PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Citroen DS3 HDi 'a Neler Yapabiliriz?

Sayfa : [1] 2

Aranel Ciryatan
18-07-2017, 10:56
Merhaba arkadaşlar,

Forumda arama yaptım ama DS3 dizel için detaylı bir konu bulamadım. Perşembe günü hayırlısı ile aracımı teslim alıyorum.

Şimdi kafamda tabii ki ufak ufak araç ile oynamak var ama neler yapabilirim. Bunları araştırmaya başladım.

Kafamda ilk önce tabii ki frenleri ve amortisörleri güçlendirmek var. Aracın üzerinde H&R yay var ama tahminen standart amortisör ile çok sekiyordur. Öncelikle 4 Sarı Koni siparişi vermeyi planlıyorum.

Sonrasında arka frenler kampana 2010 modellerde. 2012 modellerdeki gibi arkaları disk yaparsam maliyeti ne olur onları araştırıcam. Eğer günahı çok çıkmaz ise arkaları disk yapmak istiyorum. Günahı çok çıkarsa önleri hava kanallı disk ve spor balata ile güçlendirmeyi hedefliyorum.

Motora gelince DPF iptali zaten araçta var son susturucu öncesi cutout ile egzozu tamamlayıp, front mount intercooler ile aracı rahatlatmak istiyorum. Standart intercooler ile soft yazılımda 120 hp civarı alan bir araç. Büyük intercooler ile daha iyi olacağını düşünüyorum. Airtec in 8 lt olan stage 1 intercooler ı iyi gibi görünüyor. Ama yorumlara açığım, stage 2 ile arasında pek bir fiyat farkı yok ama boyutlar aynı olduğundan bana gereksiz geldi. Ayrıca bana da stage 1 yeter tahminen rolling kovalamıcam. Maksat aracım yürüsün, dursun, pist gününe çıkarsam beni üzmesin.

Birde dizel hiç modifiye etmedim. Dizelde gösterge olarak neleri takip etmeliyim. EGT çok önemli değil deniyor dizelde ama ben Oil Press, Oil Temp, T-Boost ve EGT almayı planlıyorum. Şunu da takip etmelisin diyebileceğiniz bir şey var mı?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

EREN34
18-07-2017, 11:41
PSA grubunda arkaları disk yapmak için genelde şu ana parçalar yeterli oluyor;
Disk
Kampana
Fren Hortumu (kaliperden yakıt deposu önüne kadar ki kısım)

Yapacağın işlemlerde ben olsam aracıma şunları takip eder, bağlatırdım;
Oil Temp
Boost
Turbo Timer

Sadık Özyer
18-07-2017, 11:52
Merhaba arkadaşlar,

Forumda arama yaptım ama DS3 dizel için detaylı bir konu bulamadım. Perşembe günü hayırlısı ile aracımı teslim alıyorum.

Şimdi kafamda tabii ki ufak ufak araç ile oynamak var ama neler yapabilirim. Bunları araştırmaya başladım.

Kafamda ilk önce tabii ki frenleri ve amortisörleri güçlendirmek var. Aracın üzerinde H&R yay var ama tahminen standart amortisör ile çok sekiyordur. Öncelikle 4 Sarı Koni siparişi vermeyi planlıyorum.

Sonrasında arka frenler kampana 2010 modellerde. 2012 modellerdeki gibi arkaları disk yaparsam maliyeti ne olur onları araştırıcam. Eğer günahı çok çıkmaz ise arkaları disk yapmak istiyorum. Günahı çok çıkarsa önleri hava kanallı disk ve spor balata ile güçlendirmeyi hedefliyorum.

Motora gelince DPF iptali zaten araçta var son susturucu öncesi cutout ile egzozu tamamlayıp, front mount intercooler ile aracı rahatlatmak istiyorum. Standart intercooler ile soft yazılımda 120 hp civarı alan bir araç. Büyük intercooler ile daha iyi olacağını düşünüyorum. Airtec in 8 lt olan stage 1 intercooler ı iyi gibi görünüyor. Ama yorumlara açığım, stage 2 ile arasında pek bir fiyat farkı yok ama boyutlar aynı olduğundan bana gereksiz geldi. Ayrıca bana da stage 1 yeter tahminen rolling kovalamıcam. Maksat aracım yürüsün, dursun, pist gününe çıkarsam beni üzmesin.

Birde dizel hiç modifiye etmedim. Dizelde gösterge olarak neleri takip etmeliyim. EGT çok önemli değil deniyor dizelde ama ben Oil Press, Oil Temp, T-Boost ve EGT almayı planlıyorum. Şunu da takip etmelisin diyebileceğiniz bir şey var mı?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.

Bu bahsettiklerinin hiç birine gerek yok ne yazikki , 8 lt cooler da ne demek biliyor musun sen ? Ben 9 taktım millet dalga geçti :D1749 vardı arabamda öyle diyeyim . 1.6 mı aracın 1.4 mü onu söyle ilk başta ?
Oil press vs bunlara hiç gerek yok napcan bakıp ? Gereksiz masraf emin ol araban asla standart yağ basıncının altına düşmeyecek üstüne çıkmayacak.Görende 2.0 tfsi stage 4 yapıyorsun sanacak. Gelelim modifik işine . İşin ehli bir ustada büyük turbo buna uygun manifold büyük enjektör egzoz yaparsın .
Buraya hangi turboyu takacağını söyleyemeceğime göre, bana kalsa hdi motoru hiç ellemem , ona yazılımcı karar vericek yani garajı olan bi yazılımcı tercih et .

Aranel Ciryatan
18-07-2017, 12:10
PSA grubunda arkaları disk yapmak için genelde şu ana parçalar yeterli oluyor;
Disk
Kampana
Fren Hortumu (kaliperden yakıt deposu önüne kadar ki kısım)

Yapacağın işlemlerde ben olsam aracıma şunları takip eder, bağlatırdım;
Oil Temp
Boost
Turbo Timer

Arkayı bu kadar kolay disk yapacaksam buna çok sevindim doğrusu. Turbo Timer var zaten elimde onu takıcam direkt araca. Oil Press i çıkarmayı bende düşünüyordum. Ama mutlaka yağ sıcaklığını takip etmek istiyorum. Alışkanlık çünkü hiç bir aracımda yağ ısınmadan aracı sıkıştırmadım. T.Boosst zaten olmaz sa olmaz. olan.

Bu bahsettiklerinin hiç birine gerek yok ne yazikki , 8 lt cooler da ne demek biliyor musun sen ? Ben 9 taktım millet dalga geçti :D1749 vardı arabamda öyle diyeyim . 1.6 mı aracın 1.4 mü onu söyle ilk başta ?
Oil press vs bunlara hiç gerek yok napcan bakıp ? Gereksiz masraf emin ol araban asla standart yağ basıncının altına düşmeyecek üstüne çıkmayacak.Görende 2.0 tfsi stage 4 yapıyorsun sanacak. Gelelim modifik işine . İşin ehli bir ustada büyük turbo buna uygun manifold büyük enjektör egzoz yaparsın .
Buraya hangi turboyu takacağını söyleyemeceğime göre, bana kalsa hdi motoru hiç ellemem , ona yazılımcı karar vericek yani garajı olan bi yazılımcı tercih et .

8 lt cooler ne demek biliyorum tabii ki ama başka seçenek bulamadım maalesef işte o yüzden zaten buraya yazıyorum fikir almak için. :) Daha önce C2 VTS ve 207RC ile baya uğraşmıştım. Gösterge işinde oil press dışında diğerleri kesin olacak ben huyluyum biraz görmem lazım değerleri. Yurt dışından alacağım için çok bir masraf olarak gelmedi gözüme. Sadece dizel için extra bişi takip etmeme gerek var mı diye sormak istemiştim. ***** benzinlide bide AFR kontrol ediyorduk. Yazılım konusunda %99 DR.Ecu'yu tercih ederim.

Sadık Özyer
18-07-2017, 12:17
Araç 1.6 mı hocam ? Hibrit yapabilir yada emmeyi komple büyütebilirsin vnt var garrett 1544 turbo var. emülatör kullanmanız gerekiyor.Araç hakkında bilgi verirseniz daha önce 3 tane hdi yapmıştım kendi çapımda ama sadece hibrit egzoz filtre ile dr ecu yazılımla çok iyi gidiyordu aracım 308 hdi. 2010 Peugeot 308 1.6 Hdi 90 hp yazilim sonrasi - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=uCBlcTcvKeg)

mikelazi
18-07-2017, 12:42
üzerindeki 3.2lt diye biliyorum.8lt cooler çok buyuk olur.

gösterge için elm327 al andiroid telefondan verileri izle(iat-boost-coolant)

EREN34
18-07-2017, 12:51
Arkayı bu kadar kolay disk yapacaksam buna çok sevindim doğrusu. Turbo Timer var zaten elimde onu takıcam direkt araca. Oil Press i çıkarmayı bende düşünüyordum. Ama mutlaka yağ sıcaklığını takip etmek istiyorum. Alışkanlık çünkü hiç bir aracımda yağ ısınmadan aracı sıkıştırmadım. T.Boosst zaten olmaz sa olmaz. olan.

DS3 yeni bir araç. Fren konusunda farklı bir süpriz yapar mı kesin konuşmak zor. Fakat nihayetnde üretim maliyeti denen bir olay var ve mevcut bir modelde üzerine iyileştirme için maliyet çok istenen bir şey değil.

8lt cooler benimde kulağıma fazla geldi. Hazır markalı ve stage 1 denince bir güven geliyor sanki ama ya lag olursa?

Polo 1.6tdi lar 6,5 lt kullanıyorlar genelde.

Dizelde benzinli kadar pür dikkat olup ince hesaba gerek yok açıkçası. Hata veya eksiklik töleransı daha fazla

DOHC
18-07-2017, 13:04

8 lt uzayda kapsadığı hacim olabilir. Efficient hacim çok daha azdır belki......

Aranel Ciryatan
18-07-2017, 13:21
Araç 1.6 mı hocam ? Hibrit yapabilir yada emmeyi komple büyütebilirsin vnt var garrett 1544 turbo var. emülatör kullanmanız gerekiyor.Araç hakkında bilgi verirseniz daha önce 3 tane hdi yapmıştım kendi çapımda ama sadece hibrit egzoz filtre ile dr ecu yazılımla çok iyi gidiyordu aracım 308 hdi. 2010 Peugeot 308 1.6 Hdi 90 hp yazilim sonrasi - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=uCBlcTcvKeg)

1.6 90 HP. DS3 lerde bildiğim kadarıyla 308 ile aynı motor var.

ELM kullanıyorum ama devamlı telefonu bağlamak falan bana uğraştırıcı geliyor. dediğim gibi gösterge işi benim için maaliyet değil. Yurt dışından alıyorum zaten. Önceki araçlarımda hep prosport kullandım. Yine aynı markayı alıcam.

DS3 yeni bir araç. Fren konusunda farklı bir süpriz yapar mı kesin konuşmak zor. Fakat nihayetnde üretim maliyeti denen bir olay var ve mevcut bir modelde üzerine iyileştirme için maliyet çok istenen bir şey değil.

8lt cooler benimde kulağıma fazla geldi. Hazır markalı ve stage 1 denince bir güven geliyor sanki ama ya lag olursa?

Polo 1.6tdi lar 6,5 lt kullanıyorlar genelde.

Dizelde benzinli kadar pür dikkat olup ince hesaba gerek yok açıkçası. Hata veya eksiklik töleransı daha fazla

Bu arada ben 8 lt dedim ama sitede lt bilgisi vermemiş ben kendim boyutlarından hesapladım. Ürün şu. AIRTEC Motorsport - AIRTEC Citreon DS3 (Diesel) Front Mount Intercooler (http://www.airtec-cooling.co.uk/product/citreon-ds3-airtec-front-mount-intercooler-copy/) LAG konusu benimde kafamda soru işareti.

Bu arada üzerindeki cooler 3,7 litre bütün HDi 1.6 motorlarda aynı cooler var. 110'luklarda da 90'da da

EREN34
18-07-2017, 13:39
Bu arada ben 8 lt dedim ama sitede lt bilgisi vermemiş ben kendim boyutlarından hesapladım. Ürün şu. AIRTEC Motorsport - AIRTEC Citreon DS3 (Diesel) Front Mount Intercooler (http://www.airtec-cooling.co.uk/product/citreon-ds3-airtec-front-mount-intercooler-copy/) LAG konusu benimde kafamda soru işareti.

Hesabın bence doğru ama şöyle bir detay var. Cooler satarken verdiği ölçü, bağlantı uçları, kazanlar ve petek dahil komple ölçü olur genelde. Kazan+bağlantı ucu 150mm'den kısa olursa verimsiz olacağı aşikar. Kaba hesapla;

60*175*[760-(150*2)] dersek yaklaşık 4.8lt cooler yapar ki stage 1 için mantıklı bir kapasite.

Fabrikasyon olarak cooler'ı olmayan 2.0 hdi aracımda 4.5 lt cooler kullanıyorum. Önceden sıcak havalarda rampa yukarı aşırı sıkıştırmalarda yükselen yağ sıcaklığım (89'dan 105-110lara kadar geliyordu) artık hiç yükselmiyor mesela

mikelazi
18-07-2017, 13:39
eger üzerindeki 3.7lt ise bence yazılım dp için yeterli.
maden elinizdede elm327 var.aracı sıcakta bir gazlayın,ufaktan topspeed yapın bakalım iat kaç derecelere çıkıcak.büyük cooler için ona göre karar verirsiniz.

fren konusunda bence ön diskleri geliştirmeniz daha mantıklı olur.

sonuçta ön durdurur,arka dengeler

Sadık Özyer
18-07-2017, 13:41
1.6 90 HP. DS3 lerde bildiğim kadarıyla 308 ile aynı motor var.

ELM kullanıyorum ama devamlı telefonu bağlamak falan bana uğraştırıcı geliyor. dediğim gibi gösterge işi benim için maaliyet değil. Yurt dışından alıyorum zaten. Önceki araçlarımda hep prosport kullandım. Yine aynı markayı alıcam.

Bu arada üzerindeki cooler 3,7 litre bütün HDi 1.6 motorlarda aynı cooler var. 110'luklarda da 90'da da

110 luk turbosu al geç hiç uğraşma coolerla falan.

Caner B.
18-07-2017, 13:52
Egr iptalinde duman durumu nasil oluyor ?

Sadık Özyer
18-07-2017, 14:18
Egr iptalinde duman durumu nasil oluyor ?

