PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Chron Hastalığı Bilgi

AltunPhotoWorks
10-06-2017, 17:03
herkese merhaba , perşembe günü Chron hastası olduğumu öğrendim yaşım 16 , hastalık 100.000 de 5-7 kişide görülüyormuş . hatta bu hastalık yüzünden askere gitmeyen bile olduğunu öğrendim , hastalığın kesin bir tedavisi yok , sadece ataklarını önlemek bağırsakta oluşacak daralmayı ve tıkanmayı önleyecek tedavisi var veya chronlu bölge ameliyatla alınıyormuş , karar vermem söylendi ancak hala karar vermedim yani veremedim . Salı günü Ankara'ya gidicez. Belki forumdan birinde , yakınında böyle bir hastalığı olan veya bilen birileri vardır diye yazmak istedim. Tedavisi olmadığı için en büyük tedavi tecrübe şuan benim için, hayırlı ramazanlar..

ArMy
10-06-2017, 17:28
Ne tür şikayetler ile doktora başvuruluyor bu hastalıkta?

drago
10-06-2017, 17:28
Geçmiş olsun kardeşim

AltunPhotoWorks
10-06-2017, 17:42
Ne tür şikayetler ile doktora başvuruluyor bu hastalıkta?

Ortalama şikayetler aynı ama ben doktorların gazabına uğradım biraz , 5-5.5 yıldır 10 doktor gezmeme rağmen sebebi bulunmayan bir karın ağrım vardı , 30 Nisanda ateş mide bulantısı halsizlik oldu ve sonrasında in******syon sonrasında 2 gün hastanede yattım , iyileştin deyip yolladılar ama ben bu sefer işin peşini bırakmadım ve bir profesör e danıştım , 3 ay önce olmama rağmen kolonoskopi oldum tekrardan çünkü ince bağırsağın girişine baktım diyip bakmamış buradaki doktor baksaydı görürdü çünkü , kolonoskopiyle parça alındı ve sonucunda anlaşıldı

AltunPhotoWorks
10-06-2017, 17:43
Geçmiş olsun kardeşim

teşekkür ederim abi

SpeedlinE™
10-06-2017, 17:44
Çok geçmiş olsun.

AltunPhotoWorks
10-06-2017, 17:45
Çok geçmiş olsun.

Teşekkür ederim

samara
10-06-2017, 17:46
Çok geçmiş olsun

AltunPhotoWorks
10-06-2017, 17:47
Size önerim lütfen dikkat edin , çünkü gerçekten illet bir hastalık , eğer olmadıysanız bir endoskopi ve kolonoskopi olun düzgün bir yerde , bu hastalık çıkmaz başka hastalık çıkar , ama bu hastalıkta erken teşhis çok önemli , biz erken farkedemedik bütün doktorlar stres vs diyip yolladı

AltunPhotoWorks
10-06-2017, 17:48
Çok geçmiş olsun

teşekkür ederim abi

MertSerhanÖ.
10-06-2017, 17:54
çok geçmiş olsun,umarım herşey çok daha iyiye gider

Ronin_
10-06-2017, 17:56
Büyük geçmiş olsun, Allah yardımcınız olsun

AltunPhotoWorks
10-06-2017, 17:57
çok geçmiş olsun,umarım herşey çok daha iyiye gider

Çok teşekkür ederim , inşallah

AltunPhotoWorks
10-06-2017, 17:57
Büyük geçmiş olsun, Allah yardımcınız olsun

Amin çok teşekkür ederim

fthdrn
10-06-2017, 18:08
Allah şifa versin umarım Bir an evvel sağlığına kavuşursun.

AltunPhotoWorks
10-06-2017, 18:14
Allah şifa versin umarım Bir an evvel sağlığına kavuşursun.

Amin inşallah teşekkür ederim

Thracian
10-06-2017, 20:02
Kardesim geçmiş olsun. Allah şifanı da verir inşallah.

Sana bir tavsiyem hastalığın atakları her geldiğinde yine doktora görünmem. Bu hastalığı çekiyorum. Her karın ağrım bu hastalıktan deme. Muhakkak iyi bir doktora görün

Revolution
10-06-2017, 20:24
Geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşursun. Allah şifa versin.

