PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara'ya Yariş Pisti Açılsın Change.org imza

umrdmr
03-07-2017, 14:59
Evet arkadaşlar herkese merhaba.

Böyle bir kampanya başlattım nereye gider bilmiyorum. Ancak imzalarsanız memnun olurum.

Petition * Ankara Buyukşehir Belediyesi: Ankara'''ya Yarış Pisti Yapılsın * Change.org (https://www.change.org/p/ankara-b%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir-belediyesi-ankara-ya-yar%C4%B1%C5%9F-pisti-yap%C4%B1ls%C4%B1n?recruiter=178936214&utm_source=share_for_starters&utm_medium=copyLink)

Bununla beraber giriş yazısını ve başlığını biraz aceleyle yazmış olabilirim. Eklememi, çıkarmamı veya düzenlememi istediğiniz bir şey olursa yazarsanız memnun olurum.

Saygılar.

Orhan
03-07-2017, 15:03
ilk imza benden

umrdmr
03-07-2017, 15:32
ilk imza benden

Teşekkür ederim. :)

rahmitanir
03-07-2017, 15:50
Change.org çok da güven veren bir site değil bence ama yine de imzaladım.
İnş muhattaplarınca ciddiye alınır.
Ankara'daki belediyecilik anlayışını düşününce, ilgilileri ihtiyaç olarak görünce bence çok kısa sürede aksiyon alınabilecek bir olay.
Ama yine de pek ümidim yok doğrusu.

umrdmr
03-07-2017, 16:11
Aynı konuyu hem burada hem detailturkey'de hem forumdonanım da açtım. Forumdonanımda 1 saat dolmadan 3 mesaj şikayet ettim. 3 ünüde sildiler.

Diğer yazılan mesajlarda komedi. Ne acayip forum yaa forumdonanım. Cinnetin eşiğine gelirsin ciddiye alsan:)

umrdmr
03-07-2017, 16:29
Şunu eklemek istiyorum, dediğim gibi diğer iki forumda da paylaştım kampanyayı, yalnız bu forumun başlık ve altındaki açıklama kısmı hakkında yorum yapması benim için çok önemli.

Gerçi şimdi kontrol ettim giriş yazısı ve başlık düzenlemeye izin vermiyor. En azından sizin tavsiyeleriniz ile belki bir resim, yorum veya bir belge eklenebilir.

mkerim
03-07-2017, 16:34
siz biliyormusunuz o pist arazisine kaç tane AVM kaç tane rezidans yapılır. hesap bu şekilde adamlar olan pist ve benzeri yerlere bir şeyler dikme peşinde

serkanokan
03-07-2017, 16:50
Ankara Otomobil Sporları Kulübü(ANOK) başkanı 1 yılı aşkın bir süredir bu proje için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bir çoğunuz bilmiyordur, şu anda Akara Büyükşehir Belediyesi Tanıtım Daire Başkanı, aynı zamanda TOSFED yönetim kurulu başkan yardımcısı. Yani eğer gerçekten bir pist yapılacaksa şu an daha doğru bir ekip bulunamaz.

Bekleyip göreceğiz artık.

MeRtCaN
03-07-2017, 16:50
Ankara ya dunyanın en ıyı pıstı nı de yapsanız otoparkında turbolu sahınler e30 lar sıfır cızer onun ıcın bence gerek yok

pıst yapıldı kac kısı pıst yarısına gırecek ?

umrdmr
03-07-2017, 16:53
Ankara Otomobil Sporları Kulübü(ANOK) başkanı 1 yılı aşkın bir süredir bu proje için elinden gelen her şeyi yapıyor. Bir çoğunuz bilmiyordur, şu anda Akara Büyükşehir Belediyesi Tanıtım Daire Başkanı, aynı zamanda TOSFED yönetim kurulu başkan yardımcısı. Yani eğer gerçekten bir pist yapılacaksa şu an daha doğru bir ekip bulunamaz.

Bekleyip göreceğiz artık.

