PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2017 Singapore

Eriador
15-09-2017, 10:14
http://www.hdmotori.it/wp-content/uploads/F1-Singapore-Track-4.jpg

Signapur denince ...

https://www.youtube.com/watch?v=jryGPedPAqA

Gecen seneki yaris

https://www.youtube.com/watch?v=n0Tl31tzS-U

Massa'nin belkide sampiyonluguna mal olan kaza skandali

https://www.youtube.com/watch?v=m58P4d5bT6o

Eriador
15-09-2017, 10:17
Bu sefer pistin Ferrari'ye uymasi bekleniyor , bakalim nasil olucak.Mercedes'in cok geride kalicagini sanmiyorum kilit nokta RedBull kimden puan calicak ?

Eriador
15-09-2017, 10:25
Singapur gece yapildigi icin alisilmis saat 3'de degil 5 te basliyacak.Siralama Cumartesi 6'da.
Serhan Acar anlatimli yayin mobil & pc : http://www.trmotosports.com/

yearone
15-09-2017, 12:17
16-17 Eylul Yarış Programı | GENEL haberleri | Motorsport.com (https://tr.motorsport.com/general/news/16-17-eylul-yaris-programi-952571/)

Burda da program böyle

1. Antrenman: 15 Eylül Cuma, TSİ; 11:30 - 13:00

2. Antrenman: 15 Eylül Cuma, TSİ; 15:30 - 17:00

3. Antrenman: 16 Eylül Cumartesi, TSİ; 13:00 - 14:00

Sıralama Turları: 16 Eylül Cumartesi, TSİ; 16:00

Yarış: 17 Eylül Pazar, TSİ; 15:00

VW-Freaks
15-09-2017, 14:15
ferrari nin mutlaka ve mutlaka kazanması gereken bir yarış..

yearone
15-09-2017, 14:21
1. Antrenman

https://pbs.twimg.com/media/DJwcuhBX0AAt3TW.jpg:large

997TT
16-09-2017, 12:23
Saat 1'de ve tıvıbu spor gosterıyor.
Eger s sport vs yayınlamazsa dıgıturk u topa tutarım.

ufuksaracci
16-09-2017, 13:04
Murat abi D'smart'ta da yayın s sport2da değil smart sporda gösteriyor. 997TT

997TT
16-09-2017, 13:06
Bein sport daymis. O antremanmis... Uyku sersemi cozememisim :)

Canselmo
16-09-2017, 16:05
Cok cok iyi siralama turlariydi

Ferrari ve redbullar cok iyiydi

Mercedes hayal kirikligi zaten belliydi ama redbullar cok hizliydi

Bring Out Gimp
16-09-2017, 16:06
Vettel pole.
Hamilton 5.
Flavio Briatore yeterince uzak mı. Alonso'nun işi zor.

Canselmo
16-09-2017, 16:10
Ins hamilton aralarda tokezler farki acariz.. Bu firsati ferrari ozellikle vettel kullanmasi gerekiyordu ve basardi simdilik. Bu pistte farki ne kadar acarsa daha iyi

997TT
16-09-2017, 16:59
Muhtesem bır Q3 idi.
Cocuklarla sinemada havaya fırlayınca,millet bu delı ne yapıyor dıye baktı :)
Redbull lara helal olsun . Allah yardım etsınde bırılerı puan dahı almasın :)

yiGT
16-09-2017, 19:07
Beklendiği gibi Mercedes çöktü. Vettel'in galibiyete ulaşması şampiyonluk yarışını ateşlendirir...:D

ghibli06
16-09-2017, 19:51
ben sıralamalardan hiç memnun değilim, VET ve VES aynı çizgide, Allah kaza bela vermesin :)

997TT
16-09-2017, 21:02
ben sıralamalardan hiç memnun değilim, VET ve VES aynı çizgide, Allah kaza bela vermesin :)

Keske yazmasaydın...
Nazar degmesın dıye hıc dıke getırmıyordum. Bıcmez ınsallah....
Bugun cepten sıralamayı ızlerken eyvah dedım.

Ers
17-09-2017, 10:02
Baktı sıkışıyor ves e yol versin nasılsa patlar 10 tura ves.

ghibli06
17-09-2017, 10:54
ben VES in startta çok agresif olacağını düşünüyorum, adam dünden beri pole u nasıl alamadım deyip duruyor, muhtemelen iyi kalkamasa bile arka lastiğe doğru hamle yapacağını düşünüyorum...

rahmitanir
17-09-2017, 11:05
Bugün start anını kaçırmamak lazım.

ghibli06
17-09-2017, 11:22
şu an VET ve Ferrari garajındakilerin yüzünü merak ediyorum :) bizim düşündüklerimizden çok daha fazlasını düşünüyorlardır bence...