Hdi lar çok duman atmıyor hacı , duman egr iptali ile olmuyor ki :(

Aranel Ciryatan
18-07-2017, 14:34
eger üzerindeki 3.7lt ise bence yazılım dp için yeterli.
maden elinizdede elm327 var.aracı sıcakta bir gazlayın,ufaktan topspeed yapın bakalım iat kaç derecelere çıkıcak.büyük cooler için ona göre karar verirsiniz.

fren konusunda bence ön diskleri geliştirmeniz daha mantıklı olur.

sonuçta ön durdurur,arka dengeler

Aynen ELM327 ile bir takip ederim bakarım hafta sonu. Ön frenleri zaten geliştiricem. Arkalarında kampana olması canımı sıkıyor doğrusu onuda extradan geliştiricem.

Büyük cooler in açıkcası 207RC de çok faydasını görmüştüm. Araba resmen standart turbo ile bile rahatlamıştı ve yazılım ile çok güzel değerler vermişti. O yüzden hep kafamda canlanan cooler büyütmek oldu bu araçta da.

Mr.K
18-07-2017, 14:40
Ford c max cooler
1.6 110luk turbosu
Dp
Yazilim
150beygirlerde keyifli olur diye dusunuyorum.

Aranel Ciryatan
18-07-2017, 14:49
Ford c max cooler
1.6 110luk turbosu
Dp
Yazilim

Heh işte harika bir fikir geldi mesela işte :D ucuzda C Max cooler. Ama bunun gibi giriş çıkışı aynı yönde olan bir Cooler var mı aklınıza gelen. C-Max cooler da giriş çıkış farklı yerlerde olduğunda baya bir boru işçiliği ister tahminen.

EREN34
18-07-2017, 14:51
Ford c max cooler
1.6 110luk turbosu
Dp
Yazilim

DS3 oem cooler ile tdci cooler arasında 0.5 lt falan fark var. Bağlantıları da oldukça farklı. Bence biraz gereksiz masraf olur. Hiç cooler olmasaydı gayet mantıklı.

EREN34
18-07-2017, 14:52
Heh işte harika bir fikir geldi mesela işte :D ucuzda C Max cooler. Ama bunun gibi giriş çıkışı aynı yönde olan bir Cooler var mı aklınıza gelen. C-Max cooler da giriş çıkış farklı yerlerde olduğunda baya bir boru işçiliği ister tahminen.

Hazır coolerlar var. Modifiye malzemesi satan dükkanlarda bulunabiliyor. Seat Sport coolerları var. Ayrıca custom yapan bir arkadaşta var.

Aranel Ciryatan
18-07-2017, 14:56
Hazır coolerlar var. Modifiye malzemesi satan dükkanlarda bulunabiliyor. Seat Sport coolerları var. Ayrıca custom yapan bir arkadaşta var.

Öyle yapıcaz olmadı. 207 de antalya dan almıştık Cooler'ı. Seat ın replikasını yapıyordu bir usta. Yine öyle çözümler bulacağız. airtec fiyatı fazla. Tahminen 4,5 - 5 lt iyi olacaktır gibime geliyor. 110'luk turbosunda tahminen pek birşey değiştirmeye gerek kalmaz gibime geliyor ama bir araştırmak lazım tabi.

Mr.K
18-07-2017, 15:07
Fmic olarak aybi yonde olan cooler zor bulursun,ya yaptircan ya da biraz borularin uzun olcak. O kadar lag a dusmezsin merak etme.

+ olarak hacmen ayni dahi olsa fmic ile dikine duran ic ile bile hissedilir fark oluyo.
Bir + daha turbonun yonunu assaga baktirip birazda olsa boruyu kisaltma imkaninda var L harfi dusun alt uzun kisim assagiya baktimi yol fark ediyo. Kaputu acip bakarsanda demek istedigimi anlarsin.

Mr.K
18-07-2017, 15:08
110luk turbosu icin Maslak Fe-Ka turbo ile iletisime gecebilirsin. Ister elindekini hybridle , ister elindekini orj kenarinda tut 110lugu egzozu buyutun sadece gibi gibi .. gidersen yardimci olurlar.

Eray
18-07-2017, 15:47
Bende de 90 lık focus var. Psa grup aynı motoru kullanıyor sanırım. Bu 110 luk turbolarının fiyatları ne seviyede acaba bir an bende düşündüm taksam mı acaba diye :)

RSX
18-07-2017, 18:01
Boşuna masraf edersin. Hdi pek verimli bir motor değil bende de 207 varrdı 1.6 hdi 90lık. Buna yapacağın masrafı poloya yapsan emin ol cok daha güzel sonuclar alırsın. Ha yok ben arabamı aldım buna illaki bişeyler yapacam diyosan. İntercooler şart orijinal turboda 120lik yazılımla araç çok çabuk şişiyor. Yazılım intercooler( cok para vermene gerek yok as950 intercooler yeter 5.8 lt) eksoz yeter fazlasına yaptığın emeğin karşılığını vermez.

Sadık Özyer
18-07-2017, 18:08
Bende de 90 lık focus var. Psa grup aynı motoru kullanıyor sanırım. Bu 110 luk turbolarının fiyatları ne seviyede acaba bir an bende düşündüm taksam mı acaba diye :)

izmirde turbosan vardı ben 3 kere aldım farklı arabalara 1 kere gık demedi yağ atmadı , kırılmadı 150 bin falan sürdüm tekini chipli haliyle.
birinde motor kırdım 3 barda gene turbo sağlamdı öyle diyeyim.Erdem Özkuşcu Faceden ekleyebilirsin önünde devasal coolerı olan 206 cı çocuktan aldım numaranızı de.

Aranel Ciryatan
19-07-2017, 07:56
O zaman az çok şekil belli gibi

110 luk turbosu, FMIC, DPF iptali (zaten var), Cut Out, yazılım. Motor bu şekilde. Günlük kullanım için ideal ama çıtırdan da yürüyen bir araç olur.

Arabada zaten oil press ışığı olduğu için Oil temp, T.Boost ve EGT gösterge seti. Turbo ömrü için Turbo Timer.

Araç üzerindeki H&R yay ile devam ederken artı olarak sarı koni ile yol tutuş güçlendirmesi.

Fren konusunda da önlere delikli oyukluk disk, arkaya disk sistemi.

Birde carbon clean ile bir kurumları temizleteyim diyorum. 100k'yı geçmiş araç sonuçta.

B.Koçer
19-07-2017, 09:02
Hdi aracınızı yurutmek ıstıyorsanız ;

- 110 luk turbosu garret 1544V

- kutu ıcı fıltre ( açık takmayın turbolar cok hassas dırek otme yapıyor )

- 60 mm egsoz boruları

- katalızor iptalmiş zaten ORTAYA SPOR bir susturucu son bos ( qtp ile ugrasmayın arac zangır zangır tıtrer )

- euro5 motoru cok bılmıyorum ama egr iptali ile ciddi bir duman azalması oluyor iptalden sonra euro 4 de

- akışmetre temizliği önemli :) 1.6 da ozellıkle

- cooler bence orj yeterli ama fantastik olsun derseniz büyütebilirsiniz :)

Allah yardımcınız olsun modifiye işlerinde

keyıfle bının kazasız belasız :)

Aranel Ciryatan
19-07-2017, 09:18

- 60 mm egsoz boruları

- katalızor iptalmiş zaten ORTAYA SPOR bir susturucu son bos ( qtp ile ugrasmayın arac zangır zangır tıtrer )

- euro5 motoru cok bılmıyorum ama egr iptali ile ciddi bir duman azalması oluyor iptalden sonra euro 4 de

garret 1544V 'de manifold değiştirmeye gerek var mı?

B.Koçer
19-07-2017, 09:41
garret 1544V 'de manifold değiştirmeye gerek var mı?

Bilgim sadece flans ıle oturdugu yonde ama 1.4 lerede o sekılde oturdugunu soyluyorlar sokup bakmak en ıyısı :)

Sadık Özyer
19-07-2017, 09:55
Bilgim sadece flans ıle oturdugu yonde ama 1.4 lerede o sekılde oturdugunu soyluyorlar sokup bakmak en ıyısı :)

egzoz borusundan tut yağlamaya kadar hepsi aynı 90 lık turbosu ile. çıkart 110 luğu tak. 1.4 hdi ya 1.6 hdi turbosu takmak için manifoldun üst deliklerini kapatıp tekrardan açmak gerekiyor oda 10 dk lık iş. 1 tane bakır boru ile yağlama çözülüyor sonrada downpipe yapmak gerek uyumsuz çünkü.

Sadık Özyer
19-07-2017, 09:57
https://scontent.fada1-5.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/10922715_891085054285897_7880425224481382225_n.jpg ?oh=cc0495305d2e84f882b55e04e978b5c8&oe=5A0AF724

Böyle yapmayın sonra çok dalga geçiyorlar :D:heyoo:

Aranel Ciryatan
19-07-2017, 10:38
yabancı bir forumda şuan okudum. Direkt takılıyor 110 turbosu fakat enjektörleri değiştirmek gerekiyormuş. Birde şu turbo yu buldum daha ucuz ama kalitesi tabi nasıldır bilmediğim için paylaşayım dedim.

Turbo Grubu > PEUGEOT 308 1,6 HDI 110 HP TURBO (GTS) (http://www.peugeotmarket.com/PEUGEOT-308-16-HDI-110-HP-TURBO-GTS,PR-5452.html)

Mr.K
19-07-2017, 12:19
yabancı bir forumda şuan okudum. Direkt takılıyor 110 turbosu fakat enjektörleri değiştirmek gerekiyormuş. Birde şu turbo yu buldum daha ucuz ama kalitesi tabi nasıldır bilmediğim için paylaşayım dedim.

Turbo Grubu > PEUGEOT 308 1,6 HDI 110 HP TURBO (GTS) (http://www.peugeotmarket.com/PEUGEOT-308-16-HDI-110-HP-TURBO-GTS,PR-5452.html)

Enjektor degistirmn sart degil,yazilim yapilirken % kacina kadar kullanildigi onemli. Ilk etapta enjektorlerin yeterli gelir merak etme.

Sadık Özyer
19-07-2017, 12:24

Netten alma 700-800 lira zaten revize turbo. 2 saattir ben ne yazıyom hacı beni niye hiç iplemiyon aşk olsun ya :(

Enjektör değiştirmek çok saçma bir fark yok arada deveyle pire gibi 122 lik tsi ile 125 lik tfsi arasındaki fark neyse gidişte 90 lıkla 110 luğun enjektör farkıda o :D

Aranel Ciryatan
19-07-2017, 12:30
Netten alma 700-800 lira zaten revize turbo. 2 saattir ben ne yazıyom hacı beni niye hiç iplemiyon aşk olsun ya :(

Enjektör değiştirmek çok saçma bir fark yok arada deveyle pire gibi 122 lik tsi ile 125 lik tfsi arasındaki fark neyse gidişte 90 lıkla 110 luğun enjektör farkıda o :D

yok almıyorum daha bakıyorum :D ortalama bütçe çıkarıyorum.

Aranel Ciryatan
19-07-2017, 13:21
Peugeot 308 1.6 110 HDI tuning options (http://www.hdi-tuning.co.uk/ecu-remapping/custom-remaps/peugeot-tuning/peugeot-308-remap/peugeot-308-tuning-1-6-110.html)

206 HDi 110 lukta. GT2052V ile 210 HP almışlar.
Fiesta 90 lık olana 110 luk enjektörü takıp GT1749V ile 184 HP almışlar.

:D güzel örnekler var internette

Sadık Özyer
19-07-2017, 14:11
yok almıyorum daha bakıyorum :D ortalama bütçe çıkarıyorum.

Maliyeti söylüyeyim mi sana ?

turbonun emmesini değiştir sadece hibritleme komple housingle değiştir 1000 TL 1544 ü alıp emme kısmını komple değiştiriyorlar.
çıkma ve sana uygun bir cooler alsan 300 tl tutar
egzoz yaptırırsan downpipe 400 lira tutuyor
enjektör kalsın elleme ama illa alıcam yüklücem diyorsan 1500 lirada nozzle tutar diyeyim.
emülatör alman gerekicek bunun fiyatını hiç bilmiyorum.
Bronz balata debriyaj yapıcaksın bunu hiç unutma çünkü yazılımlı haliyle bile kaçırıyor açılınca araç.
.
Sana 6500 lira gibi bir paraya maal olur . Ben olsam Mehmet Gazihana giderdim he belki aram iyi diye ama ona giderdim ama istanbulda oturur ataşehirde çay içer arabamın olmasını izlerdim. 2 gündede çıkmaz araban haberin olsun . 1 ay unut.
Firmalardan tek tek fiyat al.

fthdrn
19-07-2017, 15:47
1 ay ne sadık 1 aya inşaat teslim ediyorlar :D

EREN34
19-07-2017, 16:10
Maliyeti söylüyeyim mi sana ?

turbonun emmesini değiştir sadece hibritleme komple housingle değiştir 1000 TL 1544 ü alıp emme kısmını komple değiştiriyorlar.
çıkma ve sana uygun bir cooler alsan 300 tl tutar
egzoz yaptırırsan downpipe 400 lira tutuyor
enjektör kalsın elleme ama illa alıcam yüklücem diyorsan 1500 lirada nozzle tutar diyeyim.
emülatör alman gerekicek bunun fiyatını hiç bilmiyorum.
Bronz balata debriyaj yapıcaksın bunu hiç unutma çünkü yazılımlı haliyle bile kaçırıyor açılınca araç.
.
Sana 6500 lira gibi bir paraya maal olur . Ben olsam Mehmet Gazihana giderdim he belki aram iyi diye ama ona giderdim ama istanbulda oturur ataşehirde çay içer arabamın olmasını izlerdim. 2 gündede çıkmaz araban haberin olsun . 1 ay unut.
Firmalardan tek tek fiyat al.

1 ay çok fazla.

Oem'de cooler'ı olmayan arabaya;
Cooler
Tüm borulamalar
Dp
Komple Egzoz
Hibrid turbo işi benim gecikmelerimden ötürü (cooler için beklettim) net 2 hafta sürdü. Gecikme olmasa 10 güne biterdi.

Bu arada Gazihan Ataşehir'de değil artık. Serkan isimli bir arkadaş bakıyor o dükkana.

Mr.K
19-07-2017, 17:37
Ne 1 ayi yahu naptiniz : )
Komple egzoz 1gun
Usta tanidiksa turbocuda egzozcuda turboyu takar
Aksamina yazilim yaparsin sonra 1 2 hafta sonra revize edersin oldu bitti gitti. Millet 1 ayda motor forgetlayip topluuo nerdeyse :D 1 ay a teslim ediolarsa zaten oyle biyere gitme haha

Adem Kurtuldu
19-07-2017, 20:47

- 60 mm egsoz boruları

son hdi bükücüdür kendileri bu kişiyi dinleyin :D

mikelazi
20-07-2017, 08:25
1 ay çok fazla.