Keşke herkes sizin gibi yapıcı şeyler yazsa. Nedense bir günah işlemişiz gibi herkes bana saldırıyor. :)

Ben de her şeyin farkındayım, fakat böyle bir kampanya başlatmaktan kime ne zarar gelir, anlamış değilim.

umrdmr
03-07-2017, 16:56
Ankara ya dunyanın en ıyı pıstı nı de yapsanız otoparkında turbolu sahınler e30 lar sıfır cızer onun ıcın bence gerek yok

Hiç bir zaman yapılmasın o zaman. Sizin söylediğinizden bu anlam çıkıyor. O olur, bu olurla bir yere varılmıyor hocam. Ben de farkındayım her şeyin doğma büyüme Ankaralıyım. Etap esnasında yanlamak yasak diye kural getirirsin. Yanlayanı dışarı atarsın, plakasına yasak koyarsın 6 ay giremez olur biter. Bizler ifşa ederiz gerekirse.

Benim kuzen bizim arabayla odtü kampüsüne gitmiş bir iki zibidilik yapmış heralde kampüste hız sınırını mı ne geçmiş.

Sonrasında ben birini almak için bir zaman sonra girmek istedim. Bu aracı kampüse alamayız dediler, almadılar beni. Rektörlüğe gidin dilekçe milekçe dediler. Yani zor değil bu işler. :)

Yani pist yapılsa güzel olmaz mı ? İkinci bir İstanbul Park olması Ankara'da birtek beni mi heyecanlandırıyor.

serkanokan
03-07-2017, 16:59
Edit geri gelsin.

Ankara'ya 271 km uzaklıkta bir drag pisti varken, 367km uzaklıkta time-trial pisti ve 416 km uzaklıkta Formula 1 pisti varken, yapılacak yeni bir pist ne kadar gerekli o da ayrı bir tartışma konusu. Bu işlere çok gönül vermiş birisi, otomobili hard tuned değilse yürüterek, hard tuned ise organizason günlerinde ayarlayacağı bir çekici ile veya işleri daha da büyütürse binek otomobiline bağlayacağı bir römork ile halledebilir.

Şahsi fikrim ankaranın bir piste ihtiyacı olmadığıdır.

serkanokan
03-07-2017, 17:01
Hiç bir zaman yapılmasın o zaman. Sizin söylediğinizden bu anlam çıkıyor. O olur, bu olurla bir yere varılmıyor hocam. Ben de farkındayım her şeyin doğma büyüme Ankaralıyım. Etap esnasında yanlamak yasak diye kural getirirsin. Yanlayanı dışarı atarsın, plakasına yasak koyarsın 6 ay giremez olur biter. Bizler ifşa ederiz gerekirse.

Benim kuzen bizim arabayla odtü kampüsüne gitmiş bir iki zibidilik yapmış heralde kampüste hız sınırını mı ne geçmiş.

Sonrasında ben birini almak için bir zaman sonra girmek istedim. Bu aracı kampüse alamayız dediler, almadılar beni. Rektörlüğe gidin dilekçe milekçe dediler. Yani zor değil bu işler. :)

Yani pist yapılsa güzel olmaz mı ? İkinci bir İstanbul Park olması Ankara'da birtek beni mi heyecanlandırıyor.

Bu sözünden yola çıkarak; İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Konya olmak üzere 4 ayrı şehirde 4 farklı branşta pist bulunmakta.
Pistlerin bulunduğu bu şehirlerde caddelerde gazlayan, köşe başlarında yanlayan, trafikte makas atan yok mu peki?

serkanokan
03-07-2017, 17:04
Keşke herkes sizin gibi yapıcı şeyler yazsa. Nedense bir günah işlemişiz gibi herkes bana saldırıyor. :)

Ben de her şeyin farkındayım, fakat böyle bir kampanya başlatmaktan kime ne zarar gelir, anlamış değilim.

