PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motul 300V yağ ve dizel?

psychologist
25-07-2017, 11:33
Dizel yazılımlı ya da yazılımsız aracında bu motor yağını kullanan var mı? Tecrübelerini paylaşanilir mii acaba?

EREN34
25-07-2017, 12:24
Hibrid turbo
cooler
yazılım
dp
egzozlu dizel aracım var. Buna rağmen 300v bence gereksiz bir yağ.

psychologist
25-07-2017, 13:08
Gereksiz gibi duruyor ama kullanılabilmesi mümkün mü? Kullananların bu yağ ile ilgili olarak tecrübeleri neler çok merak ediyorum.

oguzedr
25-07-2017, 14:32
300v dizel için gereksiz bir yağ ve ince , motul z clean kullanın 5 lt 140 -150 tl falandır , motul un Dpf li araçlara özel üretim yağıdır

drago
25-07-2017, 14:33
Ben 2000 cc atmosferik bmw motorunda bile kullandım, ona bile gereksiz

63owen63
25-07-2017, 14:42
Dizel yazılımlı ya da yazılımsız aracında bu motor yağını kullanan var mı? Tecrübelerini paylaşanilir mii acaba?

Kullanabilirsin, kullanan bir çok arkadaşım var tek eksisi fiyatı.., ama ben luqui moly toptech 4200 kullanıyorum, tavssiye ederim..

korki
25-07-2017, 14:49
Hibritli , yazlımlı , egzozlu dizel aracım var. Ankara'da Tuğsan ile görüştüm. Bana çok gereksiz olur dediler ve 300V 'nin yağ değişim aralığı 4000km olarak söylenmişti. Başka uygun bir seri önerdiler 8100'dü yanlış hatırlamıyorsam.

EREN34
25-07-2017, 14:52
Gereksiz gibi duruyor ama kullanılabilmesi mümkün mü? Kullananların bu yağ ile ilgili olarak tecrübeleri neler çok merak ediyorum.

Mümkün. Max 4k da 1 değişimi gerekir. Maaliyet dışında bir etkisi olmaz

mikelazi
25-07-2017, 14:54
araç nedir bilmiyorum ama
5w-40 x-cess(100-14,2 hths 3.73) veya x-clean(100-14,1 hths 3.64) kullanın derim.

63owen63
25-07-2017, 15:33
uzun ömür ve yağ kalitesi aranıyorsa luqui moly koyun, normal şartlarda tavsiye edilen bakım aralığı 30bin km.. Yüksek güçler için biz biraz hassas davranıyoruz. kendi aracımda ben 6-7bin ,genelde de dizelci arkadaşlarım 10 binde degişiyoruz,

Ufuk
25-07-2017, 16:34
Kullanabilirsin, kullanan bir çok arkadaşım var tek eksisi fiyatı.., ama ben luqui moly toptech 4200 kullanıyorum, tavssiye ederim..

4600-4800 falanda var hangisi kalitelisi ?

Dou
25-07-2017, 17:57
300v, dizel benzinli fark etmeksizin yolda kullanilan tum araclara gereksiz, para israfi. Ayrica katalizor dpf varsa kisa zamanda elveda demek icin mantikli yol.

levent
25-07-2017, 20:26

Ben 4600 kullanıyorum Polo da :)

Hangisi en yeni üretim ise o iyi bizce :)

ercan26esk
25-07-2017, 21:15
300V yüksek devir çeviren motorlarda için uygun araç için fazla olur ben motul un 8100 x clean plus aldım bence araç için gayet uygun ....

psychologist
25-07-2017, 23:58
Ben bmw 116d aracımda motul x-clean + kullanıyorum.. 5w30.
300V yi bilgi sahibi olabilmek adına sordum...peki lique moly için ne düşünüyorsunuz? Motul e göre farklılıkları neler avabtajları neler?

psychologist
26-07-2017, 00:01
Dou

Elveda derken?

muratyz
26-07-2017, 00:42
Motul x-clean + & x-clean efe (5w30) ikisinide denedim. x-clean + daha bi sessiz geldi.Onun dışında yağ değişim periyodunuz kısa ise çok önem arzetmeyen bi durum.