Eriador
17-09-2017, 11:26
VET iyi kalkiyor ve temiz tarafta , VER kirli tarafta . Bence RIC start'ta VER'i avlayacak

Eriador
17-09-2017, 11:28
Singapurda suan yagmur varmis ve yaristata surecegi oyleniyor , cok guzel olucak :)

Eriador
17-09-2017, 11:30
Q3'den sonra VET'in lastigi
https://pbs.twimg.com/media/DJ2dxVuUQAAaYhh.jpg
olumune zorlamis

997TT
17-09-2017, 12:29
Yagmur varsa kimsenin yeri garanti degil ve keyif katsayisi cokkk yuksek olur o pistte.
En az 2 sc goruruz...

bason
17-09-2017, 12:32
Kaçırdım sıralamaları ve neyse ki yarışa yetişebildim. Sıralama çok yanıltmasada Mercoların derece olarak bu kadar geride kalması ilginç geldi bana. Heyecanlı güzel bir yarış olsun. Zaten Vet-Ver yanyana daha ne olsun... :D

dqn
17-09-2017, 13:01
yarışı internetten izleyebileceğimiz bir site var mı?

Ers
17-09-2017, 13:54
Yağmur var işler karışır umarım keyifli yarış olur hadi bakalım.

997TT
17-09-2017, 13:58
Olo,sc nin isiklari sondu. Normal start olucak...
Eyvah eyvah :)))
Muhtesem olucak,kesin. Tek dilegim sampiyona liderinin degismesi...

Keeper
17-09-2017, 14:05
Verstappen Ferrariyi bitirdi resmen

ghibli06
17-09-2017, 14:06
bırakın Allah aşkına yaaa, mümkünse bi s.tirsin gitsin bu velet yemin ederim bütün pazarımın içine s.tı bu ne yaa!!!!!

Day Walker
17-09-2017, 14:07
****** çocuuu red bullar bilerek yaptı şerefsiz :mad:

Pis zenci yine lider oldu ne şanşlı herif daha izlemem yarışı zevkimizin içine sıçtı redbull

Bring Out Gimp
17-09-2017, 14:08
Bu Verstappene bir daha F1 aracı verirse bu yönetim allah belasını versin. *** herif ya.
Şerefsiz ergen.

ghibli06
17-09-2017, 14:09
velet VET in üstüne sürüyordu solundaki RAI yi görünce direk onun üzerine kırdı, bu nasıl bir pilotajdır, hiç mi ceza verilmeyecek bu adama??? utanmadan devam edecekti RAI reis üzerine öküz gibi oturdu da o da yarış dışı kaldı...

yearone
Bu faking hamilton efsunlu mu ne yaaa herif 1. şuan

Ers
Bana raikonen taktı gibi geldi sağ arka tekeri, takarken vettelede sol ortadan dokundu , yol tutuş gibinde vet patladı .

Bring Out Gimp
17-09-2017, 14:10

Dostum hepimiz biliyorduk zaten bu olasılığı... niye yazdın ki!?
Bak senin üstüne kaldı.

Ers
17-09-2017, 14:11
Alonsonun startıda efsane kazaya kadar

ghibli06
17-09-2017, 14:11
Bana raikonen taktı gibi geldi sağ arka tekeri, takarken vettelede sol ortadan dokundu , yol tutuş gibinde vet patladı .

MAX üzerine kırdı, Horner'a hesap verirken dedi zaten direksiyonu sağa kırarken RAI yi görünce sola kırdı...

yearone
17-09-2017, 14:12
Vettel yarış dışı. İzlenmez bu yarış

bason
Rai'ye yazık oldu ama tek suçlu Vers değil benim gördüğüm. Vettel'in nasıl üstlerine sürdüğünü gördünüz. Hamilton'dan da bal akıyor resmen... Şampiyonluğun kaybedildiği yarış olarak bu yarış gösterilecek bu sezon.

Day Walker
Ferrarinin artık yönetimi karşısınaalıp redbullu yaa atarsınız yada biz kendi ligimizi kurarız demesini bekliyorum

Keeper
17-09-2017, 14:13
Bütün keyfini kaçırdı yarışın onun bunun çocuğu

ghibli06
17-09-2017, 14:14
Dostum hepimiz biliyorduk zaten bu olasılığı... niye yazdın ki!?
Bak senin üstüne kaldı.

hay dilimi....!!

Canselmo
17-09-2017, 14:16
Ya bu vesrtappen tam bir .erefsizz ferrarileri bitirdi. Sampiyonlugun kaderi bu yaristi .. Ham kadar balli bi pilot da yok ya

bason
17-09-2017, 14:16
hay dilimi....!!

