PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : EPY Typer

omerce
04-07-2017, 16:49
Herkese merhaba,

2 yıldır bende olan aracım ile ilgili bir konu açmanın zamanı geldi diye düşündüm. Herşey bundan 2 yıl önce ne alsam diye düşünürken başladı. Ne alsam sorusu bir çok arkadaşımızda olduğu gibi benim içinde büyük bir sorundu. Mini, fr, rs, gti, wrx... bak bak bitmiyordu. İnternetten araştır, yorumları oku, fikir al, değerlendir vs çok yorucu bir süreçti. Biraz hızlı olsun, eğlenceli olsun, güzel dursun diye aranırken fn2 lere denk geldim. Bir iki video izledim yorumlara baktım kronik sorunlar varmı eksileri artıları vs derken karar verdim aynı gün bi gazla gittim aldım.

Aracım 2008 model gri renk fn2 kodlu civic typer. Aldığımda 70bin km deydi ilk plakası üzerinde tertemiz bakılmış duruşu sesi soluğu yerinde bir araçtı. Atmosferik beslemenin sürüş keyfi ve modern görüntüsü ile bir hayli eğlenceli duruyordu. Ağırlığı atmosferik bir araç için sorun gibi gözükse de rolling koşturan birisi için biraz hafiflediğinde typer formuna dönüyordu. Ben aracı stok olarak aldım.

Öncelikle egzos sisteminde değişiklik yaparak ses alalım dedik. 70lik krom boru, sonda 76 lık warex ile güzel bir ses hedefledik. Aracım stok olduğu için kat iptali yapmadık (İptali denedim ancak pek beğenmedim) Stok headers ımız 4-1 yapıda olduğu için kat iptalinde aracın alt devirler resmen ölüyor. En ufak bir trafikte boğulmalar, titremeler bir hayli sorun oluyordu. Aracı rol harici sakin kullandığım için katı söktürmemle taktırmam bir oldu.

Sıra filtreye geldi. Kutu içi filtre yerine açık filtre takarsanız bütün motor sıcaklığı filtre tarafından emiliyor ve gaz tepkileri ölüyor. Özellikle yaz ayları aracınızın gidişini gaz tepkisini normal olmadığını çok iyi fark ediyorsunuz. Söylediğim şeye short ram dahil. Hepsi bir yana sis farını iptal ederek cai ile sorunu çözmenizi öneririm. Birçok yolu denedim cai kesinlikle en ideal çözüm oldu. Sis farı iptal edildi cai bağlandı yalnız yakın arkadaşlar biraz hızlı ne yapsak dedik arka koltukları sökeyim bari dedim. Bu arada sadece arka koltuk dediğime bakmayın fn2 istepne + arka koltuk = 50kg !

Söktük arka koltuğu bende sök tak işlerinden nefret ederim söktüğüm arka koltuğu güzelce ambalaj yaptım eve attım dursun güzel güzel.
Dedim ki aslında aracımdan memnunum ama biraz daha hızlanayım ne yapsam dedim headers alayım.. Dedim ama Türkiye de fn2 için headers bulmakta zor yaptırmakta zor. Yaparım diyen çok yoğundu çıkma alalım dedik uyduramadık orjinal sıfır alsak dedik o paraya yeni motor yaparsınız... Gel zaman git zaman bakınırken 3 ay geçti. Derken bi arkadaşımız sayesinde 10 gün gibi kısa bir sürede headers hazırlanarak kargolandı. Hazır headers takılacak yazılım güncellemeside yaparız dedik ingiltereden flashpro siparişinide verdik. 5 günde geldi. O arada x series wideband de aldık ilk aşama için gerekli parçalar tamam gibiydi.

Kat iptal edildi headers takıldı tam 4 saat uğraşıldı. Takıldı ama yerine bir türlü oturmuyor.. bir gariplik vardı. Meğer headers orta bölümü olması gerekenden 6cm-8cm daha aşağıda yapılmış. Gaza ilk basışta ufaktan bir tıkırtı yapıyor direksiyon kutusuna değiyordu headers. Bende gıcık olurum iç trim seslerine hiç dayanamam. Baktım olacak gibi değil usta sökelim geri gönderelim demeye başladı usta dedim ben sonra halledicem bu işi hiç gönderme vs bekleyemem artık. Headers ile uğraşılırken wideband de takıldı headers tan gelen ufak tıkırtı haricinde sorun yok gibiydi.
Bir iki baktık ettik alt devirler güzel üstler güzel gidiş iyi gibi hiç rol deneme gazlama fln uğraşamam dedim doğru yazılım güncellemeye. Sevdiğim bir kardeşimin önerisi ile tolga aksakala ulaştım. Müsait bir akşam buluştuk yazılım güncellememizi yaptık. Kesinlikle hard bir yazılım istemiyordum. Avans vurmasın sorun yaratmasın 1-2 boy geri yürüsün hiç sorun değil diye söyledim sağolsun Tolga abide güzel ve sorunsuz bir ayar yaptı. Gidişi gayet tatmin ediciydi ama hala istediğim sesi alamıyordum. Gaza oturuyorum vtec açınca sanki boş kola kutusu titriyor gibi bir ses egzos tan geliyor. Bakındık ettik ne yapsak diye zaten direksiyon kutusuna vuran headers sorunuda duruyor en iyisi sağlam bir egzoscuya gitmenin zamanı geldi dedim. Ufak bir araştırma arkadaş tavsiyeleri vs derken kınalı spec mustafa ustaya gittik. Headers metal ek kısımları kaliteli boğazlar ile değiştirildi (cızırtı eklerden geliyormuş) ve 5-6 yerde oluşan çatlak onarıldı. Yaklaşık yarım günlük uğraş sonrasında headers 6cm kadarda yukarı kaldırılıp tam ideal yerine oturtuldu. ve artık istediğim ses gelmişti...