Niyetin çok güzel, zaten pist isteyen herkes aynı düşünceye sahip. Ancak karar veren makamlara bakıldığında, onlar da ister istemez yaptıkları yatırımın kendilerine nasıl bir geri dönüşü olacağını düşünüyorlar ve pist işi malesef bu sebepten dolayı hiç bir zaman ön plana çıkmıyor.

umrdmr
03-07-2017, 17:06
siz biliyormusunuz o pist arazisine kaç tane AVM kaç tane rezidans yapılır. hesap bu şekilde adamlar olan pist ve benzeri yerlere bir şeyler dikme peşinde

Bilmiyorum kaç tane yapılır, tahmin edebilirim. Avm'in kapladığı bina alanı, otopark alanı, eğer yapılacaksa peyzaj alanı bilgilerini ve pist için ayrılan yerin dönüm bilgilerini benimle paylaşırsanız, belki daha net bir cevap verebilirim.

Yaptığınız yorum ne kampanyayı, ne bu konuyu bir adım öteye götürmüyor. Sizce götürüyor mu ?

Yani nedir hiç başlatmasa mıydık böyle bir kampanya. Bu forumda takıldığınıza göre eminim sizde gönülden isterseniz böyle bir şeyin Ankara'ya ya da bir başka yere yapılmasını ona hiç bir şüphem yok. Gerçekten samimi hislerim bu yönde.

Fakat neticeye gözümüzü dikerek bir yere varamıyoruz işte. Ben de böyle bir şeyi arzuladığım için, böyle bir kampanya başlatayım diye düşündüm. Sonu nereye varır çok hayal etmek istemedim. Şu an için elimden gelen bu.:) Siz de bu konuda iyi kötü destek olursanız memnun olurum.:)

Umarım yanlış anlaşılma olmamıştır. Bu forumdaki herkese saygım sonsuz. Bazen internet ortamında yüz yüze konuşma olmadığı için yanlış anlaşılmalar olabiliyor. Böyle yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem özür dilerim.

umrdmr
03-07-2017, 17:15
Elbette vardır hocam. Ben zaten change.org'daki girişi yazarken avrupada durum nasıl diye biraz araştırmak istedim. Onu da açıklama kısmındaki kaynağa ekledim. Yani orda da %10'luk bir kesim sadece eğlencesine trafikteki hız limitlerini ihlal ediyormuş. Ki Almanya'da irili ufaklı bazıları halka kapalı tam 98 pist var mesela.

Tabiki bu pist hadisesi tek başına böyle bir şeyin önüne geçemez orası kesin. Bu tarz hareketlerin menbağında bizzat ülkedeki pist noksanlığı olmadığını ben de tahmin edebiliyorum. Yani belirli bir kesimi (Keçiören'de oturuyorum iyi bildiğimi düşündüğüm bir kesim) öyle pist ile felan ıslah etmek zor. Cezai yaptırımla bile ıslah edebilir misin emin değilim. Amerika bu konuda büyük oranda muvafık oluyor gerçi.

Dediğim gibi böyle bir işi başlatırken neticesini çok düşünmedim. Ankara'ya pist yapılsa İstanbul kadar dolu dolu geçer mi ona da emin değilm. İstanbul parkta Gtr'lar, Rs'ler, Lambo'lar, Ferrariler koşuyorlar. Ankara'da bu kadar ciddi bir yarışçı kitle olduğunu ben de zannetmiyorum, ama insan elinin altında 25-30 km yol giderek ulaşabileceği bir pist istiyor işte. :)

snrk
03-07-2017, 20:44
En büyük hayalim. Sonunda kadar destekliyorum.

MeRtCaN
03-07-2017, 20:57

Yaşınız Kaç bılmıyorum ama ben 2001 yılından bu yana resmı olarak yarısıyorum ( Drag )

manısaya da gıttık Konya da yarıstık hatta corum da yarıs var dedıler kosa kosa gıttık

Ankara da yapılamayan en son yarısı hatırlıyormusunuz ????