Huahahah hakkaten ya dediğin gibi oldu abi... :) Zevk filan kalmadı artık yarışta. Bottas'ın yükselişini izleriz, Ric kıstırabilirse Ham'ı o da eğlenceli olur ama bitti mevzu...

ghibli06
17-09-2017, 14:21
Mercedesin en güçsüz olduğu pistte 2 ferrari yarış dışı, kendisine çarpabilecek adam da yarış dışı, bu bal varken 30. turda 1. giderken yarış da durdurulur 1. ilan edilir HAM... koskoca F1 bir tane veledin oyuncağı oldu 2 senedir, yazık günah ya!!! adamda kendini geçmeye çalışanın üzerine kırma refleksi var bu net!!!

ghibli06
17-09-2017, 14:23
'Singapur GP'sinin ilk virajında Sebastian Vettel, Max Verstappen, Kimi Raikkonen ve Fernando Alonso'nun karıştığı büyük bir kaza yaşandı.

Yağmur altında başlayan yarışta Max Verstappen ve Kimi Raikkonen, Sebastian Vettel'den daha iyi bir kalkış yaptı ikili ilk viraja gelinirken yan yana geldi.

Sebastian Vettel içeri doğru kapanırken, Max Verstappen'de Kimi Raikkonen'e doğru sürdü ve ikili temas yaşadı.

Raikkonen Verstappen'in kendisine teması sonucu önce duvara, sonrasında takım arkadaşı Vettel'e çarpı ve takım arkadaşının radyatörünü deldi.

Bu temasın ardından Raikkonen ve Verstappen pist dışına savruldu. O sıra harika bir start alan Alonso'yu da beraberinde götürdüler.'

Canselmo
17-09-2017, 14:25
Mercedesin en güçsüz olduğu pistte 2 ferrari yarış dışı, kendisine çarpabilecek adam da yarış dışı, bu bal varken 30. turda 1. giderken yarış da durdurulur 1. ilan edilir HAM... koskoca F1 bir tane veledin oyuncağı oldu 2 senedir, yazık günah ya!!! adamda kendini geçmeye çalışanın üzerine kırma refleksi var bu net!!!

Sinirden kuduryorum. Bu adama sene basindan beri 1 kere ceza vermediler.. Bu bal ham de olduktan sonra herturlu sampiyon olur

ghibli06
17-09-2017, 14:29
Sinirden kuduryorum. Bu adama sene basindan beri 1 kere ceza vermediler.. Bu bal ham de olduktan sonra herturlu sampiyon olur

redbull yıllarca şampiyon olurken iyiydi son 2 senedir çekiliriz gideriz bırakırız diye tehdit ediyorlar, MAX sanki kaldırıma sürtmüş gibi rahat rahat pitte geziniyor, ah ulan MSC olacaktı ki o garaj nasıl karışırdı şimdi!!!

Alpii
17-09-2017, 14:29
Şampiyonluk şu mal yüzünden gitti resmen. Mercedesin bitik olduğu yerde iki adamımızda out....

!KO
17-09-2017, 14:39
alansoda cok sanssız adam ya

Canselmo
17-09-2017, 15:31
Koskoca seneye yazik oldu bas basa gidiyorlardi. Ham 30 puan onde olucak. Artik mucize olmasi lazim bir sonra ki yarislarda

Ers
17-09-2017, 15:37
Ver iki kere sola kırmış.

ghibli06
17-09-2017, 15:47
sosyal medyada olayı VET e yıkmaya çalışıyor mercedesçiler ama VET ile VES arasında çok mesafe vardı ve VET öndeydi...

dqn
17-09-2017, 15:49
sosyal medyada olayı VET e yıkmaya çalışıyor mercedesçiler ama VET ile VES arasında çok mesafe vardı ve VET öndeydi...

frene basmayı tercih etmedi VES bana göre.O 3lüde kazayı kurtaracak adam VES di.

997TT
17-09-2017, 15:55

Keske yazmasaydın...
Nazar degmesın dıye hıc dıke getırmıyordum. Bıcmez ınsallah....
Bugun cepten sıralamayı ızlerken eyvah dedım.
Demıstım demek ıstemıyorum ama keske yazmasaydın :(
Kufur etmeyı hıc sevmem ama bu pıcın anasını avradını kopekler ziksın!
Sesım solugum kesıldı ekran basında,ne hazırlık yapmıstım.
Kaderını degıstırdı sampıyonanın....

onur_si
17-09-2017, 16:06
bütün suçlu vettel hayvan gibi sola kırdı tam bir o.ç ves bu sefer suçsuz frene bassa da artık çok geçti. bu vettelin ilk vukuatı değil ilk viraj dönülse kimi yarışı 1. bitirirdi çünkü çok iyi kalktı.

bason
17-09-2017, 16:12
Ves'te hata var ama bariz hatalı değil bencede. Hele öyle ana avrat sövülecek bir mevzuda yok ortada. Vettel ciddi üstlerine kırdı ikisininde... Bencce olan yine Rai'ye oldu... Belki de bu sene kazanabileceği tek yarıştı bu start ile birlikte... Geçmiş olsun... :)

yiGT
17-09-2017, 16:22
Acaba yarış sonunda ne karar çıkar merakla bekliyorum. Uzun şaseli otomobillerin ıslak zeminde daha iyi tutunması gibi bir şey söz konusumudur bilgi sahibi biri aydınlatırsa beni sevinirim...