Oem'de cooler'ı olmayan arabaya;
Cooler
Tüm borulamalar
Dp
Komple Egzoz
Hibrid turbo işi benim gecikmelerimden ötürü (cooler için beklettim) net 2 hafta sürdü. Gecikme olmasa 10 güne biterdi.

Bu arada Gazihan Ataşehir'de değil artık. Serkan isimli bir arkadaş bakıyor o dükkana.

aynen

bu cooler işi kafamı çok bulandırdı.işin içine girince sıkıntı

CenKeR
20-07-2017, 08:38
1.6 ds3 bendede var dizel dp düz yazılım şuan gayet tatminkar oldu bir üste çıkmak lazım hard yaızlım hybrid olarak ama neler yapılır sağlıklı merak ediyorum bende :)

rain man
20-07-2017, 09:13
Peugeot 308 1.6 110 HDI tuning options (http://www.hdi-tuning.co.uk/ecu-remapping/custom-remaps/peugeot-tuning/peugeot-308-remap/peugeot-308-tuning-1-6-110.html)

206 HDi 110 lukta. GT2052V ile 210 HP almışlar.
Fiesta 90 lık olana 110 luk enjektörü takıp GT1749V ile 184 HP almışlar.

:D güzel örnekler var internette

210 bg alanı görmek lazım gerçekten düşünürken heyecanlandırıyor ama yukarda yazılan modlardan daha hard olacağı aşikar.

Aynı Turbo ile enjektör olmadan 1.5 peak 0.8 0.9 arası cont. Basınçla 1.9 dizelde o gücü aldım çünkü. Tabi basıncın hakkı vardı daha ama o Turbonun Max çıkarı 220 bg civarı . O da 2000 hacimde. En azından benim bildiğim...

EREN34
20-07-2017, 10:21
aynen

bu cooler işi kafamı çok bulandırdı.işin içine girince sıkıntı

Senin araba için bulandırmaya gerek yok. 1.6 tdci C-Max cooler al geç :)

mikelazi
20-07-2017, 10:44
Senin araba için bulandırmaya gerek yok. 1.6 tdci C-Max cooler al geç :)

benim cooler 2.8lt
ceed 136hp nin 4lt
aynı yere sıgdırabilirsem sorun yok.
bağzen işler kağıt üzerinde tutsada,gerçek hayatta tutmayabiliyor.coolerı alırım birde sığmazsa al başına bela :)

Sadık Özyer
20-07-2017, 12:04
Ya hangi proje arabası dün koyuldu bugün çıktı :) 1 ay sürer , yarış ekibi olmayacağına göre debriyajın sökülüp takıldığında arabanın yürüyor olması lazım enjektörleri gönderemezsiniz bu durumda enjektörcüye çünkü debriyajı bi test edin olmuş mu olmamış mı . Huuhh :)
Sofi polo gibi birşey yapmak istiyorsunuz diye umut ediyorum.

Aranel Ciryatan
21-07-2017, 08:20
Hayirlisiyla ist a getirdik aracimizi

https://i.hizliresim.com/WQoW0L.jpg

Aranel Ciryatan
21-07-2017, 18:48
Bugün ilk sanayi günümüzü yaşadık. Ufak tefek şeyler vardı onları halletim bide BILSTEIN B6 sipariş ettik :) Koni diye gidip Bilstein diye çıktık

dieselpower
21-07-2017, 20:13
hayırlısı olsun :)

mikelazi
22-07-2017, 12:01
Hayirlisiyla ist a getirdik aracimizi

https://i.hizliresim.com/WQoW0L.jpg

zevk meselesi tabide

jantlar değişse güzel olur sanki :)

Aranel Ciryatan
22-07-2017, 13:23
aynen değiştircem.

Sadık Özyer
22-07-2017, 17:45
Bu konu 5 sayfaydi noldu buna ?

Aranel Ciryatan
22-07-2017, 17:55
yaa gitmiş :( o kadar bilgi vardı. özellikle bir arkadaşın yazdığı 110 luk setup vardı offf :( keşke kaydetseymişim.

Aranel Ciryatan
22-07-2017, 23:14
konunun başları maalesef silindi arkadaşlar. 110 luk turbo specleri yazan bir arkadaş vardı. tekrar yazarsa çok sevinirim. 110 luk turbo ile devam etme kararı verdim ama veriler silindi tech de :(

Aranel Ciryatan
23-07-2017, 16:45
neyse konu geri gelmiş ama yine yarım :D Bilstein B6 sipariş edildi en son.

emp:)
31-07-2017, 13:54
GT1544 takmanız mümkün olmaz diye hatırlıyorum. Sizin aracınızın turbosu aklımda yanlış kalmadıysa 9673283680 kodlu olandan olması lazım, üzerinde wg konum sensörü falan vardı. 9686120680 parça numaralı gtc1244'un uyması muhtemel ama(112hp olanda kullanılan).

Aranel Ciryatan
31-07-2017, 14:15
GT1544 takmanız mümkün olmaz diye hatırlıyorum. Sizin aracınızın turbosu aklımda yanlış kalmadıysa 9673283680 kodlu olandan olması lazım, üzerinde wg konum sensörü falan vardı. 9686120680 parça numaralı gtc1244'un uyması muhtemel ama(112hp olanda kullanılan).

Orijinal teyp kodlatmaya servise gidicem ztn o zaman sorarım parça kodunu ona göre yön alırız :)

31-07-2017, 14:26
Citroen Service (http://service.citroen.com/pages/index.jsp)

Buraya üyelik alıp, şase vs girdiğinizde aracınızın bütün parçalarını bulabilirsiniz. Yedek parça ihtiyacı içinde kullanabilirsiniz(parça no, fiyat öğretmen için)

Aranel Ciryatan
31-07-2017, 14:29
Citroen Service (http://service.citroen.com/pages/index.jsp)

Buraya üyelik alıp, şase vs girdiğinizde aracınızın bütün parçalarını bulabilirsiniz. Yedek parça ihtiyacı içinde kullanabilirsiniz(parça no, fiyat öğretmen için)

oha süpermiş. bu arada baktım şimdi

http://www.hepsipeugeot.com/CITROEN-DS3-TURBO-16HDI-EURO5-112HP-2012-SONRASI-PSA-FOMOCO-9686120680-GTC1244VZ-AV6Q6K682AA,PR-6764.html

2012 sonrası diyor 112hp için ama işte uyarmı ona bakmak lazım benimki 2010 model. şaseden bakıcam şimdi parça koduna

Aranel Ciryatan
31-07-2017, 14:53
Evet şuan baktım dediğin gibi benim aracın motoru DV6DTED olduğu için gtc1244 olan oluyor bana. 9686120680 - Turbo Otomotiv (http://www.turbootomotiv.com/katalog/9686120680)

Valla çok güzel bilgi oldu bu GT1544 fiestalara uyuyormuş

31-07-2017, 15:14
Bir güzel haber daha vereyim o zaman, aracının üstündeki map sensörüde 3 bar olanlardan o zaman(1920 QR parça numarası olması gerek kontrol edebilirsin). Map sensörü değiştirmene gerek yok.

GTC1244VZ 112hp olan motorlarda hatrı sayılır basınç ile yürüyor zaten ve alt devirlerde yüksek basınçlara çıkabiliyor(sürüş kalitesi açısından bence çok önemli erken spool etmesi). Benim kanaatim sadece turbo upgrade edilerek binilmesi yeterli gibi duruyor. 112-92 her iki modelin intercooler'ları aynı zaten. İntercooler değiştirmen turbo lagı arttıracaktır, bununla birlikte düzgün elemanlar kullanılmazsa şasede dizel motorun titremeleri hissetmen çok mümkün.

Aranel Ciryatan
31-07-2017, 15:28
Bir güzel haber daha vereyim o zaman, aracının üstündeki map sensörüde 3 bar olanlardan o zaman(1920 QR parça numarası olması gerek kontrol edebilirsin). Map sensörü değiştirmene gerek yok.

GTC1244VZ 112hp olan motorlarda hatrı sayılır basınç ile yürüyor zaten ve alt devirlerde yüksek basınçlara çıkabiliyor(sürüş kalitesi açısından bence çok önemli erken spool etmesi). Benim kanaatim sadece turbo upgrade edilerek binilmesi yeterli gibi duruyor. 112-92 her iki modelin intercooler'ları aynı zaten. İntercooler değiştirmen turbo lagı arttıracaktır, bununla birlikte düzgün elemanlar kullanılmazsa şasede dizel motorun titremeleri hissetmen çok mümkün.

Parça vs halledilir titizim biraz o konuda. Evet bir şeyler değiştirmek istiyorum ama en orijinal şekilde yapmak istiyorum. mesela arabada orijinal teyp yoktu indash takılmış. (Bu arada çok uygun fiyata vericem arkadaşlar indash'ı bilginize) Tabi ne park sensörü ne menüler çalışmıyordu. Gittim orijinal teyp aldım bugün geldi. Hafta sonu heralde takarım onuda. Şimdi GTC1244VZ ile devam edeceğiz bu şekil belli oldu.

Şimdi DPF iptali olduğu için zaten her türlü yazılım olması lazım araçta. Turbo değiştirmişken intercooler'ı en azından öne taşıyıp belki biraz büyütüp birazda yazılımla çıtır bir gidişi olacak gibime geliyor. şuan bile sadece yazılım ve DPF iptali ile fena değil ama daha fazlasını istiyor insan. :D

Aranel Ciryatan
31-07-2017, 15:34
Aynen dediğin gibi 1920 QR

Peki aklıma bişi geldi. Bu GT1244'de egzoz manifold ile ilgili bir işlem yapmak gerekecek mi yok cuk diye oturuyor mu arkadaş?
http://www.hizliresimyukle.com/images/2017/07/31/Untitled.jpg

hüsor
31-07-2017, 17:59
Bende 110 luk 1.6 307 kullanıyorum aracımda şuan yazılım egsoz dp düz boru mevcut gayet tatminkar gidiyor 140 hp civarlarında tahmini bu söylediğim setup la zaten şehir içinde gayet zevkli oluyor mutlaka egr yi iptal etmeyi unutmayın :) Kolay gelsin :) ilerleyen zamanlarda bende hybrit yapmayı düşünüyorum yapınca burdan paylaşırım görüşlerimi

31-07-2017, 18:31
Aynen dediğin gibi 1920 QR

Peki aklıma bişi geldi. Bu GT1244'de egzoz manifold ile ilgili bir işlem yapmak gerekecek mi yok cuk diye oturuyor mu arkadaş?
http://www.hizliresimyukle.com/images/2017/07/31/Untitled.jpg

92-112hp egzoz manifoltları aynı.

Aranel Ciryatan
31-07-2017, 22:29
92-112hp egzoz manifoltları aynı.

Ohh ohh ne guzel bilgiler bunlar :)

Aranel Ciryatan
09-08-2017, 12:07
Amortisörleri beklemeye devam ederken teyp işini çözdüm. Servis 100 TL + KDV istedi işlem için telefonda sormuştum. Sonra benim ustaya gittim Lexia zaten varmış onda pc ye bağladım. Araç tanıma yaptım bi zaten direkt uyarıyı verdi teyp tanıtılmamış diye. Şaşe numarasını istedi. Girdim ve mevzu bahis kapandı. Yani bu işlem için servis personeli vs yada özel bir eğitime gerek yok. Zaten Türkçe tüm menüler. Kablo ve Lexia ile 5 dakika sürmüyor işlem. Servisin bu işlem için 100 + KDV istemesi gerçekten çok abes.

Müsait bir zamanda Fidex performans Ahmet'in yanına uğrayıp şu intercooler işini nasıl yapıcaz bir konuşucam bakalım gelişmeleri yazarım yine.

Aranel Ciryatan
11-08-2017, 08:38
Şimdi evde kendime bir yapılacaklar listesi oluşturmuştum fakat egzoz konusunda tıkandım. Dizel araçlar konusunda pek deneyimim yok, bu yüzden fikir alayım sizlerden de.

Eski aracım 207 RC de downpipe + orta iptali ve son susturucu öncesi cutout olacak şekilde yapmıştık. Son susturucuyu orijinal bırakmıştım sorun yaşamamak için.

Şimdi bu 1.6 e-HDi dizelde nasıl yapmalıyım? Turbo GTC1244VC takılacak olarak olarak düşünebilir.

Yapılacaklar listesi.
Teyp orijinal ile değişecek - Yapıldı
Amortisörler değişecek - Bilstein B6 sipariş verildi bekleniyor
Jantlar orijinal renklerine dönecek - Fiyat aldım müsait zamanda halledicem.
Turbo GTC1244VZ ile değişecek.
Boost hortumları değişecek ve intercooler FMIC intercooler ile değişecek.
Remap
Tavan kaplaması rengi solmuş tekrar kaplanacak
Araç içi piano black yerler çizikleri nedeniyle carbon film kaplanacak
Xenon farlar yerine led ampül takılacak (Merceksiz farda xenon far işine karşıyım.)
Sağ yolcu koltuğu yatırma kolu tamir edilecek.
Ön frenler güçlendirilecek.
Arka kampana sistemi disk sistemi ile değişecek.

tayhancelik
14-08-2017, 12:13
Herkese merhaba,

Başka bir konu açmamak için bende bilgi edinmek amacıyla 1-2 sorumu sorayım izninizle.