Şimdi araba işleriyle uğraşanlar iyi bilir bu modifiye işleri yap yap bitmiyor sürekli alternatif birşeyler olabiliyor. Bende bunlara pek bulaşmak istemediğim için biraz daha nasıl hızlanırım dedim çareyi hafiflemede buldum. Hemen tanıdıklar vesilesiyle hafif jant tedarik ettik. Jant deyip geçmeyin fn2 oem jant lastik tanesi tam 22kg ! Takacağınız en kötü jant-lastik 18kg ı geçmiyor ve gerçekten gaz tepkileri ilk basışta ileri atılmalar vs arabanın kaderi değişiyor. Sonrasında 8kg lık sparco koltuk takayım dedim. Biraz merakta var bulduk sparco sprint taktık. Rahatsız ve sert oluşu haricinde herşey güzel oldu. Koltuk demişken sağ koltuk 22kg sol sürücü koltuğu 26kg.

*** Araç görselleri ve birkaç deneme videosu

Aracımızın satışını aldık. Sakaryadan dönmeden önce hatıra fotosu
https://i.hizliresim.com/G0PAB3.jpg

Çok şükür kazasız belasız istanbula geldik
https://i.hizliresim.com/MvoGV2.jpg

Bakım zamanı. Yağ, filtreler, baskı balata, fren diskleri ve lastik değişimleri yapılıyor
https://i.hizliresim.com/RP1ZGo.png

Güzel bir detailing uygulaması pasta cila boya koruma
https://i.hizliresim.com/6XrVpN.jpg

Yaklaşık 1 yıl geçtikten sonra tekrardan cila uygulaması yapıldı. Biraz farlar sararmıştı onları da temizlettik detaylı iç temizlikte yapıldı
https://i.hizliresim.com/9dg1A9.jpg

Muayene tarihimiz geldi. Muayene öncesi son güncel fotomuz
https://i.hizliresim.com/aGdQRO.jpg

*** Bir kaç deneme videosu paylaşayım

https://www.youtube.com/watch?v=QBUKYb2m-P4

https://www.youtube.com/watch?v=K1AwituQAtQ

Çıktım bir akşam 100-200 deneyeyim dedim. Tamamen eğlence amaçlı 2 aydır yağmur çamur kullanamamıştım dayanamadım daha fazla

https://www.youtube.com/watch?v=1xUJ5pVrY7s

Konuyu elimden geldiğince güncel tutacağım. Maşallahı esirgemezseniz sevinirim. Allah herkesin gönlüne göre versin

YAS
04-07-2017, 16:55
maşallah,kazasız belasız :)

fatihcakin
04-07-2017, 17:00
Maşallah, instagramda görüyorduk :)

omerce
04-07-2017, 18:13
Teşekkürler

omerce
04-07-2017, 18:14
Maşallah, instagramda görüyorduk :)

:) kullanıcı adın fatihcakin mı

Ahmet.S
04-07-2017, 18:23
Bir ara satılıklardaydı ömer sattın sanmıştım. Tegiwa headers varken başka birşeye gerek yoktu bence maşallah kazasız belasız kullan.

omerce
04-07-2017, 18:31
Bir ara satılıklardaydı ömer sattın sanmıştım. Tegiwa headers varken başka birşeye gerek yoktu bence maşallah kazasız belasız kullan.

Yok satmadım uzun bir sürede satmayı düşünmüyorum ekonomim el verdiği sürece devam inşallah. Tegiwa baktım hatta buldumda ama 1200dolar gibi bi fiyat ve o dönem dolarda uçunca bütçemi aştı açıkçası. Bende ki tegiwa nın aynısı bir ara bs deki toda headers için görüşmüştük sahibiyle ona da başkası niyetlenmiş öyle kaldı :)

wekoo
04-07-2017, 19:29
maşallh kazasız belasız kullanın

omerce
04-07-2017, 20:00
maşallh kazasız belasız kullanın

Allah razı olsun teşekkürler

Efswap
04-07-2017, 20:10
MaşAllah gidişi, duruşu çok güzel.

Melih-Ö
04-07-2017, 21:32
Maşallah Ömer'im Allah kaza bela göstermesin, EPY her zamanki gibi mükemmel :)

omerce
04-07-2017, 21:47
Maşallah Ömer'im Allah kaza bela göstermesin, EPY her zamanki gibi mükemmel :)

Amin Allah razı olsun melihim cansın :)

omerce
04-07-2017, 21:48
MaşAllah gidişi, duruşu çok güzel.

Teşekkürler

Krupp
05-07-2017, 08:58
Maşallah Allah kaza bela vermesin.

