PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tüketici Hakem Heyeti

Bolkar1st
22-05-2017, 18:30
Selamlar konu hakkında bilgisi olan vardır diye paylaşma geregi duydum. 5 ay önce vatan bilgisayardan 3100 liraya toshiba marka gaming notebook aldım toplamda 5 6 defa kullandım ve gözlemledigim kadarıyla aşırı ısınma ve yük biniyor gibi oldugu zaman kasma donma yapıyor fps yi bii anda aşagı çekiyor.

1 Ay önce vatan bilgisayara verdim servise gönderilmek üzere ve bugun teslim aldım. Geçen sürede tam 15 gün önce servis beni aradı ve blgisayarınızın fan temizligi yapılıcak ve sorunlar çözülücek diye söylendi. Bende evde bile cıkmayan bilgisayar ve 5 kere kullanılan bir cihazın nasıl olurda böyle bir sorunu oldugunu sordum açıklama yapmadılar ve 60 tl ücret istediler.

Parasında degilim fakat midem bulandı sıfır cihazımın neyini temizliceksiniz anlamış degilim!! Vatan bilgisayar konuyla alakalı müşteri memnuniyeti acısından ücretsiz yapmalarını talep etti ve yaptılar neyi yaptılarsa artık. ürünü bugun teslim aldım aynı sorun aynı sıkıntı hala devam ediyor. Bende evraklarla birlikte direk tüketici hakem heyetine başvurdum 5 6 ay sürücegini dönüş yapıcaklarını söylediler.

Merak ettigim konu bu süreçte magdur olan insanın neden magduriyeti giderilmiyor? bu süreç çok uzun degilmi ? sonucu ne olabilir bilgisi olan yada daha önce yaşamış birileri varmı.

Vatan bilgisayardaki arkadaşım toshiba markasında böyle sorunların hep görüldügünü servisinde klasik fan bakımı temizligi vs diye adlandırıp ücret talep ettigini hatta bir kişiden 3 kere aldıgını ve sorununun çözülmedigini anlattı. Sizler yaşadınızmı böyle sorunlar. Teşekkür ediyorum şimdiden.

exca-
22-05-2017, 18:43
toshiba cihazı ben olsam servise yollmazdım, sağlam verdiğim bilgisayarı kırıp geri yolladılar. Üstüne bir de benim kırık yolladığımı iddia ettiler, servise kabul tutanaklarında en ufak çiziği bile yazdıkları halde bu tarz bir durum kayda alınmamış haliyle. Garanti dışı kalmaması için ellememiş servise göndermiştim, yaşanan olay sonrası kendim kasasını değiştirdim. Tüketici heyeti vs bişey çıkar mı bilmiyorum ama 10 senedir toshiba dışında laptop almayan bir insanken bir daha -Türkiye dahilinde- toshiba almadım, çevreme de aldırmıyorum. Ben toshiba'nın kendisine de durumu belirten evraklarla ispatlı bir mail attım, Japon'ya direk merkezlerine. Sağolsunlar zahmet edip dönüş bile yapmadılar.

Sadece bu da diil o serviste çalışan bir yavşak telefonda neler diyo bana, ankarada değil istanbul da olsam yedi sülalesini elden geçirirdim gidip o kadar diyorum. Ve konuşmaları kayıt altına alınırken yapabiliyor bunu. Sanıyorum şikayet etmek istediğimde aynı oda da oturan bir başka arkadaşı ile görüşmek gerekiyor, bu yüzden rahatlar. Zannediyorum ömer idi adı arkadaşın beni delirten.

buradan okuyan olursa bilgi olsun, Türkiye sınırlarında toshiba kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yetkili servisleri facia, ben markaya güvenimden hiç düşünmeden alıyordum cihaz. Sorun yaşayınca anlıyorsunuz ama işte. Zaten servisleri meşhurmuş, sıkıntı yaşayınca araştırdığımda öğrendim. Toshiba vermiş kıytırık bir yere servis yetkisini, ne ürettiği malın ne de yetki verdiği servisin arkasında durmuyor özetle..