Padok alanı nedır bılırmısınız ? o padok alanında elınde pıtbull kopegı ıle dolasan ınsanlar vardı..

hatta bız yarıs olsun dıye golf arabasına bınıp ınsanları yolun kenarınandan cekmeye calıstık ama ınsanlar ne dıyordu bılıyormusun
bıze ne ya yarıs olmazsa olmasın :)

Ankara da pıst olsa yıne aynı goruntuler olacak
onun ıcın ya Ankara dısına yada uzak bı yere yapılması taraftarıyım ben

ghibli06
03-07-2017, 21:21
Yaşınız Kaç bılmıyorum ama ben 2001 yılından bu yana resmı olarak yarısıyorum ( Drag )

manısaya da gıttık Konya da yarıstık hatta corum da yarıs var dedıler kosa kosa gıttık

Padok alanı nedır bılırmısınız ? o padok alanında elınde pıtbull kopegı ıle dolasan ınsanlar vardı..

hatta bız yarıs olsun dıye golf arabasına bınıp ınsanları yolun kenarınandan cekmeye calıstık ama ınsanlar ne dıyordu bılıyormusun

aynı fikirdeyim, ya Kulu makasa doğru ya da Sivrihisar'a doğru bir alanda, metro ve otobüs güzergahında olmayan bir lokasyonda olmak zorunda yoksa bırakın yarışı açılış bile yapılmaz...

snrk
03-07-2017, 21:38
Neden hep kötü örnekler veriliyor? Drag yarışlarına gitmedim, seyirci kitlesini de bilmiyorum. Ama İstanbul Park, İzmir Ülkü ve İzmit Körfez'de bir pist gününe katılanlar ortamın ne kadar güzel olduğunu ve bağımlılık yaptığını bilirler.

İlla Ankara'da yapılsın da demiyorum. Türkiye'ye yeni pistler yapılsın. Mesela Düzce'deki pisti de merakla bekliyorum. Yeni pist, yeni virajlar farklı tecrübeler demek. Keşke diğer ülkeler gibi 40 tane pist olsa da hepsine gitsek.

Schumi
03-07-2017, 22:11
Ankara'ya yakın pist olması Ankara'ya yapılmaması için neden değil. He belki drag pisti mantıklı olmayabilir yakın illerde var diye ama normal pist olması iyi olur. Çünkü her pistin kendine ait bir karakteri ve zevki var. Pistte çeşit güzel birşey. Hep Ankara'dan mı gelecekler İstanbul'a. Birazda İstanbul'dan gidilir Ankara'ya.

serkanokan
03-07-2017, 23:59
Ankara'ya yakın pist olması Ankara'ya yapılmaması için neden değil. He belki drag pisti mantıklı olmayabilir yakın illerde var diye ama normal pist olması iyi olur. Çünkü her pistin kendine ait bir karakteri ve zevki var. Pistte çeşit güzel birşey. Hep Ankara'dan mı gelecekler İstanbul'a. Birazda İstanbul'dan gidilir Ankara'ya.

Sporcu gözüyle bakınca tabi ki öyle, ne kadar çok pist, o kadar çok farklı karakter, yarış takvimlerinin dolması, motorsporlarının gelişmesi anlamına geliyor. Keşke bir pist yapılsa, Ankaralılar da evinden çıktıktan 4 saat sonra 3 seans koşup dertten tasadan arınmış olarak evine dönse, bunun kimseye zararı olmaz tabi.
Ama böyle bir projenin gerçeğe dönüşmesine pozitif gözle bakıp imkansız diyerek kestirip atmayım ama çooook uzun zaman alır. Bu fikrimin sebebi siyasi değildir, mali konular açısından mevcut belediye döneminde pist projesi çok mümkün görünmemektedir.

PROMINENT
04-07-2017, 01:13
I melihe kârdan %35 canta da vermeden hic birsey yapamazsiniz. E oranin kârinin %35 i hic bir halta yaramayacagi icin de hic birsey yapamazsiniz. Anca erdogan emredecek.

