PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 9. Yarış Avusturya Grand Prix

yearone
07-07-2017, 20:01
3. Antrenman: 8 Temmuz Cumartesi, TSİ; 12:00 - 13:00 [S Sport]

Sıralama Turları: 8 Temmuz Cumartesi, TSİ; 15:00 [S Sport]

Yarış: 9 Temmuz Pazar, TSİ; 15:00 [S Sport]

1. Antrenman

https://pbs.twimg.com/media/DEH2QBSXcAAgnri.jpg

2. Antrenman

https://pbs.twimg.com/media/DEItxMlXkAEw2KF.jpg:large

yearone
08-07-2017, 12:28
3. Antrenman

https://pbs.twimg.com/media/DENGdS7XgAA3xf3?format=jpg&name=large

HUSNU
08-07-2017, 12:47
Hamilton vites kutusu değiştirdiği için 5 sıra ceza aldı. Sıralama baya yakın geçecek. Tek turda Mercedes yine iyi gözüküyor. Ama yarış temposunda Ferrari iyi durumda . Redbull lar biraz geride gibi gözükse de yarışta yakın olurlarsa güzel bir haftasonu bizi bekliyor .

997TT
08-07-2017, 15:27
Siralamada F ler Merclere cok yakin,sadece Vet kabiliyetsiz. Redbull geride kalmasi sasirtici,kendi evi ve kisa pist...
Yarin guzel olucakkk...

yearone
08-07-2017, 17:53
https://pbs.twimg.com/media/DENxPDrXoAAnlUc.jpg

Sıralama böyle. Hamilton 5 sıra cezası var. 8. sıradan başlayacak

997TT
08-07-2017, 19:45
Verte pol alabılırdı ama sarı bayraklar engel oldu... Kısmet bakalım..

Canselmo
09-07-2017, 13:59
Izliyormuyuz tech ailesi 2 dk ta yaris basliyor. Kimler burda

Bring Out Gimp
09-07-2017, 14:00
Başlıyoruz.
Serhan Acar Carlos Sainz Jr'ın verdiği ropörtajdan bahsetti ama... Ne demiş bilen var mı?..

ghibli06
09-07-2017, 14:12
MAX e hiç acımıyorum, KVY tan farkı yoktu ve ALO ile bowling oynadılar resmen... RAI ççok kötü kalktı her zamanki gibi...

ghibli06
09-07-2017, 14:15
BOT fodepar cezası alır mı dedik ama elbette ki hayır :)

Canselmo
09-07-2017, 14:16
Starta ben vettelin gec kaldigini sandim cok az da olsa bottas erken kalkmis tam isiklar sonmeden gibi geldi

mehmet6r
09-07-2017, 14:17
Bence Bottas muazzam kalkış yaptı. İçinden saniyeleri saymış olmalı :D

ghibli06
09-07-2017, 14:17
Starta ben vettelin gec kaldigini sandim cok az da olsa bottas erken kalkmis tam isiklar sonmeden gibi geldi

reaksiyon zamanı 0,2 s... ceza gelmediğine göre bu adam uzaylı olsa gerek, telepati ile kalkıyor :)

ghibli06
09-07-2017, 14:31
Bence Bottas muazzam kalkış yaptı. İçinden saniyeleri saymış olmalı :D

mesela 0,1s reaksiyon zamanı bile fodepardır, ortalama 0,3 s dir ama 0,2s ile alakalı kulaklarının üzerine yatmayı tercih ettiler...

mehmet6r
09-07-2017, 14:39
mesela 0,1s reaksiyon zamanı bile fodepardır, ortalama 0,3 s dir ama 0,2s ile alakalı kulaklarının üzerine yatmayı tercih ettiler...

Doğrudur abi bilmediğimden birşey diyemeceğim. Yavaş çekimden yaptığım çıkarımı söylüyorum sadece.

