanıtlarım isteyene )

İşcilik gene 8 dönüm arazi için konuşuyorum çünkü bu kadar yerimiz var yapılan net masrafı biliyorum . 8 ay sürer sezonda iş her ayı 20 günden hesaplayalım çünkü kapalı ve yağmurlu havada sera girilirse küf ve bi takım hastalıklar oluşur . 180 iş günü yapar . İşin yürümesi için yanında 3 kişiye ihtiyacın var .

50×3=150 180iş günü×150tl=27.000 lira .

Seranın sürülmesi hal e malını pikap ile çekilmesi için yaklaşık sezonda 3000 lira yakıt harcarsın .

Bir domatesin hasata gelmesi 3 ay sürer bu süre zarfında cepten yersin ve hâldeki komisyonculara borçlanırsın ki fide parası vs hepsi sen daha mal ı satmadan girer hesabına .

Sezonluk toplam masraf=10.000+3000+28.000+15.000+27.000+3000=86.00 0 tl

Şuan güncel domatesin hâl fiyatı 2.5 lira .

8 dönüm yerden sezonda 50 ton gibi alırsın . Ama bu fiyatlar sürekli oynar ocak şubat mart nisan gibi yüksektir yüksek dediğimde 2.5 lira . Diğer aylar 70 80 90 kuruş dolaylarında gezinir ve en çok tonaj bu aylarda mayıs sonu haziranda olur nadiren 4 5 lirayı görür oda en tonajın az olduğu havanın soguk olduğu aylarda olur .

Yani işin özü 8 dönüm araziden sezonda 100.000 liralık mal satarsın . Bu azda olabilir biraz çok ta sezona bağlı ama ortalaması hatta standartı bu kime sorarsanız sorun . İşciliği pistir 50 derece olur seranın içi kaşınırsın hele bide astım gibi hastalıkların varsa bittin . Ellerin plastik kasa kaldırmaktan yara bere olur güneşten yanarsı, hale mallar hep gece gider uykusuz kalırsın . Sezonluk 14 15 bin lira para için yıpranırsın . Komisyoncu 1000 liralık maldan 300 lira para keser yüzlerce müstasili olur günlük 30 bin lira ciro yaptıgı olur .

Kim mi kazanır komisyoncu kazanır kim mi kazanır tüccar ( aracı kazanır) hepsi adam olur 500 liralık arabalara binerler çiftcinin sırtından herkez adam olur bi çiftcı adam olmaz .

Haberlere de çıkıp domates 5 lira demesi kolaydır bi sor bakalım yetiştiren kaça satabiliyo bi sor araştır starbucksta 30 lira ya kahve icersin checkin yaparsın 2 kilo domatese 10 lira verirsin zoruna gider.

Evet kolayda değildir mutfak geçindirmek herkez starbucksa gitmiyo eyvallah ama biz burda 2 liraya satıp size orda 5 6 7 8 lira ya geçiren aracılardır çiftcinin yarı masrafını yapmadan iki katı para kazanır . İsyan edilecekse bunlara edilmeli bunlara önlém alınmalı ama 1 haftadır çiftçinin satış fiyatı düşürüldü ve düşürülmeye devam ediliyo . Kazanan çiftci varmı var arazisi çok olan lar var 30 40 dönüm ki bunlarda genelde şirket sahibi komisyoncu gibi kişiler herşeyi gider gösterip düşerler .

Biliyorum her iş b.k a sarıyo günümüzde birazcık bilgi vermek birazda içimi dökmek istedim .

Köylü milletin efendisidir hatta efendisiydi taki 2004 2005 yıllarına kadar ayakta duruyosa o yıllarda kazandıkları sayesinde duruyolar .

Şuanda köylü efendisi değil milletin enayisinden başka bişey değil .

Saygılarımla herkeze hayırlı işler bol kazançlar

i-vtec07
08-05-2017, 16:51
Bu arada amacım ağlanmak değil durumum da kötü diğil fakat çok kötü durumda olan çiftciler var çevremde . Batan çok çok fazla. Ülkemizin en temel iş alanı tarım ve tarım bitik vaziyette . Geçmiş ola ...

220T
08-05-2017, 16:56
Serzenişleri neden üzerinize alıyorsunuz?Siz de gayet,bu fiyatların sorumlularına vâkıfsınız ve dile getirmişsiniz.Zaten çiftçiyi suçlayan yok.Lakin,yanlışı yanlışa çare;kötüyü kötüye örnek göstererek haklı olmak mümkün değil.Bunu da Starbucks örneğiniz için söyleme gereği duydum.

G.U.Z.
08-05-2017, 16:56
Asgari ücretle çalışsan, daha fazla kazanırsın, riskin de olmaz:((( dedemler tarım ve hayvancılıkla uğraşırmış, şu anda sülalede kimse uğraşmıyor

free-hifi
08-05-2017, 17:02
Sözde devlet aracı komisyoncuyu kaldıracak ti . Bir şey kaldırıyor bize ama komisyoncu değil. ..

Bunlardan para yedikleri için ses çıkmıyor.

Peki bu domates 2 ay sonra 1 lira o zaman nasıl oluyor bu işler ?

i-vtec07
08-05-2017, 17:06
Serzenişleri neden üzerinize alıyorsunuz?Siz de gayet,bu fiyatların sorumlularına vâkıfsınız ve dile getirmişsiniz.Zaten çiftçiyi suçlayan yok.Lakin,yanlışı yanlışa çare;kötüyü kötüye örnek göstererek haklı olmak mümkün değil.Bunu da Starbucks örneğiniz için söyleme gereği duydum.

Serzenişler yüzünden şuan aracıların kazancı diğil ciftcilerin satış fiyatı düşmekte . Tarımla uğraşanların hiç bi şekilde fiyatlara müdalesi mümkün değil . Tüccarlar ce komisyoncular yani aracılar belirler piyasi her gün sabah saat 10 da toplantı yapılır hal de .

Mesele starbucks değil anlayanlar yazımı like lamış bile .

10+ yıl önce hem çiftci kazanmakta hemde hal daha uygun fiyata almaktaydı tüm mesele bu ne değişti ?

Antalya ya yolunuz düşerse seramı gezdirip cay ikram etmek isterim üslubunuz için teşekkürler .

i-vtec07
08-05-2017, 17:07
Edit: 10+ yıl önce halk daha uyguna almaktaydı mobil deyim yazım hatalari için kusura bakmayın.

i-vtec07
08-05-2017, 17:10
Sözde devlet aracı komisyoncuyu kaldıracak ti . Bir şey kaldırıyor bize ama komisyoncu değil. ..

Bunlardan para yedikleri için ses çıkmıyor.

Peki bu domates 2 ay sonra 1 lira o zaman nasıl oluyor bu işler ?

2 ay sonra 30 kuruşa çiftci satıcak abi . O şekilde 1 liraya siz alıcaksınız aracı gene 50 kuruş cukkalicak ve tonajdan dolayı gene kazanıcak olan halkımıza ve çiftcimize olucak . Aracı yi kaldıramazlar müdale edebilirler sadece fakat çiftciyi ezmek daha kolay onlarla uğraşmak zor çünkü zengin çogu . O yüzden çiftcinin fiyatını çekmekle yetinirler .

i-vtec07
08-05-2017, 17:21
Sorusu olanların sorularını cevaplayabilirim neticede tek amacım bilgi vermek ve sorumluların kim oldugunu sizlere gösternek benim seramda sadece domates var salatalık patlıcan biberi bende pazardan alıyorum zoruma giden üreticinin emek harcayanın kazanamaması ve son tüketicinin yani halkımızın pahalı alması . Aradakilerin haksız kazancı ..

kurtbil
08-05-2017, 17:27
Sorusu olanların sorularını cevaplayabilirim neticede tek amacım bilgi vermek ve sorumluların kim oldugunu sizlere gösternek benim seramda sadece domates var salatalık patlıcan biberi bende pazardan alıyorum zoruma giden üreticinin emek harcayanın kazanamaması ve son tüketicinin yani halkımızın pahalı alması . Aradakilerin haksız kazancı ..

İnsanların emeği çalındığı için ben de durumdan fazlası ile rahatsızım. Peki çaresi ne olabilir ? Bu konudaki fikrin nedir üretici olarak ?

i-vtec07
08-05-2017, 17:35
İnsanların emeği çalındığı için ben de durumdan fazlası ile rahatsızım. Peki çaresi ne olabilir ? Bu konudaki fikrin nedir üretici olarak ?