300v gereksiz , tercih olarak x-clean + derim

Arac 3.20cd yazılımlı

Dou
26-07-2017, 02:06
Dou

Elveda derken?

İçerisindeki katkı maddeleri katalitik ya da dpf için uygun değil. Özellikle araç yağ yakıyorsa, kısa-orta vadede tıkanacaktır.

CaNeR44
26-07-2017, 09:47
castrol edge 5 30 ll dizel aracımda kullanıyorum 5 lt 200 e yakın fiyatı zannedersem motuldan pahalı gibi şimdi bu motulu yere göğe sığrıramıyorlar gerçekten f30 dizel için castrol edge kötü yağmıdır motula göre

Ufuk
26-07-2017, 09:59
castrol edge 5 30 ll dizel aracımda kullanıyorum 5 lt 200 e yakın fiyatı zannedersem motuldan pahalı gibi şimdi bu motulu yere göğe sığrıramıyorlar gerçekten f30 dizel için castrol edge kötü yağmıdır motula göre

300v'nin 2litre fiyatı 140tl.5ltsi 350tl yapar.
castrol 5-30 edge 185lira 5lt'si. 2 katı fiyatı var neredeyse.

HardCore
26-07-2017, 10:55

Motul 8100 serisinden bahsediyor olmalı.

CaNeR44
26-07-2017, 14:09

300v dizel için gereksiz bir yağ ve ince , motul z clean kullanın 5 lt 140 -150 tl falandır , motul un Dpf li araçlara özel üretim yağıdır

burda dpf li araçlar için özel üretim 140 150 tl den bahsedilmiş o yüzden dedim

psychologist
26-07-2017, 18:57
Ben de castrol kullanıyordum bmw de, motul bana daha iyi geldi. Sanki araba daha az yakıyor ve daha sessizleşti gibi..

Bir de castrol edge i nereden alıyorsunuz? Aldınığınız fiyat oldukça yüksek.

psychologist
26-07-2017, 19:12
Bir de, her site farklı yağ veriyor önerilerde benim aracıma. Mesela motul'un resmi sitesi bmw 116d için 5w30 u önerirken, mobil 1 e baktığımda, bana 0w40 ya da 5w40 ı öneriyor. Bu farklılığın sebebi nedir?

63owen63
27-07-2017, 10:31
Çok yeni yağ odeli var, mesela Top Tec 6100, Longlife-12 FE BMW normunun gereklerini karşılıyor ve 0W-30 viskozitesiyle alışılmış aralık sınırları içinde kalıyor,Top Tec 6200 ise farklı. 0W-20 değerine sahip bu yağ son derece yüksek akışkanlıkta. Tam net hatırlamıyorum ara modeller 4300 - 4500 gibi yağlar da uzun ömürlülük vs gibi normlara yada belli kriterlerdeki arabalara odaklanılıyor,

tdi için 4200 ya da 4600 tercih edebiilirsin,ikisi de mükemmel yağ.

Here the 4600 specs
Viscosity at +40 °C : 64 mm²/s DIN 51562
Viscosity at +100 °C : 11.6 mm²/s DIN 51562
Viscosity index : 178 DIN ISO 2909

Here 4200 specs:
Viscosity at +40 °C : 70 mm²/s DIN 51562
Viscosity at +100 °C : 12.3 mm²/s DIN 51562
Viscosity index : 175 DIN ISO 2909

psychologist
27-07-2017, 15:13
Peki bmw 116d için öneriniz ne olur?

mbulur
17-08-2017, 21:25
Peki bmw 116d için öneriniz ne olur?

Aracınızda dizel partikül filtresi bulunmasından dolayı düşük sülfür değerie sahip yağ kullanmanız gerekir. Mobil 1 ESP 5w30 çok iyi bir seçim olacaktır, (internetten kargo dahil 100 TL'ye alınabiliyor) 10.000 kilometrede bir değiştirmenizi öneririm.