Bilgi için teşekkürler ayrıca ghibli06

ufuksaracci
09-07-2017, 14:54
Bu kadar da yanlı yorum yapmayın ama abiler :) Adam cidden ol gibi kalkti. 0,1 neden fodepar olsun ki?

yiGT
09-07-2017, 15:01
Bottas gerçekten iyi iş çıkartıyor aldığı pole pozisyonunu çok iyi kullandı bence...

ghibli06
09-07-2017, 15:02
Bu kadar da yanlı yorum yapmayın ama abiler :) Adam cidden ol gibi kalkti. 0,1 neden fodepar olsun ki?

fodepar illa ışıklar sönmeden kalkmak demek değil, insan vücudunun reaksiyon zamanına göre ceza geliyor yani 0,2 s önce kalkan adam aslında ışıkların söndüğünü görmemiş oluyor...

ghibli06
09-07-2017, 15:05
atletizm ve yüzmede bu reaksiyon zamanı 0,1 s mesela ama F1 deki ile alakalı bildiğim kadarıyla sürücülerin ortalaması alınarak yarış yarış değişiyor...

mehmet6r
09-07-2017, 15:09
Tekrar tekrar izledim, gerçekten kırmızı yanarken kalkış yapmış gibi. Twitterda da biri paylaşmış; Twitter (https://mobile.twitter.com/echelonbrother/status/884025698222034945)

Işıklar sönmeden harekete başlıyor

ufuksaracci
09-07-2017, 15:28
Bülent abi benim bildiğim motorsporlarinda yarışçılar ışıklara göre hareket etmiyorlar. Hata draglari konu alan bir belgeselde isigi beklerseniz yarısı kaybedersiniz demişlerdi. Kısaca pilotlar icin ışıklar daha yanarken prosedür başlamış oluyor.

ghibli06
09-07-2017, 15:28
son 4-5 tura kadar çok sıkıcıydı, lastiklerin performans dalgalanmaları o kadar çok ki ne pilotlar ne de takımlar taktıkları set nasıl performans gösterir tahmin edemiyor, HAM 5 turda US leribitirdi gibi oldu ama son 15 turda lastikler kendine geldi, VET in SS ler de son 7-8 turda iş görmeye başladı...

BOT çok temiz bir sürüşle kazandı tebrikler...

ghibli06
09-07-2017, 15:29
Bülent abi benim bildiğim motorsporlarinda yarışçılar ışıklara göre hareket etmiyorlar. Hata draglari konu alan bir belgeselde isigi beklerseniz yarısı kaybedersiniz demişlerdi. Kısaca pilotlar icin ışıklar daha yanarken prosedür başlamış oluyor.

yok var, ışıkların ne zaman söneceğinin standart bir hesabı yok sadece min-max var o ışıkların sönmesinde, içinden sayarak kalkamıyorlar, o nedenle reaksiyon zamanlarının ortalaması alınıyor...

halilcan9455
09-07-2017, 15:31
Son 5 turu çekişmeli geçti.
5 tur daha atılsa 1-2 sürücünün lastikleri patlardı.
Vettel'in farkı açması sevindirici.

ghibli06
09-07-2017, 15:37
yarış sonu o kadar adrenalinden sonra BOT VET ve RIC in birbirleriyle ilişkileri mükemmeldi...ben RIC i ayrı seviyorum belki MAX daha yetenekli ama kendini kontrol etme sorununu çözemezse ya ölür ya da ayrılır...

yiGT
09-07-2017, 15:39
Gerçekten keşke bir kaç tur daha olsaydı. :)

yearone
09-07-2017, 16:42
Bottas müthiş kalktı gerçekten. O kalkış yarışı kazanmasına yetti:) Raikkonen artık bişeyler yapmalı ya düzgün sürmeli ya da emekli olmalı. Kaza yapmadığı zaman sönük yarışıyor. 3. kalkıyorsun 5. bitiriyorsun.... Verstappen'e yine üzüldüm bu çocuk geçen sene çok ah aldı, yüzü gülmüyor artık:) Alonso da sağlam bi gusül almalı :)