Araç ankarada cumhurbaşkanlığı koruması yada savcılıkta calışan bir arkadaşındı sanırım.
Biz de almak için epey konumuştuk, Fiyatta anlaşamamıştık yanlış hatırlamıyorsam.

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Volkann
05-07-2017, 09:03
maşallah kazasız belasız.

omerce
05-07-2017, 13:58
Maşallah Allah kaza bela vermesin.

Araç ankarada cumhurbaşkanlığı koruması yada savcılıkta calışan bir arkadaşındı sanırım.
Biz de almak için epey konumuştuk, Fiyatta anlaşamamıştık yanlış hatırlamıyorsam.

Kazasız belasız sürüşler dilerim.

İlk sahibi engin pekyılmaz. Plakası güzel diye kimse değiştirmemiş bende beğendim kaldı. Uzun bir süre otoparkta kalmış ankarada. Doğru hatırlıyorsundur :)
teşekkürler

omerce
05-07-2017, 13:59
maşallah kazasız belasız.

teşekkürler

canozgur106
05-07-2017, 16:52
MaşAllah herşeyiyle çok güzel olmuş emeklerine sağlık kesenize bereket :) Anladığım kadarıyla şu an arka koltuklar sökük ve önlerde 2 adet Sparco V Sprint koltuk mu var araç bu şekilde ciddi olarak hızlanmışdır gaz tepkimeleri aktarmada ki hafifletme ile gerçekten çok neşeli olmuştur..Jantlar dan bahsetmişsiniz ama oem jantlar dışında fotosu yok,konig vs gibi bir jant mı var üzerinde şu an ?

omerce
05-07-2017, 21:57
MaşAllah herşeyiyle çok güzel olmuş emeklerine sağlık kesenize bereket :) Anladığım kadarıyla şu an arka koltuklar sökük ve önlerde 2 adet Sparco V Sprint koltuk mu var araç bu şekilde ciddi olarak hızlanmışdır gaz tepkimeleri aktarmada ki hafifletme ile gerçekten çok neşeli olmuştur..Jantlar dan bahsetmişsiniz ama oem jantlar dışında fotosu yok,konig vs gibi bir jant mı var üzerinde şu an ?

Aynen önde sparco koltuk ile birlikte yaklaşık 100kilo atabildik sadece koltuklardan. Jant olarak 16 types jant denedim ve tepkilere inanamadım. Aslında amacım hafif jant bakmak değildi ne kadar fark olabilirki diyordum ama denedikten sonra Fikrim tamamen değişti. Güzel dileklerin için teşekkürler

300E
05-07-2017, 23:09
Maşallah Allah kaza bela vermesin, şuan K24 Accord sahibiyim, ağır Mercedesci ve almancıyım, ama bu gidişle, CL9 dan FN2 veya EP3e kayıcam, hem yakışıklı hemde hızlı makine. :)

omerce
05-07-2017, 23:25
Maşallah Allah kaza bela vermesin, şuan K24 Accord sahibiyim, ağır Mercedesci ve almancıyım, ama bu gidişle, CL9 dan FN2 veya EP3e kayıcam, hem yakışıklı hemde hızlı makine. :)

Tüm hondalar iyidir ama typer sesi soluğu çok farklı bir tecrübe. Typerlar arasında her kasasının kendine has yönleri artıları ve eksileri mevcut. Bu arada accord severiz hala hem görüntü hem gidiş çoğu yeni nesil arabaya kök söktürür tabi yakıt tüketimi hariç :))

300E
05-07-2017, 23:36
Tüm hondalar iyidir ama typer sesi soluğu çok farklı bir tecrübe. Typerlar arasında her kasasının kendine has yönleri artıları ve eksileri mevcut. Bu arada accord severiz hala hem görüntü hem gidiş çoğu yeni nesil arabaya kök söktürür tabi yakıt tüketimi hariç :))

Yakıt tüketimi makul bence, LPG de beni üzmüyor :D

aspensilber
05-07-2017, 23:46
Maşşallah kazasız belasız ağız tadıyla binin inşAllah limitlerin üzerinde güç almaya çabalamaktansa hafiflemek favorim tebrikler

omerce
06-07-2017, 07:43
Yakıt tüketimi makul bence, LPG de beni üzmüyor :D

LPG varsa güzel benzin sıkıntı olurdu ama :)

omerce
06-07-2017, 07:45
Maşşallah kazasız belasız ağız tadıyla binin inşAllah limitlerin üzerinde güç almaya çabalamaktansa hafiflemek favorim tebrikler

Teşekkürler eğer rolling yapmaksa amaç hafiflemek zorundaydım çünkü aracım stok halde 1340kg ! Yukarıda da belirttiğim gibi sadece koltukları söktüğümde 100 kilo atabildim bir kaç karbon fiber detay ve hafif jant ile 1200kg altına düşebilirsek tamamdır :)

unnamed54
06-07-2017, 09:40
hayran olduğum bir kasa, şu anda ep2 sport ile devam etsekte hedefimde fn var (:
Allah kaza bela vermesin, ağız tadıyla güle güle binin...

