PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel Motorda Enjektörden Mazot mu Geçer Yakıt/Hava Karışımı mı?

hasqar
01-07-2017, 09:34
Merhaba,
4-5 ay önce aracımı yağ bakımına soktum, giderken en ufak problemim yoktu. Bakımda yanlış takılan mazot filtresi yüzünden saatlerde balata spreyi tarzı bişeyler sıkılıp çalıştırılmaya çalışıldı. Tamirciye geri döndüğümde uygun mazot filtresi takılmış aracım çalışıyordu fakat çok duman atıyordu. Dizel Pompacıya gittim pompanın bakıma ihtiyacı var dedi, bakımı yaptı duman kesildi fakat teklemeler öksürmeler zaman zaman oluyordu.
Bu tekleme öksürme falan artınca(4-5 ay sonra) tekrar dizelciye gittim enjektörlerden biri düzgün püskürtme yapmıyordu enjektör memelerini değiştirdik, hatta kütükleri de değiştirdik yani enjektörler neredeyse komple değişti. Silindirin biri tam sıkıştırma yapmıyormuş, teklemeler falan bu yüzdenmiş. Tabi bu 4-5 aylık süre içerisinde motor üflemeye de başlamış.
İlk yağ bakımı yaptırmaya gittiğimde enjektör memeleri değişeli 1 sene bile olmamıştı. Yani gittiğimde düzgün püskürtme yapmama gibi bir durum yok, tekleme, duman vs hiç bişey yoktu. Zaten motor da bir buçuk sene önce falan komple yapılmıştı ve saat gibi çalışıyordu.

Soruma geliyorum;
Sorunsuz yağ bakımına götürdüğüm aracıma yanlış mazot filtresi takılıyken spreylerle çalıştırmaya çalışılırken enjektörlerin ağzını bozduğunu, bu bozulmaların 4 5 aylık süre içerisinde işemeye yakın püskürtme yaparak motoru yediğini ve bu yüzden tekleme, üfleme falan yaptığını düşünüyorum.
Yağ bakımını yapan ustaya durumu aynı bu şekilde anlattım. Usta da ben spreyi hava girişine sıkıyorum, hava filtresinden geçen hava direkt piston başına iniyor, enjektörden geçmiyor bu yüzden bozamaz gibi bir cevap verdi.

Hava dediği gibi direkt piston başına mı iniyor yoksa mazotla beraber enjektörden mi geçiyor?

marikan
01-07-2017, 10:15
Enjektörden geçmiyor. Ama enjektörün kafası yanma odasında olduğu için balata spreyi zarar vermiş olabilir mi bilemiyorum.

mbulur
01-07-2017, 12:48
Sıktığı balata spreyi direkt olarak hava emişten silindirlerin içerisine gidiyor ve enjektörden geçmiyor. Ancak bu enjektörlerin sprey sıkarak çalıştırma nedeniyle bozulmayacağı anlamına gelmiyor. Sprey sıkarak motoru çalıştırırken enjektörleri aynı anda boş şekilde çalıştırmış oluyorsunuz bu çok kısa bir süre olursa sorun yok ancak uzun süre olursa enjektörler boşa çalışırken sürtünme nedeniyle zarar görüyor ve bozuluyor. Normalde enjektörler mazot püskürtürken aynı zamanda içinden geçen mazotla yağlanıyor ancak hava kanalından sprey sıkarak motor çalışırken aynı anda enjektörler boş olarak basma yaptığından mazotsuzluktan yağlanamama nedeniyle arıza yapıyor.

Motoru balata spreyiyle çalıştırmak çok çok kısa süre için olursa zarar vermeyebilir ancak balata spreyinin yancılığı mazota göre çok yüksektir zaten balata spreyiyle motoru çalıştırdığınızda aşırı derecede şakırtılar çıkartır nedeni avans vuruntusudur. Bir yada iki saniyeden fazla yapılan bu işlem vuruntu nedeniyle motora ve pistonlara aşırı zarar verebilir.

hasqar
01-07-2017, 14:28
Sıktığı balata spreyi direkt olarak hava emişten silindirlerin içerisine gidiyor ve enjektörden geçmiyor. Ancak bu enjektörlerin sprey sıkarak çalıştırma nedeniyle bozulmayacağı anlamına gelmiyor. Sprey sıkarak motoru çalıştırırken enjektörleri aynı anda boş şekilde çalıştırmış oluyorsunuz bu çok kısa bir süre olursa sorun yok ancak uzun süre olursa enjektörler boşa çalışırken sürtünme nedeniyle zarar görüyor ve bozuluyor. Normalde enjektörler mazot püskürtürken aynı zamanda içinden geçen mazotla yağlanıyor ancak hava kanalından sprey sıkarak motor çalışırken aynı anda enjektörler boş olarak basma yaptığından mazotsuzluktan yağlanamama nedeniyle arıza yapıyor.

Motoru balata spreyiyle çalıştırmak çok çok kısa süre için olursa zarar vermeyebilir ancak balata spreyinin yancılığı mazota göre çok yüksektir zaten balata spreyiyle motoru çalıştırdığınızda aşırı derecede şakırtılar çıkartır nedeni avans vuruntusudur. Bir yada iki saniyeden fazla yapılan bu işlem vuruntu nedeniyle motora ve pistonlara aşırı zarar verebilir.

Akü bitene kadar bu şekilde çalıştı. Hatta bi ara marş motorun ısındı dediler bıraktılar birkaç saat, tekrar marşa basıldığında eskisi kadar seri basmıyordu (akü doluyken de eskisi gibi basmıyor)