PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Telefonunuz sizi dinliyor olabilir mi?

secomeco
01-06-2017, 11:49
Dün arkadaþlarla baþýmýza gelen bir olaydan sonra konuyu kýsaca araþtýrdýðýmda,aþaðýdaki haberde geçtiði gibi insanlarýn baþýna gelen birçok olayla karþýlaþtým.
Bizim baþýmýza gelen ise þuydu;Arkadaþlar iftar yapacak mekan arayýþýndalar.Bana bizim semtteki bir mekaný soruyorlar,ismi akýllarýna gelmiyor.Adres tarif ettiklerinde mekanýn ismini söylüyorum.Aradan yaklaþýk 10 dk.sonra telefonuma baktýðýmda Facebook'ta karþýma direk mekanýn reklamý çýkýyor.Halbuki ben hiç o mekan için Google aramasý yapmadým veya Facebook'ta sayfasýný beðenmedim vs.Acaba telefon bizi mi dinliyor diye þüpheye düþtüm :)
Sizin baþýnýza bu tip bir olay geldi mi yada konuyla ilgili bilgisi olanlar paylaþabilir mi?

Akıllı telefonlarınız sizi dinliyor olabilir - BBC Turkce (http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/03/160302_casus_akilli_telefon)

Absinthe.
01-06-2017, 11:52
Linkteki olayı daha önce okumuştum. Sonrasında benimde bir hayli dikkatimi çekmeye başladı. Konuştuğumuz herhangi bir konuyu bir zaman sonra telefondan çıkan reklamlarda görüyorum. Ya 6.hisleri çok kuvvetli cihazların, ya da çok iyi birer dinleyiciler. :D

Low-Rider
01-06-2017, 11:54
Pek çok kez benimde başıma geldi, konuştuğum ve o sırada veya öncesinde internette aratmadığım şeyler önüme reklam olarak düştü.

secomeco
01-06-2017, 11:57
Bir arkadaşım biryerde çalışıyor.Ne iş yapıyorsun diye sordum,pek te anlamadım ama kabaca,insanların internette aradığı konuları firmalara sunup,reklam protfoyunu geliştirmek üzerine idi.Ama o telefonun dinlemesinden falan hiç bahsetmemişti.

Kahn23
01-06-2017, 12:05
Telefonunuzdan kendi numaranızı çevirin. Direk kapanıyorsa dinleniyorsunuz. Meşgul çalıyorsa sıkıntı yok.

Drive Fast
01-06-2017, 12:10
bende de facebookta ekli olmayan birini aradığımda facebookta o gün içinde tanıyor olabileceğin kişilerde çıkıyor

MK8800
01-06-2017, 12:14
Cem Yılmaz | Bilgi paylaşma hastalığı - YouTube (https://youtu.be/BHyqhWkbnfo)

MK8800
01-06-2017, 12:16
Cem Yılmaz | Bilgi paylaşma hastalığı - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=BHyqhWkbnfo)

GKS
01-06-2017, 12:21
telde siri açıksa bazen söylenilenleri googleda aratabiliyor bilmeyenlerde dinlendiğini sanıyor.

Aktaş61
01-06-2017, 12:28
Telefonunuzdan kendi numaranızı çevirin. Direk kapanıyorsa dinleniyorsunuz. Meşgul çalıyorsa sıkıntı yok.

aradığınız kişi şuanda meşgul sinyal sesinden sonra kendi tarifeniz üzerinden mesajınızı bırakabilirsiniz dedi :D

MCN21
01-06-2017, 12:32
Facebook yada google bu konuda aciklama yapmislardi zaten. Sizi dinlediklerini ama kelime bazli oldugunu sistemin buna gore icerik gosterdigini soylediler(konusmanizin icindeki sistemde kayitli anahtar sozcukleri sectigini). Mesela cumle icinde kullandiginiz araba markasi veya kaza durumu varsa size sigorta yada bahsetmis oldugunuz araba markasinin reklamini gosterebiliyorlar.

Bunlar degilse de ziyaret ettiginiz siteleri zaten inceleyip sistem onunla alakali veya o siteyi ziyaret eden diger insanlarin daha sonra nerelere baktigini inceleyip size cok talep goren urununde reklamini gosterebiliyor :)

fthdrn
01-06-2017, 12:47
Dinlendiğimiz doğrudur. Umudun cesaretidir yaşamak.
Çerkes Anıl E.

arda35
01-06-2017, 12:48
Velev ki dinleniyor. Ne fark eder ki.
İnsanlar insta'da, facebook'ta bile isteye paylaşıyor hayatlarını. Telefonları dinlenmiş çok mu.

Güvenlik endişesi taşıyanlar için 6310i veya 8850'yi önerebilirim.

Anıl E.
01-06-2017, 12:59
Dinlendiğimiz doğrudur. Umudun cesaretidir yaşamak.
Çerkes Anıl E.

Umudun bahçesidir yaşamak. :D

Edward Snowden diyorum sadece,siz araştırırsınız. Yıllardır dinleniyor ve izleniyoruz.

Bugraaa
01-06-2017, 13:17
ben dinliyor diye düşünüyorum herkesinde başına geldiği gibi aramalarda konuşulan konu karşımıza çıkıyor

hndcrx
01-06-2017, 14:27
aradığınız kişi şuanda meşgul sinyal sesinden sonra kendi tarifeniz üzerinden mesajınızı bırakabilirsiniz dedi :d

:d :d :d :d

imprezaWRC
01-06-2017, 14:34
Velev ki dinleniyor. Ne fark eder ki.
İnsanlar insta'da, facebook'ta bile isteye paylaşıyor hayatlarını. Telefonları dinlenmiş çok mu.

Güvenlik endişesi taşıyanlar için 6310i veya 8850'yi önerebilirim.

Ben bununla geziyorum :D :D
http://galeri.uludagsozluk.com/26/cevirmeli-telefon_22449.jpg

BARR
01-06-2017, 14:41
Dinlesinler, Cengiz Kurtoğlu dinletirim.

secomeco
02-06-2017, 10:25
Mevzu güvenlik meselesi değil.Beni şaşırtan kısmı ortamda bahsedilen konunun telefon tarafından reklam olarak karşımıza çıkartılması.
Zaten güvenlik kaygısı olan akıllı telefon hiç kullanmasın.Ayrıca hiçbir şey paylaşmasanız bile google'da timeline diye birşey var,androidlerde gmailden yapılmış her log-in için gidilmiş yerlerin haritasını tarih sırasına göre arşivliyor zaten.