Birde Lukoil Genesis Low SAPS 5w30 var (siyah ambalajda) tam sentetik özellikte, 4 litresi 70 TL fiyatı var mantıklı bir seçim olabilir.

mikelazi
18-08-2017, 07:45
kesinlikle castrol kullanmam.benim araçta uzun sıkıştırmalarda su gibi oluyor (5-30 5-40farketmiyor)

turbonun sağlıgı için bence 5w40 motul

rain man
18-08-2017, 09:43
Aklıma takılan bir şey var. Bu konu üzerinden sorayım. Hepimiz istiyoruz ki yağlama yeterli olsun o yüzden 300v'lere kadar günlük kullanım otomobile koymayı düşünen arkadaşlar oluyor. Gereksizliği belli olsa da en azından fiyat performans ürünü olarak o araca uygun en mantıklı yağı kullanmak sanırım hepimizin istediği.

Aramızdaki tecrübeli teknik bilgi sahibi arkadaşlara bir sorum var, motorun yağlanması konusunda asıl sorun yüksek sıcaklıktaki yağlama mı yoksa düşük sıcaklıktakı mi? Nereden okuduğumu hatırlamıyorum ama yüksek sıcaklıkta olduğu kadar ilk çalıştırma anında yağın alışkanlığının ne kadar yüksekse o kadar koruyucu olduğunu savunabilir miyiz?

Okuduklarım sonucunda çıkarımlarımı belirteyim, eksik konusunda arkadaşlar düzeltirler eminim.

Alışkanlık demişken aslında bizim istediğimiz motor ilk çalıştırma esnasında yani yağ soğukken akışkan olması sıcakken tam tersine daha akışmaz olması oluyor bu durumda. Bu yüzden 40 ve 100 derecelerde viskozite dereceleri var. 40 da diğerlerine göre düşük 100 derecede yüksek olan en tercih edilebilir yağ değil midir?

Bazı arkadaşlar Flash point yani parlama noktasını kaale alıyor bu dosyalarda ama yağ hiç bir zaman 200lu derecelere varmıyor ki? Bundan ziyade 150 derecede ki viskoziteyi gösteren hths değeri daha belirleyici olup 3.5'un üstü günlük kullanılan bir araç için yeterli gözüyle bakılıyor.

Bir de noack değeri var, buharlaşma yüzdesi. Yani yüzde olarak belli bir km'de yağın o kadarını buharlaşacağını öngördüğü birim. Yüksekse yağin seviyesinde daha çabuk düşmeye sebep olma ihtimali göz önünde bulunmalı.
Tabi burada tds dosyalarında erişemediğimiz katkı maddeleri kısmı var ve etkisi büyük olup yağa özel oluyor. Belki de farkı belirleyen bu.

Aracım için kafayı kırarak araştırdıgım bu konular neticesinde (hatta Dou nun kafasını iyi şişirdim o ara) bir çok yağa baktım. Hatta hem kendisini hem de teknik data dosyasını tedarik edebildiğim tüm 5w40 yağlara baktım sanırım :) örneğin Liqui moly'nin tüm o viskozitedeki yağlarında

40 derecede daha akmaya dirençli, hths değeri ise 3.5 üstünde yazıyor sadece ama ne kadar üstünde olduğuna dair bilgisi yok ve tüm yağları ortalama yüzde 10 buharlaşma oranına sahip. Baktığım diğer yağlarda en düşük yüzde 6 gibi bir değer görmüştüm. Kaale alınması gereken değerler bence bunlar. Ayrıca yıllar önce devrim niteliğinde gelen molybden katkı teknolojisi bence artık diğer markalarca yakalanan bir özellik. Sırf marka diye fazla fazla ücret vermek saçma olduğu için bu açıklamayı yapıyorum. Liqui moly kullanmadım, birden fazla marka kullanan deneyimli arkadaşların yorumları oldukça etkili olacaktır.