ghibli06
17-09-2017, 17:53
https://cdn-3.motorsport.com/images/mgl/68vrQWX2/s8/f1-singapore-gp-2017-kimi-raikkonen-ferrari-sf70h-collides-max-verstappen-red-bull-racing.jpg

beyler, VET önde ve startta elbette ki rakibin önünü kapatacak, aradaki mesafeye bakın, bir de VES in RAI ile olan ilişkisine... rakibine geçilmişsen kabulleneceksin, bunu anlamak neden bu kadar zor???

yiGT
17-09-2017, 18:12
Hiç kimseye ceza çıkmamış... Benim asıl anlamadığım cuma günü kasıp kavuran Redbull bugün Hamilton' ın oyuncağı oldu resmen. Mesafeyi çok rahat korudu lastikleri bile yemedi hatta arada tur başına 1.5 saniye koydu dikkat ettiyseniz yani sanki gerçekten istediğinde gücü açıyordu.

rahmitanir
17-09-2017, 18:24
Bugün start anını kaçırmamak lazım.

Şunu yazıp da, pazar öğlen uykusumdan 15:40'ta uyanan kendimi tebrik ederim.

Allahtan tv+ var da, tekrar tekrar izledim olayı. İlk anda VET sıkıştırıyor gibi gözükse de, VER gaz kesmesi gerektiği noktada iki kez sol kırıp RAI'ye çarptığı çok net ortada.

25 puan gitti, şampiyonluk çok çok zor bence artık.

Mercedes o motorla kolay yenilmez. Geçen yarış sonrasıydı sanırım (2 ömcesi de olabilir) , HAM VET ile "yaklaşmana ben izin verdim" diye dalga geçiyordu resmen.

997TT
17-09-2017, 18:43
Aramızda yarısan var mı bılmıyorum ama Ves artık frene basmalı,tren gıbı gısemezsın...
Oradan nasıl gecmeyı planlıyordu? E hayır tabı,amac temas,baska bırsey degıl.
Mesela orada ves olmasın,rai tek basına Vet ın yanına gelmıs olsa bıle frene basmalı,cunku cızgı ustunlugu onda. Ama Ves ı gectıgı gıbı avantaj alsaydı,vet frene basmalıydı....
Ha su olur,Vet olsam kontrollu olup cok fazla cızgıyı ele gecırmeye cakısmazdım ama adam sampıyonluga yuruyor,gayet normal...
Ayrıca ves ne dıyor;aynada rai daha erken gormem gerekırdı... Bunu soyleyen adamı kım nasıl korur kafam almıyor...

!KO
17-09-2017, 18:48
Aramızda yarısan var mı bılmıyorum ama Ves artık frene basmalı,tren gıbı gısemezsın...
Oradan nasıl gecmeyı planlıyordu? E hayır tabı,amac temas,baska bırsey degıl.
Mesela orada ves olmasın,rai tek basına Vet ın yanına gelmıs olsa bıle frene basmalı,cunku cızgı ustunlugu onda. Ama Ves ı gectıgı gıbı avantaj alsaydı,vet frene basmalıydı....
Ha su olur,Vet olsam kontrollu olup cok fazla cızgıyı ele gecırmeye cakısmazdım ama adam sampıyonluga yuruyor,gayet normal...
Ayrıca ves ne dıyor;aynada rai daha erken gormem gerekırdı... Bunu soyleyen adamı kım nasıl korur kafam almıyor...

Aslında esas problem vet in kotu startı bence üstüne bide frene basmadı butun sucu ves e yukleyemıyorum ben

mert_can 41
17-09-2017, 18:53
Aslında bu olayda suçsuz günahsız olanlar rai ile alonso. Vettel basın konferasında redbullara çok sataştı bizi kopyalıyorlar çalıyorlar diye suçladı. Redbullu fazlası ile kızdırdı bu sözleri çizgide yanyana gelmelerini düşünmesi lazımdı ves zaten muhtemelen kendini parçalasada vette yol vermicekti bunu vettelde bildiği için geçmeden önüne kırdı verste de iki seçenek sundu ya fren yaptırcaktı ki zaten kötü bir kalkış yaptı birde fren yapsaydı en az 4 sıra kaybederdi ves yada rai yi sıkıştırcaktı rainin kaza yapması veya arkada kalması ves için önemsizdi ancak sıra kaybederse ric in arkasına veya hamiltonın arkasına düşmesi onu yarıştan oldukça soğutucaktı oda ya hep yada hiç diyerekten biçti ortalığı. O yüzden vese sövemiyorum. Vettelin rakibini tanıması lazımdı ve yarıştan önce okadar gereksiz kızdırmaması lazımdı çünki onu redbulldan çok mercedes ilgilendiriyordu.