300E
04-07-2017, 01:51
Bence Ankaraya pist yapılmamasını sebebi memur şehri olması, çünkü istanbuldaki gibi bentleylerle, lambolarla, ferrarilerle gazlayacak kitle yok, e tofaşı olanda 300/500 verip piste sokmaz düşüncesiyle yapılmıyor bence, ha Ankara'dan çok sağlam arabalar çıkıyor ama kaçı piste girip süre kasar veya kaçı piste girmeye uygun.

umrdmr
04-07-2017, 10:19

İptal edilen Ankara yarışında vardım. Hatta aynı gün Akhisar yarışı da vardı galiba. Volkicarlar kendi kendilerine döndüler öyle. Seyirci yüzünden iptal olmuştu her neyse. Yalnız o gün çok ciddi bir güvenlik açığı da vardı. Güvenliğe abi müdahale etsene şunlara diyorduk, ben nasıl uğraşayım herbiriyle diye cevap veriyordu. Yani güvenlik çok yetersizdi.

Yalnız o drag için giriş yanlış hatırlamıyorsam ya 10 liraydı ya ücretsizdi. Bugün İstanbul'un Park'ın fiyatları belli. O ***** tayfa zaten gerekli katı kurallar uygulanırsa ve fiyatlandırma doğru yapılırsa hiç gelmezler piste.

Yani sonuç olarak siz imzalamayın hocam o vakit. Fakat yarış pisti zaten şehrin göbeğine yapılamaz kanaatindeyim. Şehir göbeğindeki arazinin hiç bir belediye yarış pisti olsun isteyeceğini zannetmiyorum.

umrdmr
04-07-2017, 10:29

Konuyu açarken buranın da Techturkey olduğunu düşünerek herkes sizin gibi tepki verir diye beklentim vardı. Lakin öyle olmadı.:) Hislerime tercüman olmuşsunuz. Ben de tam olarak bu düşünceler ile böyle bir kampanya başlatmak istedim. Fakat görüyorumki, artık Techturkey'de de sadece otomobil konuşulmuyor.

Aynı anda forumdonanımda da bu konuyu açtım. Oraya 2006'dan beri üye olduğum için, konu açılır açılmaz hemen yazılan offtopic siyasi mesajları sildirttim adminlere. Ancak başedemiyorum ben sildirdikçe başkası yazıyor.:) Şimdi burda yeni olduğum için böyle bir talebim yok haliyle.

Velhasıl bu konu amacından çok sapar diye kanaatim var. Biz pist açılsın diye konu açmışız üyenin biri yukarıda ne yazmış mesela :D

Neyse sizden ricam sayın Schumi hocam konuyu siler misiniz ?

Teşekkür ederim.

umrdmr
04-07-2017, 10:30
En büyük hayalim. Sonunda kadar destekliyorum.

Teşekkürler hocam benim de öyle :)

CUB
04-07-2017, 10:35
Kesinlikle pist olmalı , düzgünce de işletirsen hiçte bir sorun olmaz.
Serkan özellikle senden ısrarla pist yapılsın demeni beklerdim ( Geldiğinde bana da uğra ayrıca özledim yaw :) ) , hiç bir kötü örnek güzel şeylerin yapılmamasını engelleyemez engellememeli de. Böyle güzellikler yapıldıkça yanlışlar ve kötülükler kaybolacaktır zaten. Kurallar olmalı aslında varda tek sorun bu kuralların uygulanması kısmında duygularımıza yenik düşmemiz.

ghibli06
04-07-2017, 10:45
kimse pist yapılmasın demez hele ki bu sitede...

ama yaklaşık 20 yıldır bu piyasanın içinde biri olarak, yapılacaksa nasıl yapılmalı kısmını irdelemek gerektiğini düşünerek şehir dışında olması gerektiğini yazdım... Ankara'daki ortamı hepimiz biliyoruz, kontrol edilemeyecek bir grup her zaman olacaktır, maalesef bu insanların ne sıfır çizmesini ne yanlamasını ne de disco gibi gezmesini kimse engelleyemiyor, polis bile... deniyor ki 'bu kişileri almazsın, kontrol edersin girişi şu kadar para yaparsın vs vs'... işler sandığınız gibi değil...