mikelazi
18-08-2017, 12:52
benim için yüksek ısı dayanımı daha önemli

zaten aracımı günlük kullanan biri değilim,çogunlukla uzun yol yaparım.o yüzden 100derece ve hths değerleri benim için daha önemli.

rain man
18-08-2017, 12:55
Tabi bölgeden bölgeye değişebilir bu :) Bizim buralar kışın baya soğuyor. İlk çalıştırma esnasında o yüzden baya traktör modunda oluyordu. Shell helix ulta pureplus ile o ses de kesildi çalışması da yumuşadı. Daha ilk kullanımım. Uzun dönemde umarım olumlu sonuçlarını görürüm.

psychologist
18-08-2017, 13:51
Bana şu tavsiye çok geliyor... yaz aylarında izmir'de 5w40, kışın ise 5w30 kullan diye.

Dou
18-08-2017, 18:02
Aklıma takılan bir şey var. Bu konu üzerinden sorayım. Hepimiz istiyoruz ki yağlama yeterli olsun o yüzden 300v'lere kadar günlük kullanım otomobile koymayı düşünen arkadaşlar oluyor. Gereksizliği belli olsa da en azından fiyat performans ürünü olarak o araca uygun en mantıklı yağı kullanmak sanırım hepimizin istediği.

Aramızdaki tecrübeli teknik bilgi sahibi arkadaşlara bir sorum var, motorun yağlanması konusunda asıl sorun yüksek sıcaklıktaki yağlama mı yoksa düşük sıcaklıktakı mi? Nereden okuduğumu hatırlamıyorum ama yüksek sıcaklıkta olduğu kadar ilk çalıştırma anında yağın alışkanlığının ne kadar yüksekse o kadar koruyucu olduğunu savunabilir miyiz?

Okuduklarım sonucunda çıkarımlarımı belirteyim, eksik konusunda arkadaşlar düzeltirler eminim.

Alışkanlık demişken aslında bizim istediğimiz motor ilk çalıştırma esnasında yani yağ soğukken akışkan olması sıcakken tam tersine daha akışmaz olması oluyor bu durumda. Bu yüzden 40 ve 100 derecelerde viskozite dereceleri var. 40 da diğerlerine göre düşük 100 derecede yüksek olan en tercih edilebilir yağ değil midir?

Bazı arkadaşlar Flash point yani parlama noktasını kaale alıyor bu dosyalarda ama yağ hiç bir zaman 200lu derecelere varmıyor ki? Bundan ziyade 150 derecede ki viskoziteyi gösteren hths değeri daha belirleyici olup 3.5'un üstü günlük kullanılan bir araç için yeterli gözüyle bakılıyor.

Bir de noack değeri var, buharlaşma yüzdesi. Yani yüzde olarak belli bir km'de yağın o kadarını buharlaşacağını öngördüğü birim. Yüksekse yağin seviyesinde daha çabuk düşmeye sebep olma ihtimali göz önünde bulunmalı.
Tabi burada tds dosyalarında erişemediğimiz katkı maddeleri kısmı var ve etkisi büyük olup yağa özel oluyor. Belki de farkı belirleyen bu.

Aracım için kafayı kırarak araştırdıgım bu konular neticesinde (hatta Dou nun kafasını iyi şişirdim o ara) bir çok yağa baktım. Hatta hem kendisini hem de teknik data dosyasını tedarik edebildiğim tüm 5w40 yağlara baktım sanırım :) örneğin Liqui moly'nin tüm o viskozitedeki yağlarında

40 derecede daha akmaya dirençli, hths değeri ise 3.5 üstünde yazıyor sadece ama ne kadar üstünde olduğuna dair bilgisi yok ve tüm yağları ortalama yüzde 10 buharlaşma oranına sahip. Baktığım diğer yağlarda en düşük yüzde 6 gibi bir değer görmüştüm. Kaale alınması gereken değerler bence bunlar. Ayrıca yıllar önce devrim niteliğinde gelen molybden katkı teknolojisi bence artık diğer markalarca yakalanan bir özellik. Sırf marka diye fazla fazla ücret vermek saçma olduğu için bu açıklamayı yapıyorum. Liqui moly kullanmadım, birden fazla marka kullanan deneyimli arkadaşların yorumları oldukça etkili olacaktır.