Kartal3urak
11-06-2017, 01:06
6 Yıl Boyunca Apandist Ameliyatı Dahil Yaptılar Karın Ağrımı Çözemediler.. Pskolojik Dedi Hangi Hastahane hangi prof a gittiysem.. En Sonunda bi Stajyer Dr FMF olabilir dediğinde İşitmediği Azar Kalmadı ve Kafamı Kurcaladığı İçin Genetik Testi Yaptırdığımda FMF Hastalığım Çıktı.. Strese Dayalı Ödem Oluşuyo Sinirlendiğimde Balon Balığı Gibi Şişiyorum, Günlerce Wc'ye Çıkamıyorum ve Tam 3 Gün İnanılmaz Bir Sancı İle Kıvranıyorum.. Tetikleyen Şey Stress Ancak Asıl Hastalığım FMF Çıktı.. Yani Doktorlar Artık Bakkal Misali Hee hıı deyip ilaç yazıp yollar oldu.. Geçmiş Olsun

AltunPhotoWorks
11-06-2017, 01:49
Kardesim geçmiş olsun. Allah şifanı da verir inşallah.

Sana bir tavsiyem hastalığın atakları her geldiğinde yine doktora görünmem. Bu hastalığı çekiyorum. Her karın ağrım bu hastalıktan deme. Muhakkak iyi bir doktora görün

Ataklar zaten mide bulantısı ateş halsizlik oluyor mecburen doktora gidiyorum yoksa ayağa zor kalkıyorum serumsuz. Artık karın ağrısı koymuyor bana 6 yıl olacak nerdeyse artık karın ağrısının şiddetinden bile ne zaman geçeceğini anlıyorum gibi , teşekkür ederim

AltunPhotoWorks
11-06-2017, 01:51
6 Yıl Boyunca Apandist Ameliyatı Dahil Yaptılar Karın Ağrımı Çözemediler.. Pskolojik Dedi Hangi Hastahane hangi prof a gittiysem.. En Sonunda bi Stajyer Dr FMF olabilir dediğinde İşitmediği Azar Kalmadı ve Kafamı Kurcaladığı İçin Genetik Testi Yaptırdığımda FMF Hastalığım Çıktı.. Strese Dayalı Ödem Oluşuyo Sinirlendiğimde Balon Balığı Gibi Şişiyorum, Günlerce Wc'ye Çıkamıyorum ve Tam 3 Gün İnanılmaz Bir Sancı İle Kıvranıyorum.. Tetikleyen Şey Stress Ancak Asıl Hastalığım FMF Çıktı.. Yani Doktorlar Artık Bakkal Misali Hee hıı deyip ilaç yazıp yollar oldu.. Geçmiş Olsun

Bendede ilk apandisitten şüphelendiler ama sonra in******syon olduğu oraya çıktı. Benim zaten strese bağlı karnım hep ağrır alıştım artık

ProdriveSTI
11-06-2017, 08:20
Allah şifa versin,geçmiş olsun.

oğuz
11-06-2017, 10:18
yaklaşık 3 senedir crohnum herhangi bir ameliyat geçirmedim ama kronik bir hastlalık olduğu için ve sürekli ilaç kullanım durumu olduğu için askerlikten muaf oluyorsun bende muafım.Önceki hastane dosyalarında crohn yazıyorsa dosyanı incelemiyor bile GATA direk kendi kolonoskopi yapıp hastalığı görüp muaf veriyor..

Yaşın 16,sana tavsiyem hastalığı kabullenemeyip s... ilacınızı hastalığınızı kullanmıyorum deme,zaten bir süre sonra hastalık uyku dönemine giriyor ve ilaçlarını azaltıyorsun.

Kendine iyi bir doktor bul zaten 3 ayda bir genelde kontrole çağırıyorlar.Hastalığını farklı doktorlarda teyit ettir crohn tanısı zor bir hastalık birileri yanılmış olabiliyor.
İlaçlar senin hastalığının aktif olmasını engeller hatta iyileştiriyor ama tamamen tedavi etmiyor.bu yüzden ne kadar geç ameliyat o kadar iyi.

merak ettiğin bir şey varsa yardımcı olurum burdan yada ÖM.. Geçmiş olsun

AltunPhotoWorks
11-06-2017, 10:50
Allah şifa versin,geçmiş olsun.