997TT
09-07-2017, 16:46
Ben her yarısın startını canlı ceker ve genelde ınstagram/face de yayınlarım.
Cepten defalarca ızledım,bottas kırmızı sonmeden kalktı kardesım. 0,2 sec falan degıl. Bakım bottasın kamerasından kalkısa...
Yeter aq bukadar merc ın kollandıgı. Kırmzıları tuttugum ıcın yazmıyorum,artık kabak tadı verdı...
Gelelım yarısa;lastıkler ne kadar ıstıkrarsız,baslarda ıyı,10.turdan ıtıbaren balans sorunu ve ufalanma hatta parcalanma,sonra bırden kendıne gelıyor ama sonra tekrar rısklı olmaya baslıyor...
Pıst cok kısa,keyıflı mı cozemedım. Bu sene 2 trackday gorunuyor eylulden sornra,gıderım belkı.
2 tur daha olsa vet gecermıydı,mechul cunku kolay degıl. Bakmayın bottasın raı ı kolay avladıgını.raı da stratejı hatası yaptılar....
Huysuz adamın gerıde bıtırmesıne cok da sevınemedım ama ıyıkı rıcardo var,yuzumuz guldu. Allahdan karnım actı da bulanmadı :)

ghibli06
09-07-2017, 18:20
durum çok net bence...

https://www.youtube.com/watch?v=cnxV1YtCq44

yearone
09-07-2017, 19:32
https://images.spot.im/image/upload/q_70,fl_lossy,dpr_3,c_limit/v200/de120b43fa18c08912a76686629093d4

ghibli06
10-07-2017, 08:49
sadece VET konuşuyor, Ferrariden henüz resmi bir açıklama yapılmamış olması çok ilginç...

HUSNU
10-07-2017, 09:20
Güzel bir yarıştı.
Bottas acayip bir start aldı gerçekten. Nasıl bir tepki süresi arkadaş . Canlı izlerken bir yuh çektim . Kyvat sağoolsun yarışın başında ortalığın içine etti. Rai yine bildiğiniz gibi adamda hırs yok yaw. Yarışın son bölümü gerçekten güzeldi. Keşke birkaç tur daha olsaydı. Vettel ilk bölümde biraz daha yakın kalabilseydi bottasın arkasına daha erken gelebilirdi. Ultra softlar yarışta bela oldu resmen . Ham iyi pilot ama telsizden sürekli lastikler kötü durumda deyipte ardından sürekli hızlı turlar atması da bir garip. Ne yapmaya çalışıyor anlayabilmiş değilim.

997TT
10-07-2017, 09:36
Aklımın almadıgı su,benım kayıt ettıgım vıdeo dahıl ınternette dolasan tum vıdeolarda bottasın lastıgı kırmızı sonmeden hareket edıyor. Ama F1 yonetımı 0,2 sec dıyor. Bırır bana anlatabılır mı? Benım goremedıgım nedır...

ghibli06
10-07-2017, 09:57
Aklımın almadıgı su,benım kayıt ettıgım vıdeo dahıl ınternette dolasan tum vıdeolarda bottasın lastıgı kırmızı sonmeden hareket edıyor. Ama F1 yonetımı 0,2 sec dıyor. Bırır bana anlatabılır mı? Benım goremedıgım nedır...

F1 yönetimi pilotlar kendilerine avantaj sağlamasın diye reaksşyon zamanının ne olması gerektiğini açıklamıyorlarmış!!! ama Bottas limitler içindeymiş, debriyaj ayarı için de bir miktar 'kıpırdama'ya ses çıkartılmıyormuş... benim anlamadığım HAM brake test yapmadı diye FIA hemen açıklama yapıyor daha doğru dürüst incelemeden olayı burada ise videolarda durum net hala daha fodepar yok diyor... haa bence de BOT kazanırdı yarışı son 10 tur harici kesinlikle günün en hızlı adamıydı ama bir kural varsa neden adil olamıyor FIA?

jeffy
10-07-2017, 11:37

videoyu tekrar tekrar izledim ve bunu yazmak için girmiştim..

Reaksiyon zamanının + bir değer olması için ışık söndüğü anda harekete geçmesi gerekiyor aracın...

Işıklar sönmeden başlayan hareket değerinin + olmasının imkanı yok fizik kuralları dahilinde..