OmerRS
17-09-2017, 19:11
Hata kesinlikle Vettel'de, kendi takım arkadaşını da yaktı işin kötüsü.

http://pbs.twimg.com/media/DJ7T_SrXoAY8g1y.jpg

Mehmet Gazihan
17-09-2017, 19:15
Ayağının altında pist rekoru kırabilecek potansiyel varken sıralamalarda 5.kalıp rakiplerinin birbirini paralamasını izlemek dahiceydi

ghibli06
17-09-2017, 19:32
Hata kesinlikle Vettel'de, kendi takım arkadaşını da yaktı işin kötüsü.

http://pbs.twimg.com/media/DJ7T_SrXoAY8g1y.jpg

arkada kalanın frene basmasına gerek yok yani ? o zaman her virajda arkadan gelen öndekine çarpabilir...

OmerRS
17-09-2017, 19:41
arkada kalanın frene basmasına gerek yok yani ? o zaman her virajda arkadan gelen öndekine çarpabilir...

Frene belki çok önceden bassa arada kalmazdı ama üzerine kıracağını kestiremedi Vettelin. Bence Vettel, Kiminin sol tarafta olduğunu farketmedi Verstappen'i sıkıştırdı ama onunda gidecek yeri yoktu birbirine girdiler. Vettel sola bu kadar yanaşmamalıydı. Olayı en iyi açıklayan resim şu şekilde aslında, hepsi yan yana ve sonrasında Vettel sola kayıyor, hatta nasıl bir açıyla sola yanaştığına bakın:

https://i.hizliresim.com/LOYqb0.png

ghibli06
17-09-2017, 19:50
Frene belki çok önceden bassa arada kalmazdı ama üzerine kıracağını kestiremedi Vettelin. Bence Vettel, Kiminin sol tarafta olduğunu farketmedi Verstappen'i sıkıştırdı ama onunda gidecek yeri yoktu birbirine girdiler. Vettel sola bu kadar yanaşmamalıydı. Olayı en iyi açıklayan resim şu şekilde aslında, hepsi yan yana ve sonrasında Vettel sola kayıyor, hatta nasıl bir açıyla sola yanaştığına bakın:

https://i.hizliresim.com/LOYqb0.png

tamam da starttalar, herkes yer kapma ve rakibi arkada tutma peşinde, önde giden şerit değiştiremez kalktığı şeritten gider diye kural yok ki, bu velet bu sene kaç kişinin yarışını p.ç etti bu dalışlarıyla? hep aynı şeyi yapıp hep farklı sonuçlar bekliyor, VET VESin yanında kalırsa üzerine kıracağını bildiği için önüne geçip pozisyonunu korumaya çalıştı, arkadan gelenin fren yapması gerekiyordu çünkü...

OmerRS
17-09-2017, 20:12
Vettel in kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum hala ama belki arka tarafı karıştırmak istemiş olabilir biraz.

Normalde bu tarz konulara girmek istemiyorum ama bu kaza için Verstappen'e yüklenmek için pek bir sebep yok, genelde de bütün otoriteler bu yönde görüş belirtiyor.

Madem yazdım bir mesaj buna da değineyim. Bence asıl konuşulması gereken ve üzerine kafa yorulması gereken şey kaza değil ama Ferrari'nin hız olarak geride kalmaya başlamasıdır. RedBull sezona berbat başlamasına rağmen şu anda en az Ferrari kadar güçlü, hatta Monza'da yarış temposu Renault motoruna rağmen daha üstündü. Mercedes için bir şey söylemeye gerek yok çünkü adamlar sene başında takvime bakmışlar ve uzun aks mesafesi stratejisi belirlemişler, aylar önce de sorsak Monaco ve Singapur'da yavaş kalacakları belliydi.

Eğer iddialı olmak istiyorlarsa artık bazı şeyleri değiştirmeleri lazım, İtalya'da kendi kendilerine çalışarak bir yere varamadıklarını on yıllardır farkediyorlardır eminim. 96'daki gibi en iyi mühendisleri ve ekipleri mi toplarlar yoksa takımı komple mi değiştirirler orasını bilemiyorum ama bu senaryoda her sene farklı bir takım çıkıp Ferrari uyanana kadar atı alan Üsküdar'ı geçiyor.

rahmitanir
17-09-2017, 20:16
FIA dan resmi açıklama: kazada kimsenin baskın şekilde suçu yok. Bu sadece bir yarış olayıdır. Kimseye ceza verilmeyecektir.