Polatlı-Temelli yakınlarında ve de Gölbaşını geçtikten sonra çok müsait dümdüz araziler var, adam gibi bir pist için oralara gidilmeli, Akyurt bölgesi de olur ama orada araziler bu kadar elverişli değil...

umrdmr
04-07-2017, 11:03
kimse pist yapılmasın demez hele ki bu sitede...

ama yaklaşık 20 yıldır bu piyasanın içinde biri olarak, yapılacaksa nasıl yapılmalı kısmını irdelemek gerektiğini düşünerek şehir dışında olması gerektiğini yazdım... Ankara'daki ortamı hepimiz biliyoruz, kontrol edilemeyecek bir grup her zaman olacaktır, maalesef bu insanların ne sıfır çizmesini ne yanlamasını ne de disco gibi gezmesini kimse engelleyemiyor, polis bile... deniyor ki 'bu kişileri almazsın, kontrol edersin girişi şu kadar para yaparsın vs vs'... işler sandığınız gibi değil...

Polatlı-Temelli yakınlarında ve de Gölbaşını geçtikten sonra çok müsait dümdüz araziler var, adam gibi bir pist için oralara gidilmeli, Akyurt bölgesi de olur ama orada araziler bu kadar elverişli değil...

Abi haklısınız, zaten şehirin merkezindeki araziyi hiçbir belediye pist için vermez.

Ben change.org açıklama kısmına bu kapatılan askeri kışlaların yerine yapılabilir mi diye aklıma geldiği için onu yazdım. Bu Akıncı üssü, baya şehir merkezinden uzakta sayılır mesela. Ama Sincan'a yakın oldğu için insan çekiniyor işte :D

Mamakta var bir kışla, o da Mamak'a yakın mesela.

Abi ben İstanbul'da yaşamadım hiç, sadece gittim geldim. Ancak orda hiç yok mu bu barzo takımı eminim orda da vardır (e30 o kadar fazla mıdır emin değilm.) Yani bu adamlar İstanbul Park'ı taciz etmiyorlar mesela. Zaten giriş ücreti de onlara çok gelmez diye düşünüyorum. Yani tutupta pistin 20 dakikasını 30 lira yaparsan tabi dolarlar oraya da millete de huzur vermezler orada hemfikiriz.

Yigit-Y
04-07-2017, 11:08
olmayacak duaya amin demek neyse

Zaytung Haberi yazayim bari :D:D

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek gençlerin pist istekleri için şunu söyledi "Araçlar rakımdan dolayı yürümüyor diye yapmadık pisti , yoksa dünyanın her konuda başarılı olmuş ili olan Ankara'mıza pist yapmak kolay fetöye rağmen yapardık :P."

MeRtCaN
04-07-2017, 11:11
İptal edilen Ankara yarışında vardım. Hatta aynı gün Akhisar yarışı da vardı galiba. Volkicarlar kendi kendilerine döndüler öyle. Seyirci yüzünden iptal olmuştu her neyse. Yalnız o gün çok ciddi bir güvenlik açığı da vardı. Güvenliğe abi müdahale etsene şunlara diyorduk, ben nasıl uğraşayım herbiriyle diye cevap veriyordu. Yani güvenlik çok yetersizdi.

Yalnız o drag için giriş yanlış hatırlamıyorsam ya 10 liraydı ya ücretsizdi. Bugün İstanbul'un Park'ın fiyatları belli. O ***** tayfa zaten gerekli katı kurallar uygulanırsa ve fiyatlandırma doğru yapılırsa hiç gelmezler piste.