Çok enteresan bir karar gerçekten..

bason
10-07-2017, 12:20
Ben de izlerken kesin fodepar var dedim. Bencede gayet açık olan bir şey ama gıklamıyor yine FIA... Yarışın başını ve sonunu izleyebildim. İyi yerlere denk gelmişim... Ric çok iyi savunma yaptı Ham'a karşı. 20-25 km farkla geldi hatta burnu öndeydi Ham'ın ama iyi bir frenleme ile Ric yerini korudu. Bence Vet Perez'i daha iyi bir yerde geçseydi, tur bindirseydi ya da Perez orada hiç olmasaydı deneyecek kadar yakındı... 2. sektörde bir denerdi ki kesin denerdi Vet... Alonso'ya çok üzülüyorum... :(

onur_si
10-07-2017, 12:21
bir raikkonen fanı olarak yine hüsran
bu şanssızlıklar hep bu adamı buluyor ama formu da iyi değil. monaco da adamın 1. liğini ferrari engellemeseydi belki moral motivasyonla 1 yarış daha kazanabilirdi.
bu yarışa da iyi başladı ric i geçti ama ric çok geç fren yapıp resmen kimi yi dışarı attı. ayrıca takım ham dan önce pit yaptırsa yine onun önünde yarışa dönebilirdi ama takım pistte kal bottası tut vettel yetişssin dedi o plan da tutmadı. tur bindirirken bence hırslı olduğundan frenajı kaçırıp pist dışına çıktı. ( hırsı hala var bence hamiltona yetişmek için baya çabaladı) bakü de de kasap bottas biçmeseydi birşeyler olabilirdi.

Canselmo
10-07-2017, 15:31

aynen debriyaj ayarı için bir miktar kıpırdamaya izin veriyorlarmış. Bottas ışıkların sönme zamanını kafasından tahmin etti söndüğünü görmeden kalktı. Doğal değil bu tahmin yürüttü aklından mı saydı bilmiyorum artık. 0,2 insancıl değil

ufuksaracci
10-07-2017, 16:19
Bende çok iyi kalktı diyordum ama ağır çekimde bir kıpırdama var açıkçası. Şimdi prodrag yarışlarındaki olay gibi mi acaba diye de düşünmeden edemiyorum, oradaki araçlar çizgiye geldiğinde şanzıman frenine geçerken ufak tefek zıplamalar yapıyor.

rahmitanir
10-07-2017, 16:29
FIA hesaplamayı nasıl yaptı, gerçekten anlamadım. Adamın tekeri sonuçta ışıktayken hareket ediyor.
Ama ne olursa olsun, jump start olmadığı resmen duyrulduktan sonra Vettel'in hala aksini dillendiriyor olması, resmen artık mide bulandırıyor. Hele ki daha geçen yarışta yaptıkları göz önüne alınırsa.

ghibli06
10-07-2017, 16:51
FIA hesaplamayı nasıl yaptı, gerçekten anlamadım. Adamın tekeri sonuçta ışıktayken hareket ediyor.
Ama ne olursa olsun, jump start olmadığı resmen duyrulduktan sonra Vettel'in hala aksini dillendiriyor olması, resmen artık mide bulandırıyor. Hele ki daha geçen yarışta yaptıkları göz önüne alınırsa.

ama VET hem yarış içinde hem de sonrasında cezasını aldı oturdu, haa ben daha fazla cezayı hakettiğini düşünüyorum ama ya hiç almasaydı? BOT geçen yarış startta RAI i biçti yarışını mahvetti, soruyorum şimdi Kvyat'la ne farkı vardı yaptığı hareketin? KVY ceza aldı ama yarış içinde...

mehmet6r
10-07-2017, 20:51
Bottas'ın jump start olayı için herifler reaksiyonu ölçen bir nevi oyun yapmış. :D:D:D

Online Game Lets You See If You Can React Quicker Than Bottas (https://wtf1.com/post/online-game-lets-you-see-if-you-can-react-quicker-than-bottas/)

F1 Start Timer (https://f1-start.glitch.me)

Benim reaksiyon 0.272 çıktı :)