canozgur106
06-07-2017, 11:10
Aynen önde sparco koltuk ile birlikte yaklaşık 100kilo atabildik sadece koltuklardan. Jant olarak 16 types jant denedim ve tepkilere inanamadım. Aslında amacım hafif jant bakmak değildi ne kadar fark olabilirki diyordum ama denedikten sonra Fikrim tamamen değişti. Güzel dileklerin için teşekkürler

Tam istediklerimi yapmışsınız :) Type-S jantının takıldığını duyduğum ilk Fn-2 oldu aracınız kazasız belasız olsun sizin adınıza çok sevindim böyle başarılı bir araç yaptığınız için..

omerce
06-07-2017, 11:24
hayran olduğum bir kasa, şu anda ep2 sport ile devam etsekte hedefimde fn var (:
Allah kaza bela vermesin, ağız tadıyla güle güle binin...

teşekkürler Allah gönlüne göre versin

omerce
06-07-2017, 11:28
Tam istediklerimi yapmışsınız :) Type-S jantının takıldığını duyduğum ilk Fn-2 oldu aracınız kazasız belasız olsun sizin adınıza çok sevindim böyle başarılı bir araç yaptığınız için..

Bizim kapı içlerinde 2 lastik ebatı yazıyor biri 225 40 18 -ki bu zaten orjinal hali, birde 205 55 16 :) yol güzel olmazsa sorun oluyor denemelerimiz hep 3. köprü yolunda olduğu için sorunda yaşamadım.

Güzel dileklerin için tekrar teşekkür ederim

by serçe
06-07-2017, 11:38
Maşallah Allah kaza bela vermesin

yigityedidag
06-07-2017, 12:06
Maşaallah kazasız belasız . Bir kaç sorum olucak daha doğrusu detaylı anlatmanızı isteyeceğim diğer araçlardan vazgeçme nedeniniz ve onların sizi typer a yönlendirme nedeni ne idi??

omerce
06-07-2017, 12:42
Maşallah Allah kaza bela vermesin

teşekkürler Allah razı olsun

omerce
06-07-2017, 12:52
Maşaallah kazasız belasız . Bir kaç sorum olucak daha doğrusu detaylı anlatmanızı isteyeceğim diğer araçlardan vazgeçme nedeniniz ve onların sizi typer a yönlendirme nedeni ne idi??

Açıkçası hepsi için farklı farklı sebepler çıktı. Öncelikle sti ve evo dan aşırı yakıt tüketimleri (hatta rx8 de bakmıştım bir araç sahibi ile görüşmem sonrası vazgeçtim) ve 4 çeker olmasından dolayı getirebileceği masraflardan çekinerek vazgeçtim. Mini den çok dar olduğu ve aşırı sert süspansiyonları sebebiyle vazgeçtim. clio, megane rs lerin km leri çok yüksekti bende yüksek km bir araç istemiyordum önceliğim ideal bir km de ve kazasız olmasıydı. Polo gti ve ibiza cupra da bakmıştım onlarda da manuel seçeneği yoktu. Bende manuel hastasıyımdır otomatik araba tercih etmiyorum. Aradığım kraterlere en yakın 2-3 araç kalmıştı. fn2, ep3 ve leon fr . Önceliğim japon grubu olduğu için fr ı eledim orta konsol fn2 de daha güzel durduğu içinde fn2 tercih ettim. Arabayı alırken en ufak bir fanatikliğim yoktu. Kullandıkça sevdim sevdikçe hastası oldum. Kana typer sevdası geçtiyse başka arabadan zevk almak imkansız oluyor yaşayınca anladım.

Seven7
06-07-2017, 21:42
Maşallah nazar değmesin. Fn2 gerçekten önceliği rolling olmayan ama hızlı arabası olsun isteyen insanlar için biçilmiş kaftan. Neredeyse 10 yaşına gelecek arabalar hala daha güncel duruyor.

omerce
06-07-2017, 22:57
Maşallah nazar değmesin. Fn2 gerçekten önceliği rolling olmayan ama hızlı arabası olsun isteyen insanlar için biçilmiş kaftan. Neredeyse 10 yaşına gelecek arabalar hala daha güncel duruyor.

Teşekkürler yeteri kadar hafiflettiğinde güzel yol alıyor ama bu işler imkan meselesi o yüzden önceliğim arabayı ilk gün ki gibi koruyabilmek

phantom
06-07-2017, 23:02
hafifletmekle bu kadar ugrasirken neden son disli degistirmiyorsun?

omerce
07-07-2017, 00:01
hafifletmekle bu kadar ugrasirken neden son disli degistirmiyorsun?