Abi bu işin çaresi devlet müdahalesi diye düşünüyorum 2000 yılındada domates 1 liraydı fakat mazot ucuzdu gübre fide gibi temel masraflarımız çok net 3 te 1 ydi . İnsanlar kazanıyodu severek üretim yapıyorlardi . Bence destek şart çiftciye mazot tan gübreden ve diğer temel ihtiyaçlardan vergiler düşürülmeli şuan sadece arı desteği var 110 liraya arı alıyoruz 65 lirasını (yaklaşık) geri ödüyolar oda senede 900 lira gibi komik bi rakam .

Aracıların da alış satış piyasası olmalı burdan 2 liraya alıp üste 2 lira koymasına engel olmalılar . Ama bu hükümet elini atınca daha kötü hale geliyo her geçen yılı arıyoruz malesef .

Maxiboost
08-05-2017, 17:41
Fideyi neden satin aliyorsunuz?

i-vtec07
08-05-2017, 17:46
Fideyi neden satin aliyorsunuz?

Fideyi satın almassak tohumu satın almalıyız tohumu alıp fide haline getirince çok daha masraflı hale geliyo ürettiğimiz domatesten tohum üretemiyoruz zaten iş yükü çok fazla bu mümkün diğil . Mütaitin evin betonunu ve tuğlasını üretememesi satın alması gibi düşünebilirsiniz kısaca .

Maxiboost
08-05-2017, 17:52
Fideyi satın almassak tohumu satın almalıyız tohumu alıp fide haline getirince çok daha masraflı hale geliyo ürettiğimiz domatesten tohum üretemiyoruz zaten iş yükü çok fazla bu mümkün diğil . Mütaitin evin betonunu ve tuğlasını üretememesi satın alması gibi düşünebilirsiniz kısaca .

Bana cok sacma geliyor. Kendi tohumunu alip fideyi kendin yetistirsen ki cok zor birsey degil fide yetistirmek hele ki bu isin icindesiniz. Bahsettigin hesaba gore 28.000tl den bahsediyoruz. Kendi tohumunu toplayip fide uretsen maliyetin 28.000 in yaninda cok komik degerlere duser.

Tugla vs gibi maliyetli tesise ihtiyacinda yok. Neden bu yolu izlemiyorsunuz?

Maxiboost
08-05-2017, 18:00
Tohum almak derken kendi urettigin mahsulun tohumundan bahsediyorum.

i-vtec07
08-05-2017, 18:01
Bana cok sacma geliyor. Kendi tohumunu alip fideyi kendin yetistirsen ki cok zor birsey degil fide yetistirmek hele ki bu isin icindesiniz. Bahsettigin hesaba gore 28.000tl den bahsediyoruz. Kendi tohumunu toplayip fide uretsen maliyetin 28.000 in yaninda cok komik degerlere duser.

Tugla vs gibi maliyetli tesise ihtiyacinda yok. Neden bu yolu izlemiyorsunuz?

Abi tohum fiyatlarını ucuz sanıyosunuz o yuzden size mantıklı geliyo fide işi zaten 2002 yılında çıktı . Daha önceden tohum ekilip fide haline getirilirdi serada bizimkiler hep anlatır . Ben yazın fidelik şirketinde çalıştım iyi bi konumda hatta babam fidelik müdürüydü 2003 ten 2008 yılına kadar . O yüzden girdisini çıktısını iyi biliyorum tohumu alıp fide haline getirsem 35.000 liram gider bu seferde . Benim durumum kötü diğil iyi hatta çok şükür ama çok batan var çevremde . Bu durum rahatsızlık verici.

i-vtec07
08-05-2017, 18:04
Kendimiz sadece tarım işiyle ugrassaydık hiçbişeye sahip olamayabilirdim temel mesleğimiz bu ama tek işimiz bu değil . Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir çevremde zor durumda olan çok . Çogu kişinin tek geçik kaynağı da bu herkezin farkli işlere girme imkanı olamayabiliyo.

i-vtec07
08-05-2017, 18:06

Bu mümkün diğil işte :) tohumlar ital bırakın çiftçinin üretmesini türkiyede üreten adam akıllı şirket yok sadece yüksel tohum türk firması .

ibozum
08-05-2017, 18:14
Abi bu işin çaresi devlet müdahalesi diye düşünüyorum 2000 yılındada domates 1 liraydı fakat mazot ucuzdu gübre fide gibi temel masraflarımız çok net 3 te 1 ydi . İnsanlar kazanıyodu severek üretim yapıyorlardi . Bence destek şart çiftciye mazot tan gübreden ve diğer temel ihtiyaçlardan vergiler düşürülmeli şuan sadece arı desteği var 110 liraya arı alıyoruz 65 lirasını (yaklaşık) geri ödüyolar oda senede 900 lira gibi komik bi rakam .

Aracıların da alış satış piyasası olmalı burdan 2 liraya alıp üste 2 lira koymasına engel olmalılar . Ama bu hükümet elini atınca daha kötü hale geliyo her geçen yılı arıyoruz malesef .

Esasen devlet çoğu konuda destek verdi çiftçiye ancak herkes işin çakallığında.. Çiftçilik/hayvancılık için verdiği hibeler hep başka yerlere gidiyor (istisna kişiler ayrı ama geneli bu şekilde) Her zaman kolayına kaçıyor herkes..

Daha 1 veya 2 sene önce haberlerde vardı patates fiyatları fırladı, üretim az dendi.. Sonra Kapadokya'da mağaralara istiflenmiş tonlarca patates çıktı. Maksat malı piyasadan çekelim fiyat artsın, sonra zamlı fiyattan geçirelim mantığı..

Bir başka husus, Rusya domatesleri almadı yüzlerce ton domates ne oldu neden içn pazara sunulmadı da kg fiyatı 10TL'lere çıktı?

Allah kolaylık verisn, işini hakkı ile yapanlara bol kazançlar dilerim. Aracılara da nalet olsun :)

DOHC
08-05-2017, 18:15
Yaşamak istiyorsan üret-sat,
Zengin olmak istiyorsan al-sat demişler.
Herkes biliyor iyi kötü köylü tarladan kaça satıyor, evin mutfağına kaça geliyor. Aracılar kazanıyor, pazarcılar kazanıyor......

i-vtec07
08-05-2017, 18:23
Esasen devlet çoğu konuda destek verdi çiftçiye ancak herkes işin çakallığında.. Çiftçilik/hayvancılık için verdiği hibeler hep başka yerlere gidiyor (istisna kişiler ayrı ama geneli bu şekilde) Her zaman kolayına kaçıyor herkes..

Daha 1 veya 2 sene önce haberlerde vardı patates fiyatları fırladı, üretim az dendi.. Sonra Kapadokya'da mağaralara istiflenmiş tonlarca patates çıktı. Maksat malı piyasadan çekelim fiyat artsın, sonra zamlı fiyattan geçirelim mantığı..

Bir başka husus, Rusya domatesleri almadı yüzlerce ton domates ne oldu neden içn pazara sunulmadı da kg fiyatı 10TL'lere çıktı?

Allah kolaylık verisn, işini hakkı ile yapanlara bol kazançlar dilerim. Aracılara da nalet olsun :)
Abi o patatesleri mağraya saklayanlar muhtemelen tarladan satın alıp malı alıp toplatan tüccarlardır diye düşünüyorum çünkü yuzlerce çiftçi patateslerini aynı mağaraya koymaz her tarladakinin kalitesi farklı türü farklı kilosu farklı ve çok sayıda ayırmları lazım karışır ama tüccar aynı türde 100 ton patatez alıp saklayabilir yaparlar illaki yapan çiftçide olmuştur olmaz demiyorum sahtekar her yerde sahtekar .

Destek konusuna gelirsek dönüm bazında destek yapılıyo yani 100 dönüm serasi olan tüccar yada komisyoncu bide destekten kazanıyo ama 3-5 dönüm yeri olan adama pek bi yararı olmuyo ve o destekler inanın haberlerde tv lerde laf olsun diye dönüyo cogu ulaşmıyo bile . Çakallık yapanlar konusunda haklısın abi bu sektördede var tabiki .