2016 115lik 308 im var dpf iptal softun üzerinde bir yazılım var 140-150 hp civarıdır tahminimce. Önümüzde ki haftalarda hybrid turbo ve yazılım güncellemesi gelecek fakat bu aracın intercoolerının gerçekten çok ufak olduğunu araca yetmediğini düşünüyorum. 3-4 dakikalık gazlamalarda bile gazdan kesilmeye başlıyor.
Eğer oem intercooler 3.2 litre ise bunu 5 lt yaptığımızda çok fazla bir gecikme olacağını düşünmüyorum. Zaten turbo 1900 civarı doluyor. Bu konuda sizin düşünceleriniz nelerdir.
İkinci olarak ; bir çok kişi egr iptali kesinlikle yapın demiş, egr iptalinden sonra motor sağlığı açısından yararlı oluyordur eminim fakat dumanda nasıl bir artış oluyor ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim iyi günler.

cannn22
19-08-2017, 10:21
CenKeR tam senlik konu :)

CenKeR
19-08-2017, 11:41
cooller ne yaptınız ? oem cooler ile araç 3-4 gazlamadan sonra şişiyor kesiliyor bariz belli :) bu konuda fikir alışverişi yapabilirz :)

i-vtec07
19-08-2017, 13:53
301 var 1.6 hdı son susturucuyu iptal etsek humurtu alırmıyız hafif ten ? :)

RSX
19-08-2017, 17:28
301 var 1.6 hdı son susturucuyu iptal etsek humurtu alırmıyız hafif ten ? :)

Alırsın rolantide gaz verirken, devir yükseldikce ses incelmeye başlar

RSX
19-08-2017, 17:31
Jantları bence değiştir, zevk işi ama orjinal ds3 taksan bundan daha hoş durur gun metal yada piano black

Aranel Ciryatan
22-08-2017, 15:31
GTC1244 ile GTD1244 arasında ne fark vardır dostlar. GTD1244'ün daha iyi olduğunu okudum forumlarda. Bu torbo aynı GTC1244 gibi extra değişiklik yapmadan araca uyuyor mu acaba? (manifold vs gibi)

Aranel Ciryatan
22-08-2017, 15:32
Jantları bence değiştir, zevk işi ama orjinal ds3 taksan bundan daha hoş durur gun metal yada piano black

Jantları şimdilik orijinal rengine dönüştürücem sadece. İlerde oz racing düşünüyorum.

Aranel Ciryatan
23-08-2017, 06:22
cooller ne yaptınız ? oem cooler ile araç 3-4 gazlamadan sonra şişiyor kesiliyor bariz belli :) bu konuda fikir alışverişi yapabilirz :)

Şimdi gördüm bu mesajı arada kaynamış. Cooler konusunda hala gidip konuşamadım Fidex Performans ile. Açıkcası Airtec çok pahalı ve o kadar para vermek istemiyorum.

Aranel Ciryatan
23-08-2017, 12:13
1.6 HDi larda yağ filtresinin altına oil sandwich plate takılabiliyor mu?

i-vtec07
23-08-2017, 14:36

Hocam selamlar bişey merak ediyorum aracım 301 2014 1.6 hdi 92 hp 230 tork . Bu motor un peak basıncı ne en yüksek yani psi olarak ? muhtemelen cont. değeri düsük üst devirleri cansız cünkü .

Denediğim zamanlarda falan yürümesi icin 4000 binde vites atıyorum 1.5 dcı yeni nesil 90 lık 4500 e kadar dolu ceviriyodu bu 3800 den itibaren yada 4000 den sonra tamamen boş :)

Edit konuyu hafif isgal ettim konu sahibi kusura bakmasın :)

CenKeR
23-08-2017, 14:38
Şimdi gördüm bu mesajı arada kaynamış. Cooler konusunda hala gidip konuşamadım Fidex Performans ile. Açıkcası Airtec çok pahalı ve o kadar para vermek istemiyorum.

uyguın 5 litrelik cooler alıp tamponun ortasına takma düşüncesi var kafamda :) siz ne yaptınız durum nedir

Aranel Ciryatan
23-08-2017, 14:55
uyguın 5 litrelik cooler alıp tamponun ortasına takma düşüncesi var kafamda :) siz ne yaptınız durum nedir

bende aynı düşüncedeyim. 5 LT lik bir cooler ile ilerlemek. Baskı balata konusunda kafamda soru işaretleri var sadece. GTC1244'e geçip yazılım remap yapılınca yetecek mi baskı yoksa kaçıracak mı? :D Şuan amortisörleri bekliyorum. Sonrasında diğer işlere girişicem.

Aranel Ciryatan
23-08-2017, 14:57
Hocam selamlar bişey merak ediyorum aracım 301 2014 1.6 hdi 92 hp 230 tork . Bu motor un peak basıncı ne en yüksek yani psi olarak ? muhtemelen cont. değeri düsük üst devirleri cansız cünkü .

Denediğim zamanlarda falan yürümesi icin 4000 binde vites atıyorum 1.5 dcı yeni nesil 90 lık 4500 e kadar dolu ceviriyodu bu 3800 den itibaren yada 4000 den sonra tamamen boş :)

Edit konuyu hafif isgal ettim konu sahibi kusura bakmasın :)

Yok dostum ne kusuru aynı motor sonuçta :) amaç bilgi paylaşımı.

Bu arada bende şuan 1.5 Peak 1.2 cont. OBD ile baktım dün. DR.ECU Antalya yazılım var.

i-vtec07
23-08-2017, 16:00
Aracı satmassam bende düsünuyorum abi yazılım paylaşım yaparım olurda yaptırırsam :)
Bu arada bende şuan 1.5 Peak 1.2 cont. OBD ile baktım dün. DR.ECU Antalya yazılım var.

Bende düsünuyorum abi yazılım satmassam aracı tabi :) paylaşım yaparım yaptırınca :)

mikelazi
23-08-2017, 16:13

92lik lerin stock basıncı ne acaba

rain man
23-08-2017, 17:24
Araç ne durumda şu an? Takip edemedim konuyu. Süreler nasıl?

Aranel Ciryatan
23-08-2017, 17:47
Araç ne durumda şu an? Takip edemedim konuyu. Süreler nasıl?

daha sürelik bir durum yok. :D

Aranel Ciryatan
25-08-2017, 06:26
şimdi alınacaklar listesine göz atarken aklıma geldi. Dizel araçta dump valve gerek olmuyordu dimi? Yoksa ben mi yanlış biliyorum. Bir yerde bu şekilde okumuştum yabancı forumlarda. Yani sorum şu aslında sipariş listeme blow off eklemeli miyim? + - ne getirir bana. Artısı varsa yaparız. Blow off ve dump valve çalışma mantığını biliyorum sadece dizel konusunda gerek yok diye kulaktan dolma bir bilgim olduğu için sormak istedim.

B.Koçer
25-08-2017, 10:23
şimdi alınacaklar listesine göz atarken aklıma geldi. Dizel araçta dump valve gerek olmuyordu dimi? Yoksa ben mi yanlış biliyorum. Bir yerde bu şekilde okumuştum yabancı forumlarda. Yani sorum şu aslında sipariş listeme blow off eklemeli miyim? + - ne getirir bana. Artısı varsa yaparız. Blow off ve dump valve çalışma mantığını biliyorum sadece dizel konusunda gerek yok diye kulaktan dolma bir bilgim olduğu için sormak istedim.

Boş masraf olur :)

Aranel Ciryatan
25-08-2017, 10:35
üzerine bir çizgi çekiyoruz o zaman. Bir artısı yok ise dizelde değmez o zaman. Ses peşinde değilim :D

cannn22
25-08-2017, 11:43
üzerine bir çizgi çekiyoruz o zaman. Bir artısı yok ise dizelde değmez o zaman. Ses peşinde değilim :D

Bize beygir, tork lazım abi sesi kim ne yapsın. Ama fena da olmazdı hee tısss tısssss gezerdik :D

Aranel Ciryatan
25-08-2017, 12:25
Bize beygir, tork lazım abi sesi kim ne yapsın. Ama fena da olmazdı hee tısss tısssss gezerdik :D

Olsa güzel olur ama olmasa da aramam :D o yüzden eğer "+" etkisi varsa alıcam. Ama bana sesten başka bir "+" etki vermeyecek ise gereksiz. :D

CenKeR
08-09-2017, 08:38
son durum nedir cooler yaptırıcam ben cumartesi turbo ne koyucaz

Caner B.
08-09-2017, 10:59
2014 308 im var ehdi 115 hp olan.Yazilim var suan dp ve egr iptali yapsam duman durumu ne olur? Bir de dp den sonra arabadan sacma sesler cikiyor mu ? Var mi yardimci olabilecek biri :)

Aranel Ciryatan
08-09-2017, 14:48
son durum nedir cooler yaptırıcam ben cumartesi turbo ne koyucaz

valla ben 1244 koyucam daha büyük gerek yok bana. Hanım da kullanıyor aracı. Cooler için Bursa'dan bir fiyat aldım ama fazla geldi. Hala amortisör beklediğim için ilgilenmedim pek bişi ile.

Bu arada facebook'da VTS/GTi vites topuzu satan biri var ilgilni çekerse 70 TL diyor. Ben ilk niyetlendim sonra vazgeçtim. yıllarca aynı topuzu kullandım değişiklik olsun :D

C2 Club Turkey Offentliche Gruppe | Facebook (https://www.facebook.com/groups/446459255466419/permalink/1305753846203618/?sale_post_id=1305753846203618)

ahmet3425
08-09-2017, 15:00
yazılımlı, dp li ds3 ile 90 lık yeni kasa stock clio symbolu gecemedim en az 3-4 boy civarı geciyor. bence ugrasmaya degecek bir arac degil.

Aranel Ciryatan
08-09-2017, 15:15
yazılımlı, dp li ds3 ile 90 lık yeni kasa stock clio symbolu gecemedim en az 3-4 boy civarı geciyor. bence ugrasmaya degecek bir arac degil.

bir sıkıntı olmasın araçta? O kadar ağır kalan bir araç değil. Bende şuan yazılım + DP ile yürüyorum gayet tatminkar gidiyor. Ama ben bir tık daha gitsin derdindeyim. 1.5 Peak 1.2 olarak yürüyor.

ahmet3425
08-09-2017, 16:07
bir sıkıntı olmasın araçta? O kadar ağır kalan bir araç değil. Bende şuan yazılım + DP ile yürüyorum gayet tatminkar gidiyor. Ama ben bir tık daha gitsin derdindeyim. 1.5 Peak 1.2 olarak yürüyor.

yani sıkıntı var yok kısmı ile alakalı bir yorum yapamıyorum arac benim değildi zaten ama clio symbol cok istersen bitane bulup dene...

CenKeR
08-09-2017, 16:17
valla ben 1244 koyucam daha büyük gerek yok bana. Hanım da kullanıyor aracı. Cooler için Bursa'dan bir fiyat aldım ama fazla geldi. Hala amortisör beklediğim için ilgilenmedim pek bişi ile.

Bu arada facebook'da VTS/GTi vites topuzu satan biri var ilgilni çekerse 70 TL diyor. Ben ilk niyetlendim sonra vazgeçtim. yıllarca aynı topuzu kullandım değişiklik olsun :D

C2 Club Turkey Offentliche Gruppe | Facebook (https://www.facebook.com/groups/446459255466419/permalink/1305753846203618/?sale_post_id=1305753846203618)

pedal setini aldım arkadaştan vites topuzu oem daha çok hoşuma gidiyor :)

1244 ne kadar bir fark olucak ben cumartesi halledicem colleri ona yetermi ne our ne biter :D

Aranel Ciryatan
08-09-2017, 17:48
yani sıkıntı var yok kısmı ile alakalı bir yorum yapamıyorum arac benim değildi zaten ama clio symbol cok istersen bitane bulup dene...

ilk fırsatta denicem

pedal setini aldım arkadaştan vites topuzu oem daha çok hoşuma gidiyor :)

1244 ne kadar bir fark olucak ben cumartesi halledicem colleri ona yetermi ne our ne biter :D

hallet bakalım foto istiyorum mutlaka. yani çok aman aman fark etmez ama yabancı forumlardaki örneklerde 1244+dp+egzoz+egr+remap ile 155-160 arası almışlar. tork 300 lü bişidi net hatırlamıyorum. 1100 kg araba için baya iyi olur ve orijinal bir sistem olur. manifolt falan ellemeden.

CenKeR
09-09-2017, 07:44
hallet bakalım foto istiyorum mutlaka. yani çok aman aman fark etmez ama yabancı forumlardaki örneklerde 1244+dp+egzoz+egr+remap ile 155-160 arası almışlar. tork 300 lü bişidi net hatırlamıyorum. 1100 kg araba için baya iyi olur ve orijinal bir sistem olur. manifolt falan ellemeden.

foto paylaşırım mutlaka peki direk 1244 turbo işlemsiz al tak şeklindemi ?

cannn22
09-09-2017, 10:10

Aynen işlemsiz al tak şeklinde oluyor.

mikelazi
09-09-2017, 11:21
yazılım-kat iptal-düz borulu 1.1crdi ile 90lık clionun içinden geçiyordum.

dp-yazılım ds3 geçemediyse sıkıntı var derim

ds3 hdi kaç kg.

B.Koçer
09-09-2017, 16:44

sizin kullandıgınız ds3 maalsef problemlı tek bır arac yuzunden de deymeyecek bır arac kanısına varmanız bence cok yanlıs

ds3 standart halde geçmesı lazım symbol u

i-vtec07
09-09-2017, 23:38
O speclerde 1.6 92 ds3 yada yakın kilolardaki 1.6hdı (301 c ellyse vs ) symbolu rahat geçer bi sıkıntı var bence ds de, yanlız ikiside standart olursa durum tam tersi . Tabi aşırı fark yok stock halde taş çatlasa 2-3 boy fark olur .

Yeni kasa 90 lık symbol 109 luk focus la aynı gidiyodu bizzat denedim hatta kalkısta bi tık daha iyi. Ayrıca ek bilgi olsun 1.5 dci 90 lık yeni motorlar doğru ölçen dyno da daha güclü çıkıyo 98 hp bile çıkan clio4 ler var .

Not: 1.6 hdı kullanıcısıyım ama gerçekler böyle .

ahmet3425
11-09-2017, 13:59
valla clionun sahibi aramızdan bir arkadas hatta soyle soyleyeyim 100-200 5 sn altı kosan bir araca sahip bi abimiz :) clioya birsey yapmıstır belki ama stock sirket aracı normalde :)

ds sahibi arkadasımız da burdan hala konuyu gormemis demekki görse bir iki birsey yazardı aracı ile ilgili.

Aranel Ciryatan
11-09-2017, 14:24

Yapıldı mı Cumartesi intercooler? Nedir sorun durumlar? Neler oldu maliyetler :D

Yarbay
11-09-2017, 16:14
kafa kafaya hiç yarıştırmadım ama hem 2008 ghia hem 2010 makyajlı titanium sahibi oldum 1.6 tdci 109luk onun yanısıra 2 adet manuel (biri racechipli) hem 2 adet edcli clio hb 1.5 dci 90lık (biri remaps yazılımlı) binmiş biri olarak bana 109luk tdci oldukça performanslı gelmişti.

focus ile stock yazılımsız 210ları gördüğüm oluyordu clio 200 demiyor, focus 180e kadar asılırken clio 160sonrası resmen kayaya çarpar gibi yavaşlıyor rüzgar karşısında.

dediğim gibi yalan söylemim hiç yarışmadım ama his olarak bu konu açılmamış olsa focus daha seri diye iddia ederdim, belki yazılımlı aracım bir tık az birşey daha seridir derdim.

acep bahsi geçen yarıştırılan 1.6hdilar tdcilarda map sensörü,turbo vs sağlıklımı yada kmleri nedir. 1.6tdcilar 0-100 10.9sn görünüyor dediğim gibi onunla kıyaslayamıyorum ama yazılımlı (115hp-270tq) edcli aracımla yakın arkadaşımda olan 1.5 120hp powershitf yeni kasaya ciddi bir farkla olmasada yeniliyorum düzde yada rollingde, son hızlara doğru 170den sonra o akıyor gidiyor.

garip bir şekilde ara hızlanmalarda ben daha iyiyim ama oda var, düz kapışmayıp yolda eğlencesine gazladığımızda yavaşlayıp tekrar asıldığımızda benimki belirgin şekilde daha tepkili ve seri toparlıyor.