Estağfurullah, araştırmak iyidir, gerçekten öğrenmeye çalışana saygım sonsuz, vakit ayırıp anlatmayı severim. :) Esas "Abi benim usta bunu kullan dedi harika yağ" diyene derdini anlatmak çok daha zor.

Aynı viskozitedeki farklı yağların (örneğin 0w20 diyelim) hangisinde en yüksek Viskozite endeksi (VI) değeri varsa soğukken o kadar ince, sıcakken de o kadar kalındır. Yani VI ne kadar yüksekse, soğuk sıcak ısı viskozite farkı o kadar yüksektir. 40 derecedeki kinetik viskozite değeri pek önemli değil.

Yağ hiç bir zaman kaynama noktasındaki sıcaklıkları görmez, fakat yağın kaynama noktası ne kadar düşükse buharlaşmaya ve haliyle eksilmeye o kadar müsaittir. Günlük kullanılan ve arada bir gazlanılan araçlarda pek bir önemi yok fakat pist araçlarında dikkat etmek gerekiyor.

Bu arada günlük kullanılan arabalarda HTHS'nin 3.5 ve üzeri olmasına gerek yok. Sadece belirli markalar (özellikle Alman araçları) sertifikalarında (VW 507 ya da BMW LL gibi) genelde HTHS'nin 3.5 ve üzeri olma şartı koyar. Japon arabalarında böyle bir gereksinim de yoktur HTHS 2.9 olan 10w30 yağları S2000 motorunda yıllardır kullanıyorlar.

NOACK değerinin düşük olması özellikle benzinli direkt enjeksiyonlu ( ve özellikle turbo DI) motorlar için çok önemli. Aftermarket oil catch can takılmamış ve trafikte sürekli dur kalk yapan motorsa emme portları kısa sürede kurum yapar. Malesef Toyota haricinde DI motorların bu problemini pek önemseyen firma da yok. Bugün göz ardı ediliyor ama 10-15 sene sonra arabalar garantileri bitip 200.000+ km leri gördüğünde herkez isyan edecek. Adamlar kurumlanma problemini engelleyebilmek için GT86'da hem direkt hem port enjeksiyonlu motor üretiyor. Kullandığınız araç DI ise yapılması gereken şey mümkün olan en düşük NOACK değerli tam sentetik motor yağı tercih etmektir.

rain man
18-08-2017, 18:38
Estağfurullah, araştırmak iyidir, gerçekten öğrenmeye çalışana saygım sonsuz, vakit ayırıp anlatmayı severim. :) Esas "Abi benim usta bunu kullan dedi harika yağ" diyene derdini anlatmak çok daha zor.

Aynı viskozitedeki farklı yağların (örneğin 0w20 diyelim) hangisinde en yüksek Viskozite endeksi (VI) değeri varsa soğukken o kadar ince, sıcakken de o kadar kalındır. Yani VI ne kadar yüksekse, soğuk sıcak ısı viskozite farkı o kadar yüksektir. 40 derecedeki kinetik viskozite değeri pek önemli değil.

Yağ hiç bir zaman kaynama noktasındaki sıcaklıkları görmez, fakat yağın kaynama noktası ne kadar düşükse buharlaşmaya ve haliyle eksilmeye o kadar müsaittir. Günlük kullanılan ve arada bir gazlanılan araçlarda pek bir önemi yok fakat pist araçlarında dikkat etmek gerekiyor.