Bu arada rusyanın almadıklarını ırak ve israile satıyoruz abi şuan .teşekkür ederim :)

Onamdar
08-05-2017, 18:24
Tarım hiç yapmadım ama senin kadar olmasamda az buçuk biiyorum durumu. En azından bizim bu taraflarda konuştuğum çiftçilerden öğrendiklerim kadarıyla.
Bakanlıktan belirli teşvik ve destekleri alabilmek için sertifikalı tohum yada fide kullanmak gerekiyormuş. Ve bu tohumlardan fidelerden aldığın ürünü tohuma ayıramıyormuşsun sanırım yani tek kullanımlık gibi. Duyduğum kadarıyla bu tohumlar ithalmiş hatta israil menşeiliymiş diyorlar ama ne derece doğru bilemem tabi.
Ayrıca İzmir kemalpaşada kira yetiştiren bi arkadaş var onunla konuşmuştuk oda senin anlattığın aynı durumu anlatmıştı biz sezonda üç kuruş para anca kazanıyoruz tüccarlar Range ile geziyor diye.
Bayındırda fide ve çiçekcilikle alakalı kooperatif kurdular herkes mutlu mesut aynı şekilde tirede süt kooperatifi var. Bu şekilde kooperatifleşmek zor olmasa gerek. 20-25 çiftçi bir araya gelip yapılabilir. Tek masrafısınız soğuk hava deposu bir adet. Tabi kooperatif kurmak için ne gerekli bakmak lazım. Bence araştırın her konuştuğum tarımla uğraşan insanlara bu örneği veririm. Sen 3 ay onu ek ilaçla topla emek ver 2 liraya hale girsin 4 liraya ordan çıksın böyle bir saçmalık, böyle bir sömürü yok. Sadece sizin için değil bu tüm ürünlerde aşağı yukarı böyle. Bi pamuk eken şikayet etmiyor benim gördüğüm.

Yaşın genç araştır bence bu kooperatif işini güzel bi proje oluştursan hiç tahmin edemeyeceğin teşvikler destekler alırsın.

i-vtec07
08-05-2017, 18:32
Tarım hiç yapmadım ama senin kadar olmasamda az buçuk biiyorum durumu. En azından bizim bu taraflarda konuştuğum çiftçilerden öğrendiklerim kadarıyla.
Bakanlıktan belirli teşvik ve destekleri alabilmek için sertifikalı tohum yada fide kullanmak gerekiyormuş. Ve bu tohumlardan fidelerden aldığın ürünü tohuma ayıramıyormuşsun sanırım yani tek kullanımlık gibi. Duyduğum kadarıyla bu tohumlar ithalmiş hatta israil menşeiliymiş diyorlar ama ne derece doğru bilemem tabi.
Ayrıca İzmir kemalpaşada kira yetiştiren bi arkadaş var onunla konuşmuştuk oda senin anlattığın aynı durumu anlatmıştı biz sezonda üç kuruş para anca kazanıyoruz tüccarlar Range ile geziyor diye.
Bayındırda fide ve çiçekcilikle alakalı kooperatif kurdular herkes mutlu mesut aynı şekilde tirede süt kooperatifi var. Bu şekilde kooperatifleşmek zor olmasa gerek. 20-25 çiftçi bir araya gelip yapılabilir. Tek masrafısınız soğuk hava deposu bir adet. Tabi kooperatif kurmak için ne gerekli bakmak lazım. Bence araştırın her konuştuğum tarımla uğraşan insanlara bu örneği veririm. Sen 3 ay onu ek ilaçla topla emek ver 2 liraya hale girsin 4 liraya ordan çıksın böyle bir saçmalık, böyle bir sömürü yok. Sadece sizin için değil bu tüm ürünlerde aşağı yukarı böyle. Bi pamuk eken şikayet etmiyor benim gördüğüm.

Yaşın genç araştır bence bu kooperatif işini güzel bi proje oluştursan hiç tahmin edemeyeceğin teşvikler destekler alırsın.

Çok teşekkür ederim yorumunuz için kooperatif işi gündemde bi kaç senedir, umarım o konuda gelişme olucak kooperatifin bu güne kadar kurulamamasının sebebini bende bilmiyorum mutlaka bi engel var bunu araştırıcam. Tohum ları dogru duymussunuz çoğu israil den geliyo hollandadan da gelen var .

i-vtec07
08-05-2017, 18:34
Yaşamak istiyorsan üret-sat,
Zengin olmak istiyorsan al-sat demişler.
Herkes biliyor iyi kötü köylü tarladan kaça satıyor, evin mutfağına kaça geliyor. Aracılar kazanıyor, pazarcılar kazanıyor......

Aynen öle abi ama üretim bitince aç kalıcaklar bunun farkında değiller aradakiler . Teşekkür ederim

R.I.P
08-05-2017, 18:47
devletin teşviklerden önce aracılara müdahale etmesi taraftarıyım
benim 10 liraya aldığımı ürünü çiftçi 1 liraya satıp arada 9 lira bir çok kişinin cebine gireceğine tek elden yürütülüp tüketici 6ya alıp çiftçi 4e satsın aradaki kişi/kurumda 2 lira alsın. düz ve basit bir mantık ama olması gereken bu 'bence'
gıda ürünlerinde hisse senedi gibi alım satım yapılmasına karşıyım özetle

Muharrem C.80
08-05-2017, 18:55
Şöyle birşey mümkünmü peki?

Şehrinizdeki komisyoncuya aracıya ürünü vermek yerine mesela şehirlerdeki toptan marketlerle anlaşmak, satış kanalı oluşturmak ürünü bizzat çiftçinin sevketmesi durumu nasıl olur?

Bir diğer usül ise arkadaşın dediği gibi kooperatif kurularak maliyetler paylaşılarak soğuk hava depoları ve ulaştırma araçları edinilip yine büyük şehhirlerde direkt halciyi malciyi aradan çıkartarak direk satışa yönelinebilinirmi market zincirleri,oteller,restoranlar,online marketler vs gibi kanallara? Biraz ar-ge ister ama bence epey verimli olur.

arda35
08-05-2017, 18:56
Üretici ne dese haklı. Ama bu bizim değiştirebileceğimiz bir şey değil. Ancak çiftçiler bir araya gelerek düzeltebilir bu sıkıntıları (Süt kooperatifleri örnek alınabilir bu hususta). Onlar seslerini duyuracak, tüketici destek verecek, hükümet de ona göre bir politika izleyecek.

Sizi tenzih ediyorum. Çiftçilerin büyük çoğunluğu hallerinden memnun ki gidişata itiraz etmiyorlar. Madem durumdan rahatsızsın, ver oyunu sandıkta, bir sonraki seçimde ona göre davransın politikacılar. Devlet desteği (hükümet desteği yani) olmadan tüm uğraşlar beyhude.

i-vtec07
08-05-2017, 19:07
devletin teşviklerden önce aracılara müdahale etmesi taraftarıyım
benim 10 liraya aldığımı ürünü çiftçi 1 liraya satıp arada 9 lira bir çok kişinin cebine gireceğine tek elden yürütülüp tüketici 6ya alıp çiftçi 4e satsın aradaki kişi/kurumda 2 lira alsın. düz ve basit bir mantık ama olması gereken bu 'bence'
gıda ürünlerinde hisse senedi gibi alım satım yapılmasına karşıyım özetle
Katılıyorum abi çok dogru yazmıssınız +1

Şöyle birşey mümkünmü peki?

Şehrinizdeki komisyoncuya aracıya ürünü vermek yerine mesela şehirlerdeki toptan marketlerle anlaşmak, satış kanalı oluşturmak ürünü bizzat çiftçinin sevketmesi durumu nasıl olur?

Bir diğer usül ise arkadaşın dediği gibi kooperatif kurularak maliyetler paylaşılarak soğuk hava depoları ve ulaştırma araçları edinilip yine büyük şehhirlerde direkt halciyi malciyi aradan çıkartarak direk satışa yönelinebilinirmi market zincirleri,oteller,restoranlar,online marketler vs gibi kanallara? Biraz ar-ge ister ama bence epey verimli olur.
abi sevkiyat mümkün diğil malesef seralar dagınık dagınıl cok fazla çiftci var organize olamazlar yani biz komisyoncu veya tüccar kazanmasın yada aradan kalksın demiyoruz onlarda ekmek yesin ama haksız yere çok fazla kazanıyolar buda son tüketiciye yansımakta :(

Üretici ne dese haklı. Ama bu bizim değiştirebileceğimiz bir şey değil. Ancak çiftçiler bir araya gelerek düzeltebilir bu sıkıntıları (Süt kooperatifleri örnek alınabilir bu hususta). Onlar seslerini duyuracak, tüketici destek verecek, hükümet de ona göre bir politika izleyecek.

Sizi tenzih ediyorum. Çiftçilerin büyük çoğunluğu hallerinden memnun ki gidişata itiraz etmiyorlar. Madem durumdan rahatsızsın, ver oyunu sandıkta, bir sonraki seçimde ona göre davransın politikacılar. Devlet desteği (hükümet desteği yani) olmadan tüm uğraşlar beyhude.

Abi aslında coğu kişi memnun diğil ve genelde burdaki köylerden sandık lardada bu durum belli oldu ama dediğimiz gibi devlet el atmadıktan sonra ne kadar uğrassak boş bende sadece bilgi veek istedim belki bu aracılardan ve ne kadar üzerine fark koyduklarından haberi olmayanlar için .