Yani sonuç olarak siz imzalamayın hocam o vakit. Fakat yarış pisti zaten şehrin göbeğine yapılamaz kanaatindeyim. Şehir göbeğindeki arazinin hiç bir belediye yarış pisti olsun isteyeceğini zannetmiyorum.

imzalasamda imzalamasamda Ankara ya pist yapılmayacak yapmazlar

birde hangi change.org imzasi kabul olmus bu zamana kadar ?

bence boş şeyler ile kafa yormayın bu sıcakta

yarıs her zaman var otobanda keyfını cıkarmak ısteyen buyursun gelsın

rahmitanir
04-07-2017, 11:22

Otobanda "yarış" dediğin ancak gazlamak olur.
Pist her zaman için bambaşka bir deneyimdir.
Biraz şunun gibi yani:
https://i.hizliresim.com/Prn2b6.png

umrdmr
04-07-2017, 11:31

Ankamall sinema katı tadilattaydı. O sırada interstellar vizyona girdi. Ben Imax'de izlemek istediğim için filme gitmedim. Ancak Imax tadilattaydı sonra film vizyondan çıktı. İmza kampanyası başlattık. Sonra ankamall'e ulaştık, imza kampanyasından bahsettik. Adamlara mantıklı geldi vizyondan kalkan filmi tekrar imax'de vizyona koydular sağolsunlar. Witcher3 dil desteği gelsin diye forumdonanımcılarla bir şeylere başladık, o da oldu.

Neyse örnek çoğaltılırda anlamı yok.

serkanokan
04-07-2017, 11:45
Kesinlikle pist olmalı , düzgünce de işletirsen hiçte bir sorun olmaz.
Serkan özellikle senden ısrarla pist yapılsın demeni beklerdim ( Geldiğinde bana da uğra ayrıca özledim yaw :) ) , hiç bir kötü örnek güzel şeylerin yapılmamasını engelleyemez engellememeli de. Böyle güzellikler yapıldıkça yanlışlar ve kötülükler kaybolacaktır zaten. Kurallar olmalı aslında varda tek sorun bu kuralların uygulanması kısmında duygularımıza yenik düşmemiz.

Amcacım ben kesinlikle pist yapılmasından yanayım zaten. Fazla mal hiç göz çıkarır mı, hele ki böyle bir konuda :)
Üniversite lisans hayatımın ilk yıllarından itibaren bu işin yapılmasını lafta değil, uygulamaya geçirerek, birbirinden farklı partilerin belediye başkanları ile görüşmüş veya görüşen platformlarda emekçi olarak bulunmuş birisiyim. Ayrıca bu işin eğer belediye desteği olmayacaksa belediye desteksiz nasıl olacağına da kafa yorduk, ancak o süreç çoook daha zor, hatta imkansız.
Anlatmam çok uzun sürer, ancak sözün özü, dediğim gibi şu an olup olabilecek en doğru isimler, karar veren kişiler olarak bu işin en üst kadrolarında bulunuyor. Bu dönemde olursa olur, olmazsa da çok uzun bir süreliğine ertelenir bu iş. Çizimi, projesi, olursa nerede olacağı(2 alternatif vardı en son), kısaca her şeyi tamamlanmış bir pist projesi zaten şu anda bulunmakta, hatta bir ipucu vereyim pist, İstanbulPark ile benzer diyebileceğimiz bir çizime sahip.

Bekleyip göreceğiz artık..

MeRtCaN
04-07-2017, 19:43
Ankamall sinema katı tadilattaydı. O sırada interstellar vizyona girdi. Ben Imax'de izlemek istediğim için filme gitmedim. Ancak Imax tadilattaydı sonra film vizyondan çıktı. İmza kampanyası başlattık. Sonra ankamall'e ulaştık, imza kampanyasından bahsettik. Adamlara mantıklı geldi vizyondan kalkan filmi tekrar imax'de vizyona koydular sağolsunlar. Witcher3 dil desteği gelsin diye forumdonanımcılarla bir şeylere başladık, o da oldu.