Çünkü iki vida söküp koltuk çıkarmak daha basit birde son dişli değiştirmem ne kadar etkiler hiç bilmediğim konular. İlk gaza oturduğumda avantajı sağlamak amacıyla hafifliğe önem veriyorum. Bu arada vites oranlarım kısa zaten fd2 son dişli kullananlar var ama etkisi hakkında bilgim yok. Üst hızlara hiç çıkmıyorum 5 bitirip 6 ile devam ettiğim çok nadirdir top speed hiç yapmadım mesela 2 yıldır kullanıyorum 230 üstünü görmedim. Ancak etki edeceğini bilsem 3-4-5 vites oranlarında ufak dokunuşlar yapmak isterdim

Tahmini vites - hız değerleri
2-96
3-132
4-178
5-222
6-denemedim

phantom
07-07-2017, 00:45
son disli tecrube edebildigim bir konu olmadi, ama mod ile bilincli ugrasanlar arasinda cok yaygin oldugunu biliyorum. tecrubesi olanlar yazar herhalde.

son disli tum vites araliklarini kisaltiyor, her durumda araba hizlaniyor. motora dokunmuyorsun :icon_tup:. araba satilacakken diferansiyeli eski haline dondurebilirsin. tabi TR'de bu mekanik isleri yapacak duzgun adam var mi bilmiyorum.

hizlanmanin bedeli azami hizin dusmesi. ancak bu kadar radar, trafik vs. varken arabanin 200 ustu gormesi iyice zorlasti. o yuzden spor kullanilacak araba icin oldukca iyi gozukuyor. hizlanma tork artisi gibi aciklanmis, uyduruk bir artis degil.

youtube'da uygulamalari gorebilirsin.

yigityedidag
07-07-2017, 07:46
Açıkçası hepsi için farklı farklı sebepler çıktı. Öncelikle sti ve evo dan aşırı yakıt tüketimleri (hatta rx8 de bakmıştım bir araç sahibi ile görüşmem sonrası vazgeçtim) ve 4 çeker olmasından dolayı getirebileceği masraflardan çekinerek vazgeçtim. Mini den çok dar olduğu ve aşırı sert süspansiyonları sebebiyle vazgeçtim. clio, megane rs lerin km leri çok yüksekti bende yüksek km bir araç istemiyordum önceliğim ideal bir km de ve kazasız olmasıydı. Polo gti ve ibiza cupra da bakmıştım onlarda da manuel seçeneği yoktu. Bende manuel hastasıyımdır otomatik araba tercih etmiyorum. Aradığım kraterlere en yakın 2-3 araç kalmıştı. fn2, ep3 ve leon fr . Önceliğim japon grubu olduğu için fr ı eledim orta konsol fn2 de daha güzel durduğu içinde fn2 tercih ettim. Arabayı alırken en ufak bir fanatikliğim yoktu. Kullandıkça sevdim sevdikçe hastası oldum. Kana typer sevdası geçtiyse başka arabadan zevk almak imkansız oluyor yaşayınca anladım.

Açıkladığınız için teşekkür ederim . Eleme yöntemizi baya begendim açıkçası çok mantıklı hareket etmişsiniz . Bende bu tarz araçlar almak istiyorum yani aklımdakiler aynı sizinkiler gibi ağırlıklı olarak clio megane rs biraz daha çekici geliyor bana ama dediğiniz gibi kilometre sıkıntısı var . Yakıt olarak fn2 yi önerirmisiniz?

omerce
07-07-2017, 08:50
son disli tecrube edebildigim bir konu olmadi, ama mod ile bilincli ugrasanlar arasinda cok yaygin oldugunu biliyorum. tecrubesi olanlar yazar herhalde.

son disli tum vites araliklarini kisaltiyor, her durumda araba hizlaniyor. motora dokunmuyorsun :icon_tup:. araba satilacakken diferansiyeli eski haline dondurebilirsin. tabi TR'de bu mekanik isleri yapacak duzgun adam var mi bilmiyorum.

hizlanmanin bedeli azami hizin dusmesi. ancak bu kadar radar, trafik vs. varken arabanin 200 ustu gormesi iyice zorlasti. o yuzden spor kullanilacak araba icin oldukca iyi gozukuyor. hizlanma tork artisi gibi aciklanmis, uyduruk bir artis degil.

youtube'da uygulamalari gorebilirsin.

Bu konuyu bende araştırayım çok kaliteli tecrübeli ustalarımız var tabiki eğer sıkıntı yaratabilecek olumsuz bir etkisi yoksa düşünebilirim yalnız bir sorun daha var. Benim vites oranlarım zaten kısa ben 8500 dönüyorum vites atınca 7bin e düşüyor daha kısa olsa vites değiştir değiştir 130 değiştir değiştir 135,5 :)))). Şu an videolarda olduğunda daha hızlı durumdayım vites atmak yoruyor zaten. En güzeli komple oranların elden geçmesi ama onunla uğraşmak denemek tecrübe etmek gerek stoğa yakın bir araçta biraz pahalı bir tecrübe olmazmı ? :)

Dersenki nasıl bir şey olsun isterdin yazayım( tabi egz emme kelebek vs yeni bir setup ile)

2 - 105
3 - 140
4 - 190
5 - 235
6 - emin değilim

Bu hızlara belki 9k+ devir dönerek ulaşırım ama araba için risk olduğundan kararsızım hız komusunda şanzıman ve motor sağlığı ön planda. Dediğim gibi 2 boy geri kalsın ama sağlıklı yürüsün

omerce
07-07-2017, 08:56
Açıkladığınız için teşekkür ederim . Eleme yöntemizi baya begendim açıkçası çok mantıklı hareket etmişsiniz . Bende bu tarz araçlar almak istiyorum yani aklımdakiler aynı sizinkiler gibi ağırlıklı olarak clio megane rs biraz daha çekici geliyor bana ama dediğiniz gibi kilometre sıkıntısı var . Yakıt olarak fn2 yi önerirmisiniz?