Amin teşekkür ederim

AltunPhotoWorks
11-06-2017, 10:51
yaklaşık 3 senedir crohnum herhangi bir ameliyat geçirmedim ama kronik bir hastlalık olduğu için ve sürekli ilaç kullanım durumu olduğu için askerlikten muaf oluyorsun bende muafım.Önceki hastane dosyalarında crohn yazıyorsa dosyanı incelemiyor bile GATA direk kendi kolonoskopi yapıp hastalığı görüp muaf veriyor..

Yaşın 16,sana tavsiyem hastalığı kabullenemeyip s... ilacınızı hastalığınızı kullanmıyorum deme,zaten bir süre sonra hastalık uyku dönemine giriyor ve ilaçlarını azaltıyorsun.

Kendine iyi bir doktor bul zaten 3 ayda bir genelde kontrole çağırıyorlar.Hastalığını farklı doktorlarda teyit ettir crohn tanısı zor bir hastalık birileri yanılmış olabiliyor.
İlaçlar senin hastalığının aktif olmasını engeller hatta iyileştiriyor ama tamamen tedavi etmiyor.bu yüzden ne kadar geç ameliyat o kadar iyi.

merak ettiğin bir şey varsa yardımcı olurum burdan yada ÖM.. Geçmiş olsun

Abi çok teşekkür ederim, ÖM attım

burakgunay
11-06-2017, 10:58
Kardesim gecmis olsun, Allah şifa versin. Nacizane tavsiyem özelden degil de buradan konusun. İlerde biri görür işine yarar fikir verir belki senin benim gibi bilgi almak isteyen olursa.

ozan gülle
11-06-2017, 11:08
Çok geçmiş olsun kardeşim allah acil şifalar versin

enes_srb
11-06-2017, 12:39
Çok geçmiş olsun , inşallah en kısa sürede iyileşirsin kardeşim

AltunPhotoWorks
11-10-2017, 19:13
Öncelikle herkese merhaba ,

Bildiğiniz üzere Chron hastalığım vardı. Zonguldak Araştırma hastanesinde ki doktor bu tanıyı koymuştu ve bana tedavi ve ameliyat arasında seçim yapmamı söylemişti , ben bu yaşımda bağırsak ameliyatı olup kendimi üzmek istemedim ama tedavi sırasında ''idios'' denilen olayda olabilirdi yani bir anda tamamen bağırsağımın tıkanması ve hemen açık ameliyat olmak zorunda kalabilirdim. O her şeyden daha kötü olurdu ama burda iddia oynamak istemedim , en azından bir doktor daha görsün diyerek Ankara'da ki Prof. İbrahim DOĞAN'a gittim. Oda , Zonguldaktaki doktorun tam tersine ; hastalığın ileri düzey değil kesinlikle ameliyat olmana gerek yok diyip 2 ilaca başlattı beni. İlaçların birini günde 4 birini günde 3 defa kullanıyordum. Gece gündüzüm karışmıştı ama yinede ilaçları içiyordum. 2.5 aya yakın yazlıkta baya hareketli sağlam bi tatil yaptım , ne bir atak ne bir sorun yaşamadım.. 1 ay önce tatilden geldim , Anneminde benimde aklında soru işareti kaldı. Burdaki Doktor yani Tarık Hoca daha samimi gelmişti. Ben yinede bi kontrole gideyim dedim. Geçen hafta Perşembe bi kontrole gittim. Tarık Hoca ; ''Verdiği ilaçlar senin gibi ileri düzey bir chrona kesinlikle etki etmez , sırf verdim demek için vermiş'' diyerek ben morelman çöktüm. Ama hocam 2.5 ay tatil yaptım hiç sorun yaşamadım dedim , oda ''belki duraksamıştır'' dedi. birde benim moralimi yükseltmek için öylesine ''belkide kendi kendine iyileşmiştir kim bilir'' dedi. 5 aydır chron araştırıyorum böyle bir olay kayıtlara girmemiş yani ben denk gelmedim.. Tarık hoca Pazartesi yine bakmak için Kolonoskopi olacağımı söyledi (bıktım şu kolonoskopi ilaçlarından da , 4. kolonoskopim). Ve pazartesi günü geldi. Kolonoskopi sırasında bünyem biraz dayanıklıymış narkoza uyutmuyor verdikleri narkoz , çoğu şeyi hissediyorum konuşuyorum görüyorum. Tam o kocaman Taşlaşmış İltihap bölgesine geldiğimizde Tarık hocanın yüzü değişti , ben biraz endişelendim (hemen ameliyata alıyoruz demesini bekliyorum o derece). Sonra Berkay burda iltihap falan yok kendi kendine nasıl geçmiş bilmiyorum ama geçmiş dedi. Kolonoskopim bitti ve sonrasında Tarık hocayla ayrıca konuştum , hocam kullandığım ilaçların etkisi olmuşmudur falan diye , hayır kesinlikle senin gibi chrona öyle ilaçlar etki etmezdi , tamamen kendi kendine geçmiş dedi.

