PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt sarfiyatındaki dengesizlik

0M42
27-08-2017, 14:58
Arkadaşlar aracımın yakıt sarfiyatında bir dengesizlik var nedir çözemiyorum.Güzergahım sabah ve akşam hep aynı kullanım şekli aynı yakıt aldığım istasyon aynı fakat yakıt sarfiyatım 55 kuruş ile 70 kuruş arasında sürekli değişiyor.Cihaza bağlıyorum bir problem görünmüyor her istasyona girdiğimde pompacıyı özellikle uyarıyorum tam doldur diye biliyorsunuz tetik attıktan sonra biraz daha alıyor.Ama değerler belirttiğim şekilde.

Sizlerin bu konudaki fikirlerini almak isterim sizce bu dengesizlik neden olabilir?

tiMachine
27-08-2017, 15:52
Bu değer benzinde 2 lt dizelde 4 lt LPG'de yaklaşık 9 lt, aracın ne olduğunu, kaç km'de olduğunu söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz

Maxi
27-08-2017, 17:25
su sıcaklığını takip et

0M42
27-08-2017, 19:55
Araç opel senatör 2.6 sıralı motor 300k civarı lpg yok

su sıcaklığını takip et

Abi bunu biraz daha açarmısın 110 derece de termik devreye giriyor ortalama seyir harareti 90 - 100 derece arası geç ısınan bir motor da değil

Drive Fast
28-08-2017, 02:22
Birde pompa atinca birakip deneyin çünkü pompa attiktan sonra her seferinde ayni miktarda yakit almıyor

sekizsilindir
28-08-2017, 03:18
Birde pompa atinca birakip deneyin çünkü pompa attiktan sonra her seferinde ayni miktarda yakit almıyor

Pompa atincada bırakılabilir, lakin her alımda aynı pompa ve aynı ayarda alınmalı. Satış görevlisine hangi kademede dolum yapacağı söylenmeli

Ömer, boğaz kelebeği temizliği yaptinmi bilmiyorum? Belli bir yaş ve km.dn sonrası bu tür ayarsizliklar oluyor

emrhn28
28-08-2017, 09:33
Abi boğaz kelebeği temizliği, lpg filtresi değişimi ve lpg ayarı yaptırmanı tavsiye ederim. Eski nesil araçlarda çok fark ediyor. 1.2 corsamda bile yüzde 10 oynuyor yakıt.

Ome_RS
28-08-2017, 09:44
Abi boğaz kelebeği temizliği, lpg filtresi değişimi ve lpg ayarı yaptırmanı tavsiye ederim. Eski nesil araçlarda çok fark ediyor. 1.2 corsamda bile yüzde 10 oynuyor yakıt.

Ahh ahh. milletçe en büyük eksikliğimiz okumaktan korkuyor olmamız okumamamız.
Konuyla alakasız ama her konu altında buna benzer yorumlar gördükçe dayanamıyorum artık burada yazayım dedim.

0M42
28-08-2017, 19:44
Boğaz kelebeği temizliği yaptım evet sonrasında catch can kullanmaya başladım en son kontrol ettiğimde halen temizdi catch can sağolsun.

Peki pompa ilk attığında her defasında aynı seviyedemi atar ?

Aracımda lpg yok.

emrhn28
29-08-2017, 10:03
ooo kafa gitmiş benim LPG nerden çıktı yahu :D
Abi bu kadar kontrole rağmen aklıma yakıt filtresi geliyor... Ayrıca pompaların farklı seviyede atacağını düşünüyorum. Tık ettikten sonra 3 litreye yakın benzin aldı aracım daha dün. Buda ciddi değer 15 tl oynuyor?

0M42
29-08-2017, 20:11
Yakıt filtrem de yeni pompaların ilk seferde aynı seviyede atmayacağını düşündüğüm için tamamen doldurtuyordum depoyu zaten hani ağzına kadar dolarsa her seferinde aynı lt. yi alır diye düşündüm ama sabit rakamı tutturamadık bir türlü.

turboman
29-08-2017, 23:10
Biraz değişik gelebilir ama havanın sıcaklığı bile yakıtı etkiler hafta içi 3 gün sıcaklık normal diyelim haftasonu aşırı sıcak bu 3-5 derecelik oynama bile yakıtta fark ettiriyor

Nomrukan
31-08-2017, 07:12
Yakıt takibini nasıl yapıyorsunuz? Gittiğiniz yolu aldığınız yakıta bölerek mi?
Aracınız kaç model? Enjeksiyonlu mu karbüratörlü mü? Kilometre kaç?

0M42
02-09-2017, 07:10
Yakıt takibini nasıl yapıyorsunuz? Gittiğiniz yolu aldığınız yakıta bölerek mi?
Aracınız kaç model? Enjeksiyonlu mu karbüratörlü mü? Kilometre kaç?

Hayırlı bayramlar herkse.

Yakıt ölçümünü depoyu fulleyerek yapıyorum aldığım yakıtı gittiğim km ye bölüyorum.Aracım 91 model enjeksiyonlu 310k km de

Nomrukan
03-09-2017, 06:31
Yakıt aldığınız istasyonla ilgili bir sorun olabilir mi? Ya da aracınızda bir yakıt kaçağı?
Daha önce 45 litre benzine 400 km yapan aracım ilk defa yakıt aldığım bir istasyondan sonra kullanım şartlarını hiç değiştirmediğim halde bir defasında 200 km görmeden ışık yakmıştı. Hemen soluğu ustanın yanında aldım, kaçak göçek yoktu. Bir daha aynı petrolden yakıt almadım, bir daha da aynı sorunu yaşamadım.

0M42
03-09-2017, 09:07
Yakıt kaçağı olmasına pek ihtimal veremem zaten bu aklıma da geldi bir kaç sabah aracın altını kontrol ettim herhangi bir damlatma vs. varmı diye damlayan benzin uçar gider tabi ama en azından öye bir ibareye rastlayamadım araç bakımsız bir araçta değil bakımlarını bizzat kendim yapıyorum.

Sanırım bir süre farklı istasyondan yakıt alıp bir de öyle deneme yapacağım dediğiniz gibi benimde aklıma başka bir ihtimal gelmiyor.