PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geri gelirken öten fren sorunu.

GuNeS
23-06-2017, 22:55
Arkadaşlar selam. Aracımla geri viteste geri gelirken frene bastığımda arka sağ taraf ötüyor çıkan ses ince tiz fren sesi değil daha tok bir ses çıkıyor.Düz giderken hiç bir sıkıntım yok. Disk ve balata değişiminide yaptım yaklaşık 1 ay önce. Olmadı videoda yükleye bilirim. yaklaşık 5-6 aydır iyice kafayı yicem bir yere park ederken filan ses çıkarması rahatsız ediyor beni. Başka hangi sebepten ötme yapar? Balata spreyi filan kullandım fark etmedi.

drago
23-06-2017, 23:12
Daha doyurucu bir cevap gelene kadar ustamın aktardığımı söyleyeyim. Balatalarda ötmeyi de engelleyen asbest maddesi, ileri derece kanserojen olduğu için birkaç yıldır üretiminde kullanılmamakta. Haliyle Yen'i nesil balatalarda az bir fatura yapsa hemen ötüyor. Geri geri gelirken bende de var o.

GuNeS
23-06-2017, 23:17
Artık üretilen balatalarda asbest olmadığından ötme yaptığını biliyorum ama bendeki ses o ses değil daha tok bir ses geliyor. Nasıl anlatsam sanki disk tırtıklıda pedalda hissediyorum tirtıkları.

drago
23-06-2017, 23:22
O zaman taş ya da kum girmiş olabilir, disk yamulmuş ya da fatura yapmış (çizilmiş) olabilir. Geri geri gelirken sol ayakla sert fren yaparak bir dene istersen. Bir de disk muhafazayı kontrol eder misin, bir yere sürtme yapıyor olabilir.

Grimlord
23-06-2017, 23:25
Bende de var abi, özellikle geri gelirken CİİİİİİİİİİİİİİİİİİK diye. Yokuş aşağı parkederken ciddi ses geliyor. Balatalar yeni benim de. Büyük ihtimal disk ömrünü doldurmuştur benim yada birşey çiziyor. Sen de kontrol et istersen, belki taş vs falan vardır arada. Aynaya dokunuyor olabilir.

drago
23-06-2017, 23:28
Valla bendeki ses ada vapuru spec

GuNeS
23-06-2017, 23:32
Bahsettiğim ses o ses değil :D O ses bende de vardı eskiden değişimden sonra kesildi.Yarın bir video çekeyim en iyisi daha anlaşılır olması için.

Kubilay
24-06-2017, 16:39
Focus 2'de aynı problemi yaşıyoruz. Sadece geri geri giderken ciyaklama değil, tok ses geliyor. Usta balataları tornalamamışlar dedi, tornaladı taktı olmadı :D

GuNeS
24-06-2017, 22:09
Büyük ihtimal aynı sesi duyuyoruz :D Ustamın demesiyle değiştirdim bende ama ses kesilmedi.Arka kaliperleri değiştirmeyi düşünüyorum belki ondan yapıyordur.