Yani 12 yaşından beri , yaklaşık 5 yıldır farkedilmeyen , yaklaşık 5 ay önce tamamen tesadüf şekilde öğrendiğim adını ilk defa duyduğum chron olduğumu öğrendim , ve türkiyede kesin tedavisi bulunamayan hastalığımın 5 ay sonra kendi kendine geçtiği söyleniyor. Neye inanmam gerektiği hakkında en ufak bir fikrim yok , ama bende kayıtları gördüm sonrasındada izledim gerçekten hiç bişey kalmamış..

Rabbim bize büyüklüğünü gösterdi demekten başka bişey gelmiyor elimden , eğer chron hastası olan varsa gerçekten burdaki Tarık Hocaya görünmelerini tavsiye ederim , o kadar proftan sonra bu doktor kadar iyi biriyle karşılaşmadım..

herkese iyi forumlar

fkocak
11-10-2017, 19:33
Konuyu yeni gördüm okudum geçmiş olsun yazacaktım geçmiş zaten sevindim. Doktorların işi zor hastanın işi zor diyecek bişey yok.

ArMy
11-10-2017, 21:25
Bence tarık hocan değill de ankaradaki hoca çözmüş işini. Geçmiş olsun. Kulladığın ilaçları pm atar mısın?

AltunPhotoWorks
12-10-2017, 06:15
Bence tarık hocan değill de ankaradaki hoca çözmüş işini. Geçmiş olsun. Kulladığın ilaçları pm atar mısın?

Annem yinede bi ankaradaki hocaya göstermek istiyor şuan

İlaçlar : Budenofalk (günde 3 defa bir tane) , Pentasa (günde 4 defa iki tane)

AltunPhotoWorks
12-10-2017, 06:16
Konuyu yeni gördüm okudum geçmiş olsun yazacaktım geçmiş zaten sevindim. Doktorların işi zor hastanın işi zor diyecek bişey yok.

Öyle , çok teşekkür ederim

KÖROĞLU
12-10-2017, 07:13
Kardeşim dr'un samimisi olmaz geçelim o işleri, Annem zamanında samimi dediğimiz bir dr yüzünden (adamın iyi niyetinden şüphemiz yok ) 7 ay felç kaldı.

Çapa da asistan dr. mr'a bakıp ameliyat dedi (bel fıtığı) ve çok şükür düzeldi. Tıp öyle bir şey ki birinin ak dediği diğerinin karası olabiliyor.

Ankaradaki dr'a görünme fikri mantıklı bence de. Son durumunu paylaşırsın o da muayene eder hayatına devam edersin.

Geçmiş olsun diyelim, bir daha tekrarlamaz umarım.

CeSaNCeEm
12-10-2017, 07:22
Yıllarca crohn hastalığıyla savaştım. Ataklarımı çok ağır geçiriyordum. Bağırsaklarda bozulma korkunç derecede karın ağrısı ateş halsizlik belirli dönemlerde hastanede yatarak tedavi edildim. İlk önce amibiyazist olmuşsun dediler. Bağırsaklar düzelince eve gönderdiler. Bi kaç ay sonra tekrar ataklar başlayınca kolitsin dediler. Yaklaşık 2 ay hastanede gözetim altına aldılar. Yine koyamadılar tam teşhisi. Bu arada belki 10 doktor değiştirmişimdir. Hastane raporları tahliller özellerde yapılan tetkikleri kolonoskopi sonuçlarını çeşit çeşit doktorlar inceledi. Yıllar sonra Crohn hastası olduğumu tedavisinin çok zor olduğunu çok az insanda görüldüğünü söylediler. Seneler süren ilaç tedavisinden sonra doktorlar ilacı kestiği günden 1 hafta 10 gün sonra sanki hiç tedavi olmamışım gibi yeniden tekrarladı. Derken Prof Dr Necati ÖRMECİ adında bi doktor bulduk. o dönemde ibni sina bölüm başkanıydı. Sene 2000 2002 arası. Gözetim altına almamız lazım dedi. Yine uzun bi maratona girdik. İlaç tedavisi sürekli hale gelen regroskopi, kolonoskopi falan derken psikolojik olarak tamamen tükendiğim dönemlerde oral beslenmeyi tamamen kesip kortizon tedavisi uygulamaya başladılar. yaklaşık 3 ay boyunca belki ağzıma su değmedi desem yeridir. TPN ile beslenerek kortizonla tedavi edilerek 65 kg girdiğim hastaneden 45kg olarak ayrıldım. Devam sürecinde sıkı bi diyetle tekrar kendime geldim. Sene 2004den beri ne diyet yaptım ne kontrole gittim nede hastalığımla alakalı en ufak bi atak geçirdim. Bu hastalığın psikolojik olarak insanı mahvettiğini biliyorum. Dolayısıyla iyi bi doktora güvenip tedavi olmakta fayda var. Büyük geçmiş olsun sormak istediğin bişey olursa cvp verebilirim.