Neyse örnek çoğaltılırda anlamı yok.

sinema ile pist in ne ilgisi var
sen zaten vizyonda olan bır seyı gerı vızyona koydurmussun

ama su an ıcın bahsettıgın pist yanı cok buyuk bır olay
kolay basıt bısı olsa sımdıye kadar ankara da bu ıse gonul vermıs kısıler coktan yapmıstı ve ekmegını yıyorlardı :)

MeRtCaN
04-07-2017, 19:44
Otobanda "yarış" dediğin ancak gazlamak olur.
Pist her zaman için bambaşka bir deneyimdir.
Biraz şunun gibi yani:
https://i.hizliresim.com/Prn2b6.png

ALLAH a sukur her turlusunu yapıyorum

gelmek ızlemek ıstersen 16 temmuz da ızmıt korfezde yarısscagım :)

rahmitanir
04-07-2017, 20:15
ALLAH a sukur her turlusunu yapıyorum

gelmek ızlemek ıstersen 16 temmuz da ızmıt korfezde yarısscagım :)

İzmitteki yarışta başarılar hocam.
Pistin havasını bilen birisinin otobanda yarışa daveti beni yine şaşırtıyor ama.

cenkr1
04-07-2017, 22:03

Mertcan meramını yanlış ifade etmişsin tabiki Pist yapılsın ama güvenlik koşullarından tut Pist kalitesine varıncaya kadar Avrupa'yı aratmayacak şekilde olur inşallah demeliydin .Pist yapılırsa senin düşündüğünün çok çok üstünde araç çıkar emin ol hatta şu ara ralli ye ve tırmanmaya sarmış baya bir grup oluşmakta Mesut Başkan çok ciddi çalışıyor bizde destekleyeceğiz gelelim pistin gerekliliğine böyle bir yatırım gelecek düşünülerek yapılır biz olmayız çoluğumuz çocuğumuz kullanır mühim olan o kültürün yerleşmesi üç beş tane hödüğün yaptığı Ankara'nın genelini bağlamaz.
Arkadaş olumlu bir hareket yapmış imzaya açmış desteklemek lazım

TurboM3
04-07-2017, 22:07
Eğer yeni bir pist yapılacak ise:

A) 12 ay boyunca kuru bir iklime sahip bir şehir seçilmeli. Daha doğrusu en az yağış alan şehir. Marmara ve İç Anadolu Bölgeleri bu açıdan uygun değil. Ocak ve şubat ve mart aylarında bile test yapabilecek iklim hangi şehirde var ise o şehir seçilmeli. Böylece aracını test etmek isteyenler kış aylarında testlerine devam edebilir.

B) Deniz seviyesine yakınlık. Deniz seviyesindeki araç motorları yüksek rakıma göre daha fazla güç üretirler. Bu nedenle deniz seviyesi tercih edilebilir.

Önümüzde güzel bir örnek var. Bahreyn yarış pistini çok iyi hazırlamışlar, zemin harika, E.Kanoo yarış takımı rekor üstüne rekor kırıyor. Sadece Ortadoğulu yarışçılar değil, İngiltere, Rusya, İsveç, Ukrayna gibi ülkelerin "çok çok" hızlı drag yarışçıları kendi ülkelerinde kış mevsimi yaşanırken Bahreyn'de bir sezon boyunca araçlarını test ediyor. Güzel ülkemizde Motorsporları Turizmi başlasa, yarışçılar ve takımlar ülkemize döviz bırakır. Ekonomiye ufak da olsa katkısı olur. Çin duvarı tek tek taşlardan oluşmuş, bu da taşlardan bir tanesi.

Bahreyn pistine benzer baba bir pist güzel ülkemizde yapıldıktan sonra, farklı şehirlerde pistler yapılmaya devam edilse, Ankara, Afyon, Trabzon...Yollarda test, ayar, roll yapan kalmaz İnşallah. Geride gözü yaşlı ana babalar eşler çocuklar kalmaz İnşallah. Evet, pist sayısı artmalı, pist kullanımı kolaylaşmalı, pist kullanım bedelleri daha uygun hale gelmeli.

umrdmr
05-07-2017, 08:39
Teşekkür ederim, güzel ifade etmişssiniz.