997TT
17-09-2017, 20:19
Arkadaslar allah ıcın mantıklı dusunun,pıstte arkada kalan eger yerı yoksa fren yapıcak...
Vet de fren oncesı aracını ortalıyor. Yarıs ıcınde ıkılı mucadelelerde yuzlerce gordugumuz ornek bu.
Ves ın vay efendım bızı basın toplantısında kızdırdılar,yok ya hep ya hıc gıbı kullanım yarısda olmaz.
Burası ps6 degıl re-start yapabılecegın.
Tek sorun tarzı bu adamın.
Vet yada rai sucluyanlara sunu soruyorum;neden dunya uzerınde bınlerce ınsan ve aramızdan bazıları,Ves ın 2.sırada kalkmasında korktuk? Cogumuz demedı mı bıcıcek dıye? Hukuk da bıle vardır,suc ısleme potansıyelı...
Savunan arkadasların da mercedes yadam ham taraftarı olmasıda ayrı ironi...
Arkada kalan vıraja gırmeden fren yapar. Hem fıkırmıyız? Oyleyse konu kapanmıstır....(ha dıyorsanız kı o aradan ıkı tekere kalkarak gecıcektı,o ayrı)

ghibli06
17-09-2017, 20:19
Vettel in kötü niyetli olduğunu düşünmüyorum hala ama belki arka tarafı karıştırmak istemiş olabilir biraz.

Normalde bu tarz konulara girmek istemiyorum ama bu kaza için Verstappen'e yüklenmek için pek bir sebep yok, genelde de bütün otoriteler bu yönde görüş belirtiyor.

Madem yazdım bir mesaj buna da değineyim. Bence asıl konuşulması gereken ve üzerine kafa yorulması gereken şey kaza değil ama Ferrari'nin hız olarak geride kalmaya başlamasıdır. RedBull sezona berbat başlamasına rağmen şu anda en az Ferrari kadar güçlü, hatta Monza'da yarış temposu Renault motoruna rağmen daha üstündü. Mercedes için bir şey söylemeye gerek yok çünkü adamlar sene başında takvime bakmışlar ve uzun aks mesafesi stratejisi belirlemişler, aylar önce de sorsak Monaco ve Singapur'da yavaş kalacakları belliydi.

Eğer iddialı olmak istiyorlarsa artık bazı şeyleri değiştirmeleri lazım, İtalya'da kendi kendilerine çalışarak bir yere varamadıklarını on yıllardır farkediyorlardır eminim. 96'daki gibi en iyi mühendisleri ve ekipleri mi toplarlar yoksa takımı komple mi değiştirirler orasını bilemiyorum ama bu senaryoda her sene farklı bir takım çıkıp Ferrari uyanana kadar atı alan Üsküdar'ı geçiyor.

bu haftasonu oldukça hızlıydı ferrari ama karşılığını alamadı... haa ferrari neden 10 senedir sürünüyor? düşük maliyet diye 1,6T ye geçip,maliyetleri bırak düşürmeyi 7-8e katlayan ve ferrari üstünlüğünü bitirmeye kararlı Bernie ile mücadele edemediler de ondan...

OmerRS
17-09-2017, 20:32
Arkadaslar allah ıcın mantıklı dusunun,pıstte arkada kalan eger yerı yoksa fren yapıcak...
Vet de fren oncesı aracını ortalıyor. Yarıs ıcınde ıkılı mucadelelerde yuzlerce gordugumuz ornek bu.
Ves ın vay efendım bızı basın toplantısında kızdırdılar,yok ya hep ya hıc gıbı kullanım yarısda olmaz.
Burası ps6 degıl re-start yapabılecegın.
Tek sorun tarzı bu adamın.
Vet yada rai sucluyanlara sunu soruyorum;neden dunya uzerınde bınlerce ınsan ve aramızdan bazıları,Ves ın 2.sırada kalkmasında korktuk? Cogumuz demedı mı bıcıcek dıye? Hukuk da bıle vardır,suc ısleme potansıyelı...
Savunan arkadasların da mercedes yadam ham taraftarı olmasıda ayrı ironi...
Arkada kalan vıraja gırmeden fren yapar. Hem fıkırmıyız? Oyleyse konu kapanmıstır....(ha dıyorsanız kı o aradan ıkı tekere kalkarak gecıcektı,o ayrı)

Bu yarış için bir şey diyemem de genel olarak neden çok fazla kazaya karıştığını Max'in oturup düşünmesi lazım. O an suçsuz da olsa kazaya karışmamak için aksiyon almayı öğrenmesi gerek.

bu haftasonu oldukça hızlıydı ferrari ama karşılığını alamadı... haa ferrari neden 10 senedir sürünüyor? düşük maliyet diye 1,6T ye geçip,maliyetleri bırak düşürmeyi 7-8e katlayan ve ferrari üstünlüğünü bitirmeye kararlı Bernie ile mücadele edemediler de ondan...