By CrAzY
12-10-2017, 08:16
Geçmiş olsun acil şifalar.

alirizaatilla
12-10-2017, 09:11
Öncelikle Çok Geçmiş Olsun..
Yaklaşık 3 yıldır babamdada yaşıyoruz bu illet hastalığı yoğun kortizon tedavisi ile kontrol altına alabildik ama yine ataklar hop herşey sil baştan sonra şuanda Elif Yorulmaz dalında başarılı bi doktor takipli hastası olduk Humıra Pen Tedavisi ile bi şekilde Remisyonda tutmaya çalışıyoruz.
Düzenli ve Diyetisyen eşliğinde beslenme ve stresden uzak durmak ama nasıl bi şekilde yinede tetikleniyo hastalık...
facebook üzerinden güzel bi topluluk var ibh dernegi adı altında takip et derim güzel paylaşımlar ve bilgiler mevcut ..
çok geçmiş olsun tekrardan kardeşim

AltunTV
16-04-2019, 11:27
Bu hesaptan uzun süre çıkmayınca şifresini unutmuştum. Burdan yazayım uzun bir aradan sonra : Chron denilen illeti baya bi saldım. En son buraya yazdığımdan beri bir tane bile ilaç kullanmadım ve doktora gözükmedim. Yanlış mı yapıyorum bence de evet yanlış yapıyorum ama bu sene üniversite sınavlarına hazırlanırken onunla uğraşamadım. Bir de üstüne bol kırıklı bir motosiklet kazasından sonra falan araya kaynadı. Şuan düzenli olarak her sabah her akşam her öğlen karnım ağrıyor. 7 yıldır çok alıştım yuvarlanıp gidiyoruz :) tek temennim sınavda ağrımaması.. Sınavdan sonra bütün kontrollerimi yaptıracağım inşallah. Herkese geçmiş olsun dilekleri için geçte olsa teşekkür ederim Allah razı olsun.

burakgunay
17-04-2019, 07:23
Allah yardımcın olsun kardeşim tekrardan

Sağlığını ihmal etme. Sınav 10 numara geçip sağlık olmadıktan sonra neye yarar? İnsanın en büyük hazinesi sağlık. Mutlaka tetkiklerini yaptır tedavisini kovala. 3 öğün düzenli karnım ağrıyor diyorsun, Allah korusun...

AltunTV
17-04-2019, 13:09
Allah yardımcın olsun kardeşim tekrardan

Sağlığını ihmal etme. Sınav 10 numara geçip sağlık olmadıktan sonra neye yarar? İnsanın en büyük hazinesi sağlık. Mutlaka tetkiklerini yaptır tedavisini kovala. 3 öğün düzenli karnım ağrıyor diyorsun, Allah korusun...