Muharrem C.80
08-05-2017, 19:15
abi sevkiyat mümkün diğil malesef seralar dagınık dagınıl cok fazla çiftci var organize olamazlar yani biz komisyoncu veya tüccar kazanmasın yada aradan kalksın demiyoruz onlarda ekmek yesin ama haksız yere çok fazla kazanıyolar buda son tüketiciye yansımakta :(

Kapitalizimden insaflı olmasını bekleyemezsiniz. Kapital sistemi emekçi kesimin birliği yıldırır. Yoksa durum devletin örnek tuttuğu yeni emperyal sistemimizde düzelmez.

Emre-U
08-05-2017, 19:41
İşin özü;
Bacanaam bı tane TM alacan aksu Serik Manavgat'tan domadis toplaacan. İrecberlige havas eddik. ��

excellency23
08-05-2017, 20:28
cam serada olmuyor mu bu is? belki kurulum maliyeti yukselebilir ama 5 yilda bir degismesi gerekmez hic degilse.

cok bilgim yok tabi ama uzaktan gördügüm kadariyla türk tarimciliginda sorun cok. devlet tesvik vermiyor verse takip etmiyor arge yok bisey yok komisyoncular ciftcinin ümügünü sikiyor verimsizlik hat safhada. sezonluk 50 ton demissin mesela, büyük ihtimalle tarimciligin gelistigi ulkelerde 250 ton aliyorlardir ayni yerden. dünyanin en güzel iklimine sahip(tartismam) türkiye'nin tarimda acik ara dünya lideri olmasi lazim. bilmiyorum sen ne is yapiyorsun tarimla alakan varmi ama yerinde olsam risk alir bu isi bi üst seviyeye cikartirdim. 40 yil öncesinin yöntemleriyle tarimcilik yapmaya calisan cok.

hem sen de diyorsun ilerde ciftci kalmayacak diye. arz düsecek yani ayakta kalanlar cok para kazanir.

i-vtec07
08-05-2017, 20:40
cam serada olmuyor mu bu is? belki kurulum maliyeti yukselebilir ama 5 yilda bir degismesi gerekmez hic degilse.

cok bilgim yok tabi ama uzaktan gördügüm kadariyla türk tarimciliginda sorun cok. devlet tesvik vermiyor verse takip etmiyor arge yok bisey yok komisyoncular ciftcinin ümügünü sikiyor verimsizlik hat safhada. sezonluk 50 ton demissin mesela, büyük ihtimalle tarimciligin gelistigi ulkelerde 250 ton aliyorlardir ayni yerden. dünyanin en güzel iklimine sahip(tartismam) türkiye'nin tarimda acik ara dünya lideri olmasi lazim. bilmiyorum sen ne is yapiyorsun tarimla alakan varmi ama yerinde olsam risk alir bu isi bi üst seviyeye cikartirdim. 40 yil öncesinin yöntemleriyle tarimcilik yapmaya calisan cok.

hem sen de diyorsun ilerde ciftci kalmayacak diye. arz düsecek yani ayakta kalanlar cok para kazanir.

Cam seranın kurulum maliyeti baya yüksek yani yaptırmak için iyi bi para lazım elde , son 10 yıldır hiç yaptırabilen yok ve cam seranında aktarılması gerekiyo tabi plastik gibi 5 yılda diğil 10 yılda bir. aktarmaktan kastım cam ların değişmesi camı tutan macunun ömrü tükeniyo, zaten dolu yağışı ve siddetli rüzgar larda sürekli kırılır çevremde var cam sera total da oda aynı masrafa geliyo bu iş gerçekten garip hani derler ya iki ucu b.klu deynek aynen öyle .

Tarım bitiyo ama ayakta kalanlar çiftçiler diğil zaten hali hazırda zengin olup 40 50+ dönüm serası olanlar olucak adamın halde trilyonluk dükkanı var üzerine birde sera yaptırmış 50 dönüm . aldıgı 30 liralık en ucuz gübreyi gider gösteriyo düşürüyo vergiden .

Dediğiniz gibi sorun çok cözüm arayan hiç yok .

hddsheriff
08-05-2017, 20:45
Devlet, et balık kurumu gibi bir kurum oluşturmadıkça bu düzen değişmez. Çakal pazarcı ayağı var bu işin haznedar pazarında 5 lira olan çilek Bahçeşehir pazarında 10 liraya satılıyor.

ikuybu
08-05-2017, 21:00
15 gündür domates seracılığı hakkında bilgi topluyorum,aklımda 10 dönüme sera kurmak var konu iyi oldu.

Bu dönemde üretime girmek akıl işi değil ama sen üretmezsem ben üretmezsem ülke daha kötü hale gelecek.

8 dönümden 50 ton domates çok az geldi bana.

Dönüm başına 15 ton alanlar var.

Birde yayla seraları var ki oralarda verim daha yüksek.

Serayı yayla da yapmak istiyorum ayrıca güneş paneli kurup kışın ısıtma masraflarından bu şekilde kurtulabileceğimi düşünüyorum.

Benim gördüğüm domateste iç piyasa tatmin etmiyor bir şekilde ihracat yapabilmek gerekiyor.

Fikir verirsen sevinirim.

Berkerr
08-05-2017, 21:01
Devlet, et balık kurumu gibi bir kurum oluşturmadıkça bu düzen değişmez. Çakal pazarcı ayağı var bu işin haznedar pazarında 5 lira olan çilek Bahçeşehir pazarında 10 liraya satılıyor.

Et ve Süt Kurumu var da ne oluyor... :D Fiyat açıklıyorlar o fiyata satabilmek için dişi hayvan kesiyorlar, dişi hayvan olmayınca yavru da olmuyor kısır döngü orada başlayıp sonrasında ithalata mecbur kalınıyor. İthalat da sadece... :D

Neyse devamını dinlemek isteyeni çaya beklerim. :)

hddsheriff
08-05-2017, 21:33
Et ve Süt Kurumu var da ne oluyor... :D Fiyat açıklıyorlar o fiyata satabilmek için dişi hayvan kesiyorlar, dişi hayvan olmayınca yavru da olmuyor kısır döngü orada başlayıp sonrasında ithalata mecbur kalınıyor. İthalat da sadece... :D

Neyse devamını dinlemek isteyeni çaya beklerim. :)

devletten kastım mevcut hükümet değil di zaten :) ölü hayvanları kesip satan kurumdan ne hayır bekliyoruz ki ?

hddsheriff
08-05-2017, 21:36
15 gündür domates seracılığı hakkında bilgi topluyorum,aklımda 10 dönüme sera kurmak var konu iyi oldu.

Bu dönemde üretime girmek akıl işi değil ama sen üretmezsem ben üretmezsem ülke daha kötü hale gelecek.

Serayı yayla da yapmak istiyorum ayrıca güneş paneli kurup kışın ısıtma masraflarından bu şekilde kurtulabileceğimi düşünüyorum.

Benim gördüğüm domateste iç piyasa tatmin etmiyor bir şekilde ihracat yapabilmek gerekiyor.

topraksız tarımı araştır , maliyeti yüksek ama salkım domates üreteceğin için satışı her daim yüksek fiyat olacaktır. yanında çilek yetiştirmekte cabası.

ulas79
08-05-2017, 21:41
Kuşadası için konuşmam gerekirse fiyatlar çok yüksek domates 8-9 tl ve daha turizm sezonu yeni açılıyor ,burda sezon açıldımı fiyatlar İstanbul'u bile geçebiliyor,kara kara düşünüyorum geçimimi sağlamak için,benim gibi sabit gelirli insanlar enflasyon karşısında zorlanıyor.

i-vtec07
08-05-2017, 21:43

Abi 15 ton alırsın tabiki hatta belki geçersin bile fakat diğer ihtimal ? Bitkilerin yakalandıgı hastalıkları bi araştırmanızı tavsiye ederim bırakı n15 tonu sezonda 1 kilo bile alamama ihtimaliniz var büyüklerim hep der yeşil bitkiye güvenip borca girme diye .

Ben ortalama olarak baz aldım 50 tonu ve tabiki tek ekim şeklinde hesapladım yoksa çift ekim yapıp belki 30 ton bile alınabilir ama bu sefer masraflar direk 2× olucak 2 kat yorulucaksın 10 20 lira belki fazla kalabilir çift mahsülde oda para ederse .

Tamamen kumar işi aslında kazanıladabilir ama para kazanma işi şansa kalıyosa bişey ler eksik demektir .