CenKeR
11-09-2017, 16:21
Yapıldı mı Cumartesi intercooler? Nedir sorun durumlar? Neler oldu maliyetler :D

yarın akşam alıcam cooleri kısmetse takıcaz oem turboya bir tık daha basınç açıcaz hybrik yada büyük turbo alana kdr cooler 400 tl :)

Aranel Ciryatan
11-09-2017, 19:38
yarın akşam alıcam cooleri kısmetse takıcaz oem turboya bir tık daha basınç açıcaz hybrik yada büyük turbo alana kdr cooler 400 tl :)

Coolerı nereden alıyorsun foto ve litre falan teknik veriler istiyorum :D

CenKeR
12-09-2017, 07:38
Coolerı nereden alıyorsun foto ve litre falan teknik veriler istiyorum :D

costum yaptırdım 6.5-7 litre civarında :) ikitelli kale radyatör :) bugun alıcam :D

Aranel Ciryatan
12-09-2017, 08:00
costum yaptırdım 6.5-7 litre civarında :) ikitelli kale radyatör :) bugun alıcam :D

6,5 - 7 çok değil mi yaa? Bi dene bakalım sen. Kale radyatörü bende çok duydum olmadı bende oradan yaptırcam gibi. Almanya'da bazı tuning firmaları bile kale radyatör satıyor.

cannn22
15-09-2017, 20:56
Son durum nedir? CenKeR Aranel Ciryatan

CenKeR
16-09-2017, 08:14
cooler takıldı şuan laga düşme vs yok tıkanmadan üst süratlere çıkıyor basınç açmadık dumansız yazılım mevcut hala :)

https://i.hizliresim.com/LOY2GV.jpg
https://i.hizliresim.com/1G2475.jpg
https://i.hizliresim.com/rJmjyP.jpg

i-vtec07
16-09-2017, 08:24
Maşallah CenKeR kazasız belasız gazla :)

1.6 hdı 92 230 tork un stock basıncını bilen var mı ?

Aranel Ciryatan
16-09-2017, 13:41
Cenker maşallah :D remap sonrası kendine gelir iyice tahminen. iat kaç bakma şansın oldu mu obd ile falan

Aranel Ciryatan
18-09-2017, 08:56
Yararlı olacağını düşünüyorum. Forumdan bir OscaRR'ın tavsiyesi üzerine biraz GTD1244VZ yi araştırdım ve aşağıdaki yazıyı buldum. Umarım işine yarar uğraşanların. :)

DS3 1.6 eHDI 92 BHP turbo upgrade - MHI TD02 to Garrett GTD1244VZ VNT turbo - DS3 Owners Club - DS3Club.co.uk (http://www.ds3club.co.uk/forum/ds3/ds3-mods/389412-ds3-1-6-ehdi-92-bhp-turbo-upgrade-mhi-td02-to-garrett-gtd1244vz-vnt-turbo)

CenKeR
18-09-2017, 09:32
Yararlı olacağını düşünüyorum. Forumdan bir OscaRR'ın tavsiyesi üzerine biraz GTD1244VZ yi araştırdım ve aşağıdaki yazıyı buldum. Umarım işine yarar uğraşanların. :)

DS3 1.6 eHDI 92 BHP turbo upgrade - MHI TD02 to Garrett GTD1244VZ VNT turbo - DS3 Owners Club - DS3Club.co.uk (http://www.ds3club.co.uk/forum/ds3/ds3-mods/389412-ds3-1-6-ehdi-92-bhp-turbo-upgrade-mhi-td02-to-garrett-gtd1244vz-vnt-turbo)

bunu nereden buluncaz :D

Cenker maşallah :D remap sonrası kendine gelir iyice tahminen. iat kaç bakma şansın oldu mu obd ile falan

saola bi şuan fırsatım olmadı ama ölçüğüm gibi haber verrim sana :)

Aranel Ciryatan
20-09-2017, 11:51
sonunda pedallarım geldi :D 28 Ağustos'ta sipariş vermiştim aliexpressden.

http://www.hizliresimyukle.com/images/2017/09/20/21908687_10155155782648049_1288927843_o.jpg (http://www.hizliresimyukle.com/image/oRrYe)

ZaZy
20-09-2017, 15:43
ooo cixxxx bendede war kanka :D cidden kullanışlı

mikelazi
20-09-2017, 16:24
bende bugün geçtim siparişi :D :D

bakalım ne zaman gelicek

Aranel Ciryatan
21-09-2017, 06:19
bende bugün geçtim siparişi :D :D

bakalım ne zaman gelicek

Benim tam 20 günde geldi 15$'a aldım ben. Gaz pedalı dışında diğerlerinin montajını dün yaptım. ***** bizim gaz pedalında delik yok. O yüzden iyi bir yapıştırıcı ile yapıştırmayı düşünüyorum.

mikelazi
21-09-2017, 07:30
Benim tam 20 günde geldi 15$'a aldım ben. Gaz pedalı dışında diğerlerinin montajını dün yaptım. ***** bizim gaz pedalında delik yok. O yüzden iyi bir yapıştırıcı ile yapıştırmayı düşünüyorum.

pedalı matkapla del vidala derim.yapıştırma işi sakat,sorun çıkarabilir.

ben 75tl verdim.üzerinde kia yazısı var.herhalde ondan biraz pahalı :D

CenKeR
21-09-2017, 07:49

abi 2 tane küçük maktap uçu ile deldim alttan kalanı temizledim vidaladım miss gibi oldu :D

Aranel Ciryatan
25-09-2017, 09:37
Anadolu yakasında Turbo Timer montajı için önerebileceğiniz bir elektrikçi var mı?

WeLeT
25-09-2017, 10:09
Anadolu yakasında Turbo Timer montajı için önerebileceğiniz bir elektrikçi var mı?

Maltepe Gülsuyu'nda Demir Elektronik Dursun Usta var..Bütün araçlarımın elektrik işlerini Avrupa yakasında oturduğum halde ona yaptırıyorum :) Numarası:0533-965-58-elliyedi..Umut'tan aldım derseniz yardımcı olur..

AliGizda
25-09-2017, 10:37
pedalı matkapla del vidala derim.yapıştırma işi sakat,sorun çıkarabilir.

ben 75tl verdim.üzerinde kia yazısı var.herhalde ondan biraz pahalı :D

Abi aldığın pedalları banada özelden at da bizde niyetlenelim. Sporty pedal seti sordum servise bön bön baktılar yüzüme :)

Aranel Ciryatan
25-09-2017, 11:14
Abi aldığın pedalları banada özelden at da bizde niyetlenelim. Sporty pedal seti sordum servise bön bön baktılar yüzüme :)

pedal link burada Tahmini Teslimat Zamanı (https://tr.aliexpress.com/item/For-Peugeot-307-Fuel-Brake-Foot-Rest-AT-MT-pedals-Plate-Non-slip-Accelerator-brake-pedal/32548796369.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.tw5XKf)

B.Koçer
25-09-2017, 11:26
Konunuzu takıpteyım :) psa oldugu ıcın fakat yanlıs anlamayın turbo tımer falan gereksız harcamalar olur dıye dsunuyorum :)

gelişmeleri bekliyorum

Aranel Ciryatan
25-09-2017, 12:06
Konunuzu takıpteyım :) psa oldugu ıcın fakat yanlıs anlamayın turbo tımer falan gereksız harcamalar olur dıye dsunuyorum :)

gelişmeleri bekliyorum

Basit HKS turbo timer aldım. 70 TL bişi maksat arabayı hemen stop etmesin bir masraf değil yani :)

Aranel Ciryatan
25-09-2017, 12:07
Maltepe Gülsuyu'nda Demir Elektronik Dursun Usta var..Bütün araçlarımın elektrik işlerini Avrupa yakasında oturduğum halde ona yaptırıyorum :) Numarası:0533-965-58-elliyedi..Umut'tan aldım derseniz yardımcı olur..

çok teşekkürler not aldım müsait zaman iletişim kuracağım. Göstergelerin tesisatını falan da yapar herhalde. Bir çok elektrikçi bulaşmak istemiyor. Eski aracımda yaptırırken çok sıkıntı yaşamıştım.

Sadık Özyer
28-09-2017, 13:03
Helal olsun ugrasiyorsun en ince detaylara kadar . Cok guc cikmicak ama zevk alicaksin.

Aranel Ciryatan
28-09-2017, 13:09
Helal olsun ugrasiyorsun en ince detaylara kadar . Cok guc cikmicak ama zevk alicaksin.

Amacım zaten çok güç değil en başında da dediğim gibi. İngiliz bir arkadaş GTD1244vz VNT uygulayarak 140 hp almış ve yazılımı çok kısıkmış. Güç eğrisi çok güzel olmuş resmen devir bitene kadar tüm güç var arabada. Yarın baskı balata falan değiştirip filtreleri yenileyeceğim. Maalesef hala amortisörlerim gelmedi. Tahminen önümüzdeki ay turbo yu sipariş edip aracı muayeneye sokup işlemlere başlayacağım. Öncelikle DR.ECU ile görüşmem lazım ama GTD1244VZ VNT için yazılım konusunda nasıl destek olacak. İngilteredeki eleman 150 farklı remap deneyerek tam ayarı yakalamış :D

Sadık Özyer
28-09-2017, 14:19
5 lira para gomersin bi thp kadar gitmez . Thp alsan ayni paraya 5 liralik yakit farkini bitiremezsin :)

28-09-2017, 14:31
Amacım zaten çok güç değil en başında da dediğim gibi. İngiliz bir arkadaş GTD1244vz VNT uygulayarak 140 hp almış ve yazılımı çok kısıkmış. Güç eğrisi çok güzel olmuş resmen devir bitene kadar tüm güç var arabada. Yarın baskı balata falan değiştirip filtreleri yenileyeceğim. Maalesef hala amortisörlerim gelmedi. Tahminen önümüzdeki ay turbo yu sipariş edip aracı muayeneye sokup işlemlere başlayacağım. Öncelikle DR.ECU ile görüşmem lazım ama GTD1244VZ VNT için yazılım konusunda nasıl destek olacak. İngilteredeki eleman 150 farklı remap deneyerek tam ayarı yakalamış :D
150 defa deneme olayı YALANN:) Yapan adam bu işlerle ilgilenen birisi biraz işi zor gösterip reklam yapmak için abartmış. En fazla 2-3 denemede yapılır.

Aranel Ciryatan
28-09-2017, 15:21
5 lira para gomersin bi thp kadar gitmez . Thp alsan ayni paraya 5 liralik yakit farkini bitiremezsin :)

thp araç kullandığım için daha önce tekrar denemeye gerek duymadım. 207RC fazlasıyla cebimi yakmıştı. genelde sakin kullanan biri olduğum için araç çok az yakıyor. Şuan şehir içi 100 TL ile 500 km yi deviriyorum. 207RC varken bunun imkanı yoktu :D tam 2 katı yakıyordu. Amaç dediğim gibi rolling kovalamak vs değil araç biraz giderli olsun yeter bana. :D kişisel tatmin kısaca :D

Aranel Ciryatan
28-09-2017, 15:21
150 defa deneme olayı YALANN:) Yapan adam bu işlerle ilgilenen birisi biraz işi zor gösterip reklam yapmak için abartmış. En fazla 2-3 denemede yapılır.

ben bilmem adamın yalancısıyım :D

cannn22
30-09-2017, 17:47
Aranel Ciryatan abi son durum nedir? Var mı bir ilerleme? CenKeR den de bir ses soluk çıkmadı. Yazılımı felan ne yaptı acaba

Aranel Ciryatan
02-10-2017, 06:26
Aranel Ciryatan abi son durum nedir? Var mı bir ilerleme? CenKeR den de bir ses soluk çıkmadı. Yazılımı felan ne yaptı acaba

Ben amortisör beklemesindeyim. Gümrükte şuan çıkmasını bekliyorum. Cuma günü de sıvı bakımlarını yaptık. Baskı balata yenilenmesi gerekiyordu onu yeniledik.

CenKeR
02-10-2017, 08:06

bende zaten yazılım vardı :) turbo araştırıyorum şuanlık :)
yazılım dp cooler şuan aracım :)

Aranel Ciryatan
02-10-2017, 10:42
bende zaten yazılım vardı :) turbo araştırıyorum şuanlık :)
yazılım dp cooler şuan aracım :)

Ben en son GT1244VZ VNT'de karar verirdim bakalım neden ne çıkacak :D

Aranel Ciryatan
02-10-2017, 11:04
Bu arada baskı balatam belirgin bir şekilde kaçırmıyordu fakat debriyaj bilyasından ses geliyordu. Asıl amaç onu düzeltmekti aslında. Baskı kötü ise onuda değişiriz mantığı vardı. Hatta cuma günü ustama giderken artık debriyaja basınca çat çat çat diye ses gelmeye başladı. Bilya iyice dağıldı yolda. Neyse söktük açtık ve bir baktık ki balata sıfır. Tamamen bitmiş. Ama kaçırmıyordu oda enteresandı. Gayet kavrama vardı. Neyse baskı balata değişti ve aracı kullanmaya başladım oda nesi :D araba sanki 20 hp güç geldi. Meğer ben aracı aldığımdan beri böyle kullandığım için bana doğal gelmiş gidişi. Bide "güzel gidiyor yaa" diyordum. Sonuç şuan çok güzel oldu. Turbo büyütünce kendi çapında ciddi güzel olacak bu araç onu anladım.

2 çeşit balata vardı parçacıda. biri 300 TL civarı idi. Valeo idi sanırım. Bide Citroen'in sonradan güncellediği daha güçlü olan orijinal balata vardı. Güçlendirilmiş olanı aldım. 300 TL olanda çok fazla problem yaşanıyormuş.