Öyle tabi abi. Tekrar giricez büyük ihtimalle tedavi işlerine

AltunTV
16-09-2019, 11:51
Buraya bir daha yazmak istemezdim ama bizim ki yine 2 gün önce atakla kendini hatırlattı. Oysaki 2 yıldır giden gelen kimse yoktu. Sabaha karşı 3 te kalkıp 6 ya kadar sürdü ve bu zamana kadar yaşadığım en uzun ve yorucu atak bu oldu. Bugün yeni bir doktora göründüm. Bu sefer de FMF ten şüphelendi doktor. Yıllardır bütün doktorlar aynı konular üzerinde yoğunlaşıyor. Ama kesin çözüme ulaşan kimse yok. Gerçekten çok yoruldum bu hastalıkla uğraşmaktan , yeniden kolonoskopi vs olmak gelmiyor içimden çünkü çözüme ulaşılmıyor. Üniversiteye gitmem gerekiyor gidemiyorum. Anlayacağınız her anlamda köşeye sıkışmış durumdayım. Allah kimsenin başına vermesin..

dieselpower
16-09-2019, 13:12
Allah acil şifa versin,

AltunTV
17-09-2019, 14:15
Allah acil şifa versin,

sağol abi Allah razı olsun

beratyuksel
17-09-2019, 14:28
FMF için genetik test yapıldı mı?

AltunTV
17-09-2019, 21:42
FMF için genetik test yapıldı mı?

Test sonucunu bekliyoruz

CloudGrey
03-04-2020, 13:09
hadi bende hikayemi anlatayım.

32 yaşıma kadar hayatımda ilaç içmedim , gribi bile bol ter ve portakol suyu ile atlatırdım.
taki bundan 6 ay öncesine kadar...

6 ay önce gece ulan tövbe tövbe karnıma bi ağrı girdi , geçmiyor. (sadece karın ağrısı , ishal ateş 0 )
yatayım dedim aaa gece uyutmadı baya baya 10 üzerinden 5 bir ağrı.

beşiktaşta jinemed diye bir hastane dur dedim sabah girim kapıdan...
tomogrofi ultrason kanda iltahap var vs derken 11 gün yattım , dayadılar serumu dayadılar serumu..
önce apandisit patlamış dediler sonra yok patlalamış yerinde duruyor dediler.

çıktım ee değişen bişer şey hala ara ara karnım ağrıyor , gittim taksim ilk yardıma.
genel cerrah buldum kendime bi tane dedim bacanak durumum böyle böyle..
3-4 cerrah geldi elle muayene vs birşey anlamıyorlar.
dediler seni açalımmı kesin sonuç buluruz , dedim açın.

açıp parça aldılar sonuç crohn.

gopta bir doktor önerdiler , gittim kadına ilaçları dayadı.
ilaçlar bitti , iğne yapıcaksın dediler.
iğneleri verdiler 3. hafta kullanıcağım günün pazar gecesi - anam ölüyorum.

ağrıda takla atıyorum evde o derece , hastaneye gittim dedim duramıyorum dayılar bişeyler verin.
verdiler o gece uyudum.
sabah kalktım gittim goptaki doktoruma dedim bebeşim ben ölüyorum.

tomogrofi vs derken dedilerki crohn tuttuğu yer (ince bağırsak bitimi - kalının başlangıcı ) delinmiş :)
2 gündür delikle geziom hahaha :D

apar topar amelyata aldılarmı ne olduğunu anlamadım bile , bi çıktım göbeğimde bi torba.
kalın bağırsağın delinen kısmı alınmış , hasarlı kısmı onarılmış.
incenin sonu göbek deliğimin solundan external dışarı verilmiş :)

ahaha yandan sıçıyorum :)

o sırada gop korono hastanesi oldumu , genel cerrah komple gopun arkasında fizik tedavi binasına taşındınmı...
anam beni aldılar ambulansa bide oraya naklettiler.

şimdi söylenen 2 ay sonra kalın bağırsağım iyileşince birbirine yeniden bağlayacaklar bende götümü kullanabilicem :)

nasıl bir nazar nasıl bir beddua aldım bilmiyorum.

ama 6 ayda sülalem .... çok yoruldum :(

AltunTV
03-04-2020, 14:33
hadi bende hikayemi anlatayım.

32 yaşıma kadar hayatımda ilaç içmedim , gribi bile bol ter ve portakol suyu ile atlatırdım.
taki bundan 6 ay öncesine kadar...

6 ay önce gece ulan tövbe tövbe karnıma bi ağrı girdi , geçmiyor. (sadece karın ağrısı , ishal ateş 0 )
yatayım dedim aaa gece uyutmadı baya baya 10 üzerinden 5 bir ağrı.

beşiktaşta jinemed diye bir hastane dur dedim sabah girim kapıdan...
tomogrofi ultrason kanda iltahap var vs derken 11 gün yattım , dayadılar serumu dayadılar serumu..
önce apandisit patlamış dediler sonra yok patlalamış yerinde duruyor dediler.