Bu ise girme konusunda ise numaramı atıyorum size özelden istediginizi sorabilirsiniz şuan sera kurmak baya masraflı orta teknoloji bi 10 dönüm sera 250 civarı tutar . Toprak çektirme işi beton işleri ıvır zıvır olursa bu 350-400 ü bulur . Yaptırcagınız yeri görmem lazım aslında fiyat biçmek için. Sulama durumu vs de önemli su kaynagı yoksa sontaj da ciddi para .

darkmoon
08-05-2017, 21:51

Tohum üretilemiyor en son israilden falan alınıyordu şimdi ne oldu bilmiyorum.. tohumlar genetiği ile oynanmış kısır tohumlar yani tutmuyor hiç bir şekil.. üretmek için devamlı almak zorundasın.. bir nevi bağımlı bırakıyor karşı taraf seni mecbursun ondan almaya..

ottoman32
08-05-2017, 22:33
arkadaş harbiden öyle ya eline sağlık güzel özetlemişsin.. pazar günleri Isparta'da sebze pazarı oluyor sabah fırına giderken domates alayım fırından sıcak ekmek, peynir ve tereyağıyla gömerim diyordum yanaştım tezgaha 8 TL dedi kilosuna ula dedim adam bizden 1.5 tl ye zorla alıyor buraya gelene kadar nasıl 8 TL oluyor sanarsın Kars'tan geliyor Isparta Antalya 120 km :)

Maxiboost
08-05-2017, 22:59
Tohum üretilemiyor en son israilden falan alınıyordu şimdi ne oldu bilmiyorum.. tohumlar genetiği ile oynanmış kısır tohumlar yani tutmuyor hiç bir şekil.. üretmek için devamlı almak zorundasın.. bir nevi bağımlı bırakıyor karşı taraf seni mecbursun ondan almaya..

Mecbur degilsin aslinda. Alistirilan seye uyuyor herkes. 28.000tl ne demek ya? Genetigi degistirilmemis tohum hala bulunabiliyor bulunmaz hint kumasi degil. Fazla tonaj alacagim az ugrasacagimin karsiligi 28.000tl. Orjinal tohum ekerim kiymetini bilene satarim...

mert5
08-05-2017, 23:00
Bunlar hep zengin fakir ayrılsın diye ...

Ülkede sabah kahvaltıda domates yiyip yanında iki yumurta kırıp menemen yiyebilen ve Golfe binebilen zengin sayılıyor ...

Yigit-Y
08-05-2017, 23:05
Ya siz neden ahaber izlemiyorusunuz

Ver mehteriiiiii

Domates lobisiiiiii bu oyunu bozacağızzz

Verrrrr mehteriiiiiiii

Kimse ağlamasın mızmızlanmasın

Yeni başlıyorrr hikaye haaa ayrılmayın sakın bir yere

:)

i-vtec07
08-05-2017, 23:12
Mecbur degilsin aslinda. Alistirilan seye uyuyor herkes. 28.000tl ne demek ya? Genetigi degistirilmemis tohum hala bulunabiliyor bulunmaz hint kumasi degil. Fazla tonaj alacagim az ugrasacagimin karsiligi 28.000tl. Orjinal tohum ekerim kiymetini bilene satarim...
Dediğim gibi yazın fidelikte çalıştım ve nerdeyse 30 tane domates çeşidi var . Hepsinin üretilirken genetiği oynanmış değişik tohumlar ve bunlar toprak hastalıklarına dayanımı içinde oynanın patatesleme diye bi kök hastalıgı var mesela en basidinden . Yani domatesten ürettiğiniz tohum bu kez verimsiz olucak hem tonaj hem hastalık konusunda alışkanlıktan ziyade zamanında insanları mecbur bırakmışlar bence bakın kendi aracımızı üretebiliyomuyuz hayır zorla elin almanına muhtacız. Tohumlarla alakalı bi kaç konu daha var bu konuda tam emin olup unutmassam yazıcam . Konuya katkınız için teşekkürler

gokhankenar
08-05-2017, 23:25
Domatesi daha dün kilosu 7.25 tl den aldım. Yazıklar olsun bu günümüze bizi bu hale getirenlere. Lafa gelince tarım ülkesiyiz.

i-vtec07
08-05-2017, 23:29
Domatesi daha dün kilosu 7.25 tl den aldım. Yazıklar olsun bu günümüze bizi bu hale getirenlere. Lafa gelince tarım ülkesiyiz.

Aldıgınız domates iç piyasa malı 2.40 2.50 civarı burda . Aslında forumdaki herkeze bu fiyatlardan göndermek isterim ama kargo sıkıntı agırlıktan dolayı fazla fiyat cıkar domatesde kilo basan bi sebze patlıcan biber gibi değil . O yüzden olmaz.

Sti_Ozan
09-05-2017, 00:13
Dedem 50 yildir tarim ve hayvancilikla ugrasir sivasta,allaha sukur cocuklarinida yetistirmis biyerlere getirmis. Ben gozumu actigimdan beri her yaz gider min. 1 ay yada yaz tatilini orda tamamlayip donerim. 7 yasinda basladim dedemlerin ihtiyac duydugu ufak tefek isleri gormeye,ot toplamaya giderlerdi traktoru ben surerdim. 12-13 yasina gelince ufaktan hayvan islerinede yardim etmeye basladim. Hayvancilikta tarimda zor is,gene orda yasayanlar yadirgamazda istanbulda yasayan ben icin gercekten zorlayici bi is. Otun,samanin tozu kucukbas hayvanlarin hergun yada max. 2 gunde bir altini siyirmak ciddi manada eziyet. Bizim koyunde oyle sacma bi topragi varki 17 yasimdayim hadi 7 senesini sil 10 senede dedemin 2-3 kere tarlaya bakip neselendigini gormusumdur. Onun harici tarlada ya bi kör olur,ya böcek dadanir ya baska bisey. Tarlanin ekimini hic hesaba katmiyorum bile. Koylu sabahin 5 inde kalkar aksamin 9 unda uyur,ne gezmesi vardir ne haftasonu. Varsa yoksa didinir durur. Bugdaydan,arpadan dedemin kazandigi artik okadar azaldiki disardan hayvanlar icin yem,arpa vs almak pahali oldugu icin dedem elindeki kucuk baslari satti. Adam 50 yil boyunca cektigi binbir zorlukla bir araya getirdigi hayvanlarin %80 ini satmak zorunda kaldi. Adamin emeklerini kamyona yukleyipte goturduklerinde cidden suratindan belliydi yikilmis oldugu. Isin ozu,ciftci dogar,buyur,calisir,didinir en sonundada dogru duzgun biseye sahip olamadan gocer gider. Kimmi zengin olur,konuyu acaninda dedigi gibi aracilar zengin olur.

Kullanıcı
09-05-2017, 00:28
Çiftçilere hep acımışımdır. Aracı bir *** yapmadan dünya para kazanır mazlum köylüm o kadar uğraşır anca kazandığı aylık hesaba bölsen belki askeri maaş denk gelir. Ben devletin üretici için bazı kolayları(kredi vb.) başka şeylere kullanmasına kızmıyorum adam kazanamıyor ki zaten kazansa hepsi en iyi traktörleri almaya çalışırlar kahvehanede hava atmak için:)

dahan
09-05-2017, 02:18
sen şu kışın ot gibi sert tuhaf domateslerdenmi bahsediyon anlamadım...

i-vtec07
09-05-2017, 06:44
sen şu kışın ot gibi sert tuhaf domateslerdenmi bahsediyon anlamadım...

Evet evet sert tuhaf ot gibi domates yada kısaca onu üretenin ekmek parası coluk çocuklarının rızkı da diyebiliriz...

DOHC
09-05-2017, 07:10
Çiftçilere hep acımışımdır. Aracı bir *** yapmadan dünya para kazanır mazlum köylüm o kadar uğraşır anca kazandığı aylık hesaba bölsen belki askeri maaş denk gelir. Ben devletin üretici için bazı kolayları(kredi vb.) başka şeylere kullanmasına kızmıyorum adam kazanamıyor ki zaten kazansa hepsi en iyi traktörleri almaya çalışırlar kahvehanede hava atmak için:)

Acıma. Bak karadeniz bölgesi referandum sonuçlarına. Her şehirde evet çıkmış. Çayları, fındıkları yok pahasına satsın çiftçi. Eden bulur.
Sinop bile evet çıkmış. Yapsınlar 10 adet nükleer santral oraya.

i-vtec07
09-05-2017, 07:14
Acıma. Bak karadeniz bölgesi referandum sonuçlarına. Her şehirde evet çıkmış. Çayları, fındıkları yok pahasına satsın çiftçi. Eden bulur.
Sinop bile evet çıkmış. Yapsınlar 10 adet nükleer santral oraya.