Yakıt olarak önermem. çünkü yakıtı az yaksın istiyorsan çok sakin kullanman gerek. Bomboş yol polis derdi yok keyfin yerinde nasıl yapacan o işi? :) yakıt düşündüğün bir konu ise 1.6 motor veya 1100kg civarları bir araç bakman daha iyi olabilir.

sipahi
07-07-2017, 11:32
hayırlı olsun maşallah.Erenler de görüyorum aracı ara sıra.

omerce
07-07-2017, 11:41
hayırlı olsun maşallah.Erenler de görüyorum aracı ara sıra.

Teşekkürler eşim oralı ziyarete geliyoruz arada.

serkanaygün
07-07-2017, 20:56
Ömer'im arabanın maşallahı var. İlk günden bu güne epey aşama kaydetti, bundan sonra da öyle gider umarım :) Kazasız belasız binelim :)

tlgylmz106
07-07-2017, 21:56
Bu konu uzunca devam eder umarım. Açıklamalar, yorumlarınız alacaklara, hayranı olanlara değerli bilgiler niteliğinde. Maşallah kazasız belasız kullanmanız dileğiyle.

phantom
07-07-2017, 22:09
yalnız bir sorun daha var. Benim vites oranlarım zaten kısa ben 8500 dönüyorum vites atınca 7bin e düşüyor daha kısa olsa vites değiştir değiştir 130 değiştir değiştir 135,5 :)))). Şu an videolarda olduğunda daha hızlı durumdayım vites atmak yoruyor zaten. En güzeli komple oranların elden geçmesi ama onunla uğraşmak denemek tecrübe etmek gerek stoğa yakın bir araçta biraz pahalı bir tecrübe olmazmı ? :)

final drive oranini kisaltmak 8,500'e daha hizli gelmen demek. yani motor max guc uretimine daha hizli variyor diyelim. o nedenle 130 - 135.5 olmuyor, yine iki vites arasinda 8,500 devirde ciddi hiz farki oluyor. 130km/s - 170km/s oluyor diyelim (kafadan atiyorum).

vitesli bisiklet kullanirken vites oranlarinin etkisini net bir sekilde gorebiliyorsun. sanziman+diferansiyel+tekerlek sisteminde de ayni prensipler gecerli diye tahmin ederim. 3x7 vitesli bir sistemde on vitesi sanziman, arka vitesi diferansiyel olarak dusun. tabi bisikletle aran var mi bilmiyorum :) .

omerce
07-07-2017, 23:48
Ömer'im arabanın maşallahı var. İlk günden bu güne epey aşama kaydetti, bundan sonra da öyle gider umarım :) Kazasız belasız binelim :)

Sağolasın serkancıım senlede bi akşam çıkamadık :)

omerce
07-07-2017, 23:49
Bu konu uzunca devam eder umarım. Açıklamalar, yorumlarınız alacaklara, hayranı olanlara değerli bilgiler niteliğinde. Maşallah kazasız belasız kullanmanız dileğiyle.

Teşekkürler bilgi paylaştıkça çoğalır

omerce
07-07-2017, 23:54
final drive oranini kisaltmak 8,500'e daha hizli gelmen demek. yani motor max guc uretimine daha hizli variyor diyelim. o nedenle 130 - 135.5 olmuyor, yine iki vites arasinda 8,500 devirde ciddi hiz farki oluyor. 130km/s - 170km/s oluyor diyelim (kafadan atiyorum).

vitesli bisiklet kullanirken vites oranlarinin etkisini net bir sekilde gorebiliyorsun. sanziman+diferansiyel+tekerlek sisteminde de ayni prensipler gecerli diye tahmin ederim. 3x7 vitesli bir sistemde on vitesi sanziman, arka vitesi diferansiyel olarak dusun. tabi bisikletle aran var mi bilmiyorum :) .

Var var olmazmı :) bu konuyu detaylı araştırcam ufak tefek eksikleri tamamladıktan sonra yeni setup için düşünebilirim

phantom
08-07-2017, 00:19
Var var olmazmı :) bu konuyu detaylı araştırcam ufak tefek eksikleri tamamladıktan sonra yeni setup için düşünebilirim

o zaman soyle bi deneme yap;

- arkayi en yuksek vitese al (en kucuk disli), orada birak, bu mevcut diff. sadece on vitesle sifirdan kalk 1-2-3 yap. max hiza cik.
- simdi arkayi 2 dusur, bu final drive degismis diff. tekrar on vitesle sifirdan 1-2-3 yap ve max hiza cikmaya calis.

2. durumda ivmelenmen daha fazla olacak, daha rahat gazlayacaksin ancak hizlandikca bacaklarin daha fazla bosa basacak, max hiza ulasamadan bacaklarin pedalda bosa donecek. yani 1. durumdaki max hizina ulasamayacaksin.

canozgur106
08-07-2017, 16:31
Sürekli bakmaktan kendimi alamıyorum :D

alperaslann
08-07-2017, 18:32
Maşallah benden nazar değmezse kimseden değmez. MAşallah :)

omerce
08-07-2017, 18:35
** Konuya bir güncelleme çekelim muayene işini hallettik çok şükür. Yolumuz honda sistemden geçti yağ yağ filtresi değiştirelim.

Muayeneden geçtik egzostan ceza yemezsen bi daha 2019 da görüşmek üzere :)
https://i.hizliresim.com/okkdDX.jpg

Şimdiye kadar castrol, eneos derken sıra çok merak ettiğim motul 300v ye geldi. Etkisini görecek bir imkanım olmadı ama ilk yağ değiştiğiniz motorun sessiz ve saat gibi çalışması inanılmaz bir huzur kaynağı
https://i.hizliresim.com/r220lP.jpg

Ramazandan hemen önce ufak bir buluşma yapalım dedik denediğim ep3 te tps sorunu oldu b18 de şanzıman ama genel olarak eğlenceli bir akşam oldu. Denemelerde kimin geçtiği önemli değil önemli olan eğlenceli vakit geçirmekti.

https://www.youtube.com/watch?v=EjQub-YICwU

omerce
08-07-2017, 23:25
Maşallah benden nazar değmezse kimseden değmez. MAşallah :)

Allah daha güzellerini nasip etsin sana

omerce
19-07-2017, 11:19
Bir süredir konuya güncelleme atamıyorum ancak yeni bir setup girişimimiz var. Parça temin etmeye çalışıyoruz. Düşüncemiz netleştiği için buraya da yazabilirim artık

şuan zaten feh + fp olarak devam ediyoruz.

Bunlara ek olarak yeni setup ta;
RRC emme manifoldu
70lik kelebek
kelford 179a egzantrik
Tam emin değilim ama belki toda ince conta
440cc enjektör

bu setup ile yakıtlı (%30 etanol olabilir bu konuyu değerlendircem) olarak tekerde 230bg civarı bir güç hedefliyorum. 220bg üstü her güç kabulümdür :)

Çok yakında yeni konu güncellemesi ile devam ediyor olacağım

Herkese iyi günler dilerim

omerce
26-07-2017, 08:41
Motul 300v yağı tecrübe etme imkanım oldu. Acaba nasıl diye düşünenlere gözü kapalı denemelerini öneriyorum. Ben 5w30 koydum çok ince geldi. Bence 5w40 daha ideal olacaktı. Yağı aldığımız yerde 5w40 kalmadığı için 5w30 deneyelim bu seferlik dedik. Typer larda yağ eksiltme sorunu olmadığı için bir süre böyle devam ederim. Haftasonu setup değişikliği için yağ dökülecek zaten o ara kontrol de edilecek. Yağ değişimi sonrası sakarya kocaeli derken yaklaşık 500km kadar kullandım.

Aracımda oluşan 2-3 gazlama sonrası ufak gerilemeler sanırım yağ basıncından kaynaklı. Bizlerde balanslı yağ pompası olduğu için yüksek basınç ve sıcaklıkta zamanla özelliğini kaybeden yağ devrini aynı performansta tamamlayamayarak biraz performans kısılmasına sebep oluyor. Motul ile şimdilik bir sorun veya gerileme olmadı. İlerleyen zamanlarda tekrar tecrübelerimi paylaşırım

sağlıcakla

omerce
14-08-2017, 16:52
Konuya bir güncel daha çekelim araya giren bazı olumsuzluklar sebebiyle henüz setup değişikliğimiz olmadı ancak hafif jant işe yarar deyip bir kardeşimizden Enkei rs+m 17 inç jantlarını aldık.

225-40-r18 yerine 215-45r17 ölçülerine döndüm jantın ağırlığı 7,2kg. Jant boyutunu düşürmek gibi bir niyetim yoktu ancak 18 olup 7 kilo civarlarında jant bulamadım mecbur kaldım. 17 de güzel durdu sanki. Oem jant - lastikleri poşetledik dolaba attık.

Eski duruşumuz. Biraz amatör duruyordu ön arka farklı. Aracın yanına gelip kafasını bi ön janta bi arka janta çevirenleri çok gördüm :))

https://i.hizliresim.com/r2ol0z.jpg

Yeni Duruşumuz. Diğer araçtan söküp takmak ile bir sürü zaman kaybı oldu yıkamadan hemen önce çektim

https://i.hizliresim.com/7Nr0aa.jpg

Yıkandık temizlendik ilerleyen saatlerde toplanmaya başladık. Plakaları gizledim buluştuğumuz arkadaşların onayını almadığım için rahatsızlık olmasın dedim

https://i.hizliresim.com/lW6agJ.jpg

Birde kendi aramızda ufaktan gazladık. Maksat keyfi almaktı tabi ki. Denk speclerde bu kadar eğlenceli deneme uzun zamandır yapmamıştım. Yol yokuş yukarı olduğu için hızlanmalar yanıltmasın

https://www.youtube.com/watch?v=e08I74EEjZY

Cimmeria
14-08-2017, 17:34
uzun başlayıp gittikçe kısalan kornaların hastasıyım :)

güle güle kullanın güzel aracınız var :)

omerce
14-08-2017, 20:40
uzun başlayıp gittikçe kısalan kornaların hastasıyım :)

güle güle kullanın güzel aracınız var :)

Bu işin doğası gereği zaman zaman akıtma erken basma kornayı kendi aracına göre ayarlama gibi eylemler refleks olarak gelişiyor sanırım. Biz işin keyfindeyiz çok önemli değil bu tarz konular :) teşekkürler

phantom
14-08-2017, 21:48
225-40-r18 yerine 215-45r17 ölçülerine döndüm jantın ağırlığı 7,2kg. Jant boyutunu düşürmek gibi bir niyetim yoktu ancak 18 olup 7 kilo civarlarında jant bulamadım mecbur kaldım.

18" olup ~7kg jantlari ancak dovme aluminyum gibi yuksek teknoloji uretimlerde bulabilirsin. Mesela RAYS Volk serisi. tabi sifirinin ABD fiyati $3,200 civari :).

bu da HRE R101 Lightweight, baslangic agirligi 7.25kg olarak verilmis. Fotodaki 19"x9.5.

https://www.horsepowerfreaks.com/images/HRE-R101LW_BMWM2.jpg

Mr.Bilal
14-08-2017, 22:25
Maşallah Güzel makine. Güle güle kullanın

omerce
14-08-2017, 23:27
18" olup ~7kg jantlari ancak dovme aluminyum gibi yuksek teknoloji uretimlerde bulabilirsin. Mesela RAYS Volk serisi. tabi sifirinin ABD fiyati $3,200 civari :).

bu da HRE R101 Lightweight, baslangic agirligi 7.25kg olarak verilmis. Fotodaki 19"x9.5.

https://www.horsepowerfreaks.com/images/HRE-R101LW_BMWM2.jpg

Günümüz imkanlarında tabiki vardır daha neler neler vardır ancak ülkemizde bulmak benim için çok zordu yani ben bulamadım :) 3200 dolar jant için çok yüksek bir bütçe açıkçası böyle bir hamle yapsam evden kovulurum kesin :))) 17 lerden gayet memnunum şimdilik eldeki imkanlarla bunu yapabildik sadece rengini gunmetal yapmayı düşünüyorum olursa daha iyi olabilir gibi

omerce
14-08-2017, 23:28
Maşallah Güzel makine. Güle güle kullanın

Teşekkürler Allah razı olsun

phantom
14-08-2017, 23:37
Günümüz imkanlarında tabiki vardır daha neler neler vardır ancak ülkemizde bulmak benim için çok zordu yani ben bulamadım :) 3200 dolar jant için çok yüksek bir bütçe açıkçası

yok zaten nereden bulacan... o kadar para vermek TR'de akilli isi degil. HRE'nin fiyatini yazmadim bile, uzayda.

gunmetal yerine parlak metalik bisey yap. gunmetal ile bu jantin detaylari kapanir.

omrumtolga
15-08-2017, 00:32
Masallah aracin rengine de el atarsaniz daha da guzel olur.

omerce
15-08-2017, 07:40
yok zaten nereden bulacan... o kadar para vermek TR'de akilli isi degil. HRE'nin fiyatini yazmadim bile, uzayda.

gunmetal yerine parlak metalik bisey yap. gunmetal ile bu jantin detaylari kapanir.

Aslında fiyatlar kalitelerine göre normaldir mutlaka ama ***** kur farkından dolayı araba fiyatına geliyor jantlar.
Böyle olunca tabi erişmesi imkansız oluyor. Ülkemizde iyiki enkei var. Zamanında uygun fiyattan gelenler sayesinde erişilebilmesi en kolay hafif jant oluyor

Renk olayında herkesin farklı bir görüşü var açıkçası kafam çok karışık. Gümüş rengi de güzel bakalım tam karar veremedik henüz. Bayrama kadar karar vericem inş

phantom
15-08-2017, 08:00
(bence) kotu;

http://i54.tinypic.com/28jfa5i.jpg

ve yakisani;

https://lh5.googleusercontent.com/-wAeLxy6NxJc/UO3HRnOB9pI/AAAAAAAAABs/_wbl9Ws-H9c/s800/2013-01-09.jpg

(fotolarda isik algiyi bayagi degistirse de) gri arabanin jantinda acik ton ile kontrast yaratmazsan jant siliklesiyor.

omerce
15-08-2017, 08:43
(bence) kotu;

ve yakisani;

(fotolarda isik algiyi bayagi degistirse de) gri arabanin jantinda acik ton ile kontrast yaratmazsan jant siliklesiyor.

aynen s2k olmamış. Bende birkaç örnek buldum çok kararsızım

http://i11.photobucket.com/albums/a152/bandit1977/P1000347.jpg

http://i737.photobucket.com/albums/xx19/punkm0nkey/B0C7FDD6-5A27-4582-8D1B-41C1105E9A28-5214-000005BEB7226810_zps6feb1372.jpg

by serçe
15-08-2017, 09:10
maşallah kazasız belasız

omerce
15-08-2017, 09:38
Masallah aracin rengine de el atarsaniz daha da guzel olur.

Ben griyi seviyorum o yüzden aracın rengine şimdilik müdahale edemiyoruz. Belki ilerde karbon fiber malzemeler ile daha gösterişli hale gelebilir (carbon kaput ve kanat mesela)

omerce
15-08-2017, 09:45
maşallah kazasız belasız

Teşekkürler Allah razı olsun

egemenerenk
15-08-2017, 13:40
Maşallah abi

omerce
16-08-2017, 20:44
Maşallah abi

Teşekkürler dostum çok sağol