çıktım ee değişen bişer şey hala ara ara karnım ağrıyor , gittim taksim ilk yardıma.
genel cerrah buldum kendime bi tane dedim bacanak durumum böyle böyle..
3-4 cerrah geldi elle muayene vs birşey anlamıyorlar.
dediler seni açalımmı kesin sonuç buluruz , dedim açın.

açıp parça aldılar sonuç crohn.

gopta bir doktor önerdiler , gittim kadına ilaçları dayadı.
ilaçlar bitti , iğne yapıcaksın dediler.
iğneleri verdiler 3. hafta kullanıcağım günün pazar gecesi - anam ölüyorum.

ağrıda takla atıyorum evde o derece , hastaneye gittim dedim duramıyorum dayılar bişeyler verin.
verdiler o gece uyudum.
sabah kalktım gittim goptaki doktoruma dedim bebeşim ben ölüyorum.

tomogrofi vs derken dedilerki crohn tuttuğu yer (ince bağırsak bitimi - kalının başlangıcı ) delinmiş :)
2 gündür delikle geziom hahaha :D

apar topar amelyata aldılarmı ne olduğunu anlamadım bile , bi çıktım göbeğimde bi torba.
kalın bağırsağın delinen kısmı alınmış , hasarlı kısmı onarılmış.
incenin sonu göbek deliğimin solundan external dışarı verilmiş :)

ahaha yandan sıçıyorum :)

o sırada gop korono hastanesi oldumu , genel cerrah komple gopun arkasında fizik tedavi binasına taşındınmı...
anam beni aldılar ambulansa bide oraya naklettiler.

şimdi söylenen 2 ay sonra kalın bağırsağım iyileşince birbirine yeniden bağlayacaklar bende götümü kullanabilicem :)

nasıl bir nazar nasıl bir beddua aldım bilmiyorum.

ama 6 ayda sülalem .... çok yoruldum :(

Aramıza hoş geldin abi tekrardan :) umarım herkes için en iyisi olur..

AltunTV
03-04-2020, 14:38
Bu arada bende güncel çekmiyormuşum. CloudGrey ile dün akşam ki konuşmamızda onunda chron olduğunu öğrendim. Dedim bende konuya bir güncel çekeyim. Bende değişen bir durum yok. FMF dediler bişey çıkmadı. Dediler de dediler. Yüzde yüz crohn da diyemiyorlar çünkü onun için açılıp parça alınması gerekiyor ona da ben bu saatten sonra izin vermiyorum. Ama belirtiler ve yıllardır yaşadıklarım birebir crohn a uyuyor. Hiç bir ilaç tedavi diyet vs uygulamıyorum veya kullanmıyorum. Saldım gitti çünkü Türkiye deki ne tıpa ne de doktorlara bir gram güvenim yok. Saldım o yüzden. Günde en az 2 defa şiddetli karın ağrısı çekiyorum. Yediklerime ve strese göre ortalama 3-4 ayda bir atak geçiriyorum. Hayatıma devam ediyorum :) herkese iyi forumlar.

Gimifayf
04-04-2020, 21:14
Instagram: saglikliyasiyoruzcom
Hesabı ve içerikleri taramasını öneririm kronik hastalık sahiplerine faydası olacaktır. Özeti glutensiz ve sağlıklı beslenmek ama böyle söyleyince klasik basit bir tavsiye gibi geliyo incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. Herkese acil sifalar dilerim.

weST.27
02-05-2020, 13:27
Allah acil şifalar versin kardeşim

AltunTV
04-05-2020, 00:18
Instagram: saglikliyasiyoruzcom
Hesabı ve içerikleri taramasını öneririm kronik hastalık sahiplerine faydası olacaktır. Özeti glutensiz ve sağlıklı beslenmek ama böyle söyleyince klasik basit bir tavsiye gibi geliyo incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. Herkese acil sifalar dilerim.

ben şuan tripli bir eşim varmış da onunla yaşamaya mecburmuşum gibi hayatımı devam ettiriyorum. Mutsuz değilim alıştım artık. Üstüne düşmeyince daha rahat hissediyorum. Çok teşekkür ederim :)

AltunTV
04-05-2020, 00:19
Allah acil şifalar versin kardeşim

Çok teşekkür ederim abim