O taraf dediğin gibi oldu abi gerçekten ama antalya ve köyleri hayıe r dedi . Zaten o iş sera değil bahçe ve masrafı yarı yarıya daha az o tarafın ağlanmasına hiç acımayında inanmayında . Bitik olan örtü altı tarım ı yani akdeniz bölgesindeki asıl tarım .

Ome_RS
09-05-2017, 08:24
Bu zaten çook önceden beri bilinen birşey. Sizde işin içinde olduğunuz için daha açık detaylarını paylaşmıssınız.
Allah kolaylık versin. Maalesef ülkemizde üretmeden çalışmadan emek vermeden para kazanma hevesi ve bunun desteği var.
birileri hep birileri üzerinden para kazanıyor. Çok gerideyiz çook.

delta0o
09-05-2017, 08:28
Mesele devletin tarım politikası yok.Bahsettiğiniz sorunların yanında tarım arazilerinin yok olma tehlikesi de var.Gübreler,tohumlar,yanlış ekim politikası vb.

Düne kadar tarımda nerdeyse kendi kendimize yeten bir ülkeyken şimdi saman bile ithal ediyoruz...

BARR
09-05-2017, 08:48
Kardeşim şu aracıları komisyoncuları çıkartın aradan, çiftçi arkadaşlarım var aileden çok büyük 10.000-20.000 dönüm bağları olan onların bile yaşadığı zorlukları biliyorum küçük çiftçiyi bitiren komisyoncu ve aracılardır. Tepkinizi koyun tek yumruk halinde örgütlenin.

merdal
09-05-2017, 08:51
Sizin bu anlattığınız kış tarımı.Eskiden olduğu gibi kışın pahalı ve tatsız olsun anlarım bi nebze. Ama yazın da pahalı bu meret. Ben sanmıyorum yaz boyu 5 liranın altına düşsün. Yaz domatesi yetiştirmek anlattığınız kadar zor bir şey değil. Hatta yine haberlerde görücez birilerinin domatesi tarlada çürürken, birileri domatesi inatla 5 - 6 liradan satacak. Çünkü biz eşşeğiz semer vuranımız eksik olmaz.

Anıl E.
09-05-2017, 08:54
Allah kolaylık versin,yazacak çok şey var ama saldım çayıra mevlam kayıra .

Bursa'da ya da gemlik'de ikametgah eden üyelerimiz varsa,hayrına güzel bi siyah zeytin yollasın da yiyelim :)

wiesmann
09-05-2017, 09:03
Peki guzel kardesim bir sene kendinizi zorlasanizda yerli uretim tohumla pazarlama yapsaniz. Sonucta israilden alinan bitkinin genetiginden supheliyim.(kendi gozlerimle rizede yaylada tohum toplarken gordum ben bu itleri)

Demek istedigim "dogal ve yerli uretim" adi altinda internet uzerinde ve kargo ile anlsarak kendinize bir kanal acip komisyoncuyu cikarsaniz aradan? Sen 22 yasindasin enerjin ve girisimci ruhun varsa birazda anayi babayi razi edersen olur bu is.

Yumurta et ve sut urunlerinde millet artik bu sekilde tercih ediyor.

i-vtec07
09-05-2017, 09:04
Kardeşim şu aracıları komisyoncuları çıkartın aradan, çiftçi arkadaşlarım var aileden çok büyük 10.000-20.000 dönüm bağları olan onların bile yaşadığı zorlukları biliyorum küçük çiftçiyi bitiren komisyoncu ve aracılardır. Tepkinizi koyun tek yumruk halinde örgütlenin.

Ekim ayında hali kapattık hocam mal getireni dövücektik o derece koca antalya halini bildigin kapattık haberlere bile cıktı hatta . Sonuç mu toma lar polis ler geldi sayın ***** partiden kimse gelmedi bile cünkü var onlarında bi çıkarı . Eskidende vardı aracı komisyoncu ama herkez kazanıyodu millet ucuz yiyodu . El attıkları herşey kurudu bu başımızdakilerin .

Sizin bu anlattığınız kış tarımı.Eskiden olduğu gibi kışın pahalı ve tatsız olsun anlarım bi nebze. Ama yazın da pahalı bu meret. Ben sanmıyorum yaz boyu 5 liranın altına düşsün. Yaz domatesi yetiştirmek anlattığınız kadar zor bir şey değil. Hatta yine haberlerde görücez birilerinin domatesi tarlada çürürken, birileri domatesi inatla 5 - 6 liradan satacak. Çünkü biz eşşeğiz semer vuranımız eksik olmaz.

Aynen düzen bozuk tarla domatesi masrafsızdır nispeten ama sera cılık çok zor ve masraflı .

Orhan
09-05-2017, 11:14
Neden domatesten tohum alınamıyor
Aslında alınıyor ama verim eskisi kadar olmuyor nedeni HİBRİT tohum kullanımı
Endüstriyel tarımda diğer endüstri dalları gibi verim ve ürün kalitesi üzerine yoğunlaşıyor
Biçok ürün var uzun yola göndereceksen kalın kabuklu vs tür seçersin
Salcalık çalışacaksan suyu az kuru maddesi yogun vs tür çecersin
İç pazar pembe domates ince kabuk sever ona göre tür seçersin vs.
Ama bunların hepsi çaprazlama sonucu oluşturulmuş yüksek verim HİBRİT türlerdir
Bu nedenle tohum alıp ürettiğinde farklı domatesler üretirsin ve verim düşer.
Yerli ve eski türler kullanmak zarar ettirir. Her ne kadar organik işi gündemde de olsa kimse marketten farklı boy ya da görünümde ecis bücüs domatesleri ve ya diğer ürünleri almıyor hepsi aynı renk ve boyda olsun isteniyor.
Fide üretimi ayrı bir iştir bunu yapan seracılar var ve onlardan almak daha ucuza gelir çünkü üretim kapasitesi yüksek konunun uzamanı vs.
tarımda asıl sıkıntı arkaşımında dediği aracılar ve marketler
parayı cebine koyan çiftiçiye çöküyor neredeyse maiyetine malı alıyor
Devletin uzun zamandır üretiviyi korumak gibi bi derdi yok bu nedenle et pahalı
Çünkü bu iş artık bir endüstri girdiler artarken maliyet yükselirken ürünün fiyatının düşürmeye çalışmak en iyi tabirle saflıktır.
Populist bir politika tercih eden devlet yüksek fiyatlara karşı hep ithalat silahını çekiyor bakınız mercimek nohut fasulye ve marul
Tarımın girdisi nedir

Akaryakıt
Gübre
Tohum
Arazi
İşgücü
Yem
Su
Nakliye vs.

Şu an destekler var ama hiçbiri ürüne değil ve destekler genelde yerel politikacıların güdümünde istediklerini yararlandırıyorlar.
Kendi Sektörümden örnek vereyim
Kırmız et neden pahalı
Çünkü yem pahalı bakın cevap ne kadar basit peki ne yapmalı yemi ucuzlatmak için yem hammaddesini ucuzlatmalı peki nasıl yem hammaddesi üretimi desteklenmeli
Sonuç ucuz yem ve daha çok besici
besici ve tarım ile uğraşan para kazanacak sonuç arz artınca fiyat otomatiman düşeçek ve bu düşüş uzun sürecek yani dalgalı döviz kuru gibi olmayacak
Peki biz ne yapıyoruz
hayvan ithal ediyoruz
Kim kazanıyor Senagalli

kurtbil
09-05-2017, 11:29
Neden domatesten tohum alınamıyor
Aslında alınıyor ama verim eskisi kadar olmuyor nedeni HİBRİT tohum kullanımı
Endüstriyel tarımda diğer endüstri dalları gibi verim ve ürün kalitesi üzerine yoğunlaşıyor
Biçok ürün var uzun yola göndereceksen kalın kabuklu vs tür seçersin
Salcalık çalışacaksan suyu az kuru maddesi yogun vs tür çecersin
İç pazar pembe domates ince kabuk sever ona göre tür seçersin vs.
Ama bunların hepsi çaprazlama sonucu oluşturulmuş yüksek verim HİBRİT türlerdir
Bu nedenle tohum alıp ürettiğinde farklı domatesler üretirsin ve verim düşer.
Yerli ve eski türler kullanmak zarar ettirir. Her ne kadar organik işi gündemde de olsa kimse marketten farklı boy ya da görünümde ecis bücüs domatesleri ve ya diğer ürünleri almıyor hepsi aynı renk ve boyda olsun isteniyor.
Fide üretimi ayrı bir iştir bunu yapan seracılar var ve onlardan almak daha ucuza gelir çünkü üretim kapasitesi yüksek konunun uzamanı vs.
tarımda asıl sıkıntı arkaşımında dediği aracılar ve marketler
parayı cebine koyan çiftiçiye çöküyor neredeyse maiyetine malı alıyor
Devletin uzun zamandır üretiviyi korumak gibi bi derdi yok bu nedenle et pahalı
Çünkü bu iş artık bir endüstri girdiler artarken maliyet yükselirken ürünün fiyatının düşürmeye çalışmak en iyi tabirle saflıktır.
Populist bir politika tercih eden devlet yüksek fiyatlara karşı hep ithalat silahını çekiyor bakınız mercimek nohut fasulye ve marul
Tarımın girdisi nedir

Akaryakıt
Gübre
Tohum
Arazi
İşgücü
Yem
Su
Nakliye vs.