Meksika ve COTA belki biraz Ferrari'ye uygun olabilir, çünkü çok dar ve yavaş virajlar var birbirini takip eden.

onur_si
17-09-2017, 21:24
abiler ben vet in iyi niyetli olduğuna inanmıyorum. solunda raiyide gördü bence nasılolsa rai benim öne geçmeme razı olur vestapeni avlasam yeter diye düşündü.
ayrıca resimde vet önde görünmesi normal adam 1. sıradan kalktı ama rai gerçekten çok iyi kalktı verstappen olmasa bile çok rahat ilk viraja önde girerdi kimi
ama öyle bile olsa vettel kimiyi duvara sıkıştırmaya çalışırdı buna adım gibi eminim çünkü vettel de adil yarışma duygusu yok. üstelik şampiyonluğa oynuyorsun madem çok iyisin biraz garantici olursun, redbulları pitlerde hertürlü geçerdin.
bu yüzden vetteli sevmiyorum. ferrari fanıyım keşke bu kaza olmasaydı ağız tadıyla bi yarış izleseydim, keşke kimi kazansaydı.

sinisa
17-09-2017, 23:24
bence de vettelin kendi hatası ilerde sola viraj var ves zaten yavaş kalktı mecbur vettelin arkasına yanaşacaktı.vettelin sıra tutmak için vesin önünü kapatmasına gerek yoktu yani. ama raikonenin önünü kapatmak için yapmışsa onu bilemem.

Alpii
17-09-2017, 23:41
Biz acaba aynı yarışları izlemiyor muyuz? Her yarışta olduğu gibi birinci tabi yerini korumak için hamle yapıcak. Nasıl hala Vetteli suçlu bulupta Verstappeni koruyosunuz? İstese gayette kurtarırdı kendini ama yanındakiler Ferrari olunca :) :) Hamilton'da zaten şans var, şans olmadığında da Fia var :) Gitti şampiyonluk umutlarimiz kisca :(

Ege2312
18-09-2017, 11:14
ben şahsen çok bilmemekle beraber pilotların oturma pozisyonlarını göz önüne alarak görüş açılarının normal arabalardaki gibi olabileceğini sanmıyorum dolasıyla vettelin raikkoneni görmesi bence pek mümkün değil ve yine bence vettel verstappenin atak yapma ihtimalini düşürmek için savunma amaçlı aracını verstappeni sıkıştırıcak şekilde konumlandırdı verstappende bundan kaçmak için soluna yöneldi ve yine görüş açısı muhabbetinden dolayı o da raikkonene patladı bence ceza çıkmaması doğru karar tabi bu benim şahsi fikrim.

997TT
18-09-2017, 12:53
Oturma pozisyonunve arac ici kokpiti fuar fotolarinda paylastim.
Aynalardan rahatlikla gorebilir.
Zaten ves kendi de soyluyor;kimiyi daha erken farketmeliydim diye... Konusucak fazla birsey yok aslinda.

Ege2312
18-09-2017, 12:57
Oturma pozisyonunve arac ici kokpiti fuar fotolarinda paylastim.
Aynalardan rahatlikla gorebilir.
Zaten ves kendi de soyluyor;kimiyi daha erken farketmeliydim diye... Konusucak fazla birsey yok aslinda.

İşin o kısmını kaçırmışım o zaman. Aslında indycardaki gibi vizör kamerası gelse bu tarz kazaları daha iyi analiz etmemize yardımcı olabilir

Canselmo
18-09-2017, 13:21
net olarak vettel , versin solundaki raiyi göremez. Vettel önde ve versi aynasında yaklaştıgını görüp pozisyonu korumak için sola geçiyor. Bunu her pilot yapıyor. Sorun verstappen rainin solundan geldiğini gördü mü ?. Görseydi büyük ihtmail bunlar yaşanmazdı.

Vettel zaten raiyi o açıdan imkanı yok göremez

Alpii
18-09-2017, 14:13
Vers kesin görmemiştir 1 sn boyunca raiyi yanında...
https://i.hizliresim.com/AyEQkX.png

ufuksaracci
18-09-2017, 14:17
Herkes Vet geliyor diye MAx frene basmalı diyor, madem öyle Rai'de Max'ın geldiğini gördüğünde frene bassaydı. Vet'in kapanma açısı çok yüksekti, solundaki iki pilota ya çok güveniyor ya da zor duruma sokmak istiyor.

brv
18-09-2017, 14:41
Vet bu sene içerisinde sırf kızdığı için Ham'in üstüne arabasını kıran adam değil mi? Sanki sütten çıkmış ak kaşık.
Herkes kendi poziyonunu koruma derdinde, yarış çizgisi olarakta Rai'ninde çok düzgün olduğu söylenemez.
4. kere şampiyon olmuş bir adamın en yakın rakibi 5. sırada start alırken daha kontrollü gitmesi gerekirdi.
Ham'i Fıa nasıl koruyor, o kısmı hiç anlamadım :)

997TT
18-09-2017, 15:24
Arkada olan kim? Max....
Neyi tartisiyoruz.