CenKeR
02-10-2017, 12:43
Ben en son GT1244VZ VNT'de karar verirdim bakalım neden ne çıkacak :D

1.6 tdi oem turbo ile aynıymış :D

Aranel Ciryatan
02-10-2017, 12:48
1.6 tdi oem turbo ile aynıymış :D

Manifold'a ellemeden başka seçenek varsa yaz buraya :D 1244VZ VNT nin avantajı VNT sayesinde üst alt devir güç kaybı yaşamaması.

Aranel Ciryatan
20-10-2017, 12:52
güncel isteği üzerine bir güncel çekeyim

Arka frenleri diske çevirme mevzusu için parça listesini çıkardım.

Arka taşıyı parça kodu mevzu idi en sonunda doğru olanı destek alarak çıkardım. Şimdi kaliper mevzu kaldı ki en pahalı durum sanırım. ortalama 1500 TL civarı bir fiyata çıkıcam gibi görünüyor şimdilik toplam masraf olarak ve parçaları sıfır kullanarak. Bostancı sanayide patlak bir DS3 var gidip ona bakıcam müsait bir zamanda. Belki tırtıklayacak bişiler çıkar.

Amortisör hala ve hala gümrükte. Firma çekemiyor zorluk çıkarıyorlar. Elbet gelecek ama bekletiyorlarmış.

Turbo mevzunda GTD1244VZ kararım devam ediyor fakat Cenker saolsun "abi buda oluyormuş, abi bunda manifold değişmiyormuş" dediği için şuan beklemedeyim. ondan haber bekliyorum. :D

Aliexpress'den kemer için klips almıştım kemer tokası aşağı kaymasın diye bi o geldi bugün işte. Ayrıca muayene öncesi xenonları sökücem ve ihtiyacı olana hibe edeceğim için H7 Nightbreaker Laser ve H1 Nightbreaker unlimited aldım.

Şimdilik bu kadar. Bu arada Pro kit olarak aldığım baskı balata cidden güzelmiş aracın gidişi baya değişti. Sağlam kaçırıyormuş eski balatam.

mikelazi
20-10-2017, 13:51
hiç sevmem ama

durmak yok-yola devam :)

i-vtec07
20-10-2017, 14:13
Ağız tadıyla gazla abi inş :) kadran videosu bekliyorum ben turbo öncesi sonrası fena olmaz aslında :)

Aranel Ciryatan
20-10-2017, 14:57
bir fırsat olmadı çekmek ilk fırsatta bir çekeyim. Sancaktepe'de oturuyorum otobanda da gazlayamıyorum artık iki nokta arası radarı nedeniyle.

Aranel Ciryatan
24-10-2017, 13:50
Biraz önce çok güzel bir haber aldım. Sonunda Bilstein B6 amortisörlerim gelmiş :D

Aranel Ciryatan
25-10-2017, 10:15
Ve sonunda bebislerim geldi :)

https://i.hizliresim.com/EyRjVz.jpg

Aranel Ciryatan
28-10-2017, 14:59
Güncel gelsin o zaman

https://i.hizliresim.com/ROOmgo.jpg

Aranel Ciryatan
30-10-2017, 06:33
Evetttt gelelim bu kadar para verdiğimiz amortisörlerin bize neler kattığına :D Pazar sabah erken saatlerde Şile tarafına gittim. Normalde aracı denediğim bir yol var Şile merkezden Gebze tabelasını takip edince. Eski amortisörler varken bayağı zorlamıştım orada aracı limitlerini çözmek için. Neyse sabah erken saatlerde gittiğim bu yolda fren noktalarımın eskine göre çok geliştiğini fark ettim. Araba virajlarda cidden süzülüyor ve direksiyon hareketlerime çok iyi tepki veriyordu. Önceki amortisörler ile arka tarafta devamlı bir gelme eğilimi vardı şuan o eğilim kesildi. Yolda aracın hafif yerden kesilebildiği bir sekme noktası var. Önceki amortisör ile gazdan ayağımı çekmek zorunda kalıyordum çünkü çok ciddi bir sekme oluyordu ve araç kontrolden çıkacak gibi hissettiriyordu. Şuan o sekmeden zerre olmadı. OK gibi geçti araba o noktadan. Yolu bazı bölümleri ıslak olduğu için daha fazla zorlamadan dönüş yolunu tuttum. Aracın üzerindeki lastikler çok ama çok kötü Firenza diye bir marka. En kısa zamanda onları da adam akıllı bir lastik ile güncellersem yol tutuş ile ilgili işlemleri tamamlamış olacağım.

Şimdi sırada arka kampananın disk sistemine dönüşmesi var :D

CenKeR
30-10-2017, 07:59
işlerden gidebilsem turbocuya olaya gelişme katıcam :D kısmetse bu hafta içi gidicem abi

Aranel Ciryatan
30-10-2017, 08:37
işlerden gidebilsem turbocuya olaya gelişme katıcam :D kısmetse bu hafta içi gidicem abi

Valla turbo mevzunda senden haber bekliyorum. Fren için çıkmacı ile konuştum komple sisteme 1000 TL dedi. Bugün ustam sıfır alırsak kaça alırız onu çıkaracak parçacıdan. Eğer fark az ise sıfır olarak toplayacağız arka freni. 1000 TL fazla geldi açıkcası çıkma için.

hag99
30-10-2017, 09:17
bende 2006 c3 1.6 hdi sahibiyim özellikle turbo kısmında yapacağınız değişikliği takip ediyorum.konunuzun takipçisiyim. inşallah istediğiniz sonuçları alırsınız.

tayreep_john
30-10-2017, 11:01
aracım 1.6 dizel olsaydı dizelin 1.6 grubu için ürettiği en büyük turboyu takardım accent blue 128 lik turbosunu takardım 1549vb olarak geçiyor isterseniz oem no verebilirim hbrit olmadan bile +170 hp gibi güçler alırsınız büyük ihtimal flanşlarınız olmucak ama biraz tadilat la işini iyi yapan bir usta onu rahatlıkla oturtur oraya belki up pipe gerekebilir. k&n kutu içi iyi bir yerden alan şnorkel ( panjurdan yada sis farı) aracı biraz hafifletmeyle çok zevkli olur bence aracınız...

aracın net kg si nedir ?

Aranel Ciryatan
30-10-2017, 12:02
aracım 1.6 dizel olsaydı dizelin 1.6 grubu için ürettiği en büyük turboyu takardım accent blue 128 lik turbosunu takardım 1549vb olarak geçiyor isterseniz oem no verebilirim hbrit olmadan bile +170 hp gibi güçler alırsınız büyük ihtimal flanşlarınız olmucak ama biraz tadilat la işini iyi yapan bir usta onu rahatlıkla oturtur oraya belki up pipe gerekebilir. k&n kutu içi iyi bir yerden alan şnorkel ( panjurdan yada sis farı) aracı biraz hafifletmeyle çok zevkli olur bence aracınız...

aracın net kg si nedir ?

1080 kg 1.6 dizelin ağırlığı

Aranel Ciryatan
21-11-2017, 07:51
evet Cenker'in VNT'siz hybrid uygulaması sonrası ben yine 1244VZ üzerine yoğunlaşmış durumdayım.

Şimdi bunlarda GTD ve GTC olmak üzere 2 model var. GTC'leri HDi'larda kullanıyorlar GTD'leri TDi'larda fakat önceden bilgisini paylaştığım ingiliz eleman GTD kullandığını belirtmişti ve soft yazılım ile 140 hp civarı almıştı. GTC için parça kodunu kolaylıkla service.citroen den buldum fakat GTD için maalesef bulamıyorum. bu 2 turbo arasındaki farkı bilen arkadaşlardan destek bekliyorum.

CenKeR
21-11-2017, 08:36
abi bırak VNT'yi yap hybrid miss gibi :D bakalım 150 oldu yeter bana şuanlık üst hpler için manifolt vs kesilmesi lazım

mikelazi
21-11-2017, 12:01

aracın net kg si nedir ?

d4fb 1.6crdi lerde gtb1444vz var.(115-128-136) 1.1-1.5-1.6crdi lerde gt1544 var(75-88-105-110)

kia hyundai büyük turbo,küçük cooler takmayı seviyor nedense.

levent
21-11-2017, 13:17
evet Cenker'in VNT'siz hybrid uygulaması sonrası ben yine 1244VZ üzerine yoğunlaşmış durumdayım.

Şimdi bunlarda GTD ve GTC olmak üzere 2 model var. GTC'leri HDi'larda kullanıyorlar GTD'leri TDi'larda fakat önceden bilgisini paylaştığım ingiliz eleman GTD kullandığını belirtmişti ve soft yazılım ile 140 hp civarı almıştı. GTC için parça kodunu kolaylıkla service.citroen den buldum fakat GTD için maalesef bulamıyorum. bu 2 turbo arasındaki farkı bilen arkadaşlardan destek bekliyorum.

nesil farkı var, gtd daha yeni nesil. verim daha yüksek, gtd bilyalı ve seramik kaplamalı (hepsi mi bilmiyorum) diye geçiyor

Aranel Ciryatan
21-11-2017, 13:24
Sabah alttan girdim ustten ciktim bluehdi larda da gtd oldugunu ogrendim. Psa da 1600 tl vw de 2400 tl gtd1244vz :) saka gibi

mikelazi
21-11-2017, 13:28
Sabah alttan girdim ustten ciktim bluehdi larda da gtd oldugunu ogrendim. Psa da 1600 tl vw de 2400 tl gtd1244vz :) saka gibi

güven turboyu aradınmı.
serviste 6.500 dedikleri,güvende 2.300tl

tolga_55
22-11-2017, 08:15
Arkadaşlar 1.6 hdi 110luktan çıkan garrett 1544v turbo var elimde kanatlarda sorun yok. Ama ya burçlarının filan değişmesi şart. İsteyen olursa pm den ulaşabilir. 1.6 hdi 90lıklara bolt on uyuyor yağ giriş dönüş aynı

tayreep_john
22-11-2017, 11:26
Arkadaşlar 1.6 hdi 110luktan çıkan garrett 1544v turbo var elimde kanatlarda sorun yok. Ama ya burçlarının filan değişmesi şart. İsteyen olursa pm den ulaşabilir. 1.6 hdi 90lıklara bolt on uyuyor yağ giriş dönüş aynı

wg si elektronik 3 pinli olan soketten mi yoksa sadece hortumlu mu?

tolga_55
22-11-2017, 13:53
wg si elektronik 3 pinli olan soketten mi yoksa sadece hortumlu mu?

sadece hortum

B.Koçer
22-11-2017, 14:46

Bende de var para ediyo mu :D

tolga_55
22-11-2017, 15:35
1.4 hdi a takanlar bile var.

Aranel Ciryatan
23-12-2017, 22:05
Bayadır güncelleme yapmamıştım.

Ufak dokunuşlar :)

https://i.hizliresim.com/Manrja.jpg

atakangktepe
18-01-2018, 10:23
O zaman bi güncelleme daha alalım iyi gidiyordu :)

Aranel Ciryatan
18-01-2018, 17:41
Cumartesi muayene var. Biraz önce DPF falan takılı gittim egzoz ölçümü yaptık geçtik sıkıntınız. Cumartesi sabahtan da muayene. Sonra İkitelli'ye Yener turbo ya geçicem. GTD1244VZ'yi almak için. Güçlendirilmiş pal falan uygulanmış buldum bir tane. Turbo sıfır ve yeni paller de sıfır.

İntercooler için RCZ cooler önerisi aldım. Bostancı sanayideki kale radyatör 850 TL dedi 760 - 175 - 60mm ölçülerindeki cooler için. Fiyat yüksek. RCZ cooler 650 liraya alınıyor. Yarın eğer müsait olursam bi Fidex Performans Ahmet'e gidicem. RCZ takarsak borular vs işçilik nasıl olur diye ona göre hareket edicem.

Şimdilik bu yönde olsun güncellemeler. Bu arada kromları hala takamadım havalardan dolayı. AA bide bugün K&N kutu içi filtrem geldi. :)

CenKeR
19-01-2018, 07:56
seninle benden başka ds3 e-hdi yapan yok galiba :D

Aranel Ciryatan
19-01-2018, 08:31
seninle benden başka ds3 e-hdi yapan yok galiba :D

Farklı olanı yapmak iyidir her zaman cenker :)

THP ci kardeslerimiz bolca var. Bizde belki hdi lara öncü olmuş oluruz :)

Bu arada aynı motor bulunan c3 leri kurcalayanlar var tabii ki.

Aranel Ciryatan
21-01-2018, 19:53
Turboyu alamadım cumartesi Yener Turbo ile telefonda doğru iletişim kuramamışız elinde GTC1244VZ varmış. Neyse anlattım durumu GTD1244vz istediğimi vs yarın tekrar hatırlatma amacıyla arayacak kendisi. GTD1244vz de 6'lı pal var. Onu 8 pal olarak ve daha büyük pal olarak değiştireceğiz.

Ayrıca RCZ cooler sipariş edicem fakat 2 çeşit çıkıyor ne fark var bilen var mı?

CenKeR
22-01-2018, 07:53
bana bir yardım gerekiyor arabada cooler yazılım dp hybrid var günlük kullanıyorum zaten biraz daha artık açalım dedik arabayı 1.7 bar basıyorduk ancak 1.5'in üstüne çıktığı an araba kesiyor ve stop ediyor akışmetredir dedik yenisiyle denedik aynı akışmetrenin fişini çektim yine aynı acaba yakıt pompası mı yetmiyor nedir 1.7 bar olunca arabanın kaderi değişti resmen ama kullanamadık işte yardımlarınızı bekliyorum

Aranel Ciryatan
22-01-2018, 16:59
bana bir yardım gerekiyor arabada cooler yazılım dp hybrid var günlük kullanıyorum zaten biraz daha artık açalım dedik arabayı 1.7 bar basıyorduk ancak 1.5'in üstüne çıktığı an araba kesiyor ve stop ediyor akışmetredir dedik yenisiyle denedik aynı akışmetrenin fişini çektim yine aynı acaba yakıt pompası mı yetmiyor nedir 1.7 bar olunca arabanın kaderi değişti resmen ama kullanamadık işte yardımlarınızı bekliyorum

Cenker'in araçta yakıt pompası yetişmiyormuş. Önerisi olan var mı?

CenKeR
22-01-2018, 17:07
Cenker'in araçta yakıt pompası yetişmiyormuş. Önerisi olan var mı?

veya başka birşey önerisi olan ?

tolga_55
24-01-2018, 10:32

hdi motor 1.5 bar üstü korumaya alır. Maxi gauge un yaptığı map emulatörüyle 1.7 bar da yürütebilirsiniz. Aynı sorunu bende yaşadım . 1544v turbonun vntsini basınçla kontrol ederek kullanırken 1.5 bar üstünde anlık kesiyordu. Tek çare emulatör. Ben 1544v 1.4 bar üstüne kırılgan olduğundan standart basınca dönmeye karar verdim.