Şu an destekler var ama hiçbiri ürüne değil ve destekler genelde yerel politikacıların güdümünde istediklerini yararlandırıyorlar.
Kendi Sektörümden örnek vereyim
Kırmız et neden pahalı
Çünkü yem pahalı bakın cevap ne kadar basit peki ne yapmalı yemi ucuzlatmak için yem hammaddesini ucuzlatmalı peki nasıl yem hammaddesi üretimi desteklenmeli
Sonuç ucuz yem ve daha çok besici
besici ve tarım ile uğraşan para kazanacak sonuç arz artınca fiyat otomatiman düşeçek ve bu düşüş uzun sürecek yani dalgalı döviz kuru gibi olmayacak
Peki biz ne yapıyoruz
hayvan ithal ediyoruz
Kim kazanıyor Senagalli

Senegalli de değil, ithal edenler kazanıyor bence :) Vw' i üreten almandan daha çok para kazanan devletimiz gibi :)

i-vtec07
09-05-2017, 11:44
Bu günün piyasa fiyatları buyrunuz 50 kuruş düşürmüşler gene muhtemelen 1 hafta sonra alayı 1 liranın altına düşücek sadece kapya pahalı fakat ondada tonaj az ve çok fazla agaç ölüyo serada .zaten cok tüketilen bi sebze digil .

https://i.hizliresim.com/ldgn7k.png (https://hizliresim.com/ldgn7k)

Orhan Eline saglık abi güzel yazmıssın .

Biz ne yapabiliriz diyen arkadaşlar/abiler için pazarda arayın gezin malın kalitelisini alın biliyorum pahalı ama bozuk malda tüccar lar daha çok kazanıyo .

Yukardaki fiyatlar tavan rakam . Yani 2.50 yazanın 2 ye de satıldığı olur .

PROMINENT
09-05-2017, 12:51

Israil tohumunun zorunlulugu var. Kafana gore davranirsan biryere birsey satamazsin. Bunu bilmen lazim.. malesef durum bu kadar aci.

fthdrn
09-05-2017, 12:59
Ya saman ithal ediyoruz saman :D
Allah üreticilere yardım etsin bu devlet politikaları ile bu ülkede geçinmek zor.
köy enstitüleri'ni kapatan hainleri gördü bu millet. Üretmeyen 6. sınıf bir toplum olup çıktık.

Anıl E.
09-05-2017, 13:09
İsrail'liler bizi kanser edip öldürmek istiyor,ama milliyetçi ve vatansever,devletin bekasını düşünen devletimiz buna müsade ediyor öyle mi ?

hadi ordan vardır bir bildiği devletimin.

jokey
09-05-2017, 13:46
Sebze Meyve piyasası da 106 ve vti piyasası gibi

darkmoon
09-05-2017, 14:30
dünyadaki en büyük tohum argesi ve hybrit tohum denilen tohumlar israilde .. türkiyenin bir ara bende öyle hatırlıyorum israilden alma zorunluluğu vardı .. hatta ona rakip yerli tohum bankamızı kuralım falan demişlerdi ne oldu bilmiyorum..

tohum işi başlı başına bir gizli bir savaş nationalda bunla ilgili belgesel vardı .. bilim adamları doğal kendi kendine üreyebilen yani tamamen doğanın yarattığı ürettiği buğday peşine düşmüşlerdi adamlar afganistanın el değmemiş dağlarında bulmuşlardı falan ..

Kullanıcı
09-05-2017, 14:33
i-vtec07 çakallar bide dernek açmış 'komisyoncular derneği' derneğiniz batsın.

Üreticilerin yerinde olsam 'hale' mal vermem giderim depolarım yada gidip salça'cıya veririm hayrına dağıtırım, domatesin kilosuna 1.5 tl ne lan ben bur da 9 tl veriyorum kötü domates bile 6 tl'ye satıyorlar
Üreticilerin yapması gereken birleşip kendi hallerini kurmaktır pazarcıya direk kendileri mal satmaları lazım yoksa bu devran böyle devam eder. Devlette bir *** yapmaz çünkü eminim kendileri de bir kazanç sağlıyordur.

delta0o
09-05-2017, 15:21
İsrail'liler bizi kanser edip öldürmek istiyor,ama milliyetçi ve vatansever,devletin bekasını düşünen devletimiz buna müsade ediyor öyle mi ?

hadi ordan vardır bir bildiği devletimin.

Sarayda organik yumurta sebze meyve yetişiyor .Devlet başına zarar gelmiyor ya gerisi önemli değil....

EnesAksu
09-05-2017, 15:24
Kastamonu Taşköprülü olarak sarımsak üreten amcamın dediği gibi adamlar Çin den gelen sarımsak ekiyorlar, Çin den gelen tohum yerliden daha ucuz , çiftçi ne yapsın mazotun pahalı olması yüzünden zararı oradan buradan keserek çıkartıyor.

fthdrn
09-05-2017, 15:37
Milletvekilleri maaşlarını yarı yarıya indirse ülke kalkınır. O kadar çok boş beleş israf ediyorlar ki. Ama sorsan hepsi müslüman.

Evrenoz
09-05-2017, 15:50
Kimse kusura bakmasın ama zerre acımıyorum ben artık çiftçiye..

Arkadaşım aracı denen kavramı insani seviyelere çekmesi gereken kim? Devlet..
Tohum konusunda sana destek olması gereken kim? Devlet..
Girdi desteği konusunda sana destek olması gereken kim? Devlet..

Devlet bunları yapmıyor diye ağlıyorsun, ama gidip bunları yapmayan devleti desteklemeye devam ediyorsun.. E mübah sana o zaman yaşadıkların, hiç ağlama..

Soma'da yüzlerce insan can verdi.. Kendimizi yırttık biz burada. Yaşam odalarına hayır eli kaldıranlara sövdük sesimiz kısılana kadar.. Ama soma ne yaptı? Yaşam odalarına hayır diyeni tepesinde tutmaya devam etti.. E o zaman kusura da bakmayacaksın ben sana üzülmüyorum diye..
Keza Fındık üreticisi de aynı durumda.. Sövüyor da sövüyor yapılanlara, yapılmayanlara, malının 3 kuruşa gitmesine.. Tarlada sövüp sonrasında sövdüklerini tepende tutarsan ağlamayacaksın..

i-vtec07
09-05-2017, 16:01
Kimse kusura bakmasın ama zerre acımıyorum ben artık çiftçiye..

Arkadaşım aracı denen kavramı insani seviyelere çekmesi gereken kim? Devlet..
Tohum konusunda sana destek olması gereken kim? Devlet..
Girdi desteği konusunda sana destek olması gereken kim? Devlet..

Devlet bunları yapmıyor diye ağlıyorsun, ama gidip bunları yapmayan devleti desteklemeye devam ediyorsun.. E mübah sana o zaman yaşadıkların, hiç ağlama..

Soma'da yüzlerce insan can verdi.. Kendimizi yırttık biz burada. Yaşam odalarına hayır eli kaldıranlara sövdük sesimiz kısılana kadar.. Ama soma ne yaptı? Yaşam odalarına hayır diyeni tepesinde tutmaya devam etti.. E o zaman kusura da bakmayacaksın ben sana üzülmüyorum diye..
Keza Fındık üreticisi de aynı durumda.. Sövüyor da sövüyor yapılanlara, yapılmayanlara, malının 3 kuruşa gitmesine.. Tarlada sövüp sonrasında sövdüklerini tepende tutarsan ağlamayacaksın..

Benim görüşümü az cok biliyosundur abi forumdaki yazılıramdan vs yani vicdanım rahat bu konuda ama dediğinde haklısın kimse memnun değil hayla baş üstünde tutuyolar bende bunu anlamıyorum :( ve işin garibi diger sektörler 10 etkileniyosa çiftçiler 100 etkileniyo . Karadeniz tarafına diyecek bişey yok zaten ..

