PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Askere giderken kidem taz. ve izin parasi ?

devil_berk22
06-09-2017, 00:11
Arkadaslar tecili agustosta bozdurdum ve kasimda kismetse askerim. Ancak benim merak ettigim bir konu var. İs yeriyle alakali olarak hem yillik izin parasi hemde kidem tazminati almada sıkıntı yasarmiyim yasamazmiyim kafam cok karisti. 4 Kasım 2015 işe giriş tarihim, eğer askeriyeye teslim tarihi 4 kasimdan sonra ise son gune kadar calisip kidem tazminatimi ve gelecek senenin izin parasini almak istiyorum ancak is yerinde tutanaklarim var ve firmaya askere gidecegimi onceden soylersem uydurmasyon bir tutanak tutup tazminat vermemek icin alel acele isten cikartabilirler. Ki daha once basina geldi arkadasimin. Sizce eger teslim tarihi 4 kasım sonrası ise 5 kasımda isyerine sülüsümü yollayip ayni gun icinde isten cikiyorum desem kidem tazminati ve gelecek senenin ve kullanmadigim onceki senenin izin paralarini almamda problem olusurmu ?

ExtRemee
06-09-2017, 00:57
Askere gittiğin için ihbar süreni doldurmana gerek yok. Askerlik belgeni verip direk çıkışını yapabilirsin.

devil_berk22
06-09-2017, 01:02
Askere gittiğin için ihbar süreni doldurmana gerek yok. Askerlik belgeni verip direk çıkışını yapabilirsin.

Bazi sitelerde makul bir sure onceden haber verin diye yazilmista o gun soyleyip direk cikiyorum ben diyip cikip gitmek sıkıntı acarmi acmazmi diye tedirginim.

Vtec_2
06-09-2017, 01:41
Daha onceden illaki haber vermek gerekir. Lakin askerlik dolayisiyla kanunen tazminat hakkin var.

dgoo
06-09-2017, 07:26
İhbar alamazsın kıdem alabilirsin. İçerde kullanmadığın yıllık iznin varsa yine hakkın var.

ercan26esk
06-09-2017, 07:35
silüs kağıdın çıktı mı iş tamamdır ben askere gidiyorum demen yeterli yıllık izin hakkını da verecekler kıdemini de yasal hakkındır istemesen bile zorla verirler :)

HkN
19-09-2017, 22:39
Normal şartlarda kalan izinlerin ve tazminat hakkın var Benim 10 sene olacak askerlik için ayrılalı. 6 senelik tazminat ve yaklaşık 30 günlük izin parası aldım.

KARALOM
20-09-2017, 08:40
silüs kagıdın cıktımı ver personele
ben direk kalan izinlerimi hesaplattım yol iznine kadar denk getir izinlerini,seve seve tazminatını veriyorlar bana tam 6 taksitte ödediler geldigimde tatile cıkmıştık :)
bir kaç arkadsıma szöleşme imzalamak istemişlerdi geri geldiginde calışması için o senin tercihine kalmış eger öyle bişey yaparlarsa kaşeni yüksek tut :)

kado
24-11-2017, 20:17
Yeni konu açmak istemedim. Çalıştığım yerden bu hafta kendi isteğim doğrultusunda çıkartılacağım. Tazminat hesabı yapabilecek üyelerimiz mevcut mudur acaba? En azından gittiğimde az çok ne alacağımı bilmemde fayda var diye düşünüyorum.

onursumer
24-11-2017, 20:20
Yeni konu açmak istemedim. Çalıştığım yerden bu hafta kendi isteğim doğrultusunda çıkartılacağım. Tazminat hesabı yapabilecek üyelerimiz mevcut mudur acaba? En azından gittiğimde az çok ne alacağımı bilmemde fayda var diye düşünüyorum.

çok detay bilmiyorum ama duz mantık +- oynasada en yakın rakam brüt maaş x çalıştığın yıl olarak tahmin edebilirsin

kado
24-11-2017, 20:34
çok detay bilmiyorum ama duz mantık +- oynasada en yakın rakam brüt maaş x çalıştığın yıl olarak tahmin edebilirsin

Araştırdığımda üç aşağı beş yukarı aynı sonucu alıyorum. Kıdem tazminatı 2 brüt maaş ihbar tazminatıda 1.5 aylık brüt maaş. Ancak sorum şu ki benim standart maaşım yok, primli maaş aldığım aylarda var. Hesap yapabilecek olana son 3 ay ki bordromu yollayabilirim.

Met
24-11-2017, 20:56
primsiz, net maaş üzerinden hesaplanması gerekmiyor mu ?

kıdem tazminatı 1 brüt
ihbar tazminatı 1 brüt

diye biliyorum ben.

DOHC
24-11-2017, 20:58
Araştırdığımda üç aşağı beş yukarı aynı sonucu alıyorum. Kıdem tazminatı 2 brüt maaş ihbar tazminatıda 1.5 aylık brüt maaş. Ancak sorum şu ki benim standart maaşım yok, primli maaş aldığım aylarda var. Hesap yapabilecek olana son 3 ay ki bordromu yollayabilirim.

Prim etki etmez. Prim baz maaşına başarı usulü eklenen paradır.
Baz maaşın bordroda ne ise o para alırsın yıl başına.
Bordroya yol, yemek falan da giriyorsa onlarda katılır.
Binde 2 damga vergisi kesilir sadece.
Brüt maaşın 4732 tl üstü ise max 4732 TL x yıl kadar para alırsın.

DOHC
24-11-2017, 21:01
Kendi isteğin ile ayrılıp firma sana bunları veriyorsa, işten çıkartmış göstersin işsizlik maaşı da al.