CenKeR
24-01-2018, 10:59
hdi motor 1.5 bar üstü korumaya alır. Maxi gauge un yaptığı map emulatörüyle 1.7 bar da yürütebilirsiniz. Aynı sorunu bende yaşadım . 1544v turbonun vntsini basınçla kontrol ederek kullanırken 1.5 bar üstünde anlık kesiyordu. Tek çare emulatör. Ben 1544v 1.4 bar üstüne kırılgan olduğundan standart basınca dönmeye karar verdim.

abi mapı söküncede kesiyor sorun orda işte onu çözmeye çalışıyorum :) amülatörle düzelse bugun alıcam zaten

Aranel Ciryatan
24-01-2018, 14:41
Dostlar selam, Turbo işini ararken bir turbocu ile görüştüm. Arkadaş GTD1244vz senin aracına uymaz elektronik vakum var dedi? Bu konuda bilgisi olan var mı? Sipariş geçicem ama bu yüzden kaldım ortada.

tolga_55
24-01-2018, 15:21
abi mapı söküncede kesiyor sorun orda işte onu çözmeye çalışıyorum :) amülatörle düzelse bugun alıcam zaten

map sensörünü sökünce korumaya alması lazm?

CenKeR
24-01-2018, 16:21
map sensörünü sökünce korumaya alması lazm?

almıyor abi direk tapa gaz gidiyor maşallah arıza yanıo ama kesmiyor :)

hüsor
24-01-2018, 18:42
Aynı sorun bendede ne yazıkki var havalar soğudukdan yüksek basınc arızası veriyor (p0238) debriyajım kaydırmaya başladı baya bir şekilde onunda etkisi olduğunu düşünüyorum 1.5 1.6 peak atıyor olmadı bende emilatör takıcam duruma göre

Aranel Ciryatan
27-01-2018, 08:59
Güncel olsun :)

https://i.hizliresim.com/1JDdo1.jpg

B.Koçer
27-01-2018, 11:00
Şu dizelleri bi bitirelim de yaz girişi bursa da denemeye cıkalım ne dersiniz ds3 culer :D

bizde arabayı satmamıs olur ısek

oem turbo
oem debrıyaj

fıltre dp yazılım 307 ile geliriz :)

B.Koçer
27-01-2018, 11:05
Filtre kitimiz su şekilde fotoğrafta sağ da gözüken kutunun altında acık k&n filtremiz mevcut

https://i.hizliresim.com/z0lnzg.jpg

CenKeR
27-01-2018, 11:17
Şu dizelleri bi bitirelim de yaz girişi bursa da denemeye cıkalım ne dersiniz ds3 culer :D

bizde arabayı satmamıs olur ısek

oem turbo
oem debrıyaj

fıltre dp yazılım 307 ile geliriz :)

valla benim araba ilanda :) ds3 macerası bitiyor :)

cannn22
30-01-2018, 22:54
valla benim araba ilanda :) ds3 macerası bitiyor :)

Hayırlısı olsun Cenker. Macera bitti, bitiyor derken bitmiş. Sonraki hedefin nedir? :)

Aranel Ciryatan
01-02-2018, 07:05
Evet cenkee dün itibariyle macerasına son verdi. :) yeni alan arkadasi buralarda gorebilecek miyiz bakalim. :)

CenKeR
01-02-2018, 07:56
Hayırlısı olsun Cenker. Macera bitti, bitiyor derken bitmiş. Sonraki hedefin nedir? :)
saol abi megane coupe aldım yine :)

Evet cenkee dün itibariyle macerasına son verdi. :) yeni alan arkadasi buralarda gorebilecek miyiz bakalim. :)
yeni alan uğramaz buraya abi :D

cannn22
02-02-2018, 19:53
saol abi megane coupe aldım yine :)

Hani resimler nerde? Konusu nerede? :) :)

Aranel Ciryatan
05-02-2018, 21:03
Ufak ufak toparlıyoruz

https://i.hizliresim.com/8Y81Na.jpg

CenKeR
10-02-2018, 08:11
Hani resimler nerde? Konusu nerede? :) :)

yakında açıcam abi :)

bu arada OEM THP Jant Lastiğim Satılık :)

Sadık Özyer
10-02-2018, 08:23
benden kil adamlar varmis dedirttin bana helal olsun.

Aranel Ciryatan
11-02-2018, 13:56
benden kil adamlar varmis dedirttin bana helal olsun.

Ahaha neden yaaa :)

Sadık Özyer
11-02-2018, 20:34
Ahaha neden yaaa :)

1 yil oldu halen bi karara varamadin

Aranel Ciryatan
11-02-2018, 21:47
1 yil oldu halen bi karara varamadin

Karara vardim parcalari aldim. Son parcalar kaldi onlari bekliyorum :) turbo geldi, rcz cooler geldi turbo yag borulari kaldi.

Sadık Özyer
12-02-2018, 14:15
ne aldin turbo ? hadi bakalim hayirli olsun ariza isiklarin.

Aranel Ciryatan
12-02-2018, 14:18
ne aldin turbo ? hadi bakalim hayirli olsun ariza isiklarin.

GTD1244vz aldım.

Sadık Özyer
12-02-2018, 15:03
110 luk turbosu diil mi o ?
rcz intercooler ve yag sogutucu neden aldin ? fuzili masraf etmissin ya. persembe gelince deneyelim bi 100-200.

Aranel Ciryatan
12-02-2018, 15:20
120 lik turbosu. Yag borusu zaten uymuyor mutlaka degismesi gerekiyor. Intercooler ve soft yazilim ile 143 hp civari cikiyor. Ingilteredeki eleman ile baya konustum. Daha fazla cikar ama ben safety sınırı belirledim kendime dedi. Bakalım biz nasil yapacagız. Bide ondaki cooler pek iyi degil. Rcz cooler secmemin nedeni hem pahali degil hemde fabrikasyon urun. Ayrica kesme bicme olmadan sigiyor. Kale radyator istedigim sekil cooler a daha fazla para cikardi ve acikcasi begenmedim urunun kaynak noktalarini.

Cooler i 570 e aldim kale ayni tip cooler icin 800 istedi.

CenKeR
12-02-2018, 15:28
120 lik turbosu. Yag borusu zaten uymuyor mutlaka degismesi gerekiyor. Intercooler ve soft yazilim ile 143 hp civari cikiyor. Ingilteredeki eleman ile baya konustum. Daha fazla cikar ama ben safety sınırı belirledim kendime dedi. Bakalım biz nasil yapacagız. Bide ondaki cooler pek iyi degil. Rcz cooler secmemin nedeni hem pahali degil hemde fabrikasyon urun. Ayrica kesme bicme olmadan sigiyor. Kale radyator istedigim sekil cooler a daha fazla para cikardi ve acikcasi begenmedim urunun kaynak noktalarini.

Cooler i 570 e aldim kale ayni tip cooler icin 800 istedi.

abi kale cooler i oem tip 400 e yaptırdım sana baya fazla söylemişler memnundum sorunsuz kulladım :)

varmı THP jant isteyen jant lastik güzel rakama vericem evde duruyor boşuna

mikelazi
12-02-2018, 17:46
Ufak ufak toparlıyoruz

https://i.hizliresim.com/8Y81Na.jpg

cooler kaç lt.

ford 120lik hdi coolerıda olurmuş bence.5lt civarıydı.1-2 ay önce 300 tl gibi bir fiyata aldı arkadaşım.

yaza biter inşallah.borulamayı kim yapıcak.

Aranel Ciryatan
13-02-2018, 07:39
570'e aldığım için Cooleri o yüzden cok dert etmiyorum. Tam istedigim gibi sag sol giris cikis.

Borulama ve egzoz fidex de yapilacak. Yazilim dr.ecu

mikelazi
13-02-2018, 07:52
enjektör değişmeye gerek varmı acaba.

bence çok güzel güçler gelicek, çok zevkli bir araç olucak gibi.

EREN34
13-02-2018, 08:05
cooler kaç lt.

ford 120lik hdi coolerıda olurmuş bence.5lt civarıydı.1-2 ay önce 300 tl gibi bir fiyata aldı arkadaşım.

yaza biter inşallah.borulamayı kim yapıcak.

Abi focus cooler 3,5 lt diye biliyorum ben. Yani petek ölçülerinden hesaplandığın da öyle bir değer çıkıyordu. dti'lar falan takıyor hatta.
Aranel Ciryatan
Ahmet genelde girişi çıkışı karşılıklı cooler takma taraftarı. Bana da nedense diğer türlere göre daha verimli geliyor. Kolay gelsin

mikelazi
13-02-2018, 08:24
Abi focus cooler 3,5 lt diye biliyorum ben. Yani petek ölçülerinden hesaplandığın da öyle bir değer çıkıyordu. dti'lar falan takıyor hatta.
Aranel Ciryatan
Ahmet genelde girişi çıkışı karşılıklı cooler takma taraftarı. Bana da nedense diğer türlere göre daha verimli geliyor. Kolay gelsin

arkadaşla 3,5lt diye bende iddalaştım.ölçüleri gönderdi.(kale 601x143x60) oda dti ye takıcakmış zati.5lt banada fazla geldi,ama kanıt gösterince bişey diyemedim.

elinde ölçü varsa paylaşırsan sevinirim. :)

EREN34
13-02-2018, 11:04
arkadaşla 3,5lt diye bende iddalaştım.ölçüleri gönderdi.(kale 601x143x60) oda dti ye takıcakmış zati.5lt banada fazla geldi,ama kanıt gösterince bişey diyemedim.

elinde ölçü varsa paylaşırsan sevinirim. :)

Kazanları hesaba katmıyordur diye düşünüyorum. Dediği ölçüler 5 lt. Bilemedim

Aranel Ciryatan
13-02-2018, 21:53
Ruh hastası olmak bunu gerektirir. Incik boncuk turbo parçalarını orijinal aldım �� siparis verdigim yer tahminen kufur etmistir. 5 tl 10 tl parcalar hep

https://i.hizliresim.com/A1kDDr.jpg

Aranel Ciryatan
22-03-2018, 18:09
evettt hem güncel olsun hemde destek talebi olsun.

aracıma gtd1244vz uygulamasını yaptık. Fidan egzoz da DP, boost boruları ve intercooler uygulamasını yaptık ve bugün de özgün'e yazılım için gittim. arabada P2565 arızası vardı ben yazılım diye düşünüyordum. Özgün bugün yazılımı yazdı ama dyno müsait değildi haftaya perşembe dyno yapacağız. şimdi gelelim arızaya. Arıza geçmedi. Özgün adaptasyon lazım dedi ama citroen programında adaptasyon vs bulamadım ve zaten sanki wastegate sensörü hiç bağlı değilmiş gibi görüyor araba. Eski turbo'nun wastegate sensörü takıyorum ışık direkt sönüyor.

Şimdi sizce sorun nerededir. Sıfır aldığım turbo'nun wastegate mi bozuk acaba yoksa yazılımda yapılması gereken bir ayar mı var?

Dyno çıkamadığım için güç eğrisi yok ama alt devirler şuan hiç istediğim gibi değil. Eski hali daha iyiydi alt devirlerde. wastegate arızasının buna şuan etken olduğunu düşünerek öncelikle amacım arızayı söndürmek sonrasında ise remap konusunda tekrar özgün'ün yolunu tutacağım.

Bu arıza konusunda deneyimi olan yada benim bulamadığım bu adaptasyon mevzusu konusunda bilgisi olan varsa sevinirim.

mikelazi
23-03-2018, 08:23
gtd1244 vgt li

üzerinden çıkan turbo neydi.bildiğim 92hp lerde vgt yok.

inş. kısa zamanda çözersiniz.elinize,kesenize bereket

Aranel Ciryatan
23-03-2018, 09:28
gtd1244 vgt li

üzerinden çıkan turbo neydi.bildiğim 92hp lerde vgt yok.

inş. kısa zamanda çözersiniz.elinize,kesenize bereket

İngiltere'de bu işi yapan HDi Tuning firması ile görüştüm ve yazılımın hatalı olduğunu bu yüzden arıza yandığını iletti. Özgün'ün yönü ile Serhan Oto ile iletişime geçicem önce ve oradan aldığım cevaba göre tekrar Özgün'e konu hakkında döneceğim bakalım.

Bu arada İngiltere deki eleman 2. aracı yapmış durumda. 208 HDi yapmış ve ondan da 148 HP ve 348 nm tork almış.

mikelazi
23-03-2018, 10:03
İngiltere'de bu işi yapan HDi Tuning firması ile görüştüm ve yazılımın hatalı olduğunu bu yüzden arıza yandığını iletti. Özgün'ün yönü ile Serhan Oto ile iletişime geçicem önce ve oradan aldığım cevaba göre tekrar Özgün'e konu hakkında döneceğim bakalım.

Bu arada İngiltere deki eleman 2. aracı yapmış durumda. 208 HDi yapmış ve ondan da 148 HP ve 348 nm tork almış.

1544 lü 110luk 1.6lar yazılım dp ile 135-140hp oluyorlar zati.

bence 1244+dp+cooler+yazılımla 150-160hp ler beklerdim :)

23-03-2018, 10:14
Konum sensörünü elinizdeki diğer sensör ile değiştirip deneyin, 3 tane vida tutuyor komple wastegate değiştirmenize/sökmenize gerek yok.

Aranel Ciryatan
23-03-2018, 10:38
Konum sensörünü elinizdeki diğer sensör ile değiştirip deneyin, 3 tane vida tutuyor komple wastegate değiştirmenize/sökmenize gerek yok.

1244vz de maalesef vidali degil ve 2 sensor birbirinden cok farklı girişleri. Yarın serhan oto citroen servisine gidiyorum Özgün'ün yönü doğrultusunda ama birşey çıkacağını sanmıyorum. Hep beraber gelişmeleri göreceğiz :)

23-03-2018, 10:52
Bende şimdi baktım farklıymış, çalışma voltajları farklıdır tahminim o sensörün linearization yapmak gerekebilir.

Aranel Ciryatan
23-03-2018, 11:11
Bende şimdi baktım farklıymış, çalışma voltajları farklıdır tahminim o sensörün linearization yapmak gerekebilir.