Bu arada günlük kullanılan arabalarda HTHS'nin 3.5 ve üzeri olmasına gerek yok. Sadece belirli markalar (özellikle Alman araçları) sertifikalarında (VW 507 ya da BMW LL gibi) genelde HTHS'nin 3.5 ve üzeri olma şartı koyar. Japon arabalarında böyle bir gereksinim de yoktur HTHS 2.9 olan 10w30 yağları S2000 motorunda yıllardır kullanıyorlar.

NOACK değerinin düşük olması özellikle benzinli direkt enjeksiyonlu ( ve özellikle turbo DI) motorlar için çok önemli. Aftermarket oil catch can takılmamış ve trafikte sürekli dur kalk yapan motorsa emme portları kısa sürede kurum yapar. Malesef Toyota haricinde DI motorların bu problemini pek önemseyen firma da yok. Bugün göz ardı ediliyor ama 10-15 sene sonra arabalar garantileri bitip 200.000+ km leri gördüğünde herkez isyan edecek. Adamlar kurumlanma problemini engelleyebilmek için GT86'da hem direkt hem port enjeksiyonlu motor üretiyor. Kullandığınız araç DI ise yapılması gereken şey mümkün olan en düşük NOACK değerli tam sentetik motor yağı tercih etmektir.

O zaman bahsettiğim konu için Viscosity index'e bakmak daha doğru olacak. Bir de onların araştırmasını yapayım bir ara :D

Her yağın belli bir noack değeri var, yani x km'de y kadar yağ eksiltir denildiğine göre her araba oil catch can kullanmak motor ömrü için yine de pozitif bir şey olmaz mı? En azından iyi kötü tune edilenler için?

Hths içinse demek ki standart bir şey yok :) Araçtan araca modelden modele değişiyor dikkat edilmesi gereken noktalar. Techturkey sizin teknik bilgilerinize aç :) Eyvalllah tekrar.

Dou
18-08-2017, 18:45
Port enjeksiyonda benzin emme portunu ve emme valflerini temizlediği için kurumlanma durumu pek oluşmuyor. Fakat direkt enjeksiyonda emme portundan benzin geçmiyor. Yağ buharı PCV valfinden emmeye verildiği için, benzin de geçmediği için emme de buhar çamura dönüşüyor. Özellikle Turbo DI ise yağ ısısı daha da yüksek oluyor ve durum daha vahim hal alıyor. DI ya da Turbo DI ise catch can yapmak mantıklı, port enjeksiyonluysa takmasanda bir problem olmaz. :)

rain man
18-08-2017, 19:27
Port enjeksiyonda benzin emme portunu ve emme valflerini temizlediği için kurumlanma durumu pek oluşmuyor. Fakat direkt enjeksiyonda emme portundan benzin geçmiyor. Yağ buharı PCV valfinden emmeye verildiği için, benzin de geçmediği için emme de buhar çamura dönüşüyor. Özellikle Turbo DI ise yağ ısısı daha da yüksek oluyor ve durum daha vahim hal alıyor. DI ya da Turbo DI ise catch can yapmak mantıklı, port enjeksiyonluysa takmasanda bir problem olmaz. :)
mikelazi duyuyor musun başkan. Bizim dumanlılara birer oil catch can şart teorik olarak :)

Eyvallah abi yazdıkların için. Yeterince açıklayıcı oldu. Tds'lere bakarken artık VI'e ve yapılacaklar listesine de occ eklendi.

mikelazi
19-08-2017, 09:54
mikelazi duyuyor musun başkan. Bizim dumanlılara birer oil catch can şart teorik olarak :)

Eyvallah abi yazdıkların için. Yeterince açıklayıcı oldu. Tds'lere bakarken artık VI'e ve yapılacaklar listesine de occ eklendi.

picanto crdi de oil catch tank kullanıyordum.buna kısmet olmadı.

ama şart oldu :)

mikelazi
19-08-2017, 11:29

çok değerli bilgiler

sağolasın

oss
06-09-2017, 00:12
Delvac 5w30 20lt si var sadece 5 lt paketleri geldiğinde direkalicam dizelde en iyi yagdir.