Anıl E.
09-05-2017, 16:11
Söylediğim yanlış bir cümleden dolayı ''uygarr'' kullanıcı isimli arkadaşımız eksilemiş beni,özürdilerim.

inadına israil tohumu,inadına kanser,inadına kemoterapi,inadına ithal ürünler.

Güçlü bir Türkiye için ben de varım.

GokhanRS
09-05-2017, 16:17
bence hak ediyoruz.

bakın ben daha dün etin kalitelisini 17 tl ye aldım. kemiksiz :D bildiğin biftek yani. miss gibi.

aynı eti 2 ay önce trye geldiğimde 65 tl istedi kasap. 65 tl ne lan! 1 kilo et lan bu. üstelik benim aldığım dana eti 1 yaşını aşmamış hayvan türkiyedekiler burda 2nci kalite denen (teleça) yani yaşından büyük hayvanlar.

yani düşünün nasıl geçiriyorlar.

ulan fransada bile eti türkiyeden ucuza aldım. :D

ama müstehak bu millete. halkımız çok zengin geçirmek lazım.

KÖROĞLU
09-05-2017, 16:20
İbretlik oran, Karasu'ya bakın özellikle. Bu ilçenin çok büyük bölümü ekmeğini fındıktan kazanır.

Daha dalındaki fındığı satar tüccara sonra gider kahvede karıda kızda yer.

Sonra çoğu da bütün gün kahve köşesinde vay ....mk fındık bi yükselmedi, öyle oldu böyle oldu.

@evronoz'e katılıyorum ben de acımıyorum hak edildiği şekilde yönetiliyorlar. Bizde arada kaynıyoruz.

https://i.hizliresim.com/ZZlgNz.jpg (https://hizliresim.com/ZZlgNz)

i-vtec07
11-05-2017, 07:47
Evet dün haldeydim bilin bakalım noldu mallar satılmadı :)

Sebebmi çok akıllı ve ileri görüşlü tarım bakanımız ihracatın kapatılmasını talep etmiş ve bi kaç gündür ihracat sıfır .

Yani sadece dışarıya kendimiz üretip satabildiğimiz bi kaç tarım ürünü vardı onuda satamıyoruz.( kendi isteğimizle) adamlar fiyatı düşürmek için ihracatı kapattı bak sen süper fikir :) halbuki aracıları bi denetlese hem pazar fiyatı düşücek hemde ihracat yapıcaz ama onlar dogrusunu bilirler ..

Peki ne olucak şimdi; pazardan domatesi daha ucuza alıcaz ama burdan kâr yaptım sanarken misli misli başka şeylerden cıkıcak bu paralar bizlerin cebinden . Ithalatın ihracıtı karşılama oranı düşünce olacaklar ortada . Hadi bakalım istikrarlı bir türkiye güçlü bir türkiye bizleri bekler , domates te ucuz salçalı ekmek leri ezelimmm :)

imprezaWRC
24-05-2017, 23:26
Şunu da buraya ekleyeyim de Türk malı sanmayın.
https://pbs.twimg.com/media/DAcgucCXoAA6jPK.jpg

kurtbil
25-05-2017, 00:00
Geçen yeşil mercimek aldım arkasında kanada yazıyordu. Yeşil mercimek yahu nesini üretemez de ithal edersin. İşin komik tarafı zamanında adamlar tohumunu da bizden almışlar :) Ve tabiki de dünya bizi kıskanıyor :)

ibozum
25-05-2017, 09:34
Şunu da buraya ekleyeyim de Türk malı sanmayın.
https://pbs.twimg.com/media/DAcgucCXoAAPK.jpg

İşte ne kadar güzel büyük, global bir ülke olduk.. Her ürünü rahatça getirebiliyoruz. Dünyanın neresi olursa olsun büyük ve haşmetli ülkemiz sofralarımza kadar getirtebiliyor..

Önceden böyle miydi anca şehrindeki tarlalardan gelebiliyordu en kötü komşu şehirlerden.. Ama şimdiiiii dünyanın öbür ucundaki ürünler soframızda..

Mrb yeni Tükiye..

ghibli06
25-05-2017, 10:14
Babam emekli olduktan sonra memleketimiz Anamur'a geri döndü... evet meşhuuuuur Anamur muzunun vatanı... çok şükür dededen kalma yerlerimiz vardı, babam ve annem hayatta boş duramaz, hayat kaynakları çalışmak, önce çilek yapalım dediler 5-6 sene çilek yaptılar sonra Anamur ve civarında yetişen o kıpkırmızı şeker gerektirmeyen büyük büyük çileklere 'hormonlu' dediler... hormon meyveye enjekte edilir arkadaşlar, o gördüğünüz ve hormonsuz dediğiniz çilekler genelde İçanadoluda yetişir, Akdenizde yetişenler iri kırmızı ve tatlı olur, neyse en son 1,5 liradan satılıyordu kilosu emeği çok toplaması zor, dediler ki muza dönelim, muz denilince mecburen sera yapacaksınız, zaten konuyu açan arkadaşımız maliyetleri çok güzel anlatmış, şimdi muzu senelik toptancıya veriyorlar, avans alıyorlar kendileri gelip kesiyor ödemesini 1 hafta içinde yapıyorlar, peki muzu kaçtan alıyorlar? 2-2,2 tl/kg... memlekete çikita adı altında saman gibi melez bir meyveyi sokarak bitirdiler, senede 20-30 bin tl kazanıyorlar ama senenin 9 ayı bilfiil çalışıyorlar, ben yapmayın değmez diyorum nerdeyse 3 aylık emekli maaşı kadar kazanç var senede ama onlar çalışmak için resmen debeleniyorlar... tarım olmazsa nasıl besleneceğiz? her şey ticaret değil, sen şimdi 3 ay lüks kiralık aracı mı tercih edersin yoksa seni 12 ay götürecek yerli aracı mı? bakliyattan pirince, mısırdan çikita muza kadar her şey ithal, bakın yarın savaş çıksa, limanlara mal gelmese aç kalacağız farkında mısınız? bu nasıl bir tarım politikasıdır???

kurtbil
25-05-2017, 17:24
Babam emekli olduktan sonra memleketimiz Anamur'a geri döndü... evet meşhuuuuur Anamur muzunun vatanı... çok şükür dededen kalma yerlerimiz vardı, babam ve annem hayatta boş duramaz, hayat kaynakları çalışmak, önce çilek yapalım dediler 5-6 sene çilek yaptılar sonra Anamur ve civarında yetişen o kıpkırmızı şeker gerektirmeyen büyük büyük çileklere 'hormonlu' dediler... hormon meyveye enjekte edilir arkadaşlar, o gördüğünüz ve hormonsuz dediğiniz çilekler genelde İçanadoluda yetişir, Akdenizde yetişenler iri kırmızı ve tatlı olur, neyse en son 1,5 liradan satılıyordu kilosu emeği çok toplaması zor, dediler ki muza dönelim, muz denilince mecburen sera yapacaksınız, zaten konuyu açan arkadaşımız maliyetleri çok güzel anlatmış, şimdi muzu senelik toptancıya veriyorlar, avans alıyorlar kendileri gelip kesiyor ödemesini 1 hafta içinde yapıyorlar, peki muzu kaçtan alıyorlar? 2-2,2 tl/kg... memlekete çikita adı altında saman gibi melez bir meyveyi sokarak bitirdiler, senede 20-30 bin tl kazanıyorlar ama senenin 9 ayı bilfiil çalışıyorlar, ben yapmayın değmez diyorum nerdeyse 3 aylık emekli maaşı kadar kazanç var senede ama onlar çalışmak için resmen debeleniyorlar... tarım olmazsa nasıl besleneceğiz? her şey ticaret değil, sen şimdi 3 ay lüks kiralık aracı mı tercih edersin yoksa seni 12 ay götürecek yerli aracı mı? bakliyattan pirince, mısırdan çikita muza kadar her şey ithal, bakın yarın savaş çıksa, limanlara mal gelmese aç kalacağız farkında mısınız? bu nasıl bir tarım politikasıdır???

Bunların bir yere gitmeye de niyetleri yok yönetim konusunda, e arkadaş madem gidici değilsin o zaman niye uzun vadede mantıklı işler yapmıyosunuz. Kısa vadede yapılan işler gün gelip kendilerini de vuracak farkında değiller.

i-vtec07
23-06-2017, 09:01
Dün kaliteli domates 30-40 kuruş arası satıldı hal de zar zor.

Biz bitirdik üretimi sadece kokteyl kaldı biraz oda bitti biticek çalışanlarımız toplama yapıyo şuan . Birazdan giderim hal e :)

Güncel cekeyim dedim

Ha bu arada araplara biraz ihracat vardı şuan sıfır .

Egonomi çok eyii bildiginiz gibi