Eriador
18-09-2017, 15:53

Cezalar tartisilir herkes farkli yorumayabilir AMA Mercedes Brawn sayesinde herkesten cok daha onceden v6 Turbo motor donemine hazirlandi ( bunun Bay E. kendi belirtmistir ) , onden once 2 ana suruculeri ile ispanyada 1000 KM lastik testi yapti ortaya cikmasina ragmen bir ceza almadi . Bu son 2 olayla bugunun temelleri atildi.

Herkes herkesin uzerine kiriyor onda olan avantajini korumak icin boyle yapiyor , hatta VER 2 defa yon degistirdigi icin kendi yuzunden cizgi kurali bir daha guncellendi.Murat abi cok dogru soylemis oradan nasil gecmeyi planliyordu ? Bu kadar iyi niyetli olunca kaza kacinilmaz.

Ayağının altında pist rekoru kırabilecek potansiyel varken sıralamalarda 5.kalıp rakiplerinin birbirini paralamasını izlemek dahiceydi
Baya guldum buna , HAM kasten geride kaldi vetum bu olucaklari biliyordu ? Ermis adammis , bizede bir uflesin bos vakti olursa.

Mehmet Gazihan
18-09-2017, 19:12
Baya guldum buna , HAM kasten geride kaldi vetum bu olucaklari biliyordu ? Ermis adammis , bizede bir uflesin bos vakti olursa.

HAM değil Mercedes Know How ı diyelim. Ham sadece sürer.

o ikiliyi yan yana ilk viraja soktuğunda bişeyler olacağını burdaki arkadaşların bikaçı bile anlayabiliyorsa Ordan neler planlanabilir düşünemiyorum.

997TT
18-09-2017, 20:23
Yanı Ham onundekıyle olan 0,1 sec ve 2 onundekıyle olan 0,2xx sanıyeyı ayarladı oyle mı??
Kusura bakma ama fazla film ızlemıssın demek zorundayım :soru:
Yapma allah askına,ınanarak yazmadıgını umut etmek ıstıyorum....

Alpii
18-09-2017, 22:33
Vet bu sene içerisinde sırf kızdığı için Ham'in üstüne arabasını kıran adam değil mi? Sanki sütten çıkmış ak kaşık.
Herkes kendi poziyonunu koruma derdinde, yarış çizgisi olarakta Rai'ninde çok düzgün olduğu söylenemez.
4. kere şampiyon olmuş bir adamın en yakın rakibi 5. sırada start alırken daha kontrollü gitmesi gerekirdi.

Hamilton her SC'den sonra yaptığını yaptı yine. Ne olmasını bekliyodunuz acaba? Gazlayıp yavaşladı, Vettel'de start alıyor diye gazladı. İster istemez kanadını vurdu. Büyük bi ihtimal hasar aldıgını sanıp oda hamiltona vermeye calıstı bence. Ak kaşık olayını örnek olarak Ham'den veriyorsanız bi geçmişine bakın derım :DD

Ham derken Mercedes'i kasttettim biraz. Fia konusunda altta bu sezondan orneklerı verılmıs. Daha en son yağ yakma olayları var 2 hafta önce. M 2-3 senedir verilen ferrari & mercedes aleyhine ve lehine cezalara bakarsanız belki anlarsınız. Yabancı forumlarda bile bi ara dalga konusu olmustu mercedes pilotları. Bottas'ın jump start'ı mı dersiniz baküde verilmeyen cezaları mı ikisine de? Uzar gider. Biraz ferrari fan boylugu oldu ama benim gibi düşünen çok kişi var.

Cezalar tartisilir herkes farkli yorumayabilir AMA Mercedes Brawn sayesinde herkesten cok daha onceden v6 Turbo motor donemine hazirlandi ( bunun Bay E. kendi belirtmistir ) , onden once 2 ana suruculeri ile ispanyada 1000 KM lastik testi yapti ortaya cikmasina ragmen bir ceza almadi . Bu son 2 olayla bugunun temelleri atildi.

Herkes herkesin uzerine kiriyor onda olan avantajini korumak icin boyle yapiyor , hatta VER 2 defa yon degistirdigi icin kendi yuzunden cizgi kurali bir daha guncellendi.Murat abi cok dogru soylemis oradan nasil gecmeyi planliyordu ? Bu kadar iyi niyetli olunca kaza kacinilmaz.

Eriador
20-09-2017, 16:10
Aklima takilan tek soru Yeni lastikleri takip HAM'in arkasina gelen RIC . Nasil olduda eski lastikli HAM'in temposuna ayak uyduramadi ? Sozde RedBull Aerodinami gereken yerde super olucak ve uzun dingil mesafeli Mercedes kotu olucakti . RedBull yeni lastikle ! bile ayni tempoda gitmeyi birak , tempo bile tutturamadi ... ikisi ayni lastikle olsa HAM tur basi 1.5 saniye acardi .
Pirelli doneminde lastik iyice on yuzeye cikmisti , temiz lastigi olan orta takimlar bile yeeri gelince ondekileri geciyordu ? Mercedes'in araci resmen tank.