Bolkar1st
22-05-2017, 19:26
Sanırım bende mağdur olucam bundurından ama bu işin peşini bırakmam şimdide şarj sorunu başladı gibi birden bire bitird şarjını bilgisayar daha dakika bir gol bir :( Allah büyük bakalım

onursumer
22-05-2017, 20:02
yazıda toshiba markasını gorunce gerildim , okadar bilgili teknik ekipleri varki hayranım kendilerine

daha servise ilk gonderimin fakat genede servis karara sanırım itiraz etmez

sen zaten direk vatan bilgisayara dava açıyorsun , çıkan kararı vatan bilgisayar servise iletip itiraz gelmezse uygulamaya alıyor

Yigit-Y
22-05-2017, 20:10
Toshiba tr de bitmiş kriz onlarıda vurdu sanırım :)

Ürünü iade alması gerekirken yapılan muameleye bah

Bolkar1st
22-05-2017, 22:02
Bilgisayarımın durumu gerçekten kötü Toshiba satalite p50 c14m modeli. Yemin ederim kazıklanmış gibi hissediyorum şuan kendimi :( yarın birdaha göndermeyi düşünüyorum ama başka şeyler gelirimi başına bilmiyorum. Ya İnan'ın güncellemesini bile en son benim yaptığımda duruyor. İnsan merak eder yazılımsalmı diye günceller onu bile denememişler nasıl insanlara kaldık ya.

Yurt dışında olsa neler olurdu neler

ahk
23-05-2017, 11:14
aldığınız cihaz bir kere bozulmuş tamire gitmiş, ardından aynıı şikayetle tekrar arıza yapmış ama tamir için göndermemişsiniz.
Yanlış bilmiyorsam aynı sorun üçüncü defa olduğunda değişim ya da para iadesi istiyorsunuz. Biraz erken gitmişsiniz şirket ücretsiz arızayı gidericez derse ve ardından sorun devam ederse bir daha hakem heyetine gitmeniz gerekir.

Rockford
23-05-2017, 11:35
toshiba, düşman başına 500liraya satsalar yine gidip almam.
allah kolaylık ve sabır versin.

dqn
23-05-2017, 12:48
Tuketici hakem heyetinin 6 ay suresi var isterse 6 ay daha uzatir. Ama cozume ulastirir merak etmeyin. Zamaninda samsungla ayni sorun basima geldi faturada ne yaziyorsa aynen iade ettiler. Biraz uzun suruyor sadece.

Bolkar1st
23-05-2017, 19:01
Teşekkürler tekrar gönderdim bakalım araya birilerini koyucaz yardımcı olucakşqr umarım genel merkezden

GuNeS
23-05-2017, 19:35
çevremde ne kadar toshiba laptop kullanan varsa aşırı ısınmasından şikayetçi.

Yigit-Y
23-05-2017, 20:06
Dell yaa bir tane kaç yıllık cihaz hala mermiye kafa atıyor benimki :)

barakuda26
23-05-2017, 20:08
Bundan 7 sene önce kadar Nokia N72 servisten gelmemişti tüketici hakem heyetine başvurup telefonun alındığı fatura bedelini almıştım. Ortalama 7 - 8 ay sürmüştü tutarı almam. O zamanlar çok yaygın değildi şimdi daha çok işlem olduğu için tüketici hakem heyetinde 1 sene gibi bi süre normal sonuç için.

Bolkar1st
23-05-2017, 22:32
Lenova markasının servis ağı çok iyiymiş şuan onu duydum. Bugün itibariyle gönderdim tekrar servise bakalım beklemedeyim. Bir yandanda tüketi hakem heyetini bekliyorum.

ufuk601
24-05-2017, 00:52
2009 senesinde Acer laptop aldım. bir kez garantiden bataryası değişti. Onun haricinde faal olarak kullanmaktayım ve bu yorumu yazmaktayım :)

TolgaUs
24-05-2017, 01:15
İşte bu yüzden mağazadan ürün alınmamalı. İnternetten alıyoruz ve 15 günlük koşulsuz iade hakkımız doğuyor. Mağazada gidip beğenip marka model alıp internetten sipariş ediyoruz kafa rahat.

Grimlord
24-05-2017, 01:26
Benim toshiba son zamanlarında çaydanlık gibi buhar üflüyordu resmen, sonunda ekranı kırıldı da lanetten kurtuldum :D Umarım kısa zamanda lehinize sonuçlanır. Toshiba pişmanlıktır :D

AliDogukan
24-05-2017, 01:34
Toshiba kasa olarak çok sağlam.5 seneden fazla kullandım.Üzerine bastım,bira,döküldü,elimden düştü yine de pes etmemişti.

Uzunca bir süredir de MSI kullanıyorum.Bundan sonra MSI dan şaşmam.

