PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışından araç getirme hakkında

ibrahm_38
15-09-2017, 23:35
Selamlar geçmiş konuları arattım tam cevabını alamadığım için konu açma gereği duydum.

Yurt dışın da oturma izni olan bir kişinin vekalet verdiği kişi TR de kullanabiliyor diyor araştırmalarımıza göre. Arkadaşımın babası rusya oturumu da var, araba alıp getirse arkadaşıma vekalet verip arabayı bırakıp gitse oluyor değil mi doğru mu anladık.

Bir de bu vekalet işi bildiğimiz notere gidip vekalet verme olayı mı sadece yoksa başka bir prösedürü var mı ?

C!N
15-09-2017, 23:40
Selamlar geçmiş konuları arattım tam cevabını alamadığım için konu açma gereği duydum.

Yurt dışın da oturma izni olan bir kişinin vekalet verdiği kişi TR de kullanabiliyor diyor araştırmalarımıza göre. Arkadaşımın babası rusya oturumu da var, araba alıp getirse arkadaşıma vekalet verip arabayı bırakıp gitse oluyor değil mi doğru mu anladık.

Bir de bu vekalet işi bildiğimiz notere gidip vekalet verme olayı mı sadece yoksa başka bir prösedürü var mı ?

Yurt dışından getirilen araçlar, araç sahibi araçta olmadığı sürece bir başkası tarafından kullanılamıyor diye biliyorum, daha iyi bilen arkadaşlar detayları yazarlar.

2jz
16-09-2017, 00:44
Arabayı bir başkası kullansın diye bırakıp gidemez.

Araclarla İlgili Hususlar / T.C. Dışişleri Bakanlığı (http://www.mfa.gov.tr/araclarla-ilgili-hususlar.tr.mfa)

N0M4dh
16-09-2017, 07:19
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/195630-yurtdisindan-araba-getirme-yabanci-plaka-soru-cevap-hakkinda-hersey.html?highlight=

benzer sorulara cevap verilmiş bir inceleyin isterseniz.

Grimlord
16-09-2017, 10:14
İbrahim maalesef o kadar kolay olmuyor :) Benim kuzenim de Nalchikte yaşıyor, Rus vatandaşlığı da var. Oradan size bi S55 AMG veya M6 getireyim, burada binin falan dedi ama getirse bile o olmadan binilmiyor, çok katı kurallar var. :D

individual
16-09-2017, 11:38
Devletin en buyuk vergiyi motorlu tasitlardan kazaniyor.

Bu tarz bir olayda hic acik kapi birakirlarmi.

wekoo
16-09-2017, 12:19
bir arkadaşım gürcistandan 4-5 araba getirip sattı lakin suan için getişrdigi 4 araç baglandı ve gümrükte satıldı kendini bile haberi olmadan hemde suan mahkemelik eger kazanırsa parasını alıcak zor bi ihtimal oda arabayı kim gümrükten geçiriyorsa o direksiyonda olacak yoksa sıkıntı bu işler

hddsheriff
16-09-2017, 13:37

Düz mantıkla gidelim , arkadaşının babası arabayla gümrükten giriş yapıyor her şey kayıt altına alınıyor. Bir süre sonra çıkmak istediğinde gümrük "birader araban nerede ? " diye sormayacak mı ?

Mr.K
16-09-2017, 16:09
Düz mantıkla gidelim , arkadaşının babası arabayla gümrükten giriş yapıyor her şey kayıt altına alınıyor. Bir süre sonra çıkmak istediğinde gümrük "birader araban nerede ? " diye sormayacak mı ?

Kanunen zaten aracla girip ucakla cikis yapamazsin. Araci gumruge park edersin evragini alirsin.

ByMuSt!
16-09-2017, 16:46
1. dereceden akrabanın kullanması yasal diye biliyorum ama arabayı buraya bırakıp uçakla geri döneceği için problem olur. bi önceki postta yazılmış zaten gümrüğe bırakılması isteniyor.

ibrahm_38
16-09-2017, 16:52
Cevaplar için herkese teşekkürler o kadar kolay yedirmez devlet onu anladık bir daha :)

hddsheriff
16-09-2017, 20:23
Kanunen zaten aracla girip ucakla cikis yapamazsin. Araci gumruge park edersin evragini alirsin.

Bende onu diyorum işte :)

Mr.K
16-09-2017, 21:50
Cevaplar için herkese teşekkürler o kadar kolay yedirmez devlet onu anladık bir daha :)

Yedirir yedirmesine de gerek yok ;)