Bunu kimin yapması lazım :) hani ben bilmiyorum ama tahminen birçok kişi bilmiyor :)

Aranel Ciryatan
23-03-2018, 14:51
Aranan kan bulundu gibi arkadaşlar. Euro5 motor ve Euro6 motorda wastegate konum sensörünün sinyal yolları farklıymış. Soketin yerinin değişmesi lazımmış. Citroen Kar otoda çalışan ve Berlingo'suna aynı turbodan uygulamış bir kardeşimiz ile tanıştım sağolsun bayağı bilgi paylaştı.

mikelazi
23-03-2018, 17:19
Aranan kan bulundu gibi arkadaşlar. Euro5 motor ve Euro6 motorda wastegate konum sensörünün sinyal yolları farklıymış. Soketin yerinin değişmesi lazımmış. Citroen Kar otoda çalışan ve Berlingo'suna aynı turbodan uygulamış bir kardeşimiz ile tanıştım sağolsun bayağı bilgi paylaştı.

hadi hayırlısı.senin adına sevindim.
berlingo vay bee,bilmediğimiz neler var daha.

Sadık Özyer
24-03-2018, 10:44
Tebrikler ;) Sonucu bekliyorum

tolga_55
26-03-2018, 08:17
1.6 hdi için hibrit turbo yaptıran var mı? 1544v yi?

mikelazi
26-03-2018, 10:35
konu uçmuş

Aranel Ciryatan
26-03-2018, 10:50
Aynen son yazdıklarım gitmiş. Bugun servis çalışanı arkadaştan soket yollarının şemasını alacağım inşallah. Yarın da arızamız söner o zaman :)

Sadık Özyer
26-03-2018, 23:29
1.6 hdi için hibrit turbo yaptıran var mı? 1544v yi?

var ben yaptırdım. 1.6 hdi yın anasını ağlattım ya . çok bir verimli motor değil. 122 rocco + yazılımla yürür

Aranel Ciryatan
28-03-2018, 07:21
Evet arızamızı söndürdük dün itibariyle. Aracın gidişi çok değişti fakat ufak bir dalgalanma var. Gaza hafif bastığımda araç önce bir gaz kesiyor sonra gaz yemeye başlıyor. Yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Zaten Özgün'e son bir ayar için gidecektim inş onuda çözeriz. Dyno verisi çok yakında :)

tolga_55
28-03-2018, 09:16
Evet arızamızı söndürdük dün itibariyle. Aracın gidişi çok değişti fakat ufak bir dalgalanma var. Gaza hafif bastığımda araç önce bir gaz kesiyor sonra gaz yemeye başlıyor. Yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Zaten Özgün'e son bir ayar için gidecektim inş onuda çözeriz. Dyno verisi çok yakında :)

Anlık overboost ta kalıyodur o ara vntyi açtım basınç düştü tekrar açtım istenen basınca getirdim derken o boşlukta kesinti hissediliyor.

CenKeR
28-03-2018, 09:22
merakla bekliorm abi özellikle turbo basıncını çünkü 1.7 bastığın an araba stop ediyor korumaya alıyor :)

Aranel Ciryatan
28-03-2018, 15:30
Anlık overboost ta kalıyodur o ara vntyi açtım basınç düştü tekrar açtım istenen basınca getirdim derken o boşlukta kesinti hissediliyor.
Cok bariz bir dusus var ama. Tahminen yazilim ile hallolacak birsey.

merakla bekliorm abi özellikle turbo basıncını çünkü 1.7 bastığın an araba stop ediyor korumaya alıyor :)
1.82 peak gördüm dün. Face'de söylediğim gibi 3 bar maf var benim araçta.

Aranel Ciryatan
28-03-2018, 20:47
Bunlar da projemizden ilk fotolar olsun :)

https://i.hizliresim.com/0E6V9Z.jpg (https://hizliresim.com/0E6V9Z)
https://i.hizliresim.com/4aomXA.jpg (https://hizliresim.com/4aomXA)
https://i.hizliresim.com/JQJLmJ.jpg (https://hizliresim.com/JQJLmJ)
https://i.hizliresim.com/Oo62m4.jpg (https://hizliresim.com/Oo62m4)
https://i.hizliresim.com/z0kR97.jpg (https://hizliresim.com/z0kR97)
https://i.hizliresim.com/G9Anar.jpg (https://i.hizliresim.com/G9Anar)
https://i.hizliresim.com/y0adgk.jpg (https://hizliresim.com/y0adgk)
https://i.hizliresim.com/6JVRd0.jpg (https://hizliresim.com/6JVRd0)

Alttaki yağ bize ait değil :)

mikelazi
29-03-2018, 08:19

egr contalımı.

mikelazi
29-03-2018, 08:35
Bunlar da projemizden ilk fotolar olsun :)

https://i.hizliresim.com/0E6V9Z.jpg (https://hizliresim.com/0E6V9Z)
https://i.hizliresim.com/4aomXA.jpg (https://hizliresim.com/4aomXA)
https://i.hizliresim.com/JQJLmJ.jpg (https://hizliresim.com/JQJLmJ)
https://i.hizliresim.com/Oo62m4.jpg (https://hizliresim.com/Oo62m4)
https://i.hizliresim.com/z0kR97.jpg (https://hizliresim.com/z0kR97)
https://i.hizliresim.com/G9Anar.jpg (https://i.hizliresim.com/G9Anar)
https://i.hizliresim.com/y0adgk.jpg (https://hizliresim.com/y0adgk)
https://i.hizliresim.com/6JVRd0.jpg (https://hizliresim.com/6JVRd0)

Alttaki yağ bize ait değil :)

tebrikler çok güzel olmuş.

eksoz boru çapın nedir.anladığım hiç susturucu kullanmadınız.ses durumu nasıl.video çekebilirmisiniz.

Aranel Ciryatan
29-03-2018, 09:05
Egzoz boru capi 60mm. Sonda da yine 60 lik spor susturucu var. Egzoz sesi bayagi az. EGR iptal degil yapsam mi yapmasam mi bilmiyorum. Bu konuda karar vermedim.

mikelazi
29-03-2018, 09:55
Egzoz boru capi 60mm. Sonda da yine 60 lik spor susturucu var. Egzoz sesi bayagi az. EGR iptal degil yapsam mi yapmasam mi bilmiyorum. Bu konuda karar vermedim.

kesinlikle iptal et.alt ve orta devirler farkeder.2000 devir altındaki anlık kesinti sebebi olabilir.yaz başı eksoz işine bende giricemde merak ettim.

özel değilse neye mal oldu.

Aranel Ciryatan
29-03-2018, 10:16
Fiyat konusunda direkt bilgi paylasmayi sevmiyorum calistigim yerler ile genelde dost samimiyetim var ozelden yaziyorum o yuzden.

aliberkaytuna
29-03-2018, 10:22
güzel proje takipteyim :) bu arada jantlar compomotive olsa tam rally görünümü alırsın heralde :D

Sadık Özyer
29-03-2018, 10:35
Helal olsun , sendeki sabir bende yok. ben simdiye butun sensorlere bi diyot takip catur cutur kirdiydim arabayi

Aranel Ciryatan
29-03-2018, 10:38
güzel proje takipteyim :) bu arada jantlar compomotive olsa tam rally görünümü alırsın heralde :D

Jant işi aklımda. Uygun fiyata istedigimi bulursam super olacak

Helal olsun , sendeki sabir bende yok. ben simdiye butun sensorlere bi diyot takip catur cutur kirdiydim arabayi
Amac kırmadan cadde kullanımına örnek araç yapmak. Benden sonrakiler için örnek olsun. Herkes kolayca yapsın :)

Aranel Ciryatan
27-04-2018, 08:25
Tam 1 aydır güncel yapmamışım konuya güncel olsun.

22 Mart'da aracıma yazılım yapılması için randevu almıştım ve DR.Ecu nun yolunu tuttum. ***** turbo o hafta değişmişti ve arıza lambası yanıyordu. Ben yazılımdan olduğunu düşünüyordum. Gittiğimde Dyno dolu olduğu için aracıma log vs alınmadan yazılım yapıldı ve Özgün arızayı çözüp gelmemi istedi. Çünkü araç konum sensörünü görmüyordu. 2 ihtimal vardı ya sensör bozuk yada bir uyumsuzluk. Neyse uzun araştırmalar sonucunda basit ama değerli bir bilgiye ulaşarak arızanın sönmesini sağladım.

Yazılım sonrası arıza yandığı için araç alt devirler de hiç boost açamıyordu. Neyse arıza söndü boost geldi ama araçta bir saçmalık vardı. Boost düşürüyordu devamlı. Neyse Özgün'e gittim alıştırma yaptırmam gerektiğini söyledi ben lexia ile aslında tanıtmıştım fakat ayrı bir işlem var dedi ve Serhan Oto'yu önerdi. 31 Mart'da tuttum Serhan otonun yolunu. Alıştırma yapıldı (benim yaptığım ile aynı işlem) ve oradan Özgün'e geçtim Cumartesi idi ve Özgün olmadığı için bir şey yapamadık. Bu arada Serhan Oto'da farklı turbo takıldığı için Özgün'ün aracı log'layıp öyle yazılım yazması gerektiğini söyledi. MAF havayı fazla okuyor şuan ve basınç düşürüyor dedi.

Yazılımı düzeltemedik daha, Özgün müsait olmadığı için aracımı götüremiyorum maalesef. Yaklaşık 3 haftadır aracım kapalı otoparkta yatıyor mecburi bir şekilde. Bu şekilde kullanmak istemiyorum çünkü devamlı boost düşürme ve anlık gaz kesme gibi durumlar var. Çünkü lexia'da hava sevk ayarı ile ölçülmüş hava sevk de ciddi farklar var olduğu için araç kısıyor hep. İnşallah yakın günlerde Özgün'den randevu koparabilirsem dyno ve yol çekimleri ile karşınızda olacağım. :)

Bu arada araç şuan 1.8 bar peak yapıyor.

Jantlar konusunda sürpriz bir karar verdim. İnşallah güzel olacak. Yazılım tamamlanınca direkt jant işine girişeceğim.

mikelazi
27-04-2018, 17:22
maf rolantide ne okuyor.
egr iptalmi

Aranel Ciryatan
27-04-2018, 18:39
Rölanti normal devir arttıkça aradaki fark açılıyor

YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=TqaAdx2rHms)

https://www.youtube.com/watch?v=TqaAdx2rHms

Aranel Ciryatan
28-04-2018, 11:59
maf rolantide ne okuyor.
egr iptalmi

var mı yorumun :)

mikelazi
30-04-2018, 09:00
var mı yorumun :)

pek bişey anlamadım.

ben kendi verilerimi elm327 den takip ediyorum.

rolantide 6,5-7 okuyan maf egr contalanınca 11-11,5 okuyor

https://i.hizliresim.com/kON0n9.jpg (https://hizliresim.com/kON0n9)

Aranel Ciryatan
30-04-2018, 10:14
Hava sevk ayarı ile ölçülen hava sevk arasında devir arttıkça fark artıyor şuan. Eski turbo ile yeni turbo arasında büyüklük farklı olduğu için bu durum oluştuğunu düşünüyorum ama tabi ben bu konuda uzman olan biri değilim. Ama yetkili servisin dediği ki genelde modifiyeli citroenlere bakan tek servis diyebilirim. Yazılımın loglanarak o log'a göre yapılması yönünde. MAF haritasının düzenlemesi gerektiğini söyledi. Zaten İngiltere'deki elemanda uzun denemeler sonucu doğru ayarı tutturdum diyordu.

mikelazi
30-04-2018, 10:34
Hava sevk ayarı ile ölçülen hava sevk arasında devir arttıkça fark artıyor şuan. Eski turbo ile yeni turbo arasında büyüklük farklı olduğu için bu durum oluştuğunu düşünüyorum ama tabi ben bu konuda uzman olan biri değilim. Ama yetkili servisin dediği ki genelde modifiyeli citroenlere bakan tek servis diyebilirim. Yazılımın loglanarak o log'a göre yapılması yönünde. MAF haritasının düzenlemesi gerektiğini söyledi. Zaten İngiltere'deki elemanda uzun denemeler sonucu doğru ayarı tutturdum diyordu.

dyno üzerinde veya otobanda yazılıcak o zaman.

oem maf mı var üzerinde

Aranel Ciryatan
30-04-2018, 12:38
dyno üzerinde veya otobanda yazılıcak o zaman.

oem maf mı var üzerinde

MAF ve MAP ikiside orijinal MAP hatta 3 bar olandan.

tayreep_john
01-05-2018, 09:13

aracınızdan çıkan turboda pozisyon sensörlümüydü ?? yeni takdığınız turboda pozisyon sensörü göremedim 1244vz den çok daha büyük duruyor o turbo.

Aranel Ciryatan
01-05-2018, 14:25
aracınızdan çıkan turboda pozisyon sensörlümüydü ?? yeni takdığınız turboda pozisyon sensörü göremedim 1244vz den çok daha büyük duruyor o turbo.

aracımdan çıkanda pozisyon sensörü vardı evet. TD02 idi üzerindeki turbo. mevcut takılan turbo VNT'li yani yine pozisyon sensörlü GTD1244vz modeli. sensör altta kalıyor bunlardan ondan fotolarda görünmemiş olabilir. aslında sizin alıntıladığınız problemi çözdüm fakat şuan VNT ayarı tam değil ve araba ara ara kesinti yaşatıyor sabit devirde kullanımlarda. Tam gazda bir problem yok şuan 1.8 bar'a kadar basıyor.

tayreep_john
01-05-2018, 14:41
aracımdan çıkanda pozisyon sensörü vardı evet. TD02 idi üzerindeki turbo. mevcut takılan turbo VNT'li yani yine pozisyon sensörlü GTD1244vz modeli. sensör altta kalıyor bunlardan ondan fotolarda görünmemiş olabilir. aslında sizin alıntıladığınız problemi çözdüm fakat şuan VNT ayarı tam değil ve araba ara ara kesinti yaşatıyor sabit devirde kullanımlarda. Tam gazda bir problem yok şuan 1.8 bar'a kadar basıyor.

bende 1.3 95 lik aracıma aynı dertten dolayı big turbo koyamadım pozisyon sensörünü nün ayarı yüzünden.. nasıl çözdünüz tebrik ederim.

Aranel Ciryatan
01-05-2018, 15:49
daha çözemedik :) bugun gittimya fakat yoktu uzaktan destek olmaya calisti fakat olmadi yine. yarin tekrar gidecegim.

mikelazi
01-05-2018, 16:14
daha çözemedik :) bugun gittimya fakat yoktu uzaktan destek olmaya calisti fakat olmadi yine. yarin tekrar gidecegim.

inş. en kısa zamanda çözersin.

takipteyim :)