Bolkar1st
24-05-2017, 11:59
Şimdi genel merkezden cevap bekliyorum umarım iade alırlar hediye çeki verirler bende gider msi felan alırım yada başka bir marka :( şuan en çok lazım olduğu zaman leptopum yok. Birdaha toshibamı asla!!

twin
24-05-2017, 12:03
Şimdi genel merkezden cevap bekliyorum umarım iade alırlar hediye çeki verirler bende gider msi felan alırım yada başka bir marka :( şuan en çok lazım olduğu zaman leptopum yok. Birdaha toshibamı asla!!

umarım çabukcak düzelir sorununuz can sıkıcı bir durum olmuş yepyeni pc için, belki aynı şey değil ama apple marka bilgisayarım neredeyse 3.5 sene oluyor tek bir sıkıntısı olmadı üzerine çoğu şey döküldüğü halde (***** yurt hayatı :D )kriterlerinize uyuyorsa bakmanızı tavsiye ederim :)

kurtbil
24-05-2017, 12:21
Servisiyle alakalı durum için bir şey diyemicem, her zamanki gibi çirkeflik yapmışlar ama aldığınız pc zaten gamingbook değil. U işlemci ile oyun kastırılmaz. Evet nvidia ekran kartı var üzerinde ama gtx950m zaten eski bir kart. Üstündeki hdd 5200 rpm ve ssd de hybrid. Ram yine oyun kastırmak için giriş seviyesinde. Yanlış anlaşılma olmasın makinayı boklamak ya da toshibayı savunmak için yazmıyorum ama her makinanın bir amacı vardır.

forwett
24-05-2017, 13:40
aynı sorun monster marka laptopumda vardı. İlk başta sizin gibi temizlik macun yenileyip gönderdiler. Şimdi yapacklarınız şunlar öncelikle bilgisayarınızda thermal theottling denen yani işlemci aşırı ısınınca frekansını düşüren bir durum var. Bu durum aynı zamanda işlemcinizin turbo boost teknolojisini kullanmanıza da engel oluyor. Bunu kanıtlamak için intel extreme tuning utility adlı intelin kendi geliştirdiği programı indirin. Burada işlemcinize stress test yapın. Bir süre sonra grafikte 90-100 arası sıcaklıklar göreceksiniz ayrıca thermal throttling çizgisi de belli olacak. Sonra bunların ekran görüntüsünü alıp hakem heyetine gideceksiniz. Ben de buna gerek kalmadı direkt olarak oara iadesi aldım ama sizinkiler pislik çıkmış.

KÖROĞLU
24-05-2017, 13:49
Seni ilgilendiren madde budur tüketicinin korunması hakkında kanun metninde.

Hakem heyetine gittiğinde seni yönlendirecekler, arkadaşın dediği gibi ispatlayıcı görselleri de eklemen lehine olur.

Bunu firmaya bildirirsen belki iş oraya varmadan sana uygun bir çözüm sunarlar.

Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm)

(2) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.

HaKo
24-05-2017, 14:03
en son yıllar önce toshiba aldığımda benzer şeyler başıma geldi . Yepyeni bilgisayar servise gitti geldi yine rezalet yine donmalar vs. Gittim aldığım fiyatın 500-600 lira aşağısına satıp sıfır asus aldım. Demekki 5 sene aradan sonra hiç bir gelişme değişme yok. Bende tavsiye etmiyorum satın almayın derim.

Tavsiye edeceğim ürün ise asustur. 2. laptopumu aldım ilk aldığımıda şirkette başka bir yere kaydırdım hepsinden çok memnunum

Bolkar1st
25-05-2017, 20:52
Tavsiyelerinizi dinlicegim çok teşekkür ederim. Bekliyorum şimdi bilgisayar genel merkezde bakalım nasıl sonuçlanacak eğer bir sonuç çıkmazsa bende satmayı düşünüyorum :(

İbrahim33
25-05-2017, 21:29
Elektronik cihaz biraz şans işi , size kötü bir cihaz gelmiş olabilir belki. Tüketici hakem heyeti mevzusunun üzerine gidin sonuç alırsınız kesinlikle. Bende yıllardır toshiba kullanırım , önceki evlat 8 sene hizmet etmişti , en son evde kafam iyiyken gece kilime takılıp düşürmüştüm ekran cortlamıştı. Hali hazırdada toshiba kullanmaktayım. Geçen sene aldım , düşük bir model , hiçbir sorun yok. Ama toshibanın servislerine yıllardır iyi diyen duymadım ben.

eren53
26-05-2017, 11:58
bende dell önerebilirim garantisi varken telefondan size bi kaç yönlendirme yapıyorlar sorunu bulup gelip evde yapıyorlar.teknik servise getir götür olayı yoktu.hala öyle mi bilmiyorum. yaklaşık 4-5 senedir her akşam düzenli yatakta uyuya kalırken üzerimden yere düşer maşallah hala tıkır tıkır :D

Bolkar1st
06-06-2017, 15:55
Sadece Işın'la ve kasma sorumu olan bilgisayarım geldiğinde batarya sorunu ile geldi 100 dolu olan bataryam 30 dakika demeden bitti :) servise gönderdim tekrar ve sonuç batarya siparişi vermişler. Baya bi gürültülü tartışma yaptık bakalım sonuç ne olucak