Edit: Bottas kimmiş ? Ahahaha
Ferrariden tekliflere açığım.
https://i.hizliresim.com/G0yAVV.png (https://hizliresim.com/G0yAVV)

ismail91
12-07-2017, 16:23
Bence debriyaj kavrama noktasına bulana kadar saldı araba kendini

ismail91
12-07-2017, 16:34
Hamilton'dan Ricciardo'ya yaptığı atakta biraz daha agresif olmasını beklerdi. Frenleme noktasında evet Redbullar bence en stabil takım. Verstappen ve Ricciardo her zaman frenleme sayesinde bir çok kişiyi geçtiler. Fakat, hamilton frenleme ye gelmeden nerdeyse geçmişti. Frenlemeye doğru biraz Ricciardo'yu sıkıştırsa, Ricciardo erken frenlemek zorunda kalır ve yarış çizgisini hamilton'a bırakırdı.

ismail91
12-07-2017, 16:43
Ben her yarısın startını canlı ceker ve genelde ınstagram/face de yayınlarım.
Cepten defalarca ızledım,bottas kırmızı sonmeden kalktı kardesım. 0,2 sec falan degıl. Bakım bottasın kamerasından kalkısa...
Yeter aq bukadar merc ın kollandıgı. Kırmzıları tuttugum ıcın yazmıyorum,artık kabak tadı verdı...
Gelelım yarısa;lastıkler ne kadar ıstıkrarsız,baslarda ıyı,10.turdan ıtıbaren balans sorunu ve ufalanma hatta parcalanma,sonra bırden kendıne gelıyor ama sonra tekrar rısklı olmaya baslıyor...
Pıst cok kısa,keyıflı mı cozemedım. Bu sene 2 trackday gorunuyor eylulden sornra,gıderım belkı.
2 tur daha olsa vet gecermıydı,mechul cunku kolay degıl. Bakmayın bottasın raı ı kolay avladıgını.raı da stratejı hatası yaptılar....
Huysuz adamın gerıde bıtırmesıne cok da sevınemedım ama ıyıkı rıcardo var,yuzumuz guldu. Allahdan karnım actı da bulanmadı :)

Bottas'ın 0.06 sn sonra kalktığı Fıa tarafından açıklandı. Skysports F1'inde tekrarında bottasın ışıklar sönünce kalktığı anlaşılıyor. F1 de bir takım kollanıyorsa o Ferrari'dir. Kasten Vettel Hamilton'a carptığında 10 sn stop go penalty alıyorsa ve geçen sene Charlie Whiting'e radio da apacık küfür ettiği zaman sadece reprimand(kınama) alıyorsa. Bu Ferrari'nin ve agrsiflik sorunu olan mız mız 4 kez dünya şampiyonu olan Vettel'in kollandığını gösterir.

997TT
12-07-2017, 17:30
Bottas'ın 0.06 sn sonra kalktığı Fıa tarafından açıklandı. Skysports F1'inde tekrarında bottasın ışıklar sönünce kalktığı anlaşılıyor. F1 de bir takım kollanıyorsa o Ferrari'dir. Kasten Vettel Hamilton'a carptığında 10 sn stop go penalty alıyorsa ve geçen sene Charlie Whiting'e radio da apacık küfür ettiği zaman sadece reprimand(kınama) alıyorsa. Bu Ferrari'nin ve agrsiflik sorunu olan mız mız 4 kez dünya şampiyonu olan Vettel'in kollandığını gösterir.
:) .............

ismail91
13-07-2017, 01:15
:) .............

Kusura bakmayın, kırıcı olduysam özür dilerim.

akay
13-07-2017, 02:47
alakası yok. bottas bariz fodepar la uçtu gitti. göz var izan var kardeşim.. bottas ta farkında aslında. nasıl pişkin pişkin sırıtıyor seb e konu sorulunca..

Eriador
15-07-2017, 09:17
https://www.youtube.com/watch?v=AZNy03o6ncs

1:38'den itibaren gosteriyor erken kalkms . Boyle bir rekabet varken her bir puan degerliyken bunun es gecilmesi F1'e zarar veriyor.

997TT
15-07-2017, 10:53
Ferrari korundugu ve kollandıgı ıcın